DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland en de omsïngelingspolitiek. De toestand in Oostenrijk. 3 No. 136 Directeur: C. KRAK. Dinsdag 12 Juni 1934 136e Jaargang fixutelijktch Oveczicht Doordat atle landen om Duitschland Rusland gaan erkennen, tracht men het Hitter-rijk te bewegen naar Genève terug te heeren. Litwïnof teleurgesteld. ^Buitenland Stroom van aanslagen houdt aan. Nog meer incidenten. Thans zijn uit Weenen mededeelingen ont vangen over eenige incidenten, welke in den afgeloopen nacht hebben plaats gehad. In Voralberg bij Bludenz werd een tele graafpaal door een ecrasietbom vernield. R egeeringsmaatregelen. DUITSCHLAND TREEDT TOE TOT HET WAPENUITVOERVERBOD. Naar Bolivia en Paraguay. Wat vandaag de aandacht trekt.»i BIJZONDERE PRESTATIE VAN EEN „LUCHTTREIN". SCHIETPARTIJ TE MADRID. Vier ernstig gewonden. SPAANSCHE MINISTER BIJ DEN PAUS. MAATREGELEN DER BULGAARSCHE REGEERING. In de Macedonische districten. REDDING-CONGRES TE KOPENHAGEN. ALKMAARSCHE COURANT 1 I Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen I Nadat het bureau der ontwapeningsconfe rentie de resolutie, die een vergelijk tusschen Barthou en Eden vormde, had aangenomen, was de Russische Litwinof zeer teleurgesteld Waarom hij zoo teleurgesteld was, wist hij eigenlijk zelf niet precies. Misschien voelde hij zich beknot in zijn diplomatiek succes. Hij was naar Genève gekomen met een aanbod van nauwe vriendschap voor Frank rijk, die den vorm moest krijgen van een definitief verbond. Er zit traditie in deze gehechtheid van Moskou met Frankrijk. Meer dan een decennium geleden, toen Parijs alleen maar op den toon van ver- foeixng over Sowjet-Rusland sprak, viel te Moskou reeds een strooming waar te ne men ten gunste van hernieuwing der banden met Parijs. Het streven scheen hopeloos, maar er waren machtige lieden te Moskou, die volstrekt niet wanhoopten. De band met Duitschland is altijd slechts een behelpen bij gebrek aan beter geweest. De Russen heb ben altijd ernaar gestreefd, dien band voor Duitschland zoo onaangenaam mogelijk te maken. Politiek en door zijn schulden aan de Duitsche industrie, had Rusland de Duit- schers toch aan den ketting. Zoo kon men dien band wel noemen. Deze omstandigheid was het die den voorvechter van de Rus- sisch-Duitsche betrekkingen, den toenmaligen correspondent van bet Berliner Tageblatt te Moskou Paul Scheffer, zoo verbitterde, dat de Russen tenslotte besloten, dezen teleur- gestelden vriend uit Rusland te verwijderen op een wijze die indertijd groot opzien heeft gewekt Parijs echter bleef vele harten te Moskou aantrekken. De omstandigheden hebben er in het laatste anderhalf jaar toe bijgedragen om de Russen bijzonder op een verbond met Parijs gesteld te maken. Parijs had om dezeelfde redenen reeds lang wederliefde getoond. Lit winof kwam nu dus naar Geneve, met het hart van Moskou op een presenteerblaadje En warme genegenheid van Barthou straalde het tegemoet. Litwinof was gelukkig. Als men hem in die dagen zag, was het of °r een glorie stond om zijn rond gelaat. De liefde van Barthou was echter niet onbaat zuchtig. Rusland, de Kleine Entente, Turkije met al die bondgenocten kon hij Enge- land_ aan het verstand brengen, dat hij niet de Engelsehen noodig had als beveiliging tegen het Duitsche gevaar, maar dat eer het omgekeerde het geval was. Heeft Barthou ook geineend, dat Engeland de versterking van de positie van Rusland, door een samen werking met de Franschen, vreesde? Het is niet waarschijnlijk, dat hij deze vergissing gemaakt heeft. In ieder geval zou die mee ning onjuist zijn geweest. Engeland vreest Rusland niet, omdat Rusland in het Verre Oosten zijn handen al te vol heeft om nog aan nieuwe moeilijkheden in Centraal-Azië te denken. De moeilijkheden in heUVerre Oosten brengen ook te weeg dat Rusland veel aan een goede verstandhouding tot En geland gelegen moet zijn. Maar hoe het nu zij, de demonstratie van Fransch-Russische vriendschap was een di plomatiek fortuintje op dit oogenblik voor Barthou. Barthou kon zich daardoor alles veroorloven. Ook was de indruk, dien zij op Duitschland maakte, niet gering. Hem was er dus alles aan gelegen, de nieuwe entente in Bengaalsch licht te zetten. Engeland echter was reeds van plan het met Frankrijk te vinden, onver schillig hoe dat tot Rusland stond. De ver zoening kwam tot stand en te Genève sprak men van een groot diplomatiek succes van Barthou, dat echter zijn grootte vooral te danken had aan de bereidwilligheid van En geland om toe te geven. Nu echter werd op eens de liefde der Franschen voor Rusland veel minder vurig. Zij doofde niet uit, zij be staat voort. Maar Litwinof raakte, toen hij voor het eerst weer een alledaagsche stem ming bij de vrienden ontmoette, hevig uit zijn humeur. Dit te erger, omdat een minder waardigheidscomplex de Russische diplo matie nu eenmaal meer dan normaal gevoe lig maakt voor koele bejegening. Het zou echter een dwaling zijn te gelooven, dat Frankrijk de vriendschap van Rusland aan de vriendschap van Engeland heeft opge offerd. Engeland verlangt dat niet, Enge land vindt die vriendschap zelfs nuttig. Er bestaat op het oogenblik weer iets in Europa, dat op de oude entente cordiale lijkt. Maar Londen wenscht die niet op hooger tempera tuur dan noodig is. En daarmede houdt Pa rijs en een Fransche regeering met rechtsche elementen in het bijzonder, heel gaarne reke ning. Litwinof toonde niet genoeg gevoel voor goeden toon om zijn teleurstleling te verbergen. Wij hebben anderen hooren zeg gen: „Hij schaadt daarmede zijn kansen om in den Volkenbond te komen. Daar kan men dergelijke grilligheid niet verdragen" Maar dat is ook weer onjuist. Dat hebben de gebeurtenissen van het einde der week te Genève bewezen, aldus de N.R.Crt. De beide hoofdmannen der Kleine Enten te, dr. Benesj en Titulescu hebben met Litwi nof de hoofden te samen gestoken, en de er kenning van Sowjet-Rusland door hun lan den perfect gemaakt. Zuid-Slavië zal volgen. Bij die gelegenheid schijnt het oude geschil tusschen Roemenië en Rusland over Bessa- rabië, dat langen tijd de nu gesloten vriend schap in den weg stond, te zijn opgeheven. Rusland maakt geen aanspraken meer op Bessarabië en belooft niet meer te zullen dulden, dat daar door Russisch gezinden of communisten met Russische hulp wordt ge woeld. Nu kan men er op rekenen, dat ook Benesj en Titulescu den intocht van Rus land in den Volkenbond ter hand nemen. Te Berlijn zal men begriipen wat er gebeurd is De ring rondom Duitschland is zoo ge weldig sterk gemaakt, dat Polen en Italië, als zij ooit eraan hebben gedacht het werkelijk voor Duitschland op te nemen wat zeer onwaarschijnlijk is zich voortaan nog wel eenige malen zullen bedenken bet te doen. In geval van een poging tot inlijving van Oostenrijk bij Duitschlan-d heeft Duitsch land niet alleen meer Italië te vreezen en de Kleine Entente, maar achter de Kleine En tente nog de groote macht van het Sowjet- rijk. Het is niet gering wat de vorige week, die zoo onrustig begon, tot stand is geko men. Frankrijk en Engeland zijn het eens geworden, onder toezicht en met den zegen van de Vereenigde Staten. Rusland heeft zich te Genève gedragen alsof het lid van den Volkenbond was. zoo zeker kon het zich voelen van zijn zaak. Frankrijk heeft zijn vrienden van de Kleine Entente weer vaster aan zich gebonden. Onder den zegen van de westelijke groote mogendheden komt nu de aaneensluiting van Oost-Europa met Rus land tot stand. Ook Turkije doet daaraan mede. Dit alles is bewerkt door bezorgdheid ten opzichte van Duitschland. Om deze reden en om geen andere versterkt Engeland ook zijn luchtvloot. „Geen omsingeling van Duitschland" ver klaarden allen te Genève. Duitschland is nog nooit zoo omsingeld geweest. Het kan deze omsingeling echter breken, door naar Geneve terug te komen. Het zou wel willen, het aarzelt, hoe lang zal 't nog duren? Bij Paternion in Karinthie is het tot bot singen gekomen met leden van de Storm- scharen. Te Liefering (Salzburg) werden bij een kerkelijke plechtigheid rookbommen gewor pen. Er zijn vier personen gearresteerd. Op de Turkenschans te Weenen zijn vier papieren bommen tot ontploffing gebracht. Bij Aschbach op het traject Amstetten- Linz is een spoorrails vernield. De directeur van een papierfabiek te Amstetten is gear resteerd. In Beneden Oostenrijk zijn op tal van plaat sen telegraaflijnen vernield. De stroom van aanslagen houdt aan. De spanning van de laatste dagen in Oos tenrijk is nog steeds niet geweken. Gister avond heeft men te Weenen opnieuw uit ver schillende deelen van Oostenrijk vele berich ten omtrent aanslagen ontvangen. In het district Griskirchen in Opper-Oos- tenriik werd op de spoorbaan een doos ge vonden, die dynamietpatronen bleek te bevat ten. Te Bludenz in Vorarlberg werd met een lading van 2 K G. ecrasiet een mast van de electriciteitsleiding opgeblazen. In het Floriana-park te Weenen werden steel-handgranaten gevonden, en niet ver daar vandaan 6 bommen, 115 handgranaten en andere springstoffen. Op het traject Steinhaus—Semmering is wederom een bomaanslag gepleegd. Het ver keer kon echter voortgang vinden. Op drie plaatsen heeft men de telegraaf leiding van Weenen naar Presburg doorge sneden. Bij aankomst van den te 20 uur aan het Westelijk Station te Weenen binnenkomen den D-trein OstendeParijsWeenen vond een ontploffing plaats, waardoor in de sta- tionshal aanzienijlke schade werd aange richt. Op een zijlijn van den Bondsspoorweg naar St. Poelten werd een spoorbrug door ecrasiet vernield. Te Salzburg en Weenen ontploften tal van papieren bommen, zonder echter materiëele schade aan te richten. Bij een arts te Wee nen vond men een groote voorraad spring stoffen. In verband hiermede weiden vijf personen gearresteerd. Eenige schade werd aangericht door een papieren bom, die ontplofte in de wachtka mer van het advocatenkantoor van dr. Wal- ter Richel, een jurist, die eenigen tijd gele den uit de nationaal-socialistische partij was geroyeerd. De regeering heeft vooi elke aanwijzing, die leidt tot arrestatie van daders van aan slagen en van bezitters van springstoffen, belooningen van maximaal 10.000 schilling per geval uitgeloofd. Het ministerie voor landsverdediging deelt mede, dat de staticnsveiligheidsdenst ver sterkt is met patrouilles van het bondsleger. De patrouilles het ben opdracht, zonder aar zeling van de wapens gebruik te maken. Voorts heeft de Bondsregeering besloten, dat de ernstige schade, die is veroorzaakt door de ontploffing van twee bommen in het gebouw van de Hoogeschool voor Bodem cultuur gedekt moet worden door bijdragen van de studenten zelf. Studenten, die tot regeeringsgetrouwe organisaties behooren, kunnen hiervan worden vrijgesteld. Andere studenten, die deze bijdrage niet betalen kunnen of willen, zullen niet verder mogen studeeren, hoewel de regeering toegeeft, dat door dezen maatregel ook onschuldigen ge troffen kunnen worden. STAHLHELM SLAAGS MET S. A. Seldte uitgejouwd. De „Tel." meldt uit Maagdenburg: Ter gelegenheid van een Stahlhelm- feest te Schönebeck aan de Elbe, waar ook Rijksminister van Arbeid, >r. Seldte, het woord voerde, is het in de naburige stad Maagdenburg tot een botsing gekomen tusschen leden van de St .hlhelm en de S.A. Rijksminister Seldte werd in zijn auto herkend en uitgejouwd. Naar het schijnt is er tus schen leden van Stahlhelm en van S A. vrij ernstig gevochten. Nadere inlich tingen waren echter niet te verkrijgen. Het Volkenbondssecretariaat publiceert het antwoord, dat de Brische ambassadeur te Berlijn heeft ontvangen op zijn verzoek om inlichtingen omrtent de houding van Duitschland ten aanzien van het wapen uitvoerverbod naar Bolivia en Paraguay. De Duitsche regeering verklaart, dat zij na haar uittreden uit den Volkenbond even goed de verklaring van Maart 1933, die zij met andere staten in den Volkenbond heeft onderteekend, blijft erkennen, volgens hetwelk de uitvoer van het transport van wa penen, oorlogsmateriaal, vlieguigen of onder deelen daarvan, evenals muniite, bestemd voor de oorlogswerende landen Bolivia en Paraguay, verboden worden. De Duitsche regeering heeft, naar de Britsche ambassadeur te Berlijn door de Britsche delegatie te Genéve het Volken bondssecretariaal laat mededeelen, hieraan toegevoegd, dat zij bereid is, overeenkomstig deze verklaring te handelen, op voorwaarde dat alle andere betrokken regeeringen zich verplichten, hetzelfde te doen. SPIONNAGE IN 'T SPEL? Een zonderling incident. Naar uit Luik wordt gemeld, heeft zich gisternamiddag bij de stop van Klein Ternayen een zonderling incident voorgedaan. Op het oogenblik dat een Nederlandsche plezierboot met ongeveer 200 Nederlandsche toeristen aan boord, komende van Luik, de sluis van Klein- Ternayen binnen liep en de Belgische douane aan boord stapte, sprong de kapitein van de brug en verween in zijn kapitein van de brug en verdween in zijn ir groote haast uit een schuifla nam en in zijn zakken wegstopte. Eén der dou ane-ambtenaren, die dit had gezien, vroeg den kapitein wat dit zonderlinge optreden te beteekenen had, waarop deze zonder te antwoorden van de boot op den wal sprong en aan den haal ging. Hij rende dwars door de weilanden naar den oever van de Maas, sprong pardoes tc water en zwom naar den overkant, waar men hem weldra op Nederlandsch grondgebied aan den oever zag klaute ren en verdwijnen. De douane-ambtena ren, die den kapitein vruchteloos ach tervolgd hadden, keerden daarop naar de boot terug en hielden den stuurman aan, dien zij in het douanekantoor op sloten, waarna de gealarmeerde gendar merie de boot aan den ketting legde en een nauwkeurig onderzoek instelde. Er is, naar gemeld wordt, een aantal com- promitteerende papieren gevonden, waaruit zou blijken dat de kapitein van het schip een ingenieur van Zwit- sersche afkomst is ,die te Maastricht woont en den naam heeft zich met spionnage bezig te houden. De gearres teerde stuurman is Nederlander. Het parket van Tongeren zal op zijn beurt het schip nog eens aan een nauw keurig onderzoek onderwerpen. NIEUW OORLOGSMATERIAAL VOOR ITALIË. Gevaarten van 35.000 ton. De Italiaansche regeering heeft zooals gemeld besloten nog in den loop van dit jaar twee pantserkruisers, elk van 35.000 ton op stapel te zetten. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat Italië het recht heeft 70.000 ton aan pantserkruisers te bouwen. Of schoon het dit type schepen als de mees te geschikte kern voor een moderne vlcot beschouwt, heeft Italië zich tot dusver van den bouw daarvan onthou den, om niet de eventueele resultaten der ontwapeningsconferentie in het al gemeen en van de vloot-conferentie in het bijzonder, ongunstig te beïnvloeden. Met het oog echter op den nieuwen toe stand, die den laatsten tijd is ontstaan in de maritieme bewapeningen van bijna alle landen der wereld, acht de fascisti sche regeering het juist haar vloot te gaan samenstellen op de wijze, die zij noodzakelijk acht, nu een algemeene kwalitatieve beperkingsovereenkomst ontbreekt. ROME EN NAT.-SOCIALISME. Spanning draagt dogmatisch karakter. Dezer dagen verklaarde een hoogge plaatst kerkvorst te Rome aldus meldt Vaz Dias in antwoord op de vraag naar de tegenwoordige verhou dingen tusschen het Yaticaan en het Duitsche Rijk het volgende: De onloochenbare spanning der laat ste maanden draagt een uitsluitend dogmatisch karakter en zal moeilijk kunnen leiden tot een verbreking der diplomatieke betrekkingen. De Paus zal zijn vermaningen en protesten niet op voeren tot een verdoeming van het na- tionaal-socialsme, wanneer hij niet door anti-kerkelijke bepalingen, waarachter officieel het Duitsche rijk staat, daartoe gedwongen wordt. Men gelooft in het Vaticaan niet, dat Hitier het tot het uiterste zal laten komen, temeer daar schijnt vast te staan, dat hij het niet eens is met zekere beschikkingen van onder hemzelf staande organen. DESERTIE IN HET ROODE LEGER. Nieuwe strafmaatregelen in Rusland. Gisteren is in Sovjet-Rusland een decreet uitgevaardigd in zake „misdaden tegen het vaderland", n het decreet worden personen, die voorbereidingen treffen om uit het land te vluchten, het zij over land dan wel door de lucht, met de doodstraf bedreigd. Zooals uit de commentaren der dag bladen blijkt, beoogt het decreet een einde te maken aan de desertie op groo te schaal uit het roode leger. Deze nieu we wet is inderdaad van elk standpunt uit bezien een verbazingwekkend docu ment. Zij bepaalt o.a., dat elke soldaat, en, met elke uitzonderingen, elke bur ger zal worden doodgeschoten, indien hij tracht Rusland te verlaten. Kennis sen en familieleden, die de Gepeoe van dergelijke voornemens niet in kennis stellen, zullen bestraft worden met ge vangenisstraf van vijf tot tien jaar, ter wijl al hun bezittingen worden gecon fisqueerd. Verder dreigt het decreet met lang durige gevangenisstraffen alle Sovjet burgers, die een reeks van andere mis daden tegen het land plegen, overwegen aan de uitvoering er van deel te nemen, of bij in gebreke blijven de autoriteiten er van in kennis te stellen. Deze misda den worden vaag omschreven als „het in gevaar brengen van de militaire macht van Rusland, zijn onafhankelijk- Duitschland en de omsingelings- politiek. (Dag. Overzicht.) Kritieke toestand in Oostenrijk. (Buitenland.) 2000 Dooden in Salvador. (Bui tenland.) De werknemersbonden hebben de voorstellen van de directies der Nederlandsche mijnen alle verwor pen. (Binnenland). Een arbeider uit Hilversum tot 8 dagen onvoorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld wegens het on rechtmatig trekken van steun. (Rechtszaken.) De Rotterdamsche keurmeesters wegens fraude aan het abattoir ver oordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. (Rechtszaken). Het ontslag van huwende onder wijzeres geldt ook voor het bijzon der onderwijs. (Kerk en School.) De Alkmaarsche rechtbank heeft het raadslid M. C. v. d. L. te Groot schermer vrijgesproken van den ten laste gelegden smaad door ge schrifte. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). heid of het aantasten van zijn territoria, de integriteit, verraad van militaire of staatsgeheimen en „desertie naar den vijand". Het gebruik van het woord „vijand" doet vermoeden, dat dit, af gescheiden van de noodzakelijkheid een einde te maken aan de desertie, een oor logsmaatregel is, noodzakelijk geworden door de zich samenpakkende onweers wolken, zooals de „Izwestia" het offici eel noemt. Zondag startte van een der vliegvelden bij Moskou een „luchttrein", bestaande uit een motorvliegtuig dat twee zweefvliegtui gen op sleeptouw had. Gisteren is deze „treinbehouden te Bataisk in den Noorde lijken Kaukasus aangekomen. Het afgelegde traject van 1300 K.M. werd in zes uur ge vlogen. Tengevolge van een onweer had men bij Kamenskoja, 100 K.M. van Tatansk, een tusschenlanding moeten maken. Vijf jongelui, van wie twee meisjes, die gisteravond te Madrid van een uitstapje te rugkeerden, werden onverwachts uit een met vier personen bezette auto beschoten. Vier der jongelui zijn ernstig gewond. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Pita Romero, die sedert eenige dagen te Rome vertoeft, is gisteren in het Vaticaan door den Paus ontvangen. Hij overhandigde den Paus een schrijven, waar in hij geaccrediteerd wordt als belast met een bijzondere missie van de Spaansche re geering bij den Heiligen Stoel. Na overhan diging van dit schrijven stond de Paus den Spaanschen minister nog een buitengewoon onderhoud toe, dat plaats vond in de Vati- caansche Bibliotheek en een kwartier duur de. Na afloop van dit onderhuod bezocht mi nister Romero den Kardinaal Staatssecreta ris Paoelli, met wien hij een bespreking had over de tot stand koming van een modus vi- vendi tusschen de Spaansche regeering en den Heiligen Stoel. In den loop van de laatste dagen hebben de autoriteiten te Sofia in de Macedonische districten bij huiszoekingen groote hoeveel heden handgranaten en vuurwapens, o.m. machinegeweren in beslag genomen. De berichten volgens welke eenige Mace- doniers zouden zijn gearresteerd, zijn nog niet bevestigd. Daarentegen worden alle vooraanstaande Macedoniers door de politie gecontroleerd. In het dorp Boegsta is het tot een incident gekomen. De burgemeester, die tevens lei der was van een Macedonisch organisatie, verzette zich tegen een huiszoeking. Hij werd doodgeschoten. Te Kopenhagen is Maandag het vierde Internationale Congres voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken geopend. Aanwezig waren vijfhonderd gedelegeerden, die 34 landen vertegenwoordigden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1