Spoet Jieck School JCunst en Wetenschap £uchtmart ral dan een rondrit door het Gooi worden gehouden, aarna op „Drafna" de lunch zal worden gebruikt en te twee ure mevr. Heuff, de presidentie der I.V.B. haar openingsrede uitspreken. VERDACHT STERFGEVAL. Parket stelt onderzoek in. Zondagmiddag is tijdens een wandeling met haar verloofde de 20-jarige mej. Van 't H. uit Dirksland in Zeeland plotseling over leden. Daar de dood onder verdachte omstandig heden plaats vond is door de politie een on derzoek ingesteld. Nog Zondagnacht is haar verloofde, de 30-jarige W. V. uit Middelharnis. als ver dacht van Abortus Provocatus te hebben ge- pleed, gearresteerd. Gisterenmorgen is het arket uit Rotter dam aangekomen ten einde een nader onder zoek in te stellen. KERMIS-ONGEVAL TE LAREN. Op de Larensche kermis is gistermiddag omstreeks half 4 een ernstig o.igeluk ge beurd. De motor-acrobaat Capt. Walker kwam in den nok van de „Steilwand", een kermistent, met een vaart van ongeveer 80 K.M. te vallen doordat een band sprong. Motor en berijder stortten omlaag. W. kwam op het hoofd terecht en werd zwaar ge wond opgenomen. Hij is in het St. Janszie kenhuis te Laren opgenomen. CENTRALE BOND VAN WERKMEESTERS. Na een landdag te Den Haag en een daaraan verbonden demonstratie, waaraan ongeveer 2000 personen deelnamen, hield gister de Centrale Bond van Werkmeesters en ander Opzichthoudend Personeel zijn elf de algemeene vergadering in een der zalen van den Dierentuin. Vertegenwoordigers van de Nederland- sche Vakcentrale en het Verbond van Vakor ganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland waren aanwezig. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester met accountantsrapport en het verslag van de Commissie tot het nagaan van het geldelijk beheer werden zonder dis cussie goedgekeurd en r.a korte bespreking kon men zich eveneens vereenigen met het over beide verslagjaren gevoerde beleid van het hoofdbestuur. Het dagelijksch bestuur werd bij enkele candidaatstelling in zijn ge heel herkozen. Tegelijkertijd werd besloten het hoofdbestuur op zijn huidige sterkte te handhaven en thans nog niet over te gaan tot het aanstellen van een tweeden gesala- rieerden bestuurder. dan met snelheid het hoofd bood. maar de tijden veranderen. Naar wij thans vernemen, heeft de maat schappij de medewerking der regeering ge vraagd voor den bouw van een nieuwe StatendamGezien den huidigen stand van zaken, zou de Maatschappij uit eigen mid delen het plan voor een nieuwe .Statendam" niet kunnen ifnancieren. De Maatschappij heeft de regeering daar om verzocht het plan in aanmerking te doen komen voor het ,.60-millioen-plan" dat be oogt credieten voor werkverruiming te ver schaffen. Het ,.60-millioen-plan" is juist gister door de Eerste Kamer goedgekeurd. Omtrent de voorwaarden van crediet-ver leening voor den bouw van een nieuwen Statendam" is met de regeering nog geen overleg gepleegd. De kwestie bevindt zich nog in een principieel stadium. AANSLAG TE VRIEZENVEEN. Over het weiden van een koe. De 21-jarige G. Entjes te Vriezeveen heeft na een woordenwisseling over het weiden van een koe, met een revolver een schot ge lost op zijn ongevec 6C-jarigen buurman, den landbouwer R. Jansen. J. werd onder het oog getroffen en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Almelo worden overgebracht. Operatief ingrijpen was noodzakelijk. De toe stand na de opératie was r.aar omstandighe den betrekkei"! goed. De dader heeft een bekentenis afgelegd en is ter beschikking va.i de Justitie gesteld. Hij i3 in het Huis van Bewaijng ingesloten. VRACHTAUTO SLAAT OVER DEN KOP. Een inzittende moet een arm missen. Gistermiddag geraakte een vrachtauto af komstig uit den Haag, waarin behalve de bestuurder nog de gebroeders Malsen uit den Haag waren gezeten, in de Krom onder de gemeente Rietveld in de sloot en de auto sloeg hierbij over den kop. De bestuurder liep geen letsel op. Een der gebroeders werd echter aan het hoofd gewond en bewusteloos opgenomen, den anderen werd een arm ver brijzeld. Beiden werden opgenomen in het algemeen ziekenhuis te Woerden, waar de arm van het eene slachtoffer werd geampu teerd. VERKEERSONGEVAL TE VIANEN. Ds. Oskam gewond. Gistermiddag omstreeks half drie heeft op den Rijksstraatweg te Vianen een aanrijding plaats geiiad tusschen ''en vrachtauto, gela den met hooi, en een wielrijder, Ds. A. Os kam uit Lexmond. Ds. Oskam werd hierbij zoodanig gewond dat hij naar een der ziekenhuizen te Utrecht moest worden vervoerd Staande op de treeplank van de vracht auto, reed een persoon mee, zekere Laddie. Bij de botsing viel deze door den schok tegeu den grond. Ernstig gewond is hij naar een Utrechtsch ziekenhuis overgebracht. DE SPELLINGSKWESTIE. Het plan van minister Marchant. Van welingelichte zijde verneemt de „Msb." dat minister Marchant zijn bijzondere aan dacht wil wijden aan de uitvoering van de motie-dr. Moller, weike de Tweede Kamer na het spelhngdebat met schier algemeene stemmen heeft aangenomen. Deze motie, mede warm ondersteund door mr. Goseling en dat deel der katholieke frac tie, dat overigens niet met het voorgestelde spellingcompromis meeging, vroeg verbete ring van het onderwijs in de Nederlandsche taal. In een dezer dagen, bij de opening van een katholieke school te 's-Gravenhage ge houden rede, heeft minister Marchant al op de uitvoering van deze motie-Moller gezin speeld. Het is duidelijk, zoo werd ons meegedeeld, dat .deze motie niet kan worden uitgevoerd door verlenging van den schooltijd of door uitbreiding van de. inzonderheid op de kweekscholen reedo overladen leerplannen. De door de Kamer gewenschte verbetering van het moedertaal-onderwijs kan alleen plaats hebben, indien meer tijd aan goed leeren spreken en schrijven besteed wordt en minder tijd aan de grammatica, over de studie waar- van prof. van Ginneken reeds in 1917 in zijn bekende brochure: „Als ons moedertaal! onderwijs nog ooit gezond wil worden" heeft geschreven: „Het was tijdverkwisting, en we leerden niets uit die heele grammatica" (bl. 40). Naar men ons mededeelde, zou minister Marchant in den ministerraad zijn plan ont vouwen. Dit za. zooals „De Residentiebode" dezer dagen terecht meldde, hoogstwaar schijnlijk gaan in de richting van het com promis. zooals dit door de meesten aanvaard is, dus zonder aantasting van de buigings-n Wel échter schiint het in het voornemen van den minister te liggen, deze vereenvoudigin gen dus enkele e. behalve in woorden als zee en samenstellingen als zeeschip; enkele o. behalve voor ch dus woorden als loochenen géép ch. waar die niet wordt uitgesproken b v. in visschen met 1 September a s. door te voeren voor het onderwijs. EEN NIEUWE .STATENDAM"? Steun der regeering gevraagd Sinds de N.V Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij „HollandAmerika Lijn" te Rotterdam door het syndicaat van een dreigenden ondergang is gered, zijn bin nen het raam der nieuwe explo'tatie-mogelijÉ heden vele maatregelen genomen om Maatschappij door de moeilijken tijd helpen en toekomst te verschaffen. Daarbij naar een uilweg gezocht om het oude aan zien van de Holland—Amerika Lijn op den Atlantischen Jeeaan te herstellen, hetgeen niet zou kunnen zonder opvoering van snelheid der vloot. Het is bekend dat de Hollano - \merika L-ija den concurrentiestrijd meer het gerief BRAND TE '..HERTOGENBOSCH. j ta,jg-gfe. Natuurlij). Brandstichting? aangebracht. Misschien gaat Moeder mee Omstreeks vijf uur gistermiddag is brand vaa)< za) 't noodig zijn, dat ook een verp eeg- I ontstaan in de moderne broeikassen van de Sfer van partij is. Wellicht gaat een k eine bloemisterij der firma Verhoeven te 's-Her- buurtgenoot mee, voor de gezelligneiu. r togenbosch. De brandweer slaagde er in het moe^ wat gegeten worden en gesnoep de Kort met een enkel woord de vergadering gesloten. Aan het slot rongen de aanwezig»,, staande het Wilhelmus. FELLE BRAND TE DEN HAAG. Omvangrijke schade. In den afgeloopen nacht heeft te den daag een felle brand uitslaande brand een complex van werkplaatsen en pakhuizen aan de Elandstraat No. la en lb behoorende aan het meubelmagazijn van van Rossum, aan de Rubber Import Cy. en aan de haar den-verkoop centrale Eigen Haard, welke in de daarachter gelegen Piet Heinstraat zijn gevestigd, innerlijk verwoest. Met 7 stralen heeft de brandweer in ruim 1 uur tijds de vuurzee bedwongen. De om vangrijke schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt De oorzaak van den brand is nog onbekend. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. vuur spoedig te bedwingen. De broeikas met inhoud is verloren gegaan. De schade wordt op eenige duizenden gulden geraamd. De firma was niet verzekerd. KORTE BERICHTEN. Weest zuinig "als het kan, ziet niet op geld als het moet. Maar eerst, Volk van Nederland, offer een ijswafel! De controle op beheer en verantwoording der ingekomen gelden geschiedt geheel be- r> j t i lan^eloos door het Notariskantoor W. J. Zondag 1 Juli hield de Bond van Jon- £n A de M de Ruyterstraat 59, ge Liberalen een landdag in de Betuwe. Bij Gravenhage oe IJswafelgirorekening is mnnHc van den Wr kTorteweg, voorzitter S u 25, 's- monde van den heer Korteweg, der afd. Tiel van genoemden Bond, werden plm. 120 afgevaardigden van 11 afdeelingen welkomen geheeten. In 't bijzonder wendde de heer Korteweg zich tot mr. A. G. A. rid der van Rappard, lid der Tweede Kamer, mr. M. H. de Boer, wethouder van Utrecht en mr. S. Rink. Mr. de Boer nam daarna het woord om te spreken over: „Bevordering van zelfstan dige kracht". 22363 van J. H. Boon, Pioenweg Gravenhage. ZOMERHUISJE AFGEBROKEN. Burgemeester grijpt krachtdadig in. De burgemeester van Loosdrecht, de heer Q. van Swinderen, is gistermiddag op een der eilandjes in de Plassen met gemeente werklieden en politie verschenen om het zo merhuisje (van 2Vï> meter) te doen afbreken, dat eigendom is van den heer De Tourton Bruins, inspecteur der registratie en domei nen te Amsterdam, aldus de Tel. Deze heeft het huisje zonder bouwvergun ning doen bouwen en heeft niet geantwoord op een brief van een maand geleden, waarin het gemeentebestuur berichtte, dat het per ceel in gevolge de Woningwet zou worden afgebroken, indien hij hiertoe zelf niet bin nen een maand zou zijn overgegaan. Nadat het huisje was afgebroken, werden de serviezen en het huisraad op het gras ge legd en met een tentzeil overdekt dat tot de eigendommen van den heer De Tourton Bruins behoort De burgemeester nam een beurs met geld mede, die op de tafel had ge legen en deze wordt op het raadhuis ter be schikking van den eigenaar, die afwezig was, gehouden. Turnen. 25-JARIG BESTAAN VAN U. D. I. TE HENSBROEK. Het programma voor die dagen is keurig var. zorgd. Medewerking verleent de geheele Alk. maarsche Turnkring met zijn keurkorps, dat Zaterdagavond voor het publiek zal optreden. Voor de schoolgaande kinderen, die gratis toe. gang hebben des Zaterdags, treedt op de alom bekende goochelaar Emiel Moretti. Daarna wordt op 't terrein een bal-champétra gehouden met schitterende muziek en spiegel, gladden dansvloer. Zondag zijn er wedstrijden van de verschil, lende vereenigingen, voorafgegaan door marseh- wedstrijden door t dorp. Het geheel belooft schitterend te worden. Waterpolo. D. A. W.—P. Z. EN P. C. In de D. A. W.-ploeg, die hedenavond in Pesie's familiebad tegen P- Z. en P. C. I Motoren. ONGELUK BI F MOTOR- WEDSTRIJDEN. i- j. i Tijdens de Zondag in het Sportpark te Gistermiddag heeft de Haagsche gemeen- (Purmerend) zal uitkomen, is, door venunde- [)onjrechf gehouden motorwedstriiden ie j „-Aa-tpr.nd tfehou-l ring van den mjdachter Koorn eenige wijzi- der bochten van de baan de heer N ging gekomen. I Kuyper uit Rotterdam met zijn motorfiets vel De opstelling, zooals ZLJ voor vanavond sHpt en in botsing gekomen met zijn achter. is samengesteld, is als volgt. 1 T 1-•»- d. L inden teraad een buitengewone vergadering gehou de waarin de nieuwe burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, is geïnstalleerd. Ter gelegenheid van het 25-iarig bestaan van de Stichting Vredesrust van de Vereeni- gir tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, te Bergen op Zoom, heeft de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, gisteren een rede uitgesproken. De minister minister deed mededeeling, dat de voorzitter oud-minister van Dijk be noemd is tit commandeur in de orde van Oranje Nassau. De Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis zal 4 Augustus a.s. te Alphen a. d. Rijn zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden. Hoewel de ziekte van den Koninklijken commendator der Johanniter Orde een domper zet op de herdenking van het 25-jarig bestaan der commenderij Nederland, is op verzoek van den Commendator de Ridderdag Zaterdag toch gehouden. In den ouderdom van 62 jaar is gisteren te Oostvoorne overleden de oud-burgemees ter van dien plaats, de heer H. P. A. Buy- sing Damstee. v. Hansen v. Ooyen Schilder Stroink Caarls Velthuys Met het oog op een te verwachten talrijk bezoek zal de wedstrijd 8 uur precies be ginnen. Kolven. 50-SLAGEN WEDSTRIJD TE NOORDSCHARWOUDE. De uitslagen van de 50-slagenwedstrijden gehouden in de kolfbaan Concordia te Noordi- scharwoude. luiden als volgt: Eerste klasse gummi: 1. P. Molenaar. Zuidscharwoude. 509 pnt.2. H. Quant, War- menhuizen, 499 pnt 3 Lang ed ijk, Noord- komst was als volgt: volgers T. van Latum uit Alkmaar en J Bos man uit Den Haag. Kuyper bleef in de baan liggen en werd op medisch advies naar een ziekenhuis vervoerd, daar vermoed werd dat hij het linkerdij-been had gebroken. Uit etn Röntgenfoto is gebleken, dat zijn bekken op twee plaatsen gebroken is. De renner maakt het naar omstandigheden goed. Postduiven. POSTDUIVENVEREENIGING „ALCMARIA-VICTRIX". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 24 Juni een wedvlucht vanaf Chateauroux. afstand 687 K M. Los 6.40 uur. Wind Z.W, Aantal deelnemende duiven 106. De aan- PROF. R1BBIUS t- Hoogleer aar te Rotterdam. Na langdurige ziekte is, in den ouderdom van bijna 54 jaren overleden prof. dr. H. R Ribbius, hoogleeraar in burgerlijk recht en handelsrecht aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam, welk ambt hij bekleed heeft sinds de oprichting dezer instelling in 1918. ALS ZENDELINGE NAAR OOST-JAVA. Mej. Chr. Slotemaker de Bruine uitgezonden. Het Ned. Zendeling-Genootschap en de Vrouwen-Zendings-Bond zijn overeengeko men een vrouwelijke zendeling naar Öost- Java uit te zenden. Het Genootschap neemt haar in zijn dienst op dezelfde voorwaarden als andere zendelingen. De leiding van ha ren arbeid berust bij de Confeientie van zen delingen, waarvan zij ook zelf lid wordt. De Vrouwen Zendings-Bond verleent, moreel en en financieelen bijstand; hij heeft reeds het voor twee jaar benoodigde geld bijeenge bracht, en gaat voort met hetgeen in volgen de jaren noodig zal zijn samen te brengen. Benoemd is mej. Chr. Slotemaker de Bruïne, onderwijzeres te 's-Gravenhage, de oudste dochter van den minister van sociale zaken. Deze heeft de benoeming aangenomen, en hoopt in het begin van 1935 naar Oost-Java uit te gaan om er inzonderheid onder vrou wen en meisjes te werken. Haar standplaats zal Malang zijn. BRAND IN EEN MATRASSEN- FABRIEK. Gedeeltelijke verzekering. Gistermiddag is te Zutphen brand ont staan in een nieuw pakhuis van den heer E. staande aan den Badhuisweg, waarin ge vestigd is een matrassenfabiiek van den heer Eyerkamp, aan de achterzijde waren enkele boxen voor het stallen van auto's. Een groot deel van de matrassen fabriek, een gedeele vn den inventaris, een motor rijwiel, eenige rijwielen, en een aantal auto banden werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Het pakhuis was niet, de inventaris van de matrassenfabriek, was wel verzekerd. JEUGDHERBERGEN. Oneerlijke concurrentie met hotels tegengegaan. De jeugdherberg Jong Amersfoort te Amersfoort heeft sedert geruimen tijd in ge bruik het vroegere weeshuis aan den Zuid- singel, waarvoor weinig of geen huur wordt betaald. De jeugdherberg heeft doorloopend druk bezoek, maar beantwoordt voor een be langrijk deel niet meer aan haar bestem ming, doordat ook niet tot de jeugd te reke nen personen er gebruik van maken. Niet alleen groepsleiders, doch ook anderen, boven 40 soms, zelfs boven 50 jaar, vinden in de jeugdherberg logies. En dat zijn lang niet altijd maatschappelijk minder bedeelden Daar tegen is vele malen door logement- en hotelhouders geprotesteerd, ook door tus- schenkomst van de V.V.V. Thans heeft de actie succes gehad, want het college van regenten van het burgerweeshuis heeft be paald, dat van heden aan personen boven 23 jaar, die geefl groeps- of jeugdleider zijn geen logies meer in de jeugdherberg mag worden verleend. De hotelhouders zullen door dezen maatregel gebaat zijn, in dezen drukken tijd waren er in de jeugdherberg ge middeld 15 a 20 personen, die in een hotel behoorden te logeeren „OFFER VAN IJSWAFEL". De Redactie v. d. Gids v. Schoolreizen verzoekt ons opname van het volgende: Weet U, dat wij in het jaar 1926 van Anton Jurgens Margarinefabrieken 5000 ontvingen om, waar elk jaar 600.000 leer lingen onzer scholen een schoolreisje maken, ook het gebrekkige en zieke kind, zoo moge lijk, op een uitstapje te trakteeren? 864 Stumperds, waarvan velen de barak, het ziekententje of de bedstede nooit verlaten, maakten van dat geld een reisje. Aan alle aanvragen om geld konden wij uit onze ge vulde schatkist voldoen. Meldde zich nog maar eens zulk een milde gever. In den „Gids voor Schoolreizen 1934", die ook dit jaar gratis is toegezonden aan alle scholen in Nederland, verzochten we, door de leerlingen, die dit jaar een school reisje maken, een ijswafel van 3, van 5, te laten offeren. Als zij op het uitstapje een ijsje minder krijgen en die centjes nu af staan ten behoeve van hun minder gelukkige kameraadjes in den lande, dan zijn ook die geholpen. Geheel belangeloos bracht de Nederland sche Pers ons verzoek: „Offer een ijswafel" aan U over. Wanneer U dit leest, zal het bedrag der gestorte ijsco's tot 1000 gestegen zijn. Of wij tevreden zijn? Wii zijn dankbaar, maar niet tevreden. Het bearag, dat aangevraagd is, overtreft verre de inkomsten. Velen wach ten, wachten, tot nieuwe ijswafels geofferd zijn Komt, collega's in den lande, Uw leerlin gen offeren graag dat ijsje, dik of dun, en de ouders helpen graag, als U het initiatief neemt. En Gij, lezer, Gij vindt stellig ons plan wel aardig; vraag dan een Ijsje aan Uw kring. Gij doet er een goed werk mee. Kent U een ijscoconsumentje, meldt het ons. Helpt allen zoeken, opdat er geen achter blijvertjes zijn. U zoekt dan tevens iemand, die voor het patiëntje een uitstapje organi seert, het totaal der onkosten vraagt U aan bij J. H. Boon, met vermelding van" naam en voornamen, benevens geboortedatum en adres van den patiënt. Wat het organiseeren betreft, boot, auto, trein, vliegmachine, 't is alles tot Uw beschikking, steeds dient ech'er overleg te worden gepleegd met den betrok scharwoude, 496 pnt.serieprijs P. Kostelijk, Alkmaar. 109 pnt. Tweede klasse gummi: 1. P. Jes, Noord-1 scharwoude, 441 pnt.; 2. P. Boon, Zuidschar woude, 432 pnt.; 3. G. Langendijk, Oudkars- pel. 430 pnt.; serieprijs L. Dekker. Oudkars pel, 102 pnt. Derde klasse gummi: 1. A. Schoenmaker, I Zuidscharwoude, 416 pnt.; 2. K. Dekker, Barsingerhorn. 414 pnt.; 3. K de Vries, Hoogkarspel, 402 pnt.; 4. J. Hink. Oudkars-1 pel, 390 pnt.; serieprijs P. van Dam, Oud karspel. 94 pnt. Sajet: 1 H. Ero. Koog aan de Zaan. 4721 pnt.; 2. C. Langendijk, Noordsehai wou !e, 430 pnt.; serieprijs J. Schenk, Barsingerhorn. 93 pnt. Schieten. DE ALKMAARSCHE SCHIET WEDSTRIJDEN, Gisteravond werden op de bovenzaal van het café van Gijzen aan de Breedstraat de prijzen uitgereikt, behaald op het schietconcours van de vorige week. Behalve het comité, dat de schietwedstrijden georganiseerd had, zaten aan de bestuurstafel overste van Houten, comman dant van den B.V.L. verband Alkmaar, burge meester Middelhoff, voorzitter der gewestelijke comm. van den B.V.L., de heer Oolders, secre taris dier gewestelijke commissie, mr. Bosscher, commandant der Burgerwacht afd. Alkmaar en er'tele anderen. Van de zijde der schutters be stond er vrij groote belangstelling, al waren het meest de prijswinnaars, die acte de présence hadden gegeven. De heer de Kort, voorzitter der schietcom- missie, opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord en herinnerde er aan, dat de wedstrijden bijzonder vlot verloopen zijn. Spr. bracht dank aan den heer Genefaas en zijn mannen voor het vele werk, dat deze hebben gedaan en waardoor de wedstrijd zoo aantrek kelijk werd. Tevens werd dank gebracht aan den heer v. Gijzen, die de zaal beschikbaar had gesteld en aan den heer Besteman, die de banen had gebouwd op een wijze, waarover iedere schutter geheel tevreden was. Kapitein Haremaker bracht vervolgens hulde aan de schietcommissie en wees op het nut van deze wedstrijden. Speciaal verheugde het spr., dat de A, P. S. V. zoo sterk vooruit is gegaan e- bewezen heeft, dat de leden der A. P. S. V. ook met het geweer kunnen omgann. Daarna reikte de heer Haremaker de ver schillende prijzen uit op een wijze, die bewon dering afdwong. Met een apart woord van hulde aan eiken winnaar wist hij de stemming tot een groote hoogte op te voeren. De uitslagen. Het resultaat der wedstrijden was als volgt: Korpswedstrijden, le vijftallen: 1. B. V. L., 417 ptn.; 2. A. P. S. V., 410 ptn.j 3. Nimrod, 397 ptn.; 4. Alcmaria, 391 ptn. Hoogste korpsschutter J. Schoonhoven, B. V. L., 93 ptn. 2de vijftallen: 1. Alcmaria, 403 ptn.; 2. B. V. L., 393 ptn.; 3. Nimrod, 381 ptn.; 4. A. P. S. V., 365 ptn. Hoogste korpsschutter L. v. d. Aakster (Alc maria), 90 ptn. Kampioenschutter 1934 J. Schoonhoven, B. V. L„ 97 ptn. Geluksbaan: 1. H. J. Caarls 2. H. Machielse 3. S. Dingerdis 4. idem 5. L. v. Vuure 6. H Machielse 7. C. H. Noome 8. idem 9. H. J. Caarls 10. Th. v. Gijzen 11. Jos. v. Seggelen 12. H. Machielse 13. H. J. Caarls 14. Jos. v. Seggelen 15. idem 16. N. IJpma 17. C. H. Noome 18. De Looze en Pauw 19. R. Groot 20. L. v. Vuure 21. N. J. Meijer 22. idem 23. N. IJpma 24. B. Termaat 25^ B. Termaat 4.1537 4.15.38 41639 4.20.40 4.21.31 4.21.51 4.24.13 4.2453 4 25.10 4.26.11 4.27.48 4.27 45 4.29.37 4.30.31 4.35 28 4.59.04 5.0858 5.19.27 5.27.06 6.27 58 7.37 40 7.40.53 8.04.28 8.33 40 8.34.03 NOBEL GEBAAR VAN HENRIETTE ROLAND HOLST. Zij schenkt haar prijs aan het Wil lem Kloos-fonds. Naar het Hbld. verneemt, heeft de dichte res Henriëtte Roland Holst het bedrag van den haar door de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde toegekende Prijs voor het Meesterschap, groot 1000 gulden, ge schonken aan 't Willem Kloos-fonds, dat ten doel heeft behoeftige letterkundigen tc steu nen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE, D; Oehoe (terugreis) is te Rutbah en de Rijst- vogel (heenreis) is te Calcutta aangekomen. DE GEBROEDERS ADAMOWICZ Tl WARSCHAU. De Poolsche vliegers, de gebroeders Benjamin en Joseph Adamowicz, die met hun toestel „City of Warsaw" den Atlantischen Oceaan I hebben overgevlogen, zijn te Warschau aanga-I komen, waar zij door de autoriteiten zijn ver-l welkomd. Tot de aanwezigen behoorde de affl-l bassadeur der Vereenigde Staten. In het stadhuis heeft ter eere van de gebroe ders Adamowicz een groote ontvangst plaats! gevonden, waarbij de familieleden uit de buurt! van Wilna aanwezig waren. CORRESPONDENTIE. A. P. te Bergen- De door U gez rupsen zijn de larven van een kevertje, Elzenhaantje Onze deskundige medev schrijft hierover: Agelasiica alni L. (Syn. Galeruca alm) het z.g. Elzen-haantje. Duizenden larven val deze eenige soort komen op de Elzen (Atauf voor en vreten de bladeren vol met gaten. De kevers zijn 5—7 m.M. en verschijnen L F- Hooyer, 829 ptn.; 2. Th. 't vroege voorjaar op de elzen, soms v Gqzen805 ptn.; 3. G Thesmg 800 ptn.; hazelnoten en beuken. Na de paring legg.4 719 pit ptn" v' Aakster, de wijfjes de geelachtige eitjes in groepjf "ersoneel KI. A: 1. Th. v. d. Aakster, 91 ptn.; 2. A. Boersen Jr„ 90 ptn.; 3. W. Vaske, 89 ptn. (steunserie 88), 4. C. Besteman, 89 ptn. (steun- se.ie 82 ptn.); 5. J. Schoonhoven, 88 ptn. (steun serie 86); 6. C. v. Dam 88 ptn. (steunserie 85); 7. H. v. Galen 87ptn. (steunserie 80); 8. J. Dik, 87 ptn.; 9. J. Florijn 83 ptn. (steunserie 91 ptn.); 10. A. Florijn 83 ptn. (st :unserie 87). ''1. B.: 1. J. Winder, 90 ptn. (94); 2. A. v. Ham 90 (91); 3. J. Dingerdis 90; 4. W. Kaptein, 88; 5. F. Florijn 87; 6. J. Bruin 86; 7. G. The- sing. 85; 8. J. Bakker 80; 9. J. Hollensteijn, 80 ptn. lel. C.: 1. J. Stormbrink, 82; 2. J. Rans- huizen, 80; 3. J. Abbes, 79; 4. D. Overeem, 66; 5. J. Hoedjes, 63; 6. N Koning, 61 ptn. T - l dldCIltfcll III uutuci vv/im *«-■ TT enslotte huldigde de heer Haremaker nog- gevallen afdoende zijn. Losloopende klpl maals de schietcommissie, herinnerde er aan, kunnen in dit geval ook mce-r goed dan kWi hoe prettig het was dat burgemeester van Kin- doen. De gaten in de bladeren ontstaan U' schot zoo met de schietsport meeleefde, wees kevers en larven beide. De ionge I* op de vriendschapsbanden, die door deze wed-1 maken de kleine raatjes De kevers en strijden hechter werden, en toen heeft de heer larven Óe grOOtere. aan de onderzijde der bladeren. Al naar lang van de weersomstandigheden duurt eieren leggen tot ongeveer half Juni. Spoedig komen de larven voor den dag. worden ongeveer 12 m.M. iang. Deze larv! eten aan de bladeren tot de veroopping in aarde en leveren na korten tijd de kevers Agelastica alni die ongeveer in Septeml] te voorschijn komen. Zij overwinteren on de boomschors, in mos en op overeenkom® plaatsen ln het komende vooriaar wann de elzen in 't b'ad komen, begint het pro opnieuw: paring, eitjes, larven. De bestrijding van de kwaal is niet moeill vooral op kweekerijen gaat het Jemakkej Een eenmalige bespuiting met 0,3 lof arsenaat in noeóervorm zal wel in de mefl

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8