Agenda Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden in Nederland. WMIonnebrand :rr Stad w OtHoeixiHQ. F, De bloempjesdag ten bate van de steunkas van den Ned. R K. Bond voor Groote Gezin nen, afd. Alkmaar, op 10 Juni gehouden, heeft opgebracht f 202,02. In het jaarverslag geeft de secretaris een belang rijke beschouwing over de positie der vrijzinnigen. Sterke organisatie, eenheid en offervaardigheid blijven noodig. Het kerkelijk-politiek leven. Van het hoofdbestuur. Provinciale vereenigingen. Doos 30 en 60ct. De afdeelingen. Financiën. KlJKEfl is KOOPEil LjCLOECK Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Van 9 tot en met 12 Juni, van 10 tot 22 uur, in de Nassau-garage aan het Nassau- lein, tentoonstelling van Opel automobie- Jen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, Dinsdag en Woens dag, 's avonds half 8, hoofdnummer De zoon uit Amerika (rom.)hoofdrollen Albert Prejean en Anna Bella. Toegang alle leeftij den. Woensdagmiddag half 3, matinee. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Mag een dokter spreken? (tendenz film); 2de hoofdnummer Zijn geluksdag (sens hoofdrol Jack Holt. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Met groeten en kussen, Veronika (rom.), hoofdrollen Franziska Gaal, Paul Hörbiger en Otto Wallburg. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Mijn nichtje uit Warschau (hum.); hoofdrollen Liane Haid en Szöke Szakall. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 14 Juni. 8 uur, De Unie, leerlingenavond mej. Annie Veenenbos. Zaterdag 14 Juli. Hensbroek, Groote Turndemonstratie met Kermesse d'été. Zondag 15 Juli. Hensbroek, Groote Turndemonstratie met Kermesse d'été. AANRIJDING OP DE BIERKADE. Toen gistermiddag een jongen en een meisje over de Bierkade fietsten, stak een man met een groentewagen plot-e- ling de straat over. Het meisje, de 14- jai-ige G. v. d. S-, kwam daardoor in bot sing met de groentek&r Zij bekwam eenige schaafwonden aan het been en klaagde over pijn in het hoofd. Het rij wiel werd aan de voorzijde geheel ver nield. ORGELBESPELING OP VRIJDAG. Als sedert eenige jaren gebruikelijk is zal de organist, de heer Slinger, we der van 15 Juni15 September op Vrijdag van half 12 tot 12 uur het orgel in de Groote kerk bespelen. Dit blijkt voor de zomersche marktbezoekers en vreemdelingen nog al een attractie te zijn. De heer Slinger zal dan de mooie registers op dit orgel zooveel mogelijk demonstreeren. Het prachtige orgel is grootere bekendheid alleszins waard LEERLINGENAVOND ANNIE VEENENBOS. Evenals verleden jaar denkt mej. Veenenbos een leerlingenavond te geven die vastgesteld is op 14 Juni a.s. in de bovenzal van de Unie. Er zullen so'i en duetten gezongen worden. Ook zal een dameskoortje eenige nummers ten gehoore brengen. Werken o.m. van C. v. Rennes, Tetterode, Dvorak, Markus Alfred, Macmurrough, Dupare enz. Aan den vleugel Jan Couvée. VRIJGESPROKEN. De heer M. C. van der L, raadslid te Grootscbermer, die Dinsdag j.1. voor de Arr. Rechtbank te dezer stede terecht stond wegens smaadschrift een voor wijlen burgemeester de Groot beleedigend adres van ingezetenen ter inzage geven aan de pers is heden door de rechtbank vrijge sproken, daar de opzet niet bewezen werd geacht. FOTOGRAFIE. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op de internationale Fotosalon, welke van 18 Mei tot en met 19 Juni wordt gehouden, werden van den heer A. B. Winters alhier, twee werken geplaatst Er waren voor deze salon ruim 1000 wer ken ingezonden, waarvan door de jury 372 werden toegelaten. 26 landen waren verte genwoordigd. Voor den heer Winters en voor de ama teur-fotografenclub „Iris" alhier, waarvan de heer W. deel uit maakt, een mooi succes. GESLAAGD. Gisteren slaagde voor het eindexamen van het Amsterdamsche Conservatorium, hoofdvak zang, onze stadgenoote mej. E. Offers. DE RECLAME VAN DEN HEER GEELS. De heer J. B. Geels, Verdronkenoord, heeft zijn woord gestand gedaan en de prijswinnaars onder zijn klanten, alsmede eenige introducés een vliegtocht laten maken. Een vliegtuig der K. L. M. met 11 passagiers heeft Zondagmiddag een tocht boven Alkmaar en omgeving gemaakt en daarbij zoo Jaag gevlogen, dat alle inzit tenden de bijzonderheden van hun woon plaats duidelijk konden onderscheiden. DIERENBESCHERMING. Bij den hesr C. Verwer, inspecteur van „Dierenbescherming", Baanstraat alhier, is hedenavond tusschen 7 en 8 uur een klein bruin hondje, ongeveer 3 maanden oud, te bekomen; OPBRENGST COLLECTE. De 21e alg. jaarvergadering van de Ver eeniging van vrijz. hervormden is heden middag begonnen. De groote zaal van de Harmonie was behoorlijk bezet, toen de voorzitter, prof. dr. J. L i n d e b o o m uit Groningen, de bijeenkomst opende met een hartelijk welkom. Hij constateerde, dat de vrijz. hervormden zich in het gastvrije Alk maar thuis gevoelen, ook omdaj aan die stad herinneringen van strijd verbonden zijn. Voortgaande, zei spr., dat er helaas nog veel strijd is. Het doel van de vrijz. lierv. is uitsluitend de kerk een plaats te doen in nemen in ons volk. Eenheid in haar verschei denheid moet niet uit het oog worden ver loren. Eén stal voor de gansche kudde moet er zijn, zei spr. met den dichter Huygens. Die stal zal niet uitsluitend voor de modernen zijn. Spr. constateerde voortdurende wijziging in kerkelijke opvattingen. De vrijzinnigen willen meedoen met de kerk, en dat vraagt offers. Echter offers aan het beginsel mogen niet gebracht worden Dat de kerk is geworden zooals zij is, is mede de schuld van de vrijz. herv., dus moet zij ook door gezamenlijk werken hersteld wor den. Hebben wij in het afgeloopen jaar onzen plicht gedaan? Wij weten wel beter. Spr waarschuwde voor hoera-, zoowel ais voor alarmgeroep. Er is veel goeds: het ledental bleef constant en de financiën bleven op peil, maar er is ook genoeg dat anders is. Als het tot een catastrofe komt, laat het dan zijn zon der veel schuld onzerzijds. Spr. hoopte, dat uit de discussiën eendracht en harmonie naar voren zal treden en ver klaarde hierna de vergadering voor geopend. (Applaus.) De notulen werden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit ds. Steenbeek en den heer v. d. Meulen van Assen, die daar over nader zal rapporteeren. Jaarverslag. Aan het 21e jaarverslag van den secreta ris van het hoofdbestuur, ds. K. A. B e v e r- s 1 u i s te Zutphen, ontleenen wij De positie onzer beweging is zoo op het eerste gezicht heden ten dage niet gemakke lijk. De groote beginselen, waar zij voor ar beidt, waaruit zij leeft: vrijheid van geloof, eerbied voor de geestelijk zelfstandige per soonlijkheid, worden in onze dagen wel zeer aangevochten. Daarbij komen de moeilijke financieele omstandigheden, die onmiddellijk hun terugslag geven op het terrein van gees telijken arbeid. Als we dat in oogenschouw nemen en we zien dan, dat onze beweging in haar geheel genomen weinig blijk geeft van vermindering of verslapping, dat de offervaardigheid op peil blijft, dat in tal van belangrijke centra hard wordt gewerkt, dat er is besef van ver antwoordelijkheid en wil tot handhaven, dan is er reden tot dankbaarheid. Toch zullen wij goed doen, den ernst van den tijd en de crisis op het terrein van geeste lijk en werkelijk leven niet te onderschatten. "ij zullen een open oog moeten hebben voor wat er zich voltrekt speciaal in het leven der kerk, onderkennen moeten de krachten, die gevaar beteekenen voor wat ons hoogste goed is, piaar tevens weten, waar mogelijkheid is tot samenwerking en beinvloeding. En wij zullen moeten beseffen, dat wij slechts een minderheid, zij het een sterke minderheid, vormen in de kerk en dat onze arbeid onze beginselen principieel meet stellen maar toch tegelijk synthetisch moet zijn gericht. Het grootste gevaar voor onze beweging komt wellicht niet van buiten af, maar zit veeleer van binnen. Gewaakt zal er moeten worden tegen een insluipend wantrouwen on derling of men wel goed vrijzinnig is. Besef fen moeten wij, dat vrijzinnigheid nimmer mag doen alsof zij het monopolie der waar heid bezit; eenheid, wederkeerig vertrouwen ook bij verschillend zien soms van de concrete vraagstukken behooren tot de eerste eischen die wij ons zelfven en anderen moeten stellen. Dat behoeft niet te beteekenen, dat de ver schillen niet worden uitgesproken. Vrijzinnigheid en organisatie verstaan el kander slecht. Het is de nood geweest, die op kerkelijk terrein de vrijzinnigen in onder scheiden schakeering tot samengaan heeft ge bracht. Die nood is gedurende de kwart eeuw, die sindsdien voorbijging, zeker niet vermin derd Moge de nood van het heden samenbin dend werken, opdat wij in staat zullen zijn stand te houden tegen den wassenden stroom van confessionalisme, dien wij als een gevaar voor het geestelijk leven van ons volk zien, en daartegenover te stellen het evangelie der vrijheid en der aan God gebonden persoon lijkheid, in onze kerk, in ons volk. Het kerkelijk-politiek leven in het afge loopen jaar heeft zich voor wat betreft de groote lijnen vooral bewogen om het reorga nisatie-rapport van Kerkopbouw. Allengs wordt meer duidelijk, dat het in den strijd om de kerkorde steeds meer gaat om het karakter der kerk en dat een bezinning in ethische kringen op het kerkbegrip en voor al op de concrete kerkelijke situatie hen steeds meer in tegenstelling brengt met het confes sionalisme. De vrijzinnigheid is verder doorgedrongen dan alleen in den kring van hen, die „vrijzinnig" heeten. Voor de zuive ring van de verhoudingen in ons kerkelijk leven heeft dit ontwerp van K.O. een belang rijke taak te vervullen. Het is niet vreemd, dat de strijd over het reorganisatie-ontwerp voorloopig vooral ge streden wordt tusscnen Kerkherstel en de ethischen. Dat is voorshands de belangrijkste strijd, die voor de toekomst van het kerkelijk leven in de eerstvolgende decenniën wel eens beslissend kon zijn. Met groote belangstel ling wordt door ons deze strijd aanschouwd, wetencjie, dat de uitslag ook voor onze positie uiterst belangrijk zal wezen. Maar tevens wetende, dat wij niet maar passief hebben te blijven, maar dat het moment komen kan, dat onze macht in de weegschaal geworpen wor den moet. Maar des te meer noodzakelijk is het, aa. men in eigen kring vastbesloten is de eenheid van beginsel en arbeid niet te verbreken. Mocht de reorganisatiepoging van Kerkop bouw niet gelukken, dan zal een sterke kerke lijk politieke positie der vrijzinnigen de eenige waarborg zijn om de kerk te bewaren voor de gevolgen van het zoet gefluit der Kerkher stel Iers om argelooze ethische vogeltjes te vangen in het net der door de classicale ver gaderingen gekozen synode. Zou dat gebeu ren, dan is het lot der kerk in handen van confessioneelen en gereformeerden en waf haar lot dan zal zijn, is niet moeilijk te voor spellen. Dit alles maant ons tot sterke organisatie, eenheid en offervaardigheid. De economische crisis brengt vele gemeenten in wankele clas ses in de onmogelijkheid in ontstane vaca tures te voorzien. Het blijvend verzet tegen den Raad van Beheer dreigt catastrofaal te worden voor onze positie met name in Fries land. De classis Franeker zal dit jaar dan ook waarschijnlijk in meerderheid rechts stemmen op de classicale vergadering. En al moge dit nog geen directe gevolgen hebben voor onze positie in provinciaal kerkbestuur en synode, er zal toen alles op gezet moeten worden voor het volgend jaar de vacante plaatsen bezet te krijgen. De classis Heeren veen staat op het oogenblik vrij veilig, maar het feit, dat in tal van gemeenten, die niet betalen aan den Raad van Beheer oudere pre dikanten staan, zoodat vacature binnen kor- teren of langeren tijd te wachten is, maakt ook blijvende zorg daar zeer noodig. De classes Emmen, Edam en Groningen kunnen ook niet veel verlies lijden en al deze classes beheerschen de verhouding in hun provincie. Vandaar dat mede, in overleg met het dagelijksch- en hoofdbestuur, de propa- gandacommissie bedragen reserveert voor het behoud dezer classes. Daardoor zal wellicht steun aan ander noodzakelijk werk moeten worden onttrokken. Naast deze waarschuwende tonen werden evenwel ook optimistischer klanken gehoord. Voldoening heeft het gegeven, dat tot twee keer toe de stemming in den Wieringermeer- polder voor de vrijzinnigen gunstig is ge weest. Ook de overwinning in Naarden stemt ver heugend. Scheen de positie hier verloren, nu is er weer uitzicht op behoud. In Friesland zijn de belangrijkste plaatse lijke verkiezingen in Wommeïs, de gemeente, die voor een deel de classis Franeker be- heerscht. De laatste verkiezingen lijken niet gunstig voor de vrijzinnigen. Sneek geeft blijk van krachtig leven. Het ontslag van mej. Schuurman als hulppredikster neeft tenge volge gehad een actie onder de vrijzinnigen haar voor eigen kring te behouden, welke ge slaagd is. Hier is uit verlies winst geput. In Morra en Lioessens, dat enkele jaren geleden verloren scheen te gaan, winnen de vrijzin nigen langzaam weer terrein. Bedenkelijk is het verlies in Hengelo (Ov.) en het is goed, dat het provinciaal bestuur meldt, dat het zijn aandacht hierop gevestigd houdt, evenals op den voor de vrijzinnigen in Deventer beschamenden uitslag der verkie zingen, waar slechts 450 stemmen werden uitgebracht. Door het ontslag van dr. v. Mourik Broek man is te voorzien, dat de vrijzinnigen in Breda in een moeilijke positie zullen komen. Het afdeelingsbestuur heeft zich dan ook reeds beraden, op welke wijze de vrijziflnig- protestantsche belangen in Breda het bes*e konden worden behartigd en in overleg met provinciaal- en dagelijlöch bestuur is beslo ten tot oprichting van een vrijzinnig-pro- testantsch verbond, waarin samenwerking zal worden gevonden tusschen hervormden, remonstranten en buitenkerkelijken als groe pen. Onze positie in het zuiden wordt wel zeer wankel, te meer waar de vacature van ds. Bax in Maastricht niet door een uitgesproken vrijzinnige is bezet Alleen de classis 's Her togenbosch handhaaft zich als vrijzinnige classis. Het overzicht over de kerkelijke politieke positie wordt besloten met de opwekking, dat net zal goed zijn naast den plaatselijken ker- kelijk-politieken strijd de algemeene kerkelijke politieke situatie goed in oogenschouw te ne men, en de mogelijkheden, die daar liggen te grijpen. Ds. de Graaff, wiens tijd van aftreden 1 Juli a.s. zou gekomen zijn, zag zich door drukke werkzaamheden genoodzaakt zijn functie als algemeen penningmeester bij het einde van het vereenigingsjaar neer te leg gen, zoodat tijdelijk ds. Hagen als vice-pen- ningmeester moet optreden. Het jaarverslag brengt dank aan ds. de Graaff voor wat hij in zijn functie als D.B.-lid met al de daar aan verbonden nevenfuncties in onderscheiden commissies heeft gedaan. Onder de leden-vertegenwoordigers kwa men geen wisselingen voor. Alleen werden meer dan vorige jaren wel het geval was leden door hun secundi vervangen. De belangen van het vereenigingsorgaan hebben meermalen de aandacht van het hoofdbestuur gevraagd. De accentuatie van het plaatselijk karakter der gemeentelijke editie kreeg haar beslag. De redactie ontving niet van alle plaatsen, waar het blad gelezen wordt, voldoende medewerking. De voorloopige benoeming van den propa- gandaredacteur werd door het hoofdbestuur definitief goedgekeurd. Ds. Zwiep heeft met ijver deze zaak vervuld. Voor het D.B. en het algemeen secertariaat was dit jaar de arbeid rustiger dan vorige jaren. Dit blijkt vooral uit het belangrijk lager aantal geregistreerde ingekomen en uit gegane stukken. Op initiatief van het hoofdbestuur werd een gedenksteen ter nagedachtenis aan dr. C. J. Niemeyer geplaatst in de Groote Kerk te Bolsward. De steen is op den eersten verjaar dag van den sterfdag (27 Oct. 1933) ont huld. De tien provinciale vereenigingen zijn on gewijzigd gebleven evenals het getal der ai- deelingen, n.1. 192. Vier afdeelingen vielen af en vier nieuwe konden worden geboekt. De afval was niet in dezelfde provincies als de aanwinst. De afdeelingen zijn als volgt verdeeld over de provincies: Gelderland 25, Zuidholland 39, Noordholland 35, Zeeland 8, Utrecht 3, Friesland 31, Overijsel 13, Groningen 18, Noordbrabant en Limburg 6, Drente 14. Van de 192 afdeelingen zijn 99 gevestigd in orthodoxe, 93 in vrijzinnige gemeenten. De financieele toestand in de gemeenten doet zich gevoelen bij de beschouwing over het aantal aangesloten gemeenten. Een 7-tal viel af, daarentegen trad een 4-tal toe. Onder de afgevallen gemeenten zijn er enkele, waar van kerkeraad of kerkvoogdij aangesloten bleef. Er waren 184 gemeenten aangesloten, als volgt verdeeld over de provincies: Zuid holland 11, Noordholland 56, Friesland 51, Groningen 49, N.-Brabant en Limburg 2, Drente 15. Het aantal aangesloten kerkeraden was 50 Tegenover een winst van vier stond een ver lies van eveneens vier. Over de provincies ver deeld waren de cijfers: Gelderland 7, Zuid- holland 5, Noordholland 18, Friesland 7, Groningen 3, N.-Brabant 2, Drente 7. Aangesloten waren 49 kerkvoogdijen, n.1. Gelderland 7, Noordholland 14, Zeeland 3, Friesland 18, Groningen 7, Drente 1. In totaal waren derhalve 234 kerkeraden en 233 kerkvoogdijen met de vereeniging verbonden, vertegenwoordigende 283 gemeen ten tegen 295 verleden jaar. Deze achteruit gang vindt haar oorzaak in de crisis, die zich in de financiën der gemeenten doet gevoelen Het aantal aangesloten organisaties be droeg 19, waarvan 16 afd. N.P.B. Het getal verspreide leden was dit jaar 29 minder. Wat het werk der provinciale vereenigin gen betreft, dit handhaaft zich vrijwel op het bestaande peil. De steun aan den arbeid der afdeelingen is een van de belangrijkste takken van arbeid der provinciale organen, en in het bijzonder daar, waar de kerkelijk politieke situatie op treden vereischt, ligt een belangrijke taak voor de provinciale besturen. Maar niet al leen de financieele, ook de moreele steun is hier waardevol. Vandaar dat Noordholland met het oog op de classis Edam een speciale commissie werkzaam heeft. Ook voor de Wie- ringermeer stelde het provinciaal bestuur een speciale commissie in. Aan subsidies aan verschillende instellin gen gaven uit: Gelderland 944.50. Zuidhol land 713.88, Noordholland 375, Zeeland 40, Utrecht f 31, Friesland 410, Over ijsel 206, Groningen 1055, Drente 535, totaal 4310.38. Wanneer wij zelf onze indrukken, die wij uit de provinciale vragenlijsten en verslagen krijgen, samenvatten, aldus de secretaris, dan meenen wij te mogen zeggen, dat het werk in de meeste provincies flink en krachtig leeft. Zorgwekkend lijkt ons de toestand in Noord holland. De economische malaise doet zich in deze provincie wel sterk gevoelen in het geestelijke werk. Het feit, dat 50 der vrij zinnige gemeenten vacant zijn, verscherpt daar de geestelijke malaise. Zwak blijft onze positie ook in Overijsel en Noordbrabant en Limburg. Vooral het Zuiden brokkelt steeds af. Als we onze indrukken bij het doorzien der vragenlijsten over de afdeelingen weergeven in taxatie van arbeid en belangstelling, dan krijgen we: zeer goed 4 (verl. j. 7 goed 22 (verl. j. 21 vrij goed 32 (verl. j. 29 matig 21 (verl. j. 21 onvoldoende 10 (verl. j. 13 slecht 11 (verl. j. 9 Als we naar de verhou dingen in de provincies zien dan geeft Noord holland een zeer ongunstig beeld. 44 der afdeelingen in deze provincie zijn minder dan matig. Zeer gunstig steekt daarbij af de pro vincie Zuid-Holland, waar in de afdeelingen een opgewekt leven is. De oorzaak kan voor een deel gezocht wor den in het feit, dat Noordholland veel afdee lingen heeft in vrijzinnige gemeenten en Zuidholland in orthodoxe. Het ledental der afdeelingen is ondanks een merkbare neiging in de meeste afdeelingen tot terugloopen over de geheele vereeniging gestegen. Tegenover een afval van 614 staat een winst van 788, zoodat het ledental der afdeelingen met 164 steeg in totaal. De stij ging is voor het grootste deel te danken aan Zuidholland. Zij was het grootste in Rotter dam, dat klom van 900 tot 1200. Het totaal aantal afdeelingsleden bedroes: op 1 April 1.1. 30988. Doordat het aantal verspreide leden terug liep, bedroeg de totaal stijging van het leden tal 135. Het totaal ledental bedroeo- on ge noemden datum 3179-0. Het afdeelingswerk handhaaft zich op on geveer hetzelfde peil. Het aantal afdeelingen met eigen voorgan gers is gelijk gebleven. Het aanta] godsdienstoefeningen daalde van 2139 verleden jaar tot 1841. Het bezoek was ongeveer gelijk aan verleden jaar. Dat in sommige minderheidsafdeelinc-en geen gods dienstoefeningen worden gehouden, vindt meest zijn oorzaak in het feit, dat een afd N.1 .B. ter plaatse daarvoor zorgt. In totaal ontvingen op zondagsschool en catechisatie 9797 kinderen door onze afdee lingen godsdienstonderwijs, verleden jaar 12049, dus een daling van ruim 2000; we 1932 me £edaa'd boneden het peil van Het aantal lidmaten, dat werd aangeno men, steeg van 361 tot 379. Van eenige meer tegemoetkomende houding HerhpfrkafH r" orthodoxie tegenover de min- derheidsafdeelingen is geen sprake. De toestand van de algemeene kas geeft geen reden tot bezorgdheid Het nadeelig saldo van verleden jaar 55.43 is ingehaald <Je-7oe^niL1^' s me' 0611 batig saldo groot l "et totaal bedrag van wat aan con tributies, giften, legaten, collecten enz. over naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766,4 m.M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 744,1 m.M. te Nardö. Verwachting, geldig tot den avond van 12 Juni: Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig 0f geen regen; weinig verandering in tempera tuur. Weeroverzicht. In het noordoostelijk deel van het waame. mingsgebied volgen de daal- en stijggebie- den van den druk elkaar regelmatig op. Elke volgende depressie schijnt echter van meer beteekenis en brengt opnieuw koude luchtmassa's uit het poolgebied met zich. In middels blijft de druk hoog in een langge- rekt strookvormig gebied van Groenland over de Britsche eilanden, tot over Spanje en Portugal, terwijl de noordelijke winden langs de oostzijde van dezen rug van hoogen druk in West-Europa koel en droog weer ge ven met hier en daar onweersregen. Op het continent beweegt zich langs de westelijke zijde een zeer warme luchtstrooming naar het noorden, die in Ierland hooge tempera tuur geeft en vermoedelijk warmte brengt aan de kusten van Groenland. Over geheel West-Europa is het weer goed en gedeeltelijk bewolkt. Hooge temperaturen worden alleen diep in het binnenland gevon den. Voorshands zijn geen groote verande ringen in den weerstoestand te verwachten. LICHT OP! Hedenavond voor n'iwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.50 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni. Dat. Hoogwater. Laagwater. v in. nam. v m. nam. 13 4 56 5.23 1.27 1 46 14 5 34 6.00 2.05 2.22 15 6.12 6 36 2.42 258 16 6 48 7.09 3.15 3.29 17 7.23 7.43 3.48 4.03 HOOG- EN LAAG WATER TE EG MOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni. Dat. Hoogwater. Laagwater. v m. nam. v m. nam. 13 4 53 5.20 1.15 1.34 14 5 31 5.57 1.53 2.10 15 6.09 6.33 2 30 2.46 16 6.45 7 06 3.03 3.17 17 7.20 7.40 3.36 3.51 de geheele organisatie ontvangen is, blijft be neden dat van verleden jaar, dat echter ook bijzonder hoog was, vergeleken bij andere jaren. Resumeerende, zegt het jaarverslag o.a.: Reden tot ernstige bezorgdheid is er, wat betreft onze orgasisatie niet. Wel zijn er moeilijkheden, wel zijn er zwakke, soms zeer zwakke plekken, maar onze organisatie hand haaft zich op het bereikte peil. Wanneer we zien wat we bereiken nu slechts een klein per centage van onze menschen meeleeft en mee werkt nu wij onze werkers bij enkele honder den tellen, terwijl velen zich bepalen tot kri tiek zonder zelf mee te doen; nu wij in tal van afdeelingen een te lauwen geest kunnen constateeren; nu er zooveel ontbreekt aan ons organisatiebesef, aan onze dienstbaarheid, aan onze offervaardigheid, onze plichtbe trachting, ons geloof en wij toch stand hou den tegen de geweldige reactionnaire machten in de wereld en in de kerk, vervult ons geen trots, maar schaamte. Hoeveel meer zouden wij bereiken als allen zich gaven, met volle liefde, met vol geloof, aan onze zaak. Niet naar wat we bereikten, maar naar wat we niet bereikten, niet naar wat ons gelukte, maar naar dat waarin we te kort schoten willen we zien. En dan past ons de bede om meerder geloof, meerdere kracht van den Hei ligen Geest. Onze tijd is ernstig, onze plaats vol ver antwoordelijkheid. Dat wij dan sterk zijn ja onze roeping; „onverdroten in ijver, vurig van geest, dienende den Heer". Bespreking jaarverslag- Dr. H. d e V o s uit Sneek merkte op, de orthodoxie een vasteren greep heeft op massa dan de vrijzinnigen. In verband met het vermelde in 't jaarverslag inzake de Wieringermeer wekte de voor zitter dringend op tot versterking van het Wieringermeerfonds. Het betreft hier een eereschuld, zei spr., ten aanzien van die jonge gemeente, die een zeer belangrijke post betee- kent. De heer v a n V e e n uit Den Haag merkte op, dat het opgewekte leven in Zuidholland niet is ontstaan uit de oorzaak, door den secretaris genoemd, maar door het goede con tact tusschen prov. bestuur en de ameelingen. Een ongezonde toestand noemde spr. net, als in een plaats waar een afd. der vrijz. herv gevestigd is, een N.P.B. afdeeling ter plaatse voor godsdienstoefeningen zorgt. De voorzitter zou de regeling hier van willen overlaten aan de betrokkenen zelf, want we hebben hier veel historisch ge' groeide gevallen. De heer T e r H o r s t (Rotterdam) ge' waagde van een uitermate bloeiend leven der

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2