DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. Qemeetttetadm and: en Juinêouw Heethoofdige Spaansche studenten. Als de politiek meespreekt. KOEDIJK, GRASLANDPROEFVELD BIJ C. BOOTS TE SPANBROEK. Buitenland korte stooten ten teeken, dat zij bakboord uitging en de uitgaande boot voor zich ook wilde laten gaan. Toen de sleepboot vrij van den hoek kwam, werd de boot dicht onder de oo6twal gezien. De sleepboot sloeg ach teruit, trachtte de vaart zooveel mogelijk uit de sleep te krijgen. Het stoomschip echter liep met het voorschip in de bakboordzijde van de Rijnkast. Voor de aanvaring had het stoomschip nog het anker laten vallen en drie korte stooten op de stoomfluit gegeven. De Cora, een scheepje van 638 ton, vertrok uit de Maashaven onder aanwijzing van een loods naar zee. Bij het Maasveem werd een attentiesein gegeven. Op de rivier aan de Oostzijde werden een lange, gevolgd door twee korte stooten gehoord. De loods gaf langzaam en weer een attentiesein. Het an dere vaartuig herhaalde hetzelfde sein. De loods begreep toen, dat het een sleep of vaartuig was, bestemd voor de Maashaven De machine werd gestopt. Even daarna zag de loods een sleepboot op korten afstand langs de oostpunt van de Maashaven komen. Deze gaf toen één korten stoot, door stoom schip beantwoord met een korten stoot. Even daarna gaf de sleepboot twee korte stooten. Aanvaring werd onvermijdelijk. Dinsdagmiddag werd deze zaak in de zit ting van den Raad voor de Scheepvaart be handeld. Als getuigen waren de loods en de kapitein van de sleepboot opgeroepen. Het bleek uit het verhoor, dat hier een reeks ver gissingen had plaats gevonden door het ver keerd begrijpen van de signalen. Een lange stoot en twee korte is geen aandachtssei.i doch een opdraaisein. Bovendien lag de sleep aan den verkeerden kant. Een der leden van den Raad vroeg den kapitein of het in Rot terdam een gewoonte is aan de verkeerde zijde te varen en vroeg of de havenpolitie dit toelaat. De kapitein antwoordde: Ja, want als de politie op alles lette, dan liep ook alles in de war. Je moet bij ons weten te geven en te nemen, zoowel een loods als een kapitein van een sleepboot. De inspecteur-generaal meende in dit ge val een voorbeeld te zien van de chaos, die in de haven van Rotterdam heerscht. Er worden seinen gebruikt, die niet officieel zijn en alleen voor ingewijden verstaanbaar. Dat is absoluut foutief. Bij goed seinen was er niets gebeurd. Wat de loods van de Coral betreft, deze maakte geen enkele fout. De uitspraak van den Raad volgt later. OM FILM KORIST TE WORDEN. Oplichting van arme meisjes. De Haagsche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen twee jongemannen, resp. 29 en 26 jaar oud, zich noemende publicisten, verdacht van oplichting, de jongste tevens van verduistering; de oudste is recidivist. Gelijk men zich zal herinneren heeft in April j.1. de politie ingegreen toen de twee verdachten in het café „De Kroon" op het Spui te 's-Gravenhage, spreekuur hielden waartoe zij per advertentie een oproeping hadden gedaan. In de annonce werden ge gadigden voor de betrekking van filmkoris- ten uitgenoodigd zich in het café te vervoe gen. Drie meisjes, die naar aanleiding dezer advertentie zich hadden aangemeld, ver klaarden dat toen zij zich kwamen aanmel den, door de verdachten werden ontvangen. Zij ontvingen de mededeeling dat de Natio nale Film Coöperatie te Amsterdam figu ranten zoekt en dat gegadigden een formu lier moesten onderteekenen. Bij geschiktheid om te spelen zouden zij worden uitgenoo digd. Intusschen moest als garantie een be drag van 2.50 worden gestort. Slechts een van de gehoorde get. betaalde dit bedrag onmiddellijk. De anderen zeiden dit van plan te zijn geweest, doch door het verloop der zaak gaven zij aan haar voornemen geen uitvoering. Voorts verklaarde een getuige dat de jongste verdachte uit de bibliotheek van het Ned. Wetenschappelijk Humanitair Komité eenige boeken had geleend en deze ten eigen bate had verkocht. De beide verdachten bekenden de hun ten laste gelegde feiten. Het O.M. waargenomen door mr. P. R. Blok, betoogde, dat door het tijdig ingrijpen van de politie vele minvermogende meisjes voor geldelijke schade waren gevrijwaard. Spr. achtte het opzet om elk van de gega digden 2.50 afhandig te maken bewezen en noemde dit een hoogst bedenkelijke me thode van oplichting. Spr. eischte tegen den oudste zes maanden, tegen den andere een jaar gevangenisstraf. De verdedigers vragen een reclasseerings- rapport. De rechtbank gelastte daarop de schor sing der behandeling tot 12 Juni, teneinde alsnog een reclasseeringsrapport omtrent de verdachten in te winnen. Dinsdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. De vergadering was om 3 uur uit geschreven; we hadden al 20 minuten ge wacht, toen we de raadszaal eens binnen gin gen, om te zien of de heeren al begonnen wa ren; dit was zoo, maar voor de pers was er nog niets te doen. We wijzen er bij deze gelegenheid op, dat een vergadering, die om 3 uur openbaar is uitgeschreven, ook om 3 uur openbaar dient te beginnende pers heeft dus het recht op dat uur in de raadszaal aanwezig te zijn; de voorzitter kan dan de openbare vergadering openen en desnoods de vergadering voortzet ten in comité; maar de opening in het open baar en op het gestelde uur dient vooraf te gaan. Om h a 1 f 4 werd de vergadering, die vol tallig was, openbaar. N.a.v. het besluit van Ged. Staten tot wij ziging der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provin cie werd op voorstel van B. en W. besloten Ged. St. te verzoeken salarisverlaging tegen te houden en de korting op de salarissen on gedaan te maken. Omtrent aanstelling van een kweekeling werd met de regeering gecorrespondeerd; de beaming zal jKoraen medegedeeld. Behoudens goedkeuring van de begrooting besloot de raad, ingevolge een verzoek van ae Ver. voor Ziekenhuisverpleging, subsidie te •even, als de kosten per lid en per week de V, ct. te boven gaan. m Een verzoek van de Vereeniging A.V.U. om subsidie, werd, nadat een afwijzend voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 st. verworpen was, ingewilligd. Tegen subsidie stemden de wethouders en de heer Kramer. Besloten werd niet in te gaan op het ver zoek van het P.E.N. om een perceeltje groot 33 centiare, aan het bedrijf te verkoopen; als in '38 de groote strijd voor het behoud van het G.E.B. gestreden moet worden, is het beter, dat de gemeente den grond nog be- houdt. De verzoeken van de heeren J. Vennik en Jb. Kieft om resp. ontheffing hondenbelas ting 1932 en 1933 en van de heeren A de Goede en A. Visser om plaatsing in de iele klas, werden ingewilligd. Omdat het wel moet, ging de raad accoord met de door den minister gewijzigde steun regeling, waarbij het steunbedrag met 1 verlaagd wordt en de kindertoeslag van 5u op 75 ct. gebracht wordt. Afwijzend werd beschikt op een subsidie verzoek van den L.T.B.-Oudorp om subsidie voor een tuinbouwcursus '33/'34. In plaats van den heer A. Schuur, die had bedankt, werd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur met 6 st. benoemd de eerstvoorge- drageen J. v. d. Woude; D. Groen kreeg 1 stem. T.a.v. het verzoek van den min. van binn zaken om de salarissen van het gemeenteper- soneel te herzien, werd besloten een afwach tende houding aan te nemen in verband met de begrooting voor '34. De heer Hart hield een ontijdige be schouwing over le salarissen van het ge- meentepersoneel, die z. i. al laag genoeg waren. Besloten werd een perceel bouwland van de „Hoogemeid" aan aen F. Butter voor '34 te verhuren voor 60 en een woning aan de 'wed. V. Koning voor 1.50 per week. Besloten werd ook tot ontslag van perso neel van 't vervolgonderwijs met ingang van 1 Juli '33, in verband met opheffing van dit onderwijs. Nadat de voorzitter op verzoek van den heer Groen de brief hierover aan Ged. St. had voorgelezen, werd z. h. st. besloten tot opzegging van de gemeenschappelijke rege ling met St. Pancras tot toelating van leer lingen van Koedijk tot de openb. lagere school te St. Pancras Het bleek uit de discussie en dien brief, dat de gemeente St. Pancras veel te veel op rekening van Koedijk plaatst; speciaal werd genoemd de post „daarstelling lokalen" van ae in 1865 gestichte school; die post behoor de niet op de rekening thuis, aldus de Koedij- kcr rdsd In '13 bedroeg die post 9000, in '29 f 13O0Ö; in 1913 de post rente en aflossing 426.98. en in '29 450. Omdat Koedijk teveel moet betalen, werd besloten de regeling op te zeggen, onder voorbehoud, dat de raad bereid is een nieuwe regeling aan te gaan, wanneer deze te aan vaarden is en alleen de kosten voor de leer lingen in rekening worden gebracht. In de commissie van toezicht op het L. O. werd de heer C. Prins met 6 st. herkozenJb. Steyn kreeg 1 stem. Hierna sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Met den aanvoer van winterproducten is het nu zoo goed als gedaan. Aan de veiling van de Langendijker Groentencentrale werd er noch winterkool noch uien aangevoerd Deze werden alleen aan de veiling van den Noordermarktbond verhandeld. Daar kwam nog gele kool ter markt, die nog in goede conditie verkeerde en 3.80 per 100 K.G. opbracht. Ook werden daar nog enkele par tijtjes roode kool aangevoerd. Voor de mooi ste van ongeveer 3 pond werd 4.80 betaald, grootere soorten brachten ruim 3 op. De aanvoer van Deensche witte kool was nog van meer beteekenis en ofschoon de prijzen niet hoog waren, werd er toch meer gemaakt dan de vorige week. Nu werd voor mooie kool van de meest gewenschte grootte nog 3 f 4 betaald, terwijl grootere soorten f 1.40 2 opbrachten. Er was iets meer vraag eu het aanbod was niet groot meer. Voorts kwamen er, als winterproduct, nog uien ter markt. Mooie gele uien werden voor 33.30 verkocht. Iets afwijkende kwali teit bracht 2-40—2.70 op. Drielingen werden voor 1.30 verkocht en voor grove uien werd 2.40— f 3 betaald. De aanvoer van bloemkool aan de Broeker veiling had nog weinig te beteekenen; de kwaliteit liet wel wat te wenschen over, zoo dat slechts f 7.508 werd bedongen. Met de rabarber liep het deze week weer slecht; sommige partijtjes brachten zelfs niet meer dan den minimum-prijs-van 75 cent op. De mooiste partijen van de meest gewilde soort werden voor 1.30—1.50 verkocht, andere voor 1—/ 1.10, alle prijzen, die veel te laag zijn om van een bevredigende op brengst te kunnen spreken. Ook met de sla was het misèrede mooiste partijen werden voor ruim 2 per 100 krop verkocht, minder mooie brachten 1.10 1.80 op, terwijl er zelfs nog zijn aange voerd, waarvoor niet meer dan 60 cent kon worden bedongen. De aanvoer van tomaten nam iederen vei lingsdag toe en over de prijzen, hoewel ze beter zouden kunnen zijn, viel niet al te zeer te klagen. Ze waren zelfs hooger dan ver leden jaar, gemiddeld 4 per 100 K.G. A- kwaliteit, die aanvankelijk nog ruim f 36 op bracht, liep tot gemiddeld 34 terug. Voor B werd eerst nog 41 betaald; later iets min der dan 37. Voor C werd ruim 34 be steed en CC bracht op het eind der week 22 op. Over de vraag valt niet te klagen. De belangstelling van den geheelen tuin bouwersstand gaat echter uit naar de vroege aardappelen. Ze werden deze week voor het eerst aan de veiling van de L.G.C. aange voerd; dit was 4 dagen vroeger dan verleden jaar. De prijzen aanvankelijk besteed, vielen niet tegen; ze waren althans hooger dan die der eerste aanvoeren in het vorige jaar, toen de groote Schotsche muizen ruim f 13 op brachten en nu 114.10—17. Voor drielin gen werd toen f 11.20-/ 12.20 betaald, nu f 15 2017.90. Ook kleine brachten nu meer op ,n.l. 8-ƒ 9.10 en in 1933 bn den eersten aanvoer f 5—6. Al spoedig liepen deze prijzen vrij sterk achteruit, zoodat op het eind der week voor grovere nog slechts f 8.409-90 kon worden bedongen en voor drielingen f 7.80-ƒ 9.20. Men ver- wacht de volgende week een aanmerkelijk grooteren aanvoer en het zal de groote vraag zijn, of deze toch al lage prijzen zullen ge handhaafd kunnen worden. Met 1 Juni 'reeuj een aanvoerregeling in werking, aangevuld door een rooivergunning, af te geven door de veilingsbesturen. Men zal dan in Staat zijn om de aanvoeren wat meer geleidelijk en stelselmatig te doen geschieden. Ook wordt ons van de zijde der veilingsbesturen meege deeld, dat de onderhandelingscommissie met Duitschland besprekingen houdt over den af zet onzer vroege aardappelen naar dat land. De volgende week is er allicht iets meer over de resutlaten dier onderhandelingen bekend De tuinders, aangesloten bij de 2 groote vei lingsvereenigingen, zien die met spanning tegemoet. Ir. G. J. Lienesch, rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, schrijft ons: Gaarne zie ik het volgende in uw blad opgenomen, naar aanleiding van .hetgeen door den heer Vlaar te Hensbroek is gepu bliceerd over een graslandproefveld te Spanbroek. Het advies waartoe genoemde heer Vlaar komt is wel zeer positief en eenvoudig voor de graslandboerenindien de gevolgtrek kingen van den heer Vlaar niet zeer aan vechtbaar waren. Een enkele bemestingsproef te Spanbroek, slechts in tweevoud aangelegd, zonder be paling van de droge stof-opbrengsten en met verschillen in de opbrengst van de parallel len tot 1500 K.G. hooi(?) toe is voor des kundigen niet een voldoende basis om tot een uitspraak te komen zooals in het hier bedoelde artikel werd gedaan. De vergelijking van stalmest met slakken- meel tegenover „volledig kunstmest" is niet zonder meer juist, als men niet aangeeft de samenstelling van die stalmest. Het is mijn bedoeling niet om de indruk te wekken dat slakkenmeel een onnoodige meststof zou zijn, maar indien men wil aan- toonen dat naast stalmest altijd slakkenmeel moet worden gegeven, moet men zich wape nen met beter bewijsmateriaal. De mededeeling van den heer Vlaar ge ven mij aanleiding tot de volgende opmer kingen. Waarschijnlijk is de proef genomen met veldjes van hoogstens 1 are groot. Een op- brengstverschil van enkel'kilogrammen tus- schen een paar objecten,1- ontstaan door ver schil in vochtgehalte van het gewogen ma teriaal en/of een weegfout, geeft bij omreke ning per H.A. een berekend „verschil" van enkele honderden kilogrammen; wat dus nog niets zegt. Vooral de cijfers uit het jaar 1933 wekken sterk het vermoeden dat het proefveld gele gen was op een j>erceel land dat zeer dank baar zou zijn voor een fosfaatbemesting. Dit vermoeden wordt nog sterker als nun de cijfers van de chemische analyse bekijkt. De weergegeven gehalten aan P 05 zijn voor het hooi, gewonnen op de veldjes zon- def fosfaatbemesting zoodanig laag, dat hier van onvoldoende gesproken moet worden. Op land van behoorlijke kwaliteit is het gehalte aan P2 0 5 in de droge stof g;- woonlijk minstens 0.6 pCt., in vele gevallen zelfs 0.8 pCt. Tenslotte wil ik nog eenige ervaringen van ons onderzoek naar de fosfaatbehoefte mede deelen. Reeds gedurende vier jaren worden in Noordholland proeven genomen over bemes ting en onttrekking inzake fosforzuur. Het is al wel gebleken daj in vele gevallen ge rust eenige jaren geteerd kan worden op de fosforzuurreserve zonder eenige schade voor opbrengst en kwaliteit. Dit geldt dan natuurlijk voor land dat niet absoluut verwaarloosd was, hetgeen t.o.v. de fosforzuurbemesting juist weinig het geval is geweest. Wil men toch een advies over bemesting met fosforzuur dan kan volgens mijn onder zoekingen, neergelegd o.a. in het proefvel- denverslag dat ieder jaar verschijnt, in de meeste gevallen volstaan worden met een toediening van 3 tot 4 baal van een fosfaat meststof met ongeveer 16 pCt. gehalte, uit sluitend op het land dat gehooid zal wor den. Heeft men de laatste jaren meer gegeven, dan kan men wel eenigen tijd teren op de bodemvoorraad. j Terugkeerende tot het proefveld Vlaar. de onjuiste ligging wordt door proefnemer ze.- ve erkend. Eigenlijk is dat criterium vo1- doende om voorzichtiger te moeten zijn met de interpretatie van de uitkomsten dan nu is geschied. Hoewel ik het initiatief van den heer Vlaar, voor zoover het de aanleg van proef velden betreft, kan prijzen, zijn conclusies vragen een deugdelijker ondergrond. SINT PANCRAS. De afdeeling van den Nederlandschen Tuinbouwbond vergaderde Dinsdag in het lokaal van den heer Schuit, onder leiding van den heer Hoogland. In zijn openingsrede bracht de voorzitter de fusie naar voren van de totstandkoming van den N.T.B. Volgens sprekers gevoel moet de totstandkoming nog komen. Dit zijn wel persoonlijke gevoelens, doch van samenwer king kan wel iets komen, doch anders dan thans de opzet van Z.-Holland is. De heer van Kampen, voorzitter van Z Holland, heeft gesproken over hun huis, doch de grondvesten waren nog niet gelegd De N.T.B. beschikte over de meeste leden, dus er zal nog veel moeten worden recht gezet, wil alles reilen en zeilen. Het Maaendblad zal thans een 14-daags blad worden, alleen door den voorzitter en den secretaris bewerkt. Indien deze dictatuur geest, bij Z.-H. voorligt, zullen wel meerdere leden van den N.T.B. daarvoor bedanken. De N.T.B. heeft altijd op democratische grond slag gewerkt, en dit willen wij laten voort duren. Mededeelingen. Door het bestuur is vergaderd met de drie bestaande arbeidersorganisatie en de twee patroonsvereenigingen L.T.B. en C.B.T B. om te komen tot een looncontract. Dit is ech ter tot heden toe niet mogen gelukken. Het bestuur heeft thans voorgesteld om door alle tijden heen een loonbasis te nemen van is per week, werktijden als voren. De vergadering ging hier volkomen mee accoord. De voorzitter deelde nog mede, dat onze gemeente is aangewezen als proefgemeente voor de tewerkstelling van werkloozen bij de tuinders. De loonnorm is daar echter nog niet voor vastgesteld. Dit zal door B. en W. met de be sturen der organisaties worden besproken Behandeling Beschrijvingsbrief. Districtsvergadering N.T.B. De contrbiutie zal inplaats van 2.40 2.50 per jaar worden. De contributie-inning zal evenals voorheen per maand worden gedaan. Op de begrooting werden veel aanmerkin- gen gemaakt, vele foutieve posten komen vol- gens de vergadering voor. Door N.-H. zal echter een amendement worden ingediend op de begrooting. Over het hypotheekvraagstuk meende de heer Jb. de Vries, dat dit evenals de crisis. pachtwet moet worden opgelost. De hypotheekboer is thans de zwaargt dupeerde, daar wordt nog niets voor gedaan De candidaatsteJling Schermer Vennik Muyer en Hoogland werd goedgevonden. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren Jb. Kloosterboer en J. Bruin. Na nog eenige besprekingen van huishou. delijken aard werd de vergadering gesloten. De aardvlooienplaag duurt nog steeds voort. Verschillende akkers vroege kool, voor- al vroege witte op het hooge land, zijn totaal dood gevreten. Verschillende plantenbanen zijn vernield, zelfs zetkool is geheel dood. Tal van tuinders moeten koolplanten van an deren koopen, wat in dezen benar-den tijd een ware ramp kan worden genoemd. De Spaansche dagbladen hebben den laat- sten tijd vrijwel dagelijks een belangrijke plaats ingeruimd voor mededeelingen betref fende de relletjes der studenten. Van welk een omvang deze onrust der studeerende jeugd was, een onrust en opstandigheid die zich uitte in betoogingen, stakingen, vecht partijen en baldadigheden met politieke strekking, blijkt wel uit een officieele mede deeling van de regeering. Deze heeft name- ijk verordend dat iedere student, op wien vuurwapens zullen worden gevonden, ter stond van de universiteit zal worden verwij derd. Verder zal er een strenger toezicht worden gehouden op degenen die de gebou wen der universiteit betreden, om allen te weren die daar niets te maken hebben. En dezer dagen kwam niet geheel onver wacht het besluit van den ministerraad tot vervroegde sluiting van het studiejaar, om een eind te maken aan de herhaalde on lusten. Het is dan ook nogal onstuimig toege gaan in de universiteit en de verschillende andere inrichtingen van hooger onderwijs te Madrid. De Spaansche student is altijd be kend geweest om zijn belangstelling door gaans op een wel wat meer actieve en vurige wijze dan de Nederlandsche „Muzenzoon" Een treffende eigenschap van den Neder landschen student is juist zijn onverschillig heid voor de politieke kwesties van den dag Hij moge zwaarwichtig „boomen" over staatkunde en politieke beginselen en stroo mingen maar in actueele kwesties heeft hij zelden op actieve wijze partij gekozen. Zelfs tegenwoordig nu de scheidingslijnen der po litieke richtingen duidelijker worden aange geven, en de verschillende groepen zich met meer geluid en vertoon van elkaar verwij deren, blijft de Nederlandsche student lauw en onpartijdig ter zijde staan: hij zal hoog stens in zijn eigen kringetje de verschillende opvattingen beredeneeren. o De Spaansche student is van anderen aard. Hij kiest vurig partij en werpt zich in het gewoel. Minder ijverig bij zijn studie ge woonlijk dan de Nederlandsche student die meer studeerende dan student is is de Spaansche student over het geheel vlugger van begrip, intelligenter en levendiger van geest. Het Zuidelijk temperament is impul siever, meer geneigd tot onmiddellijk hande len, het in daad omzetten van een gedachte Het Nederlandsche woord „bedaard" vindt in geen der Domaansche talen een juiste ver taling en dit feit typeert den desbetreffenden mensch. In deze jaren van politieke gisting en woe lingen hebben de Spaansche studenten tai- looze malen zich in den strijd gemenird het zij door betoogingen en stakingen hetzij door een robbertje te vechten met politie agenten en soldaten. De jeugd is van nature opstandig en ondernemend, zij leeft nog van illusies en laat zich weinig door de werke lijkheid corrigeeren. De jeugd richt naar be-, ginselen, en zij heeft nog den moed haar be ginselen onvermengd te aanvaarden. Zij is ook krachtens haar aard sectarisch, zij ziet slechts een gedeeltelijke waarheid, en maakt deze tot haar uitsluitend goed. De jeugd, de waarachtige jeugd, bedwelmt zich nog aan ideeën en waagt het nog de perken, die oude ren in voorzichtige onderscheiding hebben gesteld, te overschrijden. En mocht zij voor deze overtredingen moeten boeten, dan lijdt zij doorgaans moedig en berustend, omdat zij getroost wordt door het besef te lijden terwille van een beginsel. Wie de zeer bewogen politieke geschiede nis van Spanje sinds den oorlog tegen Na poleon nagaat, zal de studenten steeds in de voorste gelederen van den strijd vinden. Zij vochten op de barricades en voegden zich bij de groepen dier onversaagde kerels die allerwege door schermutselingen en hinderlagen de Franschen afbreuk deden, en daarna, tijdens de burger-oorlogen en klei nere politieke troebelen, stond de academie sche jeugd steeds vooraan bij de verschillen: de uitertste partijen. o Zoo ook tijdens de laatste Spaansche om: wenteling en gedurende de rumoerige jaren van deze republiek. Een betrekkelijk kleine groep van in het buitenland gevormde man nen probeerde Spanje volgens nieuwe levens waarden en normen te hervormen, en in deze onrustige sfeer werd de jeugd opgenomen. Opstandig als zij is, keerde zij zich, bij het herzien van alle beginselen, tegen alle ge zag op ruimer of beperkter gebied, als dit niet berustte op voor haar aannemelijke gronden. De sfeer van geweld rondom haar bracht de jeugd er al van zelf toe, zich te gen alle opgelegd gezag ook met geweld te verzetten, en zoo kwam hét tot gewelddadige heden die zelfs de hoogste regeeringsperso- nen ontstelden. De verschillende politieke partijen, die in het land scherp tegenover elkander staan, worden ook in de studentenverenigingen vertegenwoordigd, en de gerezen geschillen met de regeering of onderlinge twisten wer den met revolverschoten en stokslagen uitge vochten. Men vermoedt dat allerlei aan de universiteit vreemde elementen het vuur heb ben aangewakkerd terwille van een mogelijk partijgewin. Het verlangen naar het absolute wordt nooit zoo sterk gevoeld als tijdens de jeugd en nooit ook is de geestdrift om het vol strekte deelachtig te worden grooter dan m de jeugd. In politiek opzicht keert de acade- ra—s TisiT s 279. Hij dwaalde door het ruim tusschen al de kisten en zakken rond, tot hij een tranie ontdekte, waar hij vlug opklom. Toen hij op het dek kwam, liep hij regel recht den kapitein tegen het lijf. Wat was dat? Ze hadden toch geen kleine jongens aan boord? De kapi tein bekeek hem in zijn wonderlijke kleedij van boven tot onderen en vroeg toen iets in een taal, die Piet niet .verstond, 280. Hij antwoordde: Zeker kappie, ik behoor tot de lading voor Rotterdam bestemd. De ander vertrok zij" mond tot een breede grijns: Rotterdam? Weer vroeg hij iets, dat Piet niet begreep, maar hij zei: Jawel, Rot terdam, Holland. Hullend, herhaalde de kapitein en maakte een gevaar van: Hoe kom jij hier, aap-in-een- lange-broek?.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6