Amstecdamsche ïBeucs ALKMAARSCHE COURANT Gemeenteraad van Alkmaar. De nieuwe toestand in Duitschland. flxujeliiksch Qvwzicht No. TS*6 DONDERDAG 5 JULI 1934 Of von Papen blijft, is nog onzeker. herdenking van z. k. h. prins hendrik. van Donderdag 5 Juli 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V, Koers van heden te: Een crisis in het fascisme? In de Izwestia schrijft de bekende Russi sche journalist Karl Radek over de jongste gebeurtenissen in Duitsch o.a.: Ofschoon het gebeurde van 30 Juni tot dusver alleen de leiders van het fascisme heeft geraakt, kan men reeds spreken over een crisis in dit fascisme, aangezien door het fusilleeren van een aantal leiders van de S.A. de fascisten hun eigen basis in de mas sa van de kleine bourgeoisie vernielen. Het Duitsche fascisme haft een beslissenden stap gedaan op den weg, die het deze massa's zal doen verliezen. Het zou een dwa ling zijn te gelooven, dat de Duitsche bour geoisie heeft besloten zich definitief van Hitier te ontdoen. Integendeel zij heeft Hitier noodig als dekmantel. De voornaam ste strekking van de gebeurtenissen gaat in de richting van een hervorming van de fas cistische regeering in een regeering van het monopolistische Duitsche kapitaal en van de grootgrondbezitters, die m de eerste plaats op de Rijksweer, en niet op de massa's van de kleine bourgeoisie steunt. De jongste ge beurtenissen hebben buitengewoon groote af breuk gedaan aan den stralenkrans van de fascistische kracht tegenover het buitenland Zij hebben de sociale tegenstellingen, die op gehoopt zijn binnen de partij getoond. Het rythme van de historische evolutie van Duitschland zal sneller blijken dan men kon Verwachten. Tot zoover de Russische persstem. Een van de nieuwe maatregelen, die na de jongste gebeurtenissen in Duitschland zijn afgekondigd is de dienstorder vhn Victor Lutze, de nieuwe S.A.-leider. In deze order maakt bij het volgende be kend: Onder intrekking van alle bevelen, welke onderstaande aangelegenheden betreffen, be paal ik het volgende: Het verlof der S. A. blijft in vollen om vang bestaan. Het dragen van de S. A.-uni- form in dezen tijd is in zoovere toegestaan, als het algemeene verlofsbevel dit toelaat. Zoo spoedig mogelijk moet er voor ge zorgd worden, dat de eeredolken door af slijpen gezuiverd Worden van den naam van den verrader van onzen Leider AdoF Hitier Deze dolken kunnen verder als dienstdolken der S. A. gedragen worden. De S. A.-leiders, van „Standarten" leider af geven schriftelijk hun groepen op, waar zij steeds te bereiken zijn. De verlofsreizen binnen Duitschland kunnen begonnen wor den. Het deelnemen van S. A.-eenheden in buf- ger- of dienstkleeding aan demonstraties van welken aard ook gedurende den verlof tijd, is slechts met uitdrukkelijke toestem ming der betrokken leiders veroorloofd. Blijft von Papen aan? Naar het thans heet, is het resultaat van de reis van rijkskanselier Hitier naar Neu- deck geweest, dat vice-kanselier von Papen niet aftreedt. Hij zal echter een „gezondheidsverlof" krijgen, wijl zijn gezondheid door de jongste gebeurtenissen zee. geschokt is. In politieke krim v neemt men aan, dat de vice-kanselier van dit verlof niet meer in zijn ambt zal terugkoeren. Om Klausener's dood. Volgens één der geruchten, die omtrent den plotselingen dood van den leider der katholieke actie in het bisdom Berlijn, den ministerialdirektor in het rijksverkeersminis- terie, dr. Erich Klausener, in omloop zijn, zou hij Zaterdag op zijn bureau in het rijks ministerie voor verkeerswezen zijn dood geschoten. Von Schleicher's begrafenis. Gisteren heeft op het kerkhof van Lank- witz de begrafenis plaats gehad van gene raal von Schleicher. 8 De vrienden van den generaal, die de be grafenis wilden bijwonen, werden echter door de politie geweerd. Ook de geestelijke die de plechtigheid wil- de leiden kon geen toegang tot het kerkhof bekomen. Refuge's komen te Londen aan. Volgens de „Daily Express" kwamen de eerste refifges uit Berlijn sinds Hitler's schrikbewind onder de stormtroep-muiters, te Londen aan. Zij waren zoo gelukkig zoowel het geld als de paspoorten te bezit- 'ƒ1'. ^'e 'd staat stelden hun land onmid dellijk te verlaten. Een der aangekomen en zeide tot een ver tegenwoordiger der „Daily Express": „Hit- Ier is een bloedveete begonnen die, zwaarder dan hij denkt, op zijn eigen hoofd kan neer komen. Het land is in zulk een staat van gisting, dat men niet weet wat morgen gebeuren kan. Er zijn vele duizenden die, evenals wij, gisteren (Zaterdag) wenschten te vluchten, maar geen geld of geen paspoorten hadden, en in vrees en beven leven voor de komende gebeurtenissen. Honderden anderen zijn erin geslaagd naar Italië, Frankrijk. België en zelfs Scan dinavië te ontsnappen". Indien dit juist is, dan wordt hierdoor be vestigd, dat er een wijdvertakt complot op touw gezet was. De te Londen en elders aangekomen refuge's behoorden dus tot de samenzweerders, die vreezen behandeld te zullen worden op dezelfde manier als zij Hitier en diens getrouwen behandeld zouden hebben, wanneer de conspiratie wèl gelukt was. Engeland heeft weinig reden zich te verheugen over zulke bezoekers, en men mag verwachten, dat aan de havens een even scherp toezicht gehouden zal worden op deze refuge's als een goed jaar geleden op de uitgewekenen, v ier eenige misdaad was, dat zij niet tot het ras of tot de partij van Hitier behoorden. Oostenrijksche S.A. in Keulen. Gistermorgen hebben twee afdeelingen Oostenrijksche S.A. een bezoek gebracht aan Keulen en een krans neergelegd bij het Schlageter-monument. Een brigadeleidier der Duitsche S A. ver welkomde de Oostenrijksche S A.-lieden met een redevoering, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat spoedig de tijd komen zou waarop men ook in Oostenrijk zal bevrijd zijn van Marxisme en liberalisme. Een „Landesstellenieitei" deed een beroep op óe Oostenrijksche kameraden, alle krachten in dienst van Adolf Hitier in te spannen. Geruchten omtrent Killinger. Ten einde op te komen tegen de geheel ongemotiveerde geruchten in zake de arres tatie of fusilleering van den vroegeren lei der der S.A. oppergroep v. Killinger, publi ceert de persdiei st der S. S. de volgende ver klaring: De vroegere leider der S.A. oppergroep IV v. Killinger, werd Zondagmiddag 1 Juli j.1. om half drie in opdracht van den comman dant der politie als verdacht van hoog- en landverraad gearresteerd en overgebracht naar het concentratiekamp Hohenstein. Later is opdracht gegeven v. Killinger op vrije voeten te stellen. Als S.A. leidei zal hij evenwel niet meer optreden. Hedenmiddag te één uur kwam de Raad ten stadhuize bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer Ringers De voorzitter opende met het uit spreken van de volgende herdenkings rede: Juffrouw Carels, Mijne Heeren, Het is nog slechts ruim drie maanden ge leden, dat ik eene vergadering van Uw Raad moest openen met het uitspreken van een herdenkingsrede in verband met het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder, thans rust op mij de droevige plicht, wederom een rouw in ons Koninklijk huis te memoreeren wegens het verscheiden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Zeker zal ook in Alkmaar een groot ge voel van medeleven heerschen met onze Ko ninklijke familie bij dezen nieuwen slag. welke op ons toch al zoo kleine Vorstenhuis is neergekomen en waardoor wederom als in 1890 slechts twee vrouwen vertegenwoordig sters zullen zijn van het geliefde Oranjehuis Onze gedachten gaan onwillekeurig in de eerste plaats uit naar onze geëerbiedigde Koningin, die nog geheel onder den indruk van het verlies van Hare Koninklijke Moeder opnieuw zwaar wordt getroffen in Hare naaste omgeving, terwijl wij daarnaast zoo van harte medegevoelen met H. K. H. Prin ses Juliana, die na het overlijden van Hare zoo geliefde Grootmoeder thans ook het ge mis van een Vader te betreuren zal hebben Prins Hendrik der Nederlanden heeft in de bijzondere positie van Prins Gemaal ge tracht met ons land geheel mede te leven en Zijne warme belangstelling heeft zich ge openbaard bij verschillende gebeurtenissen in het openbare leven en op allerlei maat schappelijk terrein. Ik denk daarbij speciaal aan het Roode Kruis-werk, waaraan de Prins zoo van harte zijn volle toewijding heeft gegeven en zijn taak op dit mooie ge bied op voortreffelijke wijze heeft vervuld. Daarnaast heeft de Prins speciaal in de ver schillende kringen der maatschappij, waar mede tijj geregeld in aanraking kwam, vele harten gewonnen door zijn grooten eenvoud en hartelijkheid, vrij van iedere zucht naar populariteit en in vele opzichten blijk gege ven onze rustige Hollandsche mentaliteit goed aan te voelen. Zijne Nagedachtenis zal zeker alom in den lande in dankbare herin nering worden gehouden. Moge God aan onze Koningin en Hare dochter de noodige kracht en troost schenken in deze moeilijke dagen. Na vaststelling van de notulen kwa men de ingekomen stukken aan Je orde. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 13 Juni jl-, nr. 164 van Gedeputeerde Staten .lezer provincie ten geleide van de door hen goedgekeur de raadsbesluiten van 31 Mei 1934 nr 6 tot het aangaan van gala leeningen. Aange lomen voor kennisgeving. b. Een brief dd 13 Juni jl. nr 147 van hetzelfde college, ten geleide van hot door hen goedgekeurd raadsbesluit van 31 Mei 1934 nr. 18 tot aanvaardiug van het door wijlen Mw. Maartje Thomasz, wed. P. v. d. Oord, aan de gemeente ver maakte legaat Als voren. c. Een brief dd. 13 Juni j.L, nr. 147 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesloit van 31 Mei 1934 nr. 20 tot verhuur van een ten Zuiden van de Hooftstraat gele gen terrein aan de R. K. VVoningbouw- vereeniging „Goed Wonen". Als voren. d. Een brief dd. 13 Juni JL, nr. 147 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen voor zooveel noodig goedge keurd raadsbesluit van 31 Mei 1934 nr. 23 tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan het Heiligland, aan A. Kok. Als voren. e. Een brief dd. 30 Mei 1934, nr. 157 van hetzelfde college, ten geleide van de door hen gesloten gemeenterekening over 1931. Als voren. f Het beredeneerd verslag van het geen met betrekking tot de verbetering der Volkshuisvesting in deze gemeente gedurende het jaar 1933 is verricht. Als voren. g. Een brief, ingekomen 8 Juni 1934 van de broederschap van gemeente ontvangers, ten geleide van een af schrift van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, verzoeken de maatregelen te treffen ter bevorde ring van centralisatie van de financieele administratie der gemeente en hare be drijven. bij welken brief aan de Gemeen teraden wordt verzocht, bij vaststelling van verordeningen met de in het adres geuite wenschen zooveel mogelijk reke ning te willen houden. Als voren. h. Een brief dd. 20 Juni 1934 van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", ten geleide van een op de bondsvergade ring aangenomen motie, met betrekking tot de loonsverlaging. Als voren. i. Besluiten van Burgemeester en Wethouders d.d. 8 Juni 1934 tot goedkeu ring der rekening 1933 van het gemeen telijk pensioenfonds en -ongevallenfonds en tot vaststelling der batige saldi en houdende het voorstel het verslag over 1933 van deze fondsen voor kennisge ving aan te nemen. Als voren. j. Een besluit dd. 15 Juni 1934 van Burgemeester en Wethouders tot aan koop van gedeelten der voortuinen aan de Oostzijde van den Kennemerstraat- weg. Als voren. k. Een brief dd. 17 Juni 1934 van den heer H. Jansen, daarbij nogmaals ver zoekende een arbitrage-commissie te willen benoemen inzake de levering van de meubileering voor het gebouw van den Keuringsdienst vóór waren. Als voren. Mej. Carels nam nog steeds het zelfde standpunt in en kon zich dus niet met het voorstel vereenigen. De heer Stoutjesdijk sloot zich hierbij aan en dit te meer omdat hij een gelijke ervaring als de heer Jansen met de gemeente hed gehad. Hij was dus voor een commissie van arbitrage. Weth. Westerhof oordeelde het ontoelaatbaar dat de heer Stoutjesdijk een beschuldiging deed aan den raad. 1. Een brief, ingekomen 5 Juni 1934 van het Bestuur der Vereeniging voor Zuigelingenbescherming, ten geleide van de begrootingen voor 1935. Te behandelen bij de gemeentebegroo- ting 1935. m. Een brief dd. 23 Juni 1934 van het Comité, voor tooneeluitvoeringen, ver zoekende ten behoeve van het tooneel- seizoen 1934-35 een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Te behandelen bij de gemeentebegroo- ting voor 1935. n. Een brief dd. 13 April 1934, nr. 4051 afd. V.H M O. van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en een brief van Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 20 Juni 1934, nr. 252, ten geleide van een afschrift van een uit treksel uit het Koninklijk besluit van 12 Juni 1934, nr. 61, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 8 Maart 1934, nr. 13, tot vaststelling eener veror dening regelende het heffen van scnool- ge'.den voor het onderwijs aan de Han delsavondschool. Aangenomen voor kennisgeving. o. Een adres dd. 14 Juni 1934 van het Alkmaarsch Drankweer-Comité verzoe kende den verkoop van alcoholhoudende dranken tijdens de kermis te verbieden. Afgewezen. Op verzoek deelde de voorzitter mede, dat drankmisbruik zal worden tegen gegaan, p. Een adres, ingekomen 21 Juni 1934 van het Bestuur van den Nederlandschen Federatieven bond van personeel in openbaren dienst, verzoekende de door het personeel der gemeente te betalen pensioenpremie niet tot 10 te verhoo- gen of indien dit wel zal plaats heb ben de salarissen overeenkomstig te verhoogen. Afgewezen. q. Een adres van den heer G. Straver, arts, alhier, te kennen gevende voor de door het ontslag aan den heer R. G- C. Schröder vrij-gekomen betrekking van gemeente-geneesheer in aanmerking e willen komen. Te voegen bij de overige sollicitatie stukken. De voorzitter sprak woorden van waardeering aan het adres van Dr Schröder, onder instemming van den raad en uitte den wenscL dat Dr Schröder nor vele jaren zijn ambtsbe zigheden zal kunnen vervullen, r. Een provinciaal blad nr. 60, hou dende het besluit van Gedeputee'rde Sta ten dezer provincie van 28 Maart 1934 nr. 228, tot wijziging der besluiten I en II van 9 October 1929 nr. 39, betreffen de de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Aangenomen voor kennisgeving, s. Een afschrift van een brief dd. 28 Juni 1934 van Burgemeester en Wethou ders aan Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, naar aanleiding van een adres van H. Jansen inzake de levering van de meubileering voor het gebouw van den keuringsdienst voor waren. Als voren. t Een brief dd. 28 Juni 1934, nr. 8211, afd. V.H.M O. van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende de goedkeuring van het raads besluit van 31 Mei 1934 nr. 12 tot vast stelling eener verordening, regelende het van gemeentewege in bruikleen ver strekken van boeken en leermiddelen aan leerlingen van het Murmel lius- Gymnasium, van de Handelsschool en van de Handelsavondschool. Als voren. u. Een brief dd. 28 Juni 1934, nr. 8212, afd. V.H M.O. van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende de goedkeuring van het raads besluit van 31 Mei 1931 nr. lee, tot nade re vaststelling van verordeningen, rege lende de bezoldiging van het onderwij zend personeel aan 't Murmellius-Gym- nasium, aan de Handelsschool en aan de Middelbare Handel' avondschool voor handels- en kantoorbedienden. Aangenomen voor kennisgeving, v. Een brief dd. 29 Juni 1934 van Mej. A. C. G. Romunde, daarbij verzoekende haar ontslag te willen verleenen *ls onderwijzeres aan de Rochdaleschool. Het gevraagde ontslag werd eervol verleend met ingang van een door B en W. te bepalen datum, onder dankbetui-, ging voor de aan de gemeente bewezen diensten. w. Een adres dd. 28 Juni 1934 van het Hoofdbestuur der Noordholl. Vereen. „Het Witte Kruis", verzoekende voor het jaar 1935 een subsidie te verleenen ten behoeve van de door de vereeniging geëxploiteerde ontsmettingsinrichtingen. Te behandelen bij de gemeentebegroo- ting voor 1935. x. Een besluit dd. 27 Juni J.L, nr. 35, van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, tot verdaging hunner beslissing om trent het raadsbesluit van 31 Mei 1934 nr. 7 tot overneming van de Korte Lyceumstraat Aangenomen voor kennisgeving, ij. Een besluit dd. 27 Juni jl. nr. 35 -.V van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, tot verdaging hunner beslissing om trent het raadsbesluit van 31 Mei 1934, nr. 19, waarbij aan Burgemeester en Wethouders machtiging is verleend tot aankoop van een gedeelte der voortui nen aan de Oostzijde van den Kenne- merstraatweg. Als voren. z. Een adres dd. 29 Juni 1934 van den heer R. G. G Schröder, verzoekende hem te vergunnen na beëindiging van zijn functie als stadsarts recepten voor den Gem. Geneeskundigen dienst voor te schrijven. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. aa. Een brief dd. 27 Juni jl., nr. 188 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, ten geleide van het door hen goed gekeurd besluit van Burgemeester en Wethouders van 15 Juni 1934 tot aan koop van gedeelten der voortuinen aan de Oostzijde van den Kennemerstraat- weg. Voor kennisgeving aangenomen. bb. Een brief dd. 27 Juni jl., nr. 189 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 31 Mei 1934 nr. 9, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Bis schop Bottemannestraat, aan J. Glas te Heiloo. Als voren. cc. Een brief dd. 27 Juni jl., nr. 189 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 31 Mei 1934, nr. 9, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Bis schop Bottemannestraat, aan A. Groot te Heiloo. Als voren. dd. Een brief dd. 27 Juni JL, nr. 189 van hetzelfde College, ten geleide van he. door hen goedgekeurd raadsbesluit van 31 Mei 1934 nr. 10, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Dr. Schaepmanstraat, aan V. L. M. Jonker te Heiloo. Als voren. ee. Een adres dd. 9 Juni 1934 van 3en heer J. Met c.s., bewoners van de Nieuwpoortslaan, verzoekende voortaan bij motorraces ook den toegang tot het sportpark aan de Nieuwpoortslaan open te stellen. Zie punt 5. ff. Een adres dd. 28 Juni 1934 van hot Bestuur der Vereeniging „Hulp aan spraakgebrekkigen", verzoekende ten behoeve van een op te richten cursus voor spraakgebrekkige schoolkinderen, een subsidie uit de gemeentekas te mo gen ontvangen. Te behandelen bij de begrootng. - (Ontvangen per draadlooze telefoon). T 1931 1934 1915 1930 STAATSLEENINGEN. 4 4 5 Ned-Indië 5'A Duitschland BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex 40 afst Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND BUITENL Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor Mij. i Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Per lak Coutinenta' Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Paciiic §Noteering per 50. 'Exdividend. fExclaim. PROLONGATIE Vor Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 101V, ion/, 100'/, 33% 35%-j 100./, 35 «8% 37»/, 42'/, 54% 74'/s 37 l/t 981/4 42./, 54./, S7/8 37 37.1/4 49»/s 20oV, 2117/g 69% 204 212./, 691-74 212i/,-3 212% 251 8u/,6 23 4% 8?/s 23»/g 47/8 201/g 8% 20% 160 84 70 17 10.20 160 161 160./, 1231/, 7% 157% 7»/< 157 138 158% 90% 107/g 4% i"-8/8' 90'/, HP/g-l 5i!u 5-VM 5% 102'/, 62 431/, 53»/4 2% 102%-3 102|-3j 43 3% 34% 3% 146 331/g 132% 132 145 34 132V, 132 132 1431/, 132% 357, 14% 72»/8 14ty4 71V» ge koers 1 pCt Heden I pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Helga) Bazeli Weenen p Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers 147i/, 7 46 56.40i 9 72 34,45 4S00 00 00 33 30 38 45 37.45 12.65'/, Koers op heden 2 uur 1.471/, 745.; 56 50 9 721/. 34.45 48 00 00.00 33 45 38 50 37 50 12.66

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9