DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japan's grootste zeeheld t Interessante Ontwapeningszitting Dagdiiksch Omzucht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 125 Directeur: C. KRAK. Woensdag 30 Mei 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen Volgens den Amerikaanschen afgevaardigde willen de Ver. Staten al het mogelijke doen om een oorlog te voorkomen. Plan-Mac Donald aanbevolen. KABINETSCRISIS IN ROEMENIE TEN EINDE, Waf vandaag de aandacht treht..^ (Zie verder eventueel laatste berichten). Wat generaal Togo zooal deed. ALKMAARSCHE COURANT. De bijeenkomst van de algemeene commis sie der ontwapeningsconferentie werd gister middag om half vier geopend door Hender- son. Er bestond voor deze zitC „g groote be langstelling. Henderson begon zijn verklaring met te constateeren, dat de tijd gekomen is, dat de algemeene commissie moet beslissen of zij haar werkzaamheid zal voortzetten. De se dert October gevoerde onderhandelingen hebben de terzijdestelling dier verschillende moeilijkheden niet verwezenlijkt. De huidige situatie is crifiek. De algemeene politieke at mosfeer, welke reeds sedert het bijeenkomen der conferentie niet meer gunstig is geweest, heeft zich stellig niet verbeterd. Op het oogenblik moet er evenwel aan worden, herinnerd, dat de conferentie een aan tal belangrijke besluiten heeft genomen. Hen derson herinnerde aan de resolutie van 20 April 1932 in zake de vermindering der be wapeningen tot hét laagste niveau in den geest van 'art. 8 van het Volkenbondsstatuut, de verklaring van 22 April over het principe der qualitatieve ontwapening, de resolutie van 23 April, welke een geheel ontwapenings program bevat, het communiqué van 11 De cember in. zake de Duitsche rechtsgelijkheid, dat op 14 December door dt algemeene com missie voor kennisgeving werd aangenomen Henderson las deze verklaring in haar vol- ledigen tekst voor. Henderson liet na dit historisch overzicht de verklaring volgen, dat in de eerste plaats •een oplossing moet worden gevonden van het probleem der nationale veiligheid, welk probleem de basis vormt van alle ontwape- ningskwestics. In de tweede plaats moet aan den bewapeningswedloop op het gebied der luchtvloten een halt worder. toegeroepen en in de derde plaats moet een internationale controle in het leven worden geroepen op de vervaardiging en den handel van wapens Reeds de Volkenbondsvergadering van 1927 heeft het verband vastgesteld tusschen veiligheid en ontwapening. Het door het Volkenbondsverdrag en de verdragen van Locarno bereikte veiligheidssysteem is van ontzaglijke sterkte. Het is evenwel onder mijnd door twijfel nopens zijn practische toe passing. Henderson besloot met de woorden: „Wij moeten ons werk tot een met succes bekroond einde brengen, derhalve wek ik alle deel nemers aan de conferentie op tot actieve medewerking". Norman Davis spreekt. Norman Davis, de gevolmachtigde der Veivenigde Staten, opende de li] der sprekers. Hij constateerde, dat de groote verwachtin gen, waarmede de ontwapeningsconferentie eens werd begroet, thans diep beschaamd zijn. Een groote mogendheid heeft zich uit de conferentie teruggetrokken; de directe on derhandelingen hebben eveneens teleurgesteld en geen mogelijkheid geboden de groote moeilijkheden ter zijde te stellen. Thans spre ken zekere mogendheden niet meer van een vermindering van bewapening, maar ten hoogste nog van een beperking, andere zelfs van een directe bewapeningsvermeerdering. Niettemin is spr. van meening, dat het ontwapeningsprobleem niet onoplosbaar is, wanneer alle naties in den juisten geest naar deze oplossing zouden streven. Iedere natie heeft dezelfde gedachte: Hoe kan men de bedreiging ter zijde stellen en den last van een bewapeningswedloop verlichten, zonder de veiligheid te verliezen? Het is de meening der Amerikaansche regeering, aldus vervolgde Norman Davis, dat het mogelijk moet zijn door wederzijdsche vermindering en beperking der bewapeningen aan de hand van het herziene plan-MacDonald voor all staten de vermindering der veiligheid te com- penseeren door vermindering der bewape ning. Er zijn slechts twee wegen om vei ïg- iheid te verschaffen': lo Door een overweldi- gende superioriteit op het gebied der bewa pening, misschien gepaard gaande niet een herverzekering door bondgenootschappen. Dit systeem evenwél heeft eens geleki tot een bewapeningswedloop en tot een oorlog, welks gevolgen wij thans i og niet te boven zijn en welks herhaling wii misschien nim mer te boven zouden komen. 2o Bij de andere oplossing gaat het er om de defensieve krachten te versterken en de aanvalskracht te verzwakken, m.a.w. de voor uitzichten op een aanvalsoorlog te verminde ren door een geleidelijke afschaffing van die wapens, welke in het bijzonder voor een aanval geschikt zijn, dz. de zware mobiele artillerie, de tanks, de gaswapens en de bom. bardementsvliegtuigen. Deze ontwapenings methode zou een werkelijke hulp zijn voor de handhaving van den vrede, vooral ook omdat men daarmede de instrumenten zou afschaffen, welke onontbeerlijk zijn voor een aanval die succes zou hebben en waardioor men ook de vestingen en andere verdedigingsmiddelen een superioriteit zou- verzekeren De Amerikaansche regeering is er van overtuigd, dat slechts deze tweede weg die der ontwapening vrede en vooruitgang in de wereld en die nationale veiligheid in ieder land zou kunnen waarborgen. Helaas domineert in Europa thans de tegenovergestelde s t r o o m i n g. Een voortschrijden op dezen weg zou weer voorwaarden scheppen, zooals die, welke aan den wereldoorlog voorafgingen. Wie aldus deze politiek volgt, in plaats van veiligheid te scheppen door een vermindering der bewapeningen, laadt, een zware verant woordelijkheid voor de toekomst op zich. De Ve'eenigde,Staten hebben zich steeds opnieuw uitgesproken ten gunste van een drastische vermindering der bewapeningen en zij zijn steeds bereid met andere staten samen te wei ken, om de bewapeningen te brengen, op een niveau zooals de zelfverde diging- vereischt. Norman Davis beval vervolgens nogmaals het te herziene plan MacDonald aan als basis voor een overeenkomst en vervolgde dan: President Roosevelt heeft mij opgedragen de houding en de politiek der Vereerfigde Staten als volgt samen te vatten: Wij zijn bereid iederen practisehen weg te betreden met het doel een algemeen ontwape- oingsverdrag tot stand, te brengen, en aldus den a-lgemeenen vrede en den vooruitgang der wereld te dienen. Wij zijn voorts bereid mèt een algemeene ontwapeningsconferentie eveneens te onderhandelen over n algemeen niet-aanvalspact en met andere naties te spre ken over alle problemen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de verdragon, waaraan wij deelnemen. De Ver. Staten hebben evenwel niet de bedoeling deel te nemen aan de politieke on derhandelingen en afspraken van Europee- sche mogendheden, en zij zullen zich met geen enkele overeenkomst inlaten, welke tot doel zou kunnen hebben de gewapende macht der Ver. Staten voor de regeling van eenig geschil te laten optreden. De politiek der Ver. Staten heeft het doel zich buiten iederen oorlog te houden, doch op iedere wijze te helpen, wanneer het er om gaat den oorlog te vernc'üer" Norman Davis herinnerde vervolgens aan verschillende voorstellen, welke de Ver. Sta ten in den loop der Ontwapeningsconferen tie hebben ingediend. Thans zijn de Ver. Staten bereid nog ver der te gaan. Zij zijn bereid door een internationaal ver drag een effectief systeem uit te werken voor de regeling der wapenfabricage en voor den handel in wapens en munitie. De president der Ver. Staten is er van overtuigd, dat de vrede ter wereld wordt be dreigd door de ongecontroleerde werkzaam heid der wapenfabrieken en wapenhande laars, en het gaat er thans om door effec tieve stappen die krachten te controleeren en te onderdrukken, welke er materieel belang bij hebben wantrouwen en tweedracht te zaaien. Vervolgens besprak Norman Davis weer de eigenlijke ontwapeningskwestie. Zijn land is bereid, zelfs nog over verdere bewa peningsverminderingen te onderhandelen, hoewel zijn bewapening reeds beperkt is, evenzoo ten aanzien van de bewapening ter zee, hoewel Amerika het noodig heeft ge acht zijn vlootbouwprogram tot de bij de verdragen vastgestelde grenzen uit te voe ren. Niettemin zou Amerika, wanneer andere staten daartoe eveneens bereid zou den zijn, de vlootbewapening tot een be hoorlijk peil willen verlagen. De bemoeiin gen der Ver. Staten zijn gericht op ontwape ning in alle wapensoorten en niet op een stilstand in de bewapening of zelfs op op voering der bewapening. De conferentie staat thans voor een moei lijke beslissing. Zij moet het er over eens worden of men het doel van een gecontro leerde ontwapening onder de oogen houdt of zich met een eenvoudige beperking der bewa peningen wil tevreden stellen, die bij de be staande hoogte der bewapeningen van zeer twijfelachtig nut zou zijn. Anders blijft slechts een ongecontroleerde bewapenings wedloop over, die in zijn uitwerking onheil spellend zou zijn. Norman Davis stelde de conferentie voor terug te keeren tot de resoluties van 8 Juni van het vorige jaar, dus het voorstel van MacDonald aan te nemen als basis van 'n toekomstige ontwapeningsovereenkomst. Litwinov: geen ontwapening, maar vrede. De Russische vertegenwoordiger Litwi nov, die hierna aan het woord kwam, con stateerde dat de ontwapeningsconferentie geheel mislukt is. Hij keerde zich tegen de genen, die steeds nog resultaten willen be werken en hopen, dat de conferentie ten slotte nog tot resultaat zal leiden. De eeni- ge denkbare weg noemde Litwinov: de di recte algeheele ontwapening van alle sta ten. Dit voorstel is verworpen en de moei lijkheden zijn daar grootendeels uit voort gevloeid. De ernstige tegenstellingen tus schen de verschillende staten bestaan in volle scherpte verder. Daar komt bij, dat politieke gebeurtenissen hebben plaats ge vonden, welke den toestand een critiek aan zien hebben gegeven. In dit verband siprak Litwinov van een „op oorlog gelijkende activiteit op het gebied van buurstaten". Eenige staten, die nog in het bezit van voldoende wapens zijn, om deze politiek ten uitvoer te leggen, stelden zich eerst tevre den met mondelinge en schriftelijke propa ganda voor de idee van een expansie en de verovering van vreemde gebieden met wa pengeweld. Verwondert het, aldus vervolg de Litwinov,.dat de staten die belang heb ben bij de handhaving van den vrede thans ernstig verontrust zijn en nog veel meer dralen dan vroeger voor zij tot ontwapening overgaan? Litwinov sprak vervolgens over rechtsge lijkheid. Hij zeide, dat het er op aankomt of deze rechtsgelijkheid wordt toegestaan aan een vredelievegden staat of aan een staat, wélke een veroveringsplan voorstaat en wel ongetwijfeld een veroveringspro gram met oorlogsmiddelen, daar toch nie mand zijn gebied vrijwillig afstaat. Overigens, aldus merke Litwinov op, kan een ontwapeningsconferentie zich nimmer bezig houden met de quastie van herbewa pening. In ieder geval wenschte Litwinov eens te wijzen op deze nieuwe atmosfeer, welke het gevolg is van zekere politieke ge beurtenissen en het reeds zoo moeilijke werk der conferentie nog verder heeft bemoeilijkf Hierna besprak Litwinov de Sowjet-Rus- sische voorstellen. Aangezien het niet meer gaat om ontwapening, maar alleen om den vredf te verzekeren, moet een andere weg dan die der conferentie worden gevonden, Zoo'n weg is ongetwijfeld het systeem van niet-aanvalspacten, dat Rusland reeds ver heeft uitgebreid. Een andere weg is die der regionale pacten tot wederzijdsche hulp verleening overeenkomstig de Fransche voorstellen. Als belangrijkste Russische voorstel noemde Litwinov het overgaan der ontwa peningsconferentie in een permanente, en op gezette tijden bijeenkomende conferentie welke geen andere taak heeft dan met alle middelen den vrede te verzekeren. Tot nu toe hebben vredesconferenties slechts bijeen komsten gehouden na een oorlog. Spr. stelde 'n conferentie voor welke den oorlog en zijn gevolgen moet verhinderen. Deze heeft tot taak alle middelen te vervolmaken, welke de veiligheid zouden kunnen versterken en te gelijkertijd alle maatregelen te laten nemen ter verzekering van den vrede, waarbij het moreele, economische, financieele of ook andere middelen zou kunnen betreffen. Litwinov sprak voorts over de verhou ding, welke een dergelijk lichaam tegenover den Volkenbond zou kunnen innemen. De Volkenbond zou alle bevoegdheden moeten behouden en slechts van een taak worden ontlast, welke door een ander orgaan beter en effectiever zou kunnen worden behar tigd. De vredesconferentie zou daarbij zeer wel als een orgaan van den Volkenbond kunnen worden beschouwd. De zitting van heden der hoofdcommis sie was om half zeven afgelpopen. Barthou zal morgen aan het woord komen. De bij eenkomst van de a'gemeene commissie is verdaagd tot Woensdagmiddag half vier. Woensdagochtend om hqlf twaalf zal de Volkenbondsraad bijeenkonien. Tegenstand van liberalen en boeren. De Roemeensche eerste-minister Tatarescu is gistermiddag wederom door den koning in audiëntie ontvangen. Na de audiëntie verklaarde hij, dat hel kabinet zou aanblijven en dat met toestem ming van den koning was besloten het par lement bijeen te roepen voor een buitenge wone zitting op 14 Juni a.s. De ware reden voor het laten varen van het Avarescu-plan is niet officieel bekend, doch men meent te weten, dat de oorzaak hiervan moet worden gezocht in de krachtige tegenstand van de liberalen en de nationale boerenpartij. Al gemeen heerscht er een gevoel van verlich ting over het voorbijdrijven van de crisis, te meer daar de veelvuldige kabinetswijzigin- en een onaangenamen indruk bij het pu- liek wekten. ZITTING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het a.s. regeeringsjubileum van koning George. Het Engelsche Lagerhuis is gisteren voor de eerste maal sedert het Pinksterreces bijeengekomen. Minister president MacDonald deelde in antwoord op de vraag of de regeering voor nemens is een commissie te benoemen om voorbereidingen te treffen in Engeland en in de Dominions voor de viering van het 25- arig regeeringsjubileum van koning George mede, dat deze aangelegenheid thans wordt overwogen en dat hij binnenkort een verkla ring er over hoopte af te leggen. MacDonald zeide, dat hij gehoord heeft, dat twee niet-officieele plannen zijn ontvan gen aangaande de kwestie van de inter- nationaliseering van de burgerluchtvaart, die thans door het bevoegde departement worden bestudeerd. HANDELSBESPREKINGEN MET NEDERLAND. Aanvang volgende maand? Runciman, de Engelsche minister van handel, heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat hij hoopt, dat de handelsbespre kingen met Nederland de volgende maand kunnen worden geopend. Hij gaf de verzeke ring, dat de belangen van den tuinbouw niet zouden worden veronachtzaamd PERS.CENSUUR IN SPANJE. De Spaansche regeering heeft een pers- censuur ingesteld op alle berichten, die be trekking hebben op de voor 5 Juni a.s. aan- gekonaigde landbouwstaking. OPNIEUW BESCHIETING VAN SCHIP DOOR RUSSEN? Hevige protesten. De commissaris van buitenlandsche aan gelegenheden van Mandtsjoekwo Shih Lipen heeft bij den consul van Sovjet-Rusland ge protesteerd tegen een nieuwe schietpartij vanwege de Sovjetkustwacht, thans op het Mantsjoerijsche stoomschip Yangshoe, dat zich'op'28 Mei op de Amoer-rivier bevond. ONDERZOEK NAAR SCHANDALEN. Nog steeds gecompromitteerden. De Fransche parlementaire enquête-com missie in de zaak-Stavisky heeft besloten aan het ministerie van justitie het proces-verbaal over te leggen voor de getuigenissen, welke door haar zijn afgenomen aan Chauchat, René, Laffönt, Anquetil, e.a. publiciteits agenten of publicisten. De politie zet haar onderzoek voort naar de schuldigen van de inbraak, waarbij een maatschappij te Romainville voor bijna een millioen francs werd benadeeld. Twee per sonen werden gearresteerd. Tijdens de huiszoekingen werden duidelijke sporen ontdekt dat de Kamerleden Garat en Bonnaire bij de zaak betrokken waren. De Raad van Discipline der Advocaten heeft oud-minister André Hesse als lid der b'aliê geschrapt en voorts besloten het parle mentslid Eugène Frot voor zes maanden te schorsen. EEN OMWEG VAN 9000 K.M. Langste weg de goedkoopste. Een lading kolen is juist te Boedapest uit Gdynia in Polen aangekomen, na een reis van niet minder dan vijf weken. De oorzaak van.den langen duur der reis is, dat de kolen niet over land doch over zee, via de Oostzee,-het Kanaal, den Atlantischen Oceaan, de Straat van Gibraltar, de Middel- landsche Zee, door de Dardanellen in de Zwarte Zee en vervolgens over den Donau naar Boedapest zijn gezonden. Deze omslachtige route was genomen om de höoge vrachtkosten voor steenkool in Tsje- cho-slowakije te ontloopen. Het vervoer over zee bleek nog goedkooper. Thans is besloten geregeld Poolsche steen kool naar Hongarije te zenden via den lang- sten en goedkoopsten weg. DE A.S. VLOOTBESPREKINGEN. Vooraf bespreking V.S.Japan? Het verluidt dat Hirosji Saito, de Japan- sche ambassadeur te Washington, Cordell Huil, den staatssecretaris, heeft voorgesteld een diplomatieke bespreking te doen plaats vinden voorafgaand aan de vlootconferentie van 1935. Huil stemde met dit voorstel ten volle in. BOOTONGELUK BIJ REVAL. Vijf personen verdronken. Door de aanhoudende regenvallen van den laatsten tijd was de stroom op het ka naal bij Reval zoo sterk dat een boot, waar op- zieh zes personen bevenden door de Interessant® ontwapeningszitting. (Dag. Overzicht.) Japanfiche generaal Togo. f (Bui tenland.) Waarschijnlijk geen staking in Amerika. (Buitenland.) Roemeensch kabinet blijft. (Bui tenland.) Natuurrampen in Amerika. (Bui tenland.) Nederlandsche deviezensmokke- laar in Duitschland gearresteerd. (Binnenland.) Radio-distributie van P. T. T. voor Delft en Enschede. (Binnenland). Fusie tusschen N. S. B. en Natio naal Herstel? (Binnenland). Jongetje in Amsterdam door auto doodgereden. (Binnenland). Tuinfeest Provinciaal Gesticht „Duin en Bosch" te Castricum. (Stad en Omgeving). geopende sluisdeur werd gezogen eri om sloeg. Vij* der inzittenden verdronken Een knaapje van tien jaar slaagde er in zich te redden. MUSSOLINI EN DE BIJBEL. Invoering op alle scholen gelast. Mussolini heeft aan alle hoofden en direc teuren van scholen een rondschrijven gericht, waarin hij nadrukkelijk het gebruik van het Nieuwe Testament op alle scholen aanbeveel.. „Alle professoren en leeraren zullen het N Testament lezen, dit goddelijk boek voor de kinderen uitleggen en zorg dragen, dat de schoonste passages door de leerlingen van buiten geleerd worden. Dit boek mag in geen schoolbibliotheek ontbreken, want het blijft alle eeuwen door even nieuw. Het is het grootste en het noodigste van alle boeken, omdat het goddelijk is. De nationale regee ring wenscht op deze wijze de kinderen en door hen de ziel van het Italiaansche volk te herwinnen voor het betreden van den zekeren weg, die het vaderland tot zijn verheven en waarachtige grootheid voeren zal". TIEN MILLIOEN AMERIKAANSCHE WERKLOOZEN. Verklaring van Green. Volgens een verklaring Green, den presi dent van de Amerikaansche Arbeidsfederatie, bedraagt het totaal aantal werkloozen thans nog ongeveer 10 millioen. De werkloosheid was in April nog iets grooter dan in September van het vorig jaar, doch iets minder dan in April 1933. Volgens de jongste statistieken is er een kleine ver betering in den stand der werkloosheid waar te nemen. Wat de figuur van De Ruyter is in de Ne derlandsche geschiedenis en die van Nelson in Britsche, dat is de figuur van admiraal graaf Heihasjiro Togo in de Japansche de grootste strateeg ter zee, een nationale held. Togo was in December 1847 te Kagosjima geboren en is dus 86 jaar geworden. Zijn marine-opleiding kreeg hij goeddeels in En geland (in de zeventiger jaren)in den Chi- neeschJapanschen oorlog (1895) was hij commandant van een kruiser. Zijn roem ver wierf hij in den RussischJapanschen oor log, toen hij de Japansche slagvloot aan voerde. Hij leidde in 1904 de aanvallen op Port Arthur van de zeezijde, waarbij het Russische Oost-Aziatische eskader werd ver nietigd. Toen volgde het drama van Tsoesji- ma. Het Russische Oostzee-eskader onder Rozjdjestwenski maakte zijn wanhoopsvaart (die ruim een half jaar duurde!) Afrika en Azië en deed in Mei 1905 een poging om door de Straat van Korea te breken en Wla- diwostok te bereiken. Maar bij het eiland Tsoesjima werd het door Togo's vloot opge wacht en volkomen vernield. „Het lot van ons land hangt af van dezen slag", had de Ja pansche vlootvoogd voor den strijd begon naar zijn onderbevelhebbers geseind. En in derdaad bracht de zege de beslissing in den oorlog. Na den vrede van Portsmouth werd Togo chef van den marinestaf, en in 1907 werd hij in den adelstand verheven. Het Japansche volk eerde hem als den man, wiens daden er bijzonderlijk toe hadden bijgedragen het ge voel van nationale eigenwaarde te verhoo- gen; goeddeels aan zijn strategie wa shet te danken geweest, dat voor het eerst in de we reldgeschiedenis Japan een Westersche mo gendheid had overwonnen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2