haar avonturier. JUovuiciaat ïlieums 5eui££eton Hinister Colijn over landbouw-maatregelen. MOORD IN CHINA. Schuldigen gearresteerd. KEMAL KOMT NAAR EUROPA. LANGENDlJK. NOORDSCHARWOUDE. HEERHUGOWAARD. BEVERWIJK. EGMONDBINNEN PIJN IN DEN RUG/ NEEMT U IN ACHT. Land- en Tuinbouw De regeling van het crisisbeleid. Alcohol uit suikerbieten? DE WASCHDAd 15 NOö STEEDS EEN LAST VOOft HAAR,DIE NIET MET RADION WASCI1T Loon landarbeiders. Regeling van het crisisbeleid. Melkveehouderij. Vee. Varkenshouderij. Consumptie-aardappelen. stellen met het behouden van den buit en bereid zijn alle gijzelaars vrij te laten, als zij niet gevangen genomen zullen worden. De Noord-Chineescho autoriteiten heo- ben evenwel opdracht gegeven de zee- roovers gevangen te nemen. Bij de verkenning door de Britsche vliegtuigen zijn schoten gewisseld tus- schen de roovers en een watervliegtuig. Het toestel is licht beschadigd; de bemanning van het vliegtuig schoot te rug en bracht den roovers verliezen toe. Eerst nadat gedreigd was bommen te werpen, werden de gevangenen in een Chineesche sampan geplaatst en vrijge laten. Met de vijf Engelschen is ook een Ja panner en Soen Tin ling, de vroegere Chineesche minister van binnenland- sche zaken, vrijgelaten. De piraten hebben nog een aantal Chi- neezen gevangen gehouden. De Chineesche politie is er in ge slaagd, licht te brengen in den moord op den leider van den gezondheidsdienst van den spoorwege Peking—Sjanhai- kwan. Twee Chineezen zijn gearres teerd, die reeds bekend hebben Zij ver klaarden, den moord uit politieke over wegingen te hebben gepleegd Overigens weigerden zij iets mede te deelen. Naar in politieke kringen verluidt, zal de Turksche staatspresident Moestafa Kemal pasja een kort bezoek aan Mos kou brengen en zich vandaar naar War schau, Parijs en Londen begeven. Dezer dagen zijn vanwege den Provin cialen Waterstaat weer besprekingen ge voerd met de eigenaars van vaste goederen, die de provincie noodig heeft voor den aan leg van het kanaal Huigendijk—Oudkarspel. Hun is meegedeeld, dat de perceelen onge veer Mei van het volgend jaar zullen moeten worden ontruimd. Met scmtnigen is reeds overeenstemming verkregen ten aanzien van den prijs van overname, bij anderen zullen nog verdere besprekingen worden gehouden. Het schoolfeest der O. L. school zal zeer waarschijnlijk o.s. Zaterdag plaats vinden. Op de lijsten is voldoende geleek end om weer een mooi reisje te kunnen maken. De reis naar Texel gaat niet door, daar dit te ris kant en te duur is. De jongste klassen gaan naar Schoorl, Bergen (de Bedriegertjes) en naar Castricum aan Zee. De oudsten gaan naar Den Haag en Scheveningen en zal o.m. het panorama van Mesdag en het Vredespaleis bezocht worden. Het vervoer geschiedt met autobussen en is opgedragen aan de N.V. H. A. B. O. Onze driedaagsche kermis behoort weer tot het verleden, en we mogen gerust zeggen met een prachtig verloop. Het wees was schitterend, soms wel eens wat al te warm. Maandagavond gat de too- neelvereeniging „Harmonie" een uitvoering in de tooneelzaal van café ,,De Zwaan", en we mogen constateeren rnet groot succes. Opgevoerd werd „Tropenadel", blijspel in 3 bedrijven van van Wermeskerken. De spelers mochten na elk bedrijf een har telijk applaus in ontvangst nemen, wat bij Ihet slot wel een ovatie geleek. De pauzen werden gevuld met muziek van de Sonny Band, wtlke heeren zich ook van hun beste zijde lieten kennen, en drie dagen lang hun vroolijke dansmuziek lieten hooren. Woensdagavond vergaderde de inbren gers der veilingen Tuindersbelang en De Eendracht ta bespreking van centraliseering met de overige hier gevestigde markten. De bijeenkomst stond onder presidium van den heer D. Teer, die met een woord van wel kom en na enkele gehouden beschouwingen over het tuiniersbedrijf dé bijeenkomst opende. Een apisode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. :>0). „Blij je weer te zien, Melchior. „Dit is (Melchior", wendde hij zich tot Marion. „En iit is freule Marion, een verderen naam noet je niet vragen, Melchior". Marion gaf den krijgsman hartelijk den ïand. „Kapitein Saxon heeft me al over u ge sproken", zei ze. De wachtmeester boog en antwoordde; ,Een vriendin van mijn meester kan steeds >ver mij beschikken. Mijn meester is zeer Zorgvuldig „We zijn samen uit Maagdenburg geko men", viel Saxon hem vlug in de rede. „Het 's de avontuurlijkste tocht van mijn leven ge- veest, maar nu moeten we eerst overleggen, 'vat ons te doen staat. Ik heb mijn woord ge geven freule Marion naar het Zweedsche ramp te brengen. Is hier alles veilig, Mel- j hior?" vroeg hij. „Zeker, kapitein, anders zou ik Wolf en •lïalder niet hebben losgelaten. Toen Wolf len koekoek hoorde roepen, was hij niet te .touden en Balder evenmin. In den herberg omen natuurlijk allerlei vreemde gasten. Iet beste zal zijn dat we de freule vergeef 'ne de uitdrukking freule achterbaks hou- len of vermommen. „Een paar dagen rust zal voor ons geen Naar aanleiding van de laatst gevoerde be sprekingen met den heer Valstar zeide de voorzitter, achtten wij nu de tijd gekomen tot samensmelting. De heer Tervoort, directeur der veiling „De Eendracht" zal enkele mededeelingen doen aangaande bijgewoonde besprekingen over dit onderwerp, met den regeeringscom- missaris en andere vooraanstaande personen op het gebied van het veilingswezen. Volgens den heer Valstar moet het de uit drukkelijke wil van den minister wezen, dar hier ter plar.tse een ommekeer in het markt wezen moet plaats vinden. Van hoogerhand wordt ons aangeraden in ons eigen belang hieraan mee te werken, want wie niet mee gaat wordt niet erkend. De heer Valstar, zoo vervolgde de heer Tervoort, verklaarde dat de regeering bereid was met de betrokken banken te onderhande len onder beding dat de vijf hier go vestigde veilingen geheel afstand zouden doen van hunne zaken en alles zullen stellen onder controle van 5 commissarissen, welke door de regtenng zullen aangewezen worden. Op verzoek van de regeering zoo ver volgde spr., is er een begrooting opgemaakt onder beding, dat geen onder inburgers ver plicht zou zijn de schulden van Kennemer- land en Vrije veiling mede te moeten betalen, waarmede de betrokken banken geensinds accoord konden gaan. Besloten werd dat als er één nieuwe vei ling wordt gesticht, ieder lid aansprakelijk zal zijn voor 200 voor tegemoetkoming der eischen van genoemde banken, terwijl het in de bedoeling ligt om dit voorstel met de leden van de Vrije Veiling en Kennemerland te behandelen. De voorzitter wenschte nu het oordeel der bijeenkomst over de regeeringsvoorstellen. Op een vraag over eventm-ele regeling deelde de heer Tervoort mede, dat gelijk soortige producten bij elkaar zullen geveild worden cm het lange wachten in de rij te voorkomen. Verschillende 'eden opperden bezwaren van wij willen liever vrij blijven en geen risico loopen. De voorzitter: Volkomen juist, maar het is de drang van de regeering, wie niet meedoet, wordt uitgeschakeld. Verschillende stemmen: Goed! dan zullen wij verder zien, wij willen vrij blijven. De heer Tervoort zeide, dat het beste is, aan de wil der regeering toegeven, wij heb ben, zei spr., ons best gedaan, het is de vei ligste weg. Voor ons is het geen voordeel, zei hij, maar de regeering dreigt als men niet mee gaat, terwijl de fusie toch door gaat. Men is nu zoo vervolgde spr. ge waarschuwd die zich niet aansluit, zal dit duur te betalen hebben, want er moet een veiling komen, alle bezittingen zijn reeds overgenomen en getaxeerd. Er is slechts een beperkte aansprakelijkheid tot 200; van schulden der 2 andere veilin gen hebben wij niets te betalen. Na eindelooze besprekingen en na veel tumult werd besloten nogmaals te vergade ren en dan in tegenwoordigheid van den regeeringscommissaris, den heer Valstar. Hierna sluiting dezer veel bewogen ver gadering. noemd, zoodat geen wijziging in het bestuur ontstond. De vereeniging ontving een schrij ven van Dijkgraaf en Hoogheemraden van de ontwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, waarin de vereeniging ter kennis werd gebracht, dat in verband met de, in de maanden October en November 1932 ondervonden waterbezwaar, aan den archi- têct is opgedragen een kcstenbereking te ma ken voor een bemaling van de Schermerboe- zem. De balans sloot met een nadeelig saldo van 420. OPHEFFING AFSLUITINO OVERWEO KEINSE. De minister van Waterstaat heeft onthef fing verleend aan de verplichting tot bewa king en afsluiting van den spooroverweg in den Westfrieschen dijk bij de Keinse. Deze overweg zal kenbaar worden gemaakt door waarschuwingsborden, welke des nachts van een rooden reflector zullen worden voorzien aan de van den spoorweg afgekeerd: zijde. Deze waarschuwingsborden zullen bestaan uit een in zwart-witte kleuren geschilderde paal, hoog ongeveer 2.78 M., met aan het boveneinde twee elkaar kruizende borden, lang 1.30 M. en breed 0.15 M., waarop onder- scheidelijk vermeld staat: „Onbewaakte overweg" en „Let op de treinen". DE DUINEN ALS NATUUR MONUMENT. Uitbreiding van den raad toezicht. Ged. Staten van N. Holland stellen voor den Raad van Toezicht op de Proc. bedrijven met twee leden uit te breiden, opdat gewaar borgd wordt, dat in het bijzonder ook aan de bJangen vari het duingebied als natuurmonu ment volle aandacht wordt geschonken. Naar wij vernemen zal Zondag a.s. de inzegening van de nieuwe kapel op den Adelbertusakker plaats hebben. Deze inzegening zal verricht worden door den Deken Rengs van Alkmaar. Na de inzegening om 10 uur zal in de ka- Wanneer tengevolge van een gevatte koude, overwerking, te veel inspanning, s'ijtage, enz. bepaalde organen trager beginnen te werken, doen zich verschijn selen voor, waarvan men de oorzaak dikwijls tevergeefs zoekt. Het valt ech ter gemakkelijk te begrijpen, dat zich als gevolg dier trage werking onzuiver heden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urine zuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen. Gewoonlijk merkt gij dan op: pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheumatische pijnen en meerdere ver schijnselen van onwel zijn, die, naar ge lang van de lichamelijke gesteldheid va- den lijder verschillend kunnen op treden. Verwaarloozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewensch- te verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen hebben gedurende de dertig jaren, waarin lijders aan- dergelijke ziekteverschijnselen ze leerden kennen en waardeeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de afvoer- organen (bs trage spijsvertering gebrui- ke men eenige Foster's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht word' Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten S. f 1.f 1.75 en 3.p. doos, omzetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juistennaam pel een plechtige gezongen H. Mis worden opgedragen. De heer A. Boom, alhier, is benoemd tot buitengewoon veldwachter dezt-r gemeente en is speciaal beiast met het toezicht in het duin- terrein van het Provinciaal Waterleiding bedrijf. NOORDHOLLANDSCHE WATER SCHAPPEN. Aan het jaarverslag van de Vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen, be treffende de jaren 19331934, ontkenen wij het volgende: Het aantal leden dat in het vorig jaar 248 bedroeg daalde dit jaar tot 239, wat het ge volg is van opheffing van verschillende bannen. De aftredende bestuursleden C. Kramer Glijnis en H. Dekker werden herbe Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de Begrootingen van het Landbouw-Crisisfonds 1933—1934 c.a. van den minister van economische zaken a.i., dr. H. Colijn, is het volgende ontleend: Het in 1934 aan steun uit te geven bedrag zal niet ver van 220 millioen verwijderd blijven. Men moet hiertegenover echter aan stonds plaatsen het bedrag, dat aan steun uitbetaald had moeten worden, indien geen maatregelen ten behoeve van den landbouw genomen zouden zijn; Evenwel is het streven er bij voortduring op gericht de heffingen lager te stellen, ook door vermindering van het steunbedrag. De vraag of de uiterste grens van het op leggen van lasten reeds bereikt is, is voor de toekomst moeilijk positief te beantwoorden, aangezien nooit voorzien kan worden, vooi welke moeilijkheden de regeering nog ge plaatst kan worden. Voor de huidige ver houdingen beantwoordt de minister de weelde zijn", meende Saxon. „Ik geloof, dat ik twee dagen geen drie uren geslapen heb. Twee dagen, het lijkt een jaar. En nu voel ik eerst, hoe vermoeid ik ben". „Geen wonder, ik ben als geradbraakt", zuchtte Marion. „Je krijgt nu eindelijk het bed, dat ik je 'beloofd heb". ,,A1 is het wat later geworden, toch heb je je woord gehouden", zei ze zachtjes. „Maagdenburg is totaal verbrand", ver telde Melchior. „Van den heuvel kan men de puinhopen zien rooken. Er loopen de vreemdste geruchten. Als u vanmorgen niet gekomen waart, kapiteinj zou ik er eens op uit zijn gegaan". „Was u niet bezorgd over uw vriend, wachtmeester?" vroeg Marion. „Och, de kapitein kan zich vrij behoorlijk- alleen redden", antwoordde deze. „Hij is niet zoo gemakkelijk te vangen. Vergeefs noe men ze hem niet de „Laten we nu maar gaan", viel Saxon in. „Ik zal trachten u beiden ongemerkt bin nen te loodsen!" sprak Melchior vroolijk, alsof hij den verwijtenden blik van zijn mees ter niet zag. Met hun drieën, Melchior met het paard en den hond vooraan, traden ze een vrien delijken vruchtentuin binnen, omgeven door een hooge, groene ligusterhaag, aan de ach terzijde van een ouderwetsche herberg, die romantisch aan den boschkant lag, rustig en vreedzaam, alsof er in het land nimmer oorlog gewoed had, en die deed denken aan sprookjes van vermomde marskramers en dolende ridder langs den heirweg. Door de achterdeur gingen ze naar binnen. Marion werd na een heldere slaapkamer op de bo venverdieping gebracht. Verheugd keek ze rond, alles blonk er. Het linnen geurde naar lavendel. „Het lijkt een sprookje uit de Duizend en één Nacht" zei ze. „Het is alsof ik in geen jaren in een 'behoorlijk bed heb gelegen; toch zijn er slechts twee dagen verstreken". Saxon ging naar een kamer, die tegenover de hare lag aan het einde van een breede gang, welke door een venster uitzicht gaf op een schaduwrijke laan en donkere beuken- bosschen. Bij de deur reikten ze elkander de hand. „Hartelijk dank, Saxon, voor alles, wat je voor mij hebt gedaan", zei ze zachtjes met matte stem en een vochtigen glans In haar donkere oogen. Even hield hij haar hand in de zijne. Zij trok die niet terug. „De moeilijkste helft van onze taak is ach ter den rug!" troostte Saxon, met een teede- ren blik. „Slaap zacht" en trad zijn kamer binnen. Even daarna kwam Melchior boven met een flesch likeur, uit karvijzaad gestookt. Hij klopte aan Marion's kamerdeur en reikte haar op een blaadje een glas, deftig als een majordomus. „Drink dit, freule, voor u slapen gaat". „Dank u wel. mijnheer Melchior", zei ze met een vriendelijk lachje. Toen ging hij naar Saxon's kamer, schonk hem een glas vol tot aan den rand en terwijl deze zich geheel verfrischte, vertelde hij in korte woorden alles, wat er was voorgeval len, sinds den morgen, dat hij uit het hotel „In den Gouden Arm" de straat opsnelde en de wapenen had opgenomen voor de verde vraag zeker bevestigend. Het streven van de regeering zal steeds gericht blijven op bevordering van den uit voer, welke om verschillende redenen wen- schelijk is. Dat hiervoor offers moeten worden ge bracht, spreekt wel haast vanzelf. Niemand kan zien wat de toekomst ten deze zal brengen. De herhaaldelijke positieve uitlatingen, zoowel schriftelijk, als mondeling, van den ambtsvoorganger van den minister, waarbij deze zich onvoorwaardelijk tegen autarkie verklaarde, onderschrijft hij ten volle. Tot het garandeeren aan den landarbeider van een hooger loon, dan hetwelk hij thans geniet, door dat loon van Overheidswege vast te stellen, is de minister niet bereid, daar de regeering zich niet op dwingende wijze met het loonpeil inlaat. Intusschen wordt getracht hierin verbete ring te brengen door het streven naar cen tralisatie der Landbouw-Crisis-Organisaties De eerste stap tot centralisatie van den ambtsvoorganger van den minister is ge weest de centralisatie in de provincie, welke thans nagenoeg voltooid is en waardoor 32 crisisdiensten zijn opgelost in 11 Provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties, gevolgd door de thans aanhangige mede op centralisa tie gerichte wetswijziging. Ook bij den nieuwen opzet blijft de Cen trale Commissie, bedoeld in artikel 27 der Landbouw-Crisiswet 1933, het belangrijkste adviseerend College van den minister. Het crisisbeeld zal in den vervolge voorr.l uitgaan van het college van regeeringscom- missarissen, bestaande uit den secretaris generaal van het departement van den mi nister als voorzitter, drie regeeringscommis- sarissen en een commercieel adviseur, deze laatste eveneens stemgerechtig' in het college. Tot diens taak zal meer speciaal behooren de handelsbelangen te behartigen. Dit colle ge van vijf personen staat rechtstreeks on der den minister. De taak van de Centralen zal in de toe- komst meer dan thans het geval is, een uit- voerende zijn. De beslissingen worden, wat de hoofdlijnen betreft, voorbereid in het Col lege van Regeeringscommissarissen. Intus- j schen spreekt het vanzelf, dat de Centralen daarbij telkens adviseerend zullen optreden. Niet alleen de landbouw, maar ook de han del en zoo noodig de industrie, zullen er vertegenwoordiging vinden. Ten aanzien van de opmerking van eenige leden over de moeilijkheden, welke onze han del, industrie en scheepvaart ondervinden, moge worden opgemerkt, dat deze der regee ring geenszins ontgaan. Waar mogelijk wordt ook daar steeds ge holpen, hetgeen bekend mag worden veron dersteld, terwijl plannen tot verder strek kende hulp in onderzoek zijn. Tegen ontduiking en sabotage der regee- ringsvoorschriften wordt thans met kracht opgetreden. Hoewel de Crisis-Tuchtrecht- spraak eerst dezer dagen hare werkzaamhe den aanvangt, meent de minister reeds thans te mogen zeggen, dat hij daarvan goede ver wachtingen koestert. Het ligt in zijn voornemen aan den Crisis- Accountantsdienst een ruime opdracht tot controle te blijven verstrekken, opdat zoo veel mogelijk zekerheid bestaat, dat geen financieele misbruiken insluipen. De in het Voorloopig Verslag gestelde vraag, of het geen overweging verdient den uitvoer van boter te beperken, het verbruik van boter in ons land te vergrooten door een matige prijsverlaging en de productie van margarine naar evenredigheid te beperken, gaat blijkbaar uit van de veronderstelling, dat op deze wijze de veehouder een hoogeren prijs voor zijn melk zou ontvangen. Deze veronderstelling is echter onjuist, naar de minister uitvoerig betoogt. De door eenige leden geuite vrees dat ten gevolge van de teeltbeperking in betrekkelijk korten tijd een 300.000 tal graskalveren in de binnenlandsehe consumptie zal komen, acht de minister niet gegrond. Er is toege staan tijdelijk een grooter aantal kalveren aan te houden dan overeenstemt met het to taal aantal kalveren dat definitief mag wor den aangehouden, doch dit aantal bedraagt hoogstens 150.000 stuks. Daardoor zal ge durende den zomer een grooter aantal gras kalveren worden aangeboden dan in andere jaren het geval is. Inderdaad bestaat het ge vaar dat hierdoor een druk zal worden uit geoefend op de prijzen, welke op de vleesch- markt gelden. Het verloop van deze prijzen zal daarom onder de voortdurende aandacht blijven van den minister. Tengevolge van den verminderden uitvoer naar Engeland is in den laatsten tijd het aanbod van varkens grooter geweest dan noodig was ter voorziening van de behoef ten van de binnenlandsehe markt en den ex port. De prijzen van de varkens, welke niet door de Nederlandsche Varkenscentrale wer den afgenomen, vertoonden tengevolge daar van de neiging om te dalen beneden de prij zen, welke door de Nederlandsche Varkens centrale betaald werden. Door op dit oogen- blik de markt geheel vrij te laten, zou echter een groote prijsdaling over de geheele lijn ontstaan, waardoor de toestand nog veel on gunstiger zou worden. Getracht is het euvel te verhelpen door een groot aantal varkens, welke niet kunnen worden geëxporteerd, uit de markt te nemen en deze in te vriezen. Inmiddels overweegt de minister of het gewenscht is door de Ne derlandsche Varkenscentrale meer varkens te laten afnemen bestemd voor het binnenland. Met de opbrengst van de aardappelteelt op de klei zou de binnenlandsehe consump tie bevredigd kunnen worden. Het areaal op de zandgronden is echter ongeveer even groot als dat op de kleigronden. Naast dek king van de binnenlandsehe consump'ic dient een gedeelte van het product te wor den uitgevoerd, terwijl een ander gedeelte als veevoeder moet worden aangewend. Met betrekking tot de mogelijkheden, die de fa bricage van aardappelvlokken voor een beter prijspeil van de aardappelen zou kunnen ge ven, deelt de minister mede, dat de voor de bestudeering van het vraagstuk der aardap- pelvlokkenfabricage ingestelde commissie diging van Maagdenburg. De wachtmeester luisterde aandachtig en sprak geen woord. Eerst nadat Saxen uitge sproken had, zeide hij: „Ik wou, dat ik er bij was geweest". Saxon w erp zich op het bed en sprak: „En laat mij nu vier en twintig uur slapen, a's ik niet eerder wakker wordt. Kijk goed uit je oogen en laat je gedachten er eens over gaan, hoe we door de keizerlijke linies het Zweedsche kamp kunner. bereiken". „Ik zal mijn best doen, kapitein", ant woordde de trorwe wachtmeester. „Wel te rusten". Saxon süep dade'ijk n en hij droomde van een mooien, zonnigen voorjaa.stuin, die geur de van meidoorns en kamperfoelie. Onder een bloeienden appelboom oip het groene grasveld stond een slanke, .jonge vrouw in het wit gekleed, met zwarte haren en groote, donkere oogen, die met een lach vol liefde op het ge'aa* de blanke armen naar hem uit strekte HOOFDSTUK XIII. De zon stonci hoog aan den hemel en wierp felle lichtplekken in de donkere schaduwrijke beukenlaan. Achter de „O- de Herberg", die een eindje van den landweg af lag, zat Saxon op een bank onder een groote linde bij een houten tafel, die om den stam was gebouwd, in druk gesprek me1 zijn ouden vriend, den wacht meester. Hij had de nopnrrS|<leeding ver- wisse'd m<-t een eenvoudig donkerbruin wam buis. Laat in den morgen was hij ontwaakt. Een lange, gezonce slaan had alle vermoeienis sen dei laatste dagen weggevaagd. Zijn stem klonk helder en vroolijk toen hij vroeg: „Zijn er gisteren ook verdachte personen in de herberg geweest?" Is er niets bijzonders, voorgevallen?" „Neen, kapitein, de gewone reizende man. Opkoopers met vrachtwagens vol goederen uit Maagdenburg, die ze voor een appel en een ei van de hand willen doen, maar geld is schaarsch tegenwoordig en niet velen zijn hier gediend van het gestoien goed. Voorts reizigers, soldaten die het leger vaarwel heb ben gezegd, rijk geplunderde Walen, Span jaarden, Kroaten, menschen uit alle landen. Verder zwervers langs den grooten weg. En een paar als venters vermomde burgers, aan het bloedbad ontkomen. Een heele be drijvigheid. maar verdachts niets". „Ondanks het drukke verkeer is het hier een vredig plekje", opperde Saxon. „Rudolf heeft met zijn knechten den wind er onder. Hij is een oude, bekende ruiter van Wallenstein en verdraagt eenvoudig geen ruzie „En 's nachts neemt hij alleen fatsoenlij ke gasten op, menschen, die hij kent. Geen schuim van den weg". „Ja, onze oude kurassier is voor vreemden geen gemakkelijk heer". Op dit oogenblik kwam de waard zelf naar buiten, groette op militaire wijze: „Goed gerust kapitein? Ja, dat kennen we. Nooit slaapt men beter dan na een veldslag. Gister is baron Rasjin hier geweest. Hij bracht de groeten van den hertog, kwam laat in den nacht, vertrok bij het aanbreken van den dag". (Wordt vervolgd). t

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6