aikmaarsche courant Hitler brengt rapport uit. Duitsche prinsen verbannen Dxigeliiksch Oveczkfit Wat leerden ons de gebeurtenissen in Duitschland? ^Buitenland De beteekenis van de „tweede revolutie Ho. 155 WOENSDAG 4 JULI 1934 (Van onzen Berlijnscben correspondent). VON PAPEN BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN. Hetgeen niet werd aanvaard. Komen de ex-kroonprins en prins August Wilhelm naar Nederland Belangrijke zitting van het rijkskabinet. Wat vandaag de aandacht trekt,,,, Als deze brief den lezer onder de oogen komt, zal, naar wij stellig aannemen, in ge heel Duitschland weer rust en orde heer- schen. Een dezer dagen gaf de Duitsche rijksminister voor propaganda en volksvoor lichting dr. Josef Goebbels, door de radio over alle Duitsche zenders reeds de verzeke ring, dat de regeering de situatie overal in alle opzichten beheerscht. Van haar stand punt juist. Maar even juist is, dat zij de laatste dagen van de vorige week bange uren heeft moeten doormaken. We willen op de feiten niet meer uitvoerig terugkomen en ons liever wat langer bij hun beteekenis ophouden. Wat hier gebeurd is, werd reeds lang ver wacht en men mag aannemen, dat het buitenland (met uitzondering dan van men- 6chen, die alles optimistisch willen zien, wat hier geschiedt, alleen omdat hun een en an der zoo sympathiek is!) op zulke incidenten voorbereid was. Wij buitenlandsche journa listen in Berlijn moeten vaak zeer voorzich tig zijn in onze berichten en beschouwingen. Is iet, omdat we dagelijks worden lastig ge vallen door regeeringsinstanties, die zich in het bijzonder met onze wijze van voorlichting bezig houden de controle op ons werk is zeer loyaal en dat desondanks zeker 25 tot 30 der buitenlandsche journalisten Duitschland sedert Januari 1933 verlaten moest, is vaak meer aan hen dan aan de regeeringscensuur te wijten geweest maar omdat het uiterst moeilijk is de grens te trekken tusschen wat wij als informatie en wat de Duitsche overheden als landsverraad beschouwen. Dat is de reden, waarom vaak het een en ander ongeschreven blijft, ofschoon het de moeite der vermelding overwaard was. Maar wie de berichten van neutrale zijde uit Ber lijn aandachtig gelezen heeft en wat meer dan oppervlakkige studie wijdde aan de rede voeringen, die verschillende Duitsche mi nisters de laatste weken tot de zoogenaam de „mopperaars en kankeraars" gericht heb ben, die kon toch weten, dat de situatie hier bijzonder gespannen en dat de regeering op een ontknooping voorbereid was. Men moet nu goed onderscheiden tusschen een ontevredenheid in breede lagen der be volking, die ook nu, na de revolte van Ernst Röhm en zijn camarilla, nog bestaat, en deze revolte zelf, die aanleiding tot een zoo bloe dig en dramatisch ingrijpen van den Leider der Duitsche regeering geworden is. Wij hebben er in deze brieven herhaalde lijk op gewezen, dat men zich in het buiten land niet moet laten misleiden door de op zettelijk in hooge mate, aan de methode- Coué herinnerende, optimistische officieele berichtgeving van Duitsche zijde, die hier zoo belangrijk geacht wordt, dat een daartoe opgericht afzonderlijk ministerie er zijn bes re krachten aan geeft. Wij hebben gewaar schuwd, dat in breede lagen der bevolking, onder de conservatieven, de liberalen, ae marxisten, de ontslagen ambtenaren en be ambten, de r. katholieken en voor een deel ook de protestantsche geestelijkheid, de oud- officieren, een deel der in den vroegeren bond „Stalen Helm" vereenigde millioenen oud strijders van 1914—18, enz. zoo hevig ge mopperd werd en nog wordt, dat de regeering het ten slotte noodig oordeelde, in een cam pagne van liefst acht onafgebroken weken daartegen met alle middelen, welke haar ten d.enste staan, te keer te gaan. Intusschen was de campagne ook tegen een kleine groep ontevredenen gericht, die weliswaar op den algemeen kankergeest spe culeerde, maar die toch meer onder een bij zondere kliek van politiek-gevaarlijke men- schen gezocht moest worden. Men kende deze menschen en hield hen dag en nacht door een bijzonderen dienst van de geheime staatspolitie in het oog. Directeur van die geheime staatspolitie was tot voor weinige maanden de vroeger liberale, jonge politicus dr. Diehls, thans regeeringspresident in Keulen, van wien de pikante bijzonderheid bekend is, dat juist hij het geweest is, die eenige jaren geleden medegewerkt heeft aan de campagne tegen den oud-kapitein Röhm en hoogstwaarschijnlijk de man was, die de zeer compromitteerende brieven aan 'n vriend van Bolivia uit naar Berlijn aan een vriend zijn leed klaagde over het feit, dat in Zuid- Amerika zoo weinig gelegenheid was om zijn homosexueele lusten bot te vieren, aan Röhm's politieke tegenstanders in handen speelde. Men zal zich wellicht herinneren, dat die brieven in de Duitsche socialistische en republikeinsche pers afgedrukt werden, dat Röhm eerst de echtheid ontkende, later door zijn vrienden gedwongen werd een aan klacht in te dienen tegen den man, die voor de publicatie verantwoordelijk was, maar die aanklacht later terugtrok; en daardoor de echtheid eigenlijk toegaf. Men heeft zich in breede kringen steeds ten zeerste erover verwonderd, dat Adoll Hitier desondanks den zwaar gecompromit- teerden Röhm de hand boven het hoofd hield, hem na de omwenteling als chef der enorm-sterke S A.-troepen handhaafde en hem later zelfs nog rijksminister maakte Hitier heeft altijd een zwak gehad voor man nen, die hem van de eerste maanden en jaren zijner beweging af trouw gediend hebben en met hem wonden en gevangenschap mee maakten. Zulke mannen moeten het al heel bont maken, willen ze zijn vertrouwen ver trouwen verliezen. Met Röhm heeft hij zeker al te veel geduld gehad. Het resultaat is nu geweest, dat hij dezen man, zijn collega minister en den chef van zijn staf tevens, voor heel de wereld heeft moeten blootstellen en laten fusileeren. Men zou van meening kunnen zijn, dat hier een andere tactiek voor de reputatie van de Hitlerbeweging en van het Duitsche „Derde Rijk" beter geweest ware. Er zijn meer van zulke zwakke plekken in het regeeringsbeleid van den hier door zijn partijgenooten als „onfeilbaar" afge- stempelden heer Adolf Hitier te vinden. Zonder ook maar één oogenblik de warme vaderlandsliefde, de goede trouw en de enor me werkkracht van ma. nen uit Hitiers om geving als de rijksleider der Hitlerjeugd Baldur von Schirach en de rijksleider der cultureele partijbelangen Alfred Rosenberg in twijfel te trekken, moeten we er toch in dit verband de aandacht op vestigen, dat bei de heeren de reputatie van anti-kerkelijk en vooral anti-clericaal genieten en door hun wérken én uitlatingen zekere machtige Christelijke kringen zoozeer tegen zich tn het harnas gejaagd hebben, dat zij aller minst geschikt lijken juist voor posten, aan welke een bijzonder behoeden van de eenheid en eensgezindheid onder de jonge bevolking en een samenwerking met andere opvoedende instanties toevertrouwd is. Veel acuter gevaren echter scholen in het naar voren brengen van jonge mannen van avontuurlijk karakter als de beide eveneens gefusileerde S.A.-opperaanvoerders Ernst en Heines, beiden persoonlijk in hooge mate on sympathiek en eerzuchtig, weinig geacht bij de S.A.-mannen en naar nu blijkt ook van alleszins minderwaardig karakter. Van Hei nes was bovendien bekend, dat hij voor de omwenteling reeds wegens moord tot tucht huis veroordeeld en naar later bleek aan zijn chef Röhm door gelijksoortige sexueele nei gingen gebonden was. Inderdaad heeft Hitier jaren lang geduld, dat onder zijn onder-aanvoerders hier en daar klieken van homosexueelen, phantasten, samenzweerdere en twijfelachtige karakters konden groot worden; en het is geen fraai schouwspel, dat gewiekste politici en gevaar lijke konkelaars in het kamp der mokkende conservatieven listig gebruik maakten van de bekende eerzucht en zelfoverschatting, ver mengd met medisch-erkcnde „minderwertig- keitskomplexe" dezer homo-sexueelen, om een paleisrevolutie in de hoogere leiding der Duitsche nationaal-socialistische bewegng te doen groot worden, waarin niemand minder dan Hitler's voorganger op den zetel van Bismarck, de bekende generaal Kurt von Schleicher, wiens woning in Neubabe'.sberg bij Potsdam middelpunt van politieke kui perij bleef en daarom dag en nacht bewaakt en bespion neerd werd, de draden van het complot in handen hield. Deze mannen wilden een nieuwe revolutie, een „Putsch", om zichzelf in den zadel te zetten en van de jonge heethoofden rondom Hitier onafhankelijk te worden. Zij hebber, (een oud stokpaardje onder de hooge officie ren) daarbij blijkbaar ook aan „samenwer king" met Sovjet-Rusland in een militair- sterke combinatie van staten met tegen Frankrijk en de Kleine Entenet gericht front gedacht. Aan al deze plannen heeft Hitier op wel zeer drastische wijze een eind gemaakt Rijksminister Röhm, generaal Von Schlei cher en echtgenoote, zeven van de hoogste S.A.-leiders bovendien, zijn de onmiddellijke slachtoffers. Zij hebben samenzwering of weerstand met den dood moeten bekoopen En zeker zullen tal van andere invloedrijke persoonlijkheden nog veroordeeld worden, als bekend is, of zij in een en ander betrokken zijn. Deze sterke actie van Hitier echter was niet, of nog niet, wat hier sinds lang in de lucht hangt. Zijn positie zal voorloopig ver sterkt blijken. Het volk heeft zich rustig ge houden en in breede lagen wordt Hitler's actie goedgekeurd. Maar de ontevredenheid b.ijft en het gebeurde zal door velen in en buiten Duitschland als de eerste naar alle zijden zichtbare barst in het Derde Rijk ge zien worden. Het is ongetwijfeld een blamage geweest, dat zulk een corruptie mogelijk was in een beweging, die zich zelf dagelijks het praedi- caat van onaantastbaar en voorbeeldig voor de geheele wereld geeft. Men zal zich nu gaan afvragen, of onder de mannen, die ge bleven zijn, nu werkelijk alles zoo perfect in orde is als zij zelf getuigen. Geen Duitsch blad, geen Duitsch parle ment mag vragen stellen, geen parlementaire commissie, geen rechter zal onderzoeken, geen openlijke onthullingen zijn mogelijk. Alles blijft afhangen van de vraag, of de nieuwe overheid werkelijk het moreele recht heeft, dictatoriaal te blijven regeeren en over het leven der medestaatsburgers bij stand recht zonder onderzoek en veroordeeling, te beslissen. Wat Duitschland te zien geeft, is een alomzichtbare les in de juistheid van het na tionaal-socialistische staatsbegrip. Een dra matisch lesuur ligt achter ons. Het onderwijs gaat verder. von Bredow, een medewerker kan von Schleicher en de secretaris van von Papen, Edgar Jung. Naar uit Berlijn vernomen wordt, heeft vice-kanselier von Papen heden aan het ka binet zijn ontslag aangedoen. Zijn demissie-aanvrage is tot dusverre echter niet aanvaard. Volgens Reuter zal Goering binnenkort be noemd worden tot vice-kanselier. Hij zal evenwel minister-president van Pruisen blij ven en ook de portefeuille van luchtvaart be houden. Verder wordt in sommige kringen medege deeld, dat von Papen den post van regee- rings-commissaris van het Saargebied niet zal weigeren. Naar het „Hbld." uit alleszins betrouwbare bron weet te melden, schijnt het vast te staan, dat de Duitsche regeering tot verbanning van den ex-kroonprins en prins August Wilhelm besloten heeft. In politieke kringen verluidt althans, dat beide prinsen zich hebben moeten verplichten, hun domicilie voorgoed in Nederland te vestigen. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft van den adjudant van den ex-kroonprins vernomen, dat laatstgenoemde nog steeds verblijf houdt in zijn woning te Potsdam en dat de geruchten omtrent zijn vlucht naar Doorn en zijn uitwijzing uit Duitschland onjuist zijn. In weerwil hiervan houdt de Ber- lijnsche correspondent van het „Hbld." zijn mededeeling staande, dat de rijksregeering tot de verban ning van den ex-kroonprins zou hebben besloten. In de gisternamiddag gehouden zitting van het Rijkskabinet heeft Rijkskanse lier Hitler uitvoerig rapport uitgebracht over het ontstaan van den hoogverrader lijken aanslag en het dempen er van. De Rijkskanselier legde er den nadruk op, dat bliksemsnel handelen noodzakelijk was, omdat anders het gevaar bestoud, dat duizenden menschenlevens vernie tigd zouden worden. Rijksminister v. Blomberg dankte den „leider" namens het kabinet en de weermacht voor zijn vastberaden en moedig optreden, waardoor hij het Duit sche volk voor den burgeroorlog heeft gespaard. Het Rijkskabinet heeft vervolgens een wet goedgekeurd in zake maatregelen van noodweer. Het eenig artikel luidt: „De ter demping van de hoog- en landsverraderlijke aanvallen op 30 Juni en 1 en 2 Juli 1934 voltrokken maatre gelen zijn als staatsnoodweer rechtens". Het Rijkskabinet heeft voorts een wet aangenomen inzake een wijziging van de wet tot verzekering van de eenheid van staat en partij, volgens welke de chef van den staf der SA geen lid meer moet zijn der Rijksregeering. Een wijziging der kieswet houdt in, dat een afgevaardigde zijn zetel verlie.-t, wanneer hij uit de Rijksdagfractie der NSDAP treedt of wordt uitgesloten. De aanwijzing van den plaatsvervanger ge schiedt door den leider der Rijksdag fractie, die daarbij noch gebonden is aar. de grenzen der kieskringen noch aan de volgorde op de candidai/mlijst. Voorts zijn verschillende wetten af gehandeld, om. een wet tot toepassing van economische repressaillemaatrege- len tegenover het buitenland in verband met de dreiging met dwangmaatregelen door het buitenland in het goederen- en betalingsverkeer tegenover Duitschland. Ten einde dergelijke dwangmaatregelen snel en krachtig het hoofd te kunmn bieden, verleent de gister goedgekeurde wet den bevoegden Rijksministers machtiging onverwijld de voor de af weer vereischte verordeningen te tref fen Hetzelfde beoogt de eveneens goedge keurde wet. tot machtiging van voorbij- gaanden aard douanewijzigingen in te voeren. Het Rijkskabinet heeft voorts een wet goedgekeurd, waarbij het bosch- °n jachtwezen overgaat op het Rijk. De Reichsforstmeister voetr in „jachtaan- gelegenheden" den titel „Reichsjager- meister." De Reichsforetmeister wordt door den Rijkskanselier benoemd. Tot 31 Octobér a.s. zijn openbare col lecten verboden. De wet tot wijziging van de Muntwet schept de voorwaarden voor de. inrich ting van een Rijksmunt en brengt de hiermede samenhangende wijzigingen. De Pruisische minister-president, de generaal der infanterie Herman n Gö- ring is benoemd tot Reichsforstmeister, welke in jachtaangelegenheden den titel „Reichsjagermeister" voert. „Waar terreur heerscht, loopt het volk zachtjes". Omtrent de gebeurtenissen in Duitsch land schrijft de „Daily Telegraph" onder verwijzing naar de „cynische mededeeling" uit Berlijn, dat alles rustig is in Duitsch land, dat waar terreur heerscht het volk zachtjes loopt. Het blad legt er den nadruk op, dat niets er op wijst, dat iemand voor een gerecht ge daagd is. De methode van 30 Juni beoogde stilzwijgen te verzekeren, hetzij door onmid dellijk neerschieten, dan wel door oogenblik- kelijke executie na een summiere zitting van een krijgsgerecht. „Wanneer de rijkskanselier nog eenigszins gevoelig is voor de buitenlandsche opinie, kan hem nauwelijks ontgaan dat de wereld, die geen sympathie gevoelt voor verraders, toch nog zeer veel waarde hecht aan de vor men der wet". De „Daily Herald" schrijft; De mannen, die rondom Hindenburg staan, de reaction naire Junkers, de rijks weer generaals, de mannen van het oude regime, staan met hun geheele hart achter het vermoorden door den nazileider van zijn oude vrienden en gevol machtigden. Dit was hun slachtpartij. Van nu af aan en tot zij in zijn nuttigheid uitge put hebben, is Hitler hun dienaar, hun creatuur Dan komt zijn beurt en zal hij ter zijde gesmeten worden, terwijl het meer waarschijnlijk is, dat ook hij door den kogel vallen zal. Hii en zijn gangsters zijn gebruikt om de vrijheid, de democratische instellingen en arbeidsorganisaties te vernietigen. Van nu af aan zal er een steeds diepere kloof komen tusschen de kleine oligarchie, welke met ge weid regeert en de groote ontevreden massa De „News Chronicle" schrijft, dat er geen twijfel aan is. dat het onmiddellijke gevolg van het bloedbad geweest is, „een overwin ning" voor Hitler. Oppervlakkig gezien, zijn Hitler en Goe ring thans sterker dan ooit en zuilen zij voorloopig aan de macht blijven. E>e les van de slachting van Zaterdag voor andere lan den is duidelijk. Hier is de dictatuur aan het werk. De bloedige methodes, die in Berlijn en München zijn gevolgd, geven eens te meer een illustratie van den prijs, die be taald moet worden voor de z.g. efficiency der dictatuur en van de resultaten, die het gevolg zijn wanneer tirannen zich meester maken van de vrijheid en, gelijk dit altijd het geval is, met elkanöer in strijd komen. Wie verder op eigen initiatie de revolte onderdrukt Rijkskanselier Hitler heeft de volgende pro clamatie uitgevaardigd: De maatregelen ter onderdrukking van de Roehm-revolutie zijn op den eersten Juli 1934 des nachts geëindigd. Wie op eigen im tiatief, met welke bedoeling ook. zich in voortzetting van deze actie schuldig maakt aan een gewelddaad, zal tot een veroordee lng in handen worden gesteld van de justitie. Nog drie gesneuvelden Met zekerheid is thans bekend, dat onder de terechtgestelden zich nog de volgende drie bekende persoonlijkheden bevinden Gustai von Kahn, de r.k. leider uit München Na het overlijden van Prins Hendrik. Wat leerden ons de gebeurtenis sen van Duitschland. (Dag. Over zicht) Hitler brengt rapport uit (Buiten land.) Duitsche prinsen naar Nederland verbannen? (Buitenland.) Madame Curie f. (Buitenland). Tweespalt in de N.S.B. (Binnen land.) Beruchte inbreker aangehouden. (Birinenland.) De officieren uit het „Zeven Pro- vinciën"-proces heden veroordeeld- (Zie rerder mntueei kefete berichten). NAAMSWIJZIGING IN DUITSCHLAND. Mogelijkheid bestaat, behalve voor Joden. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken, rijksminister Frick, heeft richtlijnen aangegeven voor de mogelijkheid familie- en voornamen te wijzigen. Buitenlandsche namen zullen principieel niet als familienaam wor den toegestaan. Reden tot naamswijziging mag zijn het feit, dat een naam belachelijk klinkt, aanlei ding kan geven tot woordspelingen e.d. Dub bele namen moeten zooveel mogelijk worden beperkt, doch zij kunnen worden toegestaan voor hen die algemeene familienamen hebben, zooals Lange, Mueller, Schwarz, Braun e.d. In die gevalien Kan de familienaam van óe moeder aan die van den vader worden toege voegd. Personen van arische afstamming die namen dragen, welke Joodsch klinken, zullen deze namen mogen veranderen. In het alge meen zullen Joden hun namen niet kunnen wijzigen, alleen ingeval hun namen op een of andere wijze aanstoot geven, doch dan kun nen zij slechts in andere Joodsche namen worden gewijzigd. SMOKKELEN VAN TABAK. In Duitschland De douanedienst van Hamburg is een groote bende tabaksmokkelaars op het spoor gekomen, welke uit 60 a 70 leden bestond De verdachten, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, hebben bijna allen bekend. Het betreft smokkelarij van meer dan 40 centenaar tabak, meer dan 20.000 sigaretten, duizenden sigaren en kleine hoeveelheden spiritualiën, welke op 40 stoomschepen waren aange voerd. Eenige smokkelauto's zijn in beslag genomen. FRANKRIJK'S HOUDING INZAKE DUITSCHLAND. Speciale troepen voor de Fransche Oostgrens. In tegenwoordigheid van den chef van den uitgebreiden generalen staf, maarschalk Gamelin, heeft de Fransche minister van Oorlog Pétain in de legercommissie van de Fransche Kamer gister een overzicht gegeven van de komende moeilijkheden bij de recru teering tengevolge van de geboortedaling tijdens den oorlog, welke thans merkbaar begint te worden. Maarschalk Pétain was van meening, dat men eventueel een algemeene verlenging van den militairen diensttijd zou kunnen vermijden indien de in de jaren 1935 tot 1940 30.000 man speciale troepen ge vormd zouden worden om de versterkte ver dedigingswerken aan de Oostgrens te bezet ten. Deze vestingwerken hadden speciaal geschoolde troepen noodig, die men of door recruteering van beroepssoldaten, of door verlenging van den diensttijd kon vormen Van progressie ven diensttijd, zooals dat vroeger eens door de Kamer overwogen was, kon onder de huidige omstandigheden geen sprake zijn. Pétain was er echter van over tuigd, dat met de recruteering der door hem verlangde 30.000 man ondanks de bewape ning van Duitschland volstaan zou kunnen worden. Daarvoor behoeven ook geen bui tengewone credieten beschikbaar te worden gesteld en behoeft de Kamer zelfs geen spe ciale wet aan te nemen. De leger-commissie, met uitzondering van de socialistische leden, hechtten hun goedkeu ring aan het voorstel van minister Pétain en keurden tevens in eerste lezing een wetsont werp goed, waardoor de minister van Oorlog gemachtigd wordt, de zwavelzuur-fabrieken van Sorgues en Port-de-Bouc voor den duur van dertig jaar te huren Tenslode benoemde de commissie een sub commissie. die te zamen met een sub-com missie van de Kamer-commissie voor de Luch'vaart de kwestie van de bescherming tegen gasaanvallen zal bestudeer en. HITLER BIJ VON HINDENBURG. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft gister avond Rijkspresident von Hindenburg uit voerig verslag gegeven van de Zondag be ëindigde actie tegen de hoog- en landverra ders. Rijkspresident von Hindenburg maakte van van deze gelegenheid gebruik om ook persoon lijk den Rijkskanselier zijn dank te betuigen voor het vastberaden optreden, waardoor net Duitsche volk gespaard is gebleven voor bloedvergieten op groote echaal en het vader land van ernstig onheil. DE VALSCHE MUNTERSBENDE. Valsche bankbiljetten. De te Stuttgart en Halle aan de Saaie ge arresteerde valsche munters (waarvan we reeds eerder meldden) behoorden tot een bende, welke over geheel Duitschland heeft gewerkt. Een der zetels van de bende was Colberg. Op de markt te Halle werden twee ledea der bende gearresteerd. De leider der bende vluchte evenwel per auto r.aar Han- nove_, waar hij werd gevangen genomen in een villa, waar een valsche munterswerk plaats gevestigd was. Te Stuttgart is een echtpaar gearresteerd, waarvan de man 7000 valsche markbiljetten in de voering van zijn colbert had verborgen, terwijl in een pakhuis in opgeslagen meubele i valsche maktbiljetten tot een bedrag van 3000 M. werden aange troffen. WEENSCH STADHUIS IN BRAND? In houten loods op binnenplaats. Te Weenen liep gisteren het gerucht, dat het stadhuis in brand stond. Het gerucht bleek gelukkig overdreven te zijn. Volgens de telegraafagentschappen was tr door onbekende oorzaak brand ontstaan in 'n groote houten loods op een binnenplaats, vlak onder het raam van den burgemeester. Op deze plaats waren kostbare tapijten opge slagen. De brand, die aan kwaadwilligheid van politieke tegenstanders der regeering wordt toegeschreven, was na een uur door de brandweer gebluscht. Het D. N. B. meldt, dat de brand door onbekende oorzaak vanmorgen ontstond in een groote houten loods op een der binnen plaatsen van het stadhuis, vlak onder het raam van den burgemeester. De brand kon volgens het D. N. B. door de brandweer in korten tijd gebluscht worden. In Weenen had zich reeds het gerucht ver spreid dat het stadhuis in brand stond ONRUST IN SPANJE. Het conflict met Catalonië. De politieke spanning in verband met het conflict in Catalonië is thans zoo groot ge worden, dat allle partij-leiders in Madrid aanwezig zijn. In de wandelgangen van het parlement heerschte gisteren een drukte en opwinding als men zich sinds tijden niet kan herinneren Men acht het evenwel zeker, dat de regee ring een motie van vertrouwen zal krijgen en dat haar de noodige volmachten zullen worden gegeven, met betrekking tot het con flict met Catalonië. De eerste minister ver klaarde, dat hij er niet aan dacht, het wets ontwerp met betrekking tot de Catalaansche pachwet in te trekken. REGEN BRENGT VERLOSSING. Na de hitte te New York. Na de ontzettende hitte der laatste dagen heeft zich gisteren boven de stad New York 'n hevig onweer ontlast, dat gepaard ging met een regenval, die aan een wolkbreuk deed denken. Het onweer was voorafgegaan door een zandstorm, die de stad bijna in het duis ter hulde. DE KABINETSCRISIS IN JAPAN. Een uiting van Saïto. Na het onderhoud tusschen den Japan- schen keizer en ministrr-president Saito, die, zooals reeds werd gemeld, is belast met de afwikkeling der loopende zaken, verklaarde Saito tegenover de pers, dat de keizer hem verzocht had, een nieuw kabinet te willen samenstellen. Vandaag zou Saito langdurige besprekingen voeren met de vertegenwoordi gers der verschillende partijen, teneinde het standpunt der partijen te leeren kennen. Hij verklaarde, dat het nieuwe kabinet op een nationalen grondslag zou worden gevormd. Het zou niet slechts problemen der buiten landsche politiek hebben op te lossen, doch zich in de eerste plaats moeten bezighouden met sociale en economische westies. Saito heeft gisteravond den voormaligen minister van oorlog Araki ontvangen, met wien hij een langdurig gesprek had. Heden zal hij verder besprekingen voeren met den minister van ouitenlandsche zaken Hirota, den minister van marine Ozoemi en met ver schillende leden van het Japansche Hooger- huis. Overigens staat reeds vast, dat de mi nister van financiën Takahashi, die in ver band met de corruptie-affaire, waarin zijn staatssecretaris Kuroda gewik^ki yae, uit

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9