ALKMAARSCHE COURANT Transpireerende Voeten, Zooiets kan alleen in Duitschland. EUROPA IN EEN OOGOPSLAG. Waarheen gaat de reis dezen zomer? Nf' «5«# V J 1 A VRIJDAG 29 JUNI 1934 Buitenland M oeder en kinderen gescheiden wegens de rassenkwestie. GRANAAT TIJDENS VERVOER ONTPLOFT. Vier dooden, drie zwaarge wonden. GROOTE BRAND TE ESSEN. HET LIJK IN DEN KOFFER. Nu ook een hoofd gevonden. DRIE VROUWEN VERBRAND. STRAATJONGEN VERWEKT PANIEK. Kortsluiting in New-York's „ondergrondsche". Tot welke gevolgen de strenge toepassing van het Duitsche rassenprincipe leidt, is de zer dagen weer eens duidelijk gebleken uit een beslissing, genomen door het Landge- recht te Berlijn, welke is afgedrukt in het „Juristische Wochenschrift" van 16 Juni j.1. Tusschen de ouders der minderjarige kin deren F. werd wegens schuld van den echt genoot echtscheiding uitgesproken. Aan de moeder werden de kinderen toegewezen Sindsdien zijn beide ouders opnieuw ge huwd, de moeder in 1628 met een Hon- gaarsch staatsburger, die van Joodsche af stamming is, doch tot de evangelische kerk is overgegaan. In den zomer van 1933 is de huidige echtgenoot der moeder naar zijn ge boorteplaats teruggekeerd, en de vroiflV wil hem thans met haar kinderen uit beide hu welijken daarheen volgen. De gescheiden echtgenoot heeft zich hiertegen verzet op grond van de overweging, dat hij het op groeien en de opvoeding der kinderen in een niet-Arische omgeving schadelijk acht, om dat zij daardoor zouden worden ontvreemd yan het Duitsche wezen, en hem zelf later verwijten zouden, dat hij hun vertrek naar het buitenland niet had verhinderd. Het Duitsche volk heeft immers bezonnen op zijn voornaamste en levensbelangrijkste taak het zuiver houden van zijn ras. Duitschland heeft iederen Duitsch-stammigen jongen en ieder Duitsch-stammig meisje noodig. Daar- om aldus de eerste echtgenoot kan niet worden verantwoord, dat de 'kinderen naar het buitenland vertrekken en opgroeien en worden opgevoed in een niet-Arische omge ving. Op verzoek van den vader heeft de recht bank hem de kinderen toegekend. In dit be sluit staat o.m. het volgende vermeld: Welis waar zijn de kinderen F. met de huishou ding van den huidigen echtgenoot der moe der geheel samengegroeid en leefden zij met hun ouders in volledige harmonie. Zij koes teren voor hem, die als een goede vader voor hen zorgt en over hen waakt, een roerende aanhankelijkheid. De werkelijke vader F. heeft ook tot voor eenige maanden niet het kunnen aanvoeren tegen het ver blijf zijner kinderen in deze huishouding. Nadat echter Duitschland een nationaal* socialistische staat is geworden, moet ook voor de aanhangige kwestie enkel en alleen de nationaal-socialistische wereldbeschou wing gelden". "P! "P^tschtum", het Ariërdom moet in de kinderen worden aangekweekt en ver diept; voor den niet-Arischen echtgenoot der moeder, die, zooals tot nu toe, de opvoeding der kinderen in de hand zou hebben gehou den, zou dit onmogelijk zijn. In het belang der kinderen moet derhalve de verzorging der kinderen aan de moeder worden overge laten 6 De moeder, die tegen dit vonnis verzet aanteekende, wendde zich tot het Landsge-, recht te Berlijn, dat haar eisch echter niet ontvankelijk verklaarde. De aanklaagster ziet over het hoofd aldus het vonnis dat juist in het buiten- land het zwaartepunt van het Duitsche leven in de familie ligt en moet liggen. Nu bestaat in het buitenland in een niet-Arische famiiie nog meer dan in een familie waarin beide ouders niet volksduitsch zijn, het gevaar dat de kinderen met toenemenden leeftijd lang zamerhand en onmerkbaar óf hun ras- en volksgevoel verliezen, óf wanneer het te gendeel zou geschieden en hun gevoel voor ras en soort zich in sterke mate zou vormen zouden worden blootgesteld aan innerlij ke moeilijkheden, die door de moederliefde niet kunnen worden verminderd; deze moei lijkheden zouden een des te sterker invloed op het kinderlijk gemoed oefenen, daar deze kinderen ook tot den nieuwen echtgenoot zich zeer sterk aangetrokken gevoelen, ter wijl deze niet slechts van een ander ras af stamt, doch ook de andere nationaliteit na der staat, waarin hij nu weer leeft en zal opgaan. Daarom zouden de kinderen F. nog aan veel moeilijker omstandigheden zijn blootgesteld dan de kinderen van buiten- landsche Duitsche families". HET BELGISCHE PRINSJE GEDOOPT. Plechtigheid te Brussel. In de mooie oude kerk van St. Jacob- op Coudenberg, grenzend aan het koninklijk paleis, waar wijlen koning Albert zoo vaak de mis placht bij te wonen, is gistermorgen de kleine prins Albert, de jongste telg van het Belgische Koninklijk paar, door kardi naal Van Roey gedoopt, aldus het „Hbld." Reeds vroeg in den morgen prijkte geheel Brussel in vlaggentooi. Overal in de stad wapperde de Belgische driekleur van de gevels en in de straten rondom het paleis had men vrijwel huis aan huis het nationale dundoek uitgestoken. Ook op den koepel van de St. Jacobskerk stonden een paar vlaggen, breed uitwaaiend in den frisschen ochtendbries en de tuinduizenden, die toege stroomd waren om den koninklijken stoet te zien voorbijrijden, droegen vrijwel allen de nationale kleuren op de borst. De kerk was feestelijk met bloemen en planten, afkomstig uit de koninklijke serres te Laeken, versierd. Ook het hoogaltaar was rijk met hortensia's er. palmen getooid. En uit den top van den koepel hingen breede banen van donker flu weel, breedgolvend naar beneden. Geruimen tijd voor het begin van de plechtigheid was de kerk tot op de laatste plaats bezet met een bonte menigte van hoogwaardigheidsbekleeders. De meesten in rijk bestikte gala-uniformen, flonkerend van goud en zilver en behangen met een schier verwarrenden overvloed van ordeteekenen en onderscheidingen. De over het algemeen donkere costuums der dames staken tegen dit galavertoon der heeren wel wat somber- tjes af. Al wat in de politieke wereld en in Belgische society naam heeft, was aanwezig om getuige te zijn van den doop van het prinsje. Klokslag elf uur zette het orgel een rui- schende symphonie van Widor in en, voor afgegaan door vier hellebaardiers in mid- deleeuwsche dracht en door een priester, die het kruisbeeld droeg, schreed kardinaal van Roey gevolgd door kanunnik Cocheteux, den pastoor van de koninklijke parochie en door den priester van de St. Guaule naar den in gang van de kerk om het koninklijk echtpaar te verwelkomen. De koninklijke stoet was slechts kort. Hij bestond uit vier rijtuigen, geëscorteerd door een escadron lanciers. In het eerste njtuig, getrokken door twee paarden, zaten de hot- maarschalk en eenige hofdames. Dan volgde een statiekoets bespannen a la Deaumon., waarin de koning en de koningin met de gravin de Landtsheere, die het Ponsje droeg, hadden plaats genomen. In het derde riituig eveneens a la Deaumont bespannen, zaten de groothertogin van Luxemburg, prins Felix van Luxemburg, haar gemaal en peet van den prins, en prins Karei, gjaaf van Vlaanderen, alsmede prinses Ingeborg van Zweden, de moeder van koningin Astrid. Het vierde rijtuig met eenige hofdig- nitarissen, sloot den kleinen stoet. Kroon prins Boudewijn en zijn zusje, prinses Jose- phine Charlotte, waren eveneens tegenwoor- ?)e plechtigheid zelf duurde nauwelijks een half uur. De Koning was in generaalsuni form, de Koningin droeg een eenvoudig paars costuum en een coquet hoedje in de zelfde kleur, getooid met een parelmoeren diadeem. Ter gelegenheid van den doop van Prin Albert was nl. de hofrouw voor een dag geschorst. Ook de officieren, die eere- wachten commandeerden, droegen dan ook geen rouwband en geen rouw aan hun sabels De Koningin volgde de kerkelijke plechtig heid, die opgeluisterd werd door de aanwe zigheid van den pauselijken munius mgr. Mieara, met een haast kinderlijke levendige belangstelling. De Koning was zeer ernstig. Het vermaarde St. Romboutknapenkoor van Mechelen zong onder leiding van kanun nik van Nuffel en op het orgel begeleid door den beroemden organist van de Mechelsche kathedraal Floor Peeters, eenige liederen, waaronder het oud-Vlaamsche „Een kint gheboren in Bethlehem verblidet alle Jeru- salem". De indruk van deze liederen werd wel eenigszins gestoord door de militaire be velen, die telkens door de kerk weerklonken. Onmiddellijk na de plechtigheid keerde de stoet, geestdriftig door het publiek toege juicht, langs een zeer korten omweg naar het paleis terug. Het volk was echter nog niet voldaan en bleef in dichte drommen saamgedrongen voor het paleis staan wach ten, totdat Koningin Astrid met het Prinsje op den arm op het balccft verscheen, een gelukkige moeder, die het volk vol trots haar kind toonde, en een dankbaar volk, dat moe der en kind geestdriftig toejubelde. Een ongeval. Op het Koningsplein liet gisterochtend een steen uit een raamkozijn los en viel op de menigte, die op den Koninklijken stoet wacht te. Een vrouw werd een been verbrijzeld; twee andere personen werden licht gewond. DE ONLUSTEN IN OOSTENRIJK. Opnieuw botsingen te Graz. Uit Graz wordt gemeld, dat aldaar Don derdag opnieuw onlusten hebben plaats ge had. Een woordenwisseling tusschen storm- scharen uit de Oostmarkt met voorbijgan gers ontaardde in handtastelijkheden. De politie moest ingrijpen. Bijeenkomst van den ministerraad. Donderdagmiddag is de Oostenrijksche ministerraad bijèengekomen om te beraad slagen over verschillende incidenten, welke in den afgeloopen nacht hebben plaats ge vonden. Bij Garmisch Partenkirchen heeft men ge tracht op drie plaatsen de rails op te blazen. Het gerucht, dat ook een aanslag zou zijn gepleegd op den trein, waarmede Barthou naar Parijs terugkeerde, wordt niet beves tigd. In ieder geval heeft een ontploffing op het traject dat de Fransche minister volgde pas plaats gehad een uur nadat de Fransche staatsman reeds was gepasseerd. Bovendien zijn op tal van plaatsen de telefoon- en telegraaflijnen vernield. HITTEGOLF IN ITALIË. Eenige doodelijke gevallen. Jn geheel Italië is de hitte zeer toegenomen Te Napels zijn twee personen aan zonne steek overleden. Talrijke ongevallen vinden bij het baden plaats. In het Albaner Meer is dezer dagen een jong priester verdronken. ITALIAANSCHE CRITIEK OP DE FRANSCHE ALLIANTIE- POLITIEK. In het „Giornale d'Italia" wijdt Gayda een artikel aan de Balkan-reis van Barthou, als voornaamste resultaat waarvan hij de hervatting der militaire bondgenootschap pen-politiek door Frankrijk beschouwt. Deze bondgenootschappen worden weliswaar ge camoufleerd met den nieuwen naam „regio nale. pacten", en doen zich voor als veilig heids- en vredes-organisaties, doch in wezen zijn het typische vormen van blokvorming, waarbij de generale staven betrokken worden. Het stelling nemen tegen ande-e landen is in al deze gevallen duidelijk. Als Barthou te Boekarest een zoo krasse rede houdt tegen het revisionisme, zal hij als verantwoordelijk Fransch minister van Buitenlandsche Zaken eraan denken, dat artikel 19 van het Volken bondspact het recht en de mogelijkheid tot herziening van verdragen inhoudt en regelt. Deze mogelijkheid te combineeren met oor- logs-dreigementen beteekent schending van het Volkenbondspact en beëindiging van de vreedzame Europeesche samenwerking. De aanstaande reis van Barthou naar Londen, waarop in het najaar de reis naar Italië volgt, zal er misschien toe bijdragen, dat Barthou hetzelfde verantwoordelijkheidsge voel hervindt, dat men van den leider van de buitenlandsche politiek van een groot volk mag eischen. Gayda gelooft niet, dat Engeland zich zal laten vangen in het net van regionale ver dragen ten behoeve van de Fransche veilig heid. Engeland houdt niet van de starre Fransche verplichtingen op langen termijn. De positie, die het door het Locarno-ipact heeft verkregen, beteekent de uiterste grens van het mogelijke. Juist daarop is Mussoli- ni's plan voor het Viermogendheden-pact ge baseerd geweest. Het is thans derhalve ook Engelands taak, bij het Londensche bezoek van Barthou Frankijk terug te brengen tot een rustiger politiek, die meer is aangepast aan de noodzaken van het oogenblik. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleen bij Apoth. en Drogisten. SCHILDERIJ VAN LORENZO LOTTO ONTDEKT IN ITALIË. Tijdens wetenschappelijke onderzoekingen en restauratiewerkzaamheden aan schilderij en die bewaard worden in de opslagplaatsen van de Pinacotheek te Siena heeft men het orgineel ontdekt van het schilderij „De ge boorte van Christus" van den beroemden Ve- netiaanschen schilder Lorenzo Lotto. Tot nog toe dacht men, dat het origineel verloren was gegaan. Het schilderij werd door Lotto geschilderd in zijn bloeiperiode. Tijdens het transport van munitie, die voor industrieele doeleinden gebruikt wordt, is te Porto di Marghera in Italië een granaat geëxplodeerd. Vier arbei ders werden gedood en drie ernstig ge wond. MIJNONGELUK IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Weer twee dooden in de Nelson-schacht. Gistermiddag zijn zeven mijnwerkers af gedaald in de gedeeltelijk weer geopende Nelsonschacht te Bruet, waarin begin Ja nuari 142 menschen door een ontploffing om het leven zijn gekomen. Door een instorting werden de voorman cn een der andere mijn werkers getroffen. Zij werden door een red dingsbrigade naar boven gebracht, doch het mocht den dokters niet gelukken, de levens geesten weer op te wekken. OPBLOEI OP ENGELSCHE SCHEEPSWERVEN. Fabricage van oorlogsmateriaal. De Engelsche wapenfirma Vickers Arm- strong heeft sedert Jan. 1934 3000 nieuwe arbeiders aangesteld. Het wekelijksch aan loonen uitbetaald bedrag bedraagt 4000 pond meer dan in Januari. Op het oogenblik worden bij Vickers 13 schepen gebouwd, w.o. 1 kruiser, 4 destroyers en 3 onderzeeërs voor de Engelsche marine, benevens 3 onderzeeërs voor Portugal. Een schoolschip voor de Braziliaansche marine is juist gereed gekomen. ZWARTHEMDEN IN ARBEIDERS PARTIJ. Onverbiddelijk geroyeerd. Volgens de „Daily Herald" trachten Zwart- hemden in de Engelsche Arbeidersbeweging door te dringen door zich aan te melden bij de plaatselijke afdeelingen. Vermoed wordt dat reeds honderden zich in de Arbeiders partij hebben genesteld en dat velen lid zijn der vakvereenigingen. De nationale executieve heeft naar aanlei ding hiervan besloten aan alle aangesloten organisaties op te dragen, alle leden, van wie bekend is dat zij tot den bond van Brit- sche fascisten behooren, te royeeren. Aldus wordt den Zwarthemden op dezelfde wijze als den communisten belet, eenig aandeel te nemen aan de acties der Arbeiderspartij. STELLAGE IN KEULEN INGESTORT. Gisteren is in een fabriek in Keulen een stellage ingestort. Twee personen zijn ge dood, 4 werden ernstig gewond. HITLER BIJ KRUPP. Rijkskanselier Adolf Hitier heeft gisteren in gezelschap van den rijksperschef dr. Die- trich e.a. een bezoek gebracht aan de Krupp- fabrieken te Essen, waar hij door Krupp von Bohlen und Halbach persoonlijk werd rond geleid. In de Bottroper Strasse te Essen is in den afgeloopen nacht een brand uitgebroken, welke ernstige uitbreiding aannam. De ma- terieele schade is aanzienlijk. Pas in den na middag was de brandweer het vuur meester. LANDSPRESIDENT VAN ZIJN AMBT ONTHEVEN. Naar van officieele Littausche zijde wordt medegedeeld, heeft de gouverneur van het Memelgebied lands-president Dr. Schreiber van zijn ambt ontheven. In de motiveering wordt gezegd, dat hij de nat.-soc. beweging, die ten doel heeft, het Memelgebied van Lit- tauen af te scheuren, heeft gesteund. Het is misschien al eenigen tijd geleden, geachte lezer, sedert gij de zijrivieren van Wolga, Taag en Guadalquiver zoomaar voor het vuistje hebt kunnen opzeggen; beslom meringen van later jaren hebben uw geogra fische kennis wat doen verbleeken en boven dien: toen u zich op school met aardrijks kunde bezig hield, mankeerde dikwijls de noodige interesse, omdat u niet het idee hadt er binnen korten tijd eens heen te kunnen gaan. Inmiddels is de auto verschenen, zijn de spoortreinen uitgegroeid tot Edelweisz-en en Rheingold's, inmiddels is het reizen op alle mogelijke manieren vergemakkelijkt, zoodat het thans niet in 't minst meer van geweldige banksaldi getuigt, indien iemand een reisje naar verre streken onderneemt. Maar waarhéén gaat de reis dezen zomer? Zullen het de Dolomieten zijn of de Riviera, zult gij droomen aan de oevers van het Comomeer of liever een voettoer maken door Auvergne? Wij hebben gemeend, dat de diverse schoone streken van Europa wel eens op een presenteerblaadje voor u ge bracht zouden kunnen worden en het resul taat ziet u op het bijgaande A.N.W.B.- kaartje. O zeker, we hebben een keus moeten doen. GarmischPartenkirchen staat er niet op en de Puy-de-Dóme zult u tevergeefs zoe ken, Kandersteg, Interlaken en het Her- mannsdenkmal moesten wij laten schieten en zoo is er meer. Zonder bezwaar zou een ge- heele pagina van dit blad in beslag kunnen worden met een gedetailleerder kaartje. Maar ook dan zouden we nog niet volledig zijn en bovendien: het gaat nu alleen maar om de hoofdlijnen. De cirkels wijzen den weg. Met Amsterdam als middelpunt hebben wij een aantal concentrische cirkels uitgezet, welke telkens 150 K-M. van elkaar verwij derd zijn. U ziet op die manier in een oog opslag, dat het Thüringerwoud en de Vo gezen ongeveer even ver van Nederland verwijderd zijn, dat een reis naar Auvergne, Innsbrück (Tirol) of het Reuzengebergte evenveel kilometers vergen als een tocht naar de Volkenbondsstad aan het prachtige meer van Genève. Wellicht zult u de opmerking maken, dat de afstanden (in kilometers uitgedrukt) welke bij de namen der steden vermeld zijn, niet steeds kloppen met de afstandscirkels. Dit is niet te wijten aan teekenaarsonnauw- keurigheid, maar een gevolg van het feit, dat b.v. wegen door de bergen een kronkelend verloop hebben, en zoodoende veel langer kunnen zijn dan de afsand hemelsbreed be draagt. Maar bij het werken op zoo groote schaal als hier geschiedt, is dit geen on overkomelijk bezwaar. Automobilisten, voor wie dit kaartje m hoofdzaak bestemd is, dienen er bij het ma ken van reisplannen op te rekenen, dat het afleggen van groote afstanden per dag in bergterrein in den regel erg tegenvalt. Niet alleen bemerkt men daar telkens weer, dat de auto onwillekeurig ingehouden wordt als de omgeving tot bizondere aandacht noopt, maar bovendien biedt de natuurlijke gesteld heid van het terrein moeilijkheden, welke met het rijden in de vlakte niet te_ vergelijken zijn. Dit beteekent echter geenszins, dat men bevreesd zou moeten zijn om het stuur naar de bergen te wenden, integendeel, want iedereen, die in ons land behoorlijk kan rij den zal zich er ook in de bergen gemakke lijk en zonder gevaar „doorheen slaan". Vacantieganger: Europa ligt voor u klaar FRANSCHE AUTO IN HET WATER. Vijf personen verdronken. Bij Vervins in Noord-Frankrijk is in het donker een auto met 7 inzittenden in een kanaal gereden. Slechts 2 personen konden worden gered. De overigen verdronken. VISSCHERSBOOT GEZONKEN. Volgens een bericht uit Lissabon is een visschersboot met 8 opvarenden in de nabij heid van Notta Senhoza de Nazareth gezon ken. Vijf leden der bemanning verdronken. De overigen konden worden opgevischt door een andere visschersboot. Een tienjarige knaap heeft aan het strand van het zeebad Westgate aan de Engelsche kust het hoofd van een vrou- wenlijk gevonden, zoo meldt United Press. De politie-autoriteiten zijn van meening, dat men hier te doen heeft met het hoofd van de vrouw, van wier verminkte lijk, naar wij vorige week berichtten, de romp en de beenen in koffers op het hoofdstation te Brighton en op het King's Cross-station te Londen zijn teruggevonden, doch men kan nog niets zekers over deze vondst zeggen. AMERIKAANSCHE STAKINGS ONLUSTEN. Jongeman gedood. Ondanks uitgebreide maatregelen van de politie is het in Milwaukee (Am.) weer ge komen tot ernstige onlusten in verband met de tramstaking. Hedennacht hielden 5000 stakers luidruchtige betoogingen en trachtten de centrale van de trammaatschappij te be stormen. Het gelukte hun tenslotte het ge bouw binnen te dringen, waaruit zij echter na verbitterden strijd en met behulp van water en traangas weer werden verdreven. Bij deze gevechten, welke zich ook tot de omgeving uitbreidden, is een jongeman gedood. Te Cheyenne in Wioming (Am.) is door explosie van lichtgas een brand ontstaan, waardoor twee huizen, waarin pensions waren gevestigd, in de asch zijn gelegd. Drie vrouwen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl twee vrouwen ern stige verwondingen opliepen, DE GEHEIMZINNIGE DILLINGER. Het Dillinger-mysterie is nog steeds niet opgelost. De Woensdag gearresteerde gang ster Albert Reilly, die lid is geweest van de Dillinger-bende en is beschuldigd van het verleenen van onderdak aan Dillinger, heeft bij het politieverhoor verklaard, dat Dillinger bij zijn laatsten bankoverval door de bank- wachters ernstig is gewond en later aan zijn verwondingen is overleden. Ongeveer tegelijkertijd is het bericht bin nengekomen, dat Dillinger Dinsdag in het stadion te Chicago een basaballwedstrijd heeft bijgewoond. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN STAKENDE TRAMWEGARBEIDERS. 20 personen ernstig gewond. Ter gelegenheid van een betooging van stakende tramwegarbeiders is het te Milwau kee in Amerika tot ernstige excessen en bloe dige gevechten gekomen. 20.000 stakende tramconducteurs en hun aanhang wierpen met steenen naar de door werkwilligen be stuurde trams en sloegen met knuppels los op de stakingsbrekers. 200 politiebeamb ten moesten er aan te pas komen. Met traan gas en gummiknuppels was de politie na acht uren den toestand meester. 20 personen, o.w. 7 politiebeambten moesten ernstig ge wond naar het ziekenhuis worden overge bracht. Vijf tramwagens werden geheel ver nield, verscheidene wagens werden ernstig beschadigd. Het geheele tramverkeer ligt stil. 58 personen zijn gearresteerd. Gistermorgen heeft een New Yorksche straatjongen een ontzettende paniek ver oorzaakt in den ondergrondschen spoor weg, waardoor 10 personen ernstig wer den gewond. Sedert een zevental jaren hengelt de NewYorksche straatjeugd met lange stukken koperdraad, waar aan een stuk kauwgom is bevestigd, door de ventilatoren van den ondergrond schen spoorweg naar verloren voorwer- ppen. Gisteren nu raakte een dergelijk stuk koperdraad verward in de wielen van een express-trein, waardoor kort sluiting ontstond. De trein bleef met een ruk stilstaan en de zeshonderd passa giers werden in een dichten duisternis gehuld, onderbroken door blauwe steek vlammen, terwijl zich een geel-zwarte

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7