ALKMAARSCHE COURANT Gemeenteraad van Alkmaar. Haar avonturier. !f-cuU£etoti DAN ZIT AAN ELK PAK RADION OOK NOG EEN GE5CHENKENB0N feooeeo RadiopcOQtatHma ooooo*»| Provinciaal Tlieuws No. 156 VRIJDAG 6 JULI 1934 HEILOO. (Vervolg.) De heer Woldendorp zeide, dat de commissie tegen opheffing van de Konings wegschool was. Spr. was voor opheffing van de eerste school aan de Laat. De voorzitter beantwoordde den spr .Tegen den heer Vogelaar zeide spr., dat het voor hem een teleurstelling was, dat twee le den dér commissie niet aanwezig waren. De heer Vogelaar: Het advies van de commissie is toch niet gevolgd. De voorzitter zeide, dat verschillende mogelijkheden onder de oogen zijn gezien Algemeen was het oordeel, dat een oplos sing door combinatie van le en 2e klassen moest worden voorkomen. Onder de oogen is gezien opheffing van ,een opleidingsschool en een niet-opleidings- school. B. en W. oordeelen het moeilijker kinderen van een opleidingsschool over te brengen naar een niet-opleidingsschooi, dan kinderen over te brengen van een niet- opleidingsschool naar een andere niet-oplei- dingsschool. De moeilijkheid deed zich voor, dat 9 kinderen, (jie naar een opleidings school wilden, naar een niet-opleidings school moesten worden verwezen. Willekeur zou dit tengevolge hebben. B. en W. hebb<n daarom aan beide opleidingsscholen de vor ming aan een le klas gelaten. Opheffing van de Hofdijkschoo! (Konings weg) leidde ook tot moeilijkheden. Het voor stel van B. en W. geeft geen afdoende oplos sing. Blijft de toestand zoo, dan zal een van de scholen moeten worden opgeheven. Een jaar uitstel is echter wel wenschelijk. Welke school het volgend jaar opgegeven moet worden weten B. en W. niet. Het voorst :1 bindt alleen voor den cursus 1934—1935 De kwestie van een boventallige onderwij zer is een kwestie waarover alleen de ge meente te zeggen heeft. Spr. verwacht niet, het rijk het door den heer Vogelaar ge vreesde gevaar, gezien de wetswijzi ging. Ten aanzien van het ontslaan van een onderwijzeres, deelde spr. mede, dat deze den wensch zelf te kennen heeft gegeven en thans een verzoek om afkeuring heeft in gediend. Ten aanzien van het rapport van den in specteur zeide spr., dat B. en W. dit met ge noegen hebben gelezen. Deze oordeelt 2 op leidingsscholen in Alkmaar noodig. Spr. had van den heer Vogelaar dan ook een an der geluid verwacht. Spr. verwacht, dat ook de bijzondere scholen zullen komen tot kwee- kelingen met akten, 800 is 75 pCt. van het aanvangssalaris voor een onderwijzer. Spr. beantwoordde voorts de vragen van den heer Keesom over de Nicolaas Beets- school en verklaarde het opgemerkte ver schil in cijfers nader. Voor het volgend jaar bestaat voor die school niet zoo'n groot ge vaar. De aanstelling van leerkrachten aan de school van den heer Barkman, buiten voorkennis van B. en W., hebben B. en W. gewraakt en de toezegging werd verkregen, dat dit niet meer zal voorkomen. De cijfers van het leerlingenaantal loopen steeds op en neer. Vermoedelijk zal dat cijfer wel gelijk blijven. De plaats van mej. Romunde zal door een tijdelijke leerkracht vervuld wor den. Er komen tijdelijken aan de Rochdale de Tesselschade- en de Hofdijkschool. De heer Vogelaar was van oordeel, dat men geen reden had te klagen over zijn niet bijwonen van commissievergaderin gen. Dit aan het adres van den heer Bakker. Hij heeft het betreurd, dat aan de leden niet te voren gevraagd is of zij aanwe zig konden zijn. Spr. was door het betoog niet veranderd. Rust is één van de voor waarden voor goed onderwijs. En 't voorstel is een lapmiddel en schept onrust. Aan een 7é O.L. school bestaat geen behoefte en voor 9 leerlingen kunnen wij toch geen heel school handhaven. Voor spr. is het de vraag of het goed is geweest opleidingsscholen in te'stellen. Voor de andere scholen gaan or ook naar de middelbare scholen en dikwijls met niet minder goede cijfers. Het bezwaar van B. en W. ziet spr. niet, als men niet gaat zeggen: „je kind is niet geschikt voor een op leidingsschool", en de mogelijkheid van on derwijs laat, dat aansluit bij het M.O. Spr. geloofde voorts niet, aat de regeering de bedoeling heeft gehad, dat de gemeenten leerkrachten op wachtgeld stelt voor reke ning van het rijk en de gemeente kweekelin- gen met akten laat aanstellen. Bovendien is Eta qpisode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van O. P. BAKKER. 32). „U is mijn gevangene!" „Waarom?" ,,U bekent kapitein Saxon te zijn U heeft in Maagdenburg aan de vijandelijke zijde .ten. U heeft den strop verdiend Wachtmeester, knevel hem". „Luitenant", zei Melchior. „ik „Hebben de officieren van Von Pappen- heim het eerewoord afgeschaft?" vroeg Saxon nieuwsgierig. Een glimlacn verscheen op de lippen der andere ruiters. Jörgen kreeg een hoestbui ,Wat bedoel je?" zei Saxon. „Ik geef u mijn eerewoord, dat ik geen poging zal doen te ontvluchten", vervolgde hij. „Bovendien wij tweeën en een heel escadron". De luitenant was geprikkeld, maar hij was een verstandig man. „In orde. Ik neem uw eerewoord aan", be sloot hij, onwillekeurig onder den indruk van de krachtige persoonlijkheid van den avon turier. Beneden gekomen, zadelde Melchior Bal- <kr, nam de pistolen uit de halsters, ook van zijn paard en gaf ze aan Rudolf ter bewa ring. De luiten-o' l-m',goedkeurend. de bezuiniging van nul en geenerlei waarde. Sr. diende mede namens den heer Hoijtink het voorstel in om één van de opleidings scholen op te heffen. De heer v. d. V a 11 "oordeelde, dat men verkeerd doet jeugdige krachten op een laag salaris aan te stellen. Men doet beter de on derwijskrachten op 60-jarigen leeftijd te pen- sionnteren en op deze wijze voor jongeren plaats te maken. Weth. Westerhof oordeelde, dat de oplossing een compromis moet zijn. De raad staat voor 't opheffen van een school in twee helften. De een is voor opheffing van een opleidingsschool, de ander voor opheffing van een gewone. Men kan het volgend jaar afwachten. Het plan van nu kost geen boventallige krachten meer en in de stad stemt het tot bevrediging. dat dit jaar aan iedere school een le klas wordt gevormd. Spr. betoogde voorts, dat vele onderwijskrachten in het samenvoegen van klassen een voordeel zien en het is we! gebleken, dat h^ onderwijs ten plattelande, waar dat regel is. niet slechter is. Combinatie vordert van de leerkrachten echter een grooter offer aan arbeid, doch dit offer dient gebracht te worden. Daardoor zal het mogelijk worden de twee opleidings scholen ook het volgend jaar te behouden. Spr. drong er voor dit jaar op aan de bijlage aan te nemen, nu het niet meer kost. Het zal ook blijken te zijn in het belang van het onderwijs. De heer Keesom vroeg nog nadere in lichtingen, aangezien hij niet bevredigd was. De voorzitter gaf het gevreesde fiasco aan den heer Keesom toe, doch oor deelde, dat het ook moest gebeuren als het rijk „neen" zei. Deze zienswijze werd door mej. Carels gedeeld. É«e heer Keesom oordeelde, dat het in de toekomst zal moeten komen tot combinatie van klassen en zag daarin ook geen bezwaar, als het aantal leerlingen niet te groot wordt. De voorzitter oordeelde dit een zaak voor later en merkte op, dat er gemeenten zijn die de boventallige krachten afschaffen en er kweekelingen voor aanschaffen. De heer Vogelaar trok zijn motie, die niet voldoende ondersteund werd, in, doch zou tegen de bijlage stemmen. De heer Sietsma zeide nog, dat de heer v. d. Vall ten onrechte concludeerde, dat hij de aflossing voor tewerkstelling van jeugdige krachten ideaal oordeelde en deelde nog mede, dat hij sympathiek stond tegen over de motie Vogelaar, doch die niet steunde, omdat hij één jaar wilde wachten. De bijlage werd hierop aangenomen met 17 tegen 2 stemmen met de stemmen van de heeren Vogelaar en Hoytink tegen. De heer Venneker was vertrokken. Vragen van den heer Keijsper. De heer Keijsper had de volgende vragen ingediend: Ondergeteekende, lid van Uwen raad, ver zoekt in de raadsvergadering van 5 Juli het college van B. en W. onderstaande vragen te mogen stellen: 1. Is het juist, dat B. en W. het aantal ventvergunningen hebben uitgebreid tot 45, alhoewel reeds eerder door het college was gepubliceerd, dat het maximum aantal ijs- ventvergunningen 40 zou bedragen? 2. Wisten B. en W. dat de 5 later uitge geven ventvergunningen ten goede zouden komen aan een firma buiten óe stad, terwijl de Alkmaarsche firma's bijna overal elders geweerd worden? 3. Indien bovenstaande vragen bevestigend beantwoord worden, zijn B. en W. dan niet met mij van oordeel, dat het on;uist is aldus te handelen wijl daardoor de Alkmaarsche firma's worden achter gesteld bij de met- ingezetenen, en bovendien de raadscommissie ter bestudeering van het ventvraagstuk B en W. beeft geadviseerd als basis te nemen het aantal venters dat ook het vorige jaar een vergunning had waarbij kennelijk de bedoe ling voorzat dat een firma buiten óe stad niet meerdere verkoopers zou krijgen dan in 1933? 4. Willen B. en W. ook mededeelen welke motieven er toe hebben geleid om van het oorspronkelijke getal 40 af te wijken en het maximum aantal ventvergunningen op 45 te stellen? Spr. herinnerde aan het adres van de bloemenventers. met het gevolg, dat een commissie werd ingesteld- Spr. herinnerde aan het betoog van wethouder Westerhof. die zich voor vrijhandel verklaarde, doch de vrijheid heeft grenzen. In de commissie is gebleken, dat het een uiterst moeilijk vraagstuk is. De bode bracht roomijs binnen. (Gelach). De heer K e ij s p e r Ja, wij weten wel, hoe het hoort. Spr. wees er op. dat in 10 omliggende plaatsen het voor Alkmaarders onmogelijk is. daar met ijs te venten. Het wordt daarom tijd, dat althans de Alkmaar sche ijsbereiders bescherming krijgen. Hij hoopte, dat men uit de kwaliteit van het product zal concludeeren, dat het product het waard is De commissie onderzocht ook het vent vraagstuk in anderen zin. Het beste zou zijn, wanneer met de aangrenzende gemeenten een overeenkomst gesloten kon worden, waar door het venten vrij werd gegeven. Spr. oordeelde het niet juist om de bedoe ling van de ventverordening te interpreteeren. Waarvoor dient anders de commissie? Na het antwoord van B. en W kan deze vraag vervallen. De commissie heeft bedoeld, het aantal vergunning stop te zetten, doch het is frapant, dat de 5 nieuwe ten goede zijn gekomen aan een bedrijf van buiten. Wethouder v. Slingerland antwoord de op vraag één bevestigend, doch merkte op, dat het getal van 45 beneden het getal is gebleven, door de commissie gevraaga. Op vraag twee zei spr., dat het B en W. niet bekend was, dat die 5 yergunningen ten goede zijn gekomen aan een firma buiten de stad. De vergunningen zijn op naam van de venters en twee zijn er reeds weg. De firma Laan heeft die vergunningen voor anderen gevraagd en spr. heeft geantwoord, dat deze daarvoor niet in aanmerking kwam. Spr. oordeelde het overigens moeilijk om de ven ters te verplichten bun artikelen van Alk maarsche firma's te betrekken of uitsluitend voor de Alkmaarsche inrichting te ven ten. Het is mogelijk, dat een firma van bui ten betere voorwaarden geeft. De materie is moeilijk. Sluiten wij ie grenzen en wij wor den met gelijke munt terug betaald, dan be wijzen wij Aikmaar geen dienst. B. en W denken wel aan een uitsterf-systeem. Het getal is van 40 op 45 gebracht op verzoeken van werkloozen, die waren ingekomen en krach tige argumenten hadden. Persoonlijk had spr. zich tot 40 willen blijven bepalen. Elke beperking laat te wenschen over. De heer K e ij s p e r wenschte geen pleidooi te houden om Alkmaar dicht te timmeren. De commissie wil contact met de buitenge meenten, om te bereiken, dat dit daar niet gebeurt. Vrijhandel kan niet eenzijdig ge handhaafd worden. Het is alleen maar for meel juist, dat B. en W binnen het door de commissie gewenschie getal zijn gebleven. E>e commissie heeft gewild, dat geen stroo- mannen de zaak van buiten konden comple- „Laat den kapitein het zwaard behouden", zei hij. „Opzitten", klonk het bevel en de troep stelde zich in beweg ng. Saxon had in 't geheel niet naar Lize om gekeken. Uit het keukenraam keek een oude, ge bochelde, bijna in lompen gehulde vrouw het gelaat zwart van roet, het escadron na. „O God! Annette", zei ze, „de huzaren hebben kapitein Saxon en Melchior meege nomen" en ze viel neer op een stoel, de handen voor haar vuil gelaat gedrukt. „Freule Marion", anwoordde Annette, „hij heeft het zoo gewild. Hij zal zijn goede rede nen daarvoor gehad hebben". „Maar waarom stellen jullie allemaal zooveel vertrouwen in kapitein Saxon?" vroeg ze, niets liever wenschend dan zijn lo» te hooren. „Als u hem langer kende!" antwoordde Annette, „zou u dat niet vragen, freule". Ondanks haar groot vertrouwen was Ma rion onrustig, en toen op haar kamer het kristal van den spiegel haar gelaat weer kaatste, met de zwarte roetvlekken en de kunstig misvormde neus, lachte ze niet, zoo als ze in gewone omstandigheden zeker zou hebbben gedaan. Ze voelde zich zoo ellendig en ze zag alleen de droeve oogen, de tranen, die langzaam over haar wangen biggelden en witte stree- pen achterlieten op haar zwart gezicht. „Een tooneelspeler met een gebroken hart" dacht ze, en met gebogen hoofd bleef ze eenige oogenblikken zitten in diepe overpein zingen verzonken. Dan scheen ze eensklaps al haai zelfbeheersehiug terug te krijgen.. „Neen", zei ze. „Dat zal niet gebeuren. Dat wil ik niet. Ik wil niet, dat hij naar Von Pappenheim zal gaan om voor mij in de bres te springen. Om mij te redden wil hij zichzelf aanbieden. Hij heeft niets anders te geven dan zijn leven en dat wil hij offeren voor mij. Ik zal hem vrijkoopen. Al zal het mij al mijn bezittingen kosten. Als ze hem ter dood brengen, mogen ze mijn leven ook nemen". Nu Saxon er niet was, keerde de oude tiots terug. Ze riep Rudolf en sprak: „Rudclf, ik wil naar veldmaarschalk Von Pappenheim. Ik wil i.iet dat kapitein Saxon vermoord wordt". Ze keek Rudolf scherp in het gezicht, zag de ernstige, bezorgde uitdrukking in zijn oogen. Hij trachtte tegen haar te glimlachen, maar er lag zoo iets droevigs in, dat het een grimasse geleek en Marion voelde zich nog ongeruster worden. „Ontken het maar niet. Hij is in doodsge- gevaar. Ik zie hoe bezorgd u zich over hem maakt. Hebt u een wagen? We rijden dade lijk naar het legerkamp". 'Rudolf wilte tegenwerpingen maken, maar ze weerde die vlug af. „Geen woord meer" en haar stem kreeg dien gebiedenden, trotschen toon, die in de laatste dagen verdwenen scheen. „Wij gaan naar veldmaarschalk Von Pap penheim, U kunt dan Lize mee terugnemen. Op geld behoeft u niet te zien". „Geld is heelemaal niet noodig, freule Ma rion. Maar de kapitein heeft gezegd, dat u hier zoudt blijven en als hij binnen een et maal niet terug was, moest ik u een brief overhandigen". „Geef mij dien brief", sprak ze. „Neen", antwoordde Rudolf. „ik heb het Zaterdag 7 Jnli. DAVENTRY. 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Westen, Studio- orkest olv. Thomas. 1.20 Commo dore Grand-orkest olv. Muscant. 2.20 Dansmuziek. 2.50 Het Belfas- ter Omroeporkest olv. E. G. Brown. 3 50 S. Baynes' licht orkest m. m. v. A. Winn, sopraan. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.45 Cricketverslag. 6.55 Sportpr. 7.10 Welsch intermezzo. 7 25 Het orkest van H. M. Irish Guards olv. Luit. J. L. T. Hurd. 8.05 Gr.pl. 8 35 Jack Hylton en zijn orkest. 9.20 Ber. 9.45 Het BBC-Theater-orkest olv. S. Robin- son. 10.50 Voordracht. 10.55 12.20 Ambrose en zijn orkest. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest- concert. 12.20 Het Goldy-orkest. 8.20 Calvet-kwartet en Yvonne Brothier, zang. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.20 Omroeporkest o I. v. Reesen. 5.205.50 Gr.pl. 8.35 Zie Daventry. 9.20 Rep. 9.50 Om roeporkest o. 1. v. Mahler. 11.05 Piano-recital V. Fischer. 1120 12.35 Dansmuziek KEULEN, 456 M. 6.20 Gr.pl- 7.20 Blaasconcert o. 1. v. Handel. 12 20Akensch strijkorkest o. 1. v. Jessnitz. 2.20 Gr.pl. 4.20 Concert. 7.20 Omroeporkest olv. Buschkötter. 8.20 Wedstrijd voor Omroepers en bor.te avond. 11.10—120 Vervolg bonte avond. ROME, 421 M. 8.35 Gr.pl. 9.05 „La conquista d: New York", spel van Nizza en Morbelli. Muziek van Dax. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12 20 Gr.pl 1.30-2.20 M. Alexys' orkest. 5.20 en 6.20 ür.pl. 6.50 Concert, zang, viool en piano. 8.20 Gr.pl. 9.20 Cab.-pr. 10.30—1'2.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.302.20 Grj)l. 5.20 Max Alexys' orkest. 6.35 Gr. pi. 8 20 Salon-orkest. 9.05 Gr.pl. 9.20 Salon-orkest 10.3012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Wir suchen den besten Rundfunksprecher", radio-wedstrijd en bonte avond. 10.20 en 11.05 Ber. 11.20 Feestuurtje v d. Hitler-jeugd. 12 05—12.20 Verv. v. d. Bonte Avond. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventrv 10.3511.05, West. Reg. 12.20—17.35, Daventry 17.35—24.—. Lijn 4: Keulen 10.35—16.20, Koningsbergen 16.2017.20 Brus sel 17.20—24.—. teeren. De commissie wil beperking en geen uit sluiting. De commissie verzet zich tegen uit breiding. Alles was voorkomen, wanneer men de nieuwen gevraagd had of zij voor een in Alkmaar gevestigd bedrijf werkten. Om ondersteunden maar los te laten op hen die regelmatig van een bedrijf bestaan oordeelde spr. onjuist. Spr. verzocht den raad B. en W. uit te noodigen het daarheen te leiden, dat meerdere vergunningen aan firma's van buiten, dan ze in 1933 hadden, worden ingetrokken. Weth. Westerhof Dat kan niet. De heer K e ij s p e r Waarom niet? De heer v. d. V a 11Dat is monopolie De heer K e ij s p e r Elke beperking gaat in die richting. De heer v. d. V a 11 vond de bedoeling van de commissie niet in de vragen neergelegd. Hij oordeelde het standpunt van den heer Keijsper zeer gevaarlijk. Uitvoerig betoogde spr. dit nader, waarbij hij betoogde, dat er zoo min mogelijk belemmeringen gelegd moeten worden. Er behoort waardeering voor te zijn, dat de menschen alles aangrijpen om hun gezinsinkomsten te vergrooten. Spr. maande tot voorzichtigheid. De be perking van 45 vond hij al erg. Spr. is voor vrijheid in eigen land en eigen plaats. De heer v. D r u n e n oordeelde ook, dat het niet aangaat, de verkoopers te binden aan de bereiders in Alkmaar. Eén van de nieuwen kon geen contact krijgen met Alk maarsche leveranciers. Spr. vroeg of de man, waarvan de wethouder een schrijven voorlas, geweigerd moet worden. De heer Vogelaar oordeelde, dat men de groote alures van den heer Keijsper niet moest aannemen. Zouden hier de win kels kunnen bestaan alleen van het Alk maarsche publiek? De buitengemeenten vormen een groote klant voor de stad. Wij mogen door kleine speldeprikjvs, de goede verstandhouding met de buitengemeenten niet in gevaar brengen. Spr. paste er voor uit te spreken, dat wij venters van buiten moeten weren en maatregelen in het belang van de openbare orde mogen daarvoor niet worden gebruikt. Mr. Langeveld achtte het genoeg zaam bekend, dat de V.B. den vrijhandel als een hoog goed in zijn vaandel voert. Zijn fractie is tegen een dergelijk stedelijk mono polie, dat ons naar de middeleeuwen terug voert. Spr. vereenigde zich met het betoog van de heeren Vogelaar en v. d. Vall en oor deelde, dat men zich op het standpunt van de vrije concurrentie moet stellen. De heer Sietsma sloot zich aan bij de in de K. v. K. naar voren gekomen inzichten. De heer H o ij t i n k wees er op, dat er den kapitein belocfd". Zij haalde de schouders op. „Ik heb hem niet meer noodig. Het bewijst reeds, dat hij met de mogelijkheid niet te kun nen terugkeeren rekening hield. Hebt u een wagen. Gaat u mee?" „Ik heb geen karos, slechts een huifkar", antwoordde Rudolf. Zijn tegenstand werd zwakker. Hij wist nog niet dat freule Marion altijd haar zin doorzette. „En ik zal mee gaan, als Annette het goed vindt". Maar Annette zei: „Het bevel van kapitein Saxon moet opgevolgd worden". „Maar als ze hem doodschieten! Hij is dwaas genoeg om zich te laten vermoorden, als hij meent mij er door te kunnen redden. Begrijp dat toch. Annette. En ik ben rijk ge noeg om hem vrij te koopen. Voor geld krijg je bij Von Pappenheim veel gedaan. Ze heb ben het daar altijd noodig". Toen begon ook Annette te aarzelen. „Freule Marion", zei ze, „u heeft gelijk. Die mannen zijn nu eenmaal ezels. Vooruit, span den wagen in". „Wilt u zoo mee?" vroeg ze aan Marion Zeker", klonk het antwoord. „Dan zullen ze mij onderweg zeker niet lastig vallen". En ondanks den ernst van den toestand verscheen er een glimlich op de gezichten der beide vrouwen. Tien minuten later reed de huifkar over den landweg. Op de voorste tank zat Rudolf en een van de knechten, achterin Marion, nog steeds als een oude vrouw vermomd. Langs denzelfden landweg ongeveer met een uur voorsprong, reed het escaoron hu zaren. verschillende kleine kooplieden uit Alkmaar naar buiten trekken. Voor Alkmaar zou het moeilijkheden kunnen opleveren. De voorzitter oordeelde, dat men den heer Keijsper dankbaar kan zijn want nu is wel gebleken, dat de raad wil, dat Alkmaar het middelpunt in N.-H. blijft. Wij dienen vast te stellen, dat Alkmaar niet aan sluiting van de grenzen denkt. De heer K e ij s p e r zeide, dat niemand in de commissie een ventverbod wil. Alleen het feit, dat Alkmaarders in 10 omliggen de gemeenten geweigerd worden met ijs te venten, bracht de commissie er toe een op lossing voor die uitstelling te zoeken. Prin cipieel is de commissie het met de naar voren gebrachte geluiden eens. In antwoord op de vraag van den heer v. Drunen zeide spr., dat er reeds te veel vergunningen zijn en dat een grens gesteld moet worden. Spr. had overigens geen behoefte zijn motie te zien verwerpen. Hierop volgde sluiting der vergadering RECTIFICATIE. In het raadsverslag van gister wordt ge sproken over geldleening Men leze hiervoor 4 1/4 Bij het debat over de verbetering van de Nieuwe Hoornsche vaart staat, dat de heer Westerhof betwijfelde, dat Oost 32000 kost en eventueel plan West 45000. Men leze voor het woord „betwijfelde" het woord „becijferde". Op uitnoodiging van het bestuur der V. V. V. kwamen Dinsdagavond de besturen van V.V.V. „De Hanze" en de „V.E.M.I.n bijeen, teneinde het zomerprogram te bespre ken. De vraag werd gedaan of men kon samenwerken, welke vrar.g bevestigend werd beantwoord. In het bestuur van de V.V.V. heerscht geen eenstemmigheid over de plaats waar de verlichtingsavond zal plaats hebben. In de ledenvergadering van de V.V.V. was de wenschelijkheid besproken de verlichting aan te brengen in de Nieuwe Laan (tegenover „Ter Coulster" en in het z.g. Nieuwe Tuindorp en de Buurt. De ver gadering onderstreepte die meening, zoodat men dit jaar niet op „Nijenburgh" gaat. Zoo mogelijk zal men (in overleg met D. O. V. E. S.) een marmergroep opstellen in „Ter Coulster". Ook sprak „De Hanze" zich uit voor een verlichting van den Stationsweg, mits de V.V.V. zich een offer getrooste. Nadat was vastgesteld dat de V.V.V. zich niet financieel kon interesseeren voor ver lichting Stationsweg e. d. wegen (wat h. i. behoort tot de taak van de middenstandsbon den) werd besloten een beroep te doen op de burgerij om luurtcommissies te vormen die voor verlichting zullen zorgen tusschen Op den hoek had de luitenant „halt" ge commandeerd om de wachtposten gelegen heid te geven zich bij den troep te voegen en klonk het: „Voorwaarts". Melchior had den luitenant verzocht niet te wild te rijden, daar zijn meester gewond was en de huzaar, die in een vroolijk humeur was. had daarin toegestemd. Twee vogeltjes waren in zijn kooitje ge vlogen en voor zijn geestesoog zag hij schit terende toekomstbeelden. Vol vreugde reed hij den kapiteinsrang tegemoet. Saxon voelde meer en meer zijn krachten herstellen door den heerlijken rit op Bal- der's rug, die vroolijk m-t de andere paarden meedanste in den zonnigen, vroegzomerschen middag. Het zachte, geurige briesje suisde verkoelend om zijn hoofd en dreef de wazige, witte vederwolkjes in de hooge, blauwe lucht naar het westen. Zon en wind goten staal in zijn bloed. Hij voelde een vreemde, vreugde, ondanks de sombere omstandigheden, de ze kerheid, dat Marion voorloopig veilig was, vervroolijkte zijn stemming Wat hemzelf betrof, hij nam den ernstigen toestand op met groote luchthartigheid Ze ker, de strop hing dreigend aan den balk, maar hij had herhaaldelijk den dood in het gezicht gezien. Het gevaar was nu eenmaal het avontuurlijke en het aantrekkelijke tevens in het krijgsmanleven. En zoo reed hij steeds vroolijker verder. Hij voelde zich zoo prettig weer boven op zijn paard en onwillekeurig kwamen hem eenige woorden te binnen (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5