Alkmaarsclte Courant ^Rechtszaken Seutfieton Haar avonturier. #©«3©€s©e Jiadiopcoguuiima oe4*000f Kleur bekennen. Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 19 JUNI No. 142 1934 VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 15 Juni. Men kan gerust aannemen, als een arme bietenbouwer in een schamel fordje een aan rijding had veroorzaakt met een zandauto zoo'n zaak al lang in de finesses was uitge zocht, doch waar het gold een goed gesi tueerden Amsterdamschen reeder, die een vaart van 70 K.M. 'n eenigszins geforceerd slakkengangetje noemt, worden alle zeilen bijgehaald en deskundigen en verdediger als hulptroepen gemobiliseerd om te bewerken, dat de verdachte „sans reproche" de recht zaal kan verlaten. Zoo hadden we dan bij wijze van ouver ture de voortgezette behandeling van de aanrijding bij de meer beruchte dan beroem de Stolpervlotbrug van den auto van den reeder H. J. M. V. uit Amsterdam, die met een vaartje van plm. 60 K.M. bij het gevaar lijke kruispunt op den zwaar beladen zand auto, door den chauffeur Oosterbaan be stuur, was gestormd. Als getuigen werden thans nog gehoord de Zijper veldwachter v. d. Heijden en de chauffeur Ranzijn uit de Heerhugowaard, die beiden verklaarden, dat mijnheer de ree der, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, er stond destijds ook nog 'n bord dat waarschuwde tegen de gevaarlijke kruising, te snel had gereden, om eventuali teiten te kunnen voorkomen. De ambtenaar was dus volkomen gedispo neerd om na een toelichting te requireeren schuldigverklaring en het opleggen van een geldboete ten bedrage van 25 subs. 10 da gen hechtenis. Het is duidelijk, dat verdediger mr. Kös ter, zich eveneens niet onbetuigd liet om na een niet minder welsprekend betoog te komen tot zijn conclusie, dat de chauffeur niet be hoorlijk uit zijn doppen had gekeken, zijn cliënt vrij uit ging en derhalve behoorde te worden vrijgesproken. Na een kleine schermutseling tusschen de beider partijen juridische strijdkrachten, commandeerde de kantonrechter een status quo en werd het schriftelijk vonnis bepaald op a.s. Vrijdag. DE ZENUWACHTIGE AUTOMOBILIST. De Warmenhuizer marchandeur A. K., die ook de vorige week voor het aanschijn des kantonrechters was verschenen, compareerde thans ten tweeden male, ten einde getuige te zijn van het verhoor van de echtgenoote van den automobilist, door wiens schuld hij den te Heiloo in een haag en een greppel zou hebben gereden. Deze dame verklaarde ech ter, dat haar echtgenoot zich niet aan eem ge onregelmatigheid had schuldig gemaakt en stipt de regels van het verkeer in acht had genomen, waarop de heer K. nog vele bed.n- kingen naar voren schoof, om ten slotte den ambtenaar 10 boete of 10 dagen te hooren requireeren. A.s. week schriftelijk vonnis. EEN AAN DUIDELIJKHEID NIETS TE WENSCHEN OVERLATEND OORDEEL. Een Hoornsche mijnheer, met name A. C., bevond zich op 3 Mei per auto te Schagen en maakte aldaar op het Stationsplein zulke malle capriolen, dat men het noodir oor deelde hem aan te houden en het bleek, dai deze klungelaar geen rijbewijs kon vertoo- nen. De heer P. Komen uit Berkhout, die heden tegen den afwezigen verdachte in het geweer was geroepen, verklaarde dat de man zóó bar slecht reed en hij geen rijbe wijs waard was, 10 boete of 5 dagen. DE BAKFIETS WAS EEN STUKJE TE LANG. Een stadsautobus van v. Geelen torpe deerde op 21 April op den hoek Emmastraat Kennemerstraatweg, 'n driewielige motor, waarop de heer P. Kool uit Heiloo zich voortbewoog. De schade was niet belangrijk en zou volgens toezegging van den schuld- bewusten chauffeur Willem C. wel voldaan worden. De heer J. P. Schoon, getuige van de aan rijding, zeide gemoedelijk: As de fiets efk-\s korter was geweest, was er niks beurd. A.s. week uitspraak. Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 17). Zij kwamen aan het einde van de gang, die afgesloten was door een gemetselden stee nen muur. Saxon liet zijn last op den grond glijden. „Dank je, dappere ridder", zei ze. „Zoo'n groot meisje en licht als een veer tje", sprak hij overmoedig. „Dit zal het einde van onzen onderaard- schen tocht zijn. De wonderbare verschijning heeft ons den juisten weg gewezen. De vierde steen van links". Hij drukte met al zijn kracht, maar in den muur kwam niet de minste beweging. Hij voelde, tastte en trok, maar de stevi ge muur gaf niet mee. „Dat is vreemd", zei hij, doorwerkend. „Maar je zult vanavond het hoofd in een zacht bed te ruste leggen, al zal ik den muur ook moeten afbreken" en hij begon met de spade te graven aan den voet van den muur „Aan een bed durf ik niet denken", ant woordde ze zacht. „Zoover strekken mijn ver- /angens zich niet uit. Dat zal jij me zelfs niet kunnen verschaffen. Slapen in de otpen lucht lijkt al verrukkelijk". „Geen zorgen voor den tijd", klonk zijn antwoord, en hii groef verder. Toen legde Marion haar voorhoofd tegen WAAROM DAT RIJDEN NAAST ELKAAR? Op den rijksweg onder Castricum, waa. geen rijwielpad is aangelegd, werd een tweetal naast elkaar fietsende jongelui het slachtoffer van een automobiel, bestuurd door zekeren heer J. J. G. uit Alkmaar, die bij het voorbijrijden in verband met het ver- keer van de andere zijde, iets te veel naar rechts terugweek en een der wielrijders raakte, waarop ook zijn vriend kwam te val len en de geheele bubs op den weg werd ge smakt. De jongelui uit Zaandam leden nog al wat schade aan fietsen en kleeren en kwa men thans met buitensporig hooge rekenin gen aansjouwen. De eerste knaap stelde prijs op 7o vergoeding en nummer twee, die ab soluut geen andere plaats voor zijn handen kon bedenken dan zijn broekzakken, over legde een nota van 40, doch de kantonrech ter verklaarde, dat hij niet bevoegd was om a3* a6Ze vorderingen kennis te nemen, om dat deze hadden moeten worden ingediend ,or,de resP- Papa's der minderjarige schuldeischers. Wat den heer M., die ook niet geheel vrij betrof, hij werd veroordeeld tot 7.50 boete of 3 dagen. VRACHTAUTO CONFLICT. Een met 4000 KG. gerst (gelukkig geen gerstemeel) geladen vrachtauto, bestuurd door den chauffeur J. Smit uit den Helder, kwam op 10 April te Zijpe in aanrijding met een op de Grootsloot staand auto-vehikel, waarvan zekere J. G. Sneekes, in dienst van den heer Nieman, de besturing was opge dragen. Ernstige schade werd niet aange richt, doch de regeling bleef te lang uit om dat de heer Smit in navolging van den kas telein, die een bordje had hangen in de ge lagkamer met het opschrift: Die hier wil borgen, die kome morgen, steeds die schade regeling uitstelde tot „morgen", en dienten gevolge werd deze rechtszaak geboren. De patroon van Smit, de graanhandelaar G. Dekker, werd gehoord als getuige a de charge, doch gaf een voorstelling die precies klopte met de verklaring van Sneekes. De kantonrechter veroordeelde als nu den ver dachte tot 10 boete of 5 d. en zoo zal d° verzekering „Essex" hopelijk de rest wel op knappen. HIJ KON GEEN BORDJE IN ZIJN OOG KRIJGEN. Een kantoorbediende uit Amsterdam, A v. D., genoot op 10 Mei naar hartelust var; de Berger duinen en dacht niet aan waar schuwingsbordjes en veldwachters tot hij op onaangename wijze uit zijn droomen werd opgeschrikt door een bekeuring, die wel met 'n sisser afliep, maar hem heden toch in ieder geval 1 kostte. MAANSVERDUISTERING. De heer Jb. K. uit Bobbeldijk, gem. Berk hout, snorde in het nachtelijk uur lustig op zijn motor langs den Noordervaart onder de^ gemeente Oterleek, doch werd daar tot kalmte gebracht door brigadier Talsma en zijn confrater de Wit uit de Rijp, welke poli tiemannen constateerden, dat het achterlicht van de motor geen capaciteit had, achter nummer en letter voldoende te belichten. De heer K. ging niet accoord met deze diagnose en zoo werden eenige proefnemin gen gedaan, die in de opinie van verbali santen geen wijziging brachten, met gevolg dat Jaap heden werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. NOG EEN POEDER UIT HET ZELFDE DOOSJE. Ook de heer Martinus de M., een land bouwer uit Warmenhuizen, werd onder Oterleek door de heeren Talsma en de Wit aan den haak geslagen voor een te zwak- schijnend achterlicht op zijn motor. Deze zondaar was de toegevendheid zelf en had feitelijk, in verhouding met zijn chicaneurige voorganger, wel minder verdiend dan de 2 boete of 2 dagen, die de kantonrechter ook hém oplegde. NIEUWSGIERIG NAAR DE GEZONDHEID VAN DE ZELF- GEPLANTE PIEPERTJES. De werklooze bakker Pieter H. te Broek op Langendijk had zich uit liefhebberij toe gelegd op den akkerbouw en op het bouw- and zijns vaders een hoeveelheid aardap pelen geplant, naar wier gezondheid en ont wikkeling hij ten zeerste benieuwd was, zoo dat hij op 3 Juni in vaders tuin om zoo te zeggen een kraamvisite bracht. Hij hield hierbij echter geen rekening met het feit, dat hij bij de uienplantage van een anderen bou wer vertrapte en hij kreeg deswege van veld wachter Nieuwenhuis een gedachtenisplaat je, waarmede hij heden voor den kantonrech- de steenen, keek eer=t naar boven, toen naar beneden en zag een kleinen steen, onder den muur, die nauwelijks zichtbaar, een beetje uitstak. Ook zag deze bij nauwkeurige be schouwing er iets anders uit. „Probeer dien eens!" raadde ze Saxon, hem den steen aanwijzend. „Ja, hij is ook de vierde van links", ver volgde ze. Hij drukte dadelijk stevig met zijn voet er tegen en een gedeelte van den muur bewoog zich naar 'binnen. „Hoera", riep hij uit en hij had haar bijna in de armen gesloten, maar ze trad vlug lachend een pas achteruit. „En Jezus Sirach sprak: Er gaat geen list boven vrouwenlist". Achter den muur keken ze in een dicht struikgewas. Hij boog de takken terzijde en trok de deur dicht, die met een lichten tik dichtviel. Moeizaam baanden zij zich een pad door het weelderige groen. Ze bevonden zich nu in een bosch op de helling van een heuvel, verborgen voor de oogen der menschen, zeker een uur buiten de wallen. Dichtbij hoorden ze het stroomen der Elbe. Ze wierpen zich op het heerlijke roos, dat geleek op een tapijt van geelgroen fluweel. De blauwe hemel boven hen scheen eens zoo blauw en ofschoon het reeds avond werd, was alles helder als op een stralende, zon- nigen Julimorgen. Het loof van het struikge was, de bladeren der boomen, blonken helder groen. Alle kleuren schitterden in glanzen de pracht. „Wat zou het leven toch heerlijk kunnen zijn", lilosofeerde Marion, „als die on- menchelijke oorlog niet alles bedierf. De na- ter verscheen om te worden veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. JE MOET MET ALLES REKENING HOUDEN. De ijscoventer G. Z. uit Bergen verscheen in de Langestraat te Alkmaar op een fiets waarop was bevestigd een zak met zaag meel die zoowat 40 c.M. te ver buiten het stuur uitstak, 't Was: rap ik heb je en de rampzalige broodvechter de pisang voor 2 boete of 2 dagen, 't Huilen stond hem nader dan het lachen! WAARSCHUWING: IN 'T VERVOLG HOOGER TARIEF! De 18-jarige Jaapie Sm. uit Alkmaar werc in de Eeuwigelaan door den chefveldwachte: van Bergen op de bon geplakt wegens het fietsen op een racekar over den hoofdweg in plaats van het aanwezige mooie rijwielpad Deze kilometer consument kwam er nog af met 6 boete of 6 dagen, doch in 't vervolg zal de kantonrechter hem van nog dikker hout zaagt men planken geven! Mondelinge uitspraken. Strafzitting van Vrijdag 15 Juni 1934 Overtredingen van demotor en r ij w i e 1 w e tA. H. te 's-Graven- hage, J. G. v. d. H. te 's-Gravenhage, ieder 4 boete of 1 week tuchtschool, P C. S. te N. Niedorp 3 en ƒ1 boete of 2 en 1 week tuchtschool, J. J. te Alk maar, 1 boete of 1 dag hechtenis, J, J. te Alkmaar, 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hechtenis, B. B. te Haarlem, L. E. J. H. te Alkmaar, E. B. te Alkmaar, J. F. M. N. te Arnhem, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, C. V. W. te Alkmaar 4 boete of 2 dagen hechtenis, J. G. N te Amster dam, G. H. te Bergen, G. A. M. v S. te Zijpe, M. J. v. L. te Zijpe, C. K. te Heiloo B. S- te Bergen, M. V. te Schagen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, L. A. M. te Nieuwer Amstel, C. de G. te Krabben dam, ieder 5 boete of 5 dagen hechte ns, S. H. te Harenkarspel, J. A. B. te Berkhout, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, G. P te Nieuwer Amstel. P. R. te Noordscharwoude, L. S. te Zijpel J. H. te Zoeterwolde, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis; P. J. v d. K. te Heiloo A. C. te Hoorn, ieder 10 boete of 5 da gen hechtenis Overtredingen van de poli t i e v e r o r d e n i n g e n J. V. te Zaandam, P. v. d. K. te Oosterhout, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, N. C. A. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hech tenis, J. K. te Schagen, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (dronkenschap): J. K. te Schagen, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de Winkel sluitingswet: A. G te Alkmaar 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Vis- s c h e r ij w e tK. H. S. te Amsterdam 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op de open ba re vervoermidde len J. N. te Sneek, 8 boete of 8 dagen hechtenis. Men verzoek ons overname van het vol gende artikeltje uit „De Vrijheid": Ons is de vraag gesteld, of een burge meester of notaris van liberalen huize al of niet goed doet zich bij den Vrijheidsbond aan te sluiten. De vraag werd in verband gebracht met de eenigen tijd geleden in de dagbladen verspreide berichten, dat de nieuwbenoemde burgemeesters van Utrecht en van Alkmaar tot geen politieke partijen behooren, waarbij we intusschen aanteeke- nen, dat we ons meenen te herinneren, dat in het bericht omtrent den burgemeester van Utrecht wèl vermeld stond, dat de nieuwe burgemeester liberale overtuigingen was toe gedaan. Er zijn er, die het in een burgemeester prijzen, indien hij niet door uiterlijk waar neembare handelingen van zijn politieke ge zindheid blijk geeft. Zij voeren aan, dat een burgemeester boven de partijen moet staan. Maar wordt deze stelregel hier niet te onpas bijgehaald? Dat de burgemeester boven de partijen moet staan, beteekent toch alleen, dat hij niet partijman moet zijn in de kleine beteekenis van dat woord, doch dat hij naar strikte onpartijdigheid moet streven en dus ook moet ingaan tegen hetgeen door raads leden van zijn eigen richting wordt gezegd of voorgesteld, indien zulks in strijd is met het gemeentebelang, met de wet of met het tuur is zoo rijk, zoo oneindig rijk. God heeft de wereld zoo prachtig geschapen!" Saxon gaf geen antwoword. Hij haalde uit zijn wambuis een stuk per kament in vieren gevouwen. „Hier is de aanwijzing waar de kosbaar- heden begraven zijn", legde hij haar kalm uit. „Zoodra we een vertrouwbaren bode ont moeten, kan je het aan je familie doen toe komen. Voor een paar goudstukken zullen we licht iemand vinden. Mocht het in ver keerde handen vallen, dan zal het, hoop ik, waardeloos zijn. Verberg het goed". Ze keek hem verwonderd aan, maar liet het bij haar halsdoek inglijden „Dank je", fluisterde ze oververmoeid. „En nu ga ik een oogenblikje slapen". Ze strekte zich uit op zijn mantel. Hij hield de wacht. Voor hem was de tijd om te rusten nog niet gekomen. HOOFDSTUK XI. Terwijl Marion in slaap was gevallen en zich met haar geest mijlen ver bevond van de wereld, stond Saxon op, na een oogenblik gerust te hebben, om de omgeving in oogen- schouw te nemen. Glijdend als een schaduw van stam tot stam, verkende hij de bosschen o.p de flauw dalende helling, van struik tot struik, spie dend of er onraad was. Met groote snelheid sloop hij om het kamp. maakte daarna de ronde grooter, tot hij na den derden keer de overtuiging had gekre gen, dat zij volkomen veilig waren, ofschoon zij zich naar zijn meening niet ver van het kamp van veldmaarschalk Von Pappenheim Woensdag 20 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Klein VARA- Ensemble olv. F. Bakels en A. W. IJzerman, causerie. 11.R.V.U. Causerie mevr. M. Nijlandvan der Meer de Walcheren. 11.30 Ver volg orkestconcert. 12.Gr.platen. 12.15 Vervolg orkestconcert. 1. De Notenkrakers olv. D. Wins. 2.15 Kniples. 3.Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters olv. J. v. d Horst mmv. A. de Booy, zang. 6.15 Gr.pl. 6.30 RVU. A. Plesman: Het vliegwezen. 7.Mr. P. J. Mijkse- naar: Défilé der Melbourne-Races. 7.20 Orgelspel Cor Steyn. 7.35 C. Lammers: Democratie en dictatuur. 7.55 Gr.pl. 8.SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gr.pl. 8.15 Concert mmv. de Nederl. Opera-Studio, VARA-orkest, P. Pella, dirigent. A. v. d. Vies, regis seur. E. Bodky, piano en zangsolis ten. 10.45 Vaz Dias en Gr.pl. 11.— 12.Gramofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8-15 —9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. P. Boes. 11.Kwintetcon cert, olv. P. v. d. Hurk. 12.15 Gr.pl. 12.30 Vervolg kwintetconcert. 1.30 Gr.pl. 2.Voor jeugdige post zegelverzamelaars. 2.30 Toespraak door prof. dr. K. Schilder (uit Kampen). 4.10 Orgelconcert F. Kloek. 5.Kinderuur. 6.Frie- sche declamatie door H. Lodewijk. 6.30 Afgestaan. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Grpl. 7.30 Land- bouwhalfuur. 8.Orgelconcert J. Zwart. (Van 8.258.35 Causerie door J. H. de Morée). 9.Dr. R J. Dam; Het Spellingsvraagstuk. 9.25 Vaz Dias. 9.35 Dr. F. C Do- minicus: Het spellingsvraagstuk 10.Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" olv. A. Vranken en grpl. 11.—12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.Fransche les. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest olv. Thomas mmv. H. E. Joncs, bariton. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Sted. orkest Eastbourne olv. Amers mmv. R. Edwards, piano. 4.50 Gr.pl. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Schu- mann-liederen door M. Blyth, so praan. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen 8 20 BBC-orkest olv. Clifford 9.20 Ber. en fitmpraatje. .55 „The Ca- lender", comedie van Edgar Wal- lace. 11.10 Voordracht. 11.15 12.Lou Preager en zijn Band. fatsoen. Het beteekent allerminst, dat hij eigen beginselen, eigen overtuiging moet verbergen. Trouwens er zijn in ons land tal van burgemeesters, wier politieke overtui ging voldoende bekend is en die er ook rond voor uitkomen, welke richting zij zijn toege daan. Zou dan alleen de liberale burgemees ter zich in dit opzicht moeten stilhouden? Daarvoor is geen enkele reden en de tegen woordige voorzitter van de partij, Mr. Wen- delaar, heeft als burgemeester nimmer on der stoelen en banken gestoken, dat hij liberaal was, evenmin b.v. als de burge meester van Rotterdam, Mr. Droogleever Fortuyn. Waarom zou dan een liberaal bur gemeester ook geen lid van de Liberale Par tij zijn? Er is niets tegen en er is alles veór. Er is ook een Vereeniging van burgemeesters en gemeenteraadsleden, aangesloten bij den Vrijheidsbond. Juist in een burgemeester, die kleur be kent, wordt de onpartijdigheid in het leiden der vergaderingen en het geven van zijn oordeel over hetgeen daarin gezegd of voor gesteld wordt, op des te hooger prijs gesteld. Aan de toewijding, waarmede hij zijn ambt vervult, behoeft het lidmaatschap der partij ook geen afbreuk te doen. Hij behoeft immers niet actief deel te nemen aan bestuurswerk zaamheden van partij of afdeeling, of spreekbeurten te gaan vervullen. Maar waarom zou hij niet aangesloten mogen zijn; waarom niet met vermelding van zijn konden bevinden. Maar hij hoorde niets, zag niemand en vond er een bevestiging in van zijn overtuiging, dat de plunderaars naar de stad waren teruggekeerd, die zij gisteravond genoodzaakt waren ijlings te verlaten, ge dwongen door vuur en rook. In de kelders hadden de burgers angstval lig hun kostbaarheden begraven, daar was nog iets te halen. Martelend en pijnigend, dreigend met ophangen, doodsteken en af hakken der ledematen, dochters en vrouwwen mishandelend voor de oogen der mannen, zouden ze nu de arme slachtoffers dwingen de plaats te verraden waar ze hun schatten hadden verborgen. Wanneer deze, krankzinnig van lichame lijke en geestelijke ellende, eindelijk toege stemd hadden hun laatste bezit af te staan en zoo gelukkig geweest waren hun leven te behouden, maar ook niets anders dan hun le ven. dan waren ze vrijVrij tot een andere ploeg het beulswerk opnieuw begon. Saxon wist waartoe de troepen van Tilly en zijn generaals in staat waren. Opgezweept door godsdiensthaat, geprikkeld door heb zucht en wellust, zouden de overwinnaars de ongelukkige burgers beschuldigen van aller lei wanddaden, het gloeiend maken der wa pens, het werpen van pekkransen, het ge bruik van kettingkogels. Hij balde de vuisten tot zijn vingers wit werden, maar schudde eindelijk deze ellen dige gedachten van zich af. Vlug daalde hij nu langs de helling en liep langs de Elbe om een boot te zoeken. Van afgrijzen vervuld bleef hij staan aan den oever. Overal tusschen de zware golven dreven lijken. Sommige geheel ontkleed met afzichtelijke, bloedende wonden. Andere, el- PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Goldy- orkest. 8.20 „Louise", opera van Charpentier. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20 8 2.20 Concert uit rest. Ritz. 2.30 V Viool-recital. 3.20 Concert uit rest. Q Wivex. 5.20—5.50 Gr.pi. 8.20 A Operettemuziek. 9.50 Trombone- soli. 10.20 Symphonieco-.cert o.l.v. V Mahler. 11.10—12.50 Dansmuziek. Q KEULEN, 456 M. 6.25 Gr.pl. 7.20 Sted. orkest Bad-Aken o. 1. v. y) Pitz. 12.20 Gr.pl. 1.20—3 05 Strijk- A orkest olv. Johr. 4.20 Concert door X solisten en Bandoneon-Ensemble. V 5.35—605 Pianoduetien. 7.20 p Koorconcert olv. Breuer mmv. „Die A fröhlichen Fünf". 8.30 Causerie over de Saar. 8.50 Dansmuziek door orkest o.l,v. Keiper en H. Blum's orkest. 10.50 en 11.20 Gra mofoonplaten. ROME, 421 M. 9.05 „Loreley", opera van Catalani. Dirigent: Ca- solari. Koorleiding: A. Votto. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 M. Alexys' orkest. 5.20 Gr.pl. 6.50 Salon orkest. 8.20 Gr.pl. 8.50 Frans de Cort-progr., zang en deel. 9.20 Salon-orkest. 10.3011.20 Dans muziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Trioconcert. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 8.50 „Francesca da Rimini", cantate met muziek van Gilson. Leiding: Defauw. 11. 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Causerie over de Saar. 8.50 „Ein Glühwiirmchen flimmert urn die Weltnonstopvlucht van een schlager. 10.05 Boekbespreking. 10.20 Ber. 10.40 Rep. 11.05 Weer bericht. 11.20 Politiek overzicht. 11.40—12.20 Concert uit München o.l.v. Erich Kloss. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50 Daventry 105011.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20— 17.35, Lond. Reg. 17.35—19.20, Weenen 19.2024. Lijn 4: Keulen 10.3519.20, Hamburg 19.20—2030, Frankfort 20.30—20.50, Hamburg 20.50— 22.50, Deutschlandsender 22.^0 23 05, Hamburg 23.0524. naam een bijdrage geven in de kosten der verkiezingen, waarom niet een aanbeveling onderteekenen voor de candidaat der partij? Door zij politieke gezindheid niet verborgen te houden, verhoogt de burgemeester ook tegenover andersdenkenden het vertrouwen in zijn beleid. Voor notarissen en andere functionnaris- sen geldt eveneens, dat zij voor hun politieke overtuiging moeten durven uitkomen. Zeker behoort de notaris zijn ambt objectief uit te oefenen; maar dat kan hij evengoed, ja mis schien nog beter, wanneer hij, ongezocht en niet demonstratief, zegt en toont, wie hij is, dan wanneer hij zulks tracht te verhelen. Trouwens de ambtswerkzaamheden, door notarissen en andere functionnarissen, met wie het publiek in aanraking komt, verricht, hebben met hun politieke overtuiging niets uit te staan; aan den aard van die werk zaamheden kan den notaris, rechter of andere ambtsbekleeder, dus geen enkel motief ont kenen om zich afzijdig te houden van de partij, die zijn staatkundige overtuiging uit draagt. Ook schijnen er onder de winkeliers te zijn, die hun politieke gezindheid trachten schuil te houden. Hier is het motief niet de vrees voor partijdig, niet voldoende objectief te worden aangezien, maar de vrees klanten te verliezen! Dit dunkt ons al zeer benepen en kortzichtig. Tegenover gelijkgezinden kan het aangesloten zijn bij een partij in geen kander stijf als in doodsnood omstrengeld houdend, dreven langzaam stroomafwaarts. Weer andere hadden de hoofden uit het water geheven, de handen ten hemel gestrekt, wat een spookachtigen indruk maakte. Het was alsof ze bezig waren te zingen of God te smeeken om wrake op de dieven en moorde naars. Een eind van den oever schommelde een bootje zachtjes op den rivier. Saxon gruwde er van door het verschrik kelijke water te zwemmen om de boot te be machtigen, doch er bleef hem geen keus, als hij Marion wilde redden. Hij wist wat haar lot zou zijn, als ze in handen der soldaten viel. Hij kende de wet in Tilly's legers te goed. Na mishandeld te zijn, zou ze gedwongen worden als concubi ne in den legertros te volgen, uitsluitend eigendom van den man, die haar buit had gemaakt en die haar naar willekeur kon over doen aan een volgende. Dat was nu een maal het recht van den overwinnaar, totdat het misschien haar familie gelukte haar ver blijf op te sporen en haar los te koopen. Maar dan was het te laat, dan was het groote leed geleden, dan waren lichaam en geest verwoest. t Er bleef hem geen keus. Hij wist dat de eenige weg was den rivier over te steken. Hij begreep ook, dat hij het in den donkeren nacht moest doen. Geer. vrouw zou bij dag licht dat schouwspel kunnen verdragen zon der krankzinnig te worden van schrik en af schuw. Hij had geen keuze. Alle aarzeling was verdwenen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5