DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Tweede Kamer weer bijeen. De Belgische regeeringsverklaring. Ttaqdijküch Qvuctidit J&uUettland Geen hartelijke ontvangst in de Kamer. Scherpe debatten. No. 143 Woensdag 20 Juni 1934 136e Jaargang Uit het Parlemen Behandeling wetsontwerp belasting naar het vermogen van instellingen in de doode hand. Alle amendementen afgewezen. Wat vandaag de aandacht trekt..., ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen DEN HAAG, 19 Juni 1934. Na drie weken verpoozing is de Twee- d Kamer heden weder bijeen gekomen. Toen zij einde Mei uiteen ging, had zij vrijwel alles wat voor afdoening gereed lag, afgedaan, thans stond zij weer voor eer welgevuld menu. Hoeveel tijd er mee gemoeid zal zijn eer dit is afgewerkt, va'i niet met zekerheid te zeggen, maar er gaat een gerucht, dat de Tweede Ka mer tot 13 Juli zal bijeen blijven om dan tot September naar huis te gaan. Of zij in SeDtemb -.r dan nog zoo vroegtijdig weer samenkomt, dat zij vóór de ge bruikelijke sluiting nog het een en ander kan afdoen, kon men mij niet verzeke ren. Oogenschijnlijk vinden we het tamelijk overbodig, dat de Kamer na deze periode nog bijeen komt vóór de opening van de nieuwe zitting. Haar arbeid6tempo is in den laatsten tijd wel zoo versneld, dat zij heel wat meer af doet dan n ide dagen van Olim. Dat bewijst wel de heden aangevangen be handeling van het ontwerp tot de heffing van belasting op goederen in de zoogenaamde doode hand. In vroeger tijden heeft die materie wel eens aanlei ding gegeven voor breedvoerig debat, heden is de Kamer reeds zoover met de zaak gevorderd, dat er morgen zal ge stemd worden over art. 1 en de daarop ingediende amendementen. Voor een belangrijk deel vindt dit zijn oorzaak in d v wijze waarop de bespreking van het ontwerp is voorbereid: de Commissie voor de Belastingen uit de Kamer heeft de zaak eerst schriftelijk en daarna mondeling met den minister van Finan ciën, Mr. Oud, behandeld en verslag daarover uitgebracht. Daar nu de leden de- Kamer bevoegd zijn den leden der commissie mededeeling te doen van door hen belangrijk geachte vragen of opmer kingen, kan het resultaat van een der gelijke voorbereiding zijn, dat het mon deling debat van het betrekkelijk gerin ge beteekenis is wat dan ook wel is voorgekomen. Ditmaal schijnt van dit recht niet altijd gebruik te zijn gemaakt. De heer Ketelaar (v.d.) wees daarop, zijn medeleden daarover kapittelend, dat zij kritiek uitoefenden welke eigen lijk reeds bij de voorbereiding te berde had moeten worden gebracht. Eerste spreker over het voorstel was de heer Fleskens (r.k.) Deze wees wel op verschillende bezwaren, bij dit voorstel on-ermijdelijk, doch hij betuigde zijn ingenomenheid er mede, dat het geen voedsel geeft en een benepen antipapis me, dat bij deze kwestie steeds een belangrijk woord heeft doen hooren. Daarom zal zijn fractie geen principieele beswaren doen hooren, doch hij hoopte, dat de Minister zal berusten in enkele amendementen, welke bedoelen de cor poratieve vereenigingen vrij te stellen, welke in karakter de naamlooze ven nootschappen naderen, alsmede de ver mogens, welke worden beheerd voor latere uitkeering van pensioenen enz. Naast de pensionaten, welke als inrich tingen van onderwijs worden be schouwd, dienen ook de gebouwen tot huisvesting van leeraren en leerlingen worden vrijgesteld. De heer Kersten (st.ger.) begon met allerlei op te halen, wat niet ter zake diende, zoodat de Voorzitter hem moest verzoeken zich tot het ontwerp te bepa len. Hij verklaarde toen geen bezwaar te hebben tegen belasting van de goe le ren van Rome, maar de kerken der re formatie moesten, beweerde hij tot ver maak van zijn toehoorders, buiten de zaak blijven. Liever moest de Regeering de leeszalen en de schouwburgen slui ten! Als de goederen der gereformeerde en hervormde kerken niet buiten deze belasting worden gehouden, kan spr. zijn stem niet aan het ontwerp geven. Ook de heer Lingbeek (herv ger was niet over het ontwerp te spreken Hij vond, dat, wanneer de Minister de kerk gebouwen buiten de belasting laat val len, de pastoralia er ook niet on Ier be- hooren, beweerde, dat de kleine kerkge nootschappen minder worden ontzien dan de groote en nu de Regeering de katholieke kloosterlingen niet wil aan pakken, wenschte hij niet voor het ont werp te stemmen. Als een overtuigd verdediger van het ontwerp deed zich kennen de heer Van den Tempel (s.d.a.p.), die het slechts te prijzen vond, dat het kapitaal in de doode hand, veel grooter vermoedelijk dan men weet, ook in de belasting gaat bijdragen. Maar men scheppe hierbij geen uitzonderingsposities, gelijk de heeren Kersten en Lingbeek zouden willen. De heer Vervoom (plattel.) had min der op met het ontwerp, dat wel natuur monumenten vrij laat doch d pastoralia belast. In ieder geval geve men vrijstel ling voor de pastoralia bestemd voor de wedde van den predikant. De heer Bakker (c.h.) achtte deze be lasting een weinig gelukkig voorstel omdat de opbrengst, ongeveer 3 millioen niet veel beteekent. Wanneer de kerke lijke goederen niet buiten de belastin werden gehouden zou hij zijn stom aan het voorstel moeten onthouden. Ook prof. Visscher (a.r.) toonde zich geen vriend van het ontwerp. Het ware hem wel zoo lief geweest, wanneer de Regeering met belastingverlaging ware gekomen. Zijns inziens werd door het ontwerp de hand uitgestrekt naar de kerkelijke goederen en dat wel od het ongelukkigste oogenblik, nu tal van personen onder de belastingen gebukt gaan. lechts wanneer de kerk van de heffing wordt vrijgesteld zou hij zijn stem aan het ontwerp kunnen geven. De heer Wijnkoop (comm.) deed na tuurlijk heel wat kritiek hooren op dit volgens hem slappe voorstel, dat alleen de arbeidsinstituten nog eens extra zal doen bloeden. Een amendement om de arbeiders-verbruikscoöperaties vrij te stellen stelde hij ten slotte in uitzicht. Evenals zijn partijgenoot Visscher was de heer Schouten (a.r.) allerminst inge nomen met het voorstel, waarvan hij de opbrengst teleurstellend heette. Dat de heer Lingbeek zulk een tegenstander van het voorstel was, was voor hem aan leiding te herinneren dat diens voor ganger Peereboom met aandrang om deze belasting heeft gevraagd wat begrijpelijkerwijs nog al hilariteit ver wekte. De spr zou misschien zelf niet van het ontwerp willen weten, maar we verkeeren in een abnormalen tijd en dus wil zijn partij (uitgezonderd natuurlijk dus prof. Visscher) zich niet vijandig tegenover het voorstel gedragen, mits men het tijdelijk karakter er van hand- haakft en de belasting niet hooger op voert. De heer Sneevliet (rev. soc.) vond de wet met het oog op de geringe opbrengst niet de moeite waard. Men had er veel meer uit kunnen halen, wanneer men de zaak maar niet te angstvallig en be nepen aanpakte. Minister Oud heeft in zijn beknopte antwoord aan de vele sprekers verklaard nu niet in een financieel debat te willen treden. Dat heeft hij reeds voldoende gedaan. Ook hij vindt den belastingdruk te hoog, maar dit voorstel is geen on verwacht novum, het was reeds aange kondigd bij de Millioenenrede en op de opbrengst van 3 millioen is gerekend. Het is trouwens een belasting met de minst mogelijke bezwaren, den minsten druk op de natuurlijke personen. In de uitwerking echter schuilt menige moei lijkheid en vooral de uitzonderingen zijn lastig aan te geven, zoodat hij aan vankelijk tegen elke uitzondering was gekant, behalve in zake de uitschake ling van de gebouwen voor den open baren eeredienst, wat een kwestie van respect was voor de geestelijke sfeer. Maar met de uitzonderingen waarmede sommige sprekers thans aankwamen, kon hij niet accoord gaan en hij nam den heer Lingbeek, den man, die eigen lijk den stoot tot het voorstel had ge geven en er nu niets van wilde weten omdat de pastoralia zullen worden be last, nogal in de maling, tot groote ergernis van dezen, die vergeefs door interrupties den bewindsman van zijn stuk trachtte te brengen. Volgens hem zou de heer Lingbeek niet eens goed de stukken hebben gelezen! Bij de hier volgende replieken heeft de heer Ling beek zich nog wat verweerd, doch mi nister Oud hield vol dat zijn tegenstan der de zaken niet goed begreep Hierna kwam art. 1 in behandeling, waarbij de heffing in beginsel wordt vastgesteld Eenige amendementen wa ren er op ingediend De heer Fleskens .k.) wilde het mogelijk gemaakt zien, dat coöperaties met het karakter van een naamlooze vennootschap vrijgesteld zouden worden. De heer Kortenhorst (r.k.) vroeg vrijstelling voor instituten van vrijwillige verzekering. De heer Vervoorn (plattel.) wenschte de coöpe ratieve vereenigingen buiten de wet ge steld te zien. De heer Wijnkoop (comm.) wenschte de arbeidersvakvereenigings- cooperaties vrijgesteld te zien. Bij het over deze amendementen gevoerde de bat verklaarde minister Oud de amen dementen Wijnkoop en Vervoorn voor onaannemelijk, het amendement-Fles- kens ontried hij omdat er geen scherp onuerscheid ie te maken tusschen coöperaties en naaml. vennootschappen en van het amendement-Kortenhorst verklaarde hij dat dit reeds in de wet voor kwam. De heeren Fleskens en Kortenhorst hebben ten slotte hun amendementen weer teruggenomen. Morgen wordt er over de gehandhaafde amendementen en het artikel gestemd. Na de opening van de vergadering heeft de Kamer heden haar goedkeuring verleend aan de interpellatie-aanvrage van den heer Tilanus (c.h.) over de veel besproken spellingkwestie. Zij zal reeds D /nderdag worden gehouden. De heer Möiler (r.k.) had heden ook een interpel- latieaanvrage over dezelfde materie ingediend, doch nam deze nu natuurlijk terug. De heer Schalker (comm.) heeft ver zocht de Regeering te mogen interpel- leeren over de verlaging van den steun in de groote steden. Zijn partijgenoot Wijnkoop heeft een interpellatie aange vraagd rakende de jongste circulaire van den Minister van Justitie in zake de behandeling van buitenlandsche vluch telingen en personen uit Oost-Azië. Daarover zal morgen door de Kamer worden beslist. Vermelden wij ten slotte nog, dat in verband met een aanvulling van het Reglement van Orde, waarbij een Com missie voor Indische zaken in het leven is geroepen, de Voorzitter tot leden dier commissie heeft benoemd de heeren Van de Bilt (r.k.), Van Dijk (a.r.), Van Boet- zelaer van Dubbeldam (c.h.), Feber (r.k.), Cramer (s.d.a.p.), Joekes (v.d.) en Van Kempen (lib.) In de Belgische Kamer heeft minister-president de Broqueville gistermiddag de regeeringsverkla ring voorgelezen. Hij zette het pro gram der nieuwe regeering uiteen en wees er op, dat de regeering vast besloten is, actief en doortastend te werken aan de gezondmaking der economische toestanden in het land. De ontstemming, waarmede men in alle kringen in België het tot stand komen van het derde kabinet de Broqueville heeft gade geslagen, is nog steeds niet afgenomen, zegt de Brusselsche Hbid.-correspondent, maar zoo vervolgt hij deze ontstemming kwam ter gelegenheid van de regeeringsverklaring zelf zóó onbewimpeld tot uiting, dat het er werkelijk een oogenblik naar uitzag, of de pas met zooveel moeite ineen getimmerde re geering op den dag zelf van haar „blijde incomste" in de parlementaire arena weer uit het zadel zou worden gewipt. Er heerschte reeds bij de opening van de zitting een stemming van nervositeit in die Kamer, die zich, terwijl minister-president de Broque ville de regeeringsverklaring voorlas, mani festeerde in tal van interrupties, waarop de Kamer telkens met uitbundige hilariteit rea geerde. De talrijke toeschouwers op de stampvolle tribunes moeten dan ook wel een weinig serieuzen indruk van de gedragingen van het parlement op een voor het land zoo ernstig oogenblik, hebben gekregen. De regeeringsverklaring. De regeeringsverklaring bevatte niets nieuws. Het was de gewone opsomming van plannen en beginselen die iedere regeering bij het begin van haar taak pleegt te ont vouwen. Wij stippen er slechts uit aan, dat het derde kabinet De Brqueville in groote lijnen de politiek van het tweede kabinet-De Broqueville zal voortzetten, met name wat de buitenlandsche en de valutapolitiek betreft en dat de regeering binnenkort nieuwe vol machten zal vragen. Opmerkelijk was de uiterst koele ontvangst, waarop deze ver klaring op nagenoeg alle Danken werd ont haald. De socialisten, wier leider, de heer Van der Velde, bij verschillende passages van de ministerieele verklaring bedenkelijk met het hoofd had zitten schudden, bewaar den een ijzig stilzwijgen, en op de banken der regeeringspartijen oogstte de heer De Broqueville slechts een zeer matig applausje. Tal van liberalen en katholieken verroerden zelfs geen vin» Nadat de premier de regeeringsverklaring onder toenemende onrust van de Kamer in het Nederlandsch had herhaald, begon on middellijk een debat. De debatten. Als eerste spreker attaqueerde de heer Van der Velde de regeering. Ironisch bracht hij hulde aan de politieke acrobatiek van den premier, die zich met de behendigheid van een koorddanser op het slappe regcerings- touw had weten te handhaven. „Toen de vorige regeering-De Broqueville aan het be wind kwam", zeide spr., „stelde men haar voor als een kabinet, samengesteld uit ster ren. Aan liberalen kant heeft men echter ver schillende dezer sterren zien vallen, en wat is er overgebleven? De nieuwe regeering!" (Algemeene hilariteit). In verband met de berichten omtrent de saneering van de Bank van den Arbeid door de regeering, was vooral de houding, die de socialistische leider ten aanzien van de kwes tie der volmachten aannam, zeer opmerkelijk. „In beginsel ben ik geen tegenstander van een dergelijken noodmaatregel", verklaarde hij, „maar ik zal mij verzetten tegen iedere poging van de reactie om een dictatuur in te voeren" In één adem voegde hij eraan toe, dat de socialisten geen obstructie tegen de verleening der volmachten zullen voeren. De Belgische regeeringsverklaring. (Dag. Overzicht). Burgeroorlog te Lyon. (Buiten land). De zeeroovers-overval. ^Buiten land). Engeland en Nederland samen tegen Japan? (Buitenland). Zal Prinses Juliana zich verloven (Binnenland). Dader te Oss gearresteerd. (Bin nenland). 5-Jarig knaapje verdronken. (Stad en Omgeving^ (Zie verder eventueel laatste berichten). Zij, die zich met 1 JULI a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Burgemeester Max in de oppositie. Veel scherper dan de leider der oppositie sprak de woordvoerder der liberalen, burge meester Max, die op buitengewoon krasse wijze tegen de regeering van leer trok. Hij laakte ten scherpste het beleid van dien heer de Broqueville in de afgeloopen weken, ver weet hem, dat hij opzettelijk gemanoeuvreerd had om zijn vriend Jaspar in de plaats van den heer Hymans aan het hoofd van buiten landsche zaken te brengen en verklaarde, dat het prestige van de regeering verzwakt is als gevolg van het feit, dat men drie ministers, die stuk voor stuk mannen van beteekenis waren, over boord heeft gegooid een ver klaring, die de drie nieuwe liberale ministers met een sip gezicht aanhoorden, maar die de katholieken met klaarblijkelijk leedvermaak luide toejuichten. Ook op de socialistische banken oogstte de heer Max bij herhaling levendig applaus, en toen hij zijn rede be ëindigd had, werd er links in koor geroepen. „Aftredenaftreden Nadat het rumoer eenigszins bedaard was nam de heer Broqueville het woord, om den heer Max van repliek te dienen, maar zijn verweer maakte een uiterst slappen indruk en in meer dan een geval, o.a. op de vraag waarom de heer Hymans niet in het kabinet was opgenomen, moest hij zelfs het antwoord schuldig blijven. Duidelijk is gebleken dat het derde kabinet- De Broqueville al even weinig staat kan ma ken op de achter hem staande partijen als zijn voorganger. Want ook in katholieke kringen is men alles behalve ingenomen met de nieuwe combinatie, die immers al te dui delijk het stigma van haar noodgeboorte draagt. De heer Sinzot, katholiek afgevaar digde van Mons, verklaarde na de zitting in de couloirs, dat hij en ten minste vijf zijner partijgenooten tegen de motie van vertrou wen zullen stemmen, als protest tegen het dreigement van den minister-president, dat hij de Kamer zal ontbinden, indien ze hem haar vertrouwen mocht weigeren. Ook aan libe ralen kant zijn ten minste vier of vijf leden voornemens tegen te stemmen Mochten al deze heeren bij hun voornemen blijven waarvan men natuurlijk in de politiek nooit zeker kan zijn dan hangt het leven van de pas geboren regeering morgen aan een zijden draad. HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM. Amerika's houding nog niet bepaald. In het Witte Huis te Washington wordt omtrent de houding der Vereenigde Staten tegenover het Duitsche transfermoratorium verklaard, dat de regeering daaromtrent nog geen beslissing heeft genomen. Voorzichtig heidshalve heeft echter President Roosevelt met het oog op de aanstaande verdaging van het Congres, eenige dagen geleden bij het Staatsdepartement geinformeerd, of nieuwe wettelijke volmachten noodig zijn, in geval men zou besluiten stappen te ondernemen tegen de Duitsche deposito's in de Vereenig de Staten. Het Staatsdepartement heeft geant woord, dat een nieuwe wet niet noodig is, aangezien de grooe bank-noodwet van 9 Maart 1933 den President de verst-strekken- de volmachten geeft tot inbeslagneming van buitenlandsche valuta enz. Zoowel door het Witte Huis als door het Staatsdepartement wordt echter met nadruk verklaard, dat deze zuiver academische informatie geenszins beteekent, dat een dergelijke stap ernstig over wogen wordt. Omtrent de toekomstige hou ding der Amerikaansche regeering is nog niets bepaald. VERMOGEN VAN JOODSCHE ARBEIDERS. In beslag genomen. De geheime staatspolitie heeft alle bezit tingen van den bond van Joodsche werkne mers met al zijn bij-organisaties ten gunste van den staat Pruisen verbeurd verklaard. HITLER GRIJPT IN! De kwestie der kath. arbeiders organisaties. Bij de j.1. Zondag gehouden Ludgerus- feesten heeft Z. H. Exc. Mgr. van Galen, bisschop van Münster, in een redevoering verklaard, dat hij, zoodra de verordening gepubliceerd werd, volgens welke de leden der Kath. arbeiders- en gezellenvereenigin- gen uit de lijsten van het arbeidsfront moe ten worden geschrapt, een telegram aan rijkskanselier Hitier heeft gezonden ver zoekend intrekking der desbetreffende be paling. In antwoord daarop ontving de bisschop een mededeeling van den staatssecretaris van den rijkskanselier, meldende, dat de staatssecretaris zich in opdracht van den rijkskanselier onmiddellijk in verbinding had gesteld met den minister van binnenland- sche zaken en staatsraad dr. Ley en dat de betreffende aangelegenheid een punt van beraadslaging zou uitmaken op de eerstvol gende conferentie van den minister van binnenlandsche zaken met het Duitsche episcopaat. HET BULOWPLATZPROCES. Drie doodvonnissen. In het Berlijnsche proces wegens den moord op de beide inspecteurs van politie Onlauf en Link op den Bülow-Plats te Ber lijn is hedenmiddag vonnis kewezen. De drie beklaagden Michael Klause, Friedrich Broede en Max Matern werden wegens te zamen gepleegden moord ter dood en tot levenslang verlies van eererechten veroor deeld. Wegens medeplichtigheid werden Erich Wichert en Zachow veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies en Wal- zer tot 10 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies. De verdere beklaagden werden resp. ver oordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. - De vrouwelijke beklaagde Matern werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De overige beklaagden werden vrijgespro- EINDELIJK REGEN... Fransche boeren verheugd. Na de bijna ondragelijke hitte van de laatste dagen, welke in Parijs een sedert 1900

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1