DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prins Hendrik der Nederlanden overleden. No. 155 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 4 Juli 1934 136e Jaargang PRINS HENDRIK, t Koninklijke mededeeling. prins Hendrik werd vrij lang geheim AAN DE BEVOLKING VAN ALKMAAR! Prinses Juliana terug. Deelneming in den lande. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wij hebben het gistermiddag nog in onze stadseditie kunnen vermelden en later alom met bulletins bekend gemaakt dat Prins Hendrik gistermiddag geheel onver wacht is overleden. Nadat Hij de vorige week in het gebouw van Het Roode Kruis, van welke organisatie Hij voorzitter was, een aanval door hart zwakte had gekregen, werd de Prins ten paleize op het Noordeinde verpleegd en zijn er dagelijks bulletins over zijn toestand ver schenen, waaruit noch de aard zijner ziekte, noch het ziekteproces met eenige nauwkeu righeid waren na te gaan. De Prins had een rustigen nacht gehad, de temperatuur was gestegen of gedaald, het gaf alles zoo weinig zekerheid van den ■waren stand van zaken, maar het feit, dat H M. de Koningin het noodzakelijk oordeel de Haar verblijf in Zwitserland onmiddellijk te onderbreken en naar ons land terug te keeren, wees er ongetwfijeld op, dat de toe stand van den Prins niet zonder zorg was Het is te betreuren, dat de ziekte een zoo vlug en zoo noodlottig verloop heeft geno men, dat het de Prinses niet meer gegeven was Haar vader, aan wien Zij zeer gehecht is geweest, nog voor zijn dood te kunnen spreken. Zoowel voor Hare Majesteit als voor Hare Koninklijke Hoogheid is dit plotseling sterfgeval een zware slag, een slag, die des te meer gevoeld zal worden nu nog zoo kort geleden de grootmoeder van dit koninklijk gezin als eerste aan den familiekring ont rukt werd. Een menschenleven lang heeft de onberekenbare dood dit gelukkige gezin ge spaard, maar in het rampjaar 1934 worden twee van het konink'ijk viertal weinige maanden achter elkaar ten grave gedragen. Prins Hendrik, die thans 58 jaar oud was, is geen regeerend vorst geweest en men pleegt daarom zijn beteekenis voor een staat als de onze wel eens te onderscha;ten. Vast staat, dat Hij als eenig mannelijk lid van ons koninklijk gezin een goed cehtgenoot en een liefhebbend vader is gewees* en dat vrouw en kind zijn te vroegtijdig heengaan diep zullen betreuren. De vele verplichtingen, die Prins Hendrik tegenover Staat en volk had, heeft Hij steeds met den meesten ernst vervuld. Hij was aanwezig waar zijn tegenwoordigheid ver- eischt werd, Hij was de koninklijke afgezant bij allerlei feestelijke gebeurtenissen, bij ten toonstellingen, wedstrijden en zooveel meer, dat een min of meer officieel karakter droeg, Hij recipieerde en ontving autoriteiten en vor stelijke personen in bijzondere audiëntie, Hij was steeds een der eersten, die een bezoek van rouwbeklag brachten als een bekende doode te betreuren was en ontelbaar zijn de foto's waarop men den Prins bij een geopen de groeve op een kerkhof ziet staan. Dat alles waren verplichtingen, die Hij, als behoorende tot zijn officiëele taak, op zich mam en zoo goed als Hij kon volbracht heeft en er waren daarnaast de organisaties waaraan Hij zijn hart verpand heeft en aan welker bloei en vooruitgang Hij met alle kracht en invloed waarover Hij beschikte heeft medegewerkt. Het reddingswezen had zijn bijzondere belangstelling en men herinnert zich nog goed hoe Hij bij de ramp van de Berlin een werkzaam aandeel in het redden van de schipbreukelingen heeft genomen. De Padvindersorganisatie heeft aan Z. K. H zeer veel te danken gehad. Zijn volle be langstelling heeft Hij steeds aan het werk van Baden Powell gegeven en dank zij zijn daadwerkelijken steun heeft dit mooie jeugd werk zich in Holland zoo krachtig kunnen ontwikkelen. Last not leasct zij hier zijn groote toewij ding aan de organisatie Het Roode Kruis vermeld. Zijne Koninklijke Hoogheid was voorzitter van deze Nederlandsche vereeni- ging, had een eigen kamer in haar gebouw en heeft steeds alles gedaan om dit vredes werk zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Het was in de werkkamer van deze vereeni- ging, dat de aanval Hem trof van de ziekte, die hem in weinig dagen ten grave zou slee pen, op den vooravond van den dag, dat Hij te Beverwijk de openingsrede voor de algemeene vergadering zou uitspreken. De maatschappelijke taak van een Prins gemaal is buitengewoon moeilijk. Hij heeft als niet regeerend vorst een plaats in het tweede gelid in te nemen en nij heeft daar naast als lid van het koninklijk gezin weer verplichtingen, die hem bij tal van gebeurte nissen een leidende rol doen spelen. Prins Hendrik heeft die moeilijke taak steeds op de meest kiesche en tactvolle wijze vervuld en bij zijn groeve kan getuigd worden, dat Hij voor Nederland geweest is wat Nederland van hem kon verwachten. Wie van de gebeurtenissen bij de komst van Prins Hendrik in ons land en bij het huwelijk der Koningin nog eens kennis neemt, wie het zich nog zelf herinnert, komi onwillekeurig tot de gedachte, dat de band tusschen vorstenhuis en volk in vroeger jaren toch hechter en sterker dan tegenwoor dig geweest is. De politieke partijstrijd, de wereldoorlog met zijn diep ingrijpende ge volgen, zij schijnen een grooter deel van ons volk een zekere ontevredenheid en daardoor een miskenning van de groote beteekenis van het Huis van Oranje te hebben bijgebracht. Maar, Goddank, er zijn nog honderdduizen den in den lande, wier trouw en wier mede leven in alles wat ons vorstenhuis betreft geen verandering ondergaan hebben. Bij het overlijden van Koningin Emma is dit ten duidelijkste bewezen en bij den dood van den Prins zal dat ongetwijfeld weer tot uiting komen. Prins Hendrik is een diergenen, die als zoovele vorstentelgen tot een andere natio naliteit is overgegaan. Hij is Nederlander geworden, Hij heeft zich aangepast aan alles wat hem hier vreemd was, Hij heeft in zijn langen en gelukkigen huwelijkstijd zich niet alleen een trouw echtgenoot en liefhebbend vader getoond, maar Hij was ook een man, die maatschappelijke plichten op onberispe lijke wijze vervulde en zich door Zijn goed hartigheid in veler harten een blijvende plaats heeft veroverd. Gisteravond is een buitengewone Staatscourant verschenen, bevattende de volgende koninklijke mededeeling: „Het heeft God behaagd Mijn beminden Echtgenoot tot Zich te nemen. Hij is heden middag zacht en kalm plotse ling ontslapen. Met groote droefheid geef Ik daarvan kennis. Ik ben over tuigd, dat allen deelen in Mijne smart en die van Mijne Doch ter. WILHELMINA". Prins Hendrik gestorven. Het ontstel lende telegram is wel heel onverwacht gekomen. Wij wisten, dat de prins ern stig ziek was, wisten zelfs officieus, dat de ziekte mogelijk een plotselinge wen ding zou kunnen krijgen, die aan het leven een einde zou kunnen maken, doch dat het verscheiden zoo spoedig zou komen, dat had niemand ook maar durven denken. Ook in de onmiddellijke omgeving van den prins werd niet aan een plot- selingen dood gedacht. Dat bewijst wel de vacantiereis van prinses Juliana, welke reis niet werd afgebroken. Pas heden zou de prinses voor een enkelen dag naar Nederland terugkeeren, om haar zieken vader te bezoeken. Gistermorgen nog was de toestand van Z K. H., zijn ernstige ongesteldheid en de aard der ziekte in aanmerking geno men, zeer bevredigend. Koningin Wil- helmina had dien morgen nog een lang durig bezoek aan het ziekbed gebracht er. prins Hendrik toonde zich zeer opge ruimd. Toen H. M. tegen den middag naar haar paleis aan het Lange Voor hout terugkeerde, wees niets op een naderenden dood. Integendeel, om 1 uur gebruikte de prins zijn noenmaal nog met een goeden eetlust en met gewektheid. Even daarna trad zen hart verlamming in, tengevolge waarvan Z. K. H. na enkele seconden overleed. Onmiddelijk werd koningin Wilhelmina gewaarschuwd, toen de ziekte een ongunstige wending kreeg, doch de ko ningin vond bij haar terugkomst Haar Gemaal niet meer in leven. Prins Hendrik was door een hartverlamming overleden zonder dat van een eigenlijke doodstrijd sprake was geweest Het bericht van het overlijden op- van Na het verscheiden van H. M. de Koningin-moeder is het Koninklijk Huis opnieuw door een zwaren slag getroffen. De Prins-gemaal is na een kortstondige ongesteldheid op 3 Juli j.1. overleden. Ik houd mij overtuigd, dat de Alkmaarsche bevolking deelt in de ge voelens van rouw, die het overlijden van Z. K. H. den Prins alom in den lande heeft gewekt, en meeleeft met de beproeving, welke opnieuw over het Koninklijk Huis is gebracht. Ook Alkmaar's burgerij zal met erkentelijkheid gedenken de wijze, waarop de Prins daadwerkelijk belangstelling toonde voor de nooden en behoeften van ons Volk en zich in alle omstandigheden met ons Volk één gevoelde. Alkmaar, 4 Juli 1934. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. gehouden. Koningin Wilhelmina wilde eerst Haar Dochter van het gebeurde op de hoogte brengen en pas toen dit ge schied was, werd het overlijdensbericht aan de Nederlandsche bevolking be kend gemaakt. Dat geschiedde per offi cieel bulletin van de behandelende dok toren, hetwelk als volgt luidde: „Z. K. H. de Prins der Neder landen, Hertog van Mecklen- berg, is hedenmiddag te half twee overleden aan een hart verlamming. dr. L. E. Hannema. dr. E. W. Goteling Vinnis" Onmiddellijk na deze bekendmaking werd de vlag op het paleis halfstok ge- heschen en die viag zorgde er als 't ware voor, dat het ontstellende nieuws als een loopend vuurtje door de residentie ging. Groot was de deelneming in de ge heele stad met de koninklijke familie, dio in zeer korten tijd twee geliefde per sonen door den dood verloor en aller wegen werd de vlag halfstok uitgehan gen, terwijl verschillende bloemenzaken reeds direct nun étalages met rouwfloers versierden. Ook van de departements- en andere rijksgebouwen werd de vlag halfstok ge- heschen en aan de ambtenaren werd het droevig bericht bekend gemaakt. Een boodschap aan de Staten Generaal. H.M. de Koningin heeft de volgende bood schap aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal doen toekomen: „Het heeft God behaagd onzen beminden Gemaal plotseling tot zich te roefien. Met diepe droefheid geven wij u daarvan kennis. Wij zijn overtuigd dat geheel ons volk deelneemt in de smart die ons en onze dochter vervult en hiermede bevelen wij u in Godes heilige be scherming. 's-Gravenhage, 3 Juli 1934. w.g. WILHELMINA". Prinses Juliana, die zooals bekend in Engeland logeerde en door de koningin gistermiddag van het droeve gebeuren op de hoogte was gesteld, reisde zoo spoedig mogelijk af naar Nederland. Zij werd uitgeleide gedaan door prinses Alice en den graaf van Athlone, nadat de koninklijke familie van Engeland Haar eerst persoonlijk met het verlies van Haar Vader gecondoleerd had. Om kwart voor zeven hedenmorgen kwam de boot, waarop prinses Juliana zich bevond, te Hoek van Holland aan. Daar wachtte koningin Wilhelmina Haar Dochter op. Toen de boot aan den wal was vastge legd en de loopbrug was uitgelegd, kon de Koningin haar ongeduld niet langer bedwingen en liep de loopbrug over, om haar Dochter te begroeten. De ko ningin omhelsde de Prinses hartelijk en langdurig, waarna beiden in een gereed staanden auto plaats namen en direct naar den Haag vertrokken, waar ij even voor achten arriveerden in het pa leis aan het Noordeinde. Beiden begaven zich daarna voor enkele oogenblikken naar de sterfka mer, waar het stoffelijk overschot van prins Hendrik staat opgebaard. Zoo was de terugkomst van prinses Juliana., De naaste familieleden ge waarschuwd. De naaste familieleden van wijlen prins Hendrik zijn telefonisch van het plotseling verscheiden op de hoogte ge steld. In den loop van vandaag zulien hertog Adolf van Mecklenburg, een broeder van prins Hendrik, en de groot hertogin van Oldenburg, een zuster van den overledene, naar de residentie komen en aldaar blijven tot na de plech tige bijzetting van het stoffelijk over schot In den Haag. Het plotselinge verscheiden, van prins Hendrik heeft heel het land in beroer! vg gebracht. In den Haag moest de politie reeds om 3 uur gistermiddag het ver keer regelen. Direct werd het rijverkeer op het Noordeinde stopgezet en een uur later zelfs alle verkeer. Direct na het bekend maken van het overlijden van den prins kwamen ver schillende officieele bezoekers naar het paleis, om de condoleanceregister te teekenen. Daaronder waren gezanten van vreemde mogendheden en vele Ka merleden, terwijl later op den dag ook particulieren op het paleis kwamen. In den Haag zelf heerschte een vreemde stilte. De bioscopen en schouw burgen waren gesloten, de muziek in de vele café's zweeg en overal zag men de vlaggen halfstok hangen. De Haagsche gemeenteraad kwam gisteravond in spoedvergadering bijeen en de burgemeester heeft een korte plechtige herdenkingsrede gehouden, die door den bijna voltalligen raad staande werd aangehoord. Een adres van rouw beklag werd aan de koningin gezonden. Ook de Raad van State is gistermid dag in buitengewone zitting bijeen geko men en de vice-president heeft mede deeling gedaan van het overlijden van Pjrins Hendrik, die sinds 1901 lid van dat college was. In de zitting van het kantongerecht te Den Haag is hedenmorgen voor den aanvang van de behandeling van de civiele zaken het overlijden van den Prins door den plaats vervangend kantonrechter mr. A. Rüb her dacht in tegenwoordigheid van de griffiers en van de leden van het personeel der griffie en van het parkei. Namens de leden van het parket voerde de ambtenaar van het O. M. mr. G M. Cohen ter Vaert het woord. Ook in de vergadering van de pensioenraad werden naar aanleiding van het overlijden van den Prins door den voorzitter eerbiedige woorden gewijd aan de nagedachtenis van den overledene en woor den van deelneming geuit met het zware ver lies dat het Koninklijk huis en het Neder landsche volk andermaal in zoo korten tijd heeft getroffen. In Amsterdam. Amsterdam kreeg slechts langzaam h< t bericht van het overlijden van den prins. De bulletins der Amsterdamsche kranten brachten het eerste nieuws en daardoor verspreidde het bericht zich betrekkelijk langzaam. Geleidelijk ook werden de vlaggen uitgestoken, doch pas gisteravond kreeg men den eersten werkelijken indruk van het medeleven met het verlies van ons koninklijk Huis. Alle théaters en schouwburgen bleven gesloten en ook de muziek in café's en op straat zweeg. Het overlijden wordt afge kondigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Koningin

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1