8 8 8 8 ALKMAARSCHE COURANT Gemeenteraad van Alkmaar. Haar avonturier. No. 127 VRIJDAG 1 JUNI 1934 feuilleton Een bijzonder sla-recept #000900 Jtadioptogcamma (Wordt vervolgd). (Vervolg.) Destructie van afgekeurd vleesch. Indertijd sloot do gemeente voor de destructie van afgekeurd vleesch een overeenkomst mot de N. V. Ned. Thermo Chemische Fabrieken te Amsterdam welker fabriek evenwel niet gebouwd werd. De vuilverbrandingsoven van de Ge meente Reiniging voldoet wel maar kan niet het bloed afkomstig van het Ge meente Slachthuis verwerken. De des tructor van de N. V. „Gekro" te Over- schie heef daarna vleesch en bloed goed en gratis verwerkt maar kan niet meer rendeeren zonder subsidie. Een proef met den destructor in den kring Barsin- gerhorn te Schagen heeft goed voldaan maar men heeft de gemeente destijds voor het vervolg een tegemoetkoming van 2000 per jaar gevraagd wat B. en W. te hoog vonden. Thans blijkt le vlee.-.chkeuringsdienst uit den kring Barsingerhorn bereid cadavers, afval- deelen en bloed af te halen en te ver werken tegen een bedrag van 500 per jaar. F. en W. stellen den raad voor daar toe definitief te besluiten. Als voren. Verkoop van grond. Besloten werd aan A. Kok alhier een perceel gemeentegrond te verkoopen ge legen aan hét Heiligeland, groot plm. 60. M2. voor 300. De heer G o v e r s had zich er over verbaasd dat de commissie voor het grondbedrijf over het bedrag, dat hij laag oordeelde, niet gekend is. Het is bouwterrein, dat men hooger kan ver knopen Wethouder Klaver stelde aanhou ding tot na de besloten zitting voor. Aldus werd besloten. Aanvaarding van een legaat. Besloten werd tot aanvaarding van het door wijten mevrouw M. Thomasz, we duwe van den heer P. van der Oord, overleden te Bloemendaal op 8 Mei j 1. onder vrijdom van alle rechten aan de gemeente met last van vruchtgebruik vermaakte legaat t.w. den eigendom van de onroerende goederen onder de ge- meene Zijpe groot resp. 14 A. 20 c.A. en 4 H.A. 37 A. 30 c.A. aan welk legaat de last is verbonden, dat de gemeente een Centraal ziekenhuis op neutralen grond- stag te Alkmaar zal in stand houden en onderhouden. Conform besloten. Weth. W ester h of zeide, dat de ge meente bereid is om meerdere legaten te aanvaarden. Verbetering van den Kennemer- straatweg. Omdat voor de verbreeding en wijzi ging van het trottoir van den Kenne- merstraatweg en van het beloop van dien weg een aantal perceelen grond (voortuintjes) aan de O. zijde van dien weg noodig zijn waarvoor 25 eigenaren aannemelijke aanbiedingen deden en met een drietal nog onderhandeld wordt, stelden B. en W. voor hen te machtigen tot aankoop van deze perceelen. Het bedrag benoodigd voor den aankoop van 25 stukken grond van voortuinen is 11 954. Verder vroegen B. en W. machtiging tot betaling der onteigeningskosten zoo hiertoe voor een drietal perceelen een proces moet worden gevoerd. De heer v. d. V a 11 zeide, dat met 3 Van de 28 eigenaren geen overeenstem ming was verkregen. Spr. had van bur gerzin niet veel gemerkt. Wel had hij ge constateerd, dat bij velen de waardee ring van graszoden en rhodondendrons groot is. Hij wilde doorgaan met het maken van de trottoirs, dan kunnen de burgers zien wie de onwilligen zijn. Weth, Klaver had geen bezwaar, doch hij oordeelde het wat vreemd. De heer v. d. Val! deed hierop het voorstel. De heer K e ij sper weet de argu menten van de betrokkenen niet al is hij het met den heer v. d Vall eens. Hij ver- gocht het voorstel te wijzigen. Weth Westerhof zeide dat betaald Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. De kettingen over de straat gespannen om het binnendringen der belegeraars te verhinderen waren gesprongen. De linie der burgers week. Met hernieuwde woede worstelden de Pappenheimers voorwaarts door de nauwe straatjes en stegen, die stap Voor stap heldenmoed werden verdedigd, inaar meer en meer drongen ze op. Dan kwamen door de Lakenmakerstraat de woeste Waalsche ruiters aanrennen. Von Pappenheim's keurbenden, met donderend lawaai, onder paukenslag en trompetge schal, alles neerhouwend met hun zware «waarden, neertrappend onder de harde hoeven of ter zijde slingerend met de for- sche flanken der breede Ardenners; onder het gebrul van den strijdkreet: „Jezus Ma ria, Jezus Maria". Het lot van Maagdenburg scheen be slist. Saxon en de Zweed waren haastig aan den kant gesprongen en vluchtten een zij straat in. Hoe zij aan de slachting .waren De weigeraars wordt tot 25 per M2. vragen tot 50. De heer Go vers Aanvankelijk wil den allen 96 per M2. Het is tegenwer ken en geen getuigen van burgerzin. De heer v. d. Vall handhaafde zijn voorstel, omdat de gemeente tot de grens vf ?u^aan en t°°nen moet, ruggegraat te hebben. Laat men de gevolgen maar ondervinden. De voorzitter: Wij kunnen ook doorgaan met de onteigening. Weth. Westerhof wilde geen dag wachten. De heer Ke ij sper gaf toe, dat de zaak meer dan gewaardeerd is en ver- eenigde zich met het voorstel van den heer v. d. Vall, dat hierop z. h. st. werd aangenomen zoodat men het werk zal aanvangen en de burgerij te zien krijgt wie niet willen medewerken. Vragen van den heer Keijsper. De heer K e ij s p e r had vragen in gediend over de benoeming van een schrijver ter gemeente-secretarie, voor welke functie een volontair ter gemeen tesecretarie te Ursem was benoemd, zonder dat daarvoor een oproeping was gedaan. Wij publiceerden deze vragen reeds eerder, benevens het daarop gegeven antwoord van B. en W De heer K e ij s p e r was dankbaar voor den spoed, waarmee het antwoord was gegeven, doch dit antwoord was voor hem totaal onbevredigend. In de eerste plaats had het hem buitengewoon verwonderd ,dat dit antwoord door het geheele college was gegeven, want hij moet daaruit concludeeren, dat het ge heele college accoord gaat met de wijze, waarop hier is gehandeld en dat spijt hem bizonder. In het antwoord wordt gezegd, dat gewoonlijk in vakkringen wel bekend is, als er ter gemeente secretarie een vacature is. Dit heeft er veel van, dat men den vragensteller een rad voor de oogen heeft ..illen draaien. Een commies is tot burgemeester be noemd. Hoogstens kan dus bekend zijn, dat er een plaats van commies vacant is gekomen. Slechts enkele ingewijden konden weten, dat die plaats door op schuiving is vervuld en dat daardoor eer, schrijversfunctie openkwam. Dit kon in schrijvers-kringen niet bekend zijn en het heeft spr. buitengewoon gefrappeeri, dat er bij de Alkmaarsche Arbeidsbeurs een werklooze schrijver met vier jaar secretarie-praktijk stond ingeschreven, die zonder meer is gepasseerd. Men gaat de plaatselijke Arbeidsbeurs voorbij en haalt iemand uit Ursem. Voor spr. begint Ursem in dit opzicht een on- aangenamen klank te krijgen. Het heeft er veel van, of men daar een opleidings instituut heeft voor Alkmaarsche ge meente-ambtenaren. Is dit instituut zoo best? Herhaaldelijk doei het College een beroep op den Raad om de werkloozen financieel en moreel te steunen en met voldoening kon spr. constateeren, dat de Raad daarin steeds is meegegaan. Nu er werk is te geven aan een werklooze, haalt het College iemand van buiten Spr. heeft er waardeering voor, dat men volontairs benoemt, maar er zijn talrijke volontairs, die men er onkundig van heeft gelaten, dat er een vacature was. Het College deed een keuze uit twee sollicitanten Wanneer men een oproep doet en er zijn maar twee sollicitanten, heeft men dan de zekerheid, dat men den besten krijgt, die op dat oogenblik be schikbaar was? Wanneer men een op roep had gedaan, dan zouden tal van menschen gesolliciteerd hebben en was de kans grooter geweest, dat de beste in aanmerking zou zijn gekomen, al hoopt spi van harte, dat de aangestelde de beste is. In het antwoord van B. en W. staat, dat beide sollicitanten werkzaam waren aan een gemeentesecretarie. Is dat wel hee- lemaal juist? Spr. had gehoord, dat dit slechts met één het geval was. In het antwoord staat verder, dat het tot dusverre geen gewoonte was, om en oproep te plaatsen. Spr. oordeelt dit al een heel mager argument. Onder den invloed van de tijdsomstandigheden hebben wij de laatste jaren toch zeer veel dingen gedaan, die geen gewoonte wa ren. Het gaat niet op om in dezen tijd van bizondere werkloosheid zich met een dergelijke gemeenplaats min of meer van de zaak af te maken. Spr. was van oordeel, dat in deze zaak het college blijk heeft gegeven, niet voldoende door drongen te zijn geweest van den ernst der tijden, waarin wij op het oogenblik leven. Tallooze anti-democratische ele menten loeren er op om dergelijke ge vallen uit te buiten en als spr. dit col lege mag beschouwen als een democra tisch college, dan zou het hem hebben verheugd, wanneer het zelfs den schijn vermeden had, opdat bepaalde ingewijde personen geen te groot gebruik van hun wetenschap kunnen maken. Wanneer het college geantwoord had, dat een andere wijze van doen dan tot dusverre gewoonte was, gevolgd had kunnen worden, dan zou spr. niet op de zaak zijn terug gekomen. Thans was het antwoord" van dien aard, dat de vragen steller reden heeft om zich te beklagen en de zaak opnieuw in bespreking te brengen Spr. houdt er niet van, om de zaak op de spits te drijven, doch het spijt hem, dat het college de zaak zoo behandeld heeft. Wanneer het college hem ver zekert, dat het in de toekomst niet an ders zal gaan dan langs den weg van een openbaren oproep, dan zal hij geen motie indienen. Als dit niet het geval is, dan zal hij het oordeel van den Raad viagen over deze geschiedenis. De Voorzitter stelde voorop, dat men elkander wel zou vinden. De laatste acht jaren zijn er "Voor vacatures ter secretarie nooit oproepen gedaan, omdat er steeds voldoende volontairs waren. Bovendien is het meermalen voorge komen, dat geschikte personen van an dere bedrijven zijn overgeplaatst, om dat ze bij die bedrijven overbodig waren. In ieder gezin wordt sla gegeten, aan gemaakt op de gebruikelijke manier en natuurlijk met slaolie. Maar weet U dat U van een gewone sla-schotel iets heel bijzonders kunt maken? Volg dan niet de gewone bereiding, maar onderstaand recept, en gebruik geen gewone slaolie, maar Saladine! Een verrukkelijk sla-gerecht is het resultaat Twee kroppen sla voorzichtig plukken, goed afwasschen en gedurende I uur in frisch water laten staan. De sla laten uitlekken op zeef of sla-mand niet uitdrukken. Een hard gekookt ei fijnwrijven met een vork. Dit aanmaken met een lepeltje Holland- sche mosterd, een theelepeltje zout, een snufje peper en een fijn gehakt uitje of sjalotje. Daarna oproeren met 3 lepels azijn en 4 lepels Saladine. De sla met deze saus op het laatste oogenblik aanmaken. GOUDZEGEL 80 CENT - GROENZEGEL «5 CENT - ROODZEGEL JO CENT ontkomen, wisten ze niet. Het scheen hun een raadsel. Hijgend bleven zij staan, hand in hand, en keken elkaar in de oogen als oude vrienden bij een onverwachte ontmoe ting, maar hun «gelaatstrekken waren onher kenbaar onder de stalen morions, hun klee- ren gescheurd en bespoten met bloed. De nauwe straat, zóó nauw dat de uitge bouwde bovenverdiepingen elkander hier en daar raakten, lag dood en verlaten. De deu ren der huizen, van grauwe steenen gemet seld usschen bruine houten gebinten, waren gesloten, de vensters verborgen achter ste vige met ijzer beslagen luiken. Ze gingen eitten op een zandsteenen stoep In den arm van den Zweed bloedde een die pe wonde. Saxon verbond die handig en vlug met een stuk linnen, at hij van onder zijn wambuis trok. De ander gaf hem een snede brood en een slok wijn. Kalm liepen ze de uitgestorven straat af, evenwijdig aan de stadsmuren. Bij den hoek vroeg de Zweed: „Wat nu, kameraad?" Het antwoord op zijn vraag werd onmid dellijk gegeven. Op een vrij breed plein achter de Kröcken- poort zagen ze een troep voetvolk en burgers met in het midden een twintigtal ruiters, op rukken tegen de Waalsche krijgsbenden. Een geharnaste ridder, op het hoofd een Slavische helm met grooten, groenen wappe renden vederbos, voerde hen aan. Zijn pa nache stak hoog uit boven het gewoel van den strijd. „Dat is onze kapitein Schmidt", schreeuw de de Zweed, wijzende naar de groene pa nache. „Vooruit Sverige! Sverige!" en weer wierpen de vrienden zich in het gewoel en weer wonnen de verdedigers der veste grond, weer vormde zich een leegte, om hen heen. Wel vielen er door de musketkogels, maar de vijandelijke ruiters werden van hun paarden getrokken, gestooten. Steeds meer burgers kwamen aanhollen. Langzaam vormden zich dammen van dooden en gewonden. Reuk van bloed, kruit damp, gekerm der gewonden maakten het plein tot een hel. Nog steeds beierden de stormklokken. Boem Bam Boem Bam. Het zwaard werd Saxon uit de hand ge slagen. Een smid, even groot als hij, bonkte met zijn voorhamer den vijandelijken ruiter de hersenen in. Saxon greep een tweehander van een doo- de en maakte ruim baan, geholpen door den Zweed en den smid, die met ontzaggelijke kiacht mannen en paarden neerhamerde. De vijand werd weer tot de poort teruggewonpen De smid sprong vooruit om de zware poort deuren dicht te werpen. Kapitein Schmidt schreeuwde: „Bravo Dicht de poort!" Toen sloeg een nieuwe kogelregen in de gelederen der verdedigers. De keizerlijke musketiers hadden de muren aan de buiten zijde beklommen, namen de Maagdenburgers Zaterdag 2 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Klein VARA- Ensemble olv F. Bakels. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Klein VARA-Ensemble olv. F. Bakels, R. Numan, deel. Mevr. F. Wibaut Bastert, toespraak. 12.De Noten krakers olv. D Wins. 1.G. Hout- zage: De Ned. Trekkersbond. 1.10 Vervolg concert. 1.302.Gr.pl. 2.15 Orgelspel Joh. Jong. 3.— Mr H. B. J. Waslander; August Bebel. 3.20 Gr.pl. 3.30 Jeugdconcert d. h VARA-orkest olv. P. Tiggers. 4. D. van Staveren: Het kind en de film. 4.20 Vervolg concert. 5.Dr. M. Euwe: Geestelijke sport. 5,15 Gr.pl. 6.De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 6.30 Literaire causerie A M. de Jong. 6.50 Gr.pl. 7.A. B. Kleerekoper: Het jeugdparool van dezen tijd. 7.20 Bont Jeugd-progr. 8.Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. Hierna Concert-inlei ding. 8.15 Stadion-concert m. m. v- het Concertgebouw-orkest, Residentie-orkest, Toonkunst- koor A'dam, Kon. Oratorium- ver., Kon. Chr. OratoriumVer., J. Vincent, sopraan, S. Luger, alt, L. van Tulder, bariton, T. Denijs, bas-bariton. 10.30 Vaz Dias 10.3512.Vervolg bont jeugdprogramma. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12.Godsd. hah uur. 12.15 Sextet concert. 1.30 Causerie. 2.Kin deruur. 3.Herdenkingsuitz. 4.30 5.30 HIRO. 5.30 Orkestconcert. 6.20 Causerie. 6.45 Verv. concert 7.15 Causerie. 7.35 Verv. concert. 8.15 Gr.pl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Schlagermuziek. 9.Hoorspel. 9.30 Verv. concert. 10.Deel. 10.15 Voordracht. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Vervolg concert. 11.12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Northern Studio orkest olv. Bridge mmv. L. Carmi- chael, sopraan. 1.20 Commodore Grond-orkest olv. Muscant. 2.20 Gr.pl. 2-50 Het Belfatser Omroep orkest olv. Godfrey Brown m. m. v. M. Turtle, sopraan en T. Bonifacio, harp. 3.50 Schotsch Studio-orkest 0.1.v. Daines mmv. A. Hogg, bari ton. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Inter mezzo. 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. en cause rie. 9.55 Concert. W. Small, viool en K. Kelsey, bariton. 10.50 Voor dracht. 10.55—12.20 BBC-Dans- orkest olv. Henry Hall. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7 20 en8.20Gr.pl. 12.20 Goldy- orkest. 8.20 Radio-tooneel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Orkestconcert olv. Andersen. 3.50 Omroeporkest olv. Gröndahl 8 208.55 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 9.20 L. Preii's orkest. 10.Dito. 10.35 Moderne muziek 10.50 en 11.55—12.50 Dansmuziek olv. L. Preil. I.ANGENBERG, 456 M. 6.25 Gr.pl. 7.25 Blaasconcert olv. Bötei. 11.50 Gr.pl. 12.20 Orkestconcert o. 1. v. W. Brückner. 1.20 Populair concert. 3.05 Gr.pl. 4.20 Koorcon cert mmv. solisten en orgel olv. Fe- gel en Schell. 7.20 Populaue volks muziek. 8.35 Wagnerconcert o.l.v. Artz. 11.20 Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt en Cabaret-progr. ROME, 421 M. 830 Gr.pl. 9 05 „Turandot", opera v. Puccim. Lei ding: A. Votto. Koordirgent: Caso- lari. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Salon-orkest olv. Walpot. 1.30, 5.20 en 6.20 Gr.pl. 6.35 Trio- concert. 8.20 Symphonieconcert o. 1 v. Meulemans. 10.3012.20 Dansmuziek. 484 M.t 12.20 Grpl I.30 Salonorkest olv. Walpot 5.20 Dito. 6-35 Gr.pl. 8 20 Omroep orkest olv. André. 9.20 G' .pl. 9.35 Omroeporkest olv. André. 10.30 12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Verliebt-verlobt-verhei- ratet", gev. gr.pl. 10.20 Ber. v. d Kunst-Turn-Kampioenschappen te Boedapest. 10.40 en 1105 Ber. II.2012.50 Dansmuziek door het Emdé-orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10 3524.-—. Lijn 4: Keulen 10.3517.20, Brussel 17.20—24. Zondag 3 Juni. HILVERSUM, 301 M. (9.—12.— en 5.-6.— VARA, de VPRO van 6.8.en de AVRO van 12.5. en 8.12.uur). 9.Postduiven- en voetbalnieuws. 9.03 Tuinbouwpr. S. S. Lantinga. 9.30 Holl. Kamer- muziekvereen. 10.Deel. C. Rijken 10.10 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 11.Causerie A. M. de Jong. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.— Kovacs Lajos en zijn orkest 12.40 R. W. P. de Vries: „Het schilderij van de maand". 1.Ko vacs Lajos en zijn orkest. In de pauze: Kampeer- en Trekkerslied jes, gezongen door meisjes en jon gens der HBS aan de Nieuwe Duin weg te Scheveningen. Aan den vleu gel: mevr. J. Brouwerv. Zanten. 2.Boekenhalfuur door Herman Robbers. 2.30 „Op goed geluk", spel in drie actes van F. Vosper Vert.: R. Geraerds. Regie: Kommer Kleyn. 4.Gr.pl. 4.45 Vaz Dias. Gr.pl. 5.Kinderuurtje. 5.30 Gr. pl. 5.40 Voetbalpraatje. 6.Prof. R. Casimir: De kunst in nood. 6.45 Wijdingsdienst uit de Studio, mmv. ds. S H. Spanjaard, Jans Bierma en Stans de Bussy, zang. 8.Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest olv. A. v. Raalte, mmv. Erica Morini, viool. 9— Radio-Journaal. 9.15 Omroep orkest olv. A. van Raalte. 10.15 Gr.pl. 11.—12.— Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9.30 12.15—5— en 7.45—11— KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5.— 7 45). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 9.50 Kerkdienst uit de Evang. Gem. te A'dam. Voorg. ds. P. van Vliet en orgel J. v. d. Bijl. Hierna: Concert d. h. Zangkoor „Emma- nuel", olv. J. v. d. Bijl. 12.15 Or kestconcert en lezingen. 2.30 Koor concert en gr.pl. 4.Ziekenlof. 5.Kerkdienst uit de Geref. kerk te den Haag. Voorg. ds. P. Nomes en orgel C. Vos. Hierna orgelspel C Vos. 7.45 Sportnieuws. 8.15 Gr. pl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Cabaret 10.05 Gr.pl. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gr.pl. 10.40—11.Epiloog. Spr. acht de functie van schrijver ter secretarie te Alkmaar van meer gewicht dan die van schrijver bij een of ander gemeentebedrijf. Hij ziet die functie zóó, da„ jongelui, die zich willen bekwamen in de gemeente-administratie in die functie kunnen opklimmen. Wij moeten er dus opletten, of de jongelui voldoende bekwaamheid hebben om in die richting werkzaam te zijn. Het college heeft ge meend, dat het in betrokken kringen wel bekend zou zijn, dat er een vacature zou ontstaan. Spr. vindt het jammer, dat nu blijkt, dat dit niet het geval was. onder vuur. En weer klonk een salvo. Kapitein Schmidt keek even rond. Hoog richtte hij zich op in den zadel, stortte toen voorover tusschen de hoeven der paarden. Weer een salvo. De smid wankelde. Neerzinkende slinger de hij met eeii laatste krachtproef een vijan delijken officier zijn moker tegen de borst. Een doffe bons. De Waalsche overste sloeg neer. De rijen der belegerden dunden snel. Nog hielden de beide vrienden stand tot het allerlaaste. Toen stortte de Zweed ter aar de, getroffen door een kogel midden in het voorhoofd, dwars door de stormkap, daarna zakte ook Saxon neer in een goot vol drab big bloed aan den kant van het plein. Hij lag stil, voorover, het hoofd rustend op den gebogen linkerarm. Ongehinderd trokken nu langs den Bree- den Weg, onder het doffe geroffel der trom mels, het galmen der schalmeien, het schet teren der krijgstrompetten en klaroenen, de schilderachtige, vreemde ruiterregimenten der belegeraars: Walen, Zuid-Nederlanders, Kroaten, Spanjaarden en Italianen de veroverde veste binnen. Vooraan in het f opergerucht reden de oversten en hoplieden in blinkende harnas sen, helmen met kleurrijke vederbossen, wui vende in het vroolijke zonnelicht. Een lucht hartig officier liet zijn paard dansen op de maat der muziek. Het is mogelijk, dat wij aan de Ar beidsbeurs hadden kunnen vragen, maar wij hebben gemeend, dat wij iemand moesten hebben, die in de praktkijk werkzaam was Wij willen aan alle kanten voor de belangen van de werk loozen opkomen, maar voorop moeten wij stellen, het belang van Alkmaar zelf en spr. ziet er geen bezwaar in, om op deze wijze een plaats te laten vervullen, omdat daardoor weer een andere plaast in de maatschappij wordt opengesteld Ook de Minister is er op teruggeko men, dat allereerst wachtgelders moeten Hoog boven de hoofden wapperden wim pels en vliegende vaandels, vlaggen en ba nieren in warme tinten, glanzend tegen den strakblauwen lentehemel. Achter de ruiters, heel in de verte, laaiden nog de vlammen op van de huizen aan de Hooge Poort. Het was de tiende Mei van het jaar zes- tien-honderd-een-en-dertig. Het liep tegen den middag. De ongelijke strijd was gestreden. HOOFDSTUK II. Een uur was verstreken. De troepen van veldmaarschalk Von Pappenheim en van den opperbevelhebben der keizerlijke legers, graaf Tilly, waren de poorten binnengetrok ken. Het rumoer van den strijd en het op- marscheeren was langzamerhand weggestor ven. De alarmklokken zwegen, slechts nu en dan klonk nog uit de verte een musketschot. Voorzichtig hief Saxon het hoofd een wei nig op bijna onmerkbaar keek eerst door zijn oogharen en geen onraad bespeu rend, wendde hij spiedend den blik naar alle zijden. Hij zag niet verontrustends en overdacht den toestand. De poort uit? Dan zou hij waar schijnlijk in handen vallen van Tilly's Kro aten. De stad in? Ook zeer gevaarlijk, maar misschien een betere kans. Hij stond op, drukte zich tegen den gevel van een naburig huis, greep een bebloeden dolk, die hij had ontdekt.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5