fllkmaarsche Courant Veilige havens «Wd?„SX?d S£Ï"vaeS stXnhtnde7INAmet 06 Vereeni*de Brand" 4 GROOTE STUKKEN TZÜj Stad m OmgeoUig Seuilletou #©©@0®®» JUuUoptogtamma f 25 cent Honderd Zes en Dertigste Jaargang. WOENSDAG 30 HEI. 110) No. 125 1934 i VERNIEUWING BRUG NOORDER KADE. VERBETERING NIEUWE HOORNSCHE VAART. B. en W. schrijven in bijlage no. 84: Naar aanleiding van de beraadslagingen in uwe vergadering van 29 Maart j.1. over onze voordracht inzake de vernieuwing van de brug in de Noorderkade en de ver bete ring van de Nieuwe Hoornsche Vaart (bijl nr. 30) en het bezwaarschrift daartegen van de Vereenigde Brandstoffenhandel N.V., dd. 27 Maart 1934, werd ons voorstel aangehou den, opdat wij door een nader met den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat en de N.V. te houden overleg zouden onderzoe ken, of aan de bezwaren van genoemde N.V. zou kunnen worden tegemoet gekomen. Deze conferentie heeft plaats gehad op 11 *ïn verband daarmede heeft de N.V. nader overleg gepleegd met den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat. Het resultaat daar van is neergelegd in den brief van den hoofdingenieur d.d. 17 Mei j.1. Blijkens dien brief is het mogelijk het oor spronkelijke plan, zooals dit nader is aange vuld, te handhaven, terwijl daarbij de be zwaren van de Vereenigde Brandstoffenhan del N.V. zooveel mogelijk worden ondervan gen. De N.V. zou prijs stellen op uitvoering van het z.g. plan-West, d.w.z. een verbree ding van de Nieuwe Hoornsche vaart, doch zij heeft zich bereid verklaard, in het plan Oost te berusten, wanneer aan de na te noe men voorwaarden te haren behoeve wordt voldaan. De kosten zoowel van het plan-West als van het plan-Oost bedragen voor de ge meente 32.000' a 33.000. Hoewel de gel delijke offers voor het Rijk bij uitvoering van het plan-Oost grooter zijn, geeft de hoofdingenieur de voorkeur aan dit plan, dat voor Rijk en gemeente verschillende VQordeelen heeft, vergeleken bij het plan- West. Ingevolge het gewijzigde plan-Oost heeft een ruiling plaats tusschen het Rijk en de N.V., waarbij het Rijk aan de N.V. afstaat het terrein met twee brugknechtswoningen voor vergrooting van haar terrein, terwijl de N.V. afstaat een strook terrein met huizen en bergplaats bij de Nieuwe Hoornsche Vaart, waardoor het mogelijk is de Noorderkade ter plaatse afdoende te verbeteren, een en ander met bijbetaling door het Rijk aan de N.V. van 11.500. Deze som vraagt de Vereenig de Brandstoffenhandel N.V. als een tege moetkoming in de kosten van het ombouwen van haar bedrijf, wijziging van de kraan- baan, e.d., welke het gevolg zijn van de aan vaarding van het plan-Oost. Deze omstandigheid maakte een geheel nieuwen financieelen opzet noodig. De hofdingenieur is van oordeel, dat het rijk thans niet meer alle kosten van de werken voor zijn rekening kan nemen, doch dat de gemeente thans zal moeten zorgen voor het maken van de nieuwe doorvaart, terwijl de gemeente van de door de N.V. gevraagde bijdrage 1500 voor haar rekening zou moeten nemen. Wij zijn in dit voorstel getreden, omdat het tegelijkertijd mogelijk bleek, de eigen dommen van de N.V. Houthandel v.h. J. Bierdrager, voor de doorvaart benoodigd, tegen een zooveel lageren prijs in handen te krijgen, dat de totale kosten, welke voor de gemeente aan het omleggen van de vaart en de vernieuwing van de brug zijn verbonden, worden beperkt tot 32.000 a 33.000. De Vereenigde Brandstoffenhandel N.V. vraagt bovendien afstand van de Karne- melksbuurt, waartegenover zij zich verbindt ten behoeve van de ontsmettingsinrichting van het Witte Kruis een anderen uitweg te geven. De gemeente ontvangt daartegenover van de N.V. den eigendom van een driehoe kig perceel grond aan de Oude Hoornsche vaart, voor de doorvaart benoodigd. Afge dacht van dit verzoek, tegen inwilliging waarvan bij ons geen bezwaar bestaat, be- loopen de kosten van het plan-Oost voor de gemeente thans ongeveer 8000 meer dan voorheen was geraamd bij uitvoering van het plan, waarop bijlage nr. 30 betrekking had. Gelijk te verwachten was, zou aan uw verlangen om te trachten, met de N.V. over eenstemming te bereiken, niet zonder gelde- door BASIL KING. (Uit het Engelsch). Zij kuierden voort, zonder op te merken waar zij liepen, totdat zij op een plek kwa men, waar in de schaduw van een iep een bank stond, en een andere bij een hartvor mig seringenboschje, dat in vollen bloei stond. Zij gingen in de schaduw van den iep zitten, en voelden zich een minnend paartje, 't heerlijke was dat wat een hunner voelde, ook door de andere werd gevoeld; zij dachten dat er nooit een paar verliefde menschen vóór hen waren geweest, die dit in diezelfde mate hadden ontdekt als zij. „O, Tom, voel jij dat ook zoo. I re des eender als ik het doe". „Is 't heusch waar, Hildred? Wel, dan blijkt, dat we voor elkaar zijn geschapen, nietwaar? Want ik had nooit gedacht, dat iemand anders dan ik er zoo over zou denken". „Zeker, dat heeft ook niemand anders gedaa.. dan ik. Maar vertel me eens, wan neer oen je eigenlijk begonnen verliefd op me te worden?" ,,'t Was op een avond, vijf, zes of zeven Jaren geleden, een winteravond, toen Guy in den sneeuw aan 't bakkeleien was ge weest met een troep straatjongens En toen je hem hadt thuisgebracht. Dat was de lijke offers kunnen worden voldaan De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat bereid te bevorderen, dat dit offer wordt ge- di£h? nui daar,mede bij al'e partijen bevre- 3n5Jlal, morden bereikt. Intusschen, het gt vooi de hand, dat dit ook voor de ge- m^teconsequenties heeft. Immers, het zou alle n JL21i\Wann€er 06 meerdere kosten ÏÏSil f, 3816 V?n het r'ik zoud«n komen, 7wflar van de z'ide der gemeente be- 0ö1n«in<wk"i werd de eerstvoorgestelde w5,nK" Wï na?aan- hoe de toestand zal S jl uitvoering hetzij van het plan- w?l ™Z1] Van het Plan-°°st, dan moeten rWcrh ™eeni"£ vj*n den hoofdingenieur on derschrijven, dat het plan-Oost om verschil- lende redenen meer aanbeveling verdient dan het plan-West. In de eerste plaats wordt door het plan- Uost een afdoende verbetering verkregen yandea we£> welke verbetering mogelijk pn hir do,or a{sta,nd van terrein met huizen a bergplaatsen door de Vereenigde Brand stoffenhandel N.V. nol" wtweede ,Plaats geeft bet plan-Oost naar het oordeel van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, waarbij wij ons aansluiten, een beteren toegang tot he: Noordhollandsch kanaal, waardoor het be lang van de scheepvaart wordt gediend. |n °e derde plaats heeft het plan-Oost oo het plan-West voor, dat de nieuwe door vaart van de Nieuwe Hoornsche vaart naar de Oude Hoornsche vaart minder be schoeiing vereischt dan een verbreede Nieu we Hoornsche vaart, waardoor de kosten van onderhoud van de beschoeiing voor de gemeente bij het plan-Oost belangrijk min der zullen zijn. Daarentegen heeft uitvoering van het plan-West het bezwaar, dat de weg dan een zeer onregelmatig beloop verkrijgt. Immers de brug over de Oude Hoornsche vaart zal dan wel moeten blijven, zoodat de weg naar de nieuwe brug dan een helling zal krijgen van beteekenis, die maakt, dat het tusschen de nieuwe brug en de Friesche brug gelegen stuk weg in de diepte zal komen te liggen, terwijl bij het plan-Oost een geleidelijk ver loop en een logische aansluiting aan de Friesche brug wordt verkregen. De scheepvaart zal bij uitvoering van het plan-West moeilijkheden ondervinden. De schepen, die voor het terrein der N.V. lig gen, zullen het verkeer van de Nieuwe Hoornsche vaart naar de Friesche brug be moeilijken. De schepen, die bij uitvoering van het plan-Oost naar de Friesche brug zullen varen, ondervinden deze moeilijkheden niet. De ter inzage liggende teekening geeft het verschil duidelijk weer. Bovendien zullen de schepen, die uit de Nieuwe Hoornsche vaart de Bokkcbrug zouden willen passee- ren, het kanaal recht oversteken, hetgeen voor het scheepvaartverkeer bezwaren heeft. Dit bezwaar bestaat niet, wanneer het plan Oost wordt gekozen. Met den hoofdingenieur van den rijkswa terstaat blijven wij derhalve van oordeel, dat het plan-Oost dient te worden uitge voerd en dit te meer, nu ook de N.V. Veree nigde Brandstoffenhandel met de voorgestel de oplossing genoegen neemt. _Wij stellen uwe vergadering met verwij zing naar het advies der commissie van bij stand voor openbare werken, dat bij de ove rige stukken ter inzage ligt, vóór 'de door den hoofdingenieur in zijn rapport van 17 Mei j.1. voorgestelde regeling te aanvaarden. B. en W. bieden u een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. SCHOOLGELDREGELING MURMELLIUS-GYNASIUM In bijlage no. 75 schrijven B. en W.: De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen deelde ons bij brief van 3 Febr. j.1., nr. 900, afd. V.H.M.O., mede, het niet wenschelijk te achten, dat in een ge meente als Alkmaar, waar een openbaar gymnasium en een Rijks hoogere burger school zijn gevestigd, de schoolgeldregeling voor eerstgenoemde onderwijsinrichting aan merkelijk afwijkt van die voor laatstgenoem de. De minister verzocht te mogen vernemen of wij bereid zijn te bevorderen, dat de schoolgeldregeling voor het gymnasium wordt gewijzigd in dier voege, dat het ver schil tusschen rijks- en gemeenteregeling zooveel mogelijk wordt beperkt. Naar aanleiding van dezen brief hebben wij den gemeentecontroleur verzocht ons een opgave te verstrekken van de aantallen schoolgeldplichtigen in de verschillende be- lastinggroepen èn volgens de bestaande re geling en volgens de regeling voor de Rijks eerste maal, dat je me zag". „Ja, 't was de eerste maal, dat ik je zag, toen ik begon „Toen is 't bij mij ook begonnen. Sinds dien avond heeft er nooit iemand anders voor me bestaan. En, Tom, heeft er voor jou ooit iemand anders bestaan?" Tom dacht aan Maisie. „Neen eigen lijk niet". „En oneigenlijk dan?" Terwijl hij zijn bekentenis aflegde, luis terde zij met alle aandacht. „Neen, dat was eigenlijk niets. En heb je nooit meer iets van haar gehoord?" „O, jawel. Toen ik eenige weken geleden in Boston was, ging ik haar tante eens op zoeken, en die vertelde met, dat Maisie al twee jaren met een handelsreiziger, op wien ze al lang verliefd was geweest, getrouwd was, en dat ze een kind had". De gedachte aan Maisie, deed hem den ken aan Honeybun, en deze riep de herin nering in hem terug, dat hij vroeger al eens op deze zelfde plek as geweest. „O maar Hildred! Dit is dezelfde bank, waar juffrouw Nash en de andere kinderjuffrouw zaten „Toen je werd gestolen?" „Toen er een kind werd gestolen". Hij zag om zich heen. „Kijk! Daar zit juf frouw Nash met een boek. „We moeten haar even aanspreken", stelde Hildred voor. Juffrouw Nash ontving hen met een ge lukzaligen blik. „Ik zag u 't huis uitgaan, en omdat ik wel dacht, dat u hierheen zoudt gaan, heb ik u gevolgd. Ik had iets te hoogere burgerscholen naar den toestand van het schooljaar 1933-1934, benevens van de totale opbrengst in beide gevallen. Uit dit overzicht blijkt, dat de opbrengst resp. is 15185.20 en zou zijn 21096.25, alzoo volgens rijksregeling meer 5911.05 of bijna 39 pCt., waarbij nog geen rekening is gehouden met de gevallen, waarin een be rekening van het schoolgeld naar het ver mogen hooger zou zijn dan berekend naar het inkomen Curatoren van het Murmellius-Gymna- sium, wier advies wij hieromtrent hebben gevraagd, deelden ons mede in de bestaan de omstandigheden geen bezwaar te heb ben, dat de schoolgeldregeling voor deze on derwijsinrichting meer gelijk wordt gemaakt aan die, geldende voor de Rijks hoogere bur gerscholen. De belangrijkste verschillen laten wij hier volgen. Behoudens enkele uitzonderingen in de laagste en lagere groepen zijn alle school geldbedragen in de verschillende belasting- groepen hooger dan volgens de bestaande regeling. Het aantal belastinggroepen is aanmerkelijk hooger, doordat de verschillen tusschen de minima en de maxima van elke groep kleiner zijn. Zoo is thans bij geen of één minderjarig kind en een inkomen van boven 800 tot en met 1200 verschuldigd 10. Hiervoor in de plaats komen 8 groe pen, opklimmende met 50, en een school geld van resp. f 6, f 6.80, 7.60, 8.40. 9.20, 10, 11 en 12. Vervolgens klim men de groepen op met 50 tot 1600, met 100 tot 13900, met 200 tot 15100, en verder met 300. Het schoolgeld klimt op met ƒ1 tot 20 bij een inkomen van 1550 tot beneden 1600, met 2 tot 128 bij een inkomen van 6900 tot beneden 7000, en daarna met 4. Het schoolgeld van 300, dat thans als maximum wordt geheven bij geen of één minderjarig kind en een inkomen van boven 13800 tot en met 14600, wordt bereikt bij een inkomen van 11200 tot beneden 11300, en stijgt verder tot 412 bij een inkomen van 14100 tot beneden 14300 Indien het schoogeld, berekend naar het vermogen, hooger is dan wanneer het wordt berekend naar het inkomen, heeft berekening naar het vermogen plaats. In elke groep is het vermogen gesteld op het 20-voud' van het inkomen. De vermindering van het schoolgeld tot en met tien minderjarige kinderen wordt be perkt tot en met zes minderjarige kinderen. De vermindering voor het bezoek door meer dan één leerling uit hetzelfde gezin met 20, 40, 60 en 80 pCt. voor resp. den tweeden, derden, vierden, en iederen volgenden leer ling, wordt veranderd in een heffing van 3/4 van het schoolgeld voor den tweeden en van Vi voor iederen volgenden leerling. Voor na 31 Augustus 1933 toegelaten leer lingen. die, na reeds eenmaal niet te zijn be vorderd, andermaal niet worden bevorderd of voor de tweede maal het onderwijs in de hoogste klasse volgen, is gedurende het be treffende schooljaar anderhalf maal het schoolgeld verschuldigd. De rijksregeling bevat nog dé bepaling, dat voor hen, die als leerling ingeschreven zijnde voor een schooljaar, bij den aanvang van den cursus wegblijven, schoolgeld over het eerste kwartaal verschuldigd is, indien een kennisgeving van verhindering eerst na 25 Juli is ingekomen. Wij hebben deze, naar ons voorkomt om administratieve redenen opgenomen, bepaling niet overgenomen. In afwijking van de rijksregeling, krach tens welke het schoolgeld wordt berekend naar het inkomen of naar het vermogen, voorkomende op de kohieren voor het loo- pende belastingjaar, aangevangen 1 Mei te voren, geven wij de voorkeur aan de in de gemeentelijke regelingen opgenomen bepa ling, die het afgeloopen belastingjaar tot grondslag neemt. In het laatste geval zijn Donderdag 31 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Viool recital, B. Lenksy. Aan den vleu- ;el: E. Veen. 11.Knipcursus .linderkleeding. 11.30 Zang door Louise C. H. de Jong. Aan den vleugel: E. Veen. 11.Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Zang door Louise C. H. de Jong. Aan den vleugel E. Veen. 12.Kovacs La- jos en zijn orkest en gr.pl. 2.15 Gr.pl. 2.30 Voor zieken en ouden van dagen. 3.3-45 Knipcursus. 4.en 615 Gr.pl. 6.30 Voor de kinderen. 7.Gr.pl. 7.30 Ir. J. Loeff: Nederland te water. 8. Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 8.30 Orgelconcert Pierre Palla, mmv. H. Viskil, tenor en B. Lenski, viool. 9.15 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. D. Isingh, alt mezzo. 10.Gr.pl. 10.15 Omroep orkest olv. N. Treep. 11— Vaz Dias. 11.10—12.Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (8.—9.15 en 11.-2— KRO, de NCRV van 10—11— en 2.—11.30). 8.—9.15 en 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst olv. ds. H. C. v. d. Brink. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Carillonconcert. 12-45 Or kestconcert. 2.Handwerkcursus. 3.Opening v. d. Kon. Emma- Kliniek op Meer-en-Bosch te Heem stede. 4.Bijbellezing door ds. J. A. Tazelaar, mmv. J. H. Smit Duy- zentkunst, bariton en H. Smit Duy- zentkunst, orgelbeg. 5.Handen arbeid v. d. eugd. 5-30 Zang door Carl. Castendijk, mezzo-sopraan. Aan den vleugel: H. Schouwman. 6 20 Gr.pl. 6 45 Causerie A. Sta pelkamp. 7.15 Gr.pl. 7.30 Week overzicht. 8.Orgelspel J. Zwart. 9.Causerie Dr. A. de Mol van Otterloo. 9.30 NCRV-Kleinorkest o. 1 v. P. v. d. Hurk, m. m. v. Phia Berghout, harp en W. Clemens, fluit. In de pauze om 10.10: Vaz dias. 11—12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10 35 Mor genwijding. 12.20 Rutland Square en New Victoria Cinema-orkest o. 1. v. N. Austin. 1.20 Gr.pi. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper 4.10 Duit- sche les. 4-25 Schotsch Studio orkest olv. G. Dair.es, m. m. v. D. Parsons, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's piano- sonate's. 7-10 Spaansehe causerie. 7 50 Lezing. 8.20 Orgelconcert O. H. Peasgood. 8.50 Eerste acte van Puccini's „La Bohème". 10.05 Cello-recital L. Kennedy. 1025 Zangvoordracht E. Lund. Aan den vleugel: F. R. Rauter. 10.50 Korte dienst. 11.05—12 20 Roy Fox en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Pascal- orkest. 8 20 Kwartctconccrt. 1050 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Strijkorkest olv. Bcnnix 3.055 05 L. Preil's Instrumentaal Ensemble. 7.05 Orkestconcert o. 1. v. Felumb. 9 05 Pianorecital. 9.201050 Or kestconcert olv. F. SchnedlerPe- tersen, mmv. solisten. 11.2011 50 Verv. concert. 11.5012.50 Dans muziek door Dondé's Bano. LANGENBERG, 456 M. 6.40 Grpl. 9.20 Blaasconcert m. m. v Mannenkoor. 11.10 Kamermuziek door Strijkkwartet, sopraan en piano. 12.20 Orkestconcert o. 1. v. Weiszhaupt. 1.30 Werag Kamer orkest olv. Keiper. 3.50 Militair concert. 5.50 Solistenconcert, piano en viola. 7.20 Gr.pl. 8.20 Solisten, koor en orkestconcert olv. J. Breuer. 9 50 Derde acte van Strauss' „Ara- bella", olv. den oemponist. 11.20 12.50 Dansmuziek olv. L. Eysoldt. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9 05 Concert mmv. orkest en solisten olv. Paoletti. 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 3.22 M.: 12.20 Salonorkest o. 1. v. Walpot. 1.30 Gr.pl. 5.20 Omroep orkest. 8.20 Orkestconcert o.l.v. L. de Decker. 10.30 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Salonorkest o.l.v. Walpot. 520 Gr.pl. 6-35 Gev. progr 8 20 Omroeporkest mmv. zangsolis te. 9.35 en 10.30 Gr.pl. DEUTSCHLANDSFNUFR M. 8.35 Dansmuziek door R. Ga den en zijn orkest. 9.35 Ber. 9.50 Derde acte van R. Strauss' opera „Arabella". 11.05 Weerber. 11.20 -12.50 Robert Gaden en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3511.20, Lond. Reg. 12.20—16.25, Scot. Reg. 16.25—17.35, Daventry 17.35 —24.—. Lijn 4: Keulen 10.35-19.20, Deutschlandsender 19.2021.50, Leipzig 21-5023.05, Deutschland sender 23.0524. ift den regel alle aanslagen in de rijksinkom stenbelasting ter kennis van den gemeente controleur gekomen en eventueele herzienin gen (b.v. na reclame) afgehandeld. Bij den aanvang van het schooljaar is voor het loo- pende belastingjaar nog geen enkele aanslag ter kennis van den gemeente-controleur ge komen. De eerste aanslagen worden pas in November ontvangen, zoodat eerst dan een begin kan worden gemaakt met het opmaken van het schoolgeldkohier. In daartoe leidende gevallen geldt volgens de nieuwe regeling het zuiver vermogen als grondslag voor schoolgeldheffing. Het rijk verstrekt de aanslagen in de vermogensbe lasting echter niet aan de gemeenten. Wan- EN.DE GESCHENKENBONS BLIJVEN GEHANDHAAFD! doen iets dat ik gezworen had te doen, zoodra mijn kleine jongen was terugge keerd .Ik wilde dit" zij liet een roman zien, waarvan de buitenbladen al begon nen te vergelen „uitgelezen, 't Heet Ju lia Allingon's zonde. Ik was gekomen tot de scène, waarin de minnaar verdrinkt. Toen werd mijn kleine jongen weggenomen Sindsdien heb ik 't boek niet meer geopend maar ik heb 't altijd bewaard". Met tra nen in haar oogen stond zij op. „Nu kan ik 't uilezen maar ik ga naar huis". Tom en Hildred gingen op de bank zit ten, die zij voor hen had vrijgelaten, en be gonnen te praten over het voorgevallene in den afgeloopen middag, wat hij tot nu toe hadden vermeden. „Ik hoop, dat ik hun gevoelens niet heb gekwetst". ,,'t Kon hun blijkbaar niet veel schelen om de jouwe wel te kwetsen". „Dat was toch niet hun doel. Ze dachten edelmoedig te zijn". „Waaruit alleen maar blijkt „Maar op hem valt niets aan te merken Hij is een nobel mensch". „Een denk je werkelijk dat hij je vader is Tom?" „Ik weet dat hij het is; alles maakt me er 'zeker van". „Goed maar als hij je vader is, moet zij je moeder zijn". „Zoover ga ik nog niet. Het gaat hier niet om hetgeen moet zijn, maar om het geen is". Zij bleef bij haar logica. „En Tad en Li- ly moeten je broer en zuster zijn", „Laat hen zijn wat ze willen; ze kunnen me niets schelen". ,,'t Is alleen maar, dat je je moeder niet Hij werd onrustig, en stond op. Hij acht te het beter dat gebeurde, zooals Honeybun het hem had beschreven, te reconstrueeren, dan haar te laten zeggen, wat zij te scherp ging formuleeren. „Daar stond de kinderwagen, in den in ham van 't boschje". Zij volgde hem daar heen. „Juffrouw Nash en de andere kin derjuffrouw zaten waar wij gezeten hebben En hier, precies waar ik sta, moet die zon derlinge daad hebben plaats gehad". „Vindt je het akelig, dat 't is gebeurd, Tom?" „Je bedoelt, als 't werkelijk mij zou zijn gebeurd. Och, neen. En toch wel. Ik weet 't zelf niet. k vindt 't akelig niet opge groeid te zijn met met mijn vader. En toch, als dat wel was gebeurd, dan zou ik zooveel hebben gemist al die andere dingen en menschen Honeybun mis schien jou ook". „O, mij zou je toch r.iet hebben kunnen ontloopen, en ik jou evenmin. Al zouden we elkaar misschien niet ontmoet hebben zooals nu is gebeurd ontmoet hadden we elkaar toch". Hij hoorde haar laatste woorden maar half, omdat zijn aandacht werd getrokken door hetgeen hij op het voetpad, waar langs zij zelf waren gekomen, zag. Zijn toon drukte verbazing uit, toen hij bijna fluisterend zei: „Kijk eens, Hildred!" „Wel, dat zijn mijnheer en mevrouw Whi neer er aanleiding is tot de veronderstel ling, dat het schoolgeld, berekend naar het vermogen, hooger zou zijn dan bij bereke ning naar het inkomen, dan is het voor een juisten aanslag noodzakelijk, dat de school- geldplichtige het aanslagbiljet in de vermo< gensbelasting ter inzage verstrekt. Wij heb ben in de heffingsverordening een verplich ting daartoe opgenomen, met, bij weigering, als sanctie het opleggen van een aanslag tot het maximum-schoolgeld. Krachtens de bestaande regeling en ook krachtens de rijksregeling is het schoolgeld per kwartaal verschuldigd. Dit leidt er toe, dat voor een leerling, die pas in het laatst van een kwartaal op school komt of in het begin van een kwartaal de school verlaat, het schoolgeld over dat volle kwartaal moet worden betaald. Het komt ons daarom bil lijker voor het schoolgeld per maand ver schuldigd te doen zijn. Tot bevordering van een gemakkelijker betalingswije van het hoogere schoolgelé, hebben wij de betaling in vier termijnen ge wijzigd in een betaling in acht termijnen, telkens vóór of op den laatsten dag der maanden November, December, Januan, Februari, Maart, April, Mei en Juni. Bij toepassing van de rijksregeling blijft het maximum-schoolgeld van 412 nog bijna 80 beneden den kostprijs per leer ling, en zal de opbrengst van de schoolgeL den nog geen 30 pCt. van de kosten bedra gen. De kosten bedragen 73467. Aantal leerlingen op 15 September 1933 149. telaw. Zij heeft zich verkleed. Wat ziet ze er jong uit met dien hoed met bloemen! Nu begrijp ik 't. Zij komen hier altijd op den tienden Mei. Ze zijn hier vanmorgen al ge weest, zei Lily me. Ik weet wat ze nu hter doen: ze zoeken jou. Juffrouw Nash he -ft hun verteld, waar we waren Ik loop weg!" „Ga niet te ver hier vandaan", verzocht hij haar. „Ik begnjip niet wat 't beduidt". Hij bleef staan vaai hij stond, en sa? hun naderbij komen. Het had voor hen geen zin hun tegemoet te gaan, aangezien hij niet zeker wist of hun dit wel aangenaam zou zijn, hoewel hij het wel dacht, toen hij zag, dat Whitelaw, nadat zij de bank on der den iep hadden bereikt, naar hem wees, en zijn vrouw verder alleen liet gaan. Zij kwam op haar gewone, haastige ma nier naar hem toe, en zooals dikwijls, ston den haar oogen vol tranen. Toen zij het se ringenboschje betrad, stak zij haar handen naar hem uit, alsof hij ze moest kussen. Hij nam haar handen heel zacht in de zijne, ze nauwelijks aanrakend, en was op zijn hoede. „Harry!" De staccato zinnen klonken als lichte kreten van iemand, die naar adem snakte, kreten die een hart ontsnapten, dat ze trachtte te weerhouden. „Harry!" Je hoeft me niet lief te hebben of mijn zoon te zijn of bij ons in te wonen tenzij tenzij je 't prettig zoudt vin den maar ik zou zoo graag willen dat je toeliet dat ik je kuste al is 't maar één maal net zooals net zooals je andere moeder je dat altijd deed" EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6