ALKMAARSCHE COURANT Kamer van Koophandel en Fabrieken. haar avonturier. feuilleton Dat ziet er heerlij k uit! Tieleman &Drm Jladiopcoqtcunma No. 156 DONDERDAG 5 JULI 1934 Stad en Omgeving. i Ledenvergadering: te Den Helder. Gistermiddag vergaderde de K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier, dezen keer weer eens te Den Helder, gelijk dat in de laatste iaren geregeld één keer in den zomer ge beurt. Afwezig waren de heeren Kluitman, Wa genaar, Endel, Lcber, Grunwald en Coltof (laatstgenoemde kwam pas toen de agenda reeds bijna was afgehandeld). Mede was aanwezig de burgemeester van Den Helder, de heer W. F. G. L. Driessen. Devoorzitter opende de vergade ring met een speciaal welkom aan den heer Driessen en wijdde dan eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van prins Hendrik. Speciaal herinnerde spr. aan diens belangstelling voor maatschappelijk werk en aan zijn moedige houding.bij de schipbreuk van de Berlin op 22 Febr. 1907. Op spr.'s voorstel werd besloten tot het zenden vat' een bewijs van deelneming aan de koningin en de prinses. De gedachtenisrede werd door de vergade ring staande aangehoord. De heer Driessen sloot zich namens Helder's gemeentebestuur bij de hulde aan 's prinsen nagedachtenis aan. Van de ingekomen stukken noemen we: a. Schrijven van het ministerie van water staat inzake den overweg in den Westerweg (Kerkelaan) te Heiloo, waarin wordt mede gedeeld, dat gevolg zal worden gegeven aan net verzoek der Kamer om de dienstwoning, die ter plaatse werd aangetroffen, af te breken (is inmiddels reeds geschied. Red.) In-het schrijven wordt ontkend, dat de be doelde woning oorzaak zou zijn geweest van het droevig ongeval. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den Prov. Groninger Slagershond inzake vermeende concurrentie welke de slagers van de zijde der bacon-fa- brikanten ondervinden. De heer Grondsma geloofde niet, dal aan het geval veel te doen zal zijn, omdat het hier een vrijen handel betreft. De heer Schmalz stelde in het licht, dat de slagers verplicht zijn allerlei wette lijke voorschriften inzake hygiene enz. op te volgen, terwijl de producten van de bacon- fabrieken in allerlei winkels mogen worden verkocht. De heer Blaauboer was van oordeel, dat inzake de crisisheffing op de varkens met dubbele maat gemeten wordt. Hij stelde voor te verzoeken, dat de behandeling van slagers en baconfabrieken gelijk zal worden In dezen geest werd besloten. c. Antwoord van het hoofdbestuur van den PT.T.-dienst, dat geen gevolg kan wor den gegeven aan het verzoek der Kamer strekkende postzegels te doen aanmaken, die door hun beeld den afzet onzer nationale producten kunnen bevorderen. Nu dezer dagen de Cura<;ao-zegels zijn verschenen, putte de Kamer daaruit de over tuiging, dat in bijzondere gevallen toch wel postzegels kunnen worden uitgegeven, die daarop de aandacht vestigen. Goedgekeurd werd dan ook een voorstel van den heer Grondsmaom bij een volgend Alk maar's jubilé aan te dringen op speciale postzegels ter propageering van kaasge- d. Gewisselde correspondentie tusscher. het ministerie van binnenlandsche zaken en de K. v. K. te Dordrecht nopens de plaatse lijke tolmuren. Nu de regeering blijk geeft ook in dit opzicht de nationale belangen te willen dienen zoo schrijft de K. v. K. zal het aanbeveling verdienen, dat elke Kamer gevallen van plaatselijke protectie aan meergenoemden bewindsman voorleg'. In dezen geest werd besloten. De heer R i n g e r s wees nog op geval len, waarbij o.a. door de Spoorwegen aller lei werken waren opgedragen aan ongeor ganiseerde patroons. In dezen is reeds de medewerking der regeering ingeroepen. e. Schrijven van de K. v. K. te Dordrecht betreffende het contingenteeren van cement Adressante beklaagt zich over geringe medewerking van de officieele instanties, wien er h. i. juist alles aan gelegen moest zijn de Kamers v. K. in staat te stellen hare taak tot tevredenheid van den bij de contin- genteering betrokken handel te blijven ver vullen. Zij dringt er op aan, dat het contact Een apisode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 31). De wachtmeester, een oude militair met een lange grijze knevel, keek Rudolf onder zoekend aan. „Waarachtig, als dit de oude Rudolf niet is", sprak hij, liep naar den herbergier en schudde hem hartelijk de hand. „Jörgen, kerel, leef jij nog?" „Gezond als een visch. Maar hoe kom jij hier in een herberg verzeild?" „Toen de hertog Von Friedland afgedankt werd, heb ik ontslag genomen en ben met Annette getrouwd, je weet wel, onze marke tenster. wij houden, zooals je ziet, hier de herberg". „Man, jij hebt op een goed paard gewed" De luitenant luisterde met ongeduld naar dit gesprek. „Maar hoe kom jij bn de huzaren? Ben je licht geworden?" vroeg Rudolf Wachtmeestei, beu e klaar met ;e praat jes klonk scherp de siex van den luitenant. „Je zietwilde Jörgen vervolgen. „Wachtmeester". „Tot uw orders luitenant!" „De dienst tegenwoordigvervolgde hij zijn ge sprek met Rudolf. „Huiszoeking", brak de luitenant barsch af. van de afd. Handel en Nijverheid van het departement van economische zaken met de Kamers van K. en F. zoodanig wordt, dat deze laatsten volledig zijn ingelicht voor en aleer publicaties over contingenteering in de bladen verschijnen. De heer R i n g e r s vond contingentee ring van cement niet erg, omdat dit mate riaal hier te lande in voldoende mate wordt gefabriceerd tegen prijzen, die niet hooger zijn dan voor het buitenlandsche product. ®.®.c retaris wees er op, dat bij het vroegtijdig bekend maken van voorgenomen contingenteering de belanghebbenden ge legenheid zouden hebben groote aankoopen te doen, zoodat de maatregel zijn doel zou missen. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. f. Adres van de K. v. K. te Leeuwarden, waarin den minister van waterstaat wordt verzocht te bevorderen, dat de weg „Afsluit- dijk-Harltngen" spoedig opengesteld zal kunnen worden voor motorvoertuigen, die de twvede-klas wegen berijden (Thans 'is deze als derde-klasweg ingedeeld). Tot adhaesie-betuiging werd besloten, na dat de heer Driessen had medegedeeld, dat de nieuwe brug bij de Stolpen voor alle wagens toelaatbaar zal zijn. Op voorstel van den secretaris werd tevens besloten bij den dir.-generaal der pos terijen aan te dringen op het plaatsen van eenige openbare telefooncellen op den af sluitdijk, vooral ten behoeve van hen, die door een ongeval zijn getroffen (spr dacht b.v. aan hulp voor automobilisten.) g Correspondentie, gewisseld tusschen het ministerie van onderwijs en de K. v. K te Amsterdam, waaruit blijkt, dat ook deze be windsman samenwerking tusscnen de inspec teurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs en de Kamers van Koophandel wenschelijk oordeelt. Voor kennisgeving aan genomen. h. Adressen van den Bond van Bedrijfs autohouders betreffende het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds en inzake de toepassing van artikel 15 sub 2 van de inmiddels door de Tweede Kamer aangeno men wet op de openbare vervoermiddelen. Het Bureau der Kamer stelde voor het eerstbedoelde adres voor kennisgeving aan te nemen. Inzake het tweede adres gaf mr. Moens een toelichting. Hij stelde vast, dat het gaat om de bepa ling, dat auto's die acht personen kunnen bevatten en die ook behalve den chauffeur één of meer personen vervoeren, onderwor pen zijn aan de voorschriften van keuring enz Adressanten stelden z.i. de zaak wei wat erg zwart voor, als zij beweren, dat bij navolging van dit artikel het bedrijfsleven zeer zou worden belemmerd, omdat een ver huiswagen b.v. geen emballeur zou mogen meenemen of een helper bij het verhuis werk; evenmin zou een veedrijver bij veever voer plaats mogen nemen in den auto. Spr had over deze wetsbepaling met een expedi teur gesproken en hem was geantwoord, dat nog geen last ervan was ondervonden. De heer Moens wees voorts op het wetsontwerp Reijmer, dat slechts tijdelijk is teruggenomen en waarbij de onderhavige kwestie wordt be zien. Hij stelde voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Alzoo werd besloten. i. Antwoord van het ministerie van water staat gedateerd 2 Juni 1934. op het verzoek der Kamer d d 20 Juni 1933, dat niet kan worden overgegaan tot het verbreeden en verhoogen van de brug in den dijk van her Noordhollandsch kanaal (bij de werf „Scheba"). Na de opmerking van den voorzitter, dat dit antwoord wel heel lang op zich heef: laten wachten (de werf Scheba bestaat al niet meer) werd het schrijven voor kennis geving aangenomen. j. Missive van het dept. van econ. zaken betreffende de clearing-overeenkomst met Chili. De voorzitter merkte op. dat Neder land een nogal veel beteekenenden handel voert met dat land (uit dit district worden er o.a. ook gladiolen ingevoerd). Desecretaris zei, dat exemplaren van de overeenkomst kosteloos aan het secretariaat der Kamer verkrijgbaar zijn „Waard, ik hoor dat je in dienst tent ge weest, dan behoef ik je niet uit te leggen, wat ik met huiszoeking bedoel. Ik vraag: heb je verdacht" lieden geherbergd Als je tracht mij om den tuin te leiden, zal de roo de haan kraaien". „Dat zou zeer onverstandig van u zijn, kapitein. De herberg is het eigendom van vorst Wallenstein, hertog van briedland; ik ben slechts de pachter. Ik zal u de papieren toonen" en hij wilde zi<h vrwijderen „Niet noodig, Mii'", sprak de offficier op i,.ts minder bruten don. „Heb je gasten?" „Slechts één. Een kapitein van het leger van den herto die hle. sinds eenige dagen met zijn oppasser verblijf houdt". „Ga voor". Ze doorzochten de onderverdieping en de bijgebouwtjes, zonder iets bijzonders te ont- d€kken „Goeden morgen, kaoitcin", zei ze vroolijk, en daar heb je warempel Jörgen ook Hoe gaat het met jou sinds de hertog „Goed zei Jörgen eenigszins stroef maar toen de luitenant zich omwendde, schuddde hij even grijnslachend met het hoofd in de richting van zijn meerdere. „Allemachtig, wat een rook", bromde deze. maar onverwachts draaide hij zich weer om Echter te laat om het stille spel van zijn wachtmeester te kunnen bewonderen. Maar met groote belangstelling keek hij naar het knapj>e, donkere dienstmeisje, dat bij de tafel zat mosterd te malen. Op haar schoot draaide ze onverschillig een ronde «teenen kom rond met een groote ijzeren ko gel er in- De tram naar Egmond. k. Afschrift van een schrijven van het Gem. Bestuur te Egmond aan Zee. gericht aan Ged. Staten, inzake het behoud van den tramdienst AlkmaarEgmond aan Zee. De heer Grondsma meende, dat het gemeentebestuur erg zwak argumenteert: he» begint met zich tegen de opheffing der tram te verzetten en legt zich later erbij neer, als er maar een autobusdienst wordt ingelegd. De voorzitter vond het voor Eg mond wel erg, dat het uit het spoorboekje zal verdwijnen. Dat zal schade brengen voor het vreemdelingenbezoek. De heer R i n g e r s sprak er zijn verwon dering over uit, dat adressanten vragen den sneltrein bij Castricum te doen stoppen voor Egmond. De heer Grondsma vond dit ook vreemd. Wie wil baden, gaat dan niet in Castricum ii\ een autobus naar Egmond, maar blijft wel in eerstgenoemde plaats. De heer K uyper stelde voor het adres te steunen. De v o o r i i t t e r zou gaarne zien, dat de rails ook na opheffing van de tram nog bleven liggen ten gebruike eventueel voor het laten loopen van een dieseltretn, welk ver voermiddel bijzonder goedkoop kan worden geëxploiteerd. Sor. was er vóór, aan te drin gen op behoud van de tram, maar zou dat dan willen doen in een eigen adres van de Kamer. Alzoo werd besloten. 1. Mededeeling van de Kamers v. -K. te Utrecht en Breda, waarin te kennen wordt gegeven, dat zij steun hebben verleend aan de actie der Kamer tot het beperken van het gevaar der onbewaakte overwegen. Voor kennisgeving aangenomen. m. Antwoord van het ministerie van eco nomische zaken, waarin de Kamer wordt medegedeeld, dat het adres der Kamer in zake het middenstandscrediet de volle aan dacht van den minister heeft. Voor kennisgeving aangenomen. De secretaris deelde nog mede, dai er aan het secretariaat reeds tal van verzde- ken zijn ingediend om in aanmerking te ko men voor het crediet. Spr. verwees allen naar de middenstandscredietbanken. n. Antwoord van B. en W. te Alkmaar op den brief der Kamer betreffende het pro gramma van de handelsschool met 4-jarigen cursus te Alkmaar. De heer Nobel, voorzitter van de onder wijscommissie, zei, dat eenige wenschelijk geachte wijzigingen waren voorgesteld, maar dat geen succes daarmee is verkregen. „Op 't oogenblik nog niet", vulde de voorzitter aan, „voor machineschrij- ven werd wel veel gevoeld, maar dat was nog niet door te voeren." o. Adres van de K. v. K. te 's-Gravenhage inzake het nieuwe wetsontwerp regelende de surcéance van betaling. Adressante schrijft o.a.: „Naar het onze Kamer wil voorkomen, komt het thans voor gestelde surcéance-accoord op zeer bevredi gende wijze aan de wenschen, welke het be drijfsleven koestert, tegeihoet" en zij dring' er bij de Tweede Kamer op aan, dat het ontwerp spoedig in behandeling moge wor- Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! „Wie ten jij?" vroeg hij. „Lize", luidde het antwoord en ze keek met haar groo'e, donkere kijkers den knap pe luitenant lachend aan. „Sta op". Het slanke, bevallige boerenmeisje in haar rood keursje, witte mouwen en zwarte rok voldeed aan de uitnoodiging. „Volg mij". Jörgen begon te gniflen. „Annette", zei hij, „de luitenant is niet gek". Maar Annette ging mee. In de jachtweide nam de luitenant weer aan de tafel plaats. „Hoe heet je?" „Lize. kapitein". „Verder". „Glück". „Reeds lang hier?" „Een jaar, als hulp van vrouw Rudolf". „Gluck, ik geloof dat je mij geluk brengt", zei hij. Ze keek hem aan met groote, verbaas de oogen. „Wanneer is hier de laatste vrouwelijke gast geweest?" vroeg hij. „Gewoond, bedoel ik". „Eenige dagen geleden is een nichtje van vrouw Annette met haar vrijer vertrokken" „Hoe lang heeft die hier gewoond?" „Een maand ongeveer". „Ik zoek een dame, die gevlucht is en ik geloof dat ik haar heb gevonden We zul- llen deze dame meenemen. Laat twee man nen haar bewaken. Maar alle eerbied, geen grapjes. Het is een voorname dame". Lize schudde het zwartgelokte kopje, alsot ze te kennen wou geven, dat de huzar-noffi cier een slag van den molen gekregen had. UITZENDINGEN VAN RADIO-CENTRALES. De Radioraad deelt mede, dat he den (Donderdag) en op den begra fenisdag de radiocentralts in Nederland alleen de Nederlaidsche programma's mogen doorgeven Op Vrijdag en verdere dagen vóór den begrafenisdag mogen buitenland sche programma's worden doorge geven op derde programmamoge lijkheid met dia. verstande, dat dit beperkt blijft tot passende program ma's in overeenstemming met den nationalen rouw, b.v. geen dansmu-, ziek. Vrijdag 6 Juli. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Orgelconcert F. Dunnill. 12.50 BBC-Dansorkest o. 1. v. H. Hall. 1.35 Midi. Studio orkest olv. Cantell. 1.50 Verslag Cricketmatch EngelandAustralië 2.Verv. concert. 2.20 Het Rhvl Silver Prize orkest olv. T. A. L. Morris. 3 20 Gr.pl. 3.50 Ch. Man ning en zijn orkest. 4.50 E. Colom bo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.45 Cricket-verslag 6 55 Concert door „The Alphas 7 35 Het BBC-Dansorkest o. 1. v. HaL 8.20 BBC-Theater-orkest olv. S Ro- binson mmv D. O'Neil, tenor. 9 20 Ber. 9 45 „Beauty and the Jaco- bin", hoorspel naar B. Tarkington door J. Inglis. 9.25 Het .'arking- ton-kwintet mmv L. Zifado, so praan. 11.15 Voordracht. 11.20 12 20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS. (RADIO-PARIS) 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest- concert. 12.50 Krettly orKest. 9.05 „La rabouilleuse", spel van Fabre, naar Balzac. 10 50 Dansmuziek KALUNDBORG. 1261 M. 12.20 2 20 Concert uit rest Wivex. 3.30 Zang en piano. 3.50 M. Hansen s orkest. 8.20 Bize*conc<.rt olv. Ree- sen. 9.10 „Intrigerne", zangspel van Rostrup olv. Reesen. 9.45 Trio- concert. 10 3011 20 Omroeporkest olv. E. Reesen. KEULEN, 456 M. 6.35 Gr.pl. 7.20 Blaasconcert o. 1. v. Schwone. 12.20 Gr.pl. 120 Onuoepklein- orkest olv. Eysoldt 4.20 Omroep orkest olv. Steffen 5 40 Kamermu ziek. 7.20 Omroeporkest olv. Kübn. 8 35 „Houston Stewart Chamber- lain", literair-muzikaal programma 9.20 Omroeporkest, koor ender lei ding van Breuei en strijkkwartet. 11 2012 20 Dansmuziek mmv. t Weragkamer-orlest en kwintet. ROME, 421 M. 9.05 „Madama di Tebe", operettte v. Lorabardo. Lei ding R. Josi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 M. Alexys' orkest. 5 20 Dansmuziek. 6 20 en 7.05 Gr.pl. 8.20 Viool-recital. 8.50 Hoorspel. 9.20 Omroeporkest 10 30 11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest 1.30— 2.20 Gr.pl. en zangvoordr. 5.20 Max Alexys' orkest. 6.35 en 6 50 Gr pl. 7.Piano-recital. 8.20 Sa lon-orkest en zangvoordracht. 10.30 —11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 9.20 Hans Bund en zijn orkest. 10 20 Politiek overzicht. 10.30 en 1105 Berichten. 11.20—12.20 Zie Keulen. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lün 3: Daventrv 10.3511.05, Lond. Reg. 12.2015.20, Daventry 15.20—17.35, Lond. Nat. 17.35 19 20, Daventry 19.20-24.—. Lijn 4: Keule: 10.351620, Leipzig 16.20—17.20, Keulen 17.20 19 20, Luxemburg 19 2024. den genomen en dit tot aanneming van de daarbij voorgestelde regeling moge leiden, tot leniging van den zeer hoog gestegen nocd in het bedrijfsleven. Mr. Moens zei, dat het ontwerp is te onderscheiden in twee deelen: 1. de leemte na de wijziging van 1925 wordt ondervan gen ten behoeve van crediteuren; 2. de rege ling van het accoord wordt bindend ver klaard voor alle crediteuren (een noodzake lijke consequentie van genoemde wijziging, waarbij bepaald werd, dat surséance van be taling mogelijk is als er kans zou zijn op bevrediging der crediteuren.) Spr lichtte het ontwerp toe en zei, dat de eischen lager zijn gesteld dan bij een faillissement en een accoord alleen mogelijk is als eerst surséance van betaling wordt aangevraagd De voorzitter wees erop, dat in de bouwwereld de eerste leveranciers zich vaak dekken door cessie, zoodat de anderen voor de volle 100 pet. schade lijden. Dit is onbil lijk en sor. begreep den Haagschen juichtoon niet. Mr. Moens gaf toe, dat de laatste leve ranciers vaak de grootste schade hebben Hij vestigde er de aandacht op, dat sur séance is ingevoerd om faillissement te voor komen. Krijgt men geen surséance van be taling, dan treedt het faillissement in en krijgt men toch dezelfde gevolgen als de voorzitter had genoemd Volgens het» ont werp zal een accoord zijn te krijgen zonder faillissements. De voorzitter meende, dat failisse- ment van den aannemer van een bouwwerk voor den laatsten leverancier vaak voordee- liger is dan surséance van betaling of accoord. Spr. zou de zaak nog eens nader bestudeeren en stelde zich voor hier nog op terug te komen. De commissie uit de kaaskamers. De heer Nobel gaf eenige toelichtingen op de notulen betreffende de jongste bijeen komst van de „kaaskamers", gehouden te Amsterdam op 28 Mei en op het verslag van de bespreking: met den secr -generaal van econ. zaken. Hij meende, dat die Kamers tijd en kosten moeten willen offeren om meei overleg te krijgen. De heer Grondsma sloot zich hierbij aan De risico van de mark is een belang rijke zaak De regeering zal garant moeten „Kapitein", zei ze, „u maakt grapjes. Ik verlang niet naar het leger te gaan". „Je gaat toch". „Kapitein", sprak Annette. „ik geloof dat u een groote vergissing begaat. Lize werkt hier reeds meer dan een jaar. De knechten kunnen het getuigen". „Toch zal ze mee moeten en ik raad u in uw eigen belang, u niet verder met deze zaak te bemoeien. Ik zie al door de vingers, dat Rudolf wilde nog iets in het midden brengen „Mond dicht", luidde het ongeduldige ant woord „Bewaak die dame goed", sprak hij tot zijn huzaien. „Ik stel je met je hoofd verant woordelijk". .Een vogeltje vloog in de kooi", neuriede hij thar.s, beter geluimd. „En nu gaan we naar boven Waard, eerst nog een beker wijn. We hebben geen haast De herberg wordt goed bewaakt. Er kan geen muis uit". Hij dronk den beker leeg in een langen teug. zuchtte van genot en beval: „En nu naar boven". Alle deuren werden geopend Alle vertrek ken onderworpen aan een nauwkeurig onder zoek In Marion's kamer zocht hij heel lang. Hij kreeg zeker den indruk, dat die nog on langs bewoond was geweest. Was het de licb te geur van lavendel, de geheimde betoove- ring. welke een mooie jot.ge vrouw omringt? Geen stuk bleef op zijn plaats. Hij ontdekte niets. maar zei: „Juist, hier heeft ze gewoond". zijn voor de valuta in zekere landen, waar toe een heffing op de kaas kan worden ge legd. Na uitvoerige besprekingen over de valuta in Duitschland, waarbij de heer G r o n d s- m a o.a. opmerkte, dat men daar te lande nog slechts weinig vertrouwen heeft in de mark en de heer Nobel zei, dat men in Den Haag niet weet hoe de gelden uit de heffing op den export te verdeelen en dat het nu de vraag is het algemeen belang te die nen door dekking van de exportrisico, werd besloten, dat de Kamer zal meewerken, als de Kaaskamers nadere besprexingen noodig vinden. De ventverbod-commissie. De heer d e R a a t, lid van de ventver- bodcommissie te Alkmaar en Anna Pau- lowi.a, gaf eenige mededeelingen over hare besprekingen. Hij maakte duidelijk, dat het gaat om de vraag of maatregelen moeten worden genomen tegen het venten met aller lei waren door personen, die anders onder Maatschappelijk Hulpbetoon zouden val len De winkeliers vroegen hiertegen op te treden Men ondervindt dan echter al spoe dig weer contra-maatregelen van een andere gemeente, zoodat men een plaatselijke autar kie zou krijgen Even eventueele regeling moet ruim worden opgevat en allen die thans venten, moeten vergunning ervoor be houden. Zijn er te veel venters in een be paalde branche, dan zou men het „uitster- vingssysteem" moeten toepassen. In Alk maar is men bezig cijfermateriaal te verza melen over de venterskwestie en waarschijn lijk zal men daar het vraagstuk pogen op re lossen in den aangegeven geest, zonder de buitengemeenten uit te schakelen. De heer Blaauboer zou wenschen, dat men in een gemeente het venten met een artikel uit een andere gemeente alleen zou toelaten door menschen uit de eigen woon plaats De heer d e R a a t merkte op, dat dit alleen van toepassing zou kunnen zijn op ijsventers b.v., niet voor groenten e. d. In Alkmaar is het op het oogenblik zoo, dat verschillende venters ijs verkoopen van bui ten Alkmaar De heer Hoogland wenschte maat regelen te zien genomen tegen venten met Hij opende de deur van Saxon's kamer. Deze zat doodkalm in een leuningstoel Mel- chior stond naast hem. „Goeden middag, luitenant", sprak Saxon vriendelijk. „Wat is de reden van uw be zoek?" „Wie is u?" vroeg hij. „Wie is u?" klonk het antwoord. „Von Lisse, lui'enant van de keizerlijke huzaren onder veldmaarschalk Von Pappen- heim". „Kapitein Saxon, vroeger van Wallen stein's ruiters. En dit is wachtmeester Melchior". Jörgen sloeg aan en knikte Melchior vriendelijk toe. „Hoe lang woont u hier?" vroeg de luite nant. „Zes, zeven dagen". „Dus na den val van Maagdenburg?' „Zoo is het inderdaad", antwoordde Saxuu rustig. „U was in Ma-gdenburg?" „Zeker, luitenant". „Mannen, neemt den kapitein gevangen". De beide huzaren wiloen Saxon ieder bij een hand grijpen. Deze was opgestaan en door een plotselinge, krachtige beweging van zijn ellebogen, vloog elk der huzaren naar een kant van de kamer. „Verdomme", zei er een. „Sta op", zei Jörgen tot de andere. ,Ja, wij ruiters van Wallenstein „Mond dicht", beval de luitenant. „Ver zet Wachtmeester roep nog twee mannen". „Geheel onnoodig" sprak Saxon. „Ik wensch aileen behandeld te worden volgens mijn rang". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5