DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aanslagen in Oostenrijk. Bxigetiiksch Omcdcht buitenland No. 135 Maandag II Juni 1934 136e Jaargang Nog steeds wordt Oostenrijk verontrust door aanslagen op spoorwegen en openbare diensten. REGEERINGSMAATREGELEN Steeds meer aanslagen. BELGISCH KABINET VRIJWEL GEVORMD. Maatregelen der Oostenrijksche regeering. Verscherpte bewaking der Oos tenrijksche grenzen. Vader en zoon hadden elkaar dood gewaand. DE UITWIJZING VAN PEMBROKE STEPHENS. Verklaring van Hanfstaengl. TSIECHO-SLOWAKIfE EN ROEMENIE HERVATTEN DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Zuid-Slavië zal later beslissen. BEPERKENDE MAATREGELEN DER ENGELSCHE REGEERING. Ten opzicht van uniformdragers. ONGEREGELDHEDEN AAN BOORD VAN GRIEKSCH STOOMSCHIP. Zeven leden der bemanning geschorst. DRIE ZWITSERSCHE BERGBEKLIMMERS OMLAAG GESTORT. BOUW VAN TWEE NIEUWE ITALIAANSCHE PANTSERKRUISERS. ONDERHOUD BARTHOU— MUSSOLINI? lVat vandaag de aandacht trekt,,m BIJEENKOMST HITLER— MUSSOLINI OVERWOGEN. Plaatst en datum echter nog niet bekend. AANSLAG OP DEN ZOON VAN PRIMO DE RIVERA. BESPREKING TUSSCHEN DE LEIDERS DER CENTRALE CIRCULATIEBANKEN. ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen De oude keizer Franz Josef zou wan neer hij thans nog eens weer terug zou komen in dit tranendal wel vreemd opkijken. Hij zou ontdekken, dat zijn eens zoo machtig rijk uiteengevallen was en dat het trotsche Oos tenrijk thans een landje is, dat weliswaar de aandacht trekt, maar niet op de wijze, zooals de oude keizer dat zou wenschen. En toch er moge dan veel veranderd zijn, vele dingen zijn onveranderd gebleven Want eertijds was Oostenrijk op politiek ge bied het land der intrique; daar speelden zich achter de coulissen drama's af, daar werd maar al te vaak de vrede van Europa in de waagschaal gesteld en daar lag' ook de oorsprong van den grooten wereldoorlog. En nu? Ook thans blijven alle oogen op Oostenrijk gericht. Het kleine landje, aan welks hoofd Dolfuss staat, beleeft voortdu rend minder prettige momenten. Eerst heeft de Volkenbond een financiën van 'het ontred derde land in orde moeten maken, nog niet zoo heel lang geleden stond Oostenrijk aan den rand van den afgrond, doordat een bur- burgeroorlog zeer nabij scheen, langen tijd heeft men tegen de nazi's moeten vechten, heeft men Duitschland zeer wantrouwend aangekeken en van rust is geen sprake meer Nu zijn het de talrijke treinaanslagen, die onze aandacht vragen. In onze rubriek Bui tenland hebben wij al eenige keeren die aan slagen gememoreerd, maar thans is de toe stand zoo ernstig geworden, dat wij meenen, op deze plaats uitvoerig de jongste gebeurte nissen te melden. 't Begon al Vrijdagnacht. Toen werden op de spoorwegbruggen van de groote inter nationale lijnen bomaanslagen gepleegd. De brug bij Vocklamarlct, gelegen op de lijn Wee- nenSalzburgInnsbrückZürich werd zoo ernstig beschadigd, dat het zeker zes da gen zal duren, voordat de schade hersteld is Gelukkig werd de aanslag juist iets te vroeg gepleegd, want de sneltrein Weenen—Parijs kon nog juist bijtijds tot stilstaan worden ge bracht. De tweede bomaanslag werd gepleegd op de lijn WeenenTriëst, doch ook hier vielen geen slachtoffers te betreuren. Doch ook hier was de vernieling zeer groot. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het moet echter vast staan, dat de aanslagen ge pleegd zijn door marxistische „Sprengbri- gaden". Dat was in den nacht van Vrijdag op Za terdag. Doch helaas was dit niet alles. Zoo werden Zaterdag in de Bondskanse- larij te Weenen in den gang van de regee- ringspersdienst in een tasch dynamiet ge vonden. Geruchten, volgens welke dynamiet was gevonden in de kamer van vice-kanselier Starhemberg, worden echter officieel tegen gesproken. Te Kapfenberg werd een aanslag gepleegd op het bootenhuis van den plaatselijken lei der van 't vaderlandsche front, waarbij in een der vertrekken een groot gat werd geslagen De vrouw van den leider kreeg een zenuw schok. Dat was de vierde aanslag, die in en kele weken tijds op dit huis is gepleegd. Er is echter nog meerVolgens een offi- cieele mededeeling is Zaterdagnacht een aanslag gepleegd op de buisleiding van de groote centrale, die door de waterkracht de Artbergbaan van stroom voorziet. Beide Graaf De Broqueville heeft zijn besprekin gen over de vorming van een nieuw kabinet grootendeels beëindigd. De nieuwe minister- lijst staat zoo goed als vast, maar zal waar schijnlijk eerst vandaag gepubliceerd wor den. Minister van buitenlandsche zaken wordt Jaspar, tot dusverre minister van financiën, die ook reeds van 1920 tot 1924 buitenland sche zaken heeft beheerd. De Vlaming Sap zal financien overnemen. Van Cauwelaert zal buiten het ministerie van industrie waar schijnlijk ook landbouw op zich nemen. Als ministers zonder portefeuille zullen de vice- gouverneur der Nationale Bank, Van Cee land en de katholieke senator van Overberg tot de regeering toetreden. Het nieuwe mi nisterie zal zijn voornaamste taak zoeken in de ordening van het economisch leven en de financiën. Daarom noemt men het reeds thans het ministerie van het economisch her- stel en het is in verband daarmede van bij zondere betekenis, dat Van Cauwelaert ae buisleidingen werden zwaar beschadigd; de buizen vertoonden op drie plaatsen gaten van ongeveer 30 c.M. De aanslag heeft plaats gehad ongeveer in het midden van de 900 M. lange leiding. De machinerieën zijn onbeschadigd gebleven. Van de daders ont breekt elk spoor Wij zijn er nog niet! In den loop van Zon dag geschiedde op vele plaatsen aanslagen. Te Weenen werden bommen geworpen in het postkantoor Weenen—Doebling, in het gebouw der Christelijk Duitsche Turners, en in een synagoge in het 8ste district, terwijl op vele plaatsen papieren bommen ontplof ten. In bijna alle gevallen werd ernstige ma- terieele schade aangericht. Te Felixdorf aan den Aspang-spoorweg werden, evenals in de omgeving van Wee nen, de rails beschadigd Op het traject Graz-Boeda had men op Stiermarksch ge bied de rails opgeblazen. Men had dit echter tijdig ontdekt en wist met vuursignalen den machinist van den naderenden sneltrein tij dig te waarschuwen, zoodat een ernstige ramp werd voorkomen. In de geheele omge ving van eenen, zoowel op den West-spoor weg als op den Franz Josef-spoorweg en den Oost- en Zuid-spoorweg zijn min of meer ernstige aanslagen gepleegd. Het spreekt vanzelf, dat de Oostenrijksche regeering niet stil zit. Zij had reeds maatre gelen genomen, doch deze bleken niet af doende. Echter, in de Zondagmiddag gehou den buitengewone vergadering van het Oos tenrijksche kabinet werd besloten, dat elke gemeente een vrijwillige plaatselijke afweer- brigade zal instellen. Wanneer zij bij de uit oefening van hun speciale bewakingstaak in het belang van de algemeene veiligheid be staande voorschriften zouden overtreden, behoeven zij in het algemeen, indien de over tredingen gerechtvaardigd kunnen worden, geen vervolging te vreezen. De belooningen voor aangiften, die tot ontdekking van aan slagen en andere misdrijven kunnen leiden, zullen verhoogd worden. De regeering is voornemens het publiek onmiddellijk en vol ledig op de hoogte te stellen van alle ge beurtenissen. Binnenkort zullen wettelijke bepalingen in werking treden, waardoor snel en gestreng opgetreden zal kunnen worden, in het bijzonder door toepassing van de doodstraf. De regeering spreekt de overtuiging uit, dat de bevolking den ernst van den toestand inziet en alle mogelijke me dewerking zal verleenen. De Tiroolsche landsregeering heeft, naar uit Innsbrück gemeld wordt, gisteravond me degedeeld, dat een verscherpte bewakings dienst op de spoorwegen wordt ingesteld, waaraan patrouilles van het Bondsleger zullen deelnemen. Deze patrouilles hebben opdracht onverbiddellijk van de wapens ge bruik te maken tegenover saboteurs. Soortgelijke maatregelen zullen getroffen worden voor het geheele Oostenrijksche spoorwegnet. Van de spoorwegaanslagen die in de om geving van Weenen zijn gepleegd bleek, naar nader gemeld wordt, die op den West spoorweg de ernstigste te zijn. Een dubbel spoor werd in de lucht geblazen, zoodat het verkeer'omgeleid moest worden. beide gewichtigste portefeuilles houdt. Ge zegd wordt, dat de regeering van het parle ment speciale volmachten zal vragen. Minis ter van defensie blijft de liberaal Deveze. ONTROEREND WEERZIEN NA 32 JAAR. Dezer dagen had, zoo meldt de Crt., in het dorp Waregem in België een ontroerend weerzien plaats tusschen een vader en een zoon, die 32 jaar gescheiden waren ge weest en beiden in de meening verkeerden dat de ander niet meer in leven was. In 1902 was Gustaaf Dekeyster, de zoon, naar Frankrijk gegaan, om er zijn geluk te beproeven. Hij bleef hier tot het 'begin van den oorlog en vluchtte toen door den Elzas naar Duitschland. In het volgende jaar werd hij, bij een poging om de Duitsche grens over te steken, onder verdenking van spion- nage, door de Duitschers aangehouden en slechts aan de hulp van een Duitsche officier had hij het te danken, dat hij niet gefusilleerd werd. Deze ofifcier had hem een pas gegeven waarmee hij naar Nederland ging, waar hij tot 1928 woonde. Gedurende den oorlog had hij van een vriend gehoord, dat zijn heele familie gesneuveld was en er was dus niets meer wat hem naar zijn vaderland trok. Toch kwam hij in 1928 weer in België terug en trad hij in dienst bij het Klein Seminarie in Mechelen, waar hij zooveel mo gelijk zijn incognito bewaarde. Aan enkele studenten had hij na lang aandringen zijn naam genoemd en den naam van zijn geboor tedorp Waregem. Toevallig waren deze stu denten familie van den burgemeester van Waregem, waar zij de Pinksterdagen door brachten. Bij hun verhalen over het seminarie kwam ook het gesprek op Gustaaf Dekeyster De burgemeester kende diens vader goea, die zelfs een tijd lang bij hem gediend had en wist ook van een sinds 1902 verloren zoon. Bij navraag bleek, dat de tafelknecht ln Mechelen werkelijk de doodgewaande zoon was van den 94-jarigen Modest Dekeyster, die al sinds jaren alleen woont in Waregem en dank zij zijn goede gezondheid nog heele- maal voor zich zelf kan zorgen. Verleden Zondag heeft de blijde ontmoe ting plaats gehad; heel het dorp leeft mee met den vader, die een zoon en met den zoon, die zijn vader terugvond, en hoopt met hen dat nog vele jaren de lange scheiding zullen vergoeden. Naar aanleiding van de uitwijzing van Pembroke Stephens, den Berlijnschen cor respondent van de „Daily Express" publi ceert de chef van den buitenlandschen pers dienst der N.S.D.A.P., dr. Ernst Hanf staengl, de volgende verklaring: „In het laatste jaar heb ik herhaaldelijk de eer gehad, deel te nemen aan bijeenkomsten der vertegenwoordigers van de buitenland sche pers in Duitschland. Daarbij hebben die correspondenten zelf, zooals ook de uit gevers hunner bladen doen, steeds het stand punt verdedigd, dat de bijzondere voorrech ten, die zij als gasten van Duitschland ge nieten, tegelijkertijd de verplichting mede brengen, dat zij als berichtgevers over de politieke gebeurtenissen de pijnlijke nauwge zetheid in acht nemen, welke de gunstige om standigheden moet scheppen voor de atmos feer van wederzijdsch vertrouwen tusschen de naties. Bij deze gelegenheid wil ik gaarne de positie van een als gast in Duitschland ver toevend buitenlandsch correspondent door een voorbeeld duidelijker illustreeren. Ver onderstellen wij, dat iemand tot een dinei wordt uitgenoodigd. Wat zal men er van zeggen als hij van deze gastvrijheid misbruik zou maken om een soort huiszoeking te gaan ondernemen en alle kamers, de keuken, den zolder en den kelder te doorsnuffelen, alle laden open te trekken en de brieven van den gastheer door te lezen? Wat zou men er van zeggen, wanneer deze gast bovendien de on handigheid zou begaan om sprookjes uit te vinden of geloof te hechten aan dienstbode praatjes? Dit is het precies, wat Pembroke Stephens heeft gedaan. Evenals Noel Panter be schouwde hij het als zijn voornaamste taak, rond te spionneeren op een manier, die niets meer gemeen had met de beroepsplichten var. een buitenlandsch correspondent. Als men- schen als Stephens en Panter zich aangetrok ken voelen tot het werk van militairen spion nen, dan moeten ze als spionnen naar Duitschland komen. In mijn oogen is het on toelaatbaar, dat zij zich verbergen achter het masker van geaccrediteerd buitenlandsch correspondent, terwijl zij als spion het hoofd zouden wagen. Dat is een niet zeer eerlijk spel! De gevallen-Stephens en Panter zijn voor mij een duidelijk bewijs, dat wij eigenlijk moe ten komen tot internationale overeen komsten, waarbij niet alleen de voorrechten, maar ook de plichten van de buitenlandsche correspondenten en de omvang hunner be voegdheden worden vastgesteld. Wat mij be- terft, het is mijn meening, dat de eenige taak van den buitenlandschen correspondent hier in moet bestaan, dat hij nauwkeurig feiten berichten levert, onbeïnvloed door politieke en persoonlijke vooroordeelen. Dit eischt na tuurlijk objectiviteit en bovendien de fijnge voeligheid, die behoort tot het begrip „Gentleman", n.1. tact. Persoonlijk zou ik mij kunnen indenken, dat Stephens de even be lachelijke als uitdagende artikelen op speciale aanwijzing heeft geschreven. Indien dit waar is, heb ik nog meer medelijden met Stephens dan nu reeds het geval is". Officieel wordt medegedeeld: De Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Litwinof en de Tsjecho- Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken Benesj hebben 9 Juni te Genève gelijk luidende documenten uitgewisseld, waardoor de normale betrekkingen tusschen de Tsjecho- Slowaaksche republiek en de Unie der Socialistische Sovjet-repubüe' en worden her steld. Ook de Roemeensche minister van buiten landsche zaken Titoelescoe heeft met Litwi nof gelijkluidende documenten uitgewisseld, waardoor de diplomatieke betrekkingen ook tusschen Roemenië en Rusland hervat wor den. De Zuid-Slavische regeering zal eerst be slissen, nadat de minister van buitenland sche zaken Jeftitsj, die gister uit Parijs vertrokken is, rapport zal hebben uitge bracht. De uitwisseling der betreffende stukken heeft plaats gevonden na onderhandelingen, die gedurende verscheidene dagen zijn ge voerd door alle leden van den permanenten raad der Kleine Entente met Litwinof bij eenstemmig besluit van dezen raad en op grond van de beslissingen der bevoegde re geeringen. In de stukken, die thans gepubliceerd zijn, wordt ook de benoeming van gezanten aan gekondigd. In verband met de ongeregeldheden welke zich dezer dagen hebben voorgedaan naar aanleiding van betoogingen van zwarthem- den is er in het parlement een krachtige strooming ontstaan voor het nemen van maatregelen. Naar verluidt zal de regeering Woensdag een kabinetsraad houden waar zal worden beraadslaagd over de invoering van beperkende maatregelen met betrekking tot het dragen van politieke uniformen. Aan boord van het Grieksche vrachtschip „Chloë", dat Zondagochtend in de Coen- haven te Amsterdam was aangekomen om te bunkeren hebben zich moeilijkheden voor gedaan; waarschijnlijk zijn zij ontstaan over de werkverdeeling en het loon, welke ertoe hebben geleid dat de Amsterdamsche politie op verzoek van den kapitein van het schip 7 schepelingen van boord heeft gehaald die zich tegen den kapitein en machinist hadden verzet. Zij zullen ter beschikking van den vreemdelingendienst worden gesteld, welke hen naar zijn land kan terugzenden. Het schip, dat in Buenos Ayres een lading graan moet halen is Zondagmiddag om 5 uur uit de Amsterdamsche haven vertrokken. Aan de Zuidelijke helling van de 3300 meter hooge, zelden betsegen Gletschhorn in het kanton Uri zijn Zondag drie Zwit- sersche toerisen omlaag gestort. Een red dingsploeg is onderweg, doch er bestaat weinig hoop dat men de slachtoffers nog levend zal kunnen bergen. De Italiaansche regeering heeft besloten in 1934 wee nieuwe pantserkruisers, elk metende 35.000 ton, op stapel te zetten. In het officieele communiqué wordt verklaard: Volgens het verdrag van Washington heeft Italië het recht, 70.000 ton scheeps- ruimte aan pantserkruisers te bouwen. Niet temin heeft Italië zich tot nog toe, al kan alleen dit type als de eenig geschikte kern van een moderne vloot geschouwl worden, daarvan onthouden, om eventueele resultaten der vlootconferentie en in het algemeen der ontwapeningsconferentie niet te beïnvloeden. Gezien echter de positie, waarin de vloten van bijna alle staten ter wereld zijn komen t e verkeeren achtte de fascistische regeering het juist, haar vloot de organische samen stelling te geven, die bij het ontbreken van een algemeene qualitatief beperkende over eenkomst noodzakelijk is. Zij heeft derhalve besloten tot den bouw van 70.000 on pant serkruisers. Het grootere effect der aanvals middelen, waartegen deze schepen bestand moeten zijn, maake het raadzaam, de groot ste waterverplaatsing per eenheid toe te pas sen, die door het verdrag van Washington wordt toegestaan, nl. 35.000 ton. Barthou heeft in den Franschen minister raad uitvoerige mededeelingen gedaan over twee uitnoodigingen die hem zijn geworden. MacDonald heeft hem uitgenoodigd naar Londen te komen, terwijl Mussolini een uit- noodiging tot hem heeft gericht voor een samenkomst te Venetië of te Rome. Volgens de „Intransigeant" zal een reis van Barthou naar Italië op zijn vroegst in October plaats vinden. Hetzelfde blad betoogt in een artikel, dat Frankrijk terecht op het standpunt staat dat er te veel kwesties onopgelost zijn, dan dat zij in een tijd van 48 uur zouden kunnen wor- ■i De 6poorwegaanslagen in Oosten rijk. (Dag. Overzicht). Bij Calcutta een veerboot gekap- sijsd; waarschijnlijk zijn een 100-tal personen verdronken. (Buitenland)i Het Belgische kabinet vrijwel ge reed. (Buitenland). Italië wint het wereldkampioen schap voetbal. (Sport en wedstrijden) Wijziging wettelijke tijd: invoe ring tijd van Greenwich ;zomertijd zal blijven. (Binnenland). Wetsontwerp op ontslag huwende onderwijzeres. (Kerk en school). Wetsontwerp op het afbetalings- bedrijf. (Binnenland). Een motor-ongeluk te Heemstede kost aan twee personen het leven. (Binnenland). Te Den Haag twee broertjes bij het spelen verdronken. (Binnenland). (Zie ▼erder» eventueel laatste berichten). den afgehandeld. Om een definitieve misluk king te vermijden, heeft Barthou althans voorloopig van een reis naar Italië afgezien. Intuschen aldus het blad zou Italië een belangrijke rol kunnen spelen door te be middelen tusschen Frankrijk en Duitschland. Indien Mussolini in dezen zin werkt, kan hij veel voor den vrede doen. Naar aanleiding van de berichten over een aanstaande ontmoeting tusschen rijkskanse lier Hitier en Mussolini wordt van bevoegde zijde verklaard, dat een dergelijke ontmoeting wel overwogen wordt, dat echter nog niets definitief bekend is over plaats en tijd van samenkomst. In den afgeloopen nacht heeft een aantal Eersonen in een voorstad van Madrid uit een inderlaag eenige schoten gelost op een auto, waarin, naar zij dachten, de zoon van den vroegeren dictator Primo de Rivera zou zit ten. In den auto, die zeer veel op die van den jongen De Rivera leek, zaten echter een medi cus en zijn vrouw, die gewond werden. Een toesnellend politie-agent werd eveneens onder vuur genomen en ernstig gewond. Te Barcelona werd een arbeider, die niet aan de staking deelnam, doodgeschoten, ter wijl twee Catelaansche separatisten ernstig gewond werden, toen zij zich in hun club- locaal bevonden, waarvoor plotseling een auto stopte. Uit den auto werden eenige scho ten uit automatische revolvers op hen gelost, waarna de wagen zich snel verwijderde. Zondag hebben in verband met de komen de zitting van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen de lei ders van eenige centrale circulatie-banken te Bazel een kore bespreking gehad. Aanwezig was o.a. de President van de Duitsche Rijks bank Dr. Schacht en de President van de Nederlandsche Bank. Mr. L. J. A. Trip. De President der Internationale Bank Fra- ser gaf een beknopt verslag van den stand der transfer-besprekingen en het resultaat ervan. Voorts werden besproken de bewe gingen op de Nederlandsche doch vooral op de Fransche geldmarkt, met haar dis conto-verlaging, die leidde tot een verster king van den goudvoorraad met 710 mil- lioen franc van Maart tot einde Mei, waar van alleen in de maand Mei 344 millioen, zoodat de afvloeiing in Februari weer ruim schoots werd ingehaald. De Fransche franc en de Holiandsche gulden konden hun goud positie versterken, terwijl het Engelsche Pond. de dollar, de lire en de mark hun gouddekking zagen dalen. Misschien dat door het per 1 Juli ingaande transfer-mo ratorium de dekking van de Rijksbank eenigszins zal doen stijgen. Over de instelling van een clearing-sy- teem voor de internationale afrekening tus schen posterijen en spoorwegen worden nog voorbesprekingen gevoerd. De Maandag, resp. Woensdag te Berlijn te houden besprekingen over het transfer- en warenverkeer met Nederland en Zwitser land zullen gevoerd worden tusschen Dr. Schacht, Mr. Trip en den Gouverneur der Zwitsersche Nationale Bank Prof. Bach- man.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1