Alkmaarsche Courant Jiadioptogcamma QeuteetUecaden Üeuitletm Haar avonturier. Rechtszaken Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 12 JUNI OTERLEEK. Woensdag 13 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keu ken. 10.Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Carmen (gr.pl.) Mr. M. v. d. Goes van Naters, lezing en M. Bever sluis, declamatie. 12.De Noten krakers olv. D. Wins. 2.15 Kniples. 3 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 6.— Concert. J. Plemper, bariton en Didi Vecht, sopraan. 6.30 RVU. W. B K. Verster: De binnenvaart. 7. Nabeschouwing over de Wereld kampioenschappen voetbal. 7.20 Sa xofoonrecital Sigurd M. Rascher. 8.Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. De VARA roept. 8.10 VARA-orkest olv. H. de Groot. 8 45 De plannen van het N.V.V. in zake de tbc-bestrijdng. 9.Verv. orkestconcert. 9.30 De VARA hoog. 9.32 Mannenkoor „Zang en Vriend schap" olv. L. C. Keereweer. 9.50 Orgelspel Joh. Jong. 10.10 Vaz Dias. 10.15 Deel. J. van Oogen. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.10 —12 Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8 l5 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. W. Eggink. 11.— Har moniumspel M. F. Jurjaanz mmv Mej. D. Mijnhout, sopraan. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Orgelspel R. Parker. 2.Ver volg Ensemble v. d. Horst. 3- Chr. Lectuur. 3.303.45 Gr.pl. 4 Pianorecital C. v. d. Veen. 5. Kinderuur. 6.Gr.pl. 6.30 Afge staan. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Landbouwhalfuur. 8 Ds. J. A. Tazelaar spreekt over het dankoffer der NCRV. 8.15 Concert uit de St. Bavo-kerk te Haarlem, mmv. de Chr. Oratorium- vereeniging olv. G. Robert mmv. Marcel Dupré, orgel. 9.30 P. J. v. Mullem: De dichtende schaar. 10. Vaz Dias 10.10—11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.05 Lezing. 12. Fransche les. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio orkest olv. F. Thomas mmv. E. Eaves, sopraan. 2.25 Voor de scho len. 3.20 Piano-recital C. Dixon. 3.50 Sted. orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey. 4.50 Gr.pl. 5.35 Kinderuur. 6,20 Ber. 6.50 Purcell's cembalo-muziek. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Koor- en orkestcon cert olv. Adr. Boult. 9.50 Ber. en Causerie. 10.25 Het Gershom Par- kington kwintet mmv. L. Gowings, tenor. 11.15 Voordracht. 1120— 12.20 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12 35 Goldy- orkest. 9.05 Couperin-concert mmv. orkest en mevr. TurmaRabier, zang. 9.50 Radio-tooneel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.20 Gr.pl. 3.50—5.50 Omroeporkest olv. Mahler. 8.20 Fransche muziek olv. Reesen. 9.50 Kamermuziek door strijkkwartet. 10.35 Groenlandsch progr. 11-10 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.25 Gr.pl. 7.20 Orkestconcert olv. Wachsmuth. 12.20 Omroeporkest olv. Busch- kötter. 2.20 Gr.pl. 4.20 Orkestcon cert olv. Görlich. 5.35 en 7.20 Con cert. 8.50 Uit Berlijn: Omroep orkest olv. Rosbaud. 10.40 Emdé- orkest. ROME, 421 M. 8.25 Gr.pl. 9 05 „Bacco in Toscana", van Castel- nuovo-Tedesco en „La monacella della Fontane" van Mülè. Dirigen ten: Votto en Mulè. Koorleiding: Casolari. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest olv. Walpot. 5.20 Gr.pl. 6 50 Zangvoordr. 7.05 Gr.pl. 8.20 Mili tair concert. 9.20 Salon-orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot. 1.302.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroep orkest olv. André. 7.35 en 8.20 Gr. pl. 8.35 Revue-progr. 9.20 Militair concert. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Causerie over het Saarge- bied. 8.50 Militair concert olv. Thiele. In de pauze: causerie. 10.30 Ber. 10.50 Radio-kwartiertje. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 „Das Gastmahl", hoorspel naar Plato's dialoog door A. Prugel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35— 10.50, Daventry 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.2015.20, Daven try 15.20—24.-. Lijn 4: Keulen 10.3517.20, Deutschlandsender 17.2020.30, Frankfort 20.3020.50, Deutsch landsender 20.5024. No. 136 1934 De gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Ingekomen stukken: a. Berichten van aanneming van benoemin- gen, in de vorige vergadering geschied. Voor Kennisgeving aangenomen. b. Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot aanvaarding legaat mevr. SmitKokkes. Als voren. c. Goedkeuring van Ged. Staten om zoo noodig een kasgeldleening aan te gaan. Als voren. d. Goedkeuring van Ged. Staten om de jaarwedden van de wethouders te stellen op 25. Als voren. e. Bericht van den minister van financiën, dat er geen vermindering zal worden toege past op de uitkeering van het rijk aan de ge meente. Als voren. f. Bericht, dat het rijk 10 bijdraagt aan de jaarwedde van den correspondent voor de arbeidsbemiddeling. Als voren. g. Bericht van den heer Joh. van Hars kamp, dat hij bedankt als lid van de commis sie van toezicht op het 1. o., met verzoek om geen bedankje te brengen. Als voren. h. Verslag openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar. Als voren. i. Brief van den Bond van arbeiders in het zuivelbedrijf met verzoek de werkverschaffing te heropenen of een steunregeling in te voeren met behoorlijke uitkeering. Als voren. Uit de besprekingen over dit stuk bleek, dat er thans nog drie werkloozen zijn. Van tewerkstelling aan den weg door de Beemster zal niets kunnen komen, omdat daarvoor menschen uit de randgemeenten worden ge nomen. B. en W. stelden voor, zoo noodig een werkverschaffing in het leven te roepen en daarvoor steun van het rijk te vragen. De heer Zwaan betwijfelde, of er wel steun zou worden verleend. De heer Heringa was vóór werkver schaffing boven steun. De andere heeren waren het daar allen mee eens. Werkschuwheid? De heer Dekker zei, dat hooi- zoowel als bouwboeren gedwongen zijn om vreemde krachten te nemen, want de menschen uit eigen gemeente melden zich niet aan. De vreemden werken voor hetzelfde loon als de dorpsgenooten. Spr. vertelde van zijn ervarin gen met menschen in den hooibouw. De heer d e B o e r vertelde van een man uit eigen gemeente, die na een halven dag wegbleef. De heer Zwaan erkende de moeilijkheid van hooibouw om met eigen volk den oogst tijdig binnen te krijgen. Voor de bouwboeren meende spr., dat zij best volk uit eigen ge meente zouden kunnen nemen. De heer Dekker vond dat tewerkstelling bij particulieren precedenten schept. Evenwel zou spr. van zijn standpunt moeten terugko- ment, want de gemeente kan de werkverschaf fing niet meer betalen. De heeren Baltus en Spaan deelden mede, dat zij geen hooier uit Oterleek hadden kunnen krijgen. Laatstgenoemde had wel met een werklooze in de gemeente gesproken, maar deze vond, dat het werk (hooioogst bij den heer Spaan) te lang zou duren. Devoorzitter was van meening, dat de werkloozen ter wille van hun gezin er op uit moeten trekken om werk te zoeken. Oninbaar schoolgeld. Een bedrag van ruim 50 aan schoolgeld over de laatste 3 jaren werd oninbaar ver klaard. De heer Zwaan vond dat wel gemakke lijk. Er zullen nog wel meer van die posten kunnen komen. Ja, zei de v o o r z i 11 e r, we moeten dan een deurwaarder benoemen. De opmerking werd gemaakt, dat gevallen zich voordoen, dat verschillende menschen wel 50 cent per week voor radio betalen, maar geen 5 cent schoolgeld zeggen te kunnen mis sen. Dergelijke mentaliteit werd sterk afge keurd. Eén van de nalatigen zal nog eens aan den stand worden gevoeld. Ten aanzien van het regelement rechtstoe- Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 10- Saxon voelde een groot medelijden met haar en zocht naar een middel om haar min der triest te stemmen. Hij wist bij ondervin ding, dat de stemming de omstandigheden beheerscht. „Als ik uw losprijs verdienen wil, waar moet ik u dan brengen?,, vroeg hij. Zij bedacht zich even. „Bij den koning van Zweden. Gustaaf Adolf", antwoordde zij. „In zijn kamip". „Het kamp ligt thans niet ver van Berlijn. Het is een lange weg. Het zal niet gemakke lijk zijn een groot gedeelte door vijande lijk gebiedmaar ik neem het aan, al lijkt het op het oogenblik moeilijk. Ik zal mijn best doen u er te brengen." „Als wij maar eerst buiten de stad wa ren", zeide ze moedeloos. „Het zal ons wel niet gelukken". „In elk geval", meende Saxon, „zal het beste zijn-nu te gaan slapen. De eerste voor waarde is kracht. Wij maken voor u hier een leger gereed. Ik ga aan de andere zijde mijn kwartier inrichten. Achter deze zware deur, zal ik rustig van verdere avonturen droo- men", vervolgde hij met een lachje. Aldus geschiedde. Op warmen toon wenschte Saxon Marion goeden nacht en stand van den secretaris vroeg de heer H e- r i n g a of onder controleerende geneesheer moet worden verstaan de praktiseerende plaatselijke geneesheer. Uitgemaakt werd, dat de plaatselijke ge neesheer bedoeld wordt De bepaling ten aanzien van schorsing lokte ook nog een bemerking uit van den heer Heringa, waarop geantwoord werd, dat die niet veranderd kan worden. Een bepaling, dat iemand van 65 jaar ont slag moet worden verleend, werd door den hoer S paan gemist. 1)5^ e r n g a vond haar niet ge- wenscht, omdat een man van dien leeftijd dik- w.jlsnog «en goede werkkracht is. De heer Dekker was het hiermee eens en W6t? °i? ^en vor'?en gemeente-ontvanger. De heer Heringa zou een eventueel be sluit om den secretaris te ontslaan op 65-ja- rigen leeftijd, niet van toepassing willen ver- klaren op den tegenwoordigen functionnaris. De heer Spaan meende, dat elk bezwaar kan worden ondervangen, als men in het be- sluit zegt: de raad kan ontslag verleenen op 65-jarigen leeftijd van den ambtenaar. De heer d e B o e r sloot zich hierbij aan. De heer Dekker betoogde, dat ook dan nog de raad gebruik kan maken van de bepa lingen om den secretaris te ontslaan wegens het bereiken van dien leeftijd. Wij hebben dan de moeilijkheid, dat, als de burgemeester niet tevens als zoodanig aftreedt, er een vacature van secretaris ontstaat, zoodat daarin voor zien zou moeten worden. De heer Spaan bleef bij zijn meening. Niemand zal gelooven, dat den tegenwoor digen secretaris bij zijn 65e jaar ontslag zal worden gegeven. De heer H e r i n g a zou liever willen, dat in den raad geenerlei voorstel in dezen kwam, in afwachting of van hoogerhand iets in die richting zal worden opgelegd. De heer S paan zou geen voorstel doen om wat hij een leemte noemde in de bepalin gen op te heffen. Het reglement werd hierna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd (de heer Spaan wilde geacht worden tegen te heb ben gestemd). Een zelfde besluit werd genomen op het reglement ten aanzien van den ontvanger- De schoolschoonmaker krijgt een vaste aanstelling. De heer Heringa wees op de bepaling, dat een tijdelijke benoeming slechts éen jaar kan duren, met mogelijke verlenging van nogmaals één jaar. De schoolschoonmaker is nu ruim een jaar tijdelijk in functie geweest. Er dient nu een definitief besluit te worden genomen. B. en W. stelden nu voor den man een vaste aanstelling te verleenen. Werd met algemeene stemmen goedgevon den.. Verhaal van pensioenpremie. Eveneens werd goedgevonden om pensioen- verhaal toe te passen tot 8 pet. Rondvraag. De heer Zwaan vroeg hoever B. en W gevorderd zijn met het onderzoek naar den verbouw der school te Stompetoren. De voorzitter zou in comité mededee- lingen doen en zei voorts, dat er al te veel over gesproken is, zoodat de aandacht van Ged. Staten op die school is gevestigd. De heer Heringa vroeg, hoe het staat met de benoeming van een veldwachter. De voorzitter antwoordde, dat er een zestal is gevormd. Met de benoeming zal worden gewacht tot na de terugkomst van dien commissaris der koningin van zijn vacantie. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 8 Juni. DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING. Bij den beruchten doodshoek Schagerweg Rijksweg nabij de Stolpervlotbrug had op 5 Mei weer eens een aanrijding plaats tus- schen een luxe wagen en een zandauto, be stuurd door den chauffeur A. M. Ooster- baan uit Schoorl. Deze zandrijder kwam met een slakkengangetje van 6 a 7 K.M. uit den Schagerweg den hoofdweg oprijden met het doel de vlotbrug op te sjokken. Hij had zich, voor zoover doenlijk, overtuigd dat de rijweg links en rechts vrij was, signaal gegeven, doh voor hij over de rechter rijksweghelft heen was, had een uit richting Alkmaar ko mende auto met groote snelheid, hem gepikt hoorde, hoe zij de deur achter hem gren delde. Voor hem was de rust nog niet gekomen. Zekerheidshalve deed hij nog eerst de ronde en begaf zich dan weer naar den kelder. Juist was hij begonnen de zware ruiterlaar- zen uit te trekken, toen hij Marion op de deur hoorde kloppen. Angstig riep ze hem toe: „Mag ik de deur openen. Ik hoor gelui den". „Zeker, schuift u den grendel maar te rug". Bevend stond Marion voor hem met ver trokken doodsbleek gelaat. De flikkerende, bijna afgebranden kaarsen wierpen een fan tastisch licht door het gewelf de sprook jeskelder, zooals zij hem noemde en speelden een wonderlijk spel van grillig be wegende schaduwen op de muren. Alles wat zij de laatste dagen had doorgemaakt, had haar volkomen uitgeput en het geluid, waar aan zij zich in gewone omstandigheden wei nig zou hebben gehoord, deed haar thans alle zelfbeheersching verliezen. Zoo zacht mogelijk liep Saxon naar de plek, welke zij angstig aanwees. In den hoek hoorde hij een rat knagen op hout. De hoek was verborgen achter een groot, recht op staand eiken fust, dat er uitzag alsof het daar eeuwen gestaan had. Gespannen luisterde hij en keek. Marion aan, den vinger op den mond. Nu hij bij haar was, werd ze weer wat kalmer. De rat scheen eindelijk zijn weg gevonden te heb ben. Saxon beproefde het vat op zij te duwen echter zonder resultaat. Verwonderd keek hij Marion aan en h"a1de zijn schouders op De rat begon weer te knagen. Marion was met zooveel kracht darde zwaarbeladen auto (met ,,'n dikke vracht", zei Oosterbaan), een eind werd weggeschokt. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor, doch de bestuur der van den luxe-wagen, de Amsterdamsche reeder H. J. M. V., die rechts den voorrang had moeten verleenen en volgens ooggetui gen op den verleidelijken weg met veel te groote snelheid had gereden, stond heden te recht en had zeer veel werk gemaakt van zijn verdediging. Niet alleen had hij zich voorzien van mr. Koster, een Amsterdamschen advocaat, doch ook van een ingenieur als deskundige, ten einde wiskundig vast te stellen de snelheid op 't moment van de aanrijding. Voorts wa ren aanwezig vele foto's van den localen toe stand en een door den ingenieur vervaardig de situatieteekening. De verdachte reeder, die met een aanvan- kelijken snelheid van plm. 70 K.M. zou heb ben gereden, was echter reeds op grooten af stand begonnen gas af te sluiten en had zeer sterk geremd, doch een aanrijding had hij niet kunnen voorkomen. De getuige M. Bakker, een neutraal toe schouwer, gaf als zijn meening te kennen, dat de verdachte zeer snel had gereden. In een ommezien zat hij op den vrachtauto. Het uitzicht was volgens verdachte en deskundige voldoende. Teneinde nog eenige meerdere getuigen te dagvaarden, werd de verdere behandeling geschorst tot a.s. Vrijdag, dus valt er aan deze zaak nog méér te kluiven. RAAKTE HIJ DE KLUTS KWIJT? Een koopman uit Warmenhuizen, de heer Arie K. werd op 29 April door de gedragin gen van een voorrijdenden wagen, die eens klaps zonder richtingwijzen en met het ne men van een al te grooten omhaal naar links een zijweg insloeg, als chauffeur al te zeer beproefd. Hij geraakte de macht over zijn stuur kwijt en reed, zonder aan te kloppen, door een hek een particulier erf op. Voor al deze manoeuvres stond de heer K. heden terecht, doch was niet geneigd schuld te erkennen. De verklaring van den postbode Houten- bos, die den heer Arie K. uit geoorloofde ba nen had zien vliegen, bleek niet sterk genoeg voor de bewijslevering en dus werd tot aan houding en hooren van meerdere getuigen besloten. A.s. week zal dus getracht worden het naadje van deze verkeerskous te vinden. NOG MEER NIEUWS VAN DE STOLPERVLOTBRUG. Ook de zandauto-chauffeur Jan H. uit Schagen had bij de Stolpervlotbrug een ver- keersabnormaliteit beleefd. Hij was met zijn „dik" beladen wagen uit den Schagerweg komen hobbelen, had niet voldoende gelet op het verkeer van rechts, waarvan een aanrijding met een uit richting Den Helder komende luxe-auto, be stuurd door zekeren heer N. Dolven uit Lei den het resultaat was. De chauffeur trachtte zijn baantje met de vasthoudendheid van een sneeuwschepper schoon te praten, doch 't gelukte hem alleen den kantonrechter te overtuigen, dat zijn schuld op de lastige plek niet uiterma'e groot was, zoodat de straf werd bepaald op 5 boete of 5 dagen. ZIJ ZAGEN GEEN BORDJES. De verloofde mijnheer Fred. St. uit Nieu we Niedorp reed op 30 Mei met mej. Corrie V. op den Heerenweg onder Egmond aan den Hoef op den rijksweg en zag zoo min als zijn dulcinea eenig verbodsbord. De rijks veldwachter Minnee was echter in meer prozaische stemming en kalkte het paartje eendrachtig op den bon. De verliefde jonge ling vertegenwoordigde heden ook zijn meis je en kreeg de mededeel ing mee naar huis, dat ieder hunner 4 boete of 2 dagen was opgelegd. EEN KLUNGELAAR. Een automobilist, met name Jan D., reed op 22 April te Bergen in de Dorpstraat door te veel links uit te halen, een auto aan uit Zaandam, waarin de heer T. R. en zijn ver loofde waren gezeten. Het innig samenzijn werd zeer verstoord en bovendien aan den wagen van Amor nog voor 13.75 schade toegebracht. Vonnis tegen den niet-versche- nen automobilist 30 boete of 10 dagen en 13.75 schadebetaling. VROOLIJKE NACHTPITTEN. In den nacht van 29 op 30 April had zich zekere heer J. T. v. d. B. met andere bon- vivants op het drankpad.begeven en bezocht men ondermeer een bruilofspartij, waarop men niet eens was genoodigd. De genoodig- den die wél waren getooid met liet bruilofts kleed, zagen van de ongenoode gasten liever hun hielen, dan hun teenen, doch wisten bij Saxon blijven staan en probeerde hem te helpen, maar het fust bewoog zich niet. „Achter het vat moet een houten stuk in den muur zitten", fluisterde Saxon opgewon den. „Misschien de weg naar de gang". „Gelooft u aan wonderen?" vroeg Marion eenigszins minachtend. „De prinses en de edele ridder belegerd in den kelder. Een kat knaagt en wijst hun den weg naar buiten. De ridder fluit en plotseling verschijnen twee melkwitte schimmels om de prinses en den ridder veilig naar het kamp van den koning te brengen. Is zoo het sprookje niet?" „Juist", prees Saxon, „buitengewoon juist", vervolgde hij op bittere scherts ingaande, „maar helaas een der schimmels trapt in een molshoop en verstuikt zijn voorbeen. Is het een onheil of een geluk? Hoe het zij, de rid der moet de prinses voor zich in den zadel nemen en galoppeert met haar over velden en door bosschen, tot zij eindelijk vermoeid van de lange rit en de vele avonturen haar zwartgelokt hoofd op zijn schouder laat rus ten en vermoeid inslaapt. En de liefde is in ziin hart ontwaakt. Bij het kamp van den ko ning gekomen, wekt hij haar zacht met een Verontwaardigd wilde Marion hem in de rede vallen, maar hij legde met een vinger op den mond het zwijgen op en wees in de richting waar de rat nog steeds knaagde. Onverstoorbaar vervolgde hij: ,De ridder brengt de prinses bij den ko ning, die hem hoffelijk en dankbaar ontvangt en hem aldus aanspreekt: Ridder, gij hebt deze jonkvrouwe het le en gered.' Bemint gij haar?" Nu kon zij zich niet langer bedwingen Zwijg!" riep ze verontwaardigd hen met een zoet lijntje en een borreltje bui ten de deur te werken. Zij vertrokken daar op in hun auto, doch liepen toen in de ar men van chef Vermeulen, die constateerde, dat de chauffeur v. d. B. onder den invloed verkeerde en tot besturen niet in staat was. De gevaar voor de veiligheid van het ver keer opleverende likkebroeder werd thans bij verstek (hij was niet verschenen) veroordeeld tot 30 boete of 10 dagen en ontzegging rij bevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. DE LUCIFERS WILDEN NIET BRANDEN. Onze Alkmaarsche ijscospecialiteit Piet S. was weer op 't appél om het vervolg en slot van zijn avontuur te Bergen, alwaar hij door den seizoenveldwachter Jan Heystra, 'n bij zonder krasse zestiger, was geverbaliseerd wegens het innemen van een verboden stand plaats in de Eeuwigenlaan te Bergen. Het verweer van Piet, dat hij geen handel had gedreven, maar alleen een jongmensch wat „vuur" had verstrekt, kon niet worden ont zenuwd, maar Piet was zoo dom geweest den heer Heystra te vertellen dat hij toestem ming van zekeren collega Zwart had gekre gen, diens standplaats bij zijn afwezigheid te mogen innemen, over welke smoes hij figuurlijk gesproken, zijn hals brak, met ge volg veroordeeling tot 1 gulden boete of 1 dag. EEN JURIDISCHE ANGEL ONDER HET GRAS. De heeren A. S. en Kr. BI. uit Egmond aan Zee waren in 't holle van den nacht Saxon lachte eindelijk heimelijk. Haar zelf vertrouwen was teruggekeerd. Onderwijl hadden zijn handen niet gerust, maar welke moeite hij ook deed, in het vat was geen beweging et krijgen. Toch gevoel de hij als bij ingeving, dat hier de uitweg was, waarnaar zij zochten. „Hier moet een geheime uitgang zijn", sprak hij nu ernstig, „doch ik kan hem niet vinden". Zijn overtuigende toon en doelbewust op treden, deden hun uitwerking gelden. „Kijkt u eens achter het fust", raadde ze. Zij lichtte hem bij. Het vat stond een voet van den muur verwijderd. Saxon stak zijn hand in de opening, doch voelde niets wat op een deur geleek. „Kijk daar eens", zei Marion en liet het kaarslicht vallen op een uitstekenden steen achter het fust, waar de muur aan de onder zijde breeder was. „Daar kan ik niet bij". „Klimt u op het vat". Opgewonden sleep te zij een stoel aan. Vlug klom hij naar boven. Zoo ver moge lijk liet hij zich in de opening zakken en kon iuist met zijn teenen den uitstekenden steen bereiken. „Het fust beweegt", riep Marion. Hij had dit zelf ook reeds bemerkt, daar hij bij de on verwachte beweging bijna zijn evenwicht had verloren. Op gevaar af achter het vat te vallen, liet hij zich zakken en bracht zijn volle gewicht op den steen over. Er knarste en schuurde iets. Langzaam maakte het vat een halve draai en week verder van den muur Fr kwam een opening vrij, groot genoeg om aangetroffen door den rijksveldwachters v. d. Leegte en Mol op 't strand onder Bergen, in 't bezit van carbidlantaarns en vergezeld van een hond en als toen aangehouden. Er ontstond een geweldige „deining" onder dit weinig harmonieus gezelschap, gevolgd door een geducht verzet, waarvoor de Egmonders tot een strenge straf werden veroordeeld. Bij die gelegenheid namen de veldwach ters twee carbidlantaarns in beslag, doch de kwestie was nu in hoofdzaak: was bedoeld zeestrand jachtveld in den zin van de jacht wet. De rijksveldwachter en de ambtenaar waren het daarmee roerend eens, doch na tuurlijk verkondigden de stroopers, waarbij Krijn tevens voor zijn hardhoorigen en van een geluidsversterker voorzienen kameraad, het woord voerde, een tegenovergestelde meening. Het was ook, volgens amice Krijn, niet hun bedoeling geweest te stroopen, doch zij waren zoekende naar aangespoeld hout ter inlevering bij de strandvonderij. Gevorderd werd tegen ieder 10 boete of 10 dagen, doch de kantonrechter hield de vonniswijziging nog één week in beraad. ZE WAGEN HET ER MAAR OP. Een tweetal jonge en blijkbaar levens lustige slagersknechts uit Hoorn, de heeren Theo B. en Piet D. waren op Donderdag 26 April in een huurauto op stap gegaan naar Neerlands hoofdstad en hadden laat in den avond den terugtocht aanvaard met een hui veringwekkende snelheid, plm. 70 K.M. On derweg begon het te regenen, bleek de rui- i i t Saxon gelegenheid te geven den muur achter het vat grondig te onderzoeken. Snel liet hij zich weer naast Marion op den grond glijden. Alle vermoeidheid was geweken. Beiden waren slechts door de gedachte bezield een uitgang te vinden. „Ik begin in uw sprookje te gelooven", riep ze uit. Haar oogen schitterden. Op haar eerst zoo bleek gezicht vertoonde zich een zachte blos van opwinding, die haar in Saxon's oogen nog bekoorlijker maakte Hij keek haar getroffen aan, maar zijn stem klonk weer spottend, toen hij vroeg: „En ook in den koning?" Zonder notitie te nemen van haar ant woord, verdween hij geheel achter het vat, zette zijn onderzoek voort. Hij klopte en tast te, tot eindelijk zijn vingers een nauwe spleet in de kalklaag voelden, vol stof en vuil. De speet bleek minsens vier voet lang. „Hier moet het geheim verborgen liggen" zei hij. „Maar ik zie geen kans in deze steen massa beweging te krijgen. Het geweld is niets te bereiken". „Maak eerst de spleet schoon", raadde Marion hem. Met zijn dolk begon hij de spleet van zand en vuil te ontdoen, zonder echter iets te ont dekken. Wel scheen het hem dat de spleet in het midden iets breeder was. Hii stiet met ziin dolk in de nauwe opening. Hij voelde dat hij op ijzer stiet. Hij drukte de dolk zoo hard mogeliik naar beneden F.en veer. Een licht gekraakt. Zij konden een juichkreet niet onderdrukken. Een gedeelte van den achter wand week bijna geruischloos en de twee jonge menschen staarden in een onpeilbare, donkere diepte (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5