Alkmaarsclte Courant Jlecfttegakm Haar avonturier. #©©@e©o Jiadiopcoguimma feuilleton Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 31 HEI. een ruwe boomsnoeier vrijgesproken. oneerlijke steuntrekker. De 20-jarige inwonende zoon en kostwin- No. 126 1934 VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 28 Mei. DE PECHVOGEL. De infanteriekorporaal Gerrit Adr. van D. uit Den Helder, thans in garnizoen te Amers foort, was op 30 April veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, omdat hij, hoewel bij vonnis onbevoegd verklaard om een mo torrijtuig te besturen, desondanks dat, toch met een auto had gereden en in de Boer- havestraat was aangehouden. Destijds had lottige gevolg, dat hij heden terecht stond ter zake verduistering van het aan den land bouwer A. Kok uit Grootebroek toebehoo- 3S0?'(Eigei?liik geloofde de politie rechter niet al te veel van die „vondst" en dagenW berekend op 10 boete of 5 RrnrfJCi «tboren 24-jarige tuinder I 2 Staniolans C. L. was op 15 Maart te me* boomen snoeien en ging ^.^"voorzichtig te werk, dat JJ** ^gehakte tak het electrisch net werd beschadigd en ernstige ongelukken JfaTva,n het ««volg hadden kunnen zijn. De verdachte weet het geval aan de al te slappe ten^leTigal E' N-ver^en^oordiger Eisch vrijspraak. Vonnis conform. W^ER EEN VALSCHE VEERENPRONKER. I De met-verschenen heer Bern. M. te Bergen had op 10 Maart op den Oosterweg te Ber- thij de zitting niet kunnen bijwonen naar aan- da,t u" leiding van het feit, dat hij den trein had ge- M Sombroek> blJ ^ioi- Tinne hii in verzet crekomen pn r- P?1 s in dienst was. mist. Thans was hij in verzet gekomen enl verzocht hij van vrijheidsberooving ver schoond te blijven, aangezien hij beroeps-1 onderofficier hoopte te worden. De officier was echter niet erg te spreken I Eisch 20 boete of dito. 10 dagen. Uitspraak over den opposant en requireerde bekrachtig "er Hendr. Z., wonende te Egmond aan l ging van het „clemente" vonnis. Uitspraak f^e> stond terecht ter zake opzettelijke on conform eisch. juiste invulling van steunkaarten op onder- De politierechter zal voor dergelijke delic- scheidene datums in Februari en Maart. Het ten niet anders opleggen dan gevangenisstraf jongemensch had namelijk verzwegen, dat en hoopte, dat de pers in 't algemeen en de "ij alstoen 3 per week verdiende met het vakbladen in 't bijzondei dit standpunt ter rondbrengen van een weekblad, algemeene preventie zou willen publiceeren deze zaak werden als getuigen gehoord LANDELIJKE ZWIJNTJESJAGER. heer.M- v- Thiel. ambtenaar van de We zouden den 28-jarigen broodbakkers- knecht J- B. H., thans in voorarrest willen toeroepen* Bakker, blijf bij uw trog en onthoudt u van rijwieldiefstal, voor welk feit, gepleegd op 31 Maart te Wognum en waarvoor hij bereids in voorarrest was secretarie te Egmond aan Zee en den heer D. Houwing als vice-voorzitter van de Alkm. Middenstand Er vonden verschillende gevallen van der gelijke fraude in Egmond aan Zee plaats, doch de heer v. Thiel vond dit niet een van de ergste. Verdachte was belast met de ver- ,ot dusver heel goed bekend, doch zijn minder brave broer had hem op het verkeerde pad gebracht. De heer Wiggers stond welwillend tegen-1 over het geval en adviseerde een voorw. straf met krachtige bijzondere voorwaarden. Ge vorderd werd alsnu 8 maanden voorwaarde-1 lijk met 3 proefjaren en op te leggen bijz voorwaarden. De officier achtte dergelijke feiten ernstig en requireerde c q. 7 dagen 'gevangenisstraf. Op gelegd werd in dit speciale geval 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 proef jaren. WIJ GAAN NAAR GROOTEBROEK! De 40-jarige transportarbeider Evert B. tel Mr. Scholten refereerde zich aan dit milde Grootebroek had als „drukker" bij gemeente requisitoir. Uitspraak 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren en onmid dellijke invrijheidstelling. JONG TEGEN OUD! Volgens de dagvaarding had op 1 Maart de 23-jarige Jonkie de J. te Bergen den 61- jarigen- landarbeider J. P. van Wonderen een schouderslag toegediend. De verdachte be weerde dat de oude heer jaloersch was, om dat Jouke door de kostjuffrouw in het ge zamenlijk pension werd voorgetrokken. De heer van Wonderen was begonnen met te slaan en had met een mes gedreigd. De oude van Wonderen wijdde uitvoerig uit over zijn pension-misère en beweerde door Jouke op gevoelige wijze met een hamer ie zijn gelagen. Hij had zich moeten stellen onder behandeling van dr. Poot en zijn- arm deed nóg zeer, Eisch 25 boete of 15 dagen. Vonnis 15 boete of 10 dagen. NIET RECOMMANDABEL. De niet verschenen Wieringer vrachtrijder Frans K-, die voor den- heer Fahner, schoen- winkelier te Alkmaar, een bedrag van 2.80 had ontvangen en moest afdragen, had dit laatste nagelaten. Het feit was gepleegd in Juli 1033. Het Seld is inmiddels aan den heer Fahner afge- ragen. Eisch 25 boete of 15 dagen. Vonnis 20 boete of 10 dagen. DIERENMISHANDELING. Op Urk had op 14 Februari de niet-ver- schenen heer Tiemen W. de onhebbelijkheid een aan mej. Molenaar toebehoorende vos te verminken, door het arme dier 'n stuk van den staart af te trekken. Volgens mej. Mole naar had zij daardoor een schade van ƒ11. hulp op verschillende datums in Februari en Maart onjuiste bedragen opgegeven, natuur lijk in het nadeel van den „steun". Heden te dier zake terecht staande, werden die feiten door den heer B. erkend. Eisch 1 maand- gvangenisstraf. Vonnis 14 dagen gevangenisstraf. Met klem verzocht de politierechter aan de pers, aan deze vonnissen mede ter waarschu wing de grootst mogelijke bekendheid te wik len geven met de bedreiging, dat bij eventu- eele nieuwe gevallen het 'kwantum gevange nisstraf zal worden verhoogd. VOORTZETTING VAN DE VALSCHE STEUNTREKKING. De 53-jarige arbeider Dirk B. te Grootebroek had hetzelfde op zijn geweten. Deze oude baas had ook nage laten de inkomsten van zijn beide inwonende dochters, die samen 6 per week verdienden, ter kennisse van den steunregelingsambte naar, de heer J. Boukens, te brengen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Deze verdachte werd reeds meerdere malen voor diverse strafbare feiten veroordeeld. Voorts was de politierechter ingelicht, dat verdachte en de drankflesch goede vrienden waren. Vonnis 1 maand gevangenisstraf. 'N KLEINE VARIATIE. De 31-jarige transportarbeider Nicolaas K. te Grootebroek bracht een kleine afwisseling in het steuntrekkersprogramma. Hij stond terecht ter zake valsche opgaven in een aan vraag om steun, dus valschheid in geschrifte. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis conform. WE GAAN VERDER MET DE STEUNTREKKERS. Ook de 30-jarige transportarbeider Petr. Raven te Hensbroek had diverse onjuiste op gaven verstrekt. Deze heer wierp de schuld Vrijdag 1 Juni. HILVERSUM, 301 M.(8—12— 4.-8.- en 11.-12— VARA, de AVRO van 12—4— en de VPRO van 8—11— uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgen wijding. 10.15 Deel. J. Lemairc. 10.30 Orgelspel Joh. Jong. 11— Deel. F. Dom misse. 1120 en 12Gr.pl. 12 30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr. pl. 2.30 Modepraatje door mevr. I. de Leeuw—van Rees. 3— Piano recital E. Veen en gr.pl. 4— Gr.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5 VARA- orkest olv. H. de Groot. 6— Gr pl. 6.10 Vervolg orkestconcert. 6.40 H. J Cannegieter: Wonderkinderen. 7 Verv. orkestconcert. 7.30 K. Vorrink: Opvoeding en democratie. 7 50 Gr.pl. 8.Causerie ds. O. v d. Veen. 8.30 Concert door het a cappella-koor „De kleine gemeen schap" olv. H. Geraedts. 9 Dr. W. R. M. Noordhoff: Het Vrijz. Protestantisme in ons volk. 9.30 Verv. concert. 10— Vrijz. Godsd Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Dr. N. Westendorp Boerma: Selma Lagerlöf. 10.45 Gr.pl. 11— Muzi kaal allerlei, plectrum, hawaiïan- gitaar, zang, vibraphoon, saxofoon, piano en orgel. 11.30—12— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.-9.15 en HL— Gr.pl. 11.30 Voor zieken en ouden van da gen. 12.15 Schlagerconcert en gr.pl. 2— Gr.pl. 3— Zang. 2.15 G pl. 3.30 Vervolg zang. 3.45 Gr. pl. 4-15 Orgelconcert. 5.30 Cause rie. 5.50 Gr.pl. 6.10 Orkestconcert. 7 15 Causerie. 7.35 Gr.ol. 7.45 Or kestconcert. 9— Koorconcert. 9.30 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35— 12— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10 35 Mor genwijding. 12.20 Orgelconcert. E. W. Maynard. 12.50 BBC-dans- orkest olv. Hall. 1.35 Northern Studio Orkest olv. J. Bridge. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Muzik. cau serie Sir Walford Davies. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 Ber. 6-50 Beethoven's pianosonates. 7.15, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Geraldo en zijn or kest. 9.20 Ber. 9.40 Haydn Wood- concert olv. den componist mmv. F. Titterton, tenor. 10.40 Voordracht. 11—12.20 Harry Roy en orkest. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Goldy- orkest. 9.05 „Sigurd", opera van Reyer, mmv. solisten, koor en orkest olv. Bigot. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Strijkorkest olv. Thryregod. 3.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.20 Radiotooneel. 10.20 Omroep orkest o.l.v. Gröndahl. 11.10— 12.50 Dansmuziek door Erik Tuxen en zijn orkest. LANGENBERG, 456 M. 6.40, 7.25, 11.50 en 12.20 Gr.pl. 1.20 Orkestconcert o. 1. v. G. Hartmann. 4.20 Concert olv. H. Weber, mmv. pianosolist. 5 35 Solistenconcert, alt, viool en cembalo. 7.20 Orkest concert olv. Eysoldt, mmv. cello solist. 8.35 „Münstreifel", hoorber. 9.20 Gevar. programma 11.20 12.50 Concert uit Hamburg olv. Secker, mmv. B. Miksche, viool. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9-05 Concert mmv. trio, orgel en alt. Hierna gr.pl BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12-20 Salonorkest. 1.30 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.20 en 7.05 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Radio tooneel. 9.35 Verv. concert. 10.30 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Salonorkest. 520, 6.35 en 6.50 Gr. pl. 7.Pianorecital. 8.20 Sympho- nieconcert olv. Kumps 10.30 en 10.45 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Concert door het Muziek corps v. d. 4de Marine-Artillerie- Afd. olv. C. Schumann. In de pauze om 9.20 Hoorspel. 10.20 Politiek overzicht. 10.30 Ber. Rep. van de bokswedstrijd Eder—Charlier. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3511.20, Lod. Reg. 12.2016.50, Daventry 16.50—24.—. Lijn 4: Keulen 10.3516.20, Leipzig 16.20-17.20, Keulen 17.20 19.20, Luxemburg 19.20—24. Grootebroek kon eveneens worden ingedeelc bij de rubriek incorrecte steungenieters Motief armoede. De rechter vermoedde 'n soort af spraakje om zoo min mogelijk op te geven. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis conform. GEEN VERANDERING IN DEN TOESTAND. De heer Pieter O., een 50-jarige trans portarbeider, fungeerde als zesde zondaar in de Grootebroeksche massa steunbureau bedriegerij. Eisch en vonnis 14 dagen ge vangenisstraf. HET EINDE WAS DAAR. In deze zaak, betreffende den heer Klaas Vr., transportarbeider en ook nog caféhou der, legde de heer Pennekamp, voorman bij het Grootebroeker transportarbeidersgilde de zevende en laatste eed af. De heer Vr. exploiteerde een café, dat volgens zijn schat ting, niets opleverde, iets wat de politie rechter zoo vrij was te betwijfelen. Café's lijden over het algemeen genomen nog geen kwijnend bestaan. Den officier bevreemde 't dat een dergelijke ingezetene voor steun in aanmerking kwam. Ook hier kwam de uni formiteit der opgaven op verdachte wijze naar voren. Eisch in dit geval tegen den reeds eenige M?£ylJ!ld!SI?,*tSa25lte I ongeschiksten dag Domtakg MM I «cto i ManTg®* hier een vosbont betrof en de wieedaardige voor de opgaven. Hi] wist op dien dag niet yancenistraf. Uitspraak 14 danen irevanne- veroordeeld tot 15 boete of snaak werd 15 dagen. DE NIET-EERLIJKE VINDER. I midden "in de week, kenbaar gemaakt. Even Een 35-jarige schilder uit Hoorn, met name wel hield de officier zich aan de opgaven Reynerus Casparus Tr. vond op 10 Maart door verdachte aan de politie verstrekt en onder de gemeente Bovenkarspel een rijwiel-1 vorderde 14 dagen gevangenisstraf. Uit pomp. Deze vondst was hem zeer welkom en spraak conform opgaven. Hi] wist op aien aag^n vangenistraf. Uitspraak 14 dagen gevange wat hij had verdiend. De officier had trou-1 nisstraf wens ook al zijn bezwaren tegen dezen dag, ïiij verzuimde, zooals is voorgeschreven, van zijn geluk aangifte te doen met het nood-1 ONPASSELIJK NUMMERBEWIJS. De zeepzieder Everardus Joh. v. G. te Heemstede had gereden met een huurkoop auto, waarvan het nummerbewijs niet bij zijn gezicht paste. Als passend slotnummer nu ii-. --ri-i.-." - -- -werd deze onpassende nummerbewijs-aange De 45-jarige transportarbeider Joh. K. te| {^g"J1e®ldvr^e£JesIp^enbehandeld 06 ZSeP' ALTIJD NOG IN GROOTEBROEK. Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. INLEIDING. De Zweedsche geschiedschrijver Chem- nitz verklaart, dat de koning van Zweden, Gustaaf Adolf, Maagdenburg had aange wezen als basis voor den oorlog met den Duitschen keizer Ferdinand II van Oosten rijk. Maagdenburg was de oude, machtige Hanzestad, de sterke veste, de sleutel van Opper- en Nedersaksen, gunstig gelegen aan de Elbe, de hoofdrivier van Noord- Duitschland. Dit was waarschijnlijk wel de voornaam ste reden, dat de koning zich door den af- gezetten administrateur van Maagden burg en Halberstadt, Chistiaan Wilhelm, markgraaf van Brandenburg, en een neef van 's konings vrouw, Marie Eleonore, liet overhalen diens plannen te steunen. Het gelukte Christiaan Wilhelm zich weer tot zijn oude functie te laten verkiezen en het Zweedsch-Maagdenburg contract werd gesloten. De Zweedsche koning landde in Pomme- ren. De hofmaarschalk en gezant van Gus taaf Adolf, generaal Dietrich van Falken- burg, een Duitsch jonker, werd met eenige Zweedsche troepen naar Maagdenburg ge zonden en tot bevelhebber der vesting be noemd. Keizer Ferdinand had zijn oppermacht! gen bevelhebber van leger en vloot, den be kenden vorst van Wallenstein, hertog van Friedland, ontslagen en in zijn plaats graaf Tilly benoemd. Het leger van den keizer en de huur troepen van 's keizer bevriende keurvorsten onder veldmaarschalk graaf von Pappen- heim sloegen de belegering voor Maagden burg. HOOFDSTUK I. Saxon snelde de straat op. Voor het venster van de herberg „In de Gouden Arm" aan den Breeden Weg, den grooten verkeersader, die Maagdenburg van het noorden naar het zuiden doorsnijdt, hoorde hij eensklaps geroep, geschreeuw, trom petgeschetter en musketgeknal. Het zag ruiters voorbij vliegen in de rich ting van de Nieuwstad. In een forschen, zwaar geharnasten ridder herkende hij Christiaan Wilhelm, marktgraaf van Bran denburg, die door het protestantsche kapit tel tot adminisrateur van stad en sticht was verkozen. Gelukkig dacht Saxon dat de Zweedsche koning Von Falkenberg gezon den heeft om te helpen de stad te verdedi gen tegen de katholieke troepen onder Til ly en Von Pappenheim. De marktgraaf is groot en moedig genoeg, maar Zijn aandacht werd weer in beslag ge nomen door de bonte schilderachtige me nigte. Hij zag kranige Zweedsche soldeniers, Duitsche hellebaardiers en musketiers, ke rels, die blijkbaar gevochten hadden in vele brandhoeken der wereld. „Musketten en geen kruit meer", mom pelde hij. Dan volgden in verwarden optocht bur gers van eiken leeftijd, van eiken stand. Handwerkslieden, met leeren schootsvel voor, op de schouders bijlen, spaden en voorhamers. Jonge kooplieden, in donkere defige kleedij met stootdegens en rapieren, de dolk dwars voor het lichaam, de greep naar rechts volgens Florentijnsche mode. Roode rakkers met tweehandige en beuls zwaarden. Alles trok op om de stad te ver dedigen. In de achterhoede liepen landloo- pers en avonturiers, schelmen, schooiers en schavuiten, wonderlijk uitgedost, van de mutsen en baretten hingen lange, verfom faaide veeren en pluimen. Ze droegen pant serstekers, breede ridderzwaarden en lange messen. Te midden van deze benden zag hij hier en daar donkere zigeunerachtige vrouwen, als mannen gekleed: groepen beroofde boe ren, binnen de veste gevlucht, voorzien van oude strijdkolven, morgensterren en goeden dags; krijgsknechten kloeke, gebaarde mannen, in verschoten wambuizen met twee kleurige pofmouwen, de hoofden beschermd door gekamde stormkappen. Het geleek in niets op een geordend le ger, maar de gezichten stonden strak, de lippen waren opeengeklemd. Allen schenen den dood te voorvoelen. Gehelmde ridders reden voetstaps tusschen de menigte, tegen gehouden door dichte drommen voet gangers. De alarmklokken begonnen on heilspellend te luiden: Boem Bam Boem Bam Voor het raadhuis bemerkte hij generaal Von Falkenburg te paard, omgeven door talrijke officieren in staal. Luide bevelen vlogen over de Oude Markt. De overval van Maastricht schoot door Saxon's brein. Hevige beschieting, stil te van den aftocht en dan plots de bestor ming in den vroegen morgen, als burgers en wachten oververmoeid in slaap zijn ge zonken. Door een plotselingen strijdlust aange grepen, trok hij zijn lang slagzwaard; wierp zich tusschen de Maagdenburgers. Maar vóór hij de gevechtsplaats had be reikt, veranderde de massa van richting, golfde terug. De druk van den vijand was te hevig. Musketvuur, geschreeuw der Pap penheimers, hel trompetgeschal, dof trom geroffel weergalmde uit de verte en tus schen de straatkeien vormden zich smalle beekjes bloed, breeder en breeder. Boven de aanvalskreten uit klonk nu het gegil der gewonden, het gekerm der stervenden Ruiterlooze paarden holden wanhopig, schreeuwend van pijn, gillend van radeloo- ze angst door de straten. Medegesleurd door de opgewonden me nigte, zag hij door de geopende Hooge Poort de belegeraars binnendringen onder bescherming der musketten, maar verwoed met gevelde wapenen sprongen de verdedi de zaak vrij eenvoudig. Het is een kwestie van ja of neen. Indien het Hof zonder meer felooft, wat de beide getuigen in deze zaak ebben verklaard, dan is deze verdachte schuldig. Doch welk bewwijs is daarvoor aanwezig? Wanneer het Hof zich losmaakt van al hetgeen om deze zaak heeri is geborduurd, dan kan het deze verdachte niet tot drie jaren gevangenisstraf veroordeelen, doch zal het de grootst mogelijke clementie toe passen. Verdachte zegt nog, dat zij de dupe van S. is geworden. Arrest over 14 dagen. MEINEED UITGELOKT. Officier te Den Haag eischt tegen mevr. JansenJordi drie jaar ge vangenisstraf. Het Haagsche Gerechtshof behandelde Jisteren de zaak tegen de 33-jarige mevr. H. M. JansenJordi, die door de Rot- terdamsche rechtbank was veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, wegens uitlokking tot meineed. De gewezen inspecteur bij de Rotterdam superieure positie eenige menschen bij dat bedrijf onder valsche voorspiegelingen be wogen tot afgifte van groote bedragen met de belofte dat zij daardoor een betere posi tie zouden verkrijgen. Dit zou echter zijn geschied op instigatie van verdachte. Zij zou een tweetal getuigen, het echtpaar P. hebben bewogen tot het afleggen van val- schen verklaringen, met de bedoeling S. van de schuld te ontlasten. Verdachte gaf een uiteenzetting van de omstandigheden en zeide bij P. eerst aan huis te zijn gekomen nadat S. reeds was gedetineerd. De iprocureur-generaal: U hebt vier menschen tot ondergang gebracht. Mevr. P., als getuige verhoord, verklaart dat verdachte o.a. zou hebben gezegd, dat indien getuige of haar man namen zouden noemen, al het geld, dat zij aan S. hadden geleend, verloren zou zijn. De procureur-generaal, mr. J. A. de Vis ser zeide zelden een zoo brutaal staaltje van valsche verklaringen meegemaakt te hebben. Spr. acht de door de rechtbank opgeleg de straf van anderhalf jaar niet streng ge noeg en hij requireert dan ook vernietiging van dit vonnis en veroordeeling van deze verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Mr. H. W. A. van Toen, verdediger, acht UITSPRAKEN VAN DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake de navolgende zaken. In de eerste plaats de „Lica" IJm. 384, een ongeval waarbij twee opvarenden over boord sloegen en verdronken. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval waarbij helaas twee menschenlevens zijn verloren geraakt, moet worden beschouwd als een bedrijfsongeval. Dit neemt echter niet weg, dat uit het voorgevallene deze leering kan worden ge put, dat het dwarszees liggen niet gevaar lijk is. Het is waar, dat men bij het dwars zees liggen minder water overneemt dan wanneer het schip met den kop op zee ligt. Wanneer men echter bedenkt, welke onheiLn zich bij het dwarszees liggen kunnen voor doen, dan moet het ongerief van het buis- waer, hetwelk bij het werken aan dek eeni- gen last veroorzaakt, op den koop toe wor den genomen. De Raad spreekt de hoop uit, dat dit droe vige ongeval de kapiteins van visscherssche- pen er toe zal brengen te breken met de be staande gewoonte om dwarszees te gaan liggen, wanneer dit, zooals in het onderha vige geval, groot gevaar oplevert. Op de tweede plaats inzake de stranding van den motorblazer „De Jonge Jan" Uk. 260. De Raad is, met den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, van oordeel, dat deze ramp geheel te wijten is aan onvoldoende navigatie. Toen 8 vadem was gelood, had, indien men nog wilde blijven insturen, het lood gaande moeten worden gehouden. De Raad kan onder deze omstandigheden in het midden laten, of de verklaring van den kapitein, dat hij zoo spoedig nadat 8 vadem was gelood, dicht bij de branding was, wel juist kan zijn. Deze ramp had bij eenigszins behoorlijke navigatie, kunnen worden voorkomen. Het is dus wel een dure les voor den kapitein, die zijn schip bij deze ramp verspeelde. EEN AANVARING OP DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Wantoestanden te Rotterdam. Op 21 April j.1. omstreeks 5 uur 's mid dags had ter hoogte van de 2e Katendrechi- sche haven te Rotterdam een aanvaring plaats tusschen het Engelsche stoomschip „Coral'' en de Rijnkast Mannheim 210, die door de sleepboot Baden II werd gesleept. Het was goed weer, het zicht goed, vloedtij. De kapitein van de sleepboot zag over de wal heen de masten van een boot/die uit de Maashaven kwam. De sleepboot gaf een langen stoot als attentiesein en daarna twee gers in het doodende vuur, man tegen man, ijzer tegen ijzer. De beide huizen naast de Hooge Poort stonden in lichterlaaie. Saxon voelde een groote woede in zich op komen bij het zien van dezen ongelijken strijd. De uitgehongerde Maagdenburgers vochten als tijgers voor hun vrouwen en kinderen, hun bezittingen; vóór hij het wist bevond hij zich midden in het gevecht. Hij streed in het eerste gelid. Zijn zware ruitersabel cirkelde om zijn hoofd als een veer, maar botste op hoofden en schouders van Von Pappenheim's Walen als een smidskoker. Aareeling ontstond in de gelederen der aanvallers. De taaie moed, de strakke wanhoop der bedreigde burgers deed den vijand deinzen naar de Hooge Poort. Een Zweedsch ruiterofficier, wiens paard neer geschoten was, streed naar Saxon, schreeuwend en vechtend als een helleduivel. Maar plots schetterden de trompetten der Pappenheimers weer de attuque; nieu we salvo's dunden de rijen der Maagden burgers. Von Falkenberg, getroffen door talrijke kogels, rolde van zijn paard De kruitdamp belette het uitzicht, deed de oogen tranen. Verwarring remde de verde digers, hun paarden en ruites sloegen te gen den grond. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5