JCeck ÓL School 5i£tmieiws Jjujezondm Stukken Mackt&ecichten WERKLOOSHEID NEEMT AF. Sinds Mei gedaald met 6857. VERKEERSONGEVALLEN. Motor over den kop geslagen; twee gewonden. „OP HOOP VAN ZEGEN" ALS FILM. Regie van A. Benno. DE BEDREIGDE SCHOLLEVAAR. Moor kleine iuinen. De directie van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede. dat in de week van 21 tot en met 26 Mei het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit- 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 585.600, van wie 85.200 landarbei ders. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Mei j.1. in totaal 315.074 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 30..950 mannen. Hiervan waren werkloos 292.949 personen, onder wie 283.353 mannen. Op 12 Mei 1934 be droeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 322.499. Hiervan werkloos 299.806 personen, on der wie 289.935 mannen. Het aantal in geschreven werkzoekenden is sedért 12 Mei 1934 gedaald met 7.425, het aantal werkloozen met 6.857. REGEERINGSVLEESCH GESTOLEN. Onlangs is diefstal van regeeringsvleesch gepleegd te Diepenveen in de conservenfa- briek van de N.V. voorheen fa. P. Geist en Zoon, waar vleesch in blikken werd ge maakt, terwijl de slachting der koeien van- de Crisis-Rundveecentrale was opgedragen aan een slager te Deventer. Deze slager werd aangehouden, terwijl hij vleesch bii zich had ten vervoer Men vermoedt, dat h,r door hem ontvreemde vleesch aan particu lieren te Deventer is verkocht. De instructie in deze zaak is door de justitie te Zutphe.i geopend. HET DREIGEND CONFLICT IN DE NEDERLANDSCHE MIJN INDUSTRIE. Nog geen resultaat bereikt. In de gistermorgen te Heerlen gehouden vergadering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf werd tusschen directies en mijnwerkersorganisaties geen overeenstem ming verkregen omtrent het voorstel van de directies betreffende 10 pCt. loonsverlaging. De directies stelden voor, de verlaging in étappes te doen ingaan, te beginnen met 1 Juli a.s. met 5 pCt. De afgevaardigden der arbeiders wezen ook dit af. Zij wilden de arbeiders dit wél vertellen, maar niet daar toe adviseeren. De directie wees het voorstel der arbeiders af om de loonsverlaging voor- loopig een maand op te schorten om in dien tijd met de regeering te onderhandelen. Di recties en organisaties zijn intusschen bereid tot nader overleg. Vragen aan den minister. Het Tweede Kamer-lid de heer Drop heeft aan den minister van waterstaat vragen ge steld over het dreigende conflict. Toen Dinsdagavond omstreeks half elf de 33-jarige motorrijder G. P. van Os door de Rozenstraat in Feijenoord, Linker-Maasoever, reed, zwenkte plotseling een wielrijder, d;e voor hem uit fietste, naar links. De motor rijder remde zoo stevig, om een aanrijding te voorkomen, dat hij over den kop sloeg en te gen de straat smakte. Zijn vrouw die achter- op zat, viel evenals haar man met het hoofd op de straat. Beiden hebben een hersen schudding opgeloopen. De geneeskundige dienst heeft hen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij ter verple ging zijn opgenomen. De vrouw verkeert in levensgevaar. De fietser, die het ongeluk- veroorzaakt had, is niet gedeerd. Wel is zijn rijwiel, dat met de motorfiets in aanraking kwam, geheel vernield. POOLSCHE JOURNALISTEN IN ONS LAND Thee in hotel de Witte Brug in Den Haag. Gistermiddag heeft de chef van den regee- ringspersdienst, de heer A. J. Lievegoed, in hotel de Witte Brug in Den Haag, een thee aangeboden ter gelegenheid van het bezoek aan ons land per K.L.M.-vliegtuig van de Poolsche journalisten onder leiding van graaf Stefan Los, perschef van den Pool- schen minister voor verkeer. JONGEN VERPLETTERD. Reed op fiets, die te groot was. Op den Biesterweg te Eindhoven reed gis teravond de acht-jarige W. Saassen, wonende op den Aalsterweg, op een fiets, die hem te groot was, zoodat de jongen met zijn been tusschen het frame trapte. Plotseling naderde een zwaargeladen vrachtwagen, waardoor de jongen schrok, van de fiets viel en juist voor het linkervoorrad van den wagen neer kwam. Vóór de voerman het paard tot staan had gebracht, was het zware voertuig reeds over den knaap heengegaan. De jongen is naar het ziekenhuis gebracht en daar spoe dig overleden. G E PENSION NEER D SPOORWEG PERSONEEL. Te Utrecht is een vrij druk bezochte verga dering gehouden van gepensionneerd spoor wegpersoneel, ter bespreking van de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen voor gestelde pensioenkorting. De heer P. de Haan te De Bilt heeft hier in het plan der directie besproken. Hij noem de dit onrechtmatig, aangezien het pensioen fonds een fonds is van het personeel en niet van de directie, en heeft het verder als onbil lijk geschetst. Verscheidene sprekers hebben daarna het woord gevoerd. Middelen van actie tegen het plan der directie werden geopperd. Nage gaan zal worden, welke daarvan tot uitvoe ring kunnen worden gebracht. dit mede in een nota aan de Tweede Kamer ter beantwoording van het verslag over het wetsontwerp tot instelling van een Ver- keersfonds. De vraag door de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaats aangelegenheden gesteld over de uitkeeringen uit het Verkeersfonds aan lagere publiekrech telijke lichamen voor andere verkeersuitgaven dan die, welke met de wegenverbetering ver band houden, kan althans in dit stadium der zaak naar de meening van den mi nister, niet bevestigend worden beantwoord Eerst nadat de oplossing van het coördina tie-vraagstuk een vasten vorm heeft aangeno men, zal beslist kunen woredn of ook de ge meentetramexploitatie in het verkeersvraag- stuk moet worden betrokken. De tegenwoor dige tekorten op de exploitatie van tramlijnen in sommige gemeenten mogen er niet toe leiden, op dit punt een overhaaste beslissing te nemen. INSTELLING VERKEERSFONDS. Houding van de regeering. Minister Kalff acht den tijd nog niet ge komen ook de gemeentelijke tramexploitatie te betrekken in het verkeersvraagstuk. Hij deelt DE FRAUDULEUZE HANDEL IN SIGARETTENPAPIER. Weer een aanhouding te IJ muiden. Dezer dagen is melding gemaakt van de aanhouding van een persoon te IJmuiden, die een hoeveelheid sigarettenpapier, waar voor de belasting nog niet was betaald, bij verschillende plaatselijke winkeliers aan den man bracht. Het schijnt voor deze soort smokkelaars in de gemeente IJmuiden een bijzonder geschikt terrein voor hun afzet gebied is, want Dinsdag mocht het den rijksambtenaren gelukken andermaal een persoon aan te houden, die juist het station had verlaten met een koffer, inhoudende circa 5000 ongedekte pakjes sigarettenpapier. GENEESHEER GEWOND DOOR EEN PSYCHOPAAT. Dezer dagen kwam een verpleegde van het psychopathenasyl te Balkbrug op rapport bij den geneesheer-directeur dr. M. Westen terp. De man beklaagde zich erover, dat de directeur had geweigerd hem te ontslaan. Opeens stak de psychopaath dr. Westenterp met de punten van een schaar in het linker oog. Voorts bracht hij hem andere wonden toe in het gelaat. Broeders schoten toe, maar het kostte veel moeite den man, die wild om zich heen sloeg, te arresteeren. Men zal vragen, hoe de man aan een schaar kwam. Voorschrift is, dat de ver pleegden het vak moeten leeren, dat zij wenschen. Deze had juist den vorigen dag opgegeven boekbinder te willen worden en daarom moest hij een schaar hebben. Dr. Westenterp wordt te Zwolle ver pleegd. Er is groot gevaar dat hij het lin keroog zal moeten verliezen. BRAND. Boerenwoning afgebrand; niet verzekerd, niets gered. Door onbekende oorzaak is tijdens afwe zigheid der bewoners brand uitgebroken in den achterbouw van de boerenwoning van den landbouwer E. Boeka] aan den Leuther- weg te Venlo. Toen de brandweer ter plaatse was, lag het géheele gebouw met inboedel reeds tegen den grond. Niets was verzekerd. KORTE BERICHTEN. Bij de Staten Generaal is ingediend een wetsontwerp tot wijziging aan aanvul ling van de wet van 19 December 1930 tot regeling van den uitvoer van melkproducten en van gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk en room. Minister de Wilde zal deze week nog een bezoek aan Limburg brengen, in verband met enkele hangende actueele vraagstukken, Limburg betreffende. De minister zal met Ged. Staten verscheidene plaatsen bezoeken. Te Leeuwarden is gister 68 jaar oud, overleden de heer K. Harts, oud-directeur der Rijkskweekschool aldaar. Hij heeft de onderwijzersopleiding daar ter stede 32 jaar gediend. H M. de koningin komt hedenmiddag per spoortrein van 5.27 uur van het Loo in de residentie voor een kort verblijf in het paleis Huis ten Bosch. H.M. stelt zich voor op 23 Juni a.s. voor enkele weken naar Zwitserland te gaan. H.K.H. prinses Juliana vertrekt heden avond 19.00 uur per s.s. „Batavier V" naar Engeland in gezelschap van de hofdames jonkvrouwe van Tets en jonkvrouwe de Brauw en van haar kamerheer baron Baud. Mej. A. C. Jansen, onderwijzeres aan de o.l. school te 't Zand is in gelijke betrekking benoemd te Akersloot. Ds. A. Verwaal te Etten (N.-B.), voor heen te Alkmaar, heeft het beroep naar de herv. gem. te Kage (Z.H.) aangenomen. Ds. J. J. T. Spaargaren te Midsland (Terschelling) vroeger te Aartswoud, hoopt Zondag 24 Juni n.m. 2 uur zijn intrede te doen in de gemeente Broek in Waterland na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. Eikema van Schagen. BEZUINIGING DOOR COMBINATIE VAN LEERKRACHTEN AAN HANDELSSCHOOL EN KWEEKSCHOOL. Men schrijft ons: Een bezuiniging, die groote geldelijke voordeden afwerpt zonder dat er gesproken kan worden dat bepaalde belangen geschaad werden, zal bij een regeering of bij ge meenten, die groote financieele tekorten heb ben te overwinnen, wel toegejuicht worden Het betreft hier bezuinigingen op onder wijsgebied, die wij hieronder zullen aan geven en die elders reeds vruchtdragend zijn gebleken De opleiding van onderwijzers(essen) heeft <te laatste jaren meermalen een punt van be spreking uitgemaakt en nu is in Den Helder een proef genomen met een combinatie Han delsschool en Bijzondere Kweekschool. Deze vereeniging is een succes gebleken en de be voegde autoriteiten hebben zich daarover 1. GROOTE WERKING 2. CONSTANTEKWAUTEIT 3. GOED TE VERDRAGEN 4. GEEN StHADELMKE NEVENWERKINGEN jt zijn de voortreffelijke eigenschappen van Uitsluitend verkrijgbaar indeoranje-bondbuisjes von 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl 10 ets zeer gunstig uitgelaten. Het directe gevolg daarvan is, dat de onderwijzers(essen) niet alleen zeer goed worden afgeleverd, maar ook dat Den Helder de goedkoopste op leiding heeft. Want wat is het geval? De aan de Kweekschool te Den Helder verbon den leerkrachten hebben allen één of meer middelbare bevoegdheden, wat aan geen andere opleidingsschool hier te lande het geval is. Gezien hun bevoegdheid zijn zij dus volkomen voor hun taak berekend, wat niet anders dan het onderwijs ten goede kan komen. Wat echter in dezen tijd nog zwaarder weegt is het feit, dat deze opleiding veel go-edkooper is dan elke andere. Door de vereeniging met de Handelsschool komt het aantal lesuren- van de leerkrachten boven de twintig en daar het salaris per uur berekend wordt en d-e uren boven de twintig het laagst worden uitbetaald, is het begrijpelijk hoe men op eenvoudige wijze een bezuini ging tot stand kan brengen. Zou zoo iets in Alkmaar ook niet mogelijk zijn? Zou hier geen combinatie van de Handelsschool en Kweekschool te bewerken zijn? Gezien het succes in Den Helder, alsmede de omstan digheid, dat lok hier ter stede alle leer krachten aan de Handelsschool één of meer middelbare bevoegdheden bezitten, zou zeer zeker niet alleen een aanzienlijke bezuini ging kunnen plaats vinden, maar zou ook het onderwijsbelang er bij gebaat zijn. D-e filmregisseur A. Benno te Haarlem heeft de rechten aangekocht voor de verfilming van „Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans. Het ligt in de bedoeling de première van de film te geven in November a.s., de maand waarin herdacht zal worden, dat Herman Heijermans tien jaar gele den overleden is. De schollevaar. Laat ik hem ditmaal zoo maar noemen, al ie aalscholver de meer officieele naam voor dezen inte- recsanten vogel. Eenige jaren geleden heb ik ook al eens over hem geschreven, maar hij verdient het in hooge mate dat nog eens de aandacht op zijn belang wekkende verschijning wordt gevestigd. Hij verdient het om allerlei redenen en de meest actueele is wel deze, die door der. titel van deze bijdrage reeds wordt aangeduid: dat zijn bestaan wordt be dreigd. '11 Paar cijfers zijn om te beginnen dan wel even de moeite waard. In 1918 broedden er in ons land nog 3000 paren, in 1926 was dat aantal tot ruim 1100 paren verminderd In een gering aantal ja.en dus een castrophale achteruitgang, die op den duur tot volledige ondergang van deze vogelsoort dreigt te leiden. Of dat erg is? Ja, dat is buitengewoon erg. Want dat beteekent, waar het zoo als hier bij de aalscholvers moedwillig gebeurt, dat beteekent een schennis van het leven, het groote, veelzijdige leven der aarde en van het heelal, dat mede aan zijn veelzijdigheid zijn rijkdom en bekoring ontleent. „Er is", zegt dr. J. P. Lotsy, „niets schandelijkers dan het uitroeien van soorten, hetzij als sport, hetzij om ver meend voordeel var den mensch, omdat niemand ter wereld in staat is een eens verloren gegane soort weer in het leven te roepen." Nu dat lot den aalscholver bedreigt, niet omdat hij aan levenskracht heeft ingeboet, maar omdat de menschen hem niet dulden en vervolgen waar zij kun nen en opjagen van kolonie tot kolonie, nv is het zaak dat daartegen gestreden wordt. Het is droevig, maar waar, dat do natuurvriend in ons land en elders ticuwens ook heel vaak in een vechtpo- sitie gedrongen wordt, niet omdat hij dat zoo graag wil, maar wel omdat hij, zal hij in vrede kunnen genieten van de natuur, er allereerst voor waken moet, da. die natuur, er allereerst voor waken moet, dat die natuur zooveel mogelijk ongeschonden blijft. De aalscholver, de forsche, stoere vogel in zijn zwarte kleed met groenach- tigen bronsgloed er over, broedt, zooals ik nierboven al aanduidde, in kolonie liefst in het geboomte rondom eenden kooien, maar ook wel, zooals in Gaaster- la* d, in gewoon bosch De grootste ko lonies bevinden zich bij Lekkerkerk. waarheen de vogels van het eertijds be roemde schollevaarseiland tusschen Nieuwerkerk en Rotterdam na de inpol dering in 1861 zich verplaatst hebben, en aan het Belterwijde bij Wanneperveen in Overijsel. Vroeger was er bij Giethoorn cei zeer belangrijke kolonie aan het al om bekende Bovenwijde, maar in 1919 zijn daar de vogels door het kappen van de nestboomen verdwenen, waarmee het schilderachtige dorp van bruggen en vonders*een van zijn grootste attracties op natuurhistorisch gebied heeft ver loren. De vogels zijn daarna her- en der waarts aan het zwerven geraakt, pro beerden het op verschillende plaatsen, maar werden overal uit vrees voor scha de aan het boomgewas en aan den v.schstand verdreven. Voor het grootste deel zijn zij aan het Belterwijde terecht gekomen, waar zij een belangrijke, maar ook al weer nog onbeschermde broed- kolonie vormen De Vereeniging tot be houd van natuurmonumenten, die al zoo prachtig veel voor de schoonheid en de ook in aetshetischen zin bewoonbaarheid van Nederland heeft gedaan, die over Naardermeer et Oisterwijksche vennen, over heide bij Dwingeloo en bosschen aan den Veluwezoom en over vele, vele andere kostelijke natuurgebieden haar beschermende handen heeft uitgestrekt, is nu van plan ook de eendenkooi aan het Belterwijde aan te koopen, om daar"- mede het op dit oogenblik belangrijkste broedgebied van den schollevaar voor ondergang te behoeden. 15000 gulden is daarvoor noodig, een aanzienlijk bedrag, dat echter, als allen meewerken, best bijeen kan komen. Het gironummer (ik gebruik dezen keer meer cijfers dan ge woonlijk, vergeef het mij terwille van den glans van poëzie, die er achter staat) hei, gironummer van Natuurmonumen ten te Amsterdam is 32391 (adres Hee rengracht 540). Gelukt dit plan, dan is opnieuw een waardevol natuurgebied behouden, dan kunnen de bedreigde schollevaars weer vrij hun vlerken uts'aan en vliegend over de meren en de lage landen of uit ziende over de „ee mee blijven bijdragen to- de veelzijdige schoonheid van mooi Nederland. A. L. B. Geachte Redacteur, Zaterdagmiddag m'n winkel bij gemis aan volk ontloopend, na een mismoedigen aan blik in onze eertijds tamelijk drukke straat geworpen te hebben, slenterde ik de stad ver der in, vanzelfsprekend naarde markt Men moet al een sufferd zijn in die markt niet direct de hoofdzaak en schuld te zien van de leege winkelstraten en winkels. Alles huist op de markt, nu onge twijfeld 't gemis aan geld de eerste oorzaak is, maar juist daaraan dankt de markt zijn grooten bloei, ten koste van winkelstand en wat daaraan vastzit. Wie of welke stadgenoot is nu bij die markt gebaat? Natuurlijk zullen 't er eenigen zijn, maar zeker niet veel! Maar schade? Ik denk zeer veel stadge- nooten. Behalve een paar enkele straten, worden alle buitenwijken en de winkels als 't ware leeggezogen. Alles gaat naar de markt en koopt daar! Terwijl de winkeliers op zeer groote kosten en lasten zitten, heb ben de marktkooplui voor een klein bedrag op den besten dag en avond een eersten stand. Waren 't in hoofdzaak stadgenooten dan bleef 't geld althans in Alkmaar, maar tegen elf uur gaat er met de kooplui heel wat geld daaruit. Vrijhandel, zult u misschien opwerpen? Kwestie van inzicht natuurlijk, maar waar het Rijk kans ziet te contingen teeren, doet ze 't thans noodgedwongen ook 't Brengt leven en vertier en buitenlui in de stad, meent ge! Jammer genoeg is er aan buitenlui even weinig te verdienen als aan zooveel anderen en dat leven en vertier, nu als daar geen winst aanzit, laat 't dan ach terweg-e blijven. Alkmaar en omstreken is te mooi om 't door zoo'n marktherrie te ontsie ren. Wil men persé toch zoo'n Zaterdag- markt, laat men dezelve dan om beurten op verschillende terreinen houden, dan heeft niet één straat of stadsdeel er schade van of voordeel, of hoe men dat bekijkt, maar afwisselend per maand of zoo, b.v. Oude gasthuisplein of Paardenmarkt, Waagplein. Korenbeurs, Dijk of Doelenveld of andere plaatsen, hoewel ik meen, en ik veronderstel met mij velen, dat de winkelstand die er voor zit en er voor op moet brengen en op de nering is aangewezen, met opheffing in de zen moeilijken tijd althans, iets gebaat is. Met dank voor de plaatsing, EEN WINKELIER. Geachte Redacteur, Gaarne zou ik naar aanleiding van het raadsverslag uit de gemeente Oterleek iets opmerken en vraag daarvoor in uw veelge lezen blad beleefd eenige plaatsruimte. Het gedeelte daaruit „Werkschuwheid", las ik met groote aandacht, juist omdat ik van nabij den kant van het werkloozen- vraagstuk heel anders ervaar. Want ik weet. dat de mannen hier alles in het werk stel len om aan den slag te komen en dat zij het werk dat er is, aannemen. Ik weet hoe één hunner den geheelen morgen bij de boeren rond is gegaan om te vragen aan den hooi oogst te mogen deelnemen en overal nul op het request kreeg. Drie werkgevers hielpen om de beurt elkander, zoodat vreemde ar beidskrachten overbodig waren. Het is niet mijne bedoeling daar eenige aanmerking op te maken, alleen is het mij te doen om aan te toonen, dat een arbeider, al zou hij non zoo graag in loondienst gaan, daartoe geen gelegenheid heeft. Mij dunkt, als de heeren Baltus en Spaan meer openbaarheid aan hun tekort aan arbeidskrachten hadden ge geven, zij zeker hulp hadden kunnen krij gen. Bovendien, mag men spreken van ar- beidsschuwheid, als in den hooioogst de werkloozen bezet zijn, waardoor het kan voorkomen, dat niet dadelijk iedere boer wanneer hij dat wil, een arbeidskracht uit het werkloozenleger kan krijgen? De voorzitter die van meening is, dat de werkloozen er op uit moeten trekken om voor hun gezin te verdienen weet niet wat het zeggen wil, overal het woord „voorzien" te hooien, weet niet wat het is, troosteloos in het gezin terug te keeren zonder werk, weet ook niet wat het is, met het steungeld, dat lang met in de eenvoudigste behoeften blij vend kan voorzien, en dat den werkloozen lang niet van harte gegeven wordt, rond te moeten tobben. Daarom kan ik mij nimmer ergeren aan gesprekken zooals het raadsverslag ze ons weergeeft want hoe kan men boos zijn op een kind, dat lacht en speelt, ook als moeder hevige zorgen of hoofdpijn heeft? Maar wel kunnen volwassen menschen leeren begrijpen, dat geen huisvader moed willig zijn gezin aan armoede zal prijsgeven, een enkele uitgezonderd natuurlijk, doch die zijn er in alle standen. Het gaat in de gemeenten als in vele ge zinnen. „Nauwte brengt grauwte'', zegt het spreekwoord, als er niet veel geld is, klin ken over en weer dikwijls ongegronde ver wijten, waardoor men haat zaait, weder zijds. „Onze wereld zal aan hare hardheid en heerschzucht ten onder gaan, zoo niet een diep verantwoordelijkheidsgevoel ons sociaal inzicht bevrucht", schreef Just Havelaar. Laat ons hopen, dat dat verantwoordelijk, heidsgevoel bij werkgevers en werknemers spoedig kome, of anders, dat onze wereld zoo spoedig mogelijk verga. De diepe ellende, die onnoodig geleden wordt op onze heerlijke aarde, de haat, af- gunst en nijd, het wantrouwen, dat daar heerscht tusschen de menschen onderling, maakt haar nu juist niet tot een paradijs. Met dank voor de plaatsing. L. v. d. WAL—DE BOER, Stompetoren. Het planten van koot. Een der voornaamste werkjes in den groen- tentuin, in het begin dezer maand, is het planten van kool. De sluitkoolsoorten voor vroeg gebruik werden reeds aangeplant en zijn al aan den groei. Deze worden in den nazomer en herfst geoogstnu planten we voor winterprovisie. Wanneer het zoo droog blijft als het nu is, zal het planten van kool op veel plaatsen bezwaar opleveren. Toch kunnen we het niet lang uitstellen, want liefst moeten de sluitkoolsoorten voor half Juni zijn geplant. Natuurlijk kunnen we direct na het planten flink aangieten, maar bovendien is het heel goed de planten vooraf eenigen tijd met de wortels geheel in het water te plaatsen, opdat ze zich geheel vol kunnen zuigen. Kool verlangt een voedzamen grond en vooral veel stikstof. W? ïeer de planten een maal aan den groei zijn, geven we ze twee a driemaal met een tusschenruimte van eeü paar weken een over-bemesting met Chilisal- peter, ongeveer drie K.G. per Are. Teneinde verbranden der bladeren te voorkomen, strooien we het om den voet der planten, on der de bladeren. We planten op 70 a 80 c.M. afstand waarbij we natuurlijk rekening hou den met de soort van kool die we planten. Tot de voornaamst vijanden van kool behoo- ren wel de rupsen van het groote en kleine koolwitje,Pieris Brassicae en P. Rapae, en de rupsen van de kooluil, Mamestra Brassicae^ De beste bestrijding is het geregeld wegvan gen en dooden der rupsen. Een lastig te be strijden ziekte is knolvoet. Dit wordt veroor zaakt door een zwam, Plasmodiophora Bras sicae. Het ziektebeeld is een knolachtig ver dikte wortel en een slecht groeiende, gewoon lijk afstervende plant. Een zware kalkbe- mesting is goed, maar niet afdoende om de ziekte te bestrijden. Waar de ziekte het vorig jaar optrad, planten we de eerste twee jaren geen kool. Wees ook voorzichtig met het be trekken van planten van onbekende herkomst. Spruitkool kunnen we nu ook gaan uitplan» ten. Deze eerste planting geeft in den herfst haar oogst. Voor wintergebruik planten we einde Juli. Het vrijkomende land van vroege erwten en peulen kunnen we daarvoor benut ten. Ook planten we vaak twee rijen spruit kool tusschen de erwten en peulenrijen. De gebruikelijke afstand is circa 60 c.M. Wan neer de erwten en peulen zijn afgeoogst, wordt het loof dan voorzichtig verwijderd, waarna de grond met een riek of hark moet worden losgemaakt. Soms gebruikt men ook wel spruitkool als volgteelt na vroege bloem kool. Echter moet dan een extra stikstof-be mesting worden gegeven, daar ook dit gewas veel stikstof verbruik. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 13 Juni 1934. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor- Aard appelen per 10O K.G. 2.506.90; Aard- beien per 100 slof 33—67; Aalbessen per 100 doos 16; Andijvie per lOOstuks 1.10—4; Asperges per 100 bos 10 25; Bloemkool le s. per 100 stuks 5-50 9, 2e s. 24; Doperwten per 100 pond 4—7; Kropsla per 100 stuk3 0.502.40; Komkommers per 100 st. 3—6; Postelein per bakje 1537 cent; Peulen per 100 pond 7—10; Rabarber per 100 bos 14; Raapstelen per per 100 bo s0.50; Selderie per 100 bos 0.50 1.20; Spinazie per 100 bak 18—67; Snijboon enper 100 pond 21—25; Dubb. Spercieboonen 21—25, Tuinboonen 4 7, Tomaten 7—11, per 100 pond; Uien 1.30—2.40 en Wortelen 3~ 6.50 per 100 bos. HOORN, 14 Juni 1934. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 10 stapels kleine fabriekskaas 19.50; 16 stapels kleine boerenkaas 19; 3 stapels fabriekscommissiekaas 19; 10 stapels Boerencommissiekaas 23. Totaal 39 stapels, wegende 21944 K.G. De handel was goed. SCHAGEN, 14 Juni 1934. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en p.ijzen als volgt; 4 Paarden 100—200; 7 Geldekoeien (mag.) 8O—130; 31 Geldekoeien (vette) 160—/ 225; 3 Kalf- koeien 150—215; 2 Pinken 40—50; 4 Graskalveren 16—27; 120 Nuchtere kalveren 4—110; 88 Schapen (vette) 14—17: 253 lammeren 512: 21 Varkens (mag.) 12—14; 4" Varkens (vette) per K.G. 28—30 cem: 95 Biggen 3—6; 86 Kippen 0.601; 10 Een den 0.30; 105000 stuks kipeieren 2 2.50; 4000 stuks Eendeieren 240— 2.50, kleine 1.90—2; Kalkoeneieren 4.10. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juni '34. 200000 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 4.405 30, Drielingen 2.50— 3.70, Kleine 1 1.20, per 100 K.G. en 940 bos Wortelen 3.10—3.80. NOORDSCHARWOUDE, 13 Juni 1934. 40700 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 4.40—5.70, Groote Schotsche muizen 1.802.20, Drieling en/ 2.502-90, Kleine 0.50—/ 1, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 13 Juni 1034. Sch- muizen 4.60—5.30, Schotsche drielingen 2.50—3 en Kriel 1.30—1.50. Er waren 3396 K.G. aardappelen aange voerd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8