30 £atuk w HmIhBouw ^Binnenland Dankwoord van den jubilaris. R.K. TUINDEBSVEREENIGI'NG. „KENNEMERLAND". Ratten vernielen zolder en dak. DE STERRENHEMEL VAN 3cTmEI^6JUNI '34,22 h MT (23 h ZT) ZUID VENüS© MADS0b JUPITËB G> SAITJRKUS lijke en dankbare woorden sprak na mens de afd. van Centraal Genootschap der kindervacantie-colonie. De heer Jb. Rutsen getuigde van groo- te activiteit van den geneesheer. Als voorzitter van de afd. van Het Witte Kruis was hij dr. Hoekstra zeer dank baar voor al hetgeen hij heeft gedaan in het belang der patiënten, die van Het Witte Kruis moesten gebruik maken. De heer Wilmink, hoofd der r. k. school had eveneens woorden te over om dank te zeggen wat dr. Hoekstra ook in welwillendheid heeft betracht, betref fende de nog jonge vereeniging Het Wit Gele Kruis en spreker vergat daarbij niet te wijzen op der.k. kinderuitzending oir. te eindigen met den wensch dat in de mooie omgeving Hilversum ook een mooie levensavond mag aanbreken. De heer J. du Burck kenschetste de werkzaamheid van den dokter in zeer waardeerende woorden als eigen onder vinding uit zijn huisgezin. Dokter kan zich beroepen op een algemeen vertrou wen, dat spr. stipileert op de patiënten. Zoowel bij dag als bij nacht, altijd stond dr. Hoekstra gereed. Spr. eindigde met een mooi passend gedicht. De volgende spreker was de heer Swager wiens parodie eveneens een lof uiting was. Het mooie leven in Hilver sum zij onze dokter van harte gegund. Nu was het woord aan den burgemees ter van Zuid- en Noordscharwoude, den heer Van SCpengler. Spr. wees er vooral o.m. op hoe dr. Hoekstra ook in de ar- men-praktijk zijn welwillendheid be toond heeft. Na het vervullen van een 22-jarigen praktijk wordt het heengaan van dr. Hoekstra diep betreurd. In de groote steden geeft men wel eens een eerc-medaille, doch spr. zette in uitzicht een eventueelen naam van dr. Hoekstra straat of laan. U heeft al heel wat wis- selvallighede nmedegemaakt. Dr. Vogel zang is vertrokken, in zijn plaats is ge komen dr. de Wit en in plaats van den nu scheidenden geneesheer hebben wij di Wilmink, die spreker tevens een hartelijk welkom toeriep. Spr. wees er ook op dat zeer onlangs nog een Lan- gendijker jongen den dokterstitel heeft behaald. Ten slotte zeide de burgemees ter dat hij hoopte dat dr. Hoekstra een gelukkig leven in Hilversum tegemoet moge gaan, wij zullen u niet vergeten Moge uw zoon er getuige van zijn en gij van uwen zoon. De heer Bouman sprak namens de Langendijker veregenwoordigers der A. A. Z. A. en zeide o.m. dat hij het ge sprokene niet alleen onderstreepte, maar ook dat dr. Hoekstra getoond heeft naast zijn ambt als medicus begrepen te hebben, zijn welwillendheid te moeten uitstrekken in het belang van hen die in dezen bewogen tijd zooveel moeten ontzien. De laatste spreker die zijn dank wilde betuigen was de heer P Kramer, die in een weliswaar korte, maar' toch goed gekozen en uit het hart gegrepen be woordingen uiting gaf van erkentelijk heid en waardeering. Als men van zoovele zijden lofuitingen in ontvangst moet nemen, dan kan het niet anders of het grijpt den betrokken mensch aan, dus ook den medicus. Dr. Hoekstra sloeg er zich door heen. In kalme zinsopbouwing en in woorden van zeer groote erkenning wist hij zijne dank bare gevoelens te uiten aan allen, waar bij natuurlijk het comité een extra be dankje had in ontvangst te nemen. De samenkomst was hiermede ten einde. Met een handdruk nam men af scheid en voor ieder had dr. Hoekstra, deze ons al'en zeer sympathieke dokter, nog een extra woordje gereed. Als men zoo kan scheiden, dan weet men gedra gen te zijn door een band, waarvan de beteekenis eigenlijk niet onder woorden is te brengen. NATEELT IN DEN TUINBOUW. Herhaaldelijk blijkt uit verzoeken aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, dat men in het onzekere verkeert omtrent de beperking van tuinbouwgewassen op de na- teelt. Uitdrukkelijk wordt hierdoor aan de be trokkenen medegedeeld, dat nateelt van war- moezerijgewassen slechts is toegestaan, in dien die in 1933 ook werd beoefend. Ook dan dient echter op die oppervlakte de beperking volgens de bedrijfsgrootte op de nateelt te worden toegepast. Op land, waarop in 1933 dus alleen een nateelt van warmoezerijgewassen en een voorteelt van een landbouwgewas of bolge was heeft plaats gehad, mag thans dus geen voorteelt van warmoezerij voorkomen. In dien dit laatste het geval is, mag ook in '34 niet eerder begonnen worden met planten oi zaaien dan in 1933. Zooals bekend is, stellen de overtreders door de strafmaatregelen, welke krachtens de Landbouwcrisiswet genomen kunnen worden, zeer veel in gevaar. DE BEVERWIJKSCHE VEILINGEN. De Coöper. veiling „Vrij Veiling'' te Be verwijk heeft in zijn jongste vergadering de mogelijkheid van centralisatie besproken, die nagegaan wordt door een commissie waarin vertegenwoordigers van de Beverwijksche veilingen zitting hebben. Ean van de moeilijkste punten, waarvoor een oplossing moet worden gezocht, is de vaststelling der afkoopsommen en van de voorwaarden. Wanneer de commissie het over de bedra gen niet eens kan worden, treedt een andere commissie in werking, samengesteld door den Regeeringscommissaris en waarin zit ting hebben de directies van de Raifaisen- bank te Utrecht, de Coöperateve Boerenleen bank te Eindhoven, de Twentsche Bank, de heer Thomas, accountant van het Centraaf Bureau van de veilingen en de heer W. Ma ters, accountant te Beverwijk. Deze commissie zal de zaak verder voorbereiden. Door den regeeringscommissaris worden onderhandelingen met de banken gevoerd, taieinde het benoodigde kapitaal voor den afkoop van de bij de fusie betrokken veilingen gefourneerd te krijgen, Matste maanden he^ft door' gemaakt. Hij bracht een hartelijk woord van dank aan alle betrokken instanties en perso- ajn de °Ploss'ng der moeilijkheden rt? medegewerkt. Een woord van erken- f w spf 00k tot de Spaarne bank, die tenslotte den vreedzamen weg der regeling heeft gekozen boven den strijd tot het bittere einde over de ruggen der leden leend" iaarverslaK is het volgende ont- Aan tuinbouwsteun werd over 1933 ont vangen: aardbeien 11.276.76; extra uitkee- snijboonen 1932 8214.87; groente 1933 32.863.19. Totaal f 52.354.82. De vereeniging telt thans 390 leden. Zooals overal op den koude grond teelt is deze steunverleening, hoe dankbaar wij daar voorook moeten zijn, van geen beteekenis. Bij de steunverleening wordt het verlies op elk product vastgesteld door te berekenen het verschil tusschen de werkelijke opbrengst in periodes en de omrekening tegen de vastge stelde richtprijzen. Van het aldus berekende verlies werd over 1932 uitbetaald 40 en over 1934 50 Volgens die berekening zouden dus de tuin ders over 1933 hun halve verlies van de regeering ontvangen hebben. De richtprijzen landelijk vastgesteld zijn echter zoo laag, dat zij de productiekosten voor deze streek lang niet kunnen dekken. In deze omgeving moet men veel duurder leven dan b.v. in Brabant en Zeeland, zoodat, wanneer aldaar een loonende teelt wordt bericht, men hier nog steeds met verlies blijft werken. Het is uiterst moeilijk voor de regeering om daarmede rekening te houden; maar het eind van het lied is, dat de steunverleening per bedrijf gerekend, van weinig beteekenis is geweest voor de instandhouding van het bedrijf. De voorzitter werd met 136 van de 169 stemmen herkozen. Ook de aftredende be stuursleden, de heer Schuyt, Stam en Baltus en Zomerdijk, werden herkozen, evenals de commissarissen, de heeren Heeremans en v. d. Peet. LANDBOUW CRISIS-FONDS. De Staatscourant van gisteravond bevatte de Crisis Restitutie-Beschikking 1934 VI (Granen). Ten behoeve van de, als groep van pro ducenten van crisisproducten erkende ver bouwers van granen, zal uit het Landbouw Crisis Fonds voor elke 100 KG. van de na volgende crisisproducten de daarachter ver melde bedragen vergoed worden: Maïs Java-, Madoera- en Celebesmaïs daar bij inbegrepen 1.50 Tarwe 1.50 Rijst, al dan niet gebroken 1. Rijstmeel 1.— Sagomeel 5.25 Tapioca s - i g s i i 3.50 Tarwebloem 6.75 Maïsmeel 3 1.50 Bij deze beschikking is gevoegd een regle ment voor de restitutie, dat verschillende voorwaarden bevat, waaronder de restitutie zal worden verleend. Uit dit reglement blijkt, dat deze restitutie zal worden verleend voor alle hoeveelheden maïs en tarwe, welke door de erkende contractanten vanaf 1 Januari 1934 tot zetmeelproducten zijn verwerkt. STOPZETTING KALVEREN- AFSLACHTING. Laatste rest van het „systeem" verdwenen. De Rundveecentrale deelt het volgende mede: „In verband met de bezwaren, verbonden aan de slachting en het transport van nuch tere kalveren in het warme jaargetijde en gezien het feit, dat de aanvoer dezer kalve ren sterk terugloopt, deelt de Crisis-Rundvee centrale mede, dat zij besloten heeft de gele genheid tot het leveren van nuchtere vaars kalveren bij de daartoe aangewezen slach terijen per 1 Juni a.s. te beëindigen. 1 Juni zal dus de laatste dag zijn, dat genoemde kalveren overgenomen worden". (Hiermede is dus het allerlaatste restje van de veestapel-inkrimping door middel van af slachting-zonder-teeltbeperking, zoo gezegd het „systeem der omgekeerde wereld", aan zijn natuurlijke en logische einde gekomen. De redenen, die de Rundveecentrale voor deze stopzetting aangeeft, n.1. het warme weer en het dalende aanbod, zullen we maar laten voor wat ze waard zijnWij spreken skchts de hoop uit, dat de onverkochte voor raad „yelled veal", waartoe de beestjes wer den verwerkt, niet al te groot zal zijn! Het argument der sterke daling van den aanvoer is overigens niet onvermakelijk; im mers die aanvoer zou straks, wanneer na 1 Juli de teeltbeperking in werking zal zijn en de boeren dus niet meer dan het toege wezen aantal kalveren mogen aanhouden, van zelf gróót zijn geworden, ook al omdat de koeien niet worden gedekt, om een kalf te fokken, maar om het moederdier tot melk- geven te brengen. Red.) HENSBROEK. Vrijdagavond werd de algemeene verga dering gehouden van de tuinbouwvereeniging „Ons Belang" alhier. De heer Joh. Koning deelde in zijn ope ningsrede mede, dat door de ongesteldheid van den voorzitter der L. G. C., den heer S. de Boer, de jaarvergadering een paar maan den later is dan gewoonlijk, en nu op 30 Mei a.s. te Koedijk zal worden gehouden. Met den wensch, dat de besprekingen weer in 't belang van de vereeniging mogen zijn, verklaarde spr. de vergadering voor ge opend. Van de L. G. C. was bericht ingekomen, dat a.s. Donderdag 31 Mei 's avonds tusschen 7 en 9 uur het verplichte teekenen op de leden lijst zal moeten geschieden. Twee metselaars en een timmerman hebben bij het herstellen van de door ratten vernielde zolder verdieping van het huis van den Heer Smolenaars te Nederweert meer dan 500 doode ratten gevon den. De Heer schreef ons, dat hij na veleVuch- telooze pogingen om van de rattenplaag verlost te worden .Rodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muls ontkomt aan Rodent, de radicale rattendooder. Koop nog heden een doos van 50 ets. of een dubbele doos d 90 ets. Elke drogist kan U Rodent uit voorraad leveren. Imp.Fa. B. Melndersma Den Haag. B 49 Naar aanleiding hiervan werd gevraagd hoe het dan gaat met de niet gangbare pro ducten van de veiling te Broek op Langen- dijk. Na eenige bespreking werd goedgevonden, dat het bestuur dit nader zal onderzoeken. De heer Jo Langereis meende, dat wie steeds zijn slaboonen in Alkmaar heeft ge veild, hiervoor wel weer toestemming voor zal krijgen. Bespreking vrachttarief B. o. L. en Alkmaar. De voorzitter deelde mee, dat na bespre king beiden weer voor dezelfde tarieven willen veilen. De vergadering ging hiermede accoord. Benoeming betaalmeester. Van den betaalmeester, den heer C. Gun- der, was bericht ontvangen, dat ook deze weer op dezelfde voorwaarden wil door gaan. Ook hiermede kon de vergadering zich vereenigen. Benoeming controleur tot nazien der boeken. Aan de beurt van aftreden is den heer A Groenveld. Deze bracht zijn jaarlijksch rap port uit, en deelde hierin mede, dat de boeken steeds in de beste orde zijn bevonden. De heeren Gunder en Groenveld ontvingen daarvoor een woord van dank, evenals de heer Bas, de mede-controleur. In de plaats van den heer Groenveld werd als controleur benoemd de heer D. Kort. Daar het boekjaar van de betaalmeester van 1 Mei tot 30 April loopt, volgde een overzicht van de geveilde producten en de financiën der vereeniging. Totale omzet in 19331934 met steun 53.706,70; totale omzet in 1932—1933 met steun 56.633,30. Over het afgeloopen jaar is dus f 2926,60 minder uitbetaald dan in het voorgaande. Nu volgde de lijst van de voornaamste producten, die door de vereeniging zijn ge veild te Broek op Langendijk en te Alkmaar te samen. 55 wagons Schotsche muizen (wagons be rekend op 10.000 K.G.), 10 wagons drielin gen, ruim 3 wagons blauwe eigenheimers, 4049 K.G. schoolmeesters, 8055 K.G. ziiver- nep, 314 wagon slaboonen, 1184 K.G. snij boonen, 4 wagons duc, 3275 wagons drie lingen, 4Ys wagon peen, 16J4 wagon uien, ruim 3wagon drielingen, 414 wagon nep, 8 wagons roode bieten, 28 wagons roode kool, 30 wagons gele kool en 13 wagons Deensche kool. De betaalmeester ontving voor zijn keurig overzicht een woord van dank. Nu volgde behandeling van de beschrij vingsbrief. Het bestuursvoorstel om ten hoogste 6/20 pet. door reclame te gebruiken Werd goed gevonden na eenige discussie. De r.-k. tuinbouwvereeniging „De Zuid" te St. Pancras stelde voor, om er bij de regee ring op aan te dringen, dat een loonende productieprijs wordt betaald voor die pro ducten, welke voor het binnenland worden gekocht. De vergadering kan in deze niet met het prae-advies van het bestuur meegaan. Van dezelfde vereeniging het voorstel om de doorgedraaide producten beter te vernie tigen. De vergadering was hier algemeen voor. De afd. L. T. B. te Heerhugowaard stelde voor dat de L. G. C. al het mogelijke zal doen om de bonnen geheel af te schaffen Uit de stemming, die hier in de vergadering heerschte, merkten we wel, dat ze hier mee accoord ging. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering, het bonnenstelsel geheel af te schaffen. De vereeniging „Ons Belang" alhier stelde voor, er bij de regeering op aan te dringen, dat er inplaats van toeslag op de pioducten en baggersteun aan tuinders, een gezinsin komen wordt gegeven. Het prae-advies van 't bestuur luidde als volgt: Het bestuur was de meening toegedaan, dat de regeering zooiets nooit zal doen, om reden dat door een vast gezinsinkomen de mogelijkheid bestaat, dat de energie en de werklust der tuinders daardoor een gevoe lige knak zullen krijgen De heer C. Dekker die het voorstel heeft ingediend, vond het prae-advies van 't be stuur voor de tuinders een groote vernede ring. Wanneer de werklust verslapt onder de tuinders, dan" is het wel nu het geval. Verder zal dit punt op de algemeene vei gade- ring door de belanghebbenden worden toe gelicht. De beide vereenigingen „De Tuinbouw" en „De Toekomst" stelden voor om het 1/10 pet. van de steungelden in de kassen der vereeni- gngen te laten vloeen. Gehoord de bezwaren, die de voorzitter hieromtrent mededeelde, daar dan wellicht de veilingspercentage zou moeten worden verhoogd, werd van dit punt afgestapt, of schoon het onbillijke ervan wel werd inge zien. Na nog enkele kleine bijzonderheden, die in de rondvraag werden behandeld, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aangename besprekingen de vergadering. WARMENHUIZEN. Algemeene vergadering van de tuin bouwvereeniging „De Noord" in de zaal van den heer Wester. De voorzitter, de heer W. Guther betreur de de geringe opkomst. Spreker memoreerde den slechten toestand. De oplezing van voor een paar maanden terug is helaas op een fiasco uitgeloopen. Rekening en verantwoording 1933. Cen trale veilingsvereeniging. Het financieelver- slag over 1933 was als volgt: Ontvangsten 15392.3114 en uitgaven 1491001. Ba lans op 31 Dec. 1933 geeft aan een .winst- Ster 3" grootte, of kkfa.» Ster 2* grootte. •HF Ster "ft 1* gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bfl het Bureau Industrieelen Eigendom onder No. 4222 ©EEBSIEKV. VOLLE MAAK LAATSTE KVKEIÏER HIËLVE MAAN Sterretijd 14 h 31 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste zijn in schrijfletters geteekend. sterren saldo ad 4925.89. Het Centraalbestuur stelde voor het winstsaldo als volgt aan te wenden: Af te schrijven: 1. Verliessaido 1931 1903; 2. Verliessaido 1932 1169.11 3. Tomatenkisten 62.10; 4. Veilingsgebouw en terreinen 1791.6714. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Behandeling begrooting 1934. Ook hier mede ging de vergadering tot goedkeuring over. Behandeling agenda voor de vergadering van de C. V. V. Voorstel van de vereeniging „Westfries land" dat de alg. vergadering het Centraal bestuur niet medestemt en de stemming aan de afgevaardigden overlaat. De vergadering ging niet accoord met dit voorstel en ging met het prea-advies van het Centraal bestuur mede. Verder was er nog een voorstel van de vereeniging „West friesland" om nu vanwege den grooten zaadbouw de groenteteelt vermindert, ten gunste van de veiling 2 pCt. te heffen van de verkochte producten en tot aanvulling van het tekort sneezengeld te heffen van al het bouwland. Bij nadere toelichting werd dit voorstel niet billijk geacht, speciaal niet voor de groote bedrijven aan welke thans door de teeltbeperking een beperking wordt opge legd. Bovendien heeft het afgeloopen boek jaar weer een belangrijk winstsaldo opge leverd en mag worden verwacht, dat de teeltbeperking tot een hoogeren omzet zal leiden. Dit voorstel werd niet gesteund. Het voorstel van de Ver. „Groenteteelt" was van dezelfden inhoud en genoemde vereeniging had nog een voorstel om tot boy cot over te gaan van die goederen welke af komstig zijn van bedrijven, welke om hypo thecaire of andere schulden tengevolge van de crisis zijn verkocht. Het prae-advies van het Centraal bestuur was afwijzend. De vergadering ging met het prae-advies accoord. Voorstel L. T. B. afd. Tuitjehorn. Deze afdeeling stelde voor een evenredi ge vertegenwoordiging voor de aangesloten vereeniging in het Centraal bestuuh, dat tot aan de eerste 50 leden 1 Centraal be stuurslid wordt gekozen, voor het gedeelte boven de 50 tot aan de 100 weer een lid, enz. De voorstellers zijn van meening, dat de tegenwoordige samenstelling niet juist is, daar iedere aangesloten vereeniging groot of klein in het Centraal bestuur ver tegenwoordigd wordt door 2 leden, maar moet zijn volgens het aantal leden. Het praeadvies van het Centraal bestuur was hierop afwijzend. Eveneens ging de vergadering hiermede accoord. Rondvraag. De heer Mink informeerde over het dor- schen in de veiling. Hiertoe werd niet be sloten. Verder bepleitte de heer P. Slot, om zooveel mogelijk gebruik te maken van de tram. Spreker misgunt in geen geval iets aan de onderneming wed. Spaan, maar voor het algemeen belang wordt toch ieder aangeraden van de tram gebruik te maken. Met een toepasselijk woord sloot de voor zitter de vergadering. KOEDIJK. Maandagavond vergaderde de afd. Koe dijk van den Nederlandschen Tuindersbond onder overgroote belangstelling. De gewone agenda gaf, daar het ging over de afgevaar digde naar de vergadering van Zaterdag, weinig stof tot discussie. Als afgevaardigden met vrij mandaat wer den gekozen de heeren W. Butter en A. Jongsma. Meer stof gaf het punt: de a.s. publieke verkoop. Dinsdag a.s. zal n.1. een tuindersbedrijf verkocht worden door crisisomstandigheden. Besloten werd de verkooping gewoon te laten doorgaan maar onder de volgende voorwaarden De nieuwe eigenaar verplicht zich om den betrokken tuinder in zijn huis en op het land te laten op voorwaarden aannemelijk voor tuinder en organisatie. Gebeurt dit niet, dan zullen tegenmaat regelen in den vorm van boycot genomen worden. Dit besluit werd genomen met algemeene stemmen en er was tevens veel publiek uit omliggende plaatsen. De plantenkwestie was wederom ook in deze vergadering aan de orde. Er dreigt n.1. een tekort aan planten voor het gesaneerde land. Besloten werd om het H B. van den Ned Tuindersbond actief te maken om de regee ringscommissaris voor den tuinbouw te doen ingrijpen De belastingzaken vroegen ook weer de aandacht. Maandag zal de secretaris weer zitting houden voor die zaken. Hierna sluiting met opwekking om vooral in het eigen belang op de verkooping te ko men. DE ZAAK-ZWERTBROEK. Een nieuwe omroepvereeniging? Een dezer dagen vond te Amsterdam een landelijke conferentie plaats van de verschil lende actie-comité's in de zaak Zwertbroek- V.A.R.A., onder voorzitterschap van den heer G. L. A. Wagenfeld. Een veertigtal af gevaardigden vertegenwoordigden een twin tigtal comité's, terwijl een tiental adhaesie- betuigingen zonden. Besloten werd tot de oprichting van een Centraal Comité voor het geheele land, bestaande uit negen leden. Het bureau van dit Centraal Comité wordt te Amsterdam gevestigd. Comité-leden zijn de heeren G. J. Zwert- broek; C. H. van Rijswijk; Th. J. Elver- ding; Van der Hoek en Van der Kolk. Voor zitter is de heer G. L. A. Wagenfeld. Alge meen redacteur is de heer G. J. Zwertbroek, Heuvellaan 17, Hilversum. Besproken werd de houding, aan te ne men tegenover de royementen als Vara-lid die tegen vrijwel alle leden der plaatselijke comité's door het Vara-bestuur worden aan genomen. Besloten werd de namen van alle sympathiseerende Vara-leden, die zich bij de comité's hebben opgegeven, thans door te geven aan het Vara-bestuur. Alleen uit Rot terdam werd bereids reeds een lijst met ruim 500 handteekeningen opgezonden. Het Cen traal Comité zal een serie groote vergaderin gen door het geheele land organiseeren met den heer Zwertbroek als spreker. Nota werd genomen van diens mededeel ing, dat het Vara-bestuur thans heeft medegedeeld, in plaats van het hem nog toekomende jaar sa laris, een „onverplichte" uitkeering te wil len doen, omtrent welke mededeeling zijn rechtskundige raadsman, mr. Duys, opnieuw met het Vara-bestuur in correspondentie is getreden. Besloten werd tot de uitgave van een wekelijksch correspondentieblad, dat ten dienste van de geroyeerde Vara-leden ook de verkorte radio-programma's zal bevatten. Eveneens werd besloten voor het Centraal Comité rechtspersoonlijkheid aan te vragen, in verband met het plan om te trachten m de toekomst eventueel eenigen zendtijd 'e verkrijgen, in het bijzonder om den heer Zwertbroek weer in de gelegenheid te stellen zijn wekelijksche z.g. Zondagmorgentoespra ken opnieuw voor den radio-omroep te hou den. Het Centraal Comité kreeg evenwel oo- dracht eerst tot het uiterste te trachten met het Vara-bestuur tot overeenstemming te komen. BEDRIJFSAFSPRAKEN. Zeggenschap der regeering op komst? Naar de „Maasbode" verneemt, werkt h"t departement van economische zaken momenteel aan een wetsontwerp, dat aan de Regeering macht verleent, ordenend oip te treden in 't bedrijfsleven in dezer voege, dat zij af«nraken in bepaalde bedrijven bin dend zal kunnen verklaren en ook vernieti gen. Naar aan'eiding van dit bericht hebben wij ten departement' naar de juistheid daar van geinformeerd. Men kon zich echter daar noch in bevestigenden noch in ont- kennenden zin uitlaten. ONTPLOFFING TE WARMOND. Ooed afgeloopen. Naar eerst thans bekend is heeft eer gisteren op de Laak onder de gemeente Warmond op een motor-vrachtschip een ontploffing p'aats gevonden, die bijzonder goed is afgeloopen. Het schip, toebehoorende aan den heer v. d. Meer te Alkemade lag op de Laag geankerd, terwwijl de motor buiten wer king was. Juist hadden de schipper en zijn knecht de kajuit verlaten en zich naar de voorp'echt begeven, toen een ontploffing plaats vond. De schijrper en zijn knecht werden door den veroorzaakten druk over boord geslagen, terwijl het achterschip we'- dra in lichterlaaie stond. De schipper en zijn knecht konden zich in veiligheid stel len en hadden slechts enkele lichte verv.om dingen bekomen. Het achterschip brandde geheel uit. Door de politie werd het schip weggesleept en een nauwkeurig onderzoek naar de ontploffing ingesteld, doch deze kon niet meer vastgesteld worden. Vtze kering dekt de schade v

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8