DREIN drentel en piet prikkel £anden Jmm&ouw Qemeentecaden OUDE NIEDORP SCHAGEN. onderwijs alhier. Beide kunnen zich met het ontwerp vereenigen. De Vereeniging van leeraren meent echter bezwaar te moeten maken tegen het feit, dat de reorganisatie van de school tot stand komt alleen door middel van het vaststellen van een nieuwe (gewijzigde) verordening. Zij verzoekt de bestaande Handelsschool met 5- en 3-j. cursus op te heffen en een Handelsschool met 4-jarigen cursus op te richten, met als gevolg ontslag van het per soneel aan de eene- en benoeming van het personeel aan de andere school en toeken ning van wachtgelden in die gevallen, waar in de bezoldiging in de nieuwe betrekking lager zal zijn dan in de oude. Naar het ons voorkomt, kan de door de Vereeniging gewenschte vorm hier niet toe gepast worden. Immers er is hier geen sprake van opheffing van een school en op richting van een andere. De Handelsschool blijft bestaan, alleen de cursusduur onder gaat wijziging. Het feit, dat hier ten deele beperking plaats heeft (de 3:jarige cursus ondergaat uitbreiding) doet niets ter zake. De Handelsavondschool is in 1921 uitge breid, in dier voege, dat de vierjarige cursus een vijfjarige werd en het onderwijs in plaats van gedurende 7, gedurende 8 maan den per jaar gegeven werd. Ingaande 1 Sep tember 1932 werd het getal wekelijksche lessen aan deze school teruggebracht van 12 tot 10. Noch in het eene, noch in het andere geval, is van opheffing van een school en oprichting van een andere sprake geweest. Het beroep van de Vereeniging op hetgeen In 1926 heeft plaats gehad gaat niet op Toen waren er een Handelsdagschool en een Hooeere Handelsschool als afzonderlijke in richtingen en het personeel was voor elke school afzonderlijk in het bezit van een aan stelling. Er kwam één school, de Handels school, zooals die nu nog bestaat. Twee scholen werden opgeheven en één school werd opgericht. Het personeel verkreeg ont slag uit twee betrekkingen en een benoeming in één betrekking, nl. aan de Handelsschool. Het dienstverband aan deze school blijft be staan. Op ontslag aan d: Handelsschool zou terstond weer benoeming aan de Han delsschool moeten volgen. Er heeft alleen vermindering van den omvang der werk zaamheden plaats. De wachtgeldregeling is ir, dergelijke gevallen niet van toepassing Aanspraak op wachtgeld bestaat eerst dan, wanneer het dienstverband tusschen ge meente en ambtenaar daadwerkelijk verbro ken wordt. Aangezien wij meenen hiermede voldoende te hebben aangetoond, dat de reorganisatie alleen op de door ons gedachte wijze kan plaats vinden, kunnen wij de door de Veree niging voor haar verzoek aangevoerde mo tieven verder buiten beschouwing laten. Onder overlegging van de op dezeaange- legenheid betrekking hebbende bescheiden en var. het advies van de Commissie van bij stand voor het onderwijs stellen B. en W. vóór de desbetreffende verordening vast te stellen. DE LANGENDIJKEKR GROENTEN- VEILINGEN. De hoofdaanvoer op de Langendijku: veilingen bestond ook deze week weer in vroege aardappelen. Het verloop d.r prijzen •kon gelukkig weer bevredigend worden g - noemd. Zij vormen een scherpe tegenstelling met verleden jaar, toen ongeveer de helft van de tegenwoordige prijzen werd ge maakt en er een groot gedeelte van het aan gevoerde als onverkoopbaar op de vuilnis belten terecht kwam. Dit jaar wordt echter alles verkocht, dank zij de goede vraag uit het binnenland en de zeer bevredigende vraag uit het buitenland, in het bijzonder uit Duitschland. Was oorspronkelijk een invoer van 750 spoorwagens toegestaan, dit bedrag is al overschreden en is aan exporteurs op nieuw consent verleend voor den uitvoer van een nog grooter kwantum Onder deze om standigheden is het te begrijpen, dat de prijzen bevredigend waren. Voor de groote Schotsche muizen werd, wat de mooiste par tijen van puike kwaliteit betreft, van 5 tot 6 betaald; de andere brachten 4 tot 5 op. Die den minimumprijs van 4 niet kon den opbrengen, waren voor export (behalve naar Duitschland) bestemd en brachten van 2.40 tot 3.50 op. De hoogste noteering der drielingen liep aanvankelijk tot 4.50, later tot 4 30slechts weinig werd beneden de 3 verkocht, zoodat gemiddeld ongeveei 3.50 zal zijn gemaakt. In totaal werd;n aan beide markten rond 300 spoorwagens verhandeld. Over de tomatenprijzen viel niet zoo *e roemen. Aanvankelijk leek het nog, alsof de prijs van het eind der vorige week zich zou handhaven, doch helaas bleek dit niet het geval. Kon voor A-kwaliteit nog gemiddeld 16 worden gemaakt, successievelijk liep deze prijs achteruit, dalende tot L.neden 12, al kon deze prijs den laatsten veiling dag nog iets worden overschreden. B-soot liep terug van ruim 13 tot ruim 11, C zakte van 3.30 tot beneden de 11 en CC, die aanvankelijk nog voor 9.30 werd ver kocht, bracht op het laatst der week 6.20 op. Een te geringe vraag uit Engeiand is wel de voornaamste oorzaak van dit onge lukkig verloop. De aanvoer beliep 91000 K.G., wat ongeveer 25000 K.G meer was dan in de overeenkomstige week van 1933, toen de prijzen het dubbele waren van de tegenwoordige. Voor bloemkool werden iets betere prijzen besteed dan de laatste weken. Mooie eerste soort werden aanvankelijk voor ruim 6 verkocht, later brachten ze van 7 tot 8 op. Voor tweede soort werd 3.50 tot 4.20 betaald. De aanvoer was echter nog niet groot. Gedurende het heele seizoen zijn voor de wortelen lage prijzen besteed. Deze week was het echter al heel slecht. De mooiste partijen werden voor ruim 2 verkocht; een belangrijk gedeelte van den aanvoer bracht echter niet meer dan 1.50 tot 1.80 op Van een loonende teelt is bij deze prijzen geen sprake. Deze week kwam de eerste aanvoer roode kool, vier dagen later dan het vorige jaar. Een goed teeken was het, dat de prijs bevre digend was n.1. 7.40 tot 8.50, aanmer kelijk beter dan in 1933 Dat deze prijs geen stand hield was te verwachten. Eiken dag zakte de prijs iets in, zoodat op het laars' der week 4 tot 5.10 werd betaald. Er werden reeds ruim 3 spoorwagens aange- voerd. Aan de veiling van den Noordermarkt- bond werden ook enkele partijtjes peukn aangevoerd, die van 7 tot 9 opbrachten. Voor tuinboonen was nog zoo goed als geen belangstelling. Ze werden voor den lagen prijs van 1.50 verkocht. Aan beide markten kwamen ook al zilver uien. Gezien het vele werk, dat dit product vereischt, waren de prijzen aan den lagen kant, n.1. 5.70 tot ƒ7. Was aanvankelijk bepaald, dat Eigenheil mers eerst met Augustus mochten worden gerooid, de goede loop van zaken op de aardappelmarkt lis ongetwijfeld aanleiding geweest, dat ze nu reeds geveild mochten worden. De prijs viel bijzonder mee, n.1. 6 tot 7.80. Schoolmeesters werden verkocht voor 4.70 tot 6.40. DE AARDAPPELZIEKTE. (Phytophthora infestans). In de vorige week is per radio eenige ma len een waarschuwingsbericht bekend ge maakt door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te E)e Bildt, aan welk bericht ook door de dagbladen bekend heid is gegeven. Daaruit blijkt, dat de weers omstandigheden in verschillende gedeelten van Nederland gunstig (of vrij gunstig) voor het optreden van de aardapelziekte zijn geweest. Ter voorlichting van de aardappelverbou wers wordt langs dezen weg nogmaals be kend gemaakt, dat deze ziekte met succes be streden kan worden door het tijdig bespuiten van het gewas met Bourgondische of Bor- deauxsche pap. Bourgondische pap wordt bereid door samenvoeging van 1% K.G. kopervitriool en 3/4 K.G. watervrije soda (sodex) en de oplossing daarvan in 100 liter water. Bor- deauxsche pap wordt bereid uit 1J4 K G. kopervitriool en 1 K.G. ongebluschte of 2 liter droge gebluschte kalk op 100 liter water. Voor bijzonderheden over de bereiding en de toepassing dezer middelen zij verwezen naar Mededeeling No. 52 van den Planten ziektenkundigen Dienst: De Aardappelziekte (prijs 0.15). Gegevens Over sproeimachines zijn opge nomen in Mededeeling No. 33 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst' Sproeien en Sproeiers (prijs 0.40). Men zal goed doen, met de waarschu- wings-berichten onmiddellijk rekening te houden, maar het verdient ongetwijfeld ook aanbeveling, dat de aardappeltelers zich er rekenschap van geven, dat zij de bespuiting zullen moeten uitvoeren zooveel mogelijk in een droge periode, zoodat het niet altijd mogelijk zal zijn, de uitvoering tot het uiter ste uit te stellen. Zeer noodig is het de be spuitingen eenige malen tot aan het einde vfi° groeiseizoen uit te voeren, daar alleen dan een voldoende bestrijding van de ziekte verkregen kan worden. In het algemeen behoeft men niet met spui ten te beginnen in dat gedeelte van het land waar de weersomstandigheden nog" niet gun stig zijn geweest voor het optreden van de aardappelziekte. 'Toch dienen de aardappel- verbouwers in die streken zich op het spuiten voor te bereiden en wel door het aanschaffen van de noodige bestrijdingsmiddelen en het nazien en in gereedheid brengen, zoo noodig ook het aankoopen van sproeiwerktuigen Nadere inlichtingen over alles, wat met de bestrijding van de aardappelziekte ver band houdt, worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen, door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. ZWAAG. Alhier zijn de eerste veilingen van zwarte bessen gehouden. De prij» bedroeg 10.30 per K.G. OMZETBELASTING OP FRUIT. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen te 's-Gravenhage heeft van den Minister van Financiën bericht ontvangen, dat, aangezien in den prijs, die bij verkoop van fruit aan de vei ling wordt bedongen, ook begrepen zijn eenige bedragen die niet door de Omzetbelasting be- hooren te worden getroffen, gelijk b.v. de kos ten van het vervoer naar de veiling, de Minis ter goedkeurt, dat tot nader order voor het oogstjaar 1934 de omzetbelasting niet geheven wordt over den geheelen verkoopsprijs van het fruit, doch over den verkoopsprijs vermin derd met 12 yt voor zooveel betreft appels, peren, pruimen en bessen en met 25 voor kersen. BLOKKER. De pluk van groene kruisbessen, welke hier vroeger zulke gunstige resultaten afwierp, le vert thans treurige resultaten op. Het product is vrijwel onverkoopbaar, aan de veiling gaan de meeste aangevoerde partijen door den wijzer. In de periode dat de kruisbessen worden ge plukt, zijn ruim 25000 K.G. als onverkoopbaar genoteerd. Grootendeels laat men ze thans aan de struiken hangen. DE IEPENZIEKTE. De Directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht en de Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, te Wagenin- gen, vestigen hierbij de aandacht van be langhebbenden, eigenaren van iepeboomen op het navolgende: Ondanks de zorgen, aan de bestrijding van de iepenziekte het vorige jaar besteed, en de aanwijzing voor velling en onschade lijk maken door ontschorsing van door deze ziekte aangetaste boomen, toont een aantal iepen thans in duidelijke mate dat zij door de ziekte zijn aangetast, door de plotselinge verdorring van een groot deel hunner blade ren die er uitzien, alsof ze geschroeid zijn. De kans dat juist deze boomen nog dit jaar een groot gevaar voor besmetting van de om gevende opleveren, moet zeer groot worden geacht, aangezien zij een geschikten voe dingsbodem vormen voor de iepenspintkevers en het, zooals bekend is, juist deze kevers zijn, die de ziekte van den eenen boom op den anderen overbrengen. In verband hiermede wordt een beroep ge daan op alle eigenaren van iepenboomen om de thans duidelijk door de iepenziekte aan getaste exemplaren onmiddellijk te vellen en te ontschQrsen en de schors verder onscha delijk te maken, door deze te verbranden. Indien dit voor 15 Juli is uitgevoerd, kan worden verwacht, dat de besmettingskansen voor de omgevende boomen belangrijk zijn verminderd en zal daardoor de kans op het behoud van de iepen, die thans nog geen verschijnselen van aantasting door de iepen ziekte vertoonen, vergroot zijn. Vooral geldt dit voor de plaatsen, waar men nu nog slechts aan weinig boomen de verschijnselen van de iepenziekte kan waar nemen. Het verwijderen en volledig ontschorsen van deze boomen en het vernietigen van de schors moet ten sterkste worden aanbevolen als een krachtig middel tot het tegengaan van de ontwikkeling van iepenspintkevers en daardoor van de verbreiding der ziekte. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat velling zonder ontschorsing volstrekt mets helpt, daar in gevelde, maar niet ontschorste boomen de iepenspintkever zich evengoed ontwikkelt als in op stam staande. Het gaat er juist om, de ontwikkeling van dezen kever te verhinderen, en dit wordt uitsluitend be reikt door de gevelde boomen volledig te ontschorsen en de schors te verbranden. Daar er voor allen zeer veel aan gelegen is, dat geen middel onbeproefd wordt ge laten om den iep voor stads-, weg- en dijkbe- planting te behouden, wordt ieders mede werking met aandrang verzocht. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Staatsboschbeheer te Utrecht en den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. De voorzitter opende de vergadering en zeide, dat hij zich reeds had voorgenomen met een zekere opgewektheid den raad te fe liciteeren met de benoeming van den heer van Baar tot burgemeester dezer gemeente. Spr. zeide, dat hij zich thans gedrongen ge voelde deze opgewektheid achterwege te la ten daar ons gisteren de treurige mare be reikte van het overlijden van de echtgenoot van den nieuw benoemden burgemeester. Diep gevoelen wij, vervolgde spr., met hem mede, wat dit verlies voor hem beteekent, vooral ook door de omstandigheid, dat een geheel nieuwe werkkring den heer v. Baar wacht. Hoe gaarne, aldus spr., hadden wij ook zijne echtgenoote op den dag der intrede in onze gemeente hartelijk verwelkomd, doch het heeft niet zoo mogen zijn. De mensch wikt, maar God beschikt. Evenwel moge dc heer van Baar zich overtuigd houden, dat zijne gemeente met deszelfs raad innig met hem medeleeft in deze droeve ure. Dat de Almachtige hem sterke en dat zijn trouwe gade in vrede ruste. Ingekomen was een missive, houdende weigering der goedkeuring op het raadsbe sluit van 27 Januari j.1., waarbij B. en W werden gemachtigd tot het aangaan van rechtsgedingen. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten oor deelden, dat voor een dergelijk raadsbesluit in deze gemeente niet voldoende termen be stonden. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel om aan D. de Ruyter, wonende te Langereis in deze gemeente eene tegemoetko ming te verleenen van 1 per maand voor het vervoer van haar leerplichtig kind naar en van de school voor christelijk lager on derwijs te Heerhugowaard. Besloten werd de gevraagde tegemoetko ming te verleenen. Voorstel om de leerplichtige kinderen van A. Groot en A. Dekker te Moerbeek ook ge durende de zomermaanden te doen vervoe ren naar en van de R.K. lagere school voor gewoon onderwijs te 't Veld, onder voor waarde, dat de ouders er in toestemmen, dat de kinderen gedurende het geheele jaar oij het café van J. P. Pepping worden opgeno men. De heer Waiboer achtte het gewenscht de vergadering eenigen tijd te schorsen ei. in besloten vergadering dit punt eerst even on der de ooaen te nemen. De raad ging in comité. Na heropening zei de heer Vaiboer, dat ieder die een dergelijk verzoek doet 10 :n de bedoelde kosten bijdraagt en deed aan den raad een voorstel zoodanig te beslissen De raad besliste overeenkomstig dit voor stel met één stem tegen. De heer Kolkman vroeg of hierin begre pen was zoowel het opnemen als uitlaten van de kinderen bij het café van L. P. Pep- ping. De voorzitter antwoordde bevestigend. Voorstel tot intrekking der op 27 Januari j.1. vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op de verze kering tegen brandschade van in de gemeen te zich bevindende onroerende goederen of eene overeenkomstige belasting, voor zoo veel die goederen niet verzekerd zijn. De voorzitter merkte op, dat Ged. Staten tegen vaststelling van deze verordening be zwaren hadden. B. en W. stelden voor de verordening in te trekken. Overeenkomstig dit voorstel werd door den raad besloten. Voorstel om de huursom der woningen in het dubbel woonhuis te Zijdewind, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1934, nader te bepaien op 2.75 per week. De voorzitter merkte op, dat het aanbeve ling verdient de huren van alle gemeentewo ningen gelijk te stellen. De wonigen te Ver laat worden ook gehuurd voor 2,75 pe week. 35. We moesten maar liever een hotel in het dorp opzoeken vond Drein. Dit gebeurde, maar nauwelijks lag Drein in bed, of het ledikant zakte in elkaar. „Wat is er?" riep Piet ver schrikt. „Niks zei Drein, „maar als ik hier motgen niet meer ben, moet je maar eens in den kelder gaan kijken. 36. Den volgenden morgen trok Piet er in z'n eentje op uit om werk te zoeken. Zoo kwam hij aan den Duivelsberg. Deze be hoorde aan een meneer, die Piet wilde wegjagen. „Ik ben de baas hier zei de man. „Zoo zei Piet, „ik wist wel dat dit de Duivels' -rg ,vas, maar ik Jiad nooit gedacht nog met den eige naar ervan kennis te zullen maken" De heer Waiboer vroeg of de huurders steeds aan hun verplichtingen hadden vol- daan. De voorzitter antwoordde bevestigend. De raad ging hierna met het voorstel ac- coord. Voorstel om aan de ambtenaren der ge- meente, op wier jaarwedden ingevolge de onlangs gewijzigde pensioenwet pensioens bijdragen zouden moeten worden verhaald ingaande 1 Juli a.s. eene tijdelijke toelage te verleenen, gelijk aan het bedrag hetwelk door hen wegens bijdragen voor eigen- en gezinspensioen verschuldigd is en te bepalen dat behoudens goedkeuring van de regeering deze toelage zal ingaan op 1 Juli as De voorzitter merkte op, dat B. en W. dit voorstel doen overeenkomstig een door hen ontvangen brief van den minister van bin- nenlanasche zaken. In verband met de laat ste wijziging van den pensioenwet zal op ambtenaren dezer gemeente ingaande 1 Juij a.s. 10 pCt. pensioensbijdrage moeten wor- den verhaald. Op de lage salarissen zal dit een groote korting beteekenen. Waar nu de minister heeft medegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben, dat lage salarissen ver hoogd worden met een bedrag gelijk aap de pensioensbijdrage doen B. en W. dit voor stel. De raad vereenigde zich met dat voorstel. De voorzitter stelde vervolgens aan dé orde om de gemeente-ambtenaren een toelage te geven gelijk aan het bedrag dat door hen over het tijdvak 1 Januari tot 1 Juli 1934 had betaald moeten worden aan pensioen» bijdragen. Overeenkomstig dit voorstel werd door raad besloten. Voorstel tot wijizing van de begrooting voor het dienstjaar 1933 en tot het aanvaar den der voorwaarden, welke gesteld zijn ter verkrijging van eene bijdrage uit 's Rijks kas in de kosten der gemeentehuishouding. De voorzitter merkte op, dat de regeering bereid is een bijdrage uit 's Rijks kas te ver leenen in de kosten der gemeentehuishou ding. B. en W. stelden voor om ter verkrijging van de rijksbijdrage in de gemeentehuishou ding alle voorwaarden waaronder bet rijk die bijdrage wil verleenen te aanvaarden en de voorgestelde suppletoire begrooting vast te stellen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd door den raad een besluit genomen. Concept-besluit tot wijziging en aanvul ling der begrooting voor het dienstjaar- De voorzitter merkte op, dat in deze be grooting onder meer verwerkt is het besluit van den raad om de ambtenaren der gemeen te een toelage te verleenen op hunne jaar wedden, nu waar een inperatief pensioens- verhaal is ingevoerd van 10 pCt. Overeenkomstig dit voorstel werd door den raad besloten. Rondvraag. De heer Waiboer vroeg of de raad zich kan vereenigen met een voorstel van de commissie voor de gemeentelanderijen betreffende het in onderhoud geven van een klein stukje land in deze gemeente, dat te klein is om te verhuren en dat zonder onder houd in zeer slechte toestand zou komen te verkeeren aan J. Witte. Deze persoon zou dan daar nog eenig gebruik van kunnen ma ken in ruil voor dat onderhoud. De heer Kolkman oordeelde het beter, dat dit per jaar in onderhoud te geven. Het vol gende jaar zou een ander daarvoor in aan merking kunnen komen. De raad oordeelde dit ook beter. De heer Waiboer vroeg hoe het staat met de gemeentewegen, in verband met het over- don daarvan aan het hoogheemraadschap. De voorzitter zeide, dat aan het hoog heemraadschap inlichtingen zijn gevraagd Hierna sluiting Vrijdag vergaderde de raad. De voorzitter deed mededeeling, dat het scheidsgerecht voor ambtenaren en idem voor werklieden is samengesteld. Stappen werden gedaan betreffende aanschaf fi g vuilnisauto. De omstandigheid, dat 's morgens te vroeg vee op de markt wordt aangevoerd, zal onder oogen worden gezien. Betreffende rapport controle Lichtbedrij- ven werd voorgesteld de winsten resp. be dragende 2024.84 en 2950.21 in het ver nieuwingsfonds te storten. Aangenomen. Overeenkomstig het rapport Eierveiling- bedrijf, het nadeelig saldo ad f 5.21 ten laste der gewone middelen der gemeente te brengen, werd aangenomen. Op een adres van C. Kooy e.a. betreffende overname door de gemeente van het riool, loopende achter den Stationsweg, werd, waar thans de reiniging van dit riool te wenschen overlaat, in 't belang van de volksgezond heid gunstig beschikt. Adres bestuur Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst betreffende datum van ingang pensioenverhaal van ambtenaar en werklieden. B. en W. stelden voor het pensioenverhaal te doen ingaan op 1 April 1934. Goedge vonden Het te veel gestorte zal worden terugbetaald. De begrooting 1934 zal na opmerkingen van Ged. Staten woroen gewijzigd. Een adres van B. Koopman te Amsterdam en andere marktkooplieden om verlaging der staangelden. B. en W. stelden voor op het verzoek niet in te gaan, aangezien de meeningen in hun college van voldoende bekendheid zijn. De heer Buiskool stelde voor wel op het verzoek in te gaan. De heer Bakker stelde voor geen 1 doch 0.60 per M2. te eischen. De heer Buiskool was het met den heer Bak ker eens en verleende steun aan het voorstel- Bakker. De voorzitter lichtte toe, waarom geen prae-advies van B. en W. verscheen. Spreker was het met den wethouder eens. Het zal nu het prestige van den raad aantasten door hetzelfde verzoek in een volgende vergade ring maar weer aan de orde te stellen. Ten slotte waren er 3 voorstellen. Het verst strekkende van B. en W. werd verworpen. Het 2e voorstel-Klaver 0.76 te heffen werd eveneens verworpen, terwijl het derde voorstel 0.60 ook verworpen werd. Alzoo is er geen antwoord op het verzoek. Aan de orde was het voorstel tot het aan-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6