DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Duitschland. Nog meer personen gefusilleerd. Het volk blijft nog steeds rustig. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. Ho. 154 Directeur: C. KRAK. Dinsdag 3 Juli 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen 2)xiqcUi&sch Omvzicht ü&uUentand FRANSCHE MINISTERS NAAR LONDEN. De voorgenomen reisplannen. VERHOUDING OOSTENRIJK— DUITSCHLAND. Na de verijdelde „Tweede revolutie". MACDONALD GAAT NIET GRAAG MET VACANTIE. OPZETTELIJK TOT ZINKEN GEBRACHT. Ramp van de „Otranto". SOCIALE VOORZIENINGEN. Hulp aan Italiaansche kinderen. DE TOESTAND IN TSJECHO— SLOWAKIJE. Minister Benesj in het parlement. IVal vandaag de aandacht trekt HET SIAMEESCHE KONINGSPAAR. Te Berlijn. GEWELDIGE BF.AND IN POLEN. 340 personen dakloos. DE AANSLAG OP CHINEESCHEN EXPRESSTREIN. 18 arrestaties. DE JAPANSCHE REGEERING TREEDT AF. Saito's opvolger. Wordt Saito weer premier? Na de ALKMAARSCHE COURANT. Uit den aard der zaak schieten de geruch ten als paddestoelen uit den grond en vinden een tijdlang geloof, ook bij lieden, van wit men verwachten zou, dat zij op de hoogte moesten zijn. Zoo begint de Berlijnsche N.R.Crt.-corres- pondent een artikel over de gebeurtenissen in Duitschland en hij zegt dan o.m. verder: Ofschoon het niet gemakkelijk is, zich gc heel van deze geruchten vrij te maken, kan dit eer een reden zijn om er geen melding van te maken, dan van de lezingen, welke men in ernstige en rustige politieke kringen hoort, en welke in hooge mate een innerlijke waarschijnlijkheid bezitten. Dat men er in ie kringen van Röhm en zijn medestanders de lucht van gekregen heeft, dat hun plannen uitgelekt en de regeering ervan op de hoogte was, en dat men daarom in onzekerheid en verwarring geraakte, laat zich alleszins hooren. Op welk oogenblik er beweging in de zaak zou zijn gekomen, voor het geval men haar geheim had kunnen houden, is achteraf natuurlijk moeilijk uit te maken, daar de deelnemers daaromtrent geen ver klaring meer hebben gedaan. En als het gaat om hetgeen gebeurd zou zijn, indien al les anders ware gegaan, heeft de fantasie vrij spel. Nochtans kan worden medegedeeld, dat Zaterdag juist de in Centraal Duitschland gebruikelijke vacantietijd begon en dat ver scheidene menschen, alvorens te vertrekken, zich zoo goed als het kon, poogden te verge wissen, of er geen kans was op opzienbaren de gebeurtenissen, welke zij van nabij wenschten te beleven Verschillende van dezen zijn hals ovet kop teruggekeerd. Verteld wordt nu, dat zij mede op grond van uitlatingen van lieden, welke thans gecompromitteerd zijn, hadden aangenomen, dat er voor Augustus niets te verwachten was. Andere ernstige lieden zijn van meening, dat Röhm en de zijnen van plan waren geweest, Zaterdagavond van leer te trekken. Dit mag juist zijn, als men daarbij in het midden laat, of dit besluit was gevat, nadat de Röhmkliek wist, dat de zaak was uitgelekt, of ook reeds daarvóór. In al'e feval heeft graaf Spreti naar het schijnt ge- eel op eigen houtje gehandeld, toen hij in. den nacht van Vrijdag op Zaterdag stan daard 7 in München alarmeerde. Van deze alarmeering werd bericht gegeven naar Godesberg, waar zich Hitier bevond, die daarop besloot onmiddellijk zijn tocht te aanvaarden, welke nu reeds eenige malen in bijzonderheden is beschreven. Men heeft Röhm een pistool ter beschik king gesteld, om zich er het leven mede te benemen. Deze heeft er, gelijk bekend, geen gebruik van gemaakt. Dat men hem zooveel tijd heeft gelaten, om eventueel tot zelfmoord te besluiten, wordt daaraan toegeschreven, dat men rekening hield met de mogelijkheid, dat hij zich inmiddels over zijn medeplichti gen of anderzijds zou uitlaten. Dat heett Rohm niet gedaan, en hij is toen gefusilleerd door een peleton veldpolitie. De veldpolitie is een soort politie in den boezem van de S.A., een korps, dat in de S.A. met de hand having van de orde is belast. Deze politie is kenbaar gemaakt door een witten rand aan de kepi en een schild op de borst. Naar wij hoorden, heeft Röhm zich man haftig gedragen en is hij met volmaakte koel bloedigheid en kalmte in den dood gegaan. Ook de andere gefusilleerden moeten zich met gelatenheid in hun lot hebben geschikt. Alleen Ernst, die zwaar geboeid in een vlieg tuig van Bremen naar Berlijn werd gevoerd, was geheel over zijn zenuwen heen Het is wel schrijnend de Völkische Beobachter van Zaterdag nog op zijn schrijftafel te hebban liggen, waarin ter aanbeveling van een toe komstig sportfeest met vette letters te lezeu staat: „Alles loopt wat beenen heeft zegt Gruppenführer Ernst". Men zegt, dat'Ernst op het punt stond met zijn vrouw een plezier reis naar Madeira te beginnen. Indien dit juist is, schijnt het er op te wijzen, dat ook Ernst voorloopig niets bijzonders verwacht te, hetzij dat dit een soort van gecaumou fleerde vlucht is geweest. Het bericht, dat Gregor Strasser onder de dooden zou zijn, wordt van andere zijde te gengesproken. Geheel er naast is het gerucht, dat prins August Wilhelm zou zijn gevangen geno men of zelfs het leven zou hebben verloren. Integendeel, terwijl de andere S.A.-bevelheb- bers, of zijn gearresteerd, of huisA rest heb ben gekregen, geldt dit voor den prins bij uitzondering niet. Onder degenen die vol gens geloofwaardige geruchten, maar die uit den aard der zaak niet volkomen te contro leeren zijn, zijn gearresteerd, zijn de volgen de persoonlijkheden nog interessant: de ad judant van von Papen, Tschirsky, majoor Pabst, bekend uit de Kapp Putsch en zijn la ter optreden in Oostenrijk, von Alvenslebea, de man van de Herrenklub, generaal von Bredow als chef van het ministeramt, opvol ger van von Schleicher en als zoodanig ook zijn medewerker en tenslotte de stadhouder van Saksen, Manfred von Killinger. Von Papen, de vice-kanselier, is gelijk be kend, eerst gearresteerd, maar vervolgens tot zekere grens weer op vrije voeten gesteld Hij heeft om zoo te zeggen huisarrest en mag niet telefoneeren, geen bezoek ontvan gen. Hij staat om zoo te zeggen onder eervolle bewaking. Drie medewerkers van hem, die anders gemakkelijk te bereiken waren, schij nen in denzelfden toestand te verkeeren. Men beschuldigt, gelijk men hoort, den vice- kanselier von Papen, dat hij bedenkelijk nau we betrekkingen had met legitimisten in Oostenrijk en verder natuurlijk van reaction- nair streven, zij het ook reactionnair streven, dat niet met het complot von Röhm in ver binding stond. In allen geval rekent men onder de bestaande omstandigheden er niet mede, dat von Papen lid van het kabinet blijft De indruk op het groote publiek in Duitschland blijft alles dooreen genomen uiterst gunstig. Wat men ook verder van de toekomst moge denken, welke beoordeelingen men ook voor zich zelf in zijn binnenste moge koesteren, deze indruk is in Duitsch land zelve en in allen gevalle bij de als recationnair bekend staanden, ook voor het buitenland van belang. In allerhande milieu, ook in zoodanige gelijk belangstel lende kringen om krantenverkoopers, in kroe gen van de meest onderscheiden standing, dus op plaatsen, waar men hoort, wat het volk zegt, verneemt men overal uitlatingen als: Nu zie je pas, wie Hitier is! Voorwaar, ook in Duitschland zullen er wel worden gevonden, die innerlijk dit systeem niet van ganscher harte welwillend gezind zijn, en die nu min of meer triomfan telijk uitroepen: Zie je nu wel, welk een toe stand dit is geweest? Maar deze soort van miesmacherei heeft thans geen succes meet. Men heeft onder het volk niet alleen bewon dering voor het snelle ingrijpen van Hitier, gelijk dit in officieuze redevoeringen in het licht is gesteld, maar men is Hitier ook dankbaar uit overweging, dat hij het niet zoover heeft laten komen, dat de groote massa der volgelingen werd gemassacreerd, terwijl de aanstichters en uitvoerders buiten schot bleven; doch door zijn optreden heeft hij integendeel de vereleiders laten bloeden en de groote massa heeft hij gespaard Voorts is iedereen tevreden met het vooruit zicht, dat het nu afgeloopen is met het nevenregeeren van onderaanvoerders en men verwacht, dat het geheel Duitschland ten goede zal komen, dat aldus de autoriteit van den leider en van de regeering is gestegen De S.A wordt nu gereformeerd en geredu ceerd, niet alleen de groepen van welke de ontevredenen en kankeraars leiders waren, maar alle groepen worden aan een streng uitziftingsproces onderworpen. Er zullen waarschijnlijk slechts 450.000 man overblij ven. Zal niet de heer von Ribbentrop, deze vraagt ligt voor de hand, bij zijn eerstvol gend bezoek aan Parijs op deze omstandig heid wijzen, en daardoor probeeren voor Duitschland voordeel te verkrijgen in onder handelingen over ontwapening? Mevrouw von Schleicher was ongerust. Het Parijsche blad Excelsior van 1 Juli drukt in facsimile een briefkaart af, die kort geleden door mevr. von Schleicher aan een vriendin te Parijs is geschreven en waarin zij uiting gaf aan haar ongerustheid. De in houd luidt: „Jetzt ist mir immer so schwindig u. das Herz kann es nicht fassen, dass diesei furchtbare Verrat vom Hause Hindenburg und Papen an meinem Manne begangen wurde. Ihre Elisabeth Schleicher" (Het duizelt mij thans voortdurend en mijn hart kan niet begrijpen dat dit vreese- lijke verraad door het Huis Hindenburg en Papen jegens mijn man gepleegd is. E. S.) De ex-kroonprins te Potsdam. De ex-kroonprins van Duitschland, waar van men meende, dat hij Zaterdag gevlucht zou zijn naar Nederland, is Maandagavond te Potsdam aangekomen. Een plan, om te vluchten, was heelemaal niet opgemaakt, zoo dat alle geruchten op loutere fantasie be rustten. Nog meer gefusilleerden. De Ass. Press meldt uit Berlijn, dat in een oude cadettenschool in een voorstad van Berlijn, 60 opstandige SA-lieden gefusilleerd zijn, nadat vier van hen gedurende drie minu ten gelegenheid hadden gekregen, zich te ver antwoorden. De executie vond plaats door een vuurpeleton en de veroordeelden werden niet geblinddoekt, terwijl tromgeroffel de schoten grootendeels onhoorbaar maakten. Bovenstaand bericht meldt verder r.og, dat tal van geëxecuteerden onmiddellijk voor de schoten knalden, welke een einde aan hun leven zouden maken, uitriepen: „Ik ben on schuldig! Heil Hitier! Heil Duitschland!" Nadat de eerste 60 executies waren vol trokken werd het vuurpeleton afgelost, daar de mannen uitgeput waren. (Uit dit laatste zou men kunnen opmaken, dat er nog meer personen gefusilleerd zijn, maar bijzonderheden daarover zijn niet bekend). Architect gearresteerd wegens beschimping van de S. A. De léider van het bureau der Staatspolitie voor het district Munster te Rocklinghausen, dr. Graaf von Stosch. deelt mede: „Ik heb den architect Joseph Avenstrodt uit Waren- dorf gearresteerd, aangezien hij naar aanlei ding van de jongste maatregelen van den leider meende, de SA op minachtende wijze te kunnen beschimpen en denigreeren". Tegenspraak van geruchten. Naar aanleiding van iu het buitenland de ronde doende berichten, dat generaal von Fritsch zou zijn gefusilleerd, wordt door het rijksweerministerie medegedeeld, dat dit ge rucht volkeemn uit de lucht is gegrepen. Het zelfde geldt voor de geruchten betreffende den katholieken bisschop van Berlijn, Nikolas Bares, die zelf Maandagavond een commu niqué publiceerde, dat hij in den besten wel stand van een reis naar Pommeren te Berlijn is teruggekeerd. Ook alle berichten omtrent de Hohenzollem-prinsen worden tegenge sproken. Wie er nog meer gefusileerd zijn. Omtrent de verschillende terechtstellin gen verluidt nog, dat o.m. is gefusilleerd een lid van het gevolg van den kroonprins, von Müldener genaamd. Verder is ter dood ge bracht een der oudste S.A.-leiders, de groeps leider Gehrt, een oorlogsvlieger, die groote bekendheid heeft verworven door zijn onver schrokkenheid bij luchtgevechten en die daarvoor is gedecoreerd met de orde „Pour la Merite". Het speciale spoedgerechtshof, dat de zaken heeft afgehandeld van de na een zoo sumier proces terechtgestelden, be staat, naar verluidt, uit den leider van ae S.S. en van de politieke politie Himler, als voorzitter, bijgestaan door een ouden S.S - leider en een actief generaal, van wien ech ter niet duidelijk is of hij bij het leger dan wel bij de politie dient. Men acht het niet waarschijnlijk dat deze generaal lid zou zijn van de rijksweer, tenzij de veronderstelling juist mocht zijn, volgens welke een aantal der gevangenen, voormalige officieren van het leger waren. Wordt Von Papen uitgeschakeld? Naar verluidt zal het kabinet heden bij eenkomen ten einde te beraadslagen over de maatregelen, welke thans na de gebeurtenis sen der laatste dagen genomen moeten wor den om den feitelijken toestand te consolidee- ren. Een der voornaamste punten van be raadslaging bij deze kabinetszitting zou naar verluidt zijn de positie van den heer von Papen, wiens veiligheid op uitdrukkelijk ver langen van von Hindenburg zou zijn ge waarborgd. Men acht het waarschijnlijk, dat von Papen zal worden vervangen door Göring en dat men dan voor von Papen een of andere diplomatieke functie zal zoeken teneinde hem zonder hem te desavoueeren uit te schakelen uit de directe regeering. Ver der verluidt, dat het zeer wel mogelijk is, dat nog verdere kabinetswijzigingen zullen wor den aangebracht, met dien verstande, dat de zoogenaamde conservatieve groep daardoor zou moeten worden verzwakt. Zoo zou de mogelijkheid overwogen worden van een vervangen van den tegenwoordige minister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk. FRANSCHE EENHEIDSFRONT VERGADERING. Van socialisten en communisten. Gisteravond heeft, tengevolge van een tusschen de Fransche socialistische partij (S.F.I.OI.S.) en de Fransche communisti sche partij bereikte overeenkomst voor de eerste maal een gezamenlijke openbare ver gadering plaats gevonden, waarvoor de be schikbare plaatsen tusschen beide partijen gelijkelijk waren verdeeld. Drie communisti sche en vijf socialistische sprekers voerden het woord en eischten in hun redevoeringen de invrijheidstelling van den voormaligert leider der Communistische Partij in Duitsch land Ernst Thaelmann en de militante Oos- tenrijksche socialiste Paula Wallisch. Alle sprekers wezen op de noodzakelijkheid van de vorming van het eenheidsfront van alle arbeiders ter afwering van het fascistisch gevaar. Incidenten hebben zich niet voorgedaan en de vergadering is rustig en ordelijk ver- loopen. Uit zeer goed ingelichte bron verluidt, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, op zijn reis naar Londen zal worden vergezeld door den minister van marine, Piétri, die naar Londen gaat om deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen voor de vlootcon- ferentie van Londen. Na zijn terugkeer zal hij zich eerst naar Cherbourg begeven voor een bezichtiging der Fransche zeestrijdkrachten en vervolgens naar de Noord-Afrikaansche oorlogshaven Bizerta. De Oostenrijksche minister voor de openbare veiligheid, Fey, heeft in zijn orgaan gisteren een artikel gepubliceerd, waarin hij uiting geelt aan de hoop, dat de Oostenrijksch-Duitsche be trekkingen thans na de onrust in Duitschland op een vriendschappelijker basis zouden kun nen worden teruggebracht. De Britsche premier MacDonald is gisteren begonnen met de vacantie van drie maanden, welke hem door de doctoren is voorgeschreven om zijn oogen rust te gunnen; hij is naar Lossie- mouth vertrokken, waar hij elf dagen denkt te blijven. Daarna zal hij met zijn dochter Ishbel naar Canada gaan. Bij zijn vertrek zeide Mac Donald, dat hij zijn „gedwongen" vacantie met gemengde gevoelens begint. Te Rome zijn zes personen gearresteerd, die ervan beschuldigd worden het zinken van het Italiaansche vrachtschip „Otranto" (2.045 ton), toebehoorende aan de maatschappij Marinara te hebben veroorzaakt. Het schip is in Maart van dit jaar bij Manilla gezonken. De beschul digden hebben getracht, de verzekeringssom van 6.500.000 lire los te krijgen van twee Lon- densche zeeverzekeringsmaatschappijen. Bij de gearresteerden bevinden zich de pre sident van de maatschappij Marinara en de eerste machinist van de „Otranto". De secretaris van de fascistische partij Sta race heeft mededeelingen gedaan over het werk der partij, nadat hij de rapporten der districtssecretarissen had ontvangen. Hij legde er den nadruk op dat gedurende den winter 1.750.000 gezinnen steun hebben ontvangen. Voor de distributie van levensmid delen is een bedrag van 132 649.256 lire uitge geven. Gedurende den zomer zullen 457.261 kinderen naar de bergen of naar zee gezonden worden op kosten der fascistische partij. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Bui tenlandsche Zaken, dr. Benesj, heeft gisteren in de beide Kamers van het parlement gesproken over „De nieuwe fase in den strijd om het Euro- peesche evenwicht". De minister noemde den toestand ernstig, zij het niet critiek. Er zal be slist worden over de vraag of de verdere ont wikkeling zal geschieden in rust en vrede of met conflicten, geharrewar en crises. De binnen- en buitenlai.dsche positie van Frankrijk is geconsolideerd, de Kleine Entente heeft haar positie in Midden-Europa versterkt. Het Balkan-pact is gevolgd onder het devies: De Balkan aan de Balkanvolken. De voorwaar den waaronder de idee van een pact voor Oost Europa zijn ontstaan, beoogen te verhinderen, dat in Europa iets gebeurd ingeval in het Verre Oosten een oorlog zou uitbreken. Wanneer de zekerheid bestaat, dat Europa rustig blijft, zal in het Oosten waarschijnlijk geen geschil uit breken. Intusschen werken wij, aldus Benesj, met onze vrienden aan de verzekering van den vre de, aan de eigen beveiliging met eigen krach ten, aan onze eigen verdediging. De Tsjecho- Slowaaksche regeering zal waarschijnlijk ge dwongen zijn den militairen diensttijd te ver lengen, om in alle opzichten voorbereid te zijn. Benesj wees er met nadruk op, dat de Kleine Entente een factor voor het evenwicht in Europa is. Zij is tegen iedere regionale revisie, tegen de Anschluss en het herstel der Habsbur- gers, in welken vorm ook. Ten slotte constateerde dr. Benesj, dat het De toestand in Duitschland. (Dag. Overzicht) Japansche kabinet treedt af. (Bui tenland.) Het leven van John Dillinger. (Arti kelen.) De ziekte van Prins Hendrik. (Binnen land.) Prinses Juliana komt morgen terug. (Binnenland.) Uitspraak tegen Johanknegt uit het Onnes-proces. (Rechtszaken.) (Zie Terdei" eventueel laatste berichten). voor de succesrijke leiding der buitenlandsche politiek van Tsjecho Slowakije slechts noodza kelijk is, dat de binnenlandsche politiek nog lang zal worden voortgezet volgens de tot nu toe bestaande samenwerking der politieke par> tijen en van alle nationaliteiten. Gisteren in den namiddag toonde de Wilhelm- strasse te Berlijn een ongewoon aspect; er heerschte een zenuwachtige stemming, die de geesten opnieuw verontrustte. Inderdaad bleek een groote politiemacht de omgeving te heb ben afgezet, doch deze afzetting en ook de o /enge drukte bleek in verband te staan met de aankomst van den Koning en de Koningin van Siam, die hun intrek namen in Hotel Adlon. Te kwart over vijf begaf Hitier zich van de Rijkskanselarij naar Hotel Adlon, waar hij het Siameesche vorstenpaar begroette en een on derhoud had, dat ongeveer tien minuten duur de. Hitier was vergezeld van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath. Een S.A.-formatie die voorbijmarcheerde, werd voorafgegaan en gevolgd door ëen sterke poli- tie-macht. Zoowel op den heen- als op den terugweg beantwoordde Hitier de toejuichingen van de menigte glimlachend met opgeheven rechter-arm. Door een grooten brand is gisteren het ge heele dorp Raszkoetanij in Oost-Polen in de asch gelegd. 63 Woonhuizen en 157 schuren, stallen enz. zijn afgebrand. Ook een deel van het vee kon niet meer worden gered. O.a. zijn 300 varkens in de vlammen omgekomen. 340 bewoners zijn dakloos geworden. Hoewel Zondag een aanslag is gepleegd op den expresstrein MoekdenPeking, heeft het verkeer op dat traject Maandag, zij het onder streng militair toezicht, doorgang gevonden. Tot nu toe zijn in verband met den aanslag 18 personen gearresteerd. AANVARING VAN DE „BATAVIER VIII" IN HET KANAAL. Het motorschip zet zijn reis voort. Het 780 ton metende Nederlandsche stoomschip „Batavier VIII" uit Rotterdam is gistermiddag bij het verlaten van de haven van St. Holier op het Kanaal-eiland Jersey in aanvaring gekomen met het stoom schip „Hantonia" van de Southern Railway, dat door de aanvaring eenige averij opliep. De „Batavier VIII" kon na een kort onder zoek haar reis voortzetten. De Japansche bladen melden, dat het Kabinet Saito vandaag zal aftreden, nadat het rapport van den minister van justitie, Kokiama, zal zijn ontvangen, waarin vermeld wordt het aandeel dat eenige vroegere leden van het Kabinet en een tegenwoordig Kabiaetslid hebben gehad in de knoeierijen. Gisterochtend heeft premier Saito een belang rijke bespreking gehad met zijn collega's uit he* Kabinet, onder meer de ministers van bin nenlandsche zaken, buitenlandsche zaken en oorlog. Wanneer Saito het aftreden van het Kabinet op 3 Juli ter kennis van de Kroon zou brengen, wordt verwacht, dat de keizer overleg zal ple gen met den oudsten staatsman prins Saionji over den opvolger van Saito. Omtrent het dreigende aftreden van de re geering Saito verluidt nog in politieke kringen, dat deze demissie niet eens zoozeer het gevolg zou zijn van de financieele schandalen, als wel van den aandrang van leger en vloot uitge oefend op het instellen van een meer militai- ristische regeering. Uit goede bron verluidt echter, dat het hoogstwaarscijnlijk is, dat de keizer Saito wederom zal opdragen een regee ring te vormen in geval het inderdaad tot een demissie mocht komen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1