ALKMAARSCHE COURANT i HET HOLLAND HUIS TE BRUSSEL Haar avonturier. &Brm Seuitletm Dat ziet er heerlij k uit! Jïeleman Qemeentecadm JladiopcoQcamma Ho. 151 i V V i 1 VRIJDAG 29 JUNI 1934 Men wil trachten dit stukje Holland in den vreemde te behouden. Een qpisode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. ZIJPE. Zaterdag 30 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Klein VARA- Ensemble olv. F. Bakels. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: KI. VARA-Ensemble olv. F. Bakels, de Flierefluiters olv. J. v. d. Horst en reportage. 11.30 Carillonconcert F. Timmermans. 12.De Notenkra kers olv. D. Wins en gr.pl. 2.— Zenderverz. 2.15 Gr.pl. 3.Dr. W. van Ravesteyn: Hjalmar Bran- ting. 3.20 Gr.pl. 3.30 Orgelspel J. Jong. 4 Filmpraatje M. Sluyser. 4.15 Pianorecital F. Uyttenboo- gaard. 4.45 Voor de kinderen. 5. „Der Bettelstudent" (op gr.pl 5.40 Literaire lezing. 6.— Gr.pl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Dansen van Europeesche volkeren. Gev. concert. 10.20 Ber. Sportpraatje, weerber. 11.20—12.50 Dansmuziek olv. E. Bolt GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.501120, North Reg. 12.20—13.20, Daven try 13.20—15.50, Lond. Reg. 15.50 16.05, Daventry 16.0524. Zondag 1 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (9.12. HUIZEN, 301 M. (8.30—9.30 en 5 —7.45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.— en 7.45—11uut). 8.30 Morgenwijding olv. ds. A. G. F. Smit, mmv. A. Geest, sopraan en B. van Doorn, orgel. 9.30 Gr.pl. 9.45 Hoogmis. 11.45 Gr.pl. 12.15 Orkestconcert en lezingen. 2.30 Trioconcert. 3.— Gr.pjl. 3.30 Trio concert. 4.Ziekenlof. 5.Kerk dienst uit de Geef. kerk te Laren (N.H.) olv. ds. JJ. Verkuyl, mmv. A. C. Vos, orgel. 6.30 Gr.pl. 6 45 Mevr. A. Reclaire. alt. L. Bogt- man, bariton en F. Kloek, orgel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.15 Schlagermuziek. 9.Vaz Dias. 9.05 Pianorecital. 9.20 Gr.pl. 9.30 Orkestconcert. 10.15 Vaz Dias 10.20 Verv. concert. 10.40—11. Epiloog. Het is voor vele cultureele instellingen een moeilijke tijd, omdat zij eenerzijds minder subsidies ontvangen en anderzijds de bijdra gen van particuliere zijde door den crisis- druk zeer sterk verminderen. Juist in deze moeilijke jaren hebben in stellingen, die niet allereerst de fi'nancieele belangen der stichters dienen, het zwaar te verantwoorden. Zoo'n instelling is het Holland Huis te Brussel, een stichting welke nimmer over heidssubsidies heeft genoten en tot dusver door eigen kracht en beteekenis het hoofd boven water heeft kunnen houden. Men begrijpt de 'beteekenis van een der gelijke onderneming. Men geeft daar allen, die aan het buitenland iets te toonen hebben, gelegenheid dit zoo goed mogelijk te doen, men houdt er lezingen en voordrachten, men vormt als het ware een typisch Hollandsch eilandje in vreemde zee, een eilandje, dat niet alleen het saamhorigheidsgevoel der Hollanders in den vreemde versterkt, maar tevens een prachtige propaganda voor de beteekenis van Nederland en het Neder- landsch fabrikaat kan voeren. fn het Holland Huis te Brussel wordt bui tengewoon nuttig werk verricht in het be lang van den handel, den landbouw en de nijverheid van Nederland, waarmede toch de belangen van het geheele Nederlandsche volk in al zijn geledingen zeer nauw ver bonden zijn. Het Holland Huis Brussel, dat ruim tien jaar geleden is opgericht, bevindt zich in de wijk van den Cinquantenaire, die bekend is wegens de daar gehouden tentoon stellingen, jaarbeurzen, congressen enz. Het Holland Huis bevat een aantal zalen, waar in de permanente tentoonstelling van Neder landsche en Ned. Indische producten, be nevens de verschillende takken van dienst zijn ondergebracht, terwijl de groote zaal, een oppervlakte heeft van ruim 1000 vierk.m., welke wordt aangewend o.m. voor lezingen, filmvertooningen en groote bijeenkomsten! Onder anderen is daar, onder de auspiciën van den Algemeenen Nederlandschen Zui- velbond, gehouden de demonstratie van de Nederlandsche Zuivelindustrie, een van de meest belangrijke takken van nijverheid, waarbij duizenden in den lande zijn betrok ken. Deze manifestatie is tot een schitterend succes geworden. Het ligt in de bedoeling, dat spoedig op soortgelijke wijze voor andere industrieën propaganda zal worden ge maakt. Het Infoi natie-Bureau heeft zijn sporen verdiend; duizenden, waaronder vreemde lingen van allerlei nationaliteit, weten dat men daar alle gewenschte inlichtingen kan verkrijgen. Ook ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer is het Holland Huis onvermoeid werkzaam. Een aantal verlichte diorama's geven den bezoekers een beeld van Neder lands steden- en natuurschoon, terwijl de bloemententoonstellingen met filmvertoonin gen e.d., die het Holland Huis herhaalde malen prganiseerde, een stroom van toeristen brachten naar Holland's bollenvelden. Toen, zooals bekend was, het plan was geopperd een aantal leerlingen van Belgi sche inrichtingen van middelbaar onderwijs een bezoek te doen brengen aan eenige der voornaamste steden van Nederland, heeft het bestuur van het Holland Huis zich gewend tot het Ministerie van Onderwijs te Brussel met het aanbod, den jongelieden gelegenheid te geven zich door een bezoek aan het Hol land Huis tot de reis voor te bereiden. Met ingenomenheid heeft Z.Exc., minister Lip pens, die het Holland Huis door eigen aan schouwen kent, dit aanbod aanvaard en de hoofden van de onderwijs-inrichtingen aan gespoord, hun leerlingen in staat te stellen aan deze uitnoodiging gevolg te geven, zoo dat niet alleen de aanstaande deelnemers aan de reis naar Nederland, maar duizenden jeugdige Belgen onder leiding van hun onderwijzers op deze wijze ons land hebben leeren kennen en waardeeren. Ter versteviging van het gevoel van saam- hoorigheid onder de zoo talrijke Nederland sche Kolonie in Groot-Brussel worden op nationale herdenkingsdagen (verjaardagen van leden van ons Koninklijk Huis, Willem de-Zwijgerfeesten, enz.) samenkomsten ge houden in het Holland Huis, waartoe sp'e" kers en kunstenaars van naam hun mede- 26). Pas op de vrouw", fluisterde hij tegen den hond en de dolk in de hand sloop de zanger nader met groote schreden. Met een sprong was hij 'bij den Kroaat en stiet hem den driekanten dolk tot het gevest tusschen de schouderbladen. Rasjin was van de andere zijde komen aan sluipen, maar hij had niet het voordeel van de donkere kleeding. Hij ook wilde den Kro aat van achteren aanvallen, doch deze, ge waarschuwd door een kreet van den derde, keerde zich vlug om. De Kroaat trok zijn zwaard, trachtte zijn tegenstander te dooden, maar deze sprong vlug terzijde. Het werd een verwoed gevecht. Rasjin bleek een uitstekend schermer. Hij kende alle trucs van de Fransche en de Ita- liaansche school, maar de duisternis maakte alle schijnstooten nu'teloos De Kroaat bleek een geduchten vijand, maar langzamer hand drongen de felle slagen en stooten van den kurassier hem achteruit. Steeds meer drong Rasjin voorwaarts, de punt van zijn zwaard op zijn tegenstander gericht. Toen maakte de Kroaat een fout. Hij deed een werking verleenen. Ook door middel van muziek-uitvoeringen, lezingen en voordrach ten zorgt het Holland Huis ervoor, dat de band met het vaderland hecht blijft. Terecht verheugt zich het Holland Huis in cle sympathie van talrijke landgenooten, tot alle rangen en standen behoorende. Wat zeer mag worden toegejuicht is, dat deze stichting tot stand is gekomen en in stand wordt gehouden door het particulier initia tief En om daaraan te kunnen medewerken biedt zich thans een uitstekende gelegenheid aan. Er is natuurlijk veel geld noodig om aan dit Instituut zijn voortbestaan te ver zekeren. Het bestuur wilde in deze tijden geen beroep doen op de algemeene kassen, maar heeft daartoe een ander middel ge kozen, en wel door de vergunning te vragen voor het uitgeven van een loterij. De regee ring, die steeds van haar waardeering voor het Holland Huis heeft doen blijken, heeft haar bewilliging verleend krachtens beschik king van den Minister van Justitie, die be paald heeft, dat de trekking vóór 31 Dec. a.s. moet plaats hebben. Het is echter steeds het streven van het bestuur geweest, geen poging onbeproefd te laten opdat dit eerder zal kunnen geschieden. En het heeft ons dar. ook medegedeeld, dat de datum der trekking thans is vastgesteld op 15 Odober e.k. Wij laten hier ten slotte enkele beoordee lingen volgen, welke de beteekenis dezer in stelling wel zeer duidelijk doen uitkomen. z,oo schrijft de Algmeene Ned. Zuivelbond o.a.: De ervaringen, welke wij met onze zuivel- tentoonstelling, welke van 6 Oct. tot 5 Nov. j.1. in het Holland Huis werd gehouden, hebben opgedaan, geven ons aanleiding, onze bijzondere waardeering uit te spreken voor den belangrijken steun, welken Uw in stituut daarbij geboden heeft. Door de vele relaties en ervaringen, welke deze instelling in de Belgische hoofdstad heeft, is haar medewerking bij het organi seeren van een tentoonstelling als deze van onschatbare waarde. Door de bekendheid van het Holland Huis in Belgische regeeringskringen, heeft het ons den weg gebaand tot instanties, welke anders voor ons, als particuliere instelling, onbereikbaar zouden zijn geweest. In ver band met het instructieve karakter onzer ten toonstelling stemt het bezoek van 300 scho len met een aantal kinderen, dat op minstens 10.000 moet worden geschat, tot groote vol doening. Voor een niet gering deel heeft tot het succes ook de groote belangstelling van de zijde der pers bijgedragen, die door het Hol land Huis geanimeerd was, de tentoonstel- Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! forschen slag naar Rasjin's hoofd en zocht zijii heil in ae vlucht. Misschien was het slechts een schijnvlucl.t, om zijn vriend, die met Saxon vocht, te helpen, maar Rasjin pareerde den zwaren slag, het zwaard naar boven, een sprong en met groote kracht kwam zijn treffer op het achterhoofd van den Kroaat neer. Deze wankelde en viel. Rasjin keerde van den strijd terug. De derde Kroaat was op Saxon toege sprongen met een woesten houw, maar deze ving den slag op met zijn rapier. De uitvallen van Saxon werden gepareerd, hij viel den Kroaat van alle zijden aan, ovei- al was de punt van zijn zwaard. Zijn donke re kleeding was een groot voordeel, maar de stalen schouder- en borstbedekking van den Kroat maakten de partijen vrijwel gelijk. De eerste stooten van Saxon 'bleven daar door zonder eenige uitwerking. Tweemaal voelde hij, dat hij geraakt had, maar de Kro aat vocht door, met de kracht van de wan hoop. Hij was een moedig man. In vele ge vechten had hij den dood in het gezicht ge zien en altijd was hij als overwinnaar uit het handgemeen te voorschijn gekomen. Wachf maar helhond", brulde hij. „Je hebt je meester gevonden. Die meid wacht al op me Al weer mis". Hij zocht Saxon door zijn woorden te prikkelen. Hij zei de vuilste dingen in de hoop af te leiden. Maar Saxon vocht kalm door, zonder antwoord te geven, regelmatig ademhalend. Van lieverlede werden beiden vermoeid De borst van den Kroaat begon het eerst te hij gen. Het schelden had blijkbaar ook zijn na- ling te bezoeken. Het heeft ons ten zeerste verheugd, dat alle belangrijke Belgische bladen uitgebreide artikelen aan onze expo sitie wijdden en foto's daarvan opnamen. Ook bij de kookdemonstraties, welke wij gedurende de tentoonstelling gehouden heb ben, mochten wij van de uitstekende ser vice, die het Holland Huis biedt, profitee- ren en bleek het ons, evenals bij het uitschrij ven der vele uitnoodigingen, over welk waardevol materieel het in zijn uitgebreide adressenlijsten op het gebied van het zaken leven beschikt. Bij de vele getuigenissen van waardeering valt ons natuurlijk die van B. en W. van Alkmaar op. Alkmaar heeft zoo schrijven zij wel bijzondere reden om te gewagen van de doel treffendheid van den arbeid, dien het Hol land Huis te Brussel heeft ondernomen. Het Bestuur van het Holland Huis heeft de goe de gedachte gehad, op een der meest in het oog springende gedeelten een diorama te plaatsen van de Alkmaarsche kaasmarkt, in zoodanige juiste en artistieke weergave, dat tallooze vreemdelingen te Brussel kennis maken met wat een karakteristieke bijzonder heid vormt van een der meest typische Oud- hollandsche steden. Het lijdt geen twijfel of vele steden in Nederland zijn aan het Holland Huis dank verschuldigd voor hetgeen het deed en bij voortduring op zoo uitstekende wijze doet ter bevordering van het vreemdelingenbe- zoek aan Nederland. Wij kunnan niet anders doen dan deze loterij bijzonder aanbevelen. Aan deze loterij, groot 60.000 loten, kos tend 1 per stuk, zijn prachtige prijzen ver bonden, bijv. een motorboot „Super Holland Kruiser" ter waarde van 4300, een luxe auto „Fordor Sedan de Grand' Luxe", 8 cy- linder, van de Ned. Fordfabrieken, waarde 2530, een stalen zeiljacht, waarde 1200 en voorts 1500 prijzen. De loten zijn ver krijgbaar op alle kantoren der Rotterdam- sche Bankvereeniging, op het kantoor van het Holland Huis in Nederland, Gebouw „Eigen Haard", Wijde Kapelsteeg 1, Am sterdam C, tel. 35313, en ook kan men het bedrag storten op giro 8005, waarop de loten onmiddellijk worden toegezonden. Laat ieder thans medewerken, opdat door aller steun dit stukje Holland in den vreem de kan worden behouden. De Raad van Zijpe vergaderde Dinsdag. Na opening der vergadering door burge meester Jb. de Moor, werd o.m. medegedeeld, dat de gemeentebegrooting, dienst 1934, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Op de postrekening stond 732.34. ter wijl bij de Coöp. Zuivelbank te Alkmaar was 'belegd 20.458.19. Door Ged. Staten is afwijzend beschikt op het door A. Zeeman te Keinsmerbrug inge stelde beroep tegen het raadsbesluit om geen steun te verleenen voor het vervoeren van diens leerplichtige kinderen. Ged. Staten hebben den raad verzocht alsnog zijn standpunt te willen herzien in zake het verzoekschrift van N. Snip om ver goeding van kosten van schoolbezoek als be doeld in art. 13, le lid der Lager-Onderwijs- wet 1920. Op voorstel van B. en W. werd evenwel besloten het ingenomen standpunt te handhaven. De rekening over 1933 en 1934 van de voormalige gezondheids-commissie te Scha gen werden goedgekeurd. De pensioens grondslag van H. van der Heijden als dienaar van politie werd nader vastgesteld op 1940. Vervolgens werd, conform het voorstel van B. en W., besloten tot aanvaarding van een Lgaat, groot 200.van wijlen M. Tho- masz. wed. va" P. var der Oord, voor on derhoud der graven van erflaatster en wijlen haar echtgenoot. Het bedrag van 200.zal worden belegd door inschrijving op een der Grootboeken van de Nederlandsche schuld. Ingekomen was een verzoek van het be stuur van de afdeeling „Oudesluis" van den Ned. Arbeiderssportbond, om een jaarlijksch subsidie van 25.voor aanschaffing van sportartikelen. In verband met de huidige tijdsomstandigheden stelden B. en W. voor, afwijzend cup het verzoek te beschikken. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens stelden B. en W. voor om de voormalige politiewoning te Petten onder hands te verhuren aan D. Snip te Petten voor 2 per week (inclusief verplicht abon nement waterleiding). Toegelicht werd, dat bedoelde woning sinds eenige v/eken niet meer door den rijksveldwachter wordt be woond, omdat deze verhuisd is naar Bur- deelen. Het einde moest spoedig komen. De Kroaat brulde. „Wel te rusten' en sloeg met zijn slagzwaard door de verdediging heen. Toen viel Saxon voorover. Hij boog den rechterknie in diepen uitval, het rapier langs den grond. Dan het achterbeen strekkend, stiet hij plots met volle kracht opwaarts. Hij voelde zijn rapier in het lijf van den Kroaat dringen. ,.De oude glisade", dacht de avon turier. „Slaap zacht", maar op hetzelfde oogenblik kreeg hij een harden slag op het hoofd. De Kroaat viel, Saxon wankelde, maar kon zich nog met moeite oprichten. „Dat scheelde weinig", mompelde hij, leu nend tegen een boom en de dwHernis scheen om hem heen zich te verdichten. Rasjin trad op hem toe. „Prachtig afgeloopen", zeide hij vroolijk. „Wacht even, het moet een onderlinge twist schijnen ze hebben elkander doodgesla gen. Die Kroaten vechten altijd onder el kaar, een woest volkje". Hij nam den dolk van een der Kroaten en stak hem in het hart van een ander, legde hvt zwaard van den tweeden neer bij den man dien hij had gedood. „Zoek het nu maar uit!" zei hij lachend. Toen reikte hij Saxon de hand. „Vaarwel, tot ziens, ik moet den nacht benutten. De vrouw laat ik aan jou over". Hij bemerkte in de duisternis niet, dat Saxon gewond was. „Wacht even", zei deze, „ikik wil de Het woud begon voor zijn oogen te draaien, de boomen dansten. „Genoeg, 'k deed het met plezier", sprak 6 30 Friesche uitzending, mmv. Mimi Algra, zang, J. Jong, piano- begel. en Y. C. Schuitmaker, voor dracht. 7.15 Arb. Zangkoor „Kunst en strijd" olv. P. Zwager. 8. Herh. SOS-ber. 8.03 „Op bezoek bij Professor I. M. Inlove", spel van Boer. 8.57 De VARA roept, toe spraak A. de Vries, de VARA hoog. 9.10 Gr.pl. 9.30 „Voor een dubbel tje wereldsensatie", progr. van S. de Vries, mmv. het VARA-tooneel olv. W. van Cappellen, E. Busch, zang en C. Steyn, orgel. 10.— Ca rillonconcert S. Nees. 10.15 Gr.pl. 10 30 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.40 Orgelspel Joh. Jong. 11. Zang Eva Busch. 11.20 Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.platen. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Ensemble concert. 2Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.15 Orkestconcert, le zingen en gr.pl. 7.15 Voordracht. 7.35 Gr.pl. 8.— Schlagermuziek. 9.30 Hoorspel. 10.15 Zangvoordr. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Voordracht. 10.50 Schlagermuziek. 11.1512.— Gramofoonmuziek. DAVENTRY. 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12 20 Western Studio Orkest olv! Thomas. 12.35 Instal latie van den „Lord Waren and Admiral fo the Cinque Ports". 1.20 Commodore Grand Orkest o. 1. v. Muscant. 2.20 Dansmuziek (gr pl.) 2 50 Het Belfastei Omroeporkest olv. E. Godfrey Brown. 3.50 Alfre- do Campoli's orkest mmv. L. Hub- bard, bariton. 4.20 Rep. v. d. vlieg- demonstraties te Hendon. 4.45 Ver volg concert. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber 6.50 Sportpr. 7.°5 Welsch Inter mezzo. 7.25 Causerie. 7.50 Gr.pl 8.20 Variété-progr. L2C Ber. 9 40 Lezing. 10.05 BBC-koor en -orkest olv. L. Woodgate mmv. S. Robert- son, bas. 11.Voorc.r. 1105 12.20 Het BBC-Dans>rkest olv. H. Hall. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest concert. 12.20 Goldy-orkest. 8-20 Orkestconcert olv. Flamei t. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12 20 12.50 Concert uit het Bellevue- strandhotel. 3.20 Concert uit rest. „Wivex". 5.20—5.50 Gr.pl. 8.20 Zang en piano. 8.50 Rep. 9-20 12.20 Concert en dansmuziek voor de oudere generatie. KEULEN, 456 M. 6.25 en 7.20 Gr.pl. 12.20 Blaasconcert o. 1. v- Meier. 1.20 Kwintetconcert. 2.20 Gr.pl. 4.20 Omroepkleinorkest olv. Kaehler. 7.25 Kwintetconcert. 11.20 —1.20 Uit Hamburg: Dansmuziek olv. Bolt. ROME, 421 M. 9.05 Folkloristisch programma. 10.30 Dansmuziek. 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 Salon orkest olv. Walpot. 6.20 en 6-50 Dito. 8.20 Omroeporkest olv. André. 10.30 Populair concert. 11.50 12.20 Gr.pl. 484 M-: 12.20 Salon orkest o.l. v. Walpot. 1.302.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 6.35 Kamermuziek door strijkkwartet. 7.35 Gr.platen. 8.20 Q Zangvoordr. 8.35 Hoorspel. 9.30 A Gr.pl. 9.35 Accordeonmuziek. 9.50 Populair concert. 10-30 Dito. 11.50 O —12.20 Gr.pl. O Lijn 4: Keulen 10.3516.20, Hamburg 16.20—19.50, Konings bergen 19.5020.30, Hamburg 20 30—24.—. en 5.-6.— VARA, de VPRO van 6—8.en de AVRO van 12. 5.— en 8.—12.— utir). 9.— Post- duivennieuws. 9.03 Tuinbouwpr. S. S Lantinga. 9.30 Uitz. van het VARA-Zomerfeest te Amersfoort (gevarieerd programma). 12. Kinderkoor „Onder Ons", o.l.v. J. Hamel, a. d. vleugel: Jacq. Hamel. 12.15 Gr.pl. 1.— Verv. kinderkoor. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.Boekbespreking H. Robbers. 2 30 Gr.pl. 3.Residentie-orkest olv. Ignaz Neumarkt, mmv. Adeline Elink Schuurman, piano. 4.30 Na beschouwing over Ajax—Velocitas, door H. Hollander, hierna gr.pl. (Om 4.45 Vaz Dias). 5.Orgel spel Joh. Jong. 5.30 Gr.pl. 5.40 Voetbalpr. 6.— Boekbespreking Tony de Ridder. 6.30 N. van Gel der: De novietenkampen der V. C. J. C. 6 45 Wijdingsuur. Spr Dr. H. Faber, mmv. Eef Kolf,, fluit. 8—Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv E. Rethberg, sopraan. 9.Radio-journaal en gr.pl. 9.30 Res.-orkest olv. C. Schu- richt, mmv. Marion Anderson, neger-altzangeres. 9.40 Omroep orkest olv. N. Treep. 10.10 Voordr. Mr. A. W. Kamp. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. Topy Glerum, zang. 11.1012.Gr.pl gerbrug. Ook dit voorstel werd aangenomen In verband met de opheffing van de O. L. school te Ecnigenburg (gemeente St. Maar ten) achtten B. en W. het wensohclijk gele genheid te geven, dat kindtren uit Eenigen- burg kunnen worden toegelaten tot de o. 1. school te Burgerbrug (gem. Ziipe). Het des betreffend voorstel van B. en W. tot vast-- stelling van een regeling omtient toelating van kinderen uit de gemeente St. Maarten, 1 1 1 s— de ander. Hij wilde zich aan de dankbetui gingen onttrekken. „Je begrijpt. Een groote kans. Tilly trekt naar Frankenhausen" en hij verdween in het dichte struikgewas. Saxon wankelde naar de plek waar Ma rion lag. Wolf stond met de pooten over haar heen als een trouwe, stomme wachter. De avonturier bukte zich maar een duizeling overviel hem, zijn hand greep zoekend in de ledige ruimte, toen viel hij naast Mariou neer. HOOFDSTUK XVI. Aarzelend verliet de hond zijn post en be snuffelende zijn meester van het hoofd tot de voeten. Onrustig liep hij om beiden heen. Hij wist in zijn radeloosheid niet wat te begin nen. Hij voelde dat zij beiden leefden, maar ook dat er iets niet in orde was. Het ging boven zijn verstand. Wat zou het zijn? Wat zou hij doen? Naar huis gaan om hulp te halen of de wacht houden, zooals zijn meester hem had bevolen? Hij keek naar zijn heer, maar kreeg geen teeken, geen enkele aanwijzing. Hij ging niet liggen. Hij bleef staan tus schen zijn beide vrienden, den kop in de hoogte, de ooren gespitst, gereed tot verde diging tij het minste onraad. Er was ongeveer een uur verloopen, toen Marion tot bewustzijn terugkeerde. De don kere wolken waren gedeeltelijk voorbijgegle den, de maan zeilde rustig door het licht- ruim, nu en dan nog verborgen achter lichte re nevels. Marion ging rechtop zitten. Het was tot óe o. 1. school te Burgerbrug, werd aan genomen. Nu volgde een voorstel van B. en W. tot aanvulling van de verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet in zooverre, dat de thans geldende verordening zoodanig wordt gewijzigd, dat die verkoop van badartikJen te St. Maartensvlotbrug tijdens de zomermaanden mogelijk wordt ge maakt, zulks in verband met het feit, dat St. moeilijk genoeg, want haar handen waren gebonden onder haar mantel. Zij keek naar den hond, maar zij kon niets zeggen. Het was alsof haar mond openge spalkt was. Haar keel was droog. Zij voelde een folterende pijn in de linkerhand, die uit ging van den middenvinger; de hand droop van bloed. Kwispelstaartend kwam Wolf bij haar. Verheugd brommend toonde hij zijn blijd schap dat er verandering gekomen was in den toestand, maar hij blafte niet. Als teeken van vriendschap likte hij haar de wangen. De liefkoozing van den trouwen hond deed haar goed. Zij wilde hem streelen, maar ver gat dat haar handen omsnoerd waren. Zij staarde om zich heen en zag in het schemerige licht der maan een donker ge- kleede gestalte op den rug liggen. Zij kroop dichterbij en aanschouwde een gedeelte van een geel, bebloed gelaat, een groote snor en donkere, zware wenkbrauwen, het eenige wat te voorschijn kwam uit de kap, die over zijn hoofd was getrokken. Een vreemdeling en toen bemerkte zij dat er nog twee mannen lagen, en verder nog een de Kroaten. Haar eerste gedachte was weg te loopen zoo vlug als haar beenen konden dragen. Maar waarheen? Zij wist in het geheel niet waar zij zich bevond. Zij had den geheelen weg door de wouden in het donker afgelegd, haar handen waren gebonden, haar mond gekneveld, het bloed stroomde van haar vingers. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3