11 B M 11 WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM Pas-., Visum- en Douane voorschriften. X)xuneu6ciek m m m m EN Qememtetadm ^Binnenland Aan de Dammersl Eindspel. DA CC OP: PASS: EN r#* 9 OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het stuur van auto, WIERINGEN. Na rondvraag sluiting. HENSBROEK. EN DACHT TE BEZWIJKEN Dank zi| KLOOSTERBALSEM Is zij weer gezond en «roolijk AKKER'S OMIOINEIL TE* INZAM jBucgedijke Stand NIEUWE NIEDORP (Mei) UITGEEST (Mei). Paspoorten. stelling te maken, 't Voordeel hiervan is dat ten minste de L. van cl op b2 een werkzaam, zij 't dan ook latent (na Pe5) aandeel peemt aan de strijd. Ook is 6. Pbd2 beter want dat maakt dan zoowel e4 als c4 mogelijk.) 6Pbd7 7. 0—0 Dc7. 8. e4 de4 9. Pe4. h6 (Zwart wil lang rocheeren, en moet een paard van g5 afhouden anders is de fpion verloren. Echter was 9 Pe4 10. De4 Pf6 beter daar wit dan een te npo verliest). 10. Tel 000 11. c3. Waarvoor? Beter 11. a4 om dadelijk op de konings stelling af te gaan) 11e5? (Wat te voorbarig) 12. Pf6 gf6 (na 12Pf6 gaat de e-pion van zwart verloren door 13. Peö.) 13. Df5. Kb8 14. de5 Pe5 15. Lf4? (Waarom niet 15. Df6?) 15 Pf3f 16. gf3 Ld6 17. Lg3. Thg8 18. Df6. Lg3? (Beter 18Tg8 (om de Torens te verdubbelen) 19. fg3. Wit is zoo van zijn dubbelpion af. Toch was hg3 wel zoo goed geweest. Immers na 19 Db6f 20. Khl (of fl.) moet wit er wat op vinden om Td2 te verhinderen. 1 9Td2 20. De5! (Dit is de eenige goede zet, anders volgt 20. Db6f en 't mat is niet af te wenden). 2 0De5 21. Te5 Tb2 Te3 (men ziet nu de moeilijkheid waarin wit verkeert de tweede lijn wordt door zwart bezet en brengt de winst. Die moeilijkheid had zich niet voor gedaan na 19. hg3 in plaats van fg3.) 22Td8. 23. Tael Tdd2 24. Te8 Kc7 25. T8e7 Kb6. 26. Tf7 Tg2+ 27. Khl Th2f 28. Kgl. Tbg2f 29. Kfl. Ta2 (met mat dreiging). 30. Tbl Kc5 31. Kgl (gedwon gen) Tag2 32. Kfl Thlf. 33. Kg2 Tbl 34. Te7 a5 35. f4? (Meer kans op remise gaf Te2) a4 36. fó a3 37. f6 Kd6. 38. Te2?? Tb2 en wint. Maar als wit 38. Te4!l of Te8ü speelt, staat wit beter. Immers na 38a2 39. f7 alD 40 f8Df heeft wit het initiatief en er is veel kans op remise, zoo niet winst b.v. 40. Kc7 (eenige zet.) 41. Te7f Kb6 42. Dc8f en zwart zit in zeer groote moeilijkheden en met goed spel moet wit winnen. In onze vorige rubriek gaven wij ter op'ossing probleem 1331. Stand. Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 13, 16, 19, 23, 25, 20. W. 9 sch. op: 21, 31, 32, 38/42, 50. Oplossing. 1 40—34 1. 16 4; 2. 32-^8 2. 23 43 3. 34? 1 3. 47:44 4. 50 48! Een verrassende winst vond wit in de volgende stelling, die nagenoeg zeker remise is. ^gip 'Jm.I v/M* W/i Zw. 3 sch. op: 8, 34, 40. W. 2 sch. op: 17, 45 en dam op 31. Wit speelde: 1. 17—12 1. 8:17 2. 31—26 2. 17—22 (de eenig mogelijke) 3. 26—31 3. 22—28 4 31—37 4. 28—33 5. 37—42 5. 33—39 6 42—29 6. 34:23 7. 45 :43! Precies op tempo gewonnen. In den volgenden stand kan wit op fraaie wijze winnen. 4. '///S/%". V77/7y// wm. H 'm wm 'ijp |jj jpfy' m Wm Zw. 5 sch. op: 12, 13, 19, 23, 24 en dam op 15. W. 9 sch. op: 27, 28, 30, 32, 33, 39, 43, 44, 49. Hij moet n.1. spelen: 1. 27—22 1. 24:35 2.,44—40 2. 15 18 3. 28—22 3. 35 33 4 43—38 4. 18 43 5. 49: 7! Ter oplossing voor deze week: Proleem 1332 van R. Vonk te Appinge- dam. Zw. 12 sch. op: 7, 10, 12/15, 18, 19, 24, 25, 30, 36. W. 12 sch. op: 21, 27, 28, 31, 33, 35, 38, 39, 40, 43, 46, 47. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Na hui rakut. H»»l gemakkelijk; M motor of flets? De raad vergaderde Donderdagmiddag 2 uur onder voorziterschap van burgemeester Kolff. Afwezig was de heer Lub. Ingekomen waren verschillende stukken en verslagen, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Goedgevonden werd om medewerking te verleenen tot den aanleg van centrale ver warming in de dienstwoning van den ge meentearts R. J. de Groot. De installatie zal door hemzelf worden betaald, terwijl deze bij eventueel vertrek uit de gemeente zal wor den overgenomen voor een bedrag, door een 3-tal personen te bepalen. Hieraan werd nog de voorwaarde toege voegd, dat de gemeente nimmer meer dan 500 zal hebben te betalen. Tenslotte waren nog ingekomen verzoeken van de heeren S. Halfweeg en N. de Haan Jz„ strekkende tot wijziging van de wijkver ordening ingevolge de Drankwet, zoodat zij in de gelegenheid zouden worden gesteld een verlof A. voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank te bekomen, respectievelijk voor een paviljoen naast het voetbalterrein der vereeniging „Succes" en voor een in aanbouw zijnd café aan den Slingerweg. B. en W. adviseerden afwijzend, doch de raad besloot met de beide stemmen van de wethouders voor het voorstel van B. en W., de gevraagde wijziging goed te keuren. Voor het door de Muziekvereeniging „Har monie?? uit te schrijven muziekconcours zal een krans beschikbaar werden gesteld. Ontheffing van reinigingsrechten werd verleend aan: N. A. Moeliker, J. Koorn Nz. en Wed. K. Kit. Afgewezen werden verzoeken van. J. Gie- lis, Jn. Metselaar Nz., C. Koorn Vz., J. Wit en N. Kuiper, terwijl een verzoek van wed. C van Schoorl voor kennisgeving werd aange nomen. De rekeningen der voormalige Gezond heidscommissie te Schagen over 1933 en het le kwartaal van 1934, welke stukken tevens de eindafrekening vormden, daar de commis sie ingevolge de wet van 14 December 1933 Stbl. 687 ,is opgeheven, werden goedgekeurd. De rekening over 1933 sloot met een batig saldo van 747,96 en die over het le kwar taal 1934 met een voordeelig saldo van 572,95. Van den heer O. J. Bosker werd aange kocht ongeveer 91 M2. grond met bestem ming tot openbaren weg voor 5 per M2 terwijl met de erven J. Halfweeg voor het zelfde doel grond geruild werd. Voor den aanleg van gedeelten rioleering werden credieten verleend tot bedragen van 290, f 385 en 300, respectievelijk in de Belt en de Belterlaan. Verder werd een crediet verleend van 700 voor het herstellen van den toren te Wester- land. Verschillende strooken grond te Den Oever werden gekocht en geruild, omdat deze niet juist op het kadaster vermeld ble ken. Het oude schoolgebouw te Hippolytushoef werd voor een bedrag van 250 per jaar ver huurd aan de N.V. Handelsonderneming Edel en Thies te Hoorn, welke firma, die een grossierszaak in koloniale waren drijft, het gebouw wenscht te bezigen als magazijn en opslagplaats. Over een voorstel tot het geven van een schadeloosstelling van 3000, waarin het Rijk 1/3 gedeelte of 1000 zou betalen, aan het Heemraadschap Wieringen en den Polder Waard-Nieuwland, staakten de stemmen. Deze schadeloosstelling werd billijk geacht omdat tijdens de verbetering der hoofdwegen deze wegen geruimen tijd zijn afgesloten ge weest voor het verkeer, zoodat dit omgelegd is moet worden over den weg in de Elft en de wegen van den polder Waard-Nieuwland. Door het drukke verkeer is aan deze wegen, die daartegen niet bestand waren, veel schade toegebracht. De raad meende echter, dat de bijdrage van het Rijk te laag is. De beide keurmeesters der zeegras-exploi tatie en de kassier van het bedrijf werden ont slagen wegens opheffing hunner betrekking. De vooruitzichten voor de toekomst van het zeegrasbedrijf zijn n.1. zoo weinig bemoedi gend, dat het niet wenschelijk werd geacht het personeel langer in dienst te houden. Tijd om te liquideeren vonden B. en W. het echter nog niet, doch zij achtten het zaak om het bedrijf op de minst kostbare wijze gaande te houden, hetgeen kan geschieden, door het werk, dat er nog is, aan één persoon op te dragen. Daarom werd de administrateur nog niet ontslagen, doch gehandhaafd op het ge halveerde salaris. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren N. Kaan, Jn. Poel Az., C. Guldemeester, A H. J. van t Hofr, G. van Steenbergen, N. H Klomp. Verder werden benoemd tot armvoogden de heeren S. Koorn Jz. (aftr.) en H. Smit; de laatste in de vacature S. Bakker, die wegens zijn leeftijd niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. De raad dezer gemeente was Donder dag voltallige bijeen. De voorzitter, burge meester Kooiman, opende de vergadering en hoopte, dat de besprekingen in het belang der gemeente mogen zijn, waarna de notu len werden voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken, a. Een dankbetuiging van H.M. de koningin voor de betuigde deelneming. b. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot verhooging van huur van de woning van den gemeente-geneesheer tot 400, salaris tot 1000. c. Van den minister van sociale zaken de steunregeling voor werklooze land- en tuin- bouwarbeiders, de georganiseerden ontvan gen 7 plus 75 cent per gezinslid boven 2, kostgangers 5. Uitgetrokkenen 6.50 plus 0.75 boven de 2, kostgangers 4.50, ongeorganiseerden 6 plus 75 cent, kostgangers 4. Voor wie een eigen woning heeft en meer moet opbrengen als 2.50 per week kan huurtoeslag worden verleend. Wie in een eigen woning minder moet betalen als 2.50, wordt dit van het steunbedrag afge trokken. De heer Duin merkte op, dat bij mindere betaling de afhouding van het steunbedrag een groote onbillijkheid is te genover degene die een woning huren b.v. voor 1.50 en waarvan de 1 niet wordt afgetrokken. De voorzitter geloofde niet, dat zoo'n ge val zich zal voordoen, waarna deze regeling aldus werd vastgesteld, met de mededeel ing, dat gestempeld moet worden tusschen 11 en 11 Vi uur (er zijn nog 14 werkloozen). d. Van den Inspecteur der directe belastin gen, waarin werd medegedeeld, dat gemeen- teleeningen vallen onder de couponbelasting. De raad besloot, dat de geldgever deze moet betalen. e. De wijzigingen der bouwverordening, die was ingekomen, hield ons een uurtje aangenaam bezig? f. Van Ged. Staten een schrijven behande lende pensioenverhaal burgemeester, secre taris en ontvanger. Dit zal ingaan 1 April 1934. B. en W. stellen voor het raadsbesluit om het verhaal toe te passen vanaf 1 Januari 1934 in te trekken voor de lagere ambtena- naren en met ingang van 1 April 1934 re verhalen dat percentage wat ae wet toe staat. g. Van het gemeentebestuur van Obdam was bericht ingekomen, dat het geen tus- schentijdsche besprekingen van de salaris sen van de vleescbkeuringsdienst wenschelijk acht. De voorzitter zeide, dat wij zeer zeker het recht hebben deze zaak te bespreken in den raad en bestreed' de meening van Obdam, dat dit bij gecommitteerden behoort. Werd voor kennisgeving aangenomen. h. In verband met den financieelen toe stand der gemeente wil het rijk de honden belasting voor luxe-honden opgevoerd zien tot 6 gulden. De heer Schrooder: Wat zullen ze blaf fen. i. Palenverplaatsing door wegverbree- ding. Wie zal dat betalen enz.? Van het Hoogheemraad was een tweetal brieven ingekomen omtrent de kosten vergoe ding is 963.25 voor verplaatsing G.E.B. door de wegverbreeding. Het Hoogheem raad wil geen vergoeding betalen daar dit niet is overeengekomen. De heer Visser zeide, dat wat betreft de aanhaling in één der brieven aangaande de waterleiding, terdege is gezegd, dat de kos ten betaald zouden worden. De heer Wit zeide, dat hij zich de bespre king nog zeer goed herinnerde, ook over hvt G.E.B. is gesproken en daar wij het toch niet met Jan Rap en z'n maat te doen had den zijn deze besprekingen niet vastgelegd, nu trekken de heeren zich terug. Ik sprak zoo van Jan Rap en zijn maat, het begint er echter nu op te lijken. De voorzitter was ook de meening toege daan, dat het Hoogheemraadschap de kos ten moet betalen, maar het staat niet op pa pier, een andere keer voorzichtiger! Punt 4. De voorstelling der aanvullings- begrooting 1933 betrof voornamelijk af- en overschrijvingen benevens de extra-subsidie B.A. 7000, totaal begroot bedrag 16201.97 van bovengenoemde rekening wordt goedgekeurd. Punt 6. B. en W. stellen voor de woning aan den Uitgang te verhuren aan K. van Voor 1.50 per week, aldus besloten. Rondvraag. De heer Bos wil bij balavon den enz. sluiting op den ouden tijd. De voorzitter zeide, dat dit reeds ge beurde. De heer Bos wil in den zomer 's avonds vergaderen. De lieer Oudejans is tegenstander, alleen voor een paar vergaderingen is spr. er wei voor te vinden. Er zal dus 's avonds worden vergaderd in den zomer. Hierna volgde sluiting. EEN SOLDAAT TEGEN LEGER AGENTEN. Warm, karwei voor Utrechts politie. Gisteravond omstreeks zeven uur is Utrecht in rep en roer gebracht door een dronken militair uit het Indisch leger, die zich bij zijn arrestatie zoodanig verzette, dat een leger tje agenten erbij te pas moest komen. De man, die in Gorinchem zijn verlof doorbrengt, was in Utrecht een dagje uit geweest en stond met zijn fiets aan de hand op de Maartenschebrug, toen een agent hem aanmaande door te loopen en naar huis te gaan. Deze kalme aansporing had een on verwachte uitwerking. In minder dan geen tijd lag de fiets op den grond en vóór de agent erop verdacht was, was hij in een hevige vechtpartij gewikkeld. Hierbij toonde de aanvaller zich zóó sterk, dat de agent be greep, dat hij zonder assistentie niets zou kunnen uitrichten. Inmiddels was reeds hulp komen opdagen, terwijl van alle kanten be woners uit de omgeving toeschoten. Drie agenten konden den soldaat echter nog niet baas, zoodat om meer versterkingen werd getelefoneerd. Op dit alarm verschenen acht agenten en een inspecteur van politie op het slagveld, maar nóg werden zij de situatie niet meester. Hoewel men den woesteling de boeien had aangedaan, kon men hem nog niet meekrijgen, daar hij zich met groote kracht verzette en in alle richtingen om zich heentrapte. Ten slotte hield de politie een vrachtauto van Van Gend en Loos aan en daarop is toen de pooteling naar het bu reau van politie vervoerd. TWEEHONDERD ELF UUR ZON. Het weer in de maand Mei. Het K. N. M. I te De Bildt deelt mede: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Mei de ochtendtemperatuur ongeveer nor maal, in de drie decaden resp. 1A boven normaal, ongeveer normaal en 1° beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen, voor op den 12en en den 27sten, resp. 6° boven en 3A° beneden normaal. De gemiddelde maximumtemperaturen waren overal normaal, het gemiddelde mini mum een iA° boven normaal. In den nacht van den 17en op den 13en werd vooral in het Oosten van het land door nachtvorst schade veroorzaakt. Te De Bildt kwamen twee dagen voor met een maximumtemperatuur boven 25' tegen drie dagen normaa. De neersag was in Zeeland ongeveer nor maal, in Zuid-Holiand en het Noorden van Noord-Holland 15 tot 30 boven nor maal, daarentegen in Groningen 10 tot 20 en overigens 20 tot 50 beneden normaal Te De Bildt werden 211 uren zonneschijn waargenomen tegen 210 noimaal. BOMBARDEURS BEDREIGEN CULEMBORG. De stad Culemborg in het duister gehuld. Gisteravond werd de bevolking van Cu lemborg opgeschrikt door het geloei van sirenen en stoomfluiten: luchtalarm! Weldra verschenen de „vijandelijke" vlieg tuigen boven het stadje, dat echter geheel in het duister was gehuld en dus van de lucht uit moeilijk vindbaar moet zijn geweest. De straatverlichting was gedoofd evenals alle etalage- en reclamelichten. De burgerij hield zich stipt aan de aanwijzingen van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, den com missaris van politie J. F. Berkel, en zorgde, dat geen licht uit de huizen kon uitstralen. Auto's werden op de toegangswegen tot de gemeente voorzien van een blauwe hoes op de lampen en mochten slechts langzaam en met gedempt licht rijden. Wielrijders moesten afstappen. Brand weer en Reddingsbrigaden' hadden hun overal in de stad verspreide posten be trokken, die kenbaar waren aan een roode lantaarn. En toen tijdens den 'uchtaanval vrijwel gelijktijdig een brand uitbrak in de gasfabriek, aan het Veer een der ordonnan- cen gewond werd, en voor het politiebureau een gasbom ontplofte, waren de verschillende hulpploegen binnen zeer korten tijd ter plaatse. Spoedig was de brand dan ook ge- bluscht en was eerste hulp verleend1 aan de gewonden. Even later kondigde klokgelui het einde van het luchtalarm aan. L»e bevolking kwam weer uit haar woningen de straat op; alleen het straatgedeelte, waar een ontsméttings- ploeg nog bezig was het mosterdgas te ver wijderen, bleef nog eenigen tijd afgezet. DE ONTPLOFFING TF UTRECHT. Gedupeerde inwoners overwegen ac tie tegen de Spoorwegen. Er heerscht te Utrecht ernstige ontstem ming over het besluit der Ned. Spoorwegen om den bewoners, die door de ontploffing in de werkplaats aan den eersten Daalschendfjk „Het moet toch wel verschrikkelijk eenzaam zijn, alleen in de Sahara." (Gutiexrez), Telkens als het op kmam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud ooor mijn tijd en onge rust ooer dt toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsern, die ook ooor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde.^ Nu ben ik weer gezond en oroolgk. S. L. te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand- en sn(J wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— uii_L-u~u~jT"ij~u~ir 'ii~n- - Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. schade hébben geleden, geen vergoeding toe te kennen. De motiveering van de Spoor wegen berust op den uitslag van het onder zoek, volgens hetwelk geen oorzaak kon worden vastgesteld. Een der gedupeerden heeft zich met een circulaire tot de omwonenden gewend1, die evenals hij schade hebben opgeloopen waarin o.m. wordt gezegd dat de Spoor wegen wel degelijk verantwoordelijk zijn voor de verwoesting die door een harer in richtingen veroorzaakt is, afgezien van het feit of de juiste oorzaak al dan niet is vast gesteld. Reeds kwamen meer dan 50 adhaesie- betuigingen binnen, terwijl de verwachting bestaat, dat nog een groot aantal zal volgen. Wanneer de Spoorwegen niet weten, wat de oorzaak is van de ontploffing, kunnen zij volgens deze bewoners ook niet weten dat zij haar niet hadden kunnen voorkomen. Ge tracht zal worden eerst langs minnelijken- later zoo noodig proeessueelen weg, tot een schikking te komen, waarbij aan de slacht offers recht zal geschieden. Geboren Johannes, zoon van Pie- ter de Jong en Anna Kamper. Jacobus Simon, zoon van Wilhelmus Johannes Quax en Anna Jansen. Johanna Maria Joicphina, dochter van Theodorus Bak ker en Cornelia Petronella van Baar. Remmet, zoon van Pieter Heinis en Eli- subeth Sijntje Bood. Gehuwd Cornelis Jong en Johanna Groot. Theodorus Jacobus Stadegaard en Afra Maria Schilder. Geboren Maria Mathilda Theresia d. van Martinus Franciscus Herwegh en Terezija Dobravec. Egbertus Marie, z. v. Adrianus Matton en Cornelia Wille- mina Krouwel. Joannts Dirk, z. v. Cornelis Vrouwe en Guurtruida Maria Acquoij. Dorathea, d. v. Cornelis Boergonje en Maria Sophia van Dijk. Siebe, z. v. Oone Hoekstra en Aukje Barf. Jacoba Helena, d v. Gearardus Petrus Tromp en Catharina Boender maker. Ca:harina Maria, d. v. Wilhel mus Jacobus Klijn en Anna Molenaar. 1 Wilhelmus Hendrikus, z. v. Antoon Put ter en Klasina Schaaper. Marie, d. v. Bregtus Velthuis en Marii Postna. Tennis Jan, zoon van Simon Willem van der Steen en Anna Twisk. Marijke, d. vai Theunis Elzinga en Dirkje van der Heide. Mnrtha Jacoba, d. v. Jacobus Wittebrood en Dirkje Glas. Ondertrouwd Cornelis Johannes Tromp en Maria Johanna Tromp. An toon Rumphorst en Jansje Heine. Cornelus Hendrikus Hemmelder en A'ida Mul. Gehuwd: Johannes Brantjes en Cornelia Bavonia Heijne. Cornelis Res en Maria Geertruida de Wildt. Jacob Maria Stam en Anna Cornelia Peper- kamj. Cornelis Johannes Tromp en Maria Johanna Tromp. Antoon Rumphorst en Jansje Heine. Cornelus Hendrikus Hemmelder en Alida Mul. Overleden: Hendrik Bleeker, gehuwd met Maria Pauw, oud 53 jaar. Aukje Barf, gehuwd met Oene Hoekstra, oud 40 jaar. Cornelia Zomerdijk, we duwe van Jan Dekker, oud 68 jaar. De A. N. W. B.-Toeristenbond voor Neder land zendt ons het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften, enz., voor zoo ver deze voor toeristen van belang zijn. Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlanderschap voldoende (of een niet langer dan 5 jaar vervallen zijnde pas). Paspoorten vraagt men aan bij het gemeente bestuur, de kosten voor het Rijk bedragen cir ca 5,Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen persoonlijk dient te geschieden) moeten 2 onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is 2 jaren (verlenging nog mo gelijk binnen 3 k 6 maanden na afloop). Een Familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 13