DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geneefsche besprekingen np het doode punt. Dxiqelii&sch OveczicfU ^Buitenland No. 130 Dinsdag 5 Juni 1934 136e Jaargang Na schier eindelooze beraadslagingen feon het presidium nog geen besluit nemen. De mogelijkheid bestaatdat Henderson naar Berlijn gaat. HOPELOOS GEDOE. ZIJN DAT RELLETJES OF NIET? ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN BELGIE. Vier dooden. Waf vandaag de aandacht trekt»,, CONCENTRATIEKAMP WOELLERSDORF. Militairen nemen de wacht over. ENGELAND ZAL AMERIKA OP 15 JUNI NIET BETALEN. Finland zegt betaling toe. INCIDENT IN DE GRIEKSCHE KAMER. Afgevaardigde werpt met stoelen. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTEN1IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte, Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Merkwaardige gebeurtenissen staan ons binnenkort te wachten. Terwijl iedere afge vaardigde te Genève bij hoog en bij laag be weert, dat allen een absolute internationale samenwerking het eenige is, waarmee ooit een werkelijke vrede bereikt kan worden staan de besprekingen om tot een oplossing daartoe te komen op het doode punt. Niet zoodra wordt aan een of ander land ge vraagd of het den vréde wenscht, of 's land's afgevaardigde haast zich de verzekering te geven, om daartoe mede te werken. Hier uit zóu men kunnen afleiden, dat geheel Genève maar een dwaze vertooning is en helaas zijn er niet veel personen meer die het anders zien. Na een vergadering achter gesloten deu ren, welke bijna vier uur duurde, is het presi dium der ontwapeningsconferentie gisteren te half acht 's avonds uiteen gegaan, zonder dat een besluit genomen kon worden. Er was een voorstel ter sprake gekomeu om een commissie te benoemen, bestaande uit vertegenwoordigers van de groote mogend heden, welke zou beraadslagen over het ver dere verloop der conferentie. Henderson heeft voorts het plan geopperd dat het presidium de opdracht zou krijgen voorloopig alle stappen te doen die geschikt zijn om de conferentie te redden. Het lomt et dan op aan Duitschland naar Genève terug te krijgen. Henderson zou zich bereid ver klaard hebben naar Berlijn te reizen. Barthou zou daartegen bezwaren hebben geopperd. Hij achtte het niet noodig in het tegenwoordige stadium een dergelijken stap te doen betreffende Duitschland, daar er vol doende voorstellen ter tafel lagen om over te beraadslagen. Frankrijk is bereid al het mo gelijke te doen om tot een overeenstemming te komen met Duitschland. Een reis naar Ber lijn heeft geen doel wanneer men niet iets zekers op zak heeft. Eden heeft een reis ge maakt langs de verschillende hoofdsteden zonder een resultaat. Men kan gerust te Genève verder doorwerken. Verdaging der conferentie is volgens Barthou onnoodig. Barthou bepleitte bespreking van het ge heele veiligheidvraagstuk door de conferen tie. Hij betoogde wederom, door Litwinov en Razynski (Polen) ondersteund, dat geen redelijke kans op het verkrijgen van een accoord tusschen de groote mogendheden Duitschland inbegrepen, zal bestaan, indien niet te voren het veiligheidsvraagstuk wordt opgelost. Barthou wees op den vooruitgang, welke de veiligheidsgedachte in de laatste maanden heeft gemaakt. Barthou wees ook op den krachtigen aan drang van Henderson zelf in het belang van een versterking der veiligheid en was daar om destemeer verbaasd, dat Henderson had voorgesteld dat thans over het sluiten van regionale verdragen tot wederkeerigen bij stand slechts buiten de conferentie om zou worden onderhandeld. Barthou en Litwinov drongen beiden erop aan, dat de conferentie het veiligheidsvraagstuk in den vollen om vang zal gaan behandelen. Aan een communiqué van het secretariaat over de vergadering van het presidium wordt nog het volgende ontleend: Henderson zeide, dat het Russische voor stel om de ontwapeningsconferentie te wij zigen in een vredesconferentie, met algemeene stemmen zou moeten aangenomen worden. Voor zulke gewichtige beslissingen is het thans zeker geen tijd. Barthou zeide, dat 14 staten hadden ver klaard, dat het veiligheidsvraagstuk het werk der conferentie bheerschte. Hoe kan men dan weer overgaan tot onderlinge onderhandelin gen tusschen de verschillende staten? Tus schen Duitschland en Frankrijk is overeen stemming mogelijk, dat heeft de oplossing van het Saarvraagstuk bewezen. Waarom zou dat ook niet mogelijk zijn bij het ontwa- peningsvraagstuk? Norman Davis sprak als zijn overtuiging uit, dat de werkzaamheden der conferentie zonder terugkeer van Duitschland tot misluk king zijn gedoemd. Ook de veiligheidskwestie zou volgens Norman Davis niet zonder Duitschland kunnen worden opgelost. De vertegenwoordiger van Engeland, Eden, liet doorschemeren, dat Engeland de voortzetting der conferentie doelloos acht en niet meer wenscht, dat de zinloos geworden besprekingen worden voortgezet. Namens de zes neutrale staten heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche za ken, Sandler, het woord gevoerd. Deze legde er den nadruk op, dat veiligheid slechts mo gelijk is te zamen met ontwapening. Daarna spraken nog graaf Raszinski (Polen), Mota (Zwitserland) en de Mada- riaga (Spanje). Tenslotte scheen men hier ook tot overeen stemming te zullen komen over de benoeming van een redactie-commissie voor de verdere voortzetting van deze discussie. De redactie commissie zou bestaan uit het kleine bureau der conferentie, uit vertegenwoordigers van de regeeringen, die Vrijdag resoluties hebber, ingediend en uit de gedelegeerden van Enge land, Frankrijk en Italië. Maar Aloisi ver klaarde een benoeming in de commissie niet te kunnen aanenmen, daardoor wederom den Italiaanschen tegenzin tegen een voortzetten van de besprekingen zoolang Duitschland niet terugkeert, aan den dag leggend. Wellicht was Aloisi bevreesd, dat men hem als hij het lidmaatschap der commissie aan nam, wederom zou uitnoodigen, de voor naamste bemiddelaar tusschen Duitschland en Frankrijk te zijn. Na de weigering van Aloisi besloot Henderson tot voortzetting van de discussie in het geheele bureau. De debatten bleven vruchteloos. Zooals ge meld worden de besprekingen morgen hervat. Men gelooft, dat de eenige uitweg is een modus te vinden door de ontwapeningscon ferentie tot October te verdagen. Nieuwe Russische voorstellen. De Russische delegatie heeft Maandag middag het presidium der Ontwapenings conferentie de volgende resolutie voorgelegd: De algemeene commissie besluit: Direct de onderbroken werkzaamheden voor de bestudeering der ingediende voorstel len voor verdragen van wederzijdsche hulp verleening, zoomede voor de definieering van het begrip aanvaller te hervatten. 2. De conferentie aan te bevelen als ple naire conferentie bijeen te komen, wegens het zeer bizondere belang, dat op dit oogenblik f elegen is in een uitgebreide en ononaerbro- en organisatie en handhaving van den vrede. Voorts zal de voortduring der conferentie voor de verhindering en beperking der be wapening permanent worden verklaard, door de conferentie tegeky&extijd de opdracht te geven een anderen naam aan te nemen met het volgende doel: a. Voortzetting der werkzaamheden met het doel een overeenstemming te bereiken over een overeenkomst tot vermindering en beperking der bewapeningen b. Overeenstemming en goedkeuring te be werken van beslissingen en maatregelen, welke nieuwe veiligheidsgaranties geven; c. Te besluiten tot alle maatregelen, welke geschikt zijn tot voorkoming van een gewa pend conflict: d. De controle op de ten uitvoerlegging van het verdrag en de beslissingen der con ferentie; e. Consulatie bij mogelijke schending der internationale verdragen met het oog op de handhaving van den vrede. De verandering van den naam der confe rentie zal op geen enkele wijze van invloed zijn op de bestaande betrekkingen tusschen de conferentie en den Volkenbond. Het D(eutsches) N(achrichten) B(üro) wijdt een uitvoerig telegram aan het tegen spreken van berichten in Engelsche en Fran- sche bladen over de opstootjes in de straten van Saarbrücken, waar, volgens de buiten landsche correspondenten Zondag in den loop van den dag troepjes nationaal-socialis- ten onrust hebben gestookt, door het uitste ken van hakenkruisvlaggen, het bespotten van de blauw-zwart-witte kleuren van het Saargebied, het zingen van liederen als hei Florst-Wessellied en „Siegreich woll'n wir Frankreich schlagen". (Triomfantelijk zul len wij Frankrijk verslaan). Het Duitsche telegram geeft van elk van de voorvallen een verklaring, en ontkent, dat er van wangedrag sprake is. PLICHTEN VAN DEN DUITSCHEN SOLDAAT. Uit het hoofd te leeren. President von Hindenburg heeft acht „plichten van den soldaat" opgesteld, die op bevel van den minister voor de rijksweer, Von Blomberg, door eiken soldaat uit het hoofd geleerd moeten worden. Deze les luidt: lo. De weermacht is de wapendraagstei van het Duitsche volk. Zij beschermt het Duitsche rijk en vaderland, het in het nat'.o- naal-socialisme vereenigde volk en zijn Ie vensbodem. De wortels van haar kracht lig gen in een roemrijk verleden, in het Duitsche volk, in de Duitsche aarde en in den Duit- 6chen arbeid. 2o. De dienst van den soldaat ligt in de eer van den dienst voor volk en vaderland met het leven als inzet. 3o. Hoogste soldateneer is strijdlustige moed. Tracht vastbesloten te zijn. Lafheid is schandelijk, weifelen niet soldatesk. 4o. Gehoorzaamheid is de grondslag der weermacht, vertrouwen de grondslag voor gehoorzaamheid. Leiding in het leger berusl op vreugde, verantwoordelijkheid op zich te nemen, meer kunnen dan een ander en on vermoeibare toewijding. 5o. Groote prestaties in den oorlog en in vredestijd ontstaan slechts door onwrikba re strijdgemeenschap. 6o. Strijdgemeenschap eischt kameraai- schap. Zij houdt vooral in nood en gevaa' stand. 7o. Zelfbewust en toch bescheiden, op recht en trouw, godvreezend en eerlijk, stil zwijgend en onomkoopbaar moet de soldaat het geheele 'volk een voorbeeld van manne lijke kracht zijn. Alleen prestaties rechtvaar digen trots. 8o. Het grootste loon en hoogste geluk vindt de soldaat in het bewustzijn zijn plicht met genoegen te vervullen. Karakter en pre statie bepalen zijn waarde en loopbaan. PROCES OVER „MEIN KAMPF" Uitgever eischt schadever goeding. In weerwil van de weigering van Hitier tot het geven van machtiging aan een Fra.i- sche uitgeverszaak voor de vertaling van zijn boek „Mein Kampf", heeft de Fransche uitgever begin van dit jaar een volledige vertaling gepubliceerd, waarbij hij uiteen zette dat het boek minder een letterkundig oeuvre was dan wel het getuigenis van een politieke partij. De uitgeverszaak te Müu- chen, die het oorspronkelijke recht van uit gifte van het boek bezit, heeft den Fran- schen uitgever thans een proces aangedaa 1 wegens namaak en verbod van den verkoop en schadevergoeding geëischt. De rechtbank zal op naderen datum uitspraak doen. „ANGRIFF" TEGEN JOODSCHE VRIJPOSTIGHEID. Ongevoelig voor de grootheid der natuur. De „Angriff" van dr. Göbbels, die voor kort zijn lezers heeft uitgenoodigd een waakzaam oog te houden op Joden, en onge past gedrag te signaleeren, heeft blijkbaai thans genoeg materiaal vergaard. De meeste gevallen lijken, reeds op het eerste oog, niet ernstig. De schrijver van het redactioneel artikel „Wat Joden mogen doen" zegt zelf, dat een buitenlander deze kwesties moeilijk kan begrijpen en zien als een Duitschvr. „Maar de Joden weten wat wij bedoelen". „De positie der Joden in Duitschland is als die van schooljongens, die een nieuwen meester hebben gekregen". Volgt een relaas van verschillende vormen van z.g. driest heid en wangedrag. Joodsche reizigers ver- toonen thans oorlogsmedailles en lidteekens of gaan prat op hun verrichtingen in oor logstijd. Een ernstige grief is de „truc" om Joodsche zaken een „arisch" voorkomen te geven, door blond personeel te engageereu en getooid met hakenkruis voor de deur te zetten. Er verschijnen Joden in badplaatsen en in hotels, waar zij ongewenscht zijn; hun gedrag geeft er aanstoot Er bestaat volgens den schrijver een diep verschil in de reacties van een Jood en een „Ariër" op de schoon heid der natuur. Dit wordt als volgt geïllus treerd: „Wij zagen kortelings een Joodsch gezelschap kaartspelen bij een meer. Na een onweersbui verscheen aan den hemel een schitterende regenboog, en het leek, of de natuur herademde. Maar de Joodsche kaart spelers keken niet op. Druk pratend, in te genstelling tot de Duitschers om hen heen, die in stille contemplatie verzonken waren, gedroegen zij zich, alsof zij en hun spel hei middelpunt van de wereld uitmaakten" WETHOUDER WEIGERT ONTSLAG TE NEMEN. Zal nu worden afgezet. De „Vooruit", het Gentsche socialistische dagblad, waarvan de heer Balthazar, de wethouder van financiën van Gent, hoofd redacteur is, bevestigt het door de katholieke pers verspreide bericht, volgens het welk de minister van binnenlandsche zaken den heer Balthazar naar aanleiding van de kwestie van de 20 millioen francs bij de Bank van den Arbeid gedeponeerde gemeentegelden gesommeerd heeft, uiterlijk vandaag zijn mandaat als wethouder neer te leggen Mocht de heer Balthazar hieraan geen ge hoor geven, dan zal de minister hem af zetten. Naar de „Vooruit" mededeelt, heeft Bal thazar den minister geantwoord, dat hij „geen enkele houding kan aannemen, die strijdig is met de waardigheid van zijn par tij en met zijn persoonlijke waardigheid". Dit beteekent dus, dat hij weigert zelf zijr. ontslag te nemen. Op den straatweg tusschen Ronse en Aude- naerde in België, heeft vannacht een onge luk plaats gehad, dat vier personen het le ven heeft gekost. De heer Donkerwolk, die met zijn vriend, den griffier bij de rechtbank van Audenaerde en hun dames een bezoek aan de kermis van Ronse had gebracht, reed met een snelheid van 130 KM. per uur tegen een boom. De kruin van den boom knapte af, terwijl het schors geheel werd afgerukt. Een deur werd op 50 M. van de plaats van het ongeluk aan getroffen. De motor werd ingedrukt, terwijl de veeren van den auto aan stukken sprongen Bij de botsing werden de inzittenden uit den wagen geslingerd. Twee hunner werden op slag gedood, terwijl de eide anderen en kele uren later in het ziekenhuis van Aude naerde aan de gevolgen zijn overleden. NOODWEER IN SILEZIE. Groote verwoestingen. In de omgeving van Koenigshain in Sile- zië heeft gistermiddag een hevig noodweer gewoed, waardoor in het bijzonder de plaat sen Wartha, Glerischwalde en Banau zijn geteisterd. Te Wartha, een bekende Silezi- sche bedevaartplaats, stroomde het water van de bergen in wilde beken door de stra ten. Verscheidene woonhuizen overstroom den en een aantal bruggen werd weggerukt. Te Glerischwalde drong het water tijdens den kerkdienst de kerk binnen, foodat de kerkgangers in allerijl het gebouw moesten verlaten. Ook hier leken de straten wel be ken. Het water stroomde huizen en stallen binnen en zware boomen werden ontwor teld, terwijl tal van voorwerpen en stui ken houtwerk door de straten dreven. Veel kleinvee kwam in het water om. Het water zakte vrij spoedig doch liet groote verwoes tingen achter. In de tuinen is de aanplant verdwenen en de gewassen zijn van de vel den weggespoeld. In de gemeenten Banau en Glerischwalde wordt men des te zwaar der getroffen, aangezien daar verleden jaar door een hagelbui groote schade werd aan gericht. HET BERGINGSWERK IN DE MIJN TE BUGGINGEN. Tot nog toe zeven dooden ge borgen. In een persconferentie heeft het lid van de mijninspectie Ziervogel gisteravond eeni ge mededeelingen gedaan omtrent den stand van het bergingswerk in de mijn te Buggin gen, waar ongeveer een maand geleden een ernstige mijnramp heeft plaats gehad. T)t nog toe zijn in totaal zeven lijken van slacht offers geborgen, die geïdentificeerd konden worden. Uit het onderzoek is met zekerheid gebleken, dat gasvergiftiging als de doods oorzaak moet worden beschouwd. Van voedselgebrek of iets dergelijks is geen spra ke. Aangezien de dooden dicht bij de plaats waar zij hun werk verrichtten zijn gevon den, kan men aannemen, dat zij door het gas zijn verrast. Het onderzoek der electro- technische deskundigen naar de oorzaak van de kortsluiting zal nog ongeveer veer tien dagen duren. De conclusie, dat de slachtoffers door het gas zijn verrast wordt gewettigd door het onderzoek van de lijken, bij welke een deel der maaginhoud nog niet verteerd bleek te zijn, terwijl in de kleeren nog boterhammen en ander voedsel werd gevonden. Tijdens het bergingswerk van heden heeft men nog meer lijken op eenigen afstand in de schacht kunnen zien, die morgen gebor gen zullen worden. DE MOEILIJKHEDEN TE GENEVE. Wat Eden heeft gezegd. Eden verklaarde in zijn toespraak in de geheime zitting van het presidium, dat men thans moet overgaan tot een bespreking der groote politieke kwesties. De ondernomen po gingen hebben meeningsverschillen naar voren gebracht. Wanneer men een compro mis zou kunnen vinden, zou essentieele voortgang zijn bereikt. Men moet een me thode van onderhandelen vinden om tot over eenstemming te komen zonder doelloos nieu- de commissies te benoemen. Hij acht het niet juist, het veld der conferentie uit te breiden op de wijze zooals door Litwinof is voor gesteld. Het Turksche voorstel der regiona'e pacten schijnt iets aantrekkelijks te hebben. Zij zijn tegen niemand gericht. Zij zouden ongetwijfeld de werkzaamheden der confe rentie vergemakkelijken, doch de conferentie heeft niet tot taak bij de uitwerking van dergelijke overeenkomsten behulpzaam te zijn. Geneefsche besprekingen op het doode punt. (Dag. overzicht.) 20 Roemeensche arbeiders bedol ven en gedood bij een aardverschui ving. (Buitenland.) De plicht van den Duitschen sol daat. (Buitenland.) Aftreden dr. C. J. K. van Aalst als president Ned. Handelmaatschappij. (Binnenland.) Groote brand te Heusden. (Bin nenland.) Zware boschbrand in Limburg. (Binnenland.) Nadere regeling verplicht veilen. (Land- en Tuinbouw.) (Zie rerder eventueel laatste berichten). Eden besloot zijn toespraak met de ver klaring, dat zijn delegatie zal deelnemen aan nieuwe pogingen, welke zullen word a ondernomen ter verwezenlijking van het hoofddoel der conferentie. De belangrijkste taak is een compromis tusschen de opvattin gen der vier nota's door een methoae van onderhandeling of door andere methoden te zoeken. Eden zou het betreuren, wanneer de conferentie kwesties zou bespreken, welke het gevaar zouden opleveren, dat haar ge zag zou verminderen. Norman Davis naar Londen ge zonden. De Amerikaansche gevolmachtigde Nor- man Davis heeft van zijn regeering opdracht ontvangen zoo spoedig mogelijk na beëindi ging van zijn missie te Geneve naar Londen te gaan om met de Britsche regeering te on derhandelen,over de voorbereiding der vlootconferentie. Bovendien zal de regeering der Ver. St. admiraalLeigh en commander Wilkinson zenden, die op negen dezer naar Londen zullen vertrekken. De onderhand-.- lingen zullen de tweede helft van Juni aan vangen. De Oostenrijksche persdienst meldt: Dezer dagen is de wacht in het Oostenrijk sche concentratiekamp Woellersdorf, die tot nu toe uit gendarmen en leden van de Heim- wehr bestond, door een afdeeling van het bondsleger vervangen. Zestien gendarmen zijn gearresteerd als verdacht van samenspanning met te Woel lersdorf opgesloten nationaal socialisten. In de Engelsche antwoord-nota op de Amerikaansche aanmaning om den op 15 Juni a.s. vervallenden termijn der Engelsche oorlogsschulden aan den Vereenigde Staten te voldoen, stelt de Engelsche regeering zich op het standpunt, dat het voor haar noodza kelijk is, de betaling van dezen termijn over te slaan. Daarentegen heeft Finland de regeering der Vereenigde Satten medegedeeld, dat het zijn op 15 Juni a.s. vervallenden termijn ter hoogte van ongeveer 167.000 dollar zal be talen. In de Grieksche Kamer ontstond een ern stig incident, toen de oud-minister-president Papanastaiou in een rede scherpe critiek oefende op den minister van oorlog Kondylis Een afgevaardigde geraakte daarover in 'zoo danige woede, dat hij een stoel naar Papana- stasiou wierp, die daardoor aan den arm ge wond werd. Onder groot tumult werd de zitting onmiddellijk door den Kamervoorzitter ge sloten. De ministerraad zal in een speciale kabinetszitting ziin houding in verband met het voorval bepalen. NIEUWS UIT DEN GRAN CHACO. Wie er vandaag wint. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bo- liviaansche troepen de aanvallen van het He en Ille leger-corps van het Paraguaysche leger zegevierend hebben afgeslagen. Het dagblad „La Razon" schrijft, dat de door de Bolivianen in den sector Canada—Strongest gemaakte buit een totale waarde heeft van IK millioen dollar. Het ministerie van nationale defensie pu bliceert een communiqué waarin wordt me degedeeld, dat de Paraguaysche troepen de twee laatste dagen in verschillende sectoren vorderingen maken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1