DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mededeelingen over de Duitsche gebeurtenissen. het juiste schijnt men niet te weten te komen. No. 160 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. 136e Jaargang DxiqeÜikscfi Omczicht HITLER MET VACANTIE. !BuUenlattd reorganisatie oranienburg. s.a. bewakers naar huis ge zonden. gang' j J Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE QURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. Dinsdag fO Juli 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Omtrent het geruchtmakende gebeurde van Wiessee, publiceert het Hongaarsche dagblad Nemezetti Ujzag een uitvoerig ver haal van een S.S.-man, die op 2 Juli met den correspondent van dit blad met een auto naar de Tegecu en vandaar naar Wiessee is gegaan. We vertalen het verhaal uit het Duitsch en hieruit blijkt, hoe Röhm, die vroeger arm was, in den loop der tijden een geweldig vermogen had bijeengesleept en bij zijn dood ongeveer de rijkste man van Beie ren was. Om aan geld te komen heeft Röhm zich van de meest misdadige methodes be diend. Hij schrikte er niet voor terug huis zoekingen te doen houden bij weerlooze bur gers en daarbij persoonlijke voorwerpen van waarde mee te nemen. Met zijn directe me dewerkers vormde hij een ware roofbende. Toen nu Hitier, die op de hoogte was van de samenzwerings-plannen, die in dit milieu werden uitgewerkt, Vrijdagavond van Von Epp bericht kreeg, dat het tijd was in te grijpen, was hij volstrekt niet voornemens een bloedige onderdrukking van de ontevre denheid te bevelen, doch wilde slechts per soonlijk zijn oude medewerkers van hun on gelijk overtuigen, te meer daar hij volkomen overtuigd was van de goede trouw van Röhm. Zaterdagmorgen om 4 uur arriveerde het vliegtuig in München. Doodsbleek en over het geheele lichaam bevend stapte Hitier uit. Hij gaf de S S. en de rijksweer bevel onmiddellijk 't Bruine Huis te bezetten en ging zelf naar Wiessee De aanblik, die zich hem daar bood, deed hem in een volslagen razernij uitbarsten. Met een stoel sloeg hij als een wilde om zich heen en vernielde hij alles, wat onder zijn bereik kwam. Hierop volgde dan het bloed bad. Over den -toestand, gelijk die door den Hongaarschen journalist in Wiessee werd aangetroffen, vertelt deze o.m. het volgende: Het gebouw werd reeds door de politie bewaakt. Wij konden echter de kamers be zichtigen en wat wij daar zagen, zal ons tot in alle eeuwigheid voor oogen staan Het huis verkeerde in de grootste wanorde. Alles was kapot geslagen, men kon niets aanra ken, want alles was met bloed besmeurd. Op de eettafel stond champagne, daarnaast la gen op een zilveren blad eenige verdroogde sinaasappelen en druiven. In de slaapkamer toonde een bloedvlek ter grootte van een hand de plek, waar Rhöm was doodgescho ten. In het geheele huis was geen deur meer heel. Alle deuren lagen uit de hengsels over den grond, of waren geheel versplinterd Aan de muren zag men de sporen van revol ver- en geweerkogels. Nakaarten over de aanleiding. „Figaro" deelt mede, betrouwbare inlich tingen uit Duitschland te hebben ontvangen, waaruit blijkt, dat de crisis aldaar veroor zaakt is door een aanslag, die Vrijdagmid dag 29 Juni op Hitier gepleegd is. De „Füh- rer" bezocht dien dag een arbeidskamp in de buurt van Essen, bij welke gelegenheid er door „iemand" twee revolverschoten op hem werden gelost. Daarom besloot Hitier een grooten slag te slaan en zich te ontdoen van degenen, die hij als aansprakelijk beschouw de voor de vlaag van ontevredenheid Daar om ging hij naar München en zei, in de ka mer van Röhm binnendringende: Je hebt een complot tegen mij gesmeed! Dood mij dan, antwoordde Röhm, waarop Hitier repliceerde: Dat zullen anderen doen. Met deze laatste lezing is in strijd de pu blicatie in de „Matin" van een uittreksel uit het dagboek van een S.S.-man te München, die aan de expeditie aldaar heeft deelgeno men Volgens dit verhaal zou Hitier in het Bruine Huis gebleven zijn en zou het de ma joor Walter Buch zijn geweest, die in het hoofdkwartier bij München Heines en zijn metgezellen doodgeschoten en Röhm gear resteerd heeft En ook is het in tegenspraak met een mededeeling gedaan door een voor naam ooggetuige te Essen, die zeide, dat de schoten, op Hitier gelost, niet weer klonken, toen Hitier het arbeidskamp be zocht, doch toen hij voor het eerst van zijn Duitsche leven (hoewel hij van huis uit roomsch is) een katholieke kerk binnenging, waar het huwelijk van zijn ondergeschikte Terboven zou worden ingezegend. De scho ten verwekten algemeene ontzetting. Hitler's omgeving drong op hem in en riep: Dat is het signaal voor den opstand! En zoo besloot Hitier naar München te gaan. Röhm's boek uit de circulatie. Nu de portretten en afbeeldingen van de we gens muiterij terechtgestelde S.A.-leiders ver nietigd zijn en de naam van Röhm van de eeredolken der S A. verwijderd, zullen ook de boeken, welke door hem en de zijnen ge schreven of van een voorwoord zijn voor zien, uit den boekhandel verdwijnen. De voorzitter van de vereeniging van Duitsche boekhandelaren wijst er op, dat de betref fende boeken niet meer verkocht of verbreid mogen worden. Het bekendste boek van Ernst Röhm droeg den titel „Geschiedenis van een hoogverrader". Daarin beschreef hij de voorgeschiedenis van den mislukten Hit- Ier-putsch van November 1923, waaraan hij zelf als rijksweer-officier heeft deelgenomen Ehrhardt gefusilleerd? Kapitein Ehrhardt, de leider van de naar hem genoemde brigade, wiens naam in den tijd van Kappomwenteling veel werd ge noemd, behoort, naar de „Berlinske Tiden- de" verneemt, tot degenen, die Zondag en Maandag gefusilleerd zijn. Ehrhardt stond in geenerlei verband met de nazi-beweging. Hij had zich teruggetrok ken op zijn landgoed in Brandenburg waar hij, naar men meende, als particulier leefde. Een executie „bii vergissing". Hitier en de meeste leden van het kabinet zijn van plan om als er zich geen verdere „incidenten" voordoen in het midden van de volgend? week met vacantie te gaan. Ver wacht wordt dat deze vacantie vrij lang zal zijn. Deze mededeeling klinkt eenigszins on waarschijnlijk. De toestand in Duitschland is toch werkelijk nog niet van dien aard, dat de leiders aan vacantie nemen kunnen den ken. Of zou het een tactische zet zijn? Het heeft de aandacht getrokken, dat er een steiger voor de vice-kanselarij is opge richt. Dit brengt men in verband met plan nen om het gebouw van de vice-kanselarij te verbouwen voor hoofdkwartier van de S A zoodat dat dan vlak naast de rijkskanselarij zal gelegen zijn. Von Papen heeft weer een bureau, nu tijdelijk op den Postdammer Platz. Uit München wordt bericht, dat een jong muziekrecensent, dr. Willi Smid, bij vergis sing is doodgeschoten; een andere Schmid, was bedoeld. Alleen van hem mocht een doodsadvertentie in de bladen staan; den familieleden van de overige Münchener slachtoffers werd verboden om van hun dood in de bladen per advertentie mededeeling te doen. Het bekende Berlijnsche con centratiekamp Oraniënburg is geheel gereorganiseerd. De S.A.- bewakers in hun bruine hemden z'jn vervangen door Görings speciale politie, die zwarte hem den draagt. is torgler dood? Juistheid niet bevestigd. Uit Berlijn wordt aan de Lon- densche „Daily Mail" geseind, dat de voormalige voorzitter der communistische fractie van den Duitschen Rijksdag, Ernst Torg ler, Zaterdag dood in zijn cel is gevonden. Toen in Berlijn desbetreffende infor maties werden ingewonnen, werd mede gedeeld, dat inzake Torgler nieN vermelden viel. te IS HITLER EEN SCHELDWOORD? Merkwaardig proces. Tijdens een zitting van den gemeente raad van het dorp Horesin nabij Brno in Moravië (Tsj.-Sl.) voegde een van -de leden den voorzitter in de hitte van het debat toe: „Jij Hitier!" De voorzitter achtte zich hierdoor zwaar beleedigd en diende een aan klacht in. De beleediger werd veroor deeld tot 24 uur gevangenisstraf, wegens het beleedigen van een officieel persoon in functie en verder moet hij zijn ver ontschuldigingen aanbieden. De man is evenwel in hooger beroep gegaan en nu moet het Hoog Gerechts hof uitmaken of het woord „Hitier" een beleediging is of niet. GROOTE BOSCHERAND IN DUITSCHLAND. In den Oberpfalz. Gistermiddag is nebil Mitterteich aan den spoorweg Wiesau-Tirschenreuth een groote boschbrand uitgebroken, die ongeveer 200 morgen boschgebied ver nielde. Alle brandweren uit de geheele omgeving en de arbeidsdienstkampen uit Marktredwitz, Waldsassen, Mitter teich en Tirschenreuth werden ter as sistentie geroepen. Ruim 1500 personen namen aan het blusschingswerk deel en tegen 7 uur in den avond was het groot ste gevaar overwonnen. De vernielde bosschen zijn gedeeltelijk staatseigen dom, gedeeltelijk particulier bezit. Een persoon, die ervan verdacht werd, door onvoorzichtigheid den brand te hebben veroorzaakt, is gearresteerd. EISCH TEGEN GEREKE. 3)4 jaar gevangenisstraf 100.000 M. boete. en Het Berlijnsche O M. heeft tegen dr. Gereke, oud-commissaris van de werk verschaffing, wegens bedrog 3)4 jaar gevangenisstraf, 100.000 M. boete en 5 jaar eerverlies geëlscht, met aftrek van 1 jaar en 4 maanden preventieve hechte nis. Zooals men weet is Gereke aange klaagd wegens verduistering van ver- kiezingsgelden uit het zgn. Hindenburg fonds ten bedrage van een half millioen mark. OOK DE STAHLHELM MET VERLOF. De S.A. mag over de grens. Gisteren is bevel gegeven, dat de NSD.F.B (Stahlhelm) tot 18 Augustus met verlof gaat. Tijdens dit verlof is het dragen van uniformen voor de Stahl- helmleden verboden. In verband met het verlof van de S A. kan nog gemeld worden, dat de nieuwe chef van de staf Viktor Lutze den S A -leden verlof heeft gegeven voor uitstapjes naar het buiten land. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Openlijke besprekingen ver boden. De Duitsche Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken heeft een decreet ge richt tot de regeeringen der landen, waarin hij verklaart, dat om redenen van openbare veiligheid, orde en rust tot nader order zonder uitzondering alle uiteenzettingen betreffende het conflict in de kerken in openbare vergaderingen, in de pers, in pamfletten en vlugschrif ten verboden zijn. De Rijksminister ver zoekt de in aanmerking komende in stanties onverwijld de noodige instruc ties ter zake te geven. Officieele betoo- gen van den Rijksbisschop vallen buiten deze verordening. hartelijk karakter. Het had betrekking op de Europeesche kwesties, welke bei de landen interesseeren. De gedachten- wisseling werd gistermiddag voortgezet I door de ministers van Buitenlandsche Zaken der beide landen. De Fransche minister van Oorlogsmarine, Piétri, en de Eerste Lord der Admiraliteit. Eyres Monsell, hebben tegelijkertijd in het ge bouw der admiraliteit een bijeenkomst gehouden, waarbij de voorbereidingen voor de vlootconferentie werden be sproken. Heden zullen de besprekingen worden voortgezet. Reuter meent te weten, dat Pietri, nog eenige dagen te Londen zal blijven. Barthou zal vanmiddag naar Parijs te- rugkeerën. Op de Fransche ambassade is gisteravond een diner aangeboden. FRANSCH SCHOOLSCHIP VOOR AFBRAAK VERKOCHT. Uit Brest wordt gemeld, dat de oude Fransche kruiser „Jeanne d'Arc' voor een millioen franc voor afbraak ver kocht is. Het 11.300 ton metende schip, dat de laatste jaren als schooi schip dienst deed, werd gebouwd in 1899. GASONTPLOFFING BIJ HAMBURG. Acht zwaar gewonden. Gisteravond heeft in een buiten Ham burg gelegen huis een gasontploffing plaats gehad. Acht personen zijn door vallend puin ernstig gewond. De ber gingswerkzaamheden zijn in vollen Dne dooden. Bij de ontplofingsramp te Voiksdorf bij Hamburg zijn, naar nader gemeld wordt, drie personen gedood, nl. de eigenaar van het huis, de blinde oor logsinvalide Westphal, zijn schoonmoe der en een bezoekster, mevrouw Rabe. Vijf personen werden gewond. MUSSOLINI ALS DAGLOONER. Opening van oogstfeest. Gisteren om 9 uur weerklonk te Rome het kanonschot als teeken dat het maaien op de korenvelden van Littario moest beginnen. Mussolini was op de Pontijnsche akkers aanwezig en dorsch- te drie uur lang met de boeren mede, onder hevig gejubel. Daarna liet de Duc zich het verdiende loon van 6 lire 50 uitbetalen. Hij hield daarna een rede waarin hij zeide: „De periode van het fascisme, van de corporaties, beteekent het einde van de vorige maatschappij van den zoogenaamden intellectueelen arbeid, die onvruchtbaar is, of zich be perkt tot een enkel object. Dat is een ge vaar voor de toekomst van de natie Rome grondvestte eens zijn imperium met boeren, de décadence begon met het binnendringen van den inte'lectueelen invloed uit Griekenland en da Oriënt. Ik wil u nog een tweede ding zeggen: het volgend jaar 9 Juli zal ik het eerste koren van de akkers van Sabaudia dor- schen". DE FRANSCH-ENGELSCHE BESPREKING. Hartelijk onderhoud. Aan het einde der Engelsch-Fransche besprekingen werd gistermiddag door het Foreign Office een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard: De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Barthou en de Fransche minister voor de Oorlogsmarine, Piétri, hebben gisterochtend in gezelschap der leden van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Corbin, Legér en Massigli een bezoek gebracht aan h?t Foreign Office. Zij werden ontvangen door den Britschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Sir John Simon. Eyres Monsell, Eden Sir Robert Sansit- tart en Lord Stanhope. Het onderhoud droeg een bizonder ITALIË OVER DE DUITSCHE GEBEURTENISSEN. Zwakheid van Hitier. Jn een uit Rome afkomstig Reuter- bericht wordt de indruk besproken, wel ken de jongste gebeurtenissen in Italië hebben gemaakt. Aanvankelijk keurden de Italiaansche fascisten, meldt Reuter, de krachtige energie en strengheid waarmede Hitier den opstand in de kiem smoorde, goed, daar zij hierin een bewijs zagen, dat Hitier werkelijk een „6terke man" was. Ook juichte men de maatregelen toe om de nationaaol-socialistische partij van ongewenschte elementen te zuiveren Doch de stemming is later geheel ver anderd. Thans is men van oordeel dat het op treden der regeering in Duitschland meer s.chade aan de fascistische idee doet, dan alle antifascisten te zamen, en is men in officieele kringen tot de vol gende conclusies gekomen: De Nazi's- hebben te snel willen handelen Zij trachtten in één jaar te doen, waar het fascisme tien jaar over gedaan heeft De bronnen van het gezag zijn in Duitschland niet zoo zuivr gehouden als in Italië. Terwijl in Italië de wet en autoriteit alleen van Mussolini uitgaat, heeft Hitier geen absolute macht in Duitschland. Zijn luitenants zijn te machtig en konden verscheidene dingen doen buiten medeweten van den Führer. 'Hef dbel .vap het fascisme is juist, dat .de .leider alleen moet leiden Het in hun positie handhaven van •mannen als Heines toonde zwakheid in plaats-van kracht bij Hitier. Terwijl' in de eerste dagen van het fascisme in Italië het zwarte hemd al- Mededeelingen over de Duitsche gebeurtenissen. (Dag. Overzicht.) Is Torgler dood? (Buitenland.) S S. moet S A. vervangen op Gö- ring's bevel. (Buitenland.) Mussolini als daglooner. (Buiten land.) Prof. Scheltema over Rechtsvra gen betreffende het beheer van we gen en dijken. (Verslag Bond van waterschappen.) Beverwijk centrum voor „Kenne- merland". (Artikelen.) Verzet in Amsterdam 'aait weer op; eenige gewonden; onrust in den lande; request van de „Tribune". (Binnenland.) Verkeersongevallen bij Harder wijk. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). leen gedragen werd door de beste Italia nen 6chijnt het bruine hemd in Duitsch land meer een attractie te zijn geweest voor een ander slag menschen en de buitensporigheden van de jonge leden, hebben de beweging in discrediet ge bracht. DE MOORD OP MINISTER PIERACKI. Een interview over het onderzoek. De „Gazette Polska" publiceert een on derhoud met den minister van justitie, Miga- lowski, over den stand van het onderzoek inzake de moord op den minister van bin- nenlandsche zaken Pieracki Volgens dit onderhoud is met zekerheid uitgemaakt, dat de aanslag is georganiseerd en uitgevoerd door de geheime Oekraïnsche nationalistische organisatie. Onder meer heeft het onderzoek van de bommen, die door de aanslagplegers waren achtergelaten uitgewezen, dat deze bommen waren vervaardigd in het geheime labora torium, dezer organisatie, dat in den nacht van 13 op 14 Juni te Krakau is ontdekt. Op het oogenblik bevinden zich drie leden der organisatie, van wie een deel heeft gehad aan de uitvoering van den aanslag en de beide anderen voorbereidingen, in hande" der autoriteiten. De moordenaar zelf bevindt zich naar de meening van den minister van justitie in het buitenland en de minister zal geen middel onbeproefd laten om zich van hem meester te maken, hoewel daar op het oogenblik weinig kans voor bestaat. DE „PUTSCH" IN LITHAUEN. De straf voor de officieren. Alle bij de militaire „putsch" van 14 Juni j 1. betrokken actieve officieren te Kowno, ongeveer veertien in getal, zijn bij decreet van den President der repu- blek van elke strafvervolging ontsla gen Dit decreet heeft echter geen be trekking op de bij de putsch betrokken reserve-officieren eu burgers, waarvan de drie hoofdschuldigen, met Woldenia- ras van de spits, reeds door een krijgs raad zijn veroordeeld De actieve officie ren zijn nog slechts onderworpen aan de gewone disciplinaire bepa ingen, cie slechts voor een aantal hunner tot ont slag uit den dienst zouden kunnen lei den. CONCENTRATIEKAMP IN POLEN. Interneering van politieke tegenstanders. Van welingelichte, officieuze zijde wordt medegedeeld, dat 210 personen, wier optreden gevaarlijk wordt geacht voor de openbare orde, binnenkort ge ïnterneerd zullen worden in het con centratiekamp Boreza Kartuska in Po len Onder hen bevinden zich 130 Oekrai- ners, 40 nationaal-radicaiisten en 40 communisten. CONCENTRATIEKAMPEN IN JAPAN. Inrichting ervan aangekondigd. De nieuwe Japansche Minister van Binnmlandsche Zaken verklaarde in een rede, dat de nieuwe regeering den strijd tegen marxisme en communisme als haar voornaamste taak beschouwde. De nieuwe regeering zou binnenkort be raadslagen over plannen tot instelling van concentratiekampen voor deze en andere staatsgevaarlijke elementen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1