DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. UIT DEN ALKMAARSCMEN RAAD. No. 128 Zaterdag 2 Juni 1934 136e Jaargang Het grootste ongeluk, dat de directeur van den Gem. Geneeskundigen dienst ooit heeft meegemaakt is, dat er zich menschen met zijn dienst bemoeien, die er geen verstand van blijken te hebben. Als ondernemingen aan den Voordam door draaierij ten gronde gaan, zal men dat zeker niet aan onbetrouwbaarheid van haar directies mogen wijten. De politie heeft order wandelaars, die over het trottoir van den Kennemer- straatweg laveeren, niet wegens beschonkenheid naar het bureau te geleiden. Waf vandaag de aandacht trekt.,, tButienlatid ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Er zijn van die grondwettelijke bepalin gen, die iedere staatsburger als zijn meest kostbare rechten beschouwt, b.v. dat hij de vrijheid heeft vergaderingen te beleggen en dat hij zijn meening door middel van de drukpers mag uiten. Men heeft wel eens be weerd, dat men in de tegenwoordige om standigheden in beide vrijheden zoo bijzon der vrij niét meer is, maar zoolang er geen grondwetswijziging heeft plaats gevonden is iedere staats- en stadsburger dus nog ge rechtigd zijn critiek op het overheidsbeleid door middel van een ingezonden stuk aan zijn medeslachtoffers kenbaar te maken. Wij hebben Donderdagmiddag de wonder lijke ontdekking gedaan dat daarin, althans voor zoover Alkmaar betreft, eenige wijzi ging is gekomen. Tet raadslid de heer Stoutjesdijk had na melijk, in verband met een ingezonden stux in onze courant, waarin een ooggetuige cri tiek op het belèid van den Gem. Geneeskun digen Dienst had uitgeoefend, eveneens een ingezonden stuk geschreven waarin hij het gebeurdeeenigszins anders belichtte en te vens de gelegenheid te baat nam ten opzich te van bovengenoemden dienst eenige practi- sche wenken en nuttige waarschuwingen te geven. - Het onvoorziene gevolg daarvan was, dat de heer Bülens als raadslid toestemming voor een interpellatie vroeg om te spreken over het ingezonden tsuk van een „zekeren" Stoutjesdijk. Wie de voorgeschiedenis van dit drama niet kent zal daarin iets kleinee- rends zien, maar de interpellant bedoelde er niets anders mee te zeggen en hij heeft dat in den Raad ook werkelijk verkondigd dan dat hij zich niet kon begrijpen, dat een raadslid zijn klachten over c^.i gemeen tedienst per ingezonden stuk uitte en dat hij daarom noodgedwongen wel moest veron derstellen, dat de inzender Stoutjesdijk niet de edelachtbare was, die zoo nu en dan met hem aan dezelfde groene tafel over de be langen van stad en bevolking beraadslaagt. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat zekere Bülens hier zeer zeker buitengewoon onzeker in zijn verzekeringen is geweest. Onze rubriek „Ingezonden Stukken" staat natuurlijk ook voor raadsleden open en zeer vele leden van onze vroedschap hebben daar van in den loop der jaren dan ook een dank baar gebruik gemaakt. Immers, waarom zou een raadslid bij elke opmerking, die hij in het algemeen belang wil maken, een inter pellatie moeten aanvragen en bovendien, wat is er beter en doeltreffender dan een ingc. zonden stuk om iets te algemeener kennis te kunnen brengen. Tenzij de heer Bülens ver onderstelt, dat alle abonné's ook de raads- verslagen lezen, maar wij zouden dat laat ste niet gaarne durven onderschrijven. Interpellaties van den heer Bülens hebben gewoonlijk de strekking een der wethouders- partijgenooten de gelegenheid te geven iets te zeggen, dat deze moeilijk op andere wijze officieel te algemeener kennis kan brengen en wij hadden dan ook niets anders ver wacht dan dat de heer Bonsema zou verkon digen, dat de organisatie van den Eerste Hulpdienst hier ter stede onberispelijk werkt en dat „zekere" Stoutjesdijk er dus in alle opzichten naast geweest is. Tot onze groote verwondering was het dit maal anders. De wethouder erkende dat in het bewuste geval inderdaad te lang ge wacht is met ingrijpen door den G.G.D. en verklaarde dit door te verhalen, dat de di recteur van dien dienst op controle geweest was en niemand hem in het eerste half uur had kunnen bereiken. Het is vanzelfsprekend, dat niemand dien directeur verplichten kan voor de rest van zijn leven in het ziekenhuis op zijn kamer te zitten om op eventueele ongelukken te wach ten. Die directeur heeft nog andere plichten en het is ook begrijpelijk alhoewel iets minder begrijpelijk dat zoo nu en dan de directeur wel eens een half uurtje onvind baar zal blijken. Gebeurt er nu juist in dat halve uur een ongeluk dan is Leiden of bet r gezegd Alkmaar natuurlijk in last, dan ko men er van „zekere" zijde ingezonden stuk ken, dan gaat het publiek zich met de zaken bemoeien en dan komt men algemeen tot de erkenning, dat er aan de organisatie van on zen G.G.D. nog iets blijkt te ontbreken. Wethouder Bonsema verzekerde, dat bij alles in één week tijds tot een definitieve op lossing kon brengen als men hem voor zijn geneeskundigen dienst een auto en drie ver plegers wil toestaan, die elkaar om de acht uren kunnen aflossen. Hij heeft daarbij evenwel geen rekening met ziekte en vacantie gehouden, zoodat het eigenlijk een auto en vijf verplegers zouden moeten worden en wij gelooven inderdaad, dat er in dat geval wei nig reden voor klachten zou. overblijven, ten zij dan van de belastingbetalers, die dat al les zouden moeten bekostigen. Kreeg men er nog een tweeden auto bij dan zou men, even als de brandweer, ook andere gemeenten ge neeskundig kunnen bedienen, maar de heer Westerhof, die met voorbeeldige zorg over onze financiën waakt, had er een zwaar hoofd in al vond ook hij dat er iets zou moeten gebeuren en wat hem betreft zal er waarschijnlijk hoogstens op een motor brancard en den portier van het ziekenhuis gerekend kunnen worden. Gelukkig en dat is ten slotte een verbe tering in de organisatie heeft wethouder Bonsema toegezegd, dat men bij tijdelijke onvindbaarheid van den directeur voortaan een verpleegster en daarna zoo noodig de ziekenauto zal afzenden. Ook de brand weerauto rukt wel eens voor niets uit en men huldigt daar althans dezen goeden stelregel, dat het beter is tienmaal tevergeefs te ko men, dan éénmaal de spuit thuis te laten als deze noodig zou blijken. Dank zij het ingezonden stuk van zekeren Stoutjesdijk en de interpellatie van den heer Bülens zijn wij dus weer een stapje vooruit gekomen op den weg van een bete re organisatie van onzen Eerste Hulpdienst en wanneer alle animositeit nu eens opzij gezet wordt en men bij ongelukken niet al leen den G.G.D. maar ook de leden van de transportcolonne van het Roode Kruis waar schuwt zoodat men veel meer kans heeft iemand thuis te treffen twijfelen wij er niet aan of Alkmaar zal op den duur een Eerste Hulpdienst krijgen, die in alle opzich ten een voorbeeld voor andere gemeenten zal zijn. Een diplomaat is over het algemeen iemand, die met veel woorden zoo weinig zegt, dat niemand eigenlijk weet wat hij pre cies beweerd heeft. Als deze definitie juist is zijn B. en W. onverbeterlijke diplomaten wat ook al weer niet te verwonderen is omdat de meeste le den van het college in alle opzichten poli tieke veteranen zijn. Zij hadden de schriftelijke vragen zoowei van den heer Keijsper als van de vrijheids- bondsche fractie op zoo diplomatieke wijze beantwoord, dat beide interpellanten behoef te gevoelden er in den Raad nog eens nader op terug te komen. Waarom, zoo vroeg de heer Keijsper nog maals, waarom is niet bekend gemaakt, dat de vacature van den commies Kolb op de secretarie vervuld is door een schrijver tot commies te bevorderen? Of beter gezegd: waarom is er dus niet bekend gemaakt, dat er een vacature voor schrijver bestond? Nie mand wist het en niemand heeft dus gesol liciteerd behalve twee jongelui, van wie de eene vrij zeker is gewaarschuwd en de an dere misschien helderziend is. Wij hebben een Arbeidsbeurs waar bruik bare candidaten waren ingeschreven en van dag tot dag houdt de gemeente de patroons voor oogen, dat zij een nuttig sociaal werk verrichten door hun personeel uitsluitend over die Arbeidsbeurs te betrekken. Waarom heeft de gemeente dat dan ook zelf niet gedaan? Er is, zeide de heer Ke.jsper, een jonge man uit Ursem benoemd. Dat is binnen af- zienbaren tijd de tweede Ursemmer die hier aan een betrekking wordt geholpen. Is de opleiding in Ursem zoo goed of is het men- schenmateriaal uit die vruchtbare streek zoo bijzonder bruikbaar? De burgemeester wien de weinig benij denswaardige taak ten deel viel, deze inter pellatie te moeten beantwoorden en het beleid van B. en W. te moeten verdedigen, heeft ge zegd, dat het in de laatste acht jaren geen gebruik was schrijvers voor de secretarie openlijk op te roepen, al kwam dit dan ook in hoofdzaak omdat men, hetzij op de secre tarie dan wel bij andere gemeentediensten, altijd jongelui had, die voor een vacature in aanmerking kwamen. De gemeente had hier het voorbeeld van het rijk gevolgd, dat bij onderwijsbe-noemin- gen het standpunt inneemt, dat men niet percé een werklooze of wachtgelder behoeft te benoemen, omdat, wanneer men een nog in functie zijnde onderwijzer van elders benoemt er toch ook daar weer een vacature zal komen. Bovendien zou men hier niet iedereen kunnen gebruiken omdat op een secretarie als die te Alkmaar speciaal jongelui geplaatst moeten worden, die de noodige capaciteiten hebben om zoo nu en dan eens promotie te maken en bovendien: waarom zou men candidaten oproepen en ijdele hoop wekken bij velen, die ten slotte toch geen kans op benoeming zouden krijgen? Dat zoo zeide de heer Vogelaar waren eigenlijk ontoelaatbare vergelijkingen, want al kon het 't rijk onverschillig blij ven of men een wachtgelder in Alkmaar of in Ursem zou benoemen, de gemeente had hiér een werklooze ingezetene kunnen helpen, die waarschijnlijk in Ursem wel geen kans meer zal krijgen. Wil men geen ijdele hoop wekken, dan zouden voortaan alle oproepingen bij vaca tures achterwege moeten blijven. Het waren keiharde schoten, welke de burgemeester in het doel van B en W. in ontvangst had te nemen en terwijl in andere gevallen de spraakzame wethouders in moeilijke oogenblikken nog wel eens hun supporterstalenten toonen, bleken zij den critieken toestand thans volkomen te onder schatten. Erger nog, de rechtsbuiten Van Slingerland kopte een politieke bal in eigen doel door nadrukkelijk te verklaren, dat hij het met den interpellant volkomen eens was en dat hij datzelfde ook al in de vergadering van het college had verkondigd. Hij had niet geweten, dat men hier met de benoeming van een zeer goede bekende te doen had, maar zelfs al had hij dat geweten, dan zou hij nog den normalen weg van een officieele oproe ping gevolgd hebben waarbij de thans be noemde, dank zij zijn capaciteiten zeker nog een goede kans gemaakt zou hebben. Zelfs de heeren Van Drunen en Van de Vall lieten een afkeurend geluid hooren en de heer Keijsper dreigde met een motie, die hij natuurlijk niet indiende nog afgescheiden van de omstandigheid, dat de burgemeester verkondigd had, dat het benoemingsrecht in dit geval uitsluitend bij het college berustte. Beterschap is er niet uitdrukkelijk beloofd, maar wij hebben toch wel den indruk gekre gen, dat de eerstvolgende schrijver ter secre tarie niet meer een onderhandsche benoeming zal krijgen. Wat is zoo vroeg de heer Govers als volgende schriftelijk afgescheepte interpel lant wat is de reden, dat er voor de ver betering van den walmuur van den Voordam niets op de begrooting stond, terwijl nu ge bleken is, dat dit werk geen dag en geen nacht heeft kunnen wachten? Wist men niet, dat hier een gevaarlijke ver zakking plaats had en als de gemeente acht opzichters in dienst heeft, waarom heeft men er dan niet tijdig naar gekeken? En de heer Stoutjesdijk gaf daarbij een toelichting, welke de bewoners van den Voor dam ongetwijfeld de haren te berge heeft doen rijzen. De walmuur zakt in, de straat brokkelt af, een lantaarnpaal, de boomen en zelfs een kabelhuisje staan scheef. Hoe ge makkelijk had het geheele bankgebouw van het Noord Hollandsch Landbouwcrediet kun nen kelderen en hoe veel kans was er niet geweest, dat schrijver dezes in zijn redactie bureau in een scheeve positie tegenover zijn lezers was komen te staan. Had men op Gemeentewerken van dat alles tenminste voor zoover het de verzakking van den walmuur betreft nu letterlijk niets geweten? Totaal niets, zoo verklaarde de heer Kla ver, wethouder van Gemeentewerken. De ver zakking van den walmuur was een even groote verrassing als een aardverschuiving in de Zwitsersche bergen en nu kan men wel zeggen, dat de opzichters bijtijds hadden moeten ingrijpen, maar wie geen dief ziet. behoeft hem ook niet te pakken en als het werkelijk waar was, dat de heer Stoutjesdijk al weken lang het gevoel had, dat hij op een vulkaan leefde, dan h ij de directie van Ge meentewerken maar eens moeten waarschu wen. „Ben ik als edelachtbare aangewezen om de scheuren in onze kaaimuren te controleeren?" vroeg de heer Stoutjesdijk met begrijpelijke verontwaardiging en de heer Govers deed een roerend verhaal over de wijze waarop in vroeger jaren toen er nog zoo nu en dan iets aan onze straten verbeterd werd de commissie van Publieke Werken onder des kundige leiding een rondgang maakte en er op eiken walmuur een zwaartillend en ge wichtig gezelschap gezet werd zonder dat er scheuren in de steenen geconstateerd werden. Noch bij de begrooting, noch bij de supple toire, zoo vertelde de heer Klaver, hebben wij een andere verzakking bemerkt dan die van de financiën in onze stedelijke schatkist en hij verkondigde er de verwonderlijke stelling bij, dat de oppositie eigenlijk geen recht van spreken had, omdat die tegen de begrooting gestemd had en dus ook tegen een post voor de walmuren zou geweest zijn, De opmerking was niet onaardig, maar ook niet heelemaal juist, ten eerste omdat er op de begrooting heelemaal niets voor verbete ring van walmuren was uitgetrokken en ten tweede omdat de oppositie er waarschijnlijk vóór gestemd zou hebben, als dat wel het ge val was geweest. In allen gevalle ten minste de heer Stoutjesdijk, die als Voordambewo- ner in een weinig benijdenswaardige positie verkeert. Het politieke addertje, dat hier onder het gras schuilde, werd natuurlijk ontdekt door den heer Hoijtink, die tromphantelijk ver- cl aarde, dat er in de drie laatste jaren voor 130.000 op de verbetering van onze stra ten was bezuinigd en dat deze door de meer derheid van den raad gesteunde politiek schrikwekkende financieele gevolgen zou heb ben. De verzakking der walmuren, die dit jaar voor tijdelijke verbetering 1500 zal kosten en waarvoor op de volgende begrooting niet minder dan 23000 geraamd is, wordt na tuurlijk allereerst veroorzaakt door het op volle kracht draaien van de schroeven der froote schepen, die vlak bij den kademuur al et zand uit de paalfundeeringen loswerken en daarnaast ongetwijfeld door de zware vrachtauto's, die elkaar op den hoek van den Voordam en den Zijdam een zeer gevaar lijk punt slechts door langs het water te rijden kunnen passeeren. Een betere verkeers regeling op den Voordam zal er ongetwijfeld tot medewerken dergelijke verzakkingen in de toekomst te voorkomen. Op de vraag waarom nog altijd niet met de werkzaamheden aan den Geesterweg is begonnen, deelde wethouder Klaver mede, dat de Berger brug nog niet klaar is en dat met den weg dezer dagen wordt aangevangen, zoodat men een en ander gelijktijdig en in allen gevalle nog vóór het hoogtepunt van het seizoen gereed hoopt te hebben. Daarmede waren de interpellaties voor ditmaal gelukkig ten einde. Wat de agenda-punten betreft, is er nog langdurig gediscussieerd over net uitbrei dingsplan „Overdiê en Achtermeer", waarbij de rioleeringskwestie de hoofdschotel van het minder smakelijke menu vormde. Closetvuil, afvalwater en huishoudwater, sceptictanks en rioolbuizen paseerden onafgebroken de revue en de wethouder betoogde met klem, dat men dit reeds bij voorbaakt goedgekeurde uitbrei dingsplan niet terwille van de verlangens van een daarop bescheiden bouwende ven nootschap zou mogen verwerpen. Riolen wer den in gedachten ontworpen, de wethouder van financiën liet bij het noemen van hooge bedragen een duidelijk non possumus hooren, al zijn de Alkmaarsche grachten dan ook aan het einde van hun opnemingscapaciteit, de lucht bij de Bleekersloot en bij de Van Hou tenkade werd opgesnoven en min of meer ver dacht bevonden, maar het college verklaarde, dat deze onwelriekende geschiedenis reeds de aandacht heeft van Gemeentewerken en dat de directeur van dezen dienst na een veel omvattend onderzoek in binnen- en buiten land ongetwijfeld een middel zal vinden om hiervoor met een minumum van kosten een goede oplossing te verkrijgen. Riolen zijn in elk opzicht een kwestie van tonnen en zoolang de rijksdaalders in onze stedelijke schatkist belangrijk beneden Alkmaars peil staan, is er geen sprake van, dat men zich daarvoor be denkelijke offers zal kunnen getroosten. Ten slotte had het uitbreidingsplan aller instemming behalve die van den directeur van de becritiseerde Vennootschap, die op de publieke tribune zetelde en nog vóór de stem ming wegliep met het duidelijk gemompelde dreigement, dat hij tot in hoogste instantie zou trachten voor dit onverantwoordelijk plan het bekende stokje te laten steken. De rest van de agenda bestond vrijwel al leen uit hamerstukken. Er werden weer diverse stukjes grond ver kocht, er werden rekeningen en verantwoor dingen goedgekeurd, er werd schoolgeld ver hoogd, er werden leeningen gesloten, er werd een regeling voor destructie van het af gekeurde vleesch getroffen en er werd een legaat aanvaard met de mededeeling, dat de gemeente zich in deze moeilijke tijden voor legaten op elk gebied beleefd aanbevolen houdt. Het voorstel om over te gaan tot den aan koop van 25 gedeelten van voortuintjes aan den Kennemerstraatweg voor den aanleg van een trottoir veroorzaakte nog eenige discus sie, omdat bleek, dat de bezitters van deze tuintjes de gelegenheid te baat hadden geno men de gemeente eens te laten gevoelen, dat de grondprijzen in dit stadskwartier op bij zonder hoogen prijs gesteld worden, een wenk waarmede de directeur van het grondbedrijf bij eventueelen verkoop van bouwgrond in deze omgeving wellicht zijn voordeel zal kun nen doen. Men had oorspronkelijk prijzen tot 95 per vierkanten Meter durven vragen, maar was afgezakt tot 25 a 40, toen bleek, dat de gemeente niet zoo naïf was als men wel verondersteld had. Thans waren er nog een drietal onwilligen, die tot 50 per vierkanten Meter vroegen en de heer Van de Vall stelde voor den afloop van de onteigeningsprocedure niet af te wachten, maar nu reeds te beginnen het trot toir aan te leggen, opdat de geheele gemeente De besprekingen te Genève; het voorstel der zes neutrale landen. (Dag. Overzicht). Saarplebiciet op 13 Januari. (Bui tenland). Roosevelt over de oorlogsschulden. (Buitenland). Italië wint van Spanje. (Sport), Boechbrand nabij Venlo. (Binnen land). Jongetje overreden en gedood te Roermond. (Binnenland). Het muziekfeest in het Stadion. (Binnenland). (Zie Terder eventueel laatste berichten). aan de daarin uitspringende voortuintjes zal kunnen zien, welke bewoners van zoo weinig burgerzin getuigen, dat zij extra financieel voordeel boven behartiging van het alge meen belang stellen. De burgemeester vond de oplossing niet bijzonder fraai, omdat men dan genoodzaakt zal zijn over het telkens onderbroken trottoir te laveeren en de heer Keijsper zou eerst de argumenten van de nog tegenspartelende be woners willen kennen, maar zwaaide nog spoediger om dan gewoonlijk, toen hem werd medegedeeld, dat dezen meer dan het dubbele van de waarde voor hun grond was geboden Dus werd het voorstel-van de Vall met al- gemeene stemmen aangenomen en zullen de onwilligen voorloopig de eenige Alkmaarders zijn, wien het vergund is des avonds hun tuinmeubeltjes midden op het trottoir neer te zetten. De vernieuwing van de brug in de Noor derkade en de verbetering van de Nieuwe Hoornsche Vaart bleken zelfs na een uur ge heime zitting zooveel tegenstrijdige beschou wingen uit te lokken, dat de raad er Woens dagavond een aparte vergadering over zal houden. SAARPLEBICIET OP 13 JANUARI. Overeenstemming fusschen Duitschland en Frankrijk. Gisteravond is zoowel uit Parijs als uit Berlijn de definitieve goedkeuring ontvangen van de formuleering van de oplossing van het plebisciet in het Saargebied, waarover, zooals Donderdag gemeld, overeenstemming was bereikt tusschen de gedelegeerden van Duitschland en Frankrijk te Genève, onder bemiddeling van Italië. De volksstemming zal reeds op 13 Januari 1935 plaats hebben. De bijzondere recht banken zullen nog een jaar na de overdracht van het Saargebied aan het land ten gunste waarvan de bevolking zich heeft uitgesproken in werking blijven. De politie zal uit Saarlan- ders blijven bestaan, tenzij de Volken'bonds- raad op bijzonder aandringen der regeerings- commissie later nog de aanvulling met eeni ge buitenlandsche elementen noodig zal ach ten. De Volkenbondsraad zal Maandag bijeen komen om aan het verblijdend accoord zijn officieele goedkeuring te hechten. Aloisi heeft den Volkenbond en Europa een grooten dienst bewezen door een definitieve overeenstemming tusschen de regeeringen van Duitschland en Frankrijk over de voorbe reiding van de volksstemming in het Saarge bied tot stand te brengen. Zooals Donderdag reeds bericht werd, was Aloisi er in geslaagd de toestemming van Barthou en van Von Lerchner voor een gewijzigd ontwerp-rap- port aan den Volkenbondsraad te verkrijgen. Het wachten was toen nog op de toestemming van Berlijn, terwijl Barthou, zooals later be kend werd, ook nog gemeend had uitdrukke lijk zijn regeering te moeten raadplegen, daar hij vreesde, dat hij van de linksche ele menten in Frankrijk verwijten te hooren zou krijgen door toe te stemmen dat de volks stemming reeds in Januari van hef volden- jaar zal plaats vinden. WEG MET DE SPECULATIES! Roosevelt onderteekent wetsvoorstel. Het Amerikaansche congres heeft gisteren de beurswet aangenomen en daarmede een strenge regeling van den effecten-handel, waardoor een einde wordt gemaakt aan al te roekelooze speculaties. Zoowel senaat als huis van afgevaardigden keuidfen het rap port inzake het herziene wetsontwerp goed, dat nu nog slechts moet worden ondertee kend door president Roosevelt. De beurswet zal 1 Juli van kracht worden en de beurzen onder federale controle steller voor de eerste maal in de geschiedenis

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3