Alkmaarsche Courant Haar avonturier. QemecHtecadm (feuilleton Rechtszaken #o»©o®s Radicpcogcamm *0®®°®° Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 14 JUNI HEILOO. Daaronder schreef hij het volgende reim: O Vrijdag 15 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.-8.— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 8.—11— uur) 8 Grpl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. Ad. Bouwmeester. 10.30 Or gelspel C. Steyn. 11— Dr. H. B. Wiardi Beekman: Democratie en dictatuur. 11.20 Gr.pl. 12.Grpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.30 Kniples Kinderklee- ding. 3.— Gr.pl. 4.— Orgelspel J. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5. VARA-orkest olv. H. de Groot. 5.45 Deel. J. Lemaire. 6.03 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst, m. m. v. F. Wale, zang. 6.30 C. Steyn, accordeon en Joh. Jong, piano. 6 45 „De VARA roept". 6.48 Vervolg VARA-orkest. 7-30 A. W IJzer man: Democratie en dictatuur. 7.50 „De VARA hoog". 7.52 Gr.pl. 8- Causerie ds. W. Golterman. 8.15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest olv. C. Schuricht. R. Strauss-progr. In de pauze: Causerie Prof. R. Casimir (VPRO). Na afloop: Vrijz. Godsd Pers bureau, Vaz Dias en causerie dr. N. Westendorp Boerma. 1045 Gr. pl. 11.— Muz. allerlei (hawaiian guitaar, accordeon, zang, saxofoon en piano. 11.30 Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl 11.30 Voor zieker en ouden-van- dagen. 12.15 Gr.pl. 2.— Pianoreci tal en gr.pl. 3.30 Koorconcert 3.45 —4.— Gr.pl. 4.15 Zang- en piano recital. 4.30 Koorconten. 4.45 Zang en pianorecital. 5.Lezing. 5.20 Schlagermuziek en grpl. 7.15 Causerie. 7.35 Gr.pl. 7 45 Carillon concert. 8.15 PTT-kwartierfje. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Opera ukz. 10.50 Vaz Dias. 10-5512.Gr pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 1105 Causerie. 12 20 Orgelconcert Dom Gregory Mur- ray. 12.50 Verslag v. d. Senior TT- races op Man. 2.20 Voor de scho len. 3.20 Schooiconcert. 4.05 Ch Manning er. zijn orkest. 4 50 E Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 PurcelLs cembalo- muziek 7.10, 7 30 en 7.50 Lezin gen. 8.20 Sandv Powell's Road Show, revue-progr. 9 20 Ber. en voordracht. 10.Pianorecital C. Dixon. 10.20 Derde en vierde acte van Puccini's „La Bohème" 11 35 12 20 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.— Zang en piano 3 20—5.20 Concert uit rest. Wivex. 8.20 Herdenkingsprogr. 9.35 Viooi- recital. 10.35 Zang en piano. 10 55 Mandolineconcert door Trio. 11-25 —12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.40 en 7.20 ür.pl. 12.20 Blaasconcert 0. 1. v. Warwas. 1.20 Sted. orkest van Remscheid o.l.v. Margiaf. 4.20 Leipz. Symphc. Orkest olv. Steffen. 5.35 Pianorecital K. Delseit. 7.20 Omroeporkest 0. 1. v. Buschkötter. 8 35 Gevar. progr. mm», orkest, koor en solisten. 9 05 Radiotooneel 11.2012.20 Omroepdansorkest o- ROME, 421 M. 9.05 „II paese dei campanelli", operette van Lombar- di en Ranzate. Leiding: Josi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: DEUTSCHLANDSENDLR, 1571 M. 8.35 Concert door solisten, koor en orkest olv. F. Gantz. 905 Madrigalen olv. Prof. L. Hess. 9.25 Causerie (gr.pl.) 10.20 Poli tiek overzicht. 10 30 en 11.05 Ber 11.20—12.20 Josef Schwarz en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Davenlry 10 50—11 20, Lond. Reg. 12-20—16.05, Daventry 16.05—24.—. Lijn 4: Keulen 10.3516 20, Leipzig 16.20—17.20, Keulen 1720—19.20, Luxemburg 19.20— 24- „Dan eerst een flink ontbijt". Wordt vervolgd. No. 138 1934 De raad dezer gemeente vergaderde gister avond voltallig. De heer K o s t e 1 ij k merkte naar aahlei- ding van de notulen van 11 April op, dat daarin een insinuatie voorkomt van ds. Barnhoorn aan spr.'s adres, als zou spr. ten aanzien van de verbinding Stationsweg Egmonderweg 'n te star standpunt hebben ingenomen. Spr. wees erop, dat zijn meening toen door deskundige adviezen was gerug- gesteund. Dit was met de door dr. Barnhoorn voor gestelde verbinding niet het geval. Na nog eenig heen en weer gepraat 't was van weinig belang had de heer Kostelijk geen verder bezwaar tegen deze notulen, die even als die van 16 Mei werden goedgekeurd. Van diverse personen was bericht ingeko men van aanneming der in de vorige verga dering gedane benoemingen. Van Th. Brand was een verzoek ingeko men in te trekken het schorsingsbesluit voor één week door de werkverschaffingscommis sie, daar hij er finantieel nadeel van had. Na bij den heer Kostelijk ingewonnen advies stellen B. en W. voor afwijzend te beschik ken; als de heer Brandt zich niet op het werk gedraagt zooals het behoort, kan dit niet geduld worden op een werk van ruim 100 man. Conform voorstel van B. en W werd z.h.st. besloten. Evenzoo werd afwijzend beschikt op de aanvraag om schadevergoeding door den heer W. P. Smart, door het aanleggen van den weg RijksstraatwegN.H. kanaal. Na persoonlijk onderzoek zijn B. en W. van meening, dat er van geen schade sprake is. De heer S c h u ij t betreurde het, dat de verkoop van grond aan den heer Swart van 't begin af onbevredigend en onaangenaam is verloopen. Hij heeft verkocht, in de mee ning, dat de weg anders zou loopen, zooa's hij op 'n kaart gezien had. De heer K o s t e 1 ij k betoogde nog ge holpen door den heer Opdam, dat de heer Swart geen recht op schadevergoeding heeft. De G.E.B.-rekening 1933 werd opnieuw vastgesteld. Aan de orde was een voorstel om een geldleening aan te gaan van 50.000* als aanvullend bedrag op de reeds aangegane leening van 100.000, benoodigd voor den nieuwen weg naar de Egmonden. Die ton was geleend bij de „De Nederlanden van 1845" te Den Haag; die van 50.000 zal even voordeeliger geleend worden van de Nationale Levensverzekeringsbank N.V. te Rotterdam. Conform besloten. Tenslotte was een voorstel aan de ord om grond aan te koopen voor de verbreeding van den Westerweg, tot ten minste 10 M. Het R.K. kerkbestuur is bereid den benoo digden grond voor niets af te staan, evenals de heer J. Haazelager. De heer K. Hareman vroeg 0.25 per M2.van hem is noodig 850 M2. T.z.t. zu! len B. en W. voorstellen doen tot verleggen en verbreeding van de klinkerbestrating al daar. B. en W. stelden voor bovengenoemde perceelen te aanvaarden en te koopen, alsook te aanvaarden den grond van D. Rusting, voor diens huis aan den Heerenweg. De heer Keesman wil bij grondaankoop voor wegverbreeding daar waar verkoo pers er belang bij hebben de eerste Me ter gratis wordt overgedaan. De heer V a h 1 ondersteunde dit denk beeld. De heer S c h u ij t zag bij kerken en scho len geruischlooze wegens aangelegd. De heer K os t e 1 ij k stelde voor van den heer K. Hareman de eerste M. gratis te vra gen en voor de rest 0.25 te geven per M2. De heer Opdam wees er op, dat dit nu moeilijk gaat, omdat Hareman al een bouw vergunning heeft en al begonnen is met bou wen. Het heeft al moeite gekost Hareman zoover te krijgen, zoodat spr. het voorstel Kostelijk ontraadde. Dr. Barnhoorn betwijfelde of 't mogelijk is dermate in te grijpen in het particuliere bezit. De eigenaren zijn z.i. niet verplicht dien grond voor niets af te staan. De voorzitter vond het niet onbillijk, dat Hareman den grond voor landprijs af staat. De heer K o s t e 1 ij k trok ditmaal zijn voorstel in, doch wilde in 't vervolg handelen Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 13). Saxon sloot den muur, bracht het fust op zijn oude plaats. „Gaat u nu rustig slapen, denk niet aan vervelende dingen. Doe eenvoudig de oogen dicht. Ik zal u wekken". Daarna sloot hij de deur, maar hij ging nog niet rusten. Eenige oogenblikken liet hij zijn gedachten den vrijen loop. Hij wachtte tot hij meende, dat Marion ingeslapen zou zijn. Voorzichtig verliet hij den kelder en ging naar de boven vertrekken. In de eerste kamer, waar hij perkament, een looden inktpot en een veder gezien had, nam hij een stoel, verwonderd dat hier alles nog op zijn plaats stond. Buiten klonk rumoer en geschreeuw, tel kens verlichtte een rose gloed de vensters en teekende fantastische beelden op den vloer. Hij zette zijn lantaarn op de tafel en na zich eenige oogenblikken bedacht te hebben, schreef hij met duidelijke drukletters: „DE SPROOKJESKELDER". Zoo: had Marion een paar keeren het ge welf genoemd. in den geest van Keesman's voorstel om ge daan te krijgen de eerste Meter voor niets te •"■'Jgen. De voorzitter ontraadde dit voorstel, waarop de heer Keesman het ook voor dit geval introk. De heer Greeuw had gevraagd, of B. W vergunning verleend hadden aan den neer De V ries om zijn winkelhuis aan den neeienweg te verbouwen, in afwijking van den rooilijn. De voorzitter antwoordde hierop bevesti gend; krachtens de gewijzigde verordening waien B. en W. niet bevoegd de vergunning W7 ,V€Lr ,°uw'n8' van dien gevel te weigeren. y,n en W. een andere oplossing aan de hand gedaan, doch die zou de ge meente geld gekost hebben. Het speet B. en W. ook, dat deze verbouwing niet voorkomen kon worden, omdat het een obstakel in den """eg blijft. De heer K o s t e 1 ij k stelde voor nieuwe onderhandelingen met den heer De Vries te openen; lukt dit niet, dan stelde spr. voor den weg daar te verbreeden voor zoover mogelijk is; dan kan ieder zien, hoe weinig De Vries het algemeen belang dient. De heer Greeuw steunde dit voorstel. De voorzitter betoogde, dat een ver eende vergunning niet meer ingetrokken kan worden. De heer S c h u ij t vond het absurd een weg alleen daarom te verbreeden, om iemand aan de schandpaal te slaan. Dr. Barnhoorn vond het bovendien niet goed zoo gemeentegeld weg te gooien; het verkeersbelang eisclit het niet. Besloten werd de onderhandelingen als nog te heropenen teneinde een andere oplos sing te krijgen. Hierna sluiting. VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. HIJ LEED SCHIPBREUK IN 'T GEZICHT VAN DE HAVEN. Alvorens met heldenmoed den aanval te beginnen op de 90 wachtende belastingza ken, had de politierechter eerst nog wat uit te kienen met den ^O-jarigen los-arbeider Jan D. te Alkmaar, welke beer zich op 29 Januari 1931 de vingers had gebrand aan een uit de schuit van schipper van Lienen gestolen zak anthraciet. Deze man was op 9 Juni 1931 veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met 3 proefjaren en bijzonde re voorwaarden, die hij op ernstige wijze overtreed nog juist voor de driejarige proeftijd was verstreken. Na een langdurige conferentie met gesloten deuren bleek het dat het onderhoud niet naar wensch was verloopen, althans werd den ter elfder ure nog mislukten reclassant medegedeeld dat d-3 voorwaardelijke straf zou worden ten uit voer gelegd. Een ernstige waarschuwing voor belang hebbenden, die soms wat al te gemakkelijk over dezen proeftijd en vooral de bijzondere voorwaarden plegen te denken. BLIJKBAAR EEN EPIDEMISCHE AANDOENING. Het is opmerkelijk hoeveel belastingobjec ten van Den Helder en omstreken zich de vrijheid veroorloven nalatig te zijn in het aangeven van hun inkomstenbelasting. In andere gemeenten van ons arrondissement komt dit euvel zoo goed als niet voor. Thans waren niet minder dan 8 dergelijke geen tee- ken van leven gevende cliënten voor den fis cus, die een ontzettenden last veroorzaken in de administratie, gedagvaard, waarvan al leen de heer Nic. J., garagehouder te Anna Paulowna, was verschenen. Hij wierp dc- schuld op zijn faillissement, welk excuus niet werd aanvaard. Verdachte werd veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen. DAT ZAL NADER WORDEN UITGEZOCHT. De heer Jan Br., landbouwer te Schagen, was de eerste comparant van 4 aanwezige rijwielplaatzondaressen en -zondaars. Hij sprak van een noodlottig misverstand bij den verbalisant Schellinkhout, zóó overtui gend, dat het hem gelukte, aanhouding te verkrijgen. VADER WILDE WEL EEN DAG VOOR DE VROUW OPKNAPPEN. Mej. Alida de La B.—B. te Alkmaar was het slachtoffer van een rijwieldief, die haar belastingplaatje had gestolen te Wijk aan Zee, en liep tegen de lamp op den Rijks weg te Den Helder. Zij werd veroordeeld tol 5 boete of 1 dag en stelde voor, dat haar man, 'n fotograaf zonder inkomen, dien dag maar moest gaan uitzitten. Waar echter het remplagantenstelsel in 't algemeen is afge schaft, kon dit aanbod helaas niet worden geaccepteerd. ALS 'T HEEL MOOI WEER IS EN LEKKER IN DE LUCHT. De heer en mevrouw P. B. en Anna Aag je B. te Oudkarspel waagden het op een mooien zonnigen dag er op uit te trekken per rijwiel, terwijl geen hunner was voor zien van een belastingplaatje. Ze liepen ech ter leelijk in de fuik en mevrouw was zelfs als afgevaardigde aanwezig om het hari van den politierechter door een vurig plei dooi te verteederen. Het echtpaar werd ech ter over hetzelfde kammetje geschoren en ieder veroordeeld tot het gewone tarief: 5 boete of 5 dagen. DIE MAAKTE ER EEN SLECHTE GEWOONTE VAN. De arbeider Batte M. uit Harenkarspel, thans gecostumeerd in 't veldgrijs, was zelts tweemaal gesnapt zonder plaatje. Hij be weerde niet over de noodige contanten te be schikken, wat den rijksadvocaat, blijkens de mysterieuze bewegingen zijner lippen, koud liet. De politierechter gaf al niet veel meer teekenen van warmte en veroordeelde hem tot 2 x 5 boete of 2 x 5 dagen. INKOMSTENBELASTING OVERTREDERS. Veroordeeld: Pieter B. te Den Hel der 15 boete of 5 dagen. Frans B. te Den Helder 6 boete of 3 dagen. C. S de H. te Wieringen 10 boete of 5 dagen. Nic. B. te Anna Paulowna 5 boete of 3 dagen. Gijsb. M. te Den Helder 10 boe te of 5 dagen. Ger. W. T. te Anna Pau lowna 8 boete of 4 dagen. Petrus W. te Den Helder 6 boete of 3 dagen. E. N. J. de W. te Den Helder 10 boete of 5 dagen. E. N. J. W. te Den Helder 6 boete of 3 dagen. Rijwielbelasting: Anna A. B. W. te Bar singerhorn 5 boete of 5 dagen. A. T. J. v. d. B. te Anna Paulowna 2 x 5 boete of 2x5 dagen. Hendr A M. B. te Medem blik 5 boete of 5 dagen. Pieter B. te Oudkarspel, idem. Anna A. B. B. te Oud karspel, idem. Jan B. te Schagen, idem. Alida de la B.-B. te Alkmaar, idem. Jan D. te Wieringen, idem. Willem E. te Barsingerhorn, idem. Jozef G. te Hoorn, idem. Wijbe de Gr. te Schagen, idem. Joh. F. v. d. H., onbekend, idem. Arie D H. te Den Helder 10 boete of 10 dagen. Lolke J., onbekend, 5 boete of 5 dagen. Antje van K. te IJmuiden, idem. Volkert K. te Purmerend, idem. Th. P. K. te Hoorn, idem. Simon K. te St. Maarten, idem. Eppo K., onbekend, idem. Joh N. K. te Castricum, idem. Maria M. L.-S te Alkmaar, idem. Jan L. te Wieringen, idem. Batte M. te Harencarspel 2 x 5 boete, 2 zaken. Geert P. te Anna Paulow na 5 boete of 5 dagen. Hendr. J. R. te Julianadorp, idem. Joh. de R. te Castri cum, idem. Petr. R. te Bergen, idem. Abel S. te Wieringen, idem. Egb. S. te Winkel, idem. Joh. Cor. A. S. te Heilo, idem. Pieter S. te Sijbecarspel, idem. Een voet breed en vijf voeten hoog. Een rechte lijn en toch een 'boog. Een groote steen, een mans gewicht. Maakt somtijds zware lasten licht. Leg tweemaal vijftien passen af, Let op de vierde, graaf een graf. „Nu is de schat aan de vergetelheid ont rukt", mompelde hij, het stukje perkament in zijn wambuis verbergend. Hij rees over eind en keek in het gelaat van een man, die in de deuropening stond, een ruw gelaat met een langen, onverzorgden 'baard, blijkbaar een onderofficier der Kroaten, die hem op lettend gadesloeg, een pisiool in de vuist. „Wat moet je?" vroeg Saxon. „Dank mij, hopman, dat ik gekomen ben; hoor dat rumoer, kijk uit het venster. Alles brand, heel Maagdenburg. Ik heb het heele huis doorzocht, maar weinig draagbaars ge vonden en nu kan ik wel raden waarom. Ook hier zal de rooie haan gauw kraaien. Geen steen zal op den ander blijven". „Dan zal het tijd worden te vertrekken", antwoordde Saxon langzaam, maar dacht snel na. „Zeker, maar eerlijk deelen". ',Er valt niets te deelen". "Beter de helft en het leven, dan niets en de 'dood. Een doode heeft niets meer noodig „Dat is waar, maar Hij keek langs den vreemdeling heen en knikte vriendelijk, alsof iemand achter den rug van den Kroaat stond. Deze zag even om, Saxon sprong toe, zijn rechterhand greep den gewapenden arm. Het schot ging af, ae kogel v'oog in de zoldering De linker vuist trof met de smalle buitenzijde de kin van den Kroaat met een doffen slag. Kreu nend zakte de man neer en Saxon viel op hem. Toen zijn tegenstander het bewustzijn ver loren had, stond hij kalm op en sloot de deur. Maar reeds hoorde hij naderende voet stappen. Snel sloop hij den hoek om en verdween achter 't harnas van zijn vriend den ridder. Iemand was hem blijkbaar op de hielen en naderde zijn schuilplaats. Onverwachts schoot Saxon te voorschijn en de vervolger die op het gezicht van den geharnasten rid der verschrikt was blijven staan, lag, voor hij wist wat er eigenlijk gebeurd was, buiten kennis in den tuin. „Goed gedaan!" prees Saxon en sloeg zijn vriend, den stalen ridder, op den schouder, dat het kletterde. Scherp luisterde hij, maar hoords niets meer. Hij liet de gevallen vijanden liggen, waar zij waren, zette het harnas weer op zijn post en opende den kelder. Eindelijk strekte hij zich uit op zijn bank „Een welverdiende rust", dacht hij, floot 'even zacht voor zich heen, mompelde: ,.Met drie uren", zeker wetend dat zijn geoefende geest hem juist op tijd zou doen ontwaken. HOOFDSTUK IX. Boem, bats, boem. Saxon schrok wakker het was alsof reuzen bezig waren boven zijn hoofd met rotsblokken te gooien. Hij sprong op en begreep. Het huis en den toren waren '"gestort. Een scherne brandlucht drong cPn ke?der binnen. Hij hoorde het geknetter der vlammen. 7.20 en 8-20 Gr.pl. 12.50 rettly- orkest. 9.05 „Joseph", opera van Méhul. 10.50 Dansmuziek. 1 v Ilgner. 12.20 Salonorkest en gr.pl. 1.30 2 20 Gr.pl. 5.20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 6-50 Salonorkest 8.25 Gev. concert mmv. orkest en solisten. 10.30 Vlaamsche liederen 10.55—11 20 Gr.pl 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salonorkest olv. Walpot. 5.20 Omroeporkest 0. 1. v. André 6.35 Gr.pi. 7.— Piano-reci tal. 8.20 Symphonieconcert 0. 1. v. Meulemans 10.3011.20 Grpl. Lijn 1: Hilversum. Arie S. te IJmuiden, idem. Jonkheer C. J. S. te Den Helder, idem. Roel S. te Winkel, idem. Esther S. te Amsterdam, idem Jan V. te Putten, idem. Auke V. te Den Helder, idem. Nic. V. te Hoogcarspel, idem. Roeifje de V. M. te Amsterdam, idem. Hendr. Joh. W. R. te Alkmaar idem. Wegenbelasting: Jb. v. d. B. te Z.- en N- schermer 5 boete of 5 dagen. Rud B te Bussum 15 boete of 15 dagen. J. H. B te 's-Gravenhage, idem. Petr. B. te Alk maar, idem. Ale B. te Barsingerhorn, idem. Simon G. B. te Zaandam 1 boete of 1 dag G. C. en J. K. te Alkmaar 2 x 8 dagen boete of 2 x 8 dagen. J. v. d. G. te Anna Paulowna 10 boete of 5 dagen. D. A. H. te Amsterdam 5 boete of 5 da gen. Adr. H. te Haarlemmermeer 15 boete of 15 dagen. Pieter J. te Alkmaar 5 boete of 5 dagen. Corn. v. K. te Rot terdam 15 boete of 15 dagen. Petr. K. te Zwaag, idem. Pieter K. te Wijk aan Zee 10 boete of 8 dagen. Reurt K. te (voorheen) Den Helder, 15 boete of 15 da gen. Jb. P. K- te Noordschermer, idem. Ferd. K. te Bergen 5 boete of 5 dagen. Joh. Th. K., onbekend, 15 boete of 15 da gen. Frans J. L. te Amsterdam 10 boere of 10 dagen. Jos. H. A. M. te Haarlem, 15 boete of 15 dagen. Joh. W. M. te Amsterdam, idem. Frans M. te Alkmaar, 15 boete of 15 dagen. Joh. G. N. te Haarlem, idem. Fokke N. te Amsterdam 5 boete of 5 dagen. Minno N. te Am sterdam 5 boete of 5 dagen. Gerrit P te Purmerend 10 boete of 5 dagen. Hartog Sch. te Amsterdam 15 boete of 15 dagen. Arthur S. te Alkmaar, idem. Karei H. R. S. te Amsterdam, idem. Jb. Op hetzelfde oogenblik klopte Marion. „Het huis stort in", riep ze. Zij opende de deur, liet hem binnen en schoof den dikken grendel er weer voor. „Geen vrees. Het gewelf zal het best hou den", sprak hij vol overtuiging. Toen plotseling een ontzettende slag, een helsch lawaai, geraas en gerommel, alsof een zware lawine op hun hoofden neerdaal de. „De toren", zei Saxon. „Eeuwen heeft hij gestaan en nu gaan die brandstichters al dat moois vernielen". „Die mooie, oude toren", zuchtte Marion zacht. „Het is alsof ik een besten vriend ver lies". Vol bewondering keek Saxon naar haar lief, bedroefd gelaat. „Kom", zei hij. „Wij zullen ons reisklaar maken. Hoe eerder we deze ruines verlaten, hoe beter". „Wat moeten we meenemen?" klonk de wedervraag. Hij legde zijn schouderbedekking en zijn zwaard af, bond een spade aan zijn gordel. „Een zak met voedsel, wat wijn, kaarsen. Een tondeldoos heb ik!" Marion vond een reiszak, geschikt om op den rug te binden, deed er alles in Ze hing een grooten mantel om en verborg haar dik ke, zwarte krullen onder de lakensche capu chon. Hijzelf sloeg een zwaren, rooden rui termantei over de schouders. „Hebben we voor een dag of drie te eten?" vroeg hij. „Dat geloof ik wel". SI. te Haarlemmermeer, idem. Cornelis Sm. te Den Helder, idem. Simon Andr Sm. te Heiloo, idem Hilbrand S te Wer- vershoof 5 boete of 5 dagen. Corn. F;. S. te Haarlem 15 boete of 15 dagen. Leonard W. te Andijk 5 boete of 5 dagen. Willem Jos. W. te Blokker 15 boete of 15 dagen. Nic. van Z. te Heiloo 5 boete of 5 dagen. Pieter Z. te Den Helder, idem. Frans H J. te Haarlem 15 boete of 5 dagen. Corn. v. d. O. te Andijk, idem. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. (Meervoudige strafkamer). (Zitting van Dinsdag 12 Juni). LANGEDIJKER ZWIJNTJES JAGER? De 23-jarige Barend D., monteur te Broek op Langendijk, thans staatslogé, compareer de als no. 1 van de rol op het verdachten bankje, als gevolg van het hem bij dagvaar ding ten laste gelegde feit, dat hij in den nacht van 5 op 6 Febr. te Broek op Langen dijk een oud rijwiel, eigendom van den bou wer Jan v. d. Molen, dat deze in zijn schuur had gedeponeerd, zich had toegeëigend. De verdachte zwijntjesjager, verdedigd door mr. Schuurman, ontkende, doch in zijn nadeel sprak, dat de eigenaar op 27 Maart Barend op een rijwiel zich had zien voortbewegen, dat behoudens eenige mutaties door hem als zijn eigendom werd herkend. De verdediging had twee getuigen a de charge gedagvaard, waarvan alleen de va der van den verdachte was verschenen Het bewuste rijwiel, dat verschillende ver anderingen vertoonde, genoot méér be langstelling dan Rembrandts Nachtwacht ooit ten deel is gevallen. Men kon zich een- voudig aan den aanblik niet verzadigen. Ze aten, maai spraken weii.ig. Daarna verdwenen ze achter het groote fust. Saxon stapte weer op den breeden steen, het fust draaide om zijn as. Hij drukte zijn dolk op de veer en door den geopenden achtermuur betraden ze het geheime gewelf. Dan ging hij terug, bracht het fust op zijn plaats te rug en sloot de kleine deur achter zich. Het had hem weinig moeite gekost te ontdek ken, dat de deur op dezelfde wijze als aan de binnenzijde van buiten gesloten en ge opend kon worden. Over de eiken deel begon nen ze hun tocht. Het was er donker, blij ging voorop met de lantaarn, die een geel, spookachtig schijnsel vooruit wierp De at mosfeer was gedompt en van een vochtige vunzigheid, maar langzamerhand gewenden ze er aan en gelukkig bleef de kaars bran den. De stemming van Saxon was zeer opge wekt en onwillekeurig oefende dit een heil- zamen invloed uit op den gemoedstoestand van zijn reisgenoote „Het begin is goed, dat geeft een krijgs man meed!" rijmde hij „Als de kaars uitge gaan was, zou het er leelijk voor ons heb ben uitgezien. Wel hangen hier niet de geu ren van een danszaal, maar in een onder- aardsche gang heb ik dat nooit geroken". Een glimlachje kwam op Marion's gezicht „De monniken dansten niet!" viel ze hem in de rede. „Maar het bagijntje wel. Kent u dat Vlaamsche liedeke „Kwezelke wilde gij dan sen?"

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5