Alkmaarsche Courant 0{ecfiL%<iafien leuiUetm Haar avonturier. Dat ziet er heerlijk uit! ^lieleman &Mrm jBuitenland Jladiopmgtamma Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 21 JUNI DE WERKTIJDEN IN DUITSCHLAND. De stand der werkloosheid. DE AMERIKAANSCHE BOEVEN-BENDE. Ongelooflijke brutaliteit. No. 144 1934 ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 19 Juni. LIJDER AAN DEB1LITAS MENTIS De 30-jarige zwervende los-werkman Die- derik Hendr. P., thans in hechtenis, stond op 30 Januari terecht wegens rijwieldiefstallen, te Hoorn en Wegman gepl egd. Alstoen werd een onderzoek gelast van zijn min of meer twijfelachtigen geestestoestand, welk psychiatrisch onderzoek door dr. ten Raa was geschied. Deze gaf als zijn diag nose te kennen, dat de zwerver lijdende was aan debilitas mentis en niet geheel en al ver antwoordelijk voor zijn daden kon worden gesteld door zijn achterlijkheid. Met den heer Wiggers werd voorts nog geconfereerd over het vraagstuk, welke straf het best zou zijn in het gegeven geval. De schade aan den vee houder Root, f 20, wenschte verdachte te vergoeden en had voor dit doel reeds 17.50 bijeen gegaard. Overigens was de reclas seenng zelf een zwak geval en achtte de heer Wiggers opname in „Het Hooge Land" zeer gewenscht De officier releveerde dat verdachte zich in het Huis van bewaring uitstekend had gedra gen en zag in een reclasseering wel eenig perspectief Toch vermeende de officier, dat gevangenisstraf voor verdachte nuttig kon zijn bij wijze van rem voor de toekomst. De officier requireerde alsnu 10 maanden, waar van 4 maanden onvoorwaardelijk en 6 maan den voorwaardelijk. Verdediger mr. v. d. Loos refereerde zich aan het oordeel van ir. ten Raa en den heer Wiggers. Voorts wees pl. op het voortreffe lijk gedrag van verdachte in het Huis van be waring en achtte directe opzending naar het „Hoogek-nd" de beste oplossing. DE KOPPIGE SAMIJEL TRIOMPHEERT! Op 27 Augustus van het vorige jaar had de werklooze Sam L. uit Amsterdam z'n vrijen dag en was er met een vroolijk gezel schap per auto op uit getrokken naar Eg- mónd aan Zee en Omsreken. Hoewel niet in 't bezit van een rijbewijs en meer bekwaam in het besturen van een handkar, had zekere Lion Blitz op den smallen Hoeverweg het stuurrad overgenomen, tot groot verdriet van mevrouw LangeveldHolleman, die on danks voortdurend gegeven signalen geen gelegenheid kreeg met haar wagen, dezen klungelaar voorbij te komen. Ten slotte kwam het volgeladen karretje van Sam ongeveer dwars over den weg te staan, zoodat het mr. Langeveld, mede inzittende in den door zijn ega bestuurden wagen, toch rijkelijk mooi genoeg was en hij er voor zorgde, dat de verantwoordelijke Sam, die een rijbewijs had, op 10 November door den waarn. kan tonrechter mr- de Groot bij verstek werd ver oordeeld tot 30 boete of 20 dagen. Tegen dit vonnis werd verzet aangeteekend en nu stond de koppige Sam op 23 December per soonlijk terecht, echter met geen ander re sultaat, dan dat het gewezen vonnis werd be krachtigd. Maar Sam wilde persé hangen aan de hoog ste galg en kwam in hooger beroep, tot on miskenbaar genoegen van de familie Lange veld, die nu voor den derden maal werd op geroepen. Mevrouw Langeveld was thans al leen als getuige aanwezig en verklaarde als vorige malen. Waar echter niet vaststond of Sam wel diivct tot ingrijpen in staat was, vorderde de officier noodgedwongen vrij spraak. JAEPIE WOU AFPINGELEN De visscher Jacob Gr. Lz. uit Egir.ond aan Zee had in gezelschap van kameraad Engel Zw. en 'n hond 'n „onschuldig" luinwande- lingetje gemaakt, in welke excursie Jan Die- meer, de jachtopziener 'n verkapte poging tot stroopen meende te zien, zoodat proces verbaal werd opgemaakt en veroordeeling tot 25 boete of 10 dagen op 10 Maart volgde. Jaap gaf toen al direct te kennen, dat hij die straf te „oog" vond en in hooger beroep zou gaan, welke bedreiging hij blij kens de behandeling heden van dit appèl, dan ook correct had uitgevoerd. Echter tot dusver met een minimum succes, aangezien de officier bevestiging vor derde. BEN JIJ JAAP? Dezelfde visscher Jaap Gr. was op 7 Jan. Een ^isode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 19). Het was doodstil om hen heen, zelts de bladeren der hoornen fluisterden niet. „Bang ben ik niet" zei Marion zacht, als of ze de stilte niet wilde verstoren. „Ik heb een te goeden en betrouwdbaren gids; alleen vraag ik me af of een avonturier nooit vrees kent'L „Ach", zei Saxon. „Als je zoo'n tijdje als krijgsman door de wereld hebt gezworven, raak je gewend aan de vreemdste toestan den. Je krijgt een vlugheid van geest, een onwillekeurige bewegingszekerheid, die in geen ander beroep verkregen wordt. Het hoofd moet koel zijn, het lichaam altijd pa raat; van één beweging hangt je leven af. Een gemaakte fout is nooit te herstellen". „Mag ik je eens een vraag doen? Een vraag, niet uit nieuwsgierigheid, maar uit belangstelling?" „Zeker, gaarne", luidde het antwoord, een beetje verbaasd door den ernstigen toon. „Vind je het eigenlijk niet beneden je ge voel als mensch een spion van Wallenstein te zijn? Je bent Calvinist". „Protestant", viel Saxon haar in de rede „Nu goed. Zou het niet meer in oyereen- in de provinciale duinen te Castricum door jachtopziener Liefting geverbaliseerd, omdat hij zijn niet naar varkenskluifjes snuffelenden hond niet tot de orde had geroepen. Jaap ontkende op de zitting van 9 Maart met klem het bezittingsrecht van den hond en presumeerde dat Liefting zelf niet had ge weten wie hij eigenlijk voor had, want hij had gezegd: Ben jij Jaep? Ondanks dit ver weer werd Jaap echter bedacht met f 20 boete of 20 dagen (op 'n paar extra logeer- dagen wordt niet gekeken) en kwam hij maar weer in appel. Bevestiging werd ook hier gerequireerd. DE ONTEVREDEN FABRIKANT. De fabrikant Minne van H. te Andijk zou op 17 Januari op den Zwagerdijk onder westwoud met den door hem bestuurden auto een voor hem rijdende autobus, die stopte hebben aangereden, voor welk feit hij te Hoorn werd veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen, en van welk vonnis mijnheer Minne in het heden behandelde hooger be roep kwam. De appellant trachtte de schulc te schuiven op den chauffeur van de bus, Jan v eenstra uit Andijk, die echter verklaarde, dat, toen hij stopte, tot uitlaten van passa giers, het stoplicht in werking kwam. De chauffeur maakte meteen gebruik van de fraaie gelegenheid een schaderekening van 30 in te dienen. Door de officier werd bevestiging gerequi reerd. EEN KACHELTJE GESTOLEN. Twee niet verschenen notabelen van Urk, de heeren Piet K en Jan Sch. hadden om trent j.I. Kerstmis de origineele grap uitge spookt uit de U K 88, schipper Jan Visser, n kacheltje te ontvreemden, welk verwar mingsapparaat later werd teruggevonden in de U K 42 van schipper de Vries. De getuige KI. Hackvoort vertelde heden, dat de heeren hem hadden voorgesteld bedoeld kacheltje te stelen, voor weike eer Klaas beleefd had be dankt. De heeren handen echter niet van de onderneming afgezien en voor het kacheltje bij de Vries 2 gemaakt. Getuige Hackvoort zweeg toen als 'n mof, wat hem nu nogal kwaiijk werd genomen. Eisch voor iedere kacheltjesnegociant 2 maanden enveloppes plakken. BOTSING TUSSCHEN LUXE WAGEN EN VRACHTAUTO. Op den 6 stedentocht nabij De Hulk onder Berkhout had op 20 Januari een carambole plaats tusschen den luxe wagen van den fabri kant Teunis Bastiaan van D. uit Heemskerk en den vrachtauto van J. Kooy, vischhande- laar uit Vierhuizen. Aangezien de heer Bas tiaan niet behoorlijk den rechterkant van de bocht had gehouden, was hij de zondaar en werd hij door den kantonrechter te Hoorn veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen. Van dit vonnis kwam de fabrikant in hooger be roep en hij had 2 getuigen a décharge mee gebracht. De getuige a charge beweerde, dat de heer van D. met schandalige snelheid had gereden. De officier hechtte blijkbaar de mees te waarde aan de verklaringen van de getuige a charge, althans requireerde ZEd. bevesti ging van het gewezen vonnis met spijtbetui gingen, dat geen hooger straf kon worden gevraagd. Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! stemming zijn met je geloof, als je aan de an dere zijde streed?" „Ik heb je verteld", verweerde Saxon zich, „hoe ik in dienst ben gekomen van Wallen stein. Bij hem doorliep ik de hoogere krijgs school. Hij is een der grootste veldheeren, die de wereld ooit heeft gekend. Flij is de grondlegger der nieuwe krijgskunst. Hij maakte de artPlerie tot hoofdwapen, voerde gelijke kleeding in, orde en regelmaat, ver beterde alles tot zelfs den trommelslag. Hij onderhield het leger van Oostenrijk. Natuur lijk hief hij hooge contributies van de bezet te landen, maar nooit stond hij moord of plundering toe; plunderaars werden met den dood gestraft. Officieren en soldaten werden goed betaald. Dappere daden ruim beloond jij de soldaten met goud; bij de officieren met kostbare ketens, adel, soms een ridder goed. Maar de grootste beloor.ing voor ons allemaal was een klap op den schouder van den bevelhebber". „Goed, maar hij vocht toch tegen je ge- loof". „Voor de keizerskroon van Ferdinand van Oostenrijk, tegen de keurvorsten, om de macht, minder om het geloof, ofschoon het moeilijk te scheiden is. Maar wij zijn krijgs lieden, geen pastoors of dominé's. Wallen stein zelf is van protestantsche afkomst en liet ieder zijn overtuiging. Trouwens, in de laatste jaren heb ik me niet veel om het ge loof bekommerd". „Wallenstein heeft verleden jaar reeds zijn ontslag gekregen", bracht zij in het midden En nu is graaf Tilly generalissimus en in DE SCHRIELE BAKKER. De broodbakker Maarten B. uit Zwaag had een kantonrechterlijke veroordeeling opge loopen op grond van het feit, dat hij op 19 Dec. j.1. in voorraad en ten verkoop aan wezig had, tarwebrood, waarvan de zemelen alleen met behulp van een microscoop waar neembaar waren, terwijl ook de melkbestand- deelen onvoldoende waren, niettegenstaande op het brood de letters M. B. waren aange bracht. De bakker was in hooger beroep ge komen, doch had nu in dr. Moll een moeilijk te overwinnen tegenstander, wiens analytische diagnose 'n bakker niet kan omverpraten. Gerequireerd werd bevestiging van het trou wens zeer clemente vonnis. 'N ZEGEN DIE GEEN ZEGEN BRACHT. De binnenvisscher Theodorus B. te Andijk, zoon van den indertijd in een Oudejaars nacht vermoorden kastelein Berkhout, was veroordeeld door den kantonrechter ter zake het visschen met een zegen in de Kerksloot zonder vergunning, terwijl de maaswijdte van dit vischnet bovendien gedeeltelijk min der dan 35 c.M. bedroeg. Verdachte was ge verbaliseerd door rijksveldwachter Bark van Groctebroek. De veroordeelde was in hooger beroep ge komen tegen de vonnissen 2 X 10 boete of 2 X 10 dagen plus verbeurdverklaring van het vischnet, omdat hij het bewijs niet ge leverd achtte. Hij beweerde vergunning te hebben gekregen van den landbouwer Neefjes, die het vischrecht hadi op de Kerkesloot, die echter verklaarde, dat appellant eerst na de bekeuring vergunning had gevraagd. Thans vertoonde appellant een gezegelde vergun ning. hem uitgereikt door den vader van get. Neefjes, welke oude heer in April 1934 was overleden. Deze vergunning strekte tot 1936. Na langdurige en niet bepaald opwekken de besprekingen over het eigendomsrecht op de Kerkesloot. kreeg de officier gelegenheid bevestiging van de gewezen vonnissen te re- quireeren. NAGEKOMEN UITSPRAAK. Pieter K en Arie P., arbeiders te Haren- karspel. Diefstal van te veld staande kool Ieder 5 maanden gevangenisstraf. De Duitsche Rijksministers van Finan- helft der werkloozen, welke het Rijk in- ciën en Arbeid deelen mede, dat nu de dertijd telde, weer in het productiepro ces is opgenomen en thans in verschil lende takken van bedrijf reeds gebrek bestaat aan vakmenschen de bepalingen inzake de 40 urige werkweek in onder nemingen, welke niet betrokken zijn bij de werkverschaffingsmaatregelen, niet meer noodig zijn. Met directen in gang worden zij ingetrokken om het even of de opdrachten reeds zijn of nog moeten worden verstrekt. ONTSNAPT VAN HET DUIVELS EILAND. Zes man in een open boot. Volkomen uitgeput door de vermoeienissen en het gebrek, dat zij tijdens een lange zee reis onder tropische zon hebben geleden, zijn te Georgetown in een klein open bootje giste ren zes mannen aangekomen. Zij waren uit de Fransche strafkolonie op het Duivels eiland ontvlucht. De vluchtelingen, vijf Franschen en een Spanjaard, hebben den autoriteiten de ver zekering gegeven, dat zij niet langer dan veroorloofd is te Georgetown zullen blijven en dat zij zich gereed maken om met dezelfde boot, waarmede zij reeds de vijfhonderd mij len vanaf het Duivelseiland hebben afge legd, door te reizen naar Trinidad, dat nog driehonderd mijlen hier vandaan ligt. DE DOOD VAN MISS CAVELL. Nieuw document gevonden. In het orgaan van een Belgische officiers- vereeniging, „Mars et Mercure", is een brief opgenomen van een Duitsche veldpre diker, Leseur, die de Engelsche verpleegster, Miss Cavell, tijdens den oorlog door de Duitschers terechtgesteld, bij haar executie heeft bijgestaan. Miss Cavell verzocht hem een laatsten groet aan haar vrienden te zenden: „Zeg aan mijn vrienden, dat mijn ziel gereed is en dat ik gelukkig ben mijn leven voor mijn land te geven!" Daarna klonk het salvo uit de 10 geweren en viel zij op den grond, de armen ten hemel strekkend. zijn vaandels staat het devies geschreven: Voor Kerk en Rijk. Hij is een fanatiek strij der voor het geloof. Hij en zijn generaals Von Pappenheim, Von Mansfeldt, Cronsfeld Von Holstein en de anderen hebben Maagdenburg veroverd, de protestantsche stad". „En omdat men de zijde van Gustaaf Adolf had gekozen". Saxon was blij, dat deze gesprekken haar geest afleidden van de verschrikkelijke ta- freelen, die ze had aanschouwd. Eensklaps veranderde zij de richting van het gesprek. „Maar waarom werd je Wallenstein's spion? Een spion, die menschen verraadt voor geld". „Voor geld?" vroeg hij verwonderd. „Men schen verraden voor geld? Marion, dat heb ik nooit gedaan". Het was hem, nu ze in het duister zaten, of hij veel vrijer kon spreken en veel vertrou welijker. „Als vriend won ik inlichtingen voor hem in, over den loop van den strijd; daarin was niets minderwaardigs". „En zou je niet aan de zijde van Gustaaf Adolf willen strijden?" vroeg ze. „Je zoudt een groote hulp zijn voor de goede zaak" „De goede zaak", lachte Saxon schampend. „Ieder vecht voor zijn goede zaak. Ieder vecht in naam van zijn God. Ik heb er vanavond over zitten denken. Voor Tilly zal ik zeker geen vinger uitsteken. En de koning van Zweden liet, ondanks zijn koninklijk woord, den vijand de gelegenheid 'om de stad te plunderen. Hij wil het protestantsche Duitsch Vrijdag 22 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.-12—, 4.-8— en 11.-12— VARA, de AVRO van 12—4—, de VPRO— AVRO van 8—11— uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Orgelspel Cor Steyn. 11 C. Lammers: Democratie en dicta tuur. 11.20 Gr.pl. 12— Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.30 Modepraatje door Mevr. I. de Leeuwvan'Rees. 3. Grpl. 4— Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.VARA- orkest olv. H. de Groot. 6.Muzi kaal allerlei. 6.30 A. van Nierop: Strijders van voorheen. 6.50 Verv. orkestconcert 7.30 Mr. L. A. Don ker: Democratie en dictatuur. 7 50 Gr.pl. 8.Lezing ds. F. W. J. v. d. Kieboom. 8.30 Uit Scheveningen: Het Residentie-Orkest olv. Carl Schuricht. In de pauze om 9.15 Prof. R. Casimir: De ziel reist door het aardsch bestaan. 10.15 Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.25 Deel. Ph. la Chapelle. 11—12— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing en me ditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. W. J. van Lokhorst. 11.Gr.pl. 11.15 Zang door Jans Bierma, sopraan. Aan den vleugel: A. Baartscheer. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orgelspel L. Blaauw. 1.30 Ensemble van der Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Verv. con cert. 4.Gr.pl. 5.Concert. A. de VinkVerschoor, sopraan. H. Schouwman, tenor. L. Schuyer, cello en A. Schellevis, piano. 6.30 Cause rie A. J. Herwig. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Lite raire causerie door mevr. G Se- vensmaThemmen. 8.Concert door de Geniemu. iek olv. W. v. Erp en John's Accordeon Players o.l.v John Boelee. Om 9.Deel. door M. Bakker en om 10.Vaz Dias 10.45—11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Orgelconcert. T. W. North. 12.50 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Northern Studio orkest olv. J. Bridge. 1.50 Cricket- verslag. 2.Vervolg concert. 2.20 Voor de scholen. 3.50 Birmingham Hippodrome orkest olv. H. Peil. 4.50 E. Colombo's orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 Ber. 6.45 Cricketver- slag. 6.50 Schumann-liederen door A. Cranmer, ba* non. 7.15, 7.35 en 7.50 Lezingen. 8.20 Fred. Hartley's Novelty kwintet mmv. B. Lawrence 9 20 Ber. 9.40 G. Holst-herden- kingsconcert mmv. koor en orkest olv Adr. Boult. 10.55 Voordracht. 11.1512.20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. P-50 Krettly- orkest. 9.05 Radio-tooneel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit nef Bellevue- Strandhotel. 2.50 Gr.pl. 3.205.20 I Preii's orkest. 7.50 Koorconcert olv. A. Rachlew mmv. H. Skjaer, bariton. 9.20 Saxofoon- en marim- basoli met pianobegeleiding. 9.50 Hoorspel. 10.45—11.15 Mandoline- en guitaarconcert olv J. Larsen. KEULEN, 456 M. 6.40 en 7.20 Gr.pl. 12.20 Orkestconcert o.l.v. F.. Waldhaupt. 1.20—3.35 Concert uit Bielefeld olv. H. Lorenzv 4.20 Blaas-orkest olv. Kühn. 5.35 Con cert door Trio. 7.50 Concert o.l.v. Kühn. 8.35 Richard Wetz-concert mmv. solisten, koor en orkest olv. E. Prade. 9.20 De Intendant spreekt. 9.50 Verv. concert olv. Kühn. 11.20 —12.20 Zonnewende-feest, gevar programma. ROME, 421 M. 9.05 ,,San Mar- tino", opera van A. J. Silver. Lei ding: C. Brunetti. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon- orkest. 5.20 Gr.pl. 6.35 Kamermu ziek. 8.20 Omroeporkest. 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salon orkest olv. Walpot. 1.302 20 Gr. pl. 5.20 Symphonieconcert o. 1. v. Kumps. 6.35 Gr.pl. 6.50 Salon orkest. 8.20 Voor oud-strijders. 9.20 Hoorspel. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Rijkszending: Rich. Wetz- concert olv. E. Prade. 9.20 Uit Leipzig: Zoekende jeugd. 9-50 „Fiamme empor", tekst van Köppe. Muziek van Blumensaat. 10.20 Politiek overzicht. 10.30 Ber. Rep. 11.05 Weerber. en reportage. 11.35 —12.50 Concert uit Hamburg olv. Proft. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50 Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20—15.50, Daventry 15.50— 24.—. Lijn 4: Keulen 10.3519.20, Luxemburg 19.2024 OP ZOEK NAAR DE ZEEROOVERS. Engelsche vliegers opgestegen. Reeds is gemeld, dat Sir Alexander Cado- gan, de Engelsche gezant in China, aan de Chineesche regeering een nota heeft gezon den om de onverwijlde gevangenneming te eischen van de piraten, die op de Gele Rivier vijf Britten hebben gevangen genomen, even als de bevrijding van deze gevangenen. Nader wordt uit Peiping aan de Engelsche bladen geseind, dat vliegmachines van het Britsche vliegtuigmoederschip Eagle zijn opgestegen en dat Chineesche infanterie- detachementen, een Japansche kruiser, vier Britsche destroyers en twee Amerikaansche oorlogsschepen zijn gemobiliseerd om de piraten te achtervolgen. Met toestemming van de Chineesche regeering voeren Britsche vliegtuigen ver- kennigsvluchten boven het binnenland uit, teneinde de schuilplaats van de roovers, die de „Shoentien" hebben overvallen te ontdek ken. Men hoopt zonder groote moeilijkheden de gijzelaars aan de bandieten te kunnen ontrukken. Het schijnt, dat de piraten zich op 50 K.M. van de kust hebben terugge trokken. Japan in actie. De jacht op de Chineesche zeeroovers wordt door de Japansche bladen met groote belangstelling gevolgd. Men verklaart hier, dat bij de Japansche admiraliteit een draad loos bericht is ontvangen van een Japan- schen kruiser, die aan de jacht deelneemt Deze kruiser zou de monding van de Gele Rivier hebben afgezocht zonder een spoor land redden. Hij is een groot ve'dheer. Maar waarom liet hij uw stad in den steek. Stra tegische redenenniet in den rug gedekt, een woord en hij had zijn eerewoord gegeven". „Dat is mij ook onbegrijpelijk. Misschien dacht hij, dat de stad het langer zou kunnen houden". „Maar waarom vraag je me dat?" Ze zuchtte. Ze had hem gaarne een ant woord gegeven, maar ze kon, ze mocht niet. Zij bekende zich eerlijk, dat ze veel belang begon te stellen in haar avonturier, zooals ze hem in gedachten noemde. Haar avontu rier, aan wie ze haar leven en veel meer te danken had. Eigenlijk was zij: zijn oorlogs buit, en hij bleek: haar ridder. Geen vrouw had een dapperder ridder dan zij. In het Oosten werd een lichte streep zicht baar. „En nu", sprak Saxon, „zullen we verder gaan, als de prinses het beveelt". Ze stonden op en liepen langzaam voort. Saxon spiedend en loerend als een vos, die bij het eerste ochtendgloren uitgaat op buit. De lucht was één mengeling van rijke kleu ren. geel-goud, oranje en rood. Het was een schitterend mooie morgen. Ze stapten nu flink langs den boschweg; de vogels sjilpten vroolijk en zongen in de bladeren hun hoog ste lied. Een nieuwe dag was begonnen: de derde dag. HOOFDSTUK XII. Zeven malen klonk de roep van den koekoek in den vroegen morgen door het geboomte en na korten tijd nog zeven malen. van de zeeroovers te hebben ontdekt. De Chineesche landingstroepen zouden het struikgewas hebben doorzocht, doch zou evenmin een spoor hebben kunnen vinden van de piraten. Volgens mededeelingen van de Japansche bladen, zijn de zeerooversben- den zeer goed uitgerust. Geconstateerd zou zijn, dat zij in het bezit zijn van zware machinegeweren van buitenlandschen oor sprong. De Japansche regeering heeft verklaard, dat de Chineesche verzekeringen, dat China met de allerscherpste middelen de zeerooverij zal bestrijden, voor Japan onvoldoende zijn. De Japansche regeering zal daarom ge dwongen zijn zelf hulpmaatregelen te nemen voor de veiligheid van zijn onderdanen in China. Een misdadigersbende uit New-York heeft in den nacht op Woensdag e Crescent (Oklahoma) van ongelooflijke brutaliteit blijk gegeven. Het doel der expeditie was een groote brandkast- De bende, welke uit zeven man be stond, had op een vrachtauto een kraan medegebracht. De gangsters sneden alle telefoondraden door en arresteerden alle personen, die zich op straat bevonden. Vervolgens reden zij naar de bank en probeerden met behulp van de kraan le brandkast, welke eenige tonnen zwaar was en meer dan 2000 dollars bevatte. Toen de koekoek voor de derde maal ze ven keer geroepen had, kwam een groote wolfshond aanrennen. Met een groote snel heid brak hij door het struikgewas en vloog op Saxon toe. „Zoo Wolf, kalm, kalm, ja hier is de baas en hoe is het met jou, kerel?" en hij aaide den hond over den kop. Toen eerste keek de hond naar Marion. Maar Saxon sprak: „Ja zeker, een vriend, Wolf" en deze ging naar haar toe, besnuffelde haar. Hij liet zich goed gunstig even den kop streelen om dan met een sprong weer op zijn meester toe te vlie gen. Daarna hoorde men de hoeven een paard op het pad. Het bleef even staan voor het struikgewas, drong er doorheen. Een groote, zware, hengst legde zijn kop op den schouder van zijn meester, die hem zacht op den hals klopte. „Dit is Balder", zei Saxon. Dan klonken forsche voetstappen van een man op den weg. Een breede, groote gestal te, gekleed in geel leeren wambuis, dito broek en hooge gele laarzen, een krachtig verweerd gelaat, groote, witte snor en een paar grijze heldere oogen, die blijmoedig de wereld "in keken, trad te voorschijn. Hij liep met uitge stoken hand naar Saxon, die hem dadelijk tegemoet trad en keek hem verbaasd aan. „Ja", zei Saxon glimlachend. „Je kapitein is een Waalsche hopman geworden", met een lichten klemtoon op kapitein. Hij reikte hem de rechterhand. De ander greep die, lei hem de linker op den schouder en sprak: „Welkom, van harte welkom, kapitein". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5