Pakhuis te huur Schura WEGENS ENORM SUCCES NOG S DAGEN VOORTZETTING VD. Goudvisch-Reclame Kom met één Goudvisch Kom met 2 Goudvisschen Kefa-Magozijn is zóó schoon met BIJ AANKOOP VANAF f2.- ONTVANGT MEN EEN BIJ AANKOOP VANAF f 5.- ONTVANGT MEN EEN ALKMAAR. (Pluimveeteelt. PROFITEERT DUS NOG VAN DEZE GELEGENHEID. Wij brengen weer iets leuks. J. MAREES-OUDES, PAYGLOP 11. Moor kleine tuinen. blijkens haar rapport de situatie d.r aardap pelcultuur in haar huidigen omvang niet zoodanig acht, dat het overschot, dat bij nor malen oogst ontstaat, oprichting van ver- vlokkingsfabrieken tot verwerking van het oogstsurplus zou wettigen. De minister heeft zijn standpunt ten aan zien van het advies der commissie nog niet bepaald Hij wenscht eerst kennis te nemen van de discussie, die het rapport zal uitlok ken. LOONEN IN DEN TUINBONW. De vijfde afleveripo van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek brengt o.a. een overzichtje van de weekloonen in de jaren 19201934 volgens een aantal collectieve arbeidsovereenkomsten in den tuinbouw. Deze loonen blijken zich in de ja ren 1923 en 1924 dooi een daling te hebben gekenmerla. Daarna had weer een stijging p'aats. Van 1926—1930 bleeft het loonpeil vrijwel ongewijzigd. De'gevolgen der econo mische crisis, zich uitende in de afzetmoeilijk heden van de sterk uitgebreide groenteteelt, hebben vervolgens het loon en nu veel sterker dan in 1923 en 1924 weer doen dalen. VergdeKen met 1928 bedraagt thans de totale daling in Zuid-Holland gemiddeld ruim 30 pet. en wat Noord-Holland be treft in Lut'.winkel en omgeving ruim 30 pet. In de omgeving van Amsterdam ruim 20 'pet. In Hoogland-sappenneer was de daling ook 20 pet. In d< bloembollenteelt be draagt de daling 25 net. DF STREEK. De aanvoeren var. vroege aardappelen aan de veiling van „De Tuinbouw" zijn enorm en bedragen dagelijks ongeveer 10.000 baal. De totale aanvoer bedraag thans 130.C00 baal met een opbrengst van 317.00. Het aantal H. A. hetwelk gerooid werd, is buitengewoon groot. Er zijn tuin ders, die bijna hun gelieeie oppervlakte heb ben gerooid, wat in Juni nog nimmer is voorgekomen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abboné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 6a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord- inslui ten en blad vermelden. De zomersterfte der kuikens. Stemmen uit de praktijk over coccidiosis. Dwaze voorlichting. Bij plotseling optredende groote sterfte aan coccidiosis onder de kuikens krijgt dus vaak de voederhandelaar de schuld, vaak ten onrechte doch ook wel eens, bij verandering van voer, terecht. Door de verandering ver zwakken de kuikens en worden gevoeliger voor de besmetting. Nu neem ik weer een ander stel brieven ter hand, eveneens van de laatste paar weken en daar zullen we kennis maken met een heel ander soort verschijnselen. 1. Mijn kuikens vertoonen verlammings verschijnselen. Reeds verscheidene zijn er onder zulke omstandigheden gestorven. 2. Van de gelegenheid gratis doode kui kens te laten onderzoeken, maak ik gaarne gebruik. De Barnevelders hebben als kui kens aan de pullorum geleden (door de Rijksseruminrichting vastgesteld) de Rhode Islands evenwel niet. Na alle zwakkelingen en verdachten opgeruimd te hebben, heb ik de hennen bij elkaar gedaan op een leeftijd van 7 weken. Drie weken lang was er niets te bespeuren en nu hebben ze deze ziekte De voedering is opfokvoer, zaad en groen. Ze beginnen met eerst een beetje stijf te loopen en daarna verlamming, terwijl de ontlasting is als van kleine kuikens, die aan pullorum lijden, grijs, wit en zeer dun. Ze gapen ook geregeld. Eerst loopen ze nog goed, maar dan is het net of ze krampen krijgen en na eenige dagen gaan ze dood. 3. Wat zou er met mijn kuikens aan de hand zijn? Er is een veearts bij geweest, welke vreest voor cholera of besmettelijke verlamming. Bij de dieren in het hok kan een gapen waargenomen worden, daarna verzwakken ze en na ongeveer 10 dagen zijn ze dood. In het voer kan het niet zitten, daar zitten alle noodige eiwitten, vitaminen en mineralen in en ze hebben volop groenvoer. 4. Er zijn een aantal kuikens gestorven. Ze zijn geboren op 4 April, dus 8 weken oud. De verschijnselen waren gapen, suffen en een gorgelend geluid. Ziezoo, aan deze, vier brieven hebben we al weer mee dan voldoende voor een be schouwing. Alle deze gevallen betreffen coccidiosis, al deze gevallen zijn door mij onderzocht. Van bloeddiarrhee weer geen sprake, het zijn nu meer de zenuwverschijn selen, die het ziektebeeld overheerschen en wel verlammingsverschijnselen (brief 1, 2 en 3). In brief 3 wordt gapen genoemd en in brief 4 ook. Dus verlamming en gapen! Beide verschijnselen, die ons in de verste verte niet aan coccidiosis zouden doen den ken en die ook bij al van andere ziekten kun nen voorkomen. Hier zit juist een groote moeilijkheid. Verlammingsverschijnselen bij kuikens kunnen op verschillende oorzaken berusten. Men ziet het bij longontsteking, bij wormen, coccidiosis en bij voer dat niet goed samengesteld is. Er is geen kwestie van dat men de oorzaak der verlammings verschijnselen zou kunnen aangeven zonder een behoorlijk onderzoek door een deskun dige. En nu noem ik nog niet eens de „echte verlammingsziekte der kuikens en jonge hennen, die weer door een heel andere smet stof veroorzaakt wordt. Het gapen is eveneens een zenuwver schijnsel, dat zich bij verschillende ziekten kan voordoen en zegt dus op zich zelf niets voor coccidiosis. In brief 2 wordt gesproken van Barnevelders en Rhode Islands, we kun nen echter gerust zeggen, dat de ziekte alle rassen van kuikens aantast, Wit Leghorns net zoo goed. Wees dus uiterst voorzichtig als uw kui kens gaan gapen, stijf of lam worden, er kan een zeer ernstige ziekte achter zitten Stuur ze direct op ter gratis onderzoek naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam. Voeg er een briefje bij en vooral de afzender. Deze week kwamen er twee pakketten kui- op eersten stand, centrum der stad, met zolder. Brieven, met opgave van het bedrijf dat men er in denkt uit te oefenen, onder letter R 420 bur. van dit blad. Geruite dames Vestblouses korte mouw 84 lange mouw 97 V» Zeer fijne ajourkousen 98 ct. In dames sportkous 98 ct. Zeer mooie fantasie schortjes vanaf 79 ct. Wit Schiller overhemd mooi model 115 Leuke fantasie baddoeken 17—24 ct. Ons zware tentlinnen 140 breed 32L/i ct. Interlook heerenhemdjes of broekjes 52ys ct. enhooger. Heeren Poloshirts zijde doorweven 97 Vt In zijden tricot k. mouw 130 1. mouw 150 Jaeger zomer heerenborstrok of broekje 39 ct. Geruite kampeer- of zomerdekens 1.60 Zeer mooie kousen 42 Vs - 55 - 65 - 89 109 Aanbevelend, J. SPRUIJT kens, beide met coccidiosis, terwijl er noch op de postpakketstreek, noch op het pakje eeni ge aanwijzing van den afzender te vinden was. Als u dus de moeite en portokosten neemt kuikens op te zenden, vergeet dan uw naam en adres niet, want anders hoort u er nooit meer van! Brief 4 noemt weer een ander verschijn sel: gorgelen. Let nu even op: Bij coccidiosis vindt men vaak snotachtige verschijnselen, die niets met snot te maken hebben, terwij! er op het oogenblik tamelijk veel snot onder kuikens voorkomt en zelfs pokken. Ik zag verschillende gevallen de laatste dagen, waarbij de kop en de pooten van de kuikens bedekt waren met wratten. Deze wratten wij zen meestal op besmetting met pokken- en diphtheriesmetstof. Dus weer wat nieuws! Bij snot der kuikens er om denken, dat dit op minstens drie oorzaken kan berusten, n.1 coccidiosis, snot, diphtherie, alle drie ver schillende ziekten. En nu tenslotte een paar brieven, die ons het meer ouderwetsche beeld van coccidiosis laten zien. 5. Ik had deze dagen 125 doode kuikens en die vielen maar zoo dood. Ze waren van te voren goed vlug en op én dag vielen er wel 60 dood. Ze gingen niets af als bloed. Wat denkt u daarvan? 6. Mijn kuikens sterven onder verschijn selen van verzwakking, lichter worden en bloeddiarrhee. De ziekte trad op, toen ze 14 dagen oud waren. Ziezoo, nu hoop ik mijn lezers overtuigd te hebben, dat er achter coccidiosis heel wat meer zit dan wat die onbekende mijnheer in de Bedrijfspluimveehouder van 25 Mei j.1. er van vertelde. Deze mijnheer werkte met zijn „neus" en rook de ziekte. Laten wij nu zoo verstandig zijn met onze hersen te wer ken en dergelijke nonsens laten voor wat ze is: Ondeugdelijke voorlichting op ziekte kundig gebied. Wat de leeftijd der kuikens betreft: Men ziet de ziekte optreden bij kuikens van een week oud, maar vooral bij oudere kuikens van 6 tot 10 week oud. Op dat gebied zijn er trouwens geen grenzen, want als men kui kens op gaas opfokt tot ze zes maand oud zijn en ze dan los laat sterven er soms als ratten aan de coccidiosis. Nu ga ik de behandeling der ziekte be spreken en vooraf herhaal ik weer: Uiterste droogte, geen vloeibare ontsmettingsmidde len, eiken dag versch strooisel, karnemelk als drinken of water waarin 1 op 79 deelen azijn. Dr. TE HENNEPE. De vijanden onzer planten. Zoodra in het voorjaar de natuur ont waakt komen ook de vijanden onzer planten weer in actie, en de strijd daartegen behoort tot het verzorgen onzer tuin. Het zou on doenlijk zijn hier diep op in te gaan, daarom zullen we enkele veel voorkomende plagen en de bestrijding daarvan, even kort bespre ken. Nu het al geruimen tijd droog is wor den veel rozen licht aangetast door „het wit", veroorzaakt door de zwam; Sphaero- theca pannosa. Jonge scheuten, bladen en anoppen zien er dan als met meel bestoven uit. Spoedig staat de groei bijna stil en de plant kwijnt. Zoodra we dit zien optreden besrijven we de planten op een zonnigen dag met fijne bloem van zwavel. Dit herhalen we gedurende den zomer eenige keeren. Klimrozen tegen een zuidmuur hebben van deze zwam veel te lijden We wachten dan niet totdat de ziekte zich openbaart maar zwavelen tijdig om het optreden te verhinde ren. Als bestrijdingsmiddel kur.nen we ook gebruiken 1/10 pCt. oplossing van salicyl- zuur. Wanneer we 1 ons salicylzuur, 1 L. spiritus en 2 K.G. groene zeep oplossen in 100 L. water hebben we een uitstekend be strijdingsmiddel, niet alleen tegen het wit maar ook tegen bladluizen. Ook deze zullen vooral in een droge periode onze rozen teis teren. Het rozenkevertje Phylopertha horti- cola, vreet aan de knoppen en bladeren der roz enen dient te worden weggevangen. De rozenbladwesp Hylotoma rosae, deponeert haar eitjes, ten getale van 16 tot 18 stuks, in de jonge scheuten der rozen. Deze scheu ten drogen in en groeien krom. De larven dezer wesp vreten aan de bladeren. Het eenvoudigste bestrijdingsmiddel is deze scheuten af te knipper en te verbranden. De seringen worden vaak aangetast door het seringenmotje, Grarilaria syringella. Dit motvlindertje legt in Mei haar eitjes in de seringenbladeren. De larven vreten het blad- mees weg tusschen de opperhuiden. Daar door ontstaan doode plekken en randen op de bladeren. De beste bestrijding is het af plukken en verbranden der aangetaste bla deren. In tal van bommen, vooral in mei doorns, sierkersen, sierappe's e.a. zien we nog steeds handvormige rupsennes'en van de ringeldrups Castropacha neustria. De vlinders leggen 'n het naiaar hun eitjes in een ring om de jonge twijgen. In het voor jaar komen de jonge rupsjes te voorschijn en vreten aan de ontluikende knoppen en jonge bladeren. Vooral den eersten tijd trek ken ze zich 's avonds terug in hun spinsel- nest. Daar kunnen we ze dan gemakkelijk vernietigen door de tak met nest af te snij den en te verbranden. A. O £uchUyaati DE GOEDE HOOP IN PORT ELIZABETH. Het toestel „De Goede Hoop", waarmee de heer Van der Leeuw een v'ucht maakc naar Kaapstad, is gisteren om 10.30 uur uit Dur- ban vertrokken en om 14.30 uur te Port Eliza- beth aangekomen. Jitmmeuivs DE FILM „OP HOOP VAN ZEGEN". Mevr. de Boervan Rijk verleent haar medewerking. De filmregisseur, A. Benno, die, zooals reeds gemeld een film gaat maken van Heyer- man's „Op Hoop van Zegen" heeft hed-n van mevrouw Esther de Boervan Rijk, die in Madeira vertoeft, een telegram ontvangen van de navolgende inhoud: „Hulde prachtig idee ik speel gaarne mee Kniertje" Uit dit telegram valt af te leiden, dat de rol van Kniertje in deze film door mevr. de Boervan Rijk zal worden vertolkt. Jnqezottdea Stukken Mijnheer de Redacteur, Vrouwe Justitia, de blinde dame, heeft de gewoonte in haar buien van grilligheid, den blinddoek af te rukken. Dan kijkt ze met schrik en afkeer naar het onmogelijke piet luttige weegschaaltje, waarmee ze veel te zware misdaden van den laatsten tijd zal moeten afwegen en ze wordt balloorig. Ze komt wel weer terug, maar dan trekt ze er op uit als Abdul Hamid, gewapend met he' eerste het beste, wat haar voor de hand komt en verschijnt te midden van haar volk, dat in dergelijke oogenblikken van amok het beste doet zich achter de verschanste ramen en deuren terug te trekken. Dat konden de tien autobussen niet, toen enkele dagen geleden deze Vrouw van goe den wil maar van zwakke constitutie op de afsluitdijk verscheen en die de dupe werden van de kortstondige maar felle actie, waar toe ze zich blijkbaar had laten opstoken door de ATO. Midden op den dijk heeft ze de menschen laten uitstappen ver van de bewoonde we reld en de bussen laten opbrengen naar Leeuwarden. Het waren bussen van particuliere onder nemers. Goed, ik neem aan, dat die onderne mers trucs uithalen om aan den kost te ko men ten nadeele van de Spoorbussen, rnaar mag ik er even op wijzen, dat door een der gelijk optreden niet alleen die ondernemers worden aangepakt, maar ook de 200 passa giers, die maar moesten zien weg te komen en wier reisje en genoegen werden gebroken en vergald. En ook werden benadeeld de café's in Noordholland, in Alkmaar en omgeving, de neringdoenden, de garages, de autowachten om maar niet te spreken van de ijsmanne tjes, want we weten toch allemaal wel, dat er menschen zijn, die een reis van 50 kilome ter en meer ondernemen en wanneer ze niets gezien hebben van de schoone natuur, toch minstens elk een ijswafel hebben ge kocht. Een dergelijk optreden zal de Friezen en Groningers afschrikken en moet vooral in onze buurt groote schade veroorzaken. Heot u ooit gehoord, dat deze dame in het seizoen beslag legde op roulettes van Straperlo, Ro- madjo en andere verboden ondernemingen in Zandvoort of Scheveningen? Er werd fat soenshalve gewacht tot na het seizoen. Hebt u ooit gehoord, dat een locomotief in beslag genomen werd, als hij een auto ver morzelde op een onbewaakten overweg? Werden de treinreizigers dan aan den kant gezet? Maar waarom dan deze bussen? Is hier geen dankbare taak weggelegd voor de V.V.V., voor de Middenstandsv°ree- niging of voor de Kamer van Koophandel, die het grootste terrein bestrijkt en op wier weg dit zeker ligt? Ik hoop, dat ik al te laat ben met mijn opmerking en dat reeds stappen zijn ge daan, want dit is toch weer al te dwaas. Ten minste, dat vind ik, maar ik ben gewend aan meelf te twijfelen, zoodat de kans be staat, dat de betrokken lichamen het niet er<* vinden. Hoogachtend, J. H. ELFRING. f i- e i. k I. e n i e f- s

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7