DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland en de transferconferentie. Dageliiksch Omcdcht ^Buitenland Ho. 127 Vrijdag I Juni 1934 136e Jaargang Uitvoerig aanbod van de Duitsche rijksbank. NEDERLAND WIJST HET AF. Moeten de Kleine Staten Genève redden? Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De conferentie van vertegenwoordigers der crediteuren van Duitschland voor buitenland- sche schulden op langen en middelmatigen termijn en vertegenwoordigers van de rijks bank, die zich sedert 27 April te Berlijn heeft bezig gehouden met de Duitsche transfer- problemen, is tot de volgende resultaten ge komen: De conferentie stemt in met de meening, dat het uiterst ongewenscbt is, besprekingen over het transferprobleem met kort tijdsver loop te houden. Anderzijds is zij van mee ning, dat wegens de onzekerheid van den toestand momenteel geen regeling kan wor den aanbevolen, die voor een langdurige periode zou gelden. De vertegenwoordigers der crediteuren besloten, de rijksleeningen bij verdere besprekingen niet te behandelen. Na zorgvuldig onderzoek van de huidige en toekomstige deviezenpositie van Duitschland, op de basis van door de rijksbank verstrekt cijfermateriaal, erkennen de vertegenwoor digers der crediteuren, dat het verdedigbaar is,- concessies te doen teneinde Duitschland behulpzaam te zijn bij het overwinnen van zijn transfermoeïlijkheden. De conferentie is het erover eens, dat het probleem der Duitsche schulden aan het buitenland niet een probleem is van onver mogen tot betalen, doch dat de moeilijkheden alleen op transfergebied liggen. De conferentie benoemde een commissie, die nauwkeurig het tunctionneeren der be staande deviezen controlemaatregelen en in bet bijzonder het gebruik van alle 'soorten Sperrmarken zal onderzoeken. Hierbij kreeg de confe rentie de toezegging van de rijksbank, dat met het rapport dezer commissie rekening zal worden gehouden. De rijksbank zal zoo spoedig mogelijk den vertegenwoordigers dér crediteuren inededeelen, welke maatrege len zij in verband met de in genoemd rapport gedane voorstellen heeft genomen of noodig acht. Voorts werd behandeld het systeem tot 'bevordering van exporten door het terug- koopen van buitenlandsche bonds- of buiten landsche schuldbewijzen. Men werd het er over eens, dat terugkoop niet zou geschieden behalve voor doeleinden van deviezenaan- koop in verband met uitvoer-kwesties en dat de tegenwoordige methode, waarbij voor dit doel geen deviezen woiden voorge schoten, voor zoover mogelijk gehandhaafd zal blijven. Gezien de omstandigheden, die elke oplos sing noodzakelijkerwijs van tijdelijken aard laten zijn, meende de conferentie, dat het het bvste was, indien Duitschland zijn crediteuren een voorstel deed. De rijksbank heeft in antwoord hierop een aanbod gedaan, dat geldt voor de rente bewijzen, die in de periode van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935 vervallen en op het volgen de neerkomt- le. De houder van een rentebewijs is ge rechtigd, tegen afgifte van het rentebewijs, op of na den vervaltermijn bij de ir. het be trokken land aangewezen agentschappen, in het bezit te worden gesteld van gefundeerde schuldbewijzen der conversie-kas, ter hoogte van het nominale bedrag van het rentebewijs en in de valuta, waarvoor het rentebewijs geldt. Deze schuldbewijzen, vervallen per 1 Januari 1945 en zullen een rente doen van 3 procent per jaar, van den vervaldag van de coupon af. De rente wordt op regelmatige tijden, onafhankelijk van de verdeeling der bonds, betaald, en wel eens in het half jaar in die gevallen, waarin de nominale waarde 250 mark of meer in de vreemde valuta be draagt. Elk jaar zal een bedrag van minstens 3 procent van het totaal-bedrag der in omloop zijnde bondo worden gebruikt voor den aankoop van deze bonds op de beurs, tot delging of terugbetaling van het kapitaal. De rente en het delgingsfonds worden door de Duitsche regeering gegarandeerd en zijn aan geen enkele deviezen-beperking onderhevig. De bonds zullen volkómen gedelgd kunnen worden. De Duitsche instanties zullen zoo veel mogelijk trachten, de bonds te regis- treeren. 2e. Om tegemoet te komen aan de wen schen der houders van rentebewijzen, die den voorkeur geven aan betaling in baar boven een gefundeerd schuldbewijs, aan vaardt de rijksbank de verplichting, onder nader te noemen voorbehoud, de rentebe wijzen te koopen tegen 40 procent van hun nominale waarde. De betaling zal geschieden tegen afgifte van het rentebewijs bij de aan te duiden agentschappen op zijn vroegst zes maanden na den vervaldatum van het rente bewijs. Aangezien de mogelijkheid voor de rijks bank om deze betalingen te verrichten af hankelijk is van de deviezen, waarover Duitschland ten tijde der betalingen de be schikking heeft, behoudt de rijksbank zich het recht voor, dit aanbod tot betaling in baar met een opzegtermijn van 30 dagen, aan te kondigen door mededeeiingen in de dagbladen in de landen der ciediteuren, in te trekken. De rijksbank zal echter alles in het werk stellen om haar deviezenpositie zoo danig te verbeteren, dat de betalingen in baar kunnen geschieden, en zal de voorge stelde 40 procent verhoogen zoodra zij in een positie verkeert, die dat mogelijk maakt. 3e. Het bovenstaande alternatieve aanbod kan door de houders van rentebewijzen voor de rente van het eerste halfjaar of voor de rente van het tweede halfjaar of voor beide worden aanvaard door afgifte van de be treffende rentebewijzen aan de genoemde agentschappen. 4e. Crediteuren, die geen der bovenstaande aanbiedingen wenschen te aanvaarden en dus besluiten, hun rentebewijs te houden, behou den alle daaruit voortvloeiende rechten. 5e. Het aarbcd heeft niet alleen betrekking op rentebewijzen, doch ook op alle rente-, dividend- of andere regelmatig terugkeerende betalingen van denzelfden aard, onafhankelijk ervan, of zij al of niet op rentebewijzen moeten geschieden. 6e. De behandeling der delgings- en ka pitaalsterugbetalingen vormde het onder werp van een door een sub-commissie uit gebracht rapport. Voor zoover mogelijk zul len binnenkort de regelingen bekend worden gemaakt, die zooveel mogelijk met de voor stellen in dit rapport zullen overeenkomen. De rijksbank zal alle voor de uitvoering van het bovenstaande noodige maatregelen onmiddellijk uitwerken en daarbij in contact blijven met de verschillende crediteuren- commissies, om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de wenschen der crediteuren. De rijksbank zal de noodige stappen doen om, voor zoover noodig, de toestemming der Duitsche regeering voor het bovenstaande te krijgen Standpunt der delegaties. De verschillende delegatie? van buiten landsche crediteuren hebben de volgende ver klaringen afgelegd: De Britsche, Fransche en Zweedsche dele gatie is bereid, te adviseeren tot aanvaarding van het bovenstaande aanbod, op voor waarde dat: a. aan de eischen hunner regeering inzake den dienst der rijks'eeningen op bevredigen de wijze wordt tegemoet gekomen; b. ingeval de uitvoering van het plan voor een land geschiedt op een wijze, dat de onderdanen van het betrokken land in vergelijking tot de andere landen bevoor recht worden, de „vertegenwoordigers van de crediteuren in deze andere landen zich voor zichzelf en hun regeering vrijheid en 'handelen voorbehouden. Aangezien het plan geen rekening houdt met den door de Zwitsersche delegatie steeds weer naar voren gebrachten bijzondcren toe stand in Zwitserland, betreurt zij het, haar toestemming niet aan het plan te kunnen gven. Ook de Nederlandsche delegatie heeft zich genoodzaakt gezien de aanvaarding van het bovenstaand communiqué af te wijzen. De Amerikaansche gedelegeerden hadden aan de conferentie uitsluitend deelgenomen op de basis, waarop zij volgens de verkla ring aan het slot van het na de Januari-con- ferentie uitgegeven communiqué was bijeen geroepen, n.1. „geenerlei- discriminatie ten gunste van de crediteuren van eenig land en het buiten werking treden van afzonderlijke overeenkomsten". Sandler zal in hun naam met een initiatief komen. Zooals reeds vermoed werd, heeft de alge- meene commissie der ontwapeningsconferen tie gisteren geen bijeenkomst gehouden, ten einde de gedelegeerden wat meer tijd te la- ten om de rede van Barthou en de mogelijke uitwerking daarvan op den gang van zak ui rustig te kunnen overdenken. Verschillende besprekingen zijn gisteren dan ook gehouden, o.a. heeft voorzitter Hen- derson een langdurig onderhoud gehad, eerst met Sir John Simon en daarna met Barthou. Ook de delegaties van de zes ex-neutrale staten van Europa hebben den dag goed be steed. Het gevolg van de beraadslagingen is geweest, dat de minister van buitenlandsche zaken van Zweden, Sandler, morgen in de algemeene commissie het woord zal voeren Hij zal dan mede namens de regeeringen van Denemarken, Nederland, Noorwegen, Spanje en Zwitserland spreken en daarbij er op aandringen dat de conferentie nog een poging zal doen om tot overeenstemming te komen op den grondslag van het memoran dum van de delegaties dezer landen van half April. Zooals men zich herinneren zal wordt in dit memorandum in overweging gegeven, dat de vlootkwestie in afwachting van de nieuwe vlootconferentie van 1935 bui ten behandeling zal worden gelaten, doch dat ten aanzien van de landmacht en lucht macht toch althans eenige vermindering van bewapening en een kwalitatieve ontwape ning zal worden overeengekomen, of altham voor de naaste toekomst in uitzicht worden gesteld. Voorts staat het Zweedsche memo randum op hetzelfde standpunt dat Sir John Simon gisteren ten aanzien van de Duitsche herbewapening aannam, n.1. dat deze een maal onvermijdelijk is en door een conventie althans binnen bepaalde grenzen zal kunnen worden gehouden. Tenslotte erkent het Zweedsche memorandum de noodzakelijk heid van grootere veiligheidswaarborgen dan in het ontwerp-conventie van MacDu- nald en het aanvullend Britsche memoran dum van 30 Januari was voorzien. Sandler zal voorts in naam van de andere ex-neutra- le Europeesche staten aanbevelen, dat het bureau van de conferentie een herziening van het ontwerp-conventie van MacDonald langs deze lijnen in overweging zal nemen, daarbij natuurlijk tevens rekening houdende met het Britsche memorandum van 30 Jan Sandler zal ook in overweging geven, dat vooral aan het vraagstuk van de naleve- ringswaarborgen als middel tot versterking der veiligheid de aandacht zal worden ge schonken, aldus het Hbld., De leiding van de conferentie, vooral voor zitter Henderson zelf, schijnt de ex-neutrale staten hoogst erkentelijk te zijn voor het ne men van dit initiatief. Men vreesde dat, daar geen enkel nieyw voorstel gedaan zou worden aangezien geen der groote mo gendheden de eerste hiertoe wil zijn, omdat die door de anderen als een teeken van zwakheid zou worden uitgelegd, hetgeen dan met grootere concessies zou moeten wor den betaald bij gebrek aan eenig nieuw initiatief de conferentie bezwaarlijk zou kun nen blijven voortbestaan. Het initiatief der kleine staten opent daarentegen de mogelijk heid, dat in het bureau en eventueel door het bureau gevormde kleine commissies, nieuwe pogingen gedaan zullen worden om toch nog een accoord te bereiken. Het schijnt reeds zeker te zijn dat Enge land en Amerika hun instemming met de door Sandler morgen voor te stellen proce dure zullen uitspreken, ofschoon men ver wacht dat de algemeene commissie morgen na aanhooren van de rede van Sandler zich tot Dinsdag zal-verdagen, opdat de delega ties kunnen overwegen, of zij deze nieuwe poging tot redding der conferentie willen ondersteunen. GOEBBELS OVER HET DUITSCHE THEATER. De crisis bestond al. Rijksminister dr. Goebbels heeft gistermid dag in het kader der Duitsche theaterweek te Dresden een rede gehouden over het Duit sche theater in het nieuwe Duitschland. Hij begon met te verklaren, dat bij een revolutie niet alleen sprake is van een om wenteling in de politieke machtsverhoudin gen, maar vooral van het zich baan breken van nieuwe ideeën en van nieuwe beschou wingen. E>e kunstenaar heeft het recht eigen we gen te gaan, want op die wegen zullen de volken later volgen. Deze wegen moeten echter leiden naar het doel, dat de volken zich hebben gesteld. Politiek-bewogen tijd-n zijn altijd de voorbode van bewogenheid op geestelijk en cultureel gebied. Maar men moet ook den tijd hebben om af te wachten en niet de vruchten willen plukken vóór zij rijp zijn. In de laatste jaren heeft Duitschland een theater gekend, dat zijn heiligen ernst had verloren en dat op de basis stond van het art pour 1' art". En als een theater zijn pu bliek niet ernstig neemt, zal het publiek dan het theater ernstig nemen? Goebbels verzet te zich tegen het verwijt, dat het nationaal- socialisme de theatercrisis zou hebben be werkt. Die crisis bestond al. Het nat.-soc. heeft het theater gereinigd van de elemen ten, die zijn bestaan bedreigden. Het kent nog slechts een Duitsch theater, en geen Pruisisch, Saksisch of Wuerttembergsch theater. De kwestie van het speelplan is moeilijk, daar er geen moderne drama's voorhand ,n zijn. De denkbeelden, die de omwenteling hebben gebracht, hebben hun artistieken vorm nog niet gevonden. E>e smaak van ^et publiek moet gevormd worden. Sprekende over de moderne kunst zeide Goebbels, dat het eeuwige schrijven der hoogmodernen op den duur schadelijk wordt. Met een toespeling op Remarque's „Van het Westelijk Front geen nieuws", ver klaarde hij, dat, wanneer er in een leger van zeven millioen eenigen lafaards zijn, dit nog geen reden is om juist deze lafaards te ka- rakteriseeren en de zeven millioen Duitsche helden buiten beschouwing te laten. Even min moeten op het tooneel de weinige zie ken en dwazen onder een volk van 60 mil lioen aan het woord komen. He tooneel moet de menschen verheffen. HERDENKING ZEESLAG BIJ SKAGERRAK. Plechtige parades in Berlijn en Hamburg, In verschillende Duitsche steden is gisteren de zeeslag bij Skagerrak plechtig herdacht. De groote zege, die de Duitsche vloot op 31 Mei 1916 behaalde, blijft het roemrijkste moment in de geschiedenis der Duitsche ma rine; dit wapenfeit maakte het den Duit- schers mogelijk, de Oostzee onbetwist te be- heerschen, den Noordelijken toegang tot Rus land vrijwel af te sluiten en zoomede de voor ziening van dit land met munitie ernstig te bemoeilijken. Een Russische marine-attaché bij de Engelsche vloot geeft over de beteeke- nis van den slag de volgende beschouwing, die wij afgedrukt vinden in de „Völkische Beobachter": „Drie maanden na den slag was de. Engelsche vloot veel sterker dan te voren, eri toen wij den eerstvolgenden keer, in de nabijheid van den vijand kwamen, dacht ik, dat er een hard nekkiger strijd zou ontbranden dan bij Ska gerrak. De leiding van de groote vloot was nu echter niet voldoende zeker van haar zaak. Men heeft niet getracht den vijand aan te vallen, of hem van zijn bases af te snijden: dit was de moreele uitwerking van Skagerrak. Daarom heeft de Duitsche mari ne het recht, den 31 sten Mei te vieren als gedenkdag van een zege ter zee, zooals er sedert den grooten tijd der Hollanders geen meer was behaald". In Berlijn werd een vlaggeniparade ge houden. waarbij vele officeele personen en oud-officieren van leger en vloot tegenwoor dig waren. Ook in Hamburg waar eenige oorlogsschepen voor deze gelegenheid waren binnengeloopen, werd de dag plechtig ge vierd. GEEN VRIJMETSELAARS IN DUITSCHLAND. Bevel van Von Blomberg. De Rijksminister Von Blomberg heefi het volgende bevel uitgevaardigd: „Ik ver bied aan alle leden van de weermacht, ook aan arbeiders, ambtenaren enz. het lidmaat schap van vrijmetselaarsloges en soortgelij ke organisaties. Wie lid is van 'n dergelijke vereeniging moet onverwijld als zoodanig bedanken. ONDERZOEK NAAR DUITSCHE CONCENTRATIEKAMPEN. Vergunning geweigerc aan Zweedsch Roode Kruis. In het dezer dagen verschenen jaarverslag van het Zweedsche Roode Kruis wordt mei ding gemaakt van een merkwaardige brief wisseling tusschen prins Karei (een broeder van koning Gustaaf) als voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis en den voorzitter van het Duitsche Roode Kruis betreffende de concentratiekampen in Duitschland. In Augustus van verleden jaar vestigde prins Karei er de aandacht van den voorzit ter van het Duitsche oode Kruis op, „dat het zoowel een Duitsch als een algemeen hu manitair belang was, dat de ernstige be schuldigingen, die in grooten getale vooi- komen, ook in betrouwbare niet-Duitsche bladen inzake een onmenschelijke behande ling van de geinterneerden zouden kunnen worde weerlegd door een onpartijdig gron dig onderzoek ter plaatse en dat daarmede ook eventueel voorkomende misbruiken wor den tegengegaan". In zijn brief herinnerde prins Karei er aan, dat geïnterneerden en daarmede te ver gelijken gevangenen ingevolge een resolutie, met algemeene stemmen aangenomen op de internationale Roode-Kruis-conferentie te Geneve van 1921, niet alleen bij een weder- zijdschen oorlog, maar ook bij sociale onge regeldheden behandeld moeten worden vol gens dezelfde humanitaire regelen als krijgs gevangenen. Krachtens de resolutie moest in de eerste plaats het Roode Kruis van het eigen land en in de tweede plaats het Inter nationale Roode-Kruis-comité te Geneve toe zicht houden op de nauwkeurige naleving van deze bepalingen. Hiervoor hadden zoo wel de vertegenwoordiging van het Duit sche Roode Kruis als de vertegenwoordiger van het Duitsche rijk gestemd. De voorzitter van het Duitsche Ro:de Kruis deelde in een schriftelijk antwoord mede, dat dit reeds volledige bevoegdheid had verkregen om toezicht te houden op de Duitschland en de transferconfe rentie. (Dag. Overzicht.) Engelsche journalist over de Duitsche grens geleid. (Buitenland.) Zullen de Kleine Staten Genèvo redden? (Buitenland.) Onderzoek naar Duitsche concen tratiekampen. (Buitenland.) Amerikaansche stakingswapen stilstand. (Buitenland.) Chauffeur levend verbrand. (Bin nenland.) Auto te Amsterdam rijdt op troep je kinderen in; 4 ernsig gewonden. (Binnenland.) In ruim twee uur naar Huil. (Luchtvaart.) Dr. Willem Mengelberg benoemd tot hoogleeraar aan de Utrechsche univeristeit. (Kunst en Weten schap.) Zwitserland eveneens uitgescha keld in de tweede ronde om het wereldkampioenschap voetballen Titanenstrijd ItaliëSpanje. (Sport.) (Zie verder eventueel laatste berichten). concentratiekampen, maar alleen betreffen de de toestanden op het gebied van zieken verpleging en hygiëne, doch niet ten aanzien van de disciplinaire behandeling der geïn terneerden. In verband hiermede werd prins Karei uitgenoodigd tot een persoonlijk bezoek aan een der kampen. Daar de prins deze uitnoo- diging niet zelf kon aannemen, verzocht hij een plaatsvervanger te mogen zenden, doch stelde daarbij als voorwaarde, dat de in spectiebevoegdheid van dezen zich ook zou uitstrekken tot de individueele behandeling van de in het concentratiekamp geïnterneer den. Alleen aldus (zoo wordt in het verslag gezegd) kon men met een onderzoek een zoo danig resultaat bereiken, dat dit aan de an dere landen werkelijk vertrouwen inboezem de en daarmede tot eigen baat van Duitsch land naar men hoopte de talrijke ernstige beschuldigingen konden worden weerlegd, die bij voortduring gericht werden tegen de leiding van deze concentratiekampen. Daar intusschen dezev oorwaarden om be paalde nader aangegeven redenen niet door de Duitsche autoriteiten konden worden goedgekeurd, besloot prins Karei met in stemming van het hoofdbestuur geheel en al af te zien van de beoogde inspecties. DE ROEMEENSCHE MINISTER VAN OORLOG AFGETREDEN. De Roemeensche minister van oorlog, ge neraal Uica, heeft gisteren zijn ontslag ver zocht, dat hem verleend werd. Nadat een poging om maarschalk Presan ertoe te bewe gen, de portefeuille van oorlog te aanvaar den, had gefaald, heeft minister-president Tatarescu besloten, zelf de waarneming van het ministerie van oorlog ad interim op zich te nemen. Tatarescu is voornemens, een reorganisa tieplan voor het leger op te stellen, waarmee hij de instemming van alle partijleiders hoopt te verwerven, zoodat het plan het ka rakter krijgt van boven de partijen te staan en de uitvoering ervan ook door eventueele volgende regeeringen zal zijn gewaarborgd. Voorts zou Tatarescu voornemens zijn, vijf onder-staatssecretariaten op te heffen GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN NAZI'S. In Oostenrijk. Duitsche en Oostenrijksche nationaal-so- cialisten, die in de z.g. Tiroler Garten te Weenen een Duitschen avond hadden willen organiseeren, welke door de politie verbo den was, hadden zich gisteravond ondanks he politieverbod toch in de Tiroler Garten verzameld. De politie gelastte de menigte, ongeveer duizend personen, uiteen te gaan, en toen hieraan geen gevolg werd gegeven, trachtte zij de menigte met de gummistok te verspreiden, waarbij zij versterking kreeg van de zijde der Heimwehr, die ook gebruik maakte van de bajonet. De nationaal-socia- listen verdedigden zich krachtig, doch moes ten tenslotte het veld ruimen. Een groot aan tal personen werd gearresteerd. DORP ZAKT IN DEN BODEM. Volkomen verdwenen. Een uit 150 huizen bestaand Af- gaansch dor pis na een buitengewone zware aardbeving volkomen van den aardbodem verdwenen. Daar de natuur ramp werd voorafgegaan door hevigen regenval en zwaar gerommel onder den grond, waren de inwoners gewaar schuwd, zoodat zij zich nog tijdig in vei ligheid konden brengen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1