DE BESTURING Sleeswijk'* I W. TASCHE, Kennemerstroatweg 179, Alkmaar, Tel. 792. 1Binnenland H.V. v.h.Herm. CosterSZn. Oprechte Haarlemsche Courant Qemeentecadea Let U eens hier opVB Deze spiraalveeren, die samen meer dan 3'/2 Meier lang zijn, verwerken alle schokken voor UDe Plymouih blijft steeds horizon taal en gemakkelijk bestuurbaar, ook al door z'n stootvrije stuurinrichting. In plaats van een stijve stuurstang, die beide wielen verbindt, zijn er twee stuurstangen - één voor elk wiel. Dit zijn slechts twee van de speciale eigenschappen van den Plymouih. Voeg daar nog bij de Zwevende Kracht, de veilige hydraulische remmen, de zelfsme- rende Oilite veeren, de geheel stalen car rosserie, de geruischlooze versnellingen etc. etc. en ook U zult zich afvragen, hoe het mogelijk is zóó'n wagen voor zóó'n lagen prijs te bieden. OF F. DEALER: Tweespalt in de N. S. B. PROVINCIEKAARTEN voor wandelaars, fietsers en automobilisten 90 ct. REISGIDSEN NEDERL. SPOORWEGEN GIDS VOOR BERGEN EN BERGEN AAN ZEE 75 ct. M. v. Reenen—Völter, BERGEN IN WOORD EN BEELD f 1.— Voordam C 9. Alkmaar. Post-Editie, Stads-Editie, Kennemer-Editle Oprecht© Haarlemsche Courant, GR AFT. vanaf f 96,50 'UNCKEB.CABBIEBS 0 Eischt bij aankoop van een nieuwen Plymouih steeds het officieele Export-Certificaat, hetgeen U de zekerheid geeft, dat de wagen speciaal voor export gebouwd is en U service door 'de geheele Nederlandsche Chrysler- organisatie waarborgt. PLYNOUTH deskundigen zijn niet gevraagd. De getuigen door den heer Jansen bij diens eerste bezoek genoemd, zijn. in strijd met dat verzoek, niet opgeroepen en niet in het rapport opgeno- j men De deskundigen van den kant van de gemeente zijn nooit in vergadering geweest j en ze zijn ook niet genoemd. De beweringen van den heer Camaraat in dat rapport aange-1 haald. zijn door genoemden b°er in een krantenartikel als volkomen verdraaid weer gegeven. gesignaleerd Dat de heer Jansen niet meer gehoord zou worden is hem niet meegedeeld; dat dit rapport bij overrompe ling in den raad is gebracht, staat ook vast. Dat de heer Jansen daarvan niet eens een afschrift kreeg voor de raadszitting, is even eens een feit. Het is mij volkomen onbegrijpelijk, waar om een technische kwestie door niet-technici moest worden behandeld. Het is mij vol komen onbegrijpelijk, waarom er verzet werd gepleegd tegen behandeling door arbiters en waarom de raad er zoo op gebrand was. dat op te dragen aan raadsleden. Ziet men niet in, dat de woorden „dan had de heer Jansen zich maar niet door de woor den van den wethouder moeten laten beïn vloeden", niet alleen in strijd zijn met goede handelszeden, maar bovendien een bevesti ging inhouden van diezelfde belofte door den toenmaligen wethouder? De belofte van den toenmaligen wethouder is in den raad niet ontkend, het recht op ar bitrage is evenmin ontkend, maar waarom trachten B. en W. dan op dit oogenblik aan het recht op arbitrage en aan die belofte te tornen? Mijn antwoord is. dat men inziet, dat de woorden: ..Jansen had zich door de woorden van den weihouder maar niet moeten laten beïnvloeden", niet door L en Gedeputeerden geaccepteerd kunnen worden. Hadden de be weringen van B. en W. eenige waarde, dan waren die wel reeds in den raad geuit. Strijd tegen Mussert. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. Rott. C.": Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk" van Zaterdagavond over tweespalt in de N. S. B., die zou hebben geleid tot het binnenkort oprichten van een nieuwe fascis tische beweging, hebben wij in verschillende kringen te Amsterdam inlichtingen inge wonnen en naar de juistheid van deze mede deelingen geinformeerd. Het is ons daarbij gebleken, dat het betref fend bericht wel niet in den vorm, zooals de Arbeiderspers dit brengt, juist is, maar er toch een kern van de waarheid in schuilt. De leden van de beweging van Mussert, zoo vertelde men ons, kunnen in drie catego rieën worden verdeeld. De eerste wordt ge vormd door hen, die door verschillende wan toestanden een anderen regeeringsvorm wen- schen en intens fascistisch voelen. De tweede groep zijn H. B S.-ers en ande re scholieren, die in fascistisch ïegime voor zoover zij dat bcoordeelen kunnen een be tere maatschappelijke toekomst zien. De derde categorie wordt gevormd door hen, die door middel van een blijkbaar in op komst zijnde beweging een goed betaalde be trekking, of ander materieel voordeel hopen te verkrijgen. De laatste categorie nu schijnt den laatsten tijd in de N. S. B meer en meer in omvang te zijn toegenomen en op den voorgrond te zijn getreden, daarbij iedere activiteit van de eerste groep, van de werke lijk fascistisch voelenden, met kracht onder drukkend. Een en ander heeft veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt nog, aldus ongeveer onze zegs lieden verder, dat breede kringen in de bewe ging allerminst tevreden zijn met hun „alge meenen leider". Verschillende malen is het reeds voorgeko men, dat bevelen van den „leider" door kringleiders niet werden opgevolgd, doch Mussert versaagde steeds met kracht in te grijpen. Heftig verzet men zich oogenschijnlijk te gen cumulaties van functies, doch dit ver hindert niet zoo vertelde men ons dat verschillende betaalde functionnarissen reeds uit anderen hoofde behoorlijke inkomens heb ben. Tenslotte bevalt ook de houding, die Mussert aanneemt ten aanzien van de Vrij metselarij, maar weinigen. Als een typisch voorbeeld van de N. S. B.- organisaties, vertelde men ons, dat kort gele den een eens vooraanstaand lid door toedoen van den hr. Tuser ius was geroyeerd; de moge lijkheid van bereep stond echter open, doch dan moest hij zich wenden tot den Raad van Beroep i.c. den heer Tusenius. Het laat zicH dus niet moeilijk raden, aldus onze zegslieden, hoe groot de waarde van dien Raad van Beroep is. Ook schijnt er nog al eenige tweestrijd te zijn in de Weerbaarheidsafdeeling de z.g. W. A. waaraan het streven van eenige personen, zich ten koste van anderen, zooveel mogelijk op den voorgrond te 'plaatsen, niet vreemd schijnt te zijn. Een en ander heeft tot gevolg, dat vooral den laatsten tijd, velen voor het lidmaat schap van de N. S. B. hebben bedankt. Wat nu betreft het oprichten van een nieu we Nationaal-Socialistische Partij door ge wezen N. S. B.-ers vernamen wij, dat de heer Feiten, de vroegere directeur van Mus- sert's tooneelgezelschap Fascio, inderdaad een dergelijk voornemen heeft gekoesterd Hij is bij het 'reffen van voorbereidingen daartoe in relatie gekomen met den bekenden jhr. E. Groeninx van Zoelen, den leider van de Fascistische Unie. Na eenig heen- en weer gepraat zijn deze beide heeren tot over eenstemming gekomen, die zal leiden tot een „wedergeboorte" van de Unie, onder den naam „Nederlandsch Volksfascisme", dat zich vooral de belangen van de arbeiders zooals zij dat zien voor oogen schijnt te hebben gesteld. Voorloopig begint men in de steden Amsterdam. IJmuiden, Hilversum, en Utrecht, onder algemeene leiding van jhr. Groeninx van Zoelen. De heer Feiten heeft de leiding op zich genomen wat betreft de districten Amsterdam en IJmuiden. Reeds dezer dagen zal de actie geopend worden door het op groote schaal versprei den van een periodiek, verder zal men regel matig pamfletten uitdeelen, voornamelijk on- i (Opgericht in 1656). Verschijnt in 3 edities Adverteert in de welk blad het koopkrachtig pu bliek in Haarlem en omliggende plaatsen in ruime mate bereikt Succes verzekerd. der leden van de N. S. B. Onze strijd, zoo verzekerde men ons, zal trouwens den eer sten tijd in den scherpst mogelijken vorm vcoral tegen Mussert gaan. Het programma van de „Unie" zal worden omgewerkt en binnenkort verkrijgbaar wor den gesteld. Voor de leden-arbeiders heef', men tevens een vakvereeniging gesticht. De leiding is bereid, zoodra een dergelijke bewe ging er is. ,.en masse" over te gaan naar een andere partij, die werkelijk voor 100 procent fascistisch is. De N. S. B., zoo zeide men ons. is dat nog niet. Op onie vraag, ';oe het „Nederlandsche VolksfascLme" staat tegenover het Joden dom. antwoordde men ons. dat de beweging niet anti-semitiseh is. Mocht men echter de alleenheerschappij in handen krijgen, dan zouden wel de mees'k'appen in die kringen vallen; die krijgen zij dan echter niet als jc-od, doch als M xist. Want onder de Jo- der., zoo besloot men, schuilen nog altijd ontzaggelijk veH Marxisten. Cijfers omtrent den omvang van de bewe ging op bet oogenblik kon men ons nog niet noemen. Wel schijnt een aantal aanhangers van de Mussertbeweging er sympathiek te genover te staan. Vrijdagavond vergaderde de raad, on der voorzitterschap van den burgemeester Onder de ingekomen stukken was o a. een verzoek van Jan Verdwaald om een vergoe ding uit de gemeentekas ingevolge art. 13 der L.O -wet 1930 als tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken door zijn dochter tje Antje van de Wilhe'minaschool te Alk maar. B. en W. stelden voor deze tegemoet koming te stellen op het gebruikelijke bedrag van 25 per jaar. De gevraagde vergoeding geldt uitsluitend voor een naburige gemeente. Niettegenstaan de de financieele zorgen der gemeente, wil len B en W. de bepaling in art. 13 soepel toepassen. De heer W. Ton wenschte het bedrag op 50 te brengen. De heer J. Koppen stelde voor het bedrag te stellen op 1 per week en wel voor die weken, dat het kind de school bezoekt. Dit werd aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Verzoek van Jan Kaaij te Oost-Graftdijk om herziening van de beslissing van den raad inzake het onbewoonbaar verklaren van het hem in eigendom toebehoorend woonhuis te Oost-Graftdijk no. 24. Met aigemeene stemmen werd besloten h°t besluit tot onbewoonbaar verklaring van de woning te handhaven. Een missive van den minister van binnen landsche zaken inzake het imperatief stellen van het pensioenverhaal, n.1. 10 pCt. voor alle ambtenaren. Echter is de ruimte geg ven voor de zeer lage salarissen, het ver haal niet in zijn geheel te laten gelden. De voorzitter gaf een uiteenzetting over de salarissen van de uurwerkopwinders, een schoolschoonmaakster te Oost-Graftdijk als mede den agent der arbeidsbemiddeling. To taal zou deze tegemoetkoming de gemeente kosten een bedrag van 33.50. De heer J. Koppen stelde een vraag voor wie de regeling niet geldt De voorzitter noemde de ambtenaren in Graft waarvoor de te treffen regeling niet zal gelden. Daarna gaf de heer Koppen een uiteenzet ting over den arts belast met de armenprak tijk in deze gemeente. Deze praktijk is toege nomen daar vele werkloozen geheel gratis geholpen worden Ook worden in het belang der gemeente zelfs patiënten uitgezonden. De voorzitter deelde den heer Koppen me de, dat hem de bedoelde circulaire uit de dagbladen bekend is. De heer S. Heinis sprak zijn waardeering uit over de hulp van den dokter. Ook voor de werkloozen. Het voorstel van B. en W. werd thans aangenomen onder voorbehoud omtrent de regeling van den gemeente-arts. Daarna werd namens B. en W. voorge steld over te gaan tot het vaststellen van de bouwverordening der gemeente Graft, zoo als die door Ged. Staten van Noordhollan j is teruggezonden. De door B en W. aangeboden wijziging begrooting, dienst 1933, werd met algemeene stemmen goedgekeurd De voorzitter deelde daarna mede, dat ten laste der gemeente zal moeten woiden gebracht een krankzinnige uit deze gemeen te. De echtgenoot van deze patiënte kan de kosten niet langer voldoen. Na ampele over weging werd daartoe besloten. De heer Jongkind merkte terzake op of het niet mogelijk is deze patiënte te laten in die inrichting waarin zij thans is opgenomen. De heer J. Koppen gaf een uiteenzetting omtrent een verpleegde in de inrichting Santpoort uit deze gemeente. Zou die pa tiënte niet goedkooper kunnen worden over gebracht Subsidie bedrag wijkverpleging In verga dering van B. en W is wederom dit onder werp met groote aandacht behandeld, waa. bij als vanzelfsprekend de in de vorige ver gadering gevoerde discussies in gedachte kwamen. Dat men eenerzijds strijdt voor het behoud der subsidie ten bate der vereeniging Groot schermer e.o., waaronder het grootste ge deelte dezer gemeente ressorteert, vindt zijn oorzaak in het feit, dat deze vereeniging de subsidie dezer gemeente niet missen kan, wil zij onverminderd werkzaam blijven voor het niet onbelangrijk gebied, waarover zij zich uitstrekt. Bovendien is de vereeniging de Rijp e.o. financieel krachtiger dan Groot schermer eo. Dat men anderzijds een gedeelte der sub sidie wil bestemmen voor de vereeniging De Rijp e.o. vloeit voort uit het feit, dat ee.i ge deelte van Graft wordt bediend door de Rij per vereeniging, waarbij op ondubbelzinnige wijze is aangetoond, dat aan verbreking der wederzijdsche banden voorshands niet ge dacht behoeft te worden. Objectief beschouwd mag niet voorbij worden gezien dat in deze ernstige kosten der t.b.c.-bestrijding ten laste der gemeent.- Graft nimmer door de Rijper vereeniging wordt bijgedragen ook niet voor diegenen in Graft woonachtig, die hun contributie gr- trouw in de Rijp betalen. Deze kosten zijn de laatste jaren bezwarend geweest vooi Graft en steeds is het gemeentebestuur van Graft hierin zeer beduidend tegemoetgeko men De financieele medewerking mag ni-i terwille van een vereeniging in de Rijp in gevaar gebracht worden. Dit zou belangrijke schade beteekenen voor de gemeentefinanciën Graft. Als burgemeester van Graft en de Rijp zou de burgemeester niets liever zijn dan een innige samenwerking tusschen Graft en de Rijp, ook op dit gebied. Spr. heeft het vorig jaar reeds, toen 1e Rijper subsidie werd ingetrokken, zijn leed wezen hierover te kennen gegeven. Toen was het evenwel niet mogelijk meer dit besluit te voorkomen, waar reeds geruimen tijd de stemming in deze richting groeide. Spr. moet eerlijk erkennen, dat van de zij de van de Rijp weinig, zeer weinig werd ge daan om verwijdering te voorkomen. Was men daar meer tactisch opgetreden en had men zich daar niet zoo beijverd voor leden werving onder de Grafter ingezetenen.»welke daardoor afgehouden werden van eigen plaatselijke vereeniging, veel Had voorkomen kunnen worden, wat thans moeilijk te her stellen is. Een poging om de Rijper vereeniging te bewegen om een van haar personeel, door wien tot nog scherper verwijdering werd aangemoedigd, tot de orde te roepen, heeft weinig of niets gebaat. In het onbeschaamd optreden ten deze is niet de geringste wij ziging gekomen, en dit feit moedigt spr. per soonlijk weinig aan de belangen voor 'e staan van eene vereeniging, die zoodanige gedienstigen eerbiedigt. Ondanks dit, wilde spr. zich bereid ver klaren alsnog naar middelen te zoeken om toenadering tusschen beide vereenigingen te bevorderen Het leek spr. de beste oplossing ze te combineeren. Laat men trachten in deze richting resultaten te oogsten, tot meer deren bloei der wijkverpleging en tot het doen verdwijnen der geschillen. De vereeniging Grootschermer e.o. thans door vermindering van subsidie te treffen, daartoe kon spr persoonlijk niet medewet- ken. Spr beval aan haar 300 te laten b».- houden, doch de vereeniging de Rijp e.o. te toonen, dat men haar niet ongenegen is en erkentelijk is voor datgene, wat zij prestee; t voor de dorpen Graft en N E Daarom stel e de raad van Graft bovendien een subsidie van 50 beschikbaar en tracht men wedei zijdsche samenwerking zoo spcedig moge lijk te verkrijgen. De heer J Blaauw was voor een subsidie van 300 aan de afdeeling Groot-Schermer Graft e.o. en verder niets meer. De heer J. Chr. Heijnis memoreerde rle onbillijkheid om de Rijp niets te geven.. Hij wenschte de subsidie te verdeelen, n.1. 100 voor de Rijp en 300 aan Grootschermer e.o. De patiënten door de Rijp worden in Graft billijk behandeld. De heer J. Koppen had dit onderwerp graag willen uitstellen en punt 3 eerst be handelen, n.1. het bodeschap. Spr. had ge dacht, laten we een gezamenlijken bode voor Graft en de Rijp nemen Doch de Rijpers wil len geen Grafters voor een baantje in de Rijp, zelfs geen bijbetrekking De heer J Ch Heijnis antwoordde, dat de overkant bedoelt, dat de leden van den raad van Oost- en West-Graftdijk steeds de baas spelen. Spr. doelde op een subsidie aan het Ziekenhuis in Alkmaar van plm 200 per jaar. De heer J. Koppen toonde op zeer duide lijke wijze de belangen der t.b.c.-bestrijding aan Men heeft voorheen in de wijkverpie ging van de Rijp van het dorp Graft heet goed geprofiteerd. Een subsidiebedrag van 200 plus contributie. De t.b.c.-kosten warm goed voor de gemeente Graft. De heer Jongkind was voor het voorstel van den burgemeester. De heer Brouwer meende, dat tegenwoor dig op de kleintjes gelet moet worden. A!« nu eens een bedrag van 25 aan de Rijp als een erkentelijkheid werd gegeven. Ook de heer W Ton verwonderde zich over een subsidiebedrag van 50 aan de Rijp boven de subsidie aan Groot-Schermer e.o. Daarna werd de discussie gesloten eu aangenomen met 5 tegen 2 stemmen aan de afd.' Grootschermer e.o. 300 subsidie te geven, terwijl werd besloten aan de afdee iing de Rijp een bedrSg van 25 subsidie toe te kennen. Het laatste voorstel werd goedgekeurd door de heeren Heijnis, Jongkind, Brouwer, Heinis en Ton, terwijl tegen stemden de heeren Koppen en Blauw. Bodeloon D C. Hendrikse. De voorzitter deelde mede, dat ingevolge een wensch van den raad thans een voorstel ter tafel ligt voor de belooning van den gemeentebode De meerderheid van B. en W. stelde voor een belooning van 150, terwijl de minder heid een vergoeding van slechts 25 wilde geven voor het geopend houden der secreta rie bij afwezigheid van den secretaris. De heer J. Chr. Heijnis, vertegenwoordi gende de minderheid, heeft dit voorstel ge daan met het oog op de gemeentefinanciën Een pensioen van 28 per week en nu komt dit er bij De heer S. Heinis meende, dat wij geen re kening mceten houden met het pensioen. Dit heeft Hendrikse verdiend De secretaris heeft recht op 18 werkdagen verlof. En dan zal Hendrikse zitting moeten houden De heer J. Chr Heijnis meende, dat hier voor genoeg candidaten zijn te vinden. De voorzitter zeide, dat niet ieder daar voor geschikt is. De heer Hendrikse is z°er betrouwbaar en spr. verheugde zich dan cok dat hij zich hiervoor wenscht te geven Niet ieder kan hier op de secretarie geplaatst worden In de morgenuren is de heer Hen drikse bezet als bode. De heer J Koppen stelde voor een beloo- ning van 200 per jaar als bode. De heer Ton steunde dit voorstel, waarna met 4 te gen 3 stemmen aldus werd besloten. Tegen de heeren Blaauw, Heijnis en Jong kind Daarna gaf de secretaris een uiteenzetting van de met ingang van 1 Juli a.s. geldende steunregeling voor de werklooze arbeiders. Na rondvraag sluiting TIJDSCHRIFTEN. Het reiss^izoen is ii gezet. Velen hebben reeds genoten van een verblijf aan azuren kusten, in monumentale steden of in gezonde berglucht. Een grooter deel van de mensch- heid echter maakt nog plannen. Voor hen bevat het Juli-nummer Holland op Reis genoeg tips om de lastige vraag: „waar gaan we heen" afdoende te beant woorden. Tofuay, Ardennen, Italiaansche bergen, in een aantrekkelijken vorm zijn verschillende reizen naar deze oorden be schreven. Nuttige wenken, aa:dige illustraties, raad gevingen: „Holland op Reis" verwekt bij ons weer die cosmopolitische stemming, die aan elke vacantie-reis voorafgaat. Verhuur en levering op gemakkelijke voorwaarden. Xederland.*ch Fabrikaat.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8