fllkmaarsche Courant Haar avonturier. Zomerdag op Scheveningen. Oeuilleton £atuU ett J-uUtéouw ftadiopcoQcamtua Honderd Zes en Dertigste Jaargang. HAANDAG 4 JUNI. HEEMSKERK. BEVERWIJK. DE STREEK. No. 129 1934 Wanneer de lezer weieens op Schevenin- §en zijn geweest, dan kennen zij zeker wei e plaatelijke topografie: met den rug naar zee staande ziet men naast elkander verrij zen het Oranjehotel, het Palacehotel, het Kurhaus en het Grand Hotel. Dat is de kern yan de badplaats. Alle hotels liggen op het duin, daaronder loopt de kunstmatig aange legde boulevard, bestemd om het invreten van de zee tegen te gaan en het zich daar beneden uitstrekkende strand in al zijn glo rie en breedte te handhaven. Het aanzienlijk ste van deze groote hotels is niet, gelijk men wellicht zou verwachten, het Kurhaus, doch het Palacehotel, schitterend ingericht enniet goedkoop. Maar wie er logeert, heeft het er opperbest en mag dezen zomer voor de eerste maal genieten van een inrich ting, welke het nietsdoen tot een levensgenot maakt. Dat is het zoogenaamde Solarium, een breed terras, dat zelfs, dank zij de mede werking van het Haagsche gemeentebestuur, in beslag heeft genomen het wandelpad, het welk tot nog toe langs het hotel boven den boulevard liep. De directie van het Zeebad Scheveningen, hetwelk deze groote hotel exploiteert, heeft het daardoor aangeworven terrein ingericht tot een lustoord met gemak kelijke ligstoelen, overschaduwd door groo te zonneschermen, waar men, verre van het fewoel der dagjesmenschen, rustig klimaa: an schieten, luieren, dat het moeite kost de oogen open te houden, gezellig een kaartje kan leggen en wanneer men de beenen eens wil strekken en buigen, ook een spelletje midget-golf kan spelen, kortom waar het een zaligheid is te toeven, wanneer men het er op gezet heeft van een dolce far niente te ge nieten. De directie van de Exploitatiemaaf schappij, die terecht er op uit is om met de pers op goeden voet te staan, had Vrijdag middag, een aantal journalisten genoodigd dit terras, met den wijdschen naam van So larium gedoopt, in te wijden. Velen hadden aan die uitnoodiging gevolg gegeven en we hebben er, zonder door officieele toespraken lastig gevallen te worden, onder gezellig ge keuvel en de krantenschrijvers zijn wer kelijk gezellige praters ook een kopje thee met een sigaar genoten en eenstemmig er kend, dat het Solarium een aanwinst voor de badplaats Scheveningen is. Ik zou misschien geen aanleiding gevoelen «m de lezers van de Alkmaarsche Courant van deze nieuwigheid op de hoogte te bren gen, wanneer ik niet tevens behoefte gevoel de om uiting te geven aan mijn verheuging over den kostelijken zomerdag, welke ik op Scheveningen heb doorgebracht. Het zomerseizoen is nog niet begonnen, zoodat het verkeer op den boulevard, waar het in den drukken tijd zoo vol kan zijn, dat er haast geen gelegenheid bestaat om naar de zee te kijken, bescheiden was en zeker niet hinderlijk voor de bezoekers van het Palace hotel. En terwijl we daar.in een luien stoel Jagen, genietende van 'n kopje thee, strekte «ich voor ons oog uit de glanzende, zilver blauwe zee, niet meer dan gestreeld door «en noordwetelijk briesje, terwijl een enkel Vaartuig langzaam langs den gezichteinder voortkroop, en het was een schouwspel om nooit genoeg van te krijgen. En intusschen spraken we over de politiek van Colijn. over de mogelijkheid om het bezoek aan Scheve ningen van het buitenland uit te doen toe nemen, over Geneve en andere interessante onderwerpen, maar onze zinnen waren bij de heerlijke blauwe zee, overwelfd door een smetteloos uitspansel en terwijl we het op sommige punten gloeiend oneens met elkaar waren, gevoelden we ons zoo stil gelukkig en vreedzaam als ons slechts zelden bescho ren is. Het was een middag om niet te ver geten en we koesterden slechts één wensch dat we nog vaak van een dergelijken zomer middag aan zee zouden mogen genieten. Volledigheidshalve deel ik hier ook nog mede, dat de directie van het Zeebad ons pok had uitgenoodigd om een verbetering Van de groote Kurzaal in oogenschouw te nemen. Wie haar wel eens bezocht heeft, Jveet, dat de zitplaatsen op de bovengalerij niet al te behaaglijk waren. Daarin is thans verandering gebracht en er zijn reeksen van stalles met gemakkelijke stoelen aange bracht, die aan een vijfhonderdtal bezoe kers gelegenheid geven om, rustig en welbe- Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. HOOFDSTUK III. Een schrille, doordringende gil klonk door de lucht en deed den sluimeraar op schrikken. Verrast staarde hij even om zich heen, snelde dan in de richting van den ouden toren, waar hij meende, dat de nood kreet klonk. Hij zag niemand, liep langs den mooien gouden regen naar de deur, die tot zijn be vreemding openstond. Zooals hij verwachtte, diende de toren als ingang en trap van het hoofdgebouw. Hij trad binnen, trok zijn zware ruiterlaarzen uit, waarvan de linker, een lange, scherpe spoor droeg. Een flauwe glimlach verscheen even op zijn gelaat, toen hij er aan dacht dat hij, zoo doende, spoedig gem enkel kleedingstuk meer aan zou hebben en dat hij zijn vervol gers een al te duidelijk en tastbaar spoor achterliet. Voorzichtig beklom hij de trap. Er zweefde iets geheimzinnigs om hem heen, iets dat hem een eigenaardige gewaarwording gaf. - HÜ* aastte zich niet meer; het krijgsleven had hen veel geleerd. Van de zerken trap betrad hij voorzichtig de eerste verdieping, maar alles bleef, angst wekkend stil alsof de dood zijn intrede hier haaglijk gezeten, een concert of tooneelvoor stelling bij te wonen. Ik mocht dit niet ver zuimen te vermelden, maar ik heb in dit schrijven in de eerste plaats uiting willen geven aan het gevoel van gelukzaligheid, I dat me vervuld heeft toen ik het Solarium, dat ook voor niet-logeergasten toegankelijk zal zijn, heb helpen inwijden. MR. G. KELLER. OUDKARSPEL. Vergadering van den Neutrale Bond van Land- en Tuinbouwers (nu Nederl. Tuinders- bond) op Vrijdag 1 Juni, in het lokaal van den heer K. de Hart. De voorzitter, de heer Kaan, memoreerde dat voor het eerst als afd. van de Nederl. Tuindersbond vergadert wordt. Hoe of dit jasje ons kleedt, dat zal vanavond wel uit komen. Op deze vergadering zal behandeld worden de agenda voor de algemeene ver gadering, welke in Alkmaar gehouden wordt, houden wordt. Bespreking begrooting (provincie) De voorzitter zeide, dat de vergoeding voor den secretaris en den penningmeester hetzelfde is gebleven, daar de fusie geen ver mindering van de werkzaamheden beteekent. De te voeren actie zal voor onze provincie hetzelfde blijven. Bondsbegrooting. De heer P. Wijn vroeg wat de post obli gaties beteekent. De voorzitter zeide, dat men bij de op richting deze obligaties beeft uitgegeven. De heer P. Volkers vond dat op een be grooting van f 4000 het wel een tegenstel ling is, de hooge posten voor vergaderingen enz., terwijl er voor propaganda maar 250 is uitgetrokken. De voorzitter* Oppervlakkig gezien heeft u wel gelijk, maar een vergadering is ook propaganda. Spr. noemde nog enkele posten in dien geest. De heer Volkers kon dit wel onderschrij ven, maar geloofde, dat dtze bond den weg opgaat als zooveel vakorganisaties. Spr. bedoelde, dat het geen strijdorganisatie zal worden. Richtlijnen Nederl. Tuindersbond, hypo- theekvraagstuk, paChtvraagstuk, minimum prijzen, enz. Betreffende het hypotheekvraagstuk zette de voorziter dit uiteen en zei, dat minister Colijn wel gezegd heeft, dat van een derge lijke instelling (Staatshypotheekbank) niets te verwachten is, maar wij moeten niet bij de pakken neer zitten. De heer C. Borst zou de bespreking richtlijnen graag op een andere manier zien. Er komt een verkeerde geest. Men denkt nu: Och het geeft toch niets meer. Spr. hoopte, dat de Tuindersbond niet bang zal zijn voor de banken en ook geen medelijden met de banken zal hebben. De 'heer P. Volkers zeide, dat de regee ring openlijk toont een vijand van de tuin ders te zijn. Hij zou een zeer gereserveerde houding inzake de samenwerking willen aannemen. De voorzitter zeide, dat er een zeer sterke druk op de regeering wordt uitgeoefend Wij zullen in deze vraagstukken samen moeten werken. De crisispachtwet noemde de tuinders bond een onding, dat zoo spoedig mogelijk opgeruimd dient te worden. Met de verschillende punten door den tuindersbond genoemd, kon de vergadering zich vereenigen. Bedrijfssteun, individueele steun. De voorzitter zeide, dat de steunmaat regelen dienen om de bedrijven in stand te houden. Spr. zeide, dat dan veel moet ver anderen. De Ned. Tuindersbond is totaal on tevreden met de maatregelen, door de re geering tot nog toe genomen. De steun moeten wij niet als een aak moes beschouwen, maar als iets dat ons toe komt. De heer C. Borst heeft steeds gevonden dat bedrijfssteun voor kleine tuinders en boeren niet wenschelijk is. Een- gezinssteun ■is absoluut noodzakelijk. Steunregeling en verdeeling van steun gelden. De voorzitter: In de allereerste plaats moet getracht worden voor de hoofdge wassen een loonende productie te krijgen. De heer Volkers vond het een gevaarlijk standpunt om de bijproducten maar uit te schakelen. Wij moeten niet zelf uit schakelen. Dat doet de minister zelf wel. Minimumprijzen. Getracht moet worden voor de goede kwaliteiten een loonende prijs te krijgen. reeds had gedaan. De stilte versterkte zijn wantrouwen. Zou men hem gezien hebben en in een valstrik willen lokken? Hij bevond zich in een ruim voorportaal met vensters van glas in lood, in diepe nis sen en van gedempte paars-roode kleuren. Hij opende bedaard een breede deur. Voor hem lag een lange gang. Het licht was hier zóó schemerig, dat hij nauwelijks het einde zag. Dan, in de verte, bespeurde hij eensklaps een gestalte, die hem scheen op te wachten een forsche ridder in zwart-stalen wapen rusting, den helm over het hoofd getrokken, de ijzeren hand steunend op een lang slag zwaard. Hij keek Saxon strak aan met een ironisch gelaat. „Om mijn haveloos uiterlijk" meende Saxon. Hij hoorde een krassend geluid als van een uil, greep echter zonder angst zijn dolk en trad behoedzaam nader, de linkerhand aan de kolf van zijn steenslotpistool onder het gescheurde wambuis. Maar ook de ridder kende geen vrees, on bewegelijk bleef hij staan en het scheen dat zijn minachtende lach zich verbreedde. Vlugger nu trad de indringer naar zijn tegenstander, gereed den srija te aanvaarden Toen bemerkte hij dat hij beetgenomen was door Flippo Negoro, den beroemden wapen smid van Milaan, die als Kolman uit Augs- burg een meester was in het smeden van be- driegelijke helmvizieren. Vroolijker gestemd door deze ontmoeting, toch steeds op zijn hoede, opende de onder zoeker de deur naast het harnas. Een ruime De heer C. Borst zeide, dat de kwestie van minimumprijzen en loonende prijzen voor ons een probleem zal blijven. De voorzitter zeide, dat advies gevraagd is, omtrent loonende prijzen, door de regee ring. De heer L. Kalverdijk zeide, dat men dan ook de minimumprijzen moet handhaven, en niet zooais verleden jaar. met de andijvie weer gaan verlagen. De voorzitter antwoordde, dat verleden jaar buiten den bona vide andijvietelers, ver bazend veel andijvie geteeld was. Centraal Bureau. EX. Tuindersbond wil met dit bureau zoo innig mogelijk samenwerken. De heer Wonder was van meening, dat de Tuindersbond bij de 3 andere organi saties hoort. De heer Volkers kwam op tegen de poli tiek van deze samenwerking. De heer Wonder zeide, dat men ook meer moet worden een land- en tuinbouwbond, dan houdt men rekening met ons. De voorzitter was het hier niet mee eens. Bij de andere organisaties wordt de tuin bouw op den achtergrond geschoven. De politiek der regeering, gericht op voor oorlogs prijspeil, bevoordeeling van rente trekkers enz. acht men funest. Over dit punt volgde eenig politiek debat. Het bestuur dezer afdeeling had gemeend, dit punt op de agenda te moeten plaatsen. Het handelverdrag met Duitschland, zei de voorzitter, heeft wel eenig voordeel gebracht, maar ten slotte heeft het toch niet bevredigd. Wat de aardappelen betreft, hier is moei lijk wat van te zeggen. De heer Kalverdijk zeide, dat er nog weinig aardappelen zijn gerooid en ze zijn nu al niets waard. Dit schijnt te komen, door den groeten invoer aan Malta- aardappelen. De voorzitter geloofde niet, dat dit van veel invloed op den prijs is, zoo groot is de invoer niet. Op andere plaatsen wordt al tamelijk veel gerooid. De prijzen zijn wel niet hoog, maar ze gelden toch niet niets. De vergadering verleende haar goedkeu ring aan de candidaatstelling. Verkiezing afgevaardigden. Gekozen werden de heeren C. Borst, D. Wonder en P. Volkers. Rondvraag. De heer J- Kalverdijk vroeg wat van den Neutrale bond is overgebleven. Zijn de land bouwers en boeren er nu uit? De voorzitter zeide, dat alléén de naam veranderd is. De vrijheid van actie is precies hetzelfde gebleven. De heer Volkers vroeg door wie de tel- commissie benoemd is. De voorzitter: Door de provinciale,crisis- organisatie. De heer C. Borst bracht de modderrege- ling ter sprake. Wij weten bij ondervinding, dat men geen 5 schuiten op een dag kan halen. Kan er van den kant der tuinders het volgend jaar niets aan gedaan worden, b.v. door te weigeren een arbeider te nemen, die verplicht is 5 schuiten modder te halen. De voorzitter achtte het wel mogelijk, dat er een betere regeling te krijgen Vijf schuiten op een dag is moordenaarswerk. De vergadering kon met het voorstel van den heer Borst meegaan. Daarna sluiting. Dinsdag 5 Juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO uitz.) 8.— Gr.pl. iO— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.Kook- en bak- praatje mevr. R. Lotgering— Hille- brand. 11.30 Verv. concert. 1 Orgelconcert P. Palla, mmv. H Angenent, zang en Eddie Meenk, trompet. 2 30 Pianorecital E. Hey- mans. 3.— Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.Voor kleine kinderen. 5 30 Omroeporkest olv. N. Treep. 6 30 RVU. Dr. J. G. J. C. Nieu- wenhuix: Verkeersproblemen in de groote stad. 7.— Omroeporkest (vervolg). 7.30 Dr. J. Walagh: Een uitgelezen tocht door Graubün- den. 8.— Vaz Dias. 8.C5 Gr.pl. 9 Optreden Clinge Doorenbos. 9.20 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. H. van Wezel, cello. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kovacs I.ajos en zijn orkest. 11.Vaz Dias. 11.10— 12.— Kovacs Lajos, vervoig. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.11.30 Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Or kestconcert en gr.pl. 2.Vrouwen uur. 3.4.Modecursus. 4.15 Gr.pl. en pianorecital. 5.30 Cause rie. 5.45 Schlagermuziek en gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gr.pl. 7 45 Cau serie. 8.Orkestconcert. 9.30 Cau serie. 9.40 Zangvoordracht. 10. Schlagermuziek. 10.20 Zangvoor dracht. 10.40 Vaz Dias. 10.45 Schlagerfmuziek. 11.12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10 35 Mor genwijding. 11.0511.20 Kook- praatje. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Commodore Grand Orkest o 1. v. Muscant. 1.50 Midi. Studio orkest olv. Cantell. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gr.pl. 4.50 Het Ree- ves Strijkkwartet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Hongaarsche volksmuziek. 7.10 Duitsche cause rie. 7-40 BBC-orkest olv. Sir Gran- ville Bantock. 8.50 Lezing. 9.20 Ber. 9.40 Orgelconcert B. Mason. 10.05 „The man who could work miracles", spel naar Wells van L. Gilliam. 10.50 Lezing. 10.55 12.20 Lew Stone en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Pascal- orkest. 8.20 Zang o. 1. v. Clerouc. 10.20 „Le soleil de minuit spel van Fleischmann, muziek van M. Poot. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. .12.20 —2 20 Concert uit het Believue- Strandhotel. 2.20 L. Preil's orkest. 8.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 9.05 Hoorspel. 10.4C Omroeporkest olv. Gröndahl. 11.20—12.50 Dans muziek olv. Warny. LANGENBERG, 456 M. 6.25 en 7.20 Gr.pl. 12.20 Orkestconcert olv. Priedöhl. 1.20—3.05 Werag- kamerorkest olv. Keiper. 4.20 Leipz. Symphonie-orkest jIv. Steffen. 5.35 Concert, sopraan, piano en clari- net. 7 20 Militair concert. 9.20 Koorconcert. 11.Gr.pl. 11.30— 12.20 Omroepkleinorkest olv. Wil- eken. ROME, 421 M. 8.35 Gr.pl.. 9 05 Orkestconcert olv. Marchesini. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12-20 Salonorkest. 1.30 Gr.pl. 5.20 Symphonieeoncert olv. Meulemans. 6.50 Gr.pl. 8.20 Symphonieeon cert olv. Meulemans. 8.50 Radio- tooneel. 9.50 Verv. concert. 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.t 12.40 Salon orkest. 1.30 Gr.pl. 5.20 Kamermu ziek. 6.20 Vocaal concert. 9.05 Gr.pl. 9.35 Symphonieeoncert olv. Meulemans. 1030 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuk, berichten. 8.35 „Volksgemeinschaft durch die Hitlerspende", hoorspel. 9.20 Dans muziek door Hans Bund en zijn orkest. 10.20 Lezing. 10.40 en 11.05 Ber. 11.20—12.20 Concert uit München door de Funkschram- meln. GEMEENTELIJKE RADIO- v DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 1.0.35— 10.50, Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20—16.50, Daventry 16.50-24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35 16.20, Leipzig 16.20—17.20, Deutschlandsender 17.2020.35, München 20.35—21.20, Deutsch landsender 21.2022.20, München 22.20-24.—. NOORDSCHARWOUDE. Nederlandsche Tuindersbond. De afdeeling Noordscharwoude van den Nederlandschen Tuindersbond vergaderde Vrijdagavond in Concordia alhier. De op komst der leden was niet groot. Voorzitter was dezen avond de heer Abr. de Geus, wegens verhindering van den heer G. Bakker Oz. In zijn openingswoord drong de voorzit ter aan op een grooter vergaderingsbezoek, daar er geen sprake mag zijn van een ver slapping van de actie. Vervolgens ging men over tot behandeling van de agenda voor de prov. vergadering. De begrooting was het eerst aan de beurt. E>e post van 500 voor vijf hoofdbestuurs vergaderingen werd wel wat hoog gevon den, maai- na toelichting door den voorzitter moest men toch toegeven, dat het niet zoo erg hoog was. Er zijn 13 H. B.-leden, die van heel ver moeten komen. Bij den post vergoeding voor het orgaan werd nog* aan een bespreking onderworpen het met georganiseerd zijn van den drukker, waar net orgaan gedrukt wordt. Men juichte uit niet toe. Indien er een georganiseerd ker mocht zijn, die op dezelfde voor- zaal met schitterende freco's aan wanden en zoldering strekte zich voor hem uit De vloer was een meesterstuk van mozaik. Halverwege gekomen, hoorde hij plotseling weer een angstgegil, rechts vlak bij Het was geen verbeelding; de plundering was begonnen. Hij keek door de kier van een deur in een ruim vertrek. Met één blik nam hij alles op, een verwoede worsteling had hier blijkbaar plaats gevonden. Stoelen waren omvergewor pen, een tafel terzijde geschoven. Van een der wanden hing een afgescheurd nog nieuw gobelin, terwijl hij een Waalschen hopman, met een driekanten dolk in de hand, voor overgebogen zag over een vrouwenfiguur in het zwart, die uitgestrekt lag op een rust bank voor een hooge, gebeeldhouwde schouw, de kleeren in wanorde, het gelaat bleek als van een doode. Hij sloop nader, doch de ander had hem gehoord. Hij sprong op, den dolk geheven, maar bliksemsnel greep Saxon met de rech terhand den pols van zijn vijand, draaide dien om en stiet met de linker over den gebo gen arm heen zijn dolk diep in de keel van den schender. De man zakte ineen, maar Saxon ving hem op en liet hem zachtjes op den vloer glijden Geluid had hij niet gegeven. Hij liet het slachtoffer liggen; bevreesd voor een onverwachten overval, keek hij voor zichtig de kamer rond doch bespeurde ver der niets dat zijn argwaan opwekte. Onmid dellijk was hij besloten een onderzoek in te stellen. Geluidloos als een schaduw ging hij door het paleis, dat geheel verlaten scheen. Beneden heerschte een ware wanorde, kis- waarden het orgaan wilde uitgeven, zou men daar wel voor zijn. Hierna was de door den Nederl. Tuinders bond aangegane obligatieleening het groote struikelblok der vergadering. Verschillende personen voerden hierover het woord. Het werd niet juist gevonden, dat men nu ook voor deze schulden aansprakelijk was. Ook in verband met het feit, dat men zich oor- loopig slechts voor een jaar aan den Neder landschen tuindersbond had verbonden. De aflossing werd te hoog geoordeeld en men kwam tenslotte tot het voorstel om de aflossing 250 te doen zijn inplaats van f 500, terwijl men de wettelijke aansprake lijkheid voor de schulden van den bond niet verder wilde dragen dan tot 31 December 1934, den datum van afloop der toetreding. De hoofdbestuursleden hadden volgens enkele leden niet goed gehandeld doordat ze niet op het bestaan van deze schulden heb ben gewezen. Vervolgens werd het urgentieprogram van den bond behandeld. Men was het vrijwel met de voorgestelde houding inzake het hypotheekvraagstuk eens. Een regeling daarvan werd heel noodig Seoordeeld evenals een betere regeling van et pachtstelsel. De heeren Jb. Smit en M. Smit werden tot afgevaardigden naar de vergadering ge kozen. De gewestelijke begrooting werd goed- gkeurd, waarna bij de rondvraag door den heer Jb. Smit de huidige gang van zaken werd aangeroerd. De minimumprijzen zijn al weer verlaagd. Spr wilde daartegen pro testeeren. Op de vergadering zal hierover worden gesproken. Daarna sluiting. ten en kasten waren opengebroken, alles was overhoop gehaald. Bij de voordeur lagen eenige lijken van mannen en vrouwen blijkbaar vermoorde bedienden, die tegen stand hadden geboden. Saxon bespeurde verder; nergens was meer een plunderaar te ontdekken. Zij waren waarschijnlijk weer afgetrokken, beladen met rijken buit, brach ten hun roof thans in veiligheid. Hun hoofd man was blijkbaar alleen achter gebleven met zijn buit. Saxon voltooide vlug de ronde door het geheele rebouw. Hij opende alle deuren, doch toefde nergens, zocht overal tot hij de zekerheid had dat geen plunderaar zich had verscholen om hem bij verrassing te overval len. Toen keerde hij terug naar de kamer, waar nog steeds de Waal op den vloer, de vrouw op de rustbank lag. Een slanke, jonge vrouw; het dichte don kere haar omgolfae een doodsbleek gelaat, dat anders een ivoorkleurige tint moest heb ben, die bewees dat ze stamde uit zuidelijke landen. Het gezicht was zuiver ovaal, don kere wenkbrauwoogen waren fijn geteekend boven de gesloten oogleden; de lippen vorm den een niet te kleinen, gevoeligen mond. De donkere japon was opengerukt, de witte kraag verscheurd tot den boezem. Een drop pel bloed fonkelde als een felle robijn op den bleeken hals. Saxon had veel gezien in de wereld. Ja ren van krijg en verwoesting hadden hem vertrouwd gemaakt met wreede en duivel sche tooneelen; zijn zenuwen waren gestaald als zijn spieren, maar dit schouwspel ontroer de hem. Hij boog zich voorover, luisterde angstig met zijn oor op haar borst. Haar hart klopte zacht. Ze leefde dus nog, maar lag in diepe bewusteloosheid. JUoviéiciaal 7liettms In de duinen van baron v. Tuijl bevon den zich Zaterdag een paar bollenkweekers, die belast waren met het opmeten der met bloembollen beteelde oppervlakte grond. Zij hadden daar het genoegen dén eige naar van het duin te ontmoeten, die hen be lette hunne opdracht van de kweekerscentrale te volvoeren op grond, dat zij zich op ver boden terrein bevonden. Deswege werden zij geverbaliseerd en door een paar jachtopzieners het duin naar den rijksweg uitgeleide gedaan. Men vraagt zich hier af of deze hande ling niet in strijd was met de saneeringswet- met de saneeringswet. Het is hier en ook wel elders de ge woonte, dat bij een gouden huwelijkspaar aan den avond van den herdenkingsdag het fanfarecorps een serenade aan het gouden paar brengt. Een plaatselijk record mag het beeten, dat dit corps voor dit doel de vorige wede twee maal in actie moest zijn, n.1. voor de echt paren de Wildt, woonachtig aan den Hof- landerweg en Fucht aan de Graafwijckstraat. Volgende week geldt het voor het gouden paar Aardenburg aan den Coeweg. Door de aanhoudende droogte wordt de stand van het aardappelgewas zeer slecht. Het beschot van de aardappelen hier en elders kan dan ook zoo gering worden, dat alle berekeningen, waarop de verschillende landen hun contingenteeringen hebben ge baseerd, scheef kunnen uitkomen. Alsof hij een kind was, raapte hij den Waalschen hopman op, bracht hem naar een klein, aangrenzend zijvertrek. Na een korten tijd kwam Saxon weer te voorschijn in het wambuis, de schouderbla den, den stormkap van den Waal. De hooge, gele laarzen aan de beenén, het rapier o.p zij de, de breede, witte sjerp om het midden. Toen hij zich in den wandspiegel beschouwde knikte hij goedkeurend. „Markgraaf Christiaan Wilhelm kwam een paar maanden geleden Maagdenburg ver kleed binnen", peinsde hij, wellicht ga ik Daarna keek hij naar de rustbank waai de vrouw nog steeds in zwijm lag. Van de schenktafel nam hij een tinnen wa terkroes, bevochtigde haar voorhoofd en sla pen. Eindelijk opende ze de oogen eerst keek ze verward en verwonderd, toen staarde zé den indringer met haar groote, donkere oogen aan met een blik, waarin zooveel af schuw en verachting lag, als hij nooit in de oogen van eenig mensch had gelezen. Zij meende haar overweldiger voor zich te zien De eerste opwelling van Saxon was vol schaamte weg te sluipen, de straat op te hol len en te trachen door een der poorten uit de stad te ontsnappen, ver, heel ver weg van de ze plaats. Met afgewend gelaat en gebogen hoofd bleef hij roerloos staan. Zij had zich opgericht en vroeg hoonend' „Waarom hebt ge mij niet doodgestoken?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5