DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor- en tegen-standers over het spellingsvraagstuk. De voorbereidende vlootbesprekingen. BaQeüj&sch Overzicht ^Buitenland De eischen van Engeland. Van Japan kan men alles verwachten. No. 146 Zaterdag 23 Juni 1934 136e Jaargang Uit hel Parlement Eerst Woensdag zal er over de moties gestemd worden. IVat vandaag de aandachl trekt,** ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 22 Juni 1934. Nagenoeg de geheele vergadering van de Tweede Kamer van heden, tot ongeveer des avonds half zeven, is in beslag genomen geweest door de bespreking van het spelling vraagstuk en nog is het laatse woord er niet over gezegd. Woensdag, wanneer de Kamer weer voor het eerst na heden samenkomt, zal haar eerste werk moeten zijn over niet minder dan drie moties te stemmen. Immers bij de motie, welke de heer Tilanus reeds Donder dag had ingediend zijn nog twee moties ge komen, een van den heer K. ter Laan (s d a.p.), aandringende op onvoorwaardelijke invoering van het door den minister verde digde compromis met 1 September, en een van den heer Moller (r.k.), waarbij aan de regeering werd verzocht strenge eischen te stellen voor de kennis van de Nederlandsche taal, vooral bij onderwijsexamens. De heer K. ter Laan had heden de be raadslagingen geopend met een uiteenzet ting hoe noodig het is, dat we wat beters krijgen dan de spelling van De Vries en Te Winkel, en hoe betrekkelijk weinig moeite het kost om een andere spelling in te voeren zon der dat de taal wordt geschaad. Hij vond het evenwel jammer, dat de minister een keuze tusschen het compromis en de spelling van De Vries en Te Winkel had opengesteld. Daardoor, zal de verwarring in de schrijf wijze bestendigd worden. Dan had de mi nister liever nog een jaartje geduld moeten hebben. Nu echter wilde hij de Kamer uit spraak laten doen door haar te doen stem men over een motie, mede onderteekend door eenige partijgenooten, waarbij gevraagd wordt uitsluitend de compromisspelling met 1 September in te voeren. De volgende spreker, de heer Zijlstra (a.r.) meende, dat men zich best bij het be staande kan houden. Er is geen chaos, er is alleen onachtzaamheid in de toepassing van de spellingsregels. Juist wanneer het plan des ministers wordt verwezenlijkt krijgen we een chaos en daarom drong spr. aan op aan neming van de motie-Tilanus. Zijn partijgenoot Wielinga was het niet met hem eens. Hij achtte vereenvoudiging van de spelling van groot belang voor de 90 percent van de leerlingen, die niet meer onderwijs dan dat op de lagere school ont vangen. Ten onrechte beschuldigt men de spellingvereenvoudigers van revolutiegeest. Spr. heeft dan ook geen bezwaar tegen de voorgestelde vereenvoudiging, het lezen van den Bijbel zal niet bemoeilijkt worden door het weglaten van de buigingsuitgangen en hij zag in het door den minister verdedigde compromis zooveel goeds, dat hij met een gerust hart tegen de motie-Tilanus zou stemmen. De heer Moller (r.k.) begon met een breed opgezette causerie over de beteekenis van de spelling, waarvan de eerste deugd moet zijn eenvoudigheid. Aan den eisch van eenvoud beantwoordt echter de spelling van De Vries en Te Winkel niet, waarvan de samenstellers zich op de historie beriepen. Maar deze moet verdwijnen, wanneer ze geen rol meer speelt in de uitspraak en dus is het goed de over tollige letters uit de spelling te doen verdwij nen, wanneer ze ons niets meer zeggen. Spr. is daarom zeer voor vereenvoudingsvoor- stellen, met nmae voor het laten vallen van de buigings-n. Wanneer de spelling eenvou diger wordt, kan des beter aandacht worden gewijd aan de taal zelve. En dat is, betoogde de spr., zeer hard noodig bij ons Nederlan ders. Daarom gevoelde hij zich geroepen een motie in te dienen, waarbij de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat een diepere kennis en betere uitspraak van de Neder landsche taal voor alle groepen des volks een zaak van cultuurwaarde is en daarom aan de regeering zou verzoeken strenger eischen te stellen voor de kennis van de Nederlandsche taal, in het bijzonder bij de examens van hen die zich aan het onderwijs willen wijden. We hebben hierna eerst een rede van den heer Lingbeek (herv. ger.) mogen hooren, waarvan 0p de perstribune, gelijk gewoon lijk, geen woord was op te vangen, en ver volgens een van den heer Wijnkoop (comm), die wel de motie van den heer Moller be wonderde, maar er toch niet voor zou stem men, omdat er politiek in zat Verder hoorden we hem betoogen, dat de spreektaal van de massa het criterium voor de spelling moet zijn, wist hij er op een later oogenblik Rusland en Lenin weer bij te halen en keerde zich daarop weer tegen minister Marchant om hem te verklaren, dat de communisten hem niet vertrouwen en zich afvragen wat hij met zijn spellinghervorming bedoelt. Hij moest veel verder gaan. Nu is er feitelijk niets gedaan. Maar intusschen beloofde hij, dat zijn fractie voor de motie-K. ter Laan zou stemmen. Een iewat verrassend slot. maar van den heer Wijnkoop, die altijd spreekt op een toon alsof hij de hoogste ruzie heeft met zoowat iedereen, zijn we derge lijke verrassingen wel gewend. De heer Kersten (st. ger.) verklaarde ver vuld te zijn van afkeer voor het compromis- Marchant, dat trouwens heelemaal geen compromis is, omdat aan een der partijen wordt opgelegd, wat anderen wenschen Aanneming er van zal enkel ten gevolge hebben, dat ons volk in twee partijen wordt gesplitst. Spr. vreesde, dat de oude Staten bijbel in het gedrang zou geraken en pleitte voor behoud van de oude spelling daarin. Invoering van de vereenvoudigingsvoorste: len zal, vreesde hij, belangrijke kosten met zich brengen en daarom zal spr. gaarne zijn stem aan de motie van den heer Tilanus geven. Onverwachts kwam nu de heer prof. Vis- scher (a.r.) voor den dag met een krachtige bestrijding van de spellingspolitiek van mi nister Marchant. Hij verweet hem daarbij aan het vraagstuk een politieke bijsmaak te hebben gegeven. Hij had beter gedaan bij de opstelling van zijn compromis in de eerste plaats van wat meer eerbied voor den arbeid van den geleerde Matthijs de Vries blijk te geven. Maar bovendien had hij met zijn her vorming langzamer tempo moeten houden en niet maar zoo ineens sommige uitgangen moeten schrappen. Het eliminatieproces had een rustiger gang moeten hebben. Het gaat hier om een kwestie, welke niet voor de Kamer is bestemd, maar voor de onderwijsmannen. Het is hier een onderwijs zaak, waarin de minister niet bevoegd is zich te mengen. Hij is op dat punt een leek, blijKens zijn plotselinge bekeering. Neen, de anarchie op spellingsgebied had op een andere wijze bestreden kunnen wor den, minder in strijd met de grondgedachte van onze constitutioneele regeeringsvormen, minder ook met verwaarloozing van de bij de zaak betrokken gevoelsfactoren. Deze zijn in 'beroering gemaakt De minister heeft ge sproken van een deining in de openbare meening, maar het is veel meer. Nu zal de chaos worden gecontinueerd door de vrij heid van keuze welke de minister heeft open gelaten. De gansche modus quo deugt bij deze zaak niet. Het decreet des minister op het gebied der spelling is een fascistische daad, welke hem niet sympathiek aandoet. Spr. gaf ten slotte den minister in over weging de zaak nog wat uit te stellen. De heer Sneevliet (rev. sec.) zette, op wat minder kraaierigen toon dan de heer Wijn koop, maar met gebruikmaking van soms dezelfde argumenten uiteen, dat ook hij sterk voor spellingverbetering is en daarom tegen de motie-Tilanus zou stemmen. Hij nam de gelegenheid te baat om den heer Westerman, die beweerd had, dat men ter wille van de cultuur de schrijftaal niet te eenvoudig mag maken, in de maling te nemen en hem *e adviseeren Chinees te worden. Want in China heeft men een beeldschrift, dat eigen lijk slechts voor de geleerden toegankelijk is! Nu kwam weer minister Marchant aan het woord en deze betoonde zich hevig ontstemd, dat de heer Visscher hem voor fascist had uitgemaakt. Natuurlijk handhaafde hij de inzichten, in zijn eerste rede ontwikkeld en hij verzekerde daarbij, dat de Bijbel in de oude spelling kan blijven. Trouwens het nieuwe wijkt niet zooveel van het oude af. Dat hij zijn hervorming niet voldoende zou hebben voorbereid, ontkende de bewindsman ten stelligste. Hij is met den grooten ernst te werk gegaan. Terwijl hij over de motie van den heer Moller zweeg en de motie-K. ter Laan natuurlijk aanvaardde, kwam hij op tegen de motie-Tilanus, welke hij staatsrech telijk onaannemelijk heette, omdat de Kamer hiermede feitelijk een verbod aan de Konin gin gaf. Doch daarmede lokte hij den heer De Geer (c.h.) uit zijn tent, die hem er niet te onpas aan herinnerde, dat de Kamer in 1917 een mctie-Marchant heeft aangenomen tegen de oproeping van een landstormklasse, welke de toenmalige minister van oorlog Bosboom toen naast zich heeft nedergelegd Maat toen daarop de Kamer opnieuw een motie betreffende dezelfde zaak had aange nomen, heeft dit het aftreden van den heer Bosboom ten gevolg gehad. Was deze motie van een ander karakter dan die van den heer Tilanus nu? Dat ontkende spr. Maar de mi nister gaf dit niet toe, de motie van 1917 was volkomen in orde, maar die van den heer Tilanus verbiedt een maatregel, welke de Kamer niet kan verbieden. „Ik moet nog zien dat de Kamer de motie-Tilanus aan neemt!" was het laatste woord des ministers. Hij zal echter daarmede tot Woensdag van de volgende week geduld moeten hebben. Heden waren voor een stemming niet genoeg leden meer aanwezig en de voorzitter ver daagde na het debat gesloten te hebben de zitting tot dien dag. Bij den aanvang der vergadering had de Kamer in de eerste plaats in een ommezien een dozijn contingenteeringsontwerpen van allerlei artikelen aangenomen. Vervolgens was na een korte discussie tusschen den heer Rutgers (a.r.) en minister Colijn over een kwestie van comptabiliteit het slot van de koloniale rekening van Curagao over 1929 goedgekeurd. In een verscherping van de maatregelen tegen smokkelaars opgenomen in de wet op de invoerrechten had de Kamer ook al geen bezwaar. Ten slotte heeft zij hare goedkeuring geschonken aan een wij ziging van de Militaire Pensioenwetten, waarbij mej. Groeneweg (s d.a.p.) er tegen op kwam, dat aan de weduwen van gepen- sionneerden, die in concubinaat leven, geen pensioen zal worden uitgekeerd. Minister Deckers wees er evenwel op, dat dezelfde regeling geldt voor de burgerlijke pensioe nen en er geen reden bestaat, waarom men de weduwen van militairen over een andere kam zou scheren dan die van burgerlijke ambtenaren. Op het oogenblik, dat we dit schrijven, zijn de besprekingen tusschen de groote zee mogendheden reeds in voorbereiding. De voorloopige onderhandelingen tus schen Engeland en Amerika, die gaande zijn, doen reeds de vele gevoeligheden kennen. Wie zullen er worden uitgenoodigd, is reeds een zeer delicate vraag. Natuurlijk zal van verschillende zijden er op worden aan gedrongen dat ook aan Duitschland en Rus land uitnoodigingen zullen worden gericht, Het is echter mogelijk, dat Japan zich zal verzetten tegen deelneming van Rusland, terwijl de Ver. Staten volgens den diploma- tieken medewerker van de „Daily Telegraph" waarschijnlijk evenmin een dergelijke uitnoo- diging zouden begroeten uit vrees dat zulks tot politieke lompliraties zou kunnen leiden. Men neemt echter aan, dat Frankrijk er op zal aandringen, dat Sovjet-Rusland wordt uitgenoodigd en dat'Italië deelneming van Duitschland als voorwaarde stelt. Uit Londen wordt gemeld, dat bij de voor bereidende besprekingen door Engeland aan spraak is gemaakt op een uitgebreidere vloot ter bescherming van het over de geheele wereld uitgestrekte Britsche rijk. De desbe treffende Engelsche voorstellen bleken van zoovèr strekkenden aard te zijn, aldus dit bericht uit Londen, dat zij naar Washington zijn opgezonden ter nadere bestudeering. Er verluidt dat Engeland het standpunt inneemt dat zijn plannen geenszins in strijd zijn met de gedachte aan een nieuwe beperkingsover eenkomst aangezien Engeland voornamelijk geïnteresseerd is bij schepen van lichtere types liggende tusschen den destroyer en den kruiser. Voorts verneemt de „Daily Herald" dat de technische behoeften van de Britsche admi raliteit als volgt in de voorstellen worden uiteengezet: De verdediging van het Britsche rijk en van de Britsche handels scheepvaartwegen eischen. lo den bouw eener nieuwe oorlogs vloot onmiddellijk na het vervallen van de beperkende bepalingen van het verdrag van Washington. 2o. den bouw van 30 nieuwe kruisers, waardoor de kruiservloot in totaal op 70 stuks zal worden gebracht. Engeland bezit thans 50 kruisers, waarvan 10 echter in de eerst volgende 2 jaar de ouderdomsgrens zul len overschrijden. 3o. den bouw van een groot aantal nieuwe destroyers en 4o. den bouw van nieuwe vliegtuigmoeder schepen. Behalve de Britsch-Amerikaansche bespre kingen hebben te Londen MacDonald en Nor man Davis elk afzonderlijk een conferentie gehad met den Japanschen gezant terwijl zij bovendien den Italiaanschen gezant Grandi van het verloop der besprekingen op de hoogte zullen brengen. De zegsman van het Japansche ministerie van Marine heeft naar uit Tokio wordt ge meld, verklaard dat Japan een herziening van het; vlootveidrag van Washington absoluut noodzakelijk acht. Het is de overtuiging der geheele natie, dat Japan een vloot moet be zitten, die sterk genoeg is om zijn nationale positie in de Stille Zuidzee te waarborgen. Hij legde er den nadruk op, dat in tijd van oorlog Japans verplichtingen als neutrale mogendheid aanzienlijk zouden toenemen, omdat Japan zich belast heeft met de waar borging van de defensie van Mantsjoekwo. Ten slotte betoogde de zegsman, dat het een dwaling is te meenen, dat Japan's finan- cieeie toestand het niet zou veroorloven den last van een bewapeningswedloop ter zee te dragen. Hij drong aan op een herziening van de huidige vlootverhouding, opdat Japan aan alle eventualiteiten het hoofd kan bieden. Van Amerikaansche zijde zijn nog geen positieve plannen bekend. Men weet alleen, dat Amerika de maximum-tonnage van 35000 ton wil handhaven evenals Italië, terwijl En geland en Japan niet verder dan 25000 willen gaan. Voorts wil Amerika grootere kruisers dan Engeland, Italië en Japan willen n.1. 9000 ton, en er is alle kans, dat ook Frankrijk voor dit zwaardere soort is. Maar dit alles is slechts een onderdeel, kwesties van latere oide. Eerst moet men het eens worden over datum en plaats van sa menkomst der nieuwe vlootconferentie en dan over de deelnemers. Of zou het misschien beter zijn eerst elkaar's eischen eens te hooren en als op 't eerste gezicht toch alle kans op overeenstemming uitgesloten is, waarvoor zou men dan nog een conferentie organiseeren, die tot mislukking gedoemd is! Hebben we al geen droevig voorbeeld ge noeg aan de Ontwapeningsconferentie te Genève! EEN REDE VAN GOEBBELS. Te Halle. Voor een reusachtige menschenmenigte heeft rijksminister Goebbels gisteren te Halle een rede gehouden en wel voor de eerste maal sedert de nationaal-socialisten het bewind in Duitschland in handen heb ben. Goebbels sprak, evenals in tal van vori ge redevoeringen over de taak van het Der de Rijk en de Duitsche gelijkgerechtigdheid op het gebied van veiligheid en landsverde diging. Aan het slot van zijn rede zei Goebbels, dat het buitenland zich tegenover het nieuwe Duitschland gedroeg overeenkomstig de ervaringen, die men in het buitenland me' de regeeringen volgens het oude systeem had opgedaan. Deze houding zou zich echter wijzigen wanneer men wist, uit welk hout de mannen van het nieuwe Duitschland gesne den zijn. De tijden zijn voorbij, dat het Duit sche volk zich aan elk dictaat onderwerpt Nooit zal een Duitsche handteekening ge plaatst worden onder een verdrag, tot uit voering waarvan het Duitsche volk niet in staat is. Onlogisch achtte Goebbels de be zorgdheid van het buitenland, dat Duitsch- lanid in den vreemde nationaal-socialistische propaganda zou voeren. Het nat.-socialisme is geen export-artikel. Elk land moet zijn eigen politieke ontwikkeling in zijn eigen tempo doormaken. Duitschland acht zich ge lukkig met den voorsprong, die de nat.-soc. revolutie het in de Europeesche ontwikkeling gegeven heeft. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH INDl^. De Indische provincie Behar, vooral het door aardbevingen geteisterde gebied van Bhagalpur en Sitamari, is door groote over stroomingen opnieuw geteisterd. Groote ge bieden zijn geheel van de buitenwereld af gesneden. Men vreest, dat vele menschen- levens te betreuren zijn en ook de materieele schade is zeer aanzienlijk De autoriteiten, die als voorzorgsmaatregel vijfhonderd ri vierbooten gerequireerd hadden, hebben dringend om meer vaartuigen gevraagd Ook het Noord-Oosten van de provincie Assam is tengevolge van de overstroomin gen volkomen geisoleerd. In andere gedeel ten van Assam staan groote oppervlakten land onder water en zijn de rails van ver schillende spoorwegen op tal van plaatsen weggespoeld. In de provincie Bengalen is de Brahma- poetra op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden en heeft overstroomin gen veroorzaakt. HET SPIONNAGE-PROCES TE ROME. Het vonnis. Gister is vonnis gewezen in een groot sipionnage-proces. De drie verdachten, de vroegere socialistische afgevaardigde Dlan- chi, de sergeant bij den vliegdienst Dal Mon fo en kapitein Tosel'o \mbrogi werden we gens spionnage ten gunste van Sovjet Rus- De voorbereidende vlootbespre kingen. (Dag. Overzicht). Weer een moordaanslag in Duitsch land. (Buitenland). Blindheid-epidemie in Mexico. (Buitenland). De positie van Von Papen. (Bui tenland). Het leven van John Dillinger. (Buitenland). De Staatsloterij gewijzigd. (Bin nenland). Het maatschappelijk werk van wijlen H. M. de Koningin-Moeder wordt door de koninklijke familie voortgezet. (Binnenland). De F 36 vliegt. (Luchtvaart). Uit het Parlementaire leven. (Ar tikelen). De T.T.races te Assen. (Sport). Ernstig ongeluk nabij den Helder. (Stad en Omgeving). (Zie verdei» eventueel laatste berichten). Zij, die zich met 1 JULI a.s, voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. land schuldig bevonden. Bianchi werd veroordeeld tot 17 jaren, Dal Monto tot 16 en Ambrogi tot 15 jaren gevangenisstraf. De vrouw van Bianchi en zijn beide doch ters werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. OVERVAL OP DORPSKERK. Een hevige vechtpartij. Uit Merida wcrdt gemeld, dat atheisten de kerk van het dorp Nukuni (staat Cam- pecha) zijn binnengedrongen en een Chris tusbeeld hebben vernield, evenals het beeld van den schutspatroon van het dorp. Er ont stond een vechtpartij, waarbij eenige perso nen ernstig werden gewond. WOLDEMARAS WEERSPANNIG. Zelfs in de gevangenis. De vroegere Lithausche minister-president Woldemaras, die Zondag j.1. in verband met de militaire putsch-poging van 7 Juni door een militaire rechtbank tot twaalf jaar zware kerkerstraf is veroordeeld, heeft noch van den termijn van 48 uur tot indiening van een gratie-verzoek, noch van zijn recht om in cassatie te gaan, gebruik gemaakt, zoodat het vonnis thans in kracht van ge wijsde is gegaan. Aangezien Woldemaras ook geweigerd heeft, het gewone gevangenis- werk te verrichten, zal het gewone gevange nisregime op hem toegepast worden. SCHIPBREUKFLINGEN VAN DE „DRESDEN". Op de thuisreis. Gistermorgen zijn de schipbreukelingen van de „Dresden" met de „Stuttgart" van den Norddeutschen Lloyd uit Stavanger vertrokken om naar Duitschland terug te keeren. Twee zwaar gewonden moesten in het gemeentelijk ziekenhuis te Stavanger achterblijven en twee dooden voert de „Stutt gart" mee naar Duitschland terug. Bij het vertrek van het schip had men op tal van gebouwen te Stavanger de Noorsche vlag halfstok gehesehen. BRAND IN ENGELSCH HOENDERPARK. Vierduizend kippen en 10.000 eieren verbrand. Tengevolge van de groote droogte is gis ter een brand uitgebroken in een Engelsch hoenderpark te Clayton-on-Sea in het graaf schap Essex. Tengevolge van gebrek aan water kon de brand niet gebluscht worden. Vierduizend kippen en tien duizend eieren werden een prooi der vlammen. De brand weer wist tenslotte, door in den drogen bo dem van een vijver putten te graven, voldoen de water te bereiken om het hoofdgebouw te gen de vlammen te beschermen. DE INTERNATIONALE CONFERENTIE. Amerika uitgenoodigd. De internationale arbeicsconferentie heeft gistermiddag besloten tot de regeering der Vereenigde Staten een officieele uitnoodiging te richten met het verzoek haar plaats in te nemen in de internationale arbeidsorgani satie. Men hoopt het antwoord der Vereenig de Staten reeds Zaterdag te ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1