8 ALKMAARSCHE COURANT Bemwik, een bleeiend cenlrnm in KenntmeM. Haar avonturier. SeuitletoH JiadioptöQcaHima No. 160 DINSDAG 10 JULI 1934 (Van onzen eigen verslaggever.) De aan Velzen grenzende gemeente Bever wijk heeft, als centrum van „Kennemer- land" behoefte gevoeld om, voor het Neder- landsche publiek, wat nader naar voren te treden. Om dit te bereiken schreef de V.V.V. aldaar een perssamenkomst uit om de verte genwoordigers van de Ned. Dagbladpers in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het leven in deze gemeente. Wij wen- schen voorop te stellen, dat het bestuur van de nog jeugdige V.V.V te Beverwijk (de ver- cipieeren. Beverwijk op zich zelf een gemeente van I 10.000 zielen, is ons getoond geworden als een bloeiende gemeente met een krachtige middenstand, een toenemende forensenvesti ging, een uitgebreide industrie en een be langrijk marktwezen Beverwijk mag zich verheugen in het bezit van een Bisschoppelijke kweekschool, een tüinbouwwinterschool, een modern Roode Kruis ziekenhuis, moderne schoolgebouwen, een tapijtknooperij, conserven-, chemische olie- en sigarenfabrieken, veilingen voor tuin bouwproducten, bloemen en bloembollen en winkels die in veel grootere plaatsen een schitterend figuur zouden maken. Dit alles is mogelijk doordat Beverwijk in werkelijkheid de marktplaats is voor Kenne merland en een gemeente is, die ruim 25.000 zielen telt. Aan alle kanten is deze gemeente door ande re ingesloten en Wijk aan Zee en Duin loopt als het ware over in Beverwijk, zoodat reeds ernstig gedacht wordt aan de samenvoeging van deze beide gemeenten, waarvoor beide gemeenteraden zich reeds hebben uitgespro ken. Volgens de gemeentewet staan de ge meenteraden aan het hoofd van de gemeen ten. Een gewoon Nederlander zou dus den ken, dat, wanneer de gemeenteraden zich voor samenvoeging hebben verklaard, niets die samenvoeging in den weg staat en dit temeer niet, waar gezaghebbenden op staat kundig gebied, reeds jaren hebben betoogd, dat ons land zich niet langer de weelde kan veroorloven er 1100 gemeenten op na te hou den. Wie zoo denkt, vergeet echter, dat op de top gezagsplaatsen nog te veel men- schen geplaatst staan, die uit traditie nog vastzitten aan begrippen die in ons vader land golden, toen groote deelen daarvan uit Ambachts-Heerlijkheden bestonden. Wet telijk bestaan die Heerlijkheden met eigen rechtsregeling wel niet meer, doch praktisch is het nog mogelijk, dat de nazaten van deze heerlijkheidsbezitters zich meer laten geld.n dan de geheele bevolking in een streek. Nu is Beverwijk ook wel zoo'n oude Ambach+s- Heerlijkheid, doch in deze gemeente met een gezond economisch leven is van deze invloe den geen sprake. Of dit ook van Wijk aan Zee en Duin gezegd kan wo 'den, zouden wij, op grond van hetgeen wij mochten verm- men, niet durven beweren. Wij hopen slechts, dat de regeering door die invloeden de ge zonde ontwikkeling van Beverwijk niet in den weg zal staan. Uit het feit, dat men bij de rijkswaterstaat voor de oplossing van hei verkeersvraagstuk over het Noordzeekar.r.al er rekening mede houdt, dat men hier in de toekomst te doen krijgt met een wooncen- trum van 100.000 zielen (het zielental m Beverwijk en omgeving neemt jaarlijks m-H 2000 toe) mag worden afgeleid, dat men daar tot het inzicht is gekomen, dat met een grootsche oplossing rekening moet worden gehouden. Dat deze oplossing tot een tunnel onder het Noordzeekanaal moet leiden ligt o.i. voor de hand. Het tegenwoordige Beverwijk. In dit artikel zullen wij ons echter vooral bezighouden met het huidige Beverwijk. De V V.V.-voorzitter zette toch in zijn wel komstwoord uiteen, dat doel van de bijeen komst was, Beverwijk aan Nederland te too- nen in het hoogseizoen van den tuinbouw en de aardbeienteelt en wat daarmee in ver band staat en daarnaast te laten zien, wat Beverwijk als centrum-marktplaats van Kennemerland voor aantrekkelijks heeft. Als marktplaats is Beverwijk al heel oud. J^ds in 1295 w€rcj j,ej ^oor Graaf Floiis begiftigd met het recht van vrije marki- plaats. De laatste jaren is de industrie in de om geving zeer toegenomen, met als gevolg, dat daardoor veel natuurschoon moest worden geofferd, maar nog steeds is Beverwijk liefe lijk gelegen aan den duinenrand met bosch, duin en zee in zijn naaste omgeving. Dank zij de electrische is het voor de Amsterdam mers in een half uur bereikbaar, voor de Haarlemmers in tien minuten en voor de Zaandammers in twintig minuten. Dit heeft tengevolge gehad, dat de laatste jaren vele forensen uit Amsterdam en Zaandam zich hier vestigden en alles wijst erop, dat Bever wijk, waar in vroeger eeuwen Amsterdam- sche patriciërs vóór het graven van het Noordzeekanaal en de drooglegging van de meren hun buitenplaatsen stichtten, die zij met hun schepen vanaf het IJ konden berei ken, thans weer wordt de woongemeente voor Amsterdamsche en andere industriee- len. De veilingen. De heer W. de Groot, de stuwkracht van de veilingvereeniging „Kennemerland" ver telde hierna een en ander van de beteekenis van Beverwijk als marktplaats. Hij gaf een uiteenzetting van het leven en den arbeid der tuinders, die reeds in Februari aanvan gen met hun tuinarbeid. Hij schetste den groei van de verschillende veilingen, die enorme hoeveelheden kunnen verwerken, om dat op die veilingen gekocht wordt door honderden venters, handelaren, grossiers, conservenfabrikanten en exporteurs. Hij ver telde ons, hoe de verkoop per afslag werd ingevoerd en hoe thans die verkoop volgens een electrische afmijn-systeem geschiedt. De omvangrijkheid van de verschillende aanvoe ren verduidelijkte hij door mede te deelen, dat het niet zelden voorkomt, dat één ex porteur zijn duizendste wagon groente naar het buitenland verzendt. Door de verschil lende regeeringsmaatregelen van het buiten land heeft de export niet veel meer te betee- kenen en wordt thans nagenoeg alles voor binnenlandsche verbruik verkocht. Sinds 1930 wordt de tuinbouw door de crisis geteisterd. In de export-producten is een overproductie ontstaan en zoolang er geen uitzicht is op het heropenen van de grenzen zal de productie zich moeten aan passen op de binnenlandsche behoefte. Voor den binnenlandschen afzet speelt thans de gruwel der onderconsumptie groote parten, met als gevolg, dat het vervoer naar steden als Amsterdam en Rotterdam zeer belang rijk is verminderd. Beverwijk heeft diverse inrichtingen voor het verwerken der aardbeien, veilingen voor aardbeien, groenten, bloemen en bloembol len. De bloembollenteelt is hier zeer oud aangezien door de structuur van den gronc Beverwijk een natuurlijk verlengstuk is van de bloembollenstreken. Alles bijeen genomen kan verklaard worden, dat de kweekers in Beverwijk en omgeving er naar streven, bet beste te leveren, wat geteeld xan worden. Eenige cijfers: In 1925 werd alleen op de veiling van de vereeniging „Kennemer land" aan aardbeien en groenten voor 1.488.268.30 geveild. De opbrengst voor de aardbeien bedroeg toen 42.33 per 100 K.G In 1930 was dit 31.12; in 1931 17.42; in 1932 16.22 en in 1933 14.70 De op brengst van de aardbeien bedroeg aan deze veiling in 1933 155.521.64aan groenten 345.959.37 of totaal 501.481.01 of onge veer een derde van de opbrengst in 1925. De totaal-opbrengst op de Beverwijksche veilingen is 40 pCt. hooger dan de hier ge noemde cijfers. In 1933 werden van de veiling „Kennemer land" als onverkoopbaar vernietigd 120 800 K.KKG. spinazie, 292.813 krop sla, 16.318 struiken andijvie, 8357 stuks bloemkool, 4151 K.G. postelein, 2085 K.G. dikke sper- cieboonen, 567 KG. tuinboonen, 1256 KG tomaten, 2233 stuks komkommers, 2469 K.G augurken, 665 K.G. peen, 6525 K G. steksnij boonen. 1934 vertoont eenzelfde beeld en wanneer men er rekening mee houdt, dat men op de veilingen in Beverwijk meestal nog wel kleine venters vindt, die tegen zeer lagen prijs het te veel aangevoerde nog koo pen, om dat in de groote steden uit te ven ten, welke koopers men op de meeste veilin gen in Noordholland mist, dan krijgt men wel een beeld van de vernietigde hoeveelhe den, die na noeste vlijt niets opbrachten en dan gevoelt men, dat de 100.000, die in Beverwijk voor alle veilingen in 1933 aan regeeringssteun werden ontvangen voor de Ecu episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van 35 G. P. BAKKER. Zij is gevlucht en in haar paleis werd niets van waarde gevonden, aoch later In de ke ders terwnl bekend was, dat er duizenden en duizenden aan kostbaarheden aanleg 10 waren. Ook heeft zij, „aar men 2 deelde, groote bezittingen buiten Maagden ,L)us toch", dacht Saxon. vernomen, dat de maarschalk tij dens de blokkade een nauwkeurige zwarte lijst had laten opmaken van de eigendommen der voornaamste inwoners en den keizer zelfs verzocht had, hem een gedeelte te willen schenken. Boven deze lijst stond geschreven- „Bezittingen in de stad Maagdenburg ter confiscatie". Zijn gehe'msecretaris te velde. Simon Ley was een verrader, die zijn trouweloos gedrag zocht goed te praten door de verzekering, dat hij een lutheraan wa°. „Misschien heeft de oude prinses haar schatten voor het beleg in veiligheid gebracht vrouwen zijn dikwijls veel voorzichtiger dan mannen", opperde de avonturier. „De prinses moet een jonge, mooie vrouw zijn en een vurige Calviniste, trotsch op haar werkelijk geleden verliezen heel weinig be- teekenen en dat andere middelen zullen moe ten worden toegepast om de algeheele onder gang der tuinbouwbedrijven te voorkomen De beteekenis van de bloembollenteelt ir. ïeverwijk blijkt reeds hieruit, dat sinds de oprichting van de bloembollenveiling op die veiling in 8 jaar voor 3.402.135 aan bloem bollen werd geveild. Een zeer groot gedeel te der bloembollen wordt op de beurs en uit de vrije hand verkocht, zoodat men dit be drag wel met drie kan vermenigvuldigen, n 1928 werd een bloemenveiling gesticht, wat in één jaar voor 1.808.984 werd ver handeld. Door Beverwijk. Na deze uiteenzetting werd in een tou ringcar door Beverwijk gereden. De toeris ten kennen slechts de mooie Breedstraat met de vele winkels, het bioscooptheater, het ge meentehuis, het veilinggebouw, het postkan toor, de synagoge en de St. Agatha kerk. Ons heeft men ook laten zien de buitenwijken met de villa's van de talrijke forensen, grenzende aan de gemeente Wijk aan Zee en Duin, waarbij men door straten rijdt, waarvan de eene helft aan Beverwijk en de andere helft aan Wijk aan Zee en Duin behoort. Wij hebben ook kennis gemaakt met de industrieele en havenwijk en geconstateerd, dat daar van een levendige bedrijvigheid sprake is. De Kerken. Wij hebben ook een bezoek gebracht aan de Groote Kerk, een kerkgebouw, dat da teert uit de 13de eeuw, met een 65 M. hoo gen toren, die in vroeger eeuwen voor onze zeevaarders als baken diende. Oorspronke lijk was deze kerk toegewijd aan St. Agatha. In 1573 werd het gebouw door de Spanjaar den in brand gestoken; de pijlers en muren bleven staan en kort daarop werd het ge bouw door de Hervormden in gebruik geno men. In 1644 werd deze Groote Kerk op nieuw door brand geteisterd en in 1912 werd de toren door den bliksem getroffen, welke toren in 19131914 met medewerking van het Rijk weer werd gerestaureerd. De preek stoel en de banken in deze kerk zijn van de 17de eeuw; het doophek met eikenhouten ligen leeuwen en een koperen doopboog zijn van omstreeks 1600. De kerk bevat verschil lende z.g.n. rouwkasten en grafkapellen en een bizonder mooi orgel, werkstuk van Christiaan Muller, den beroemden orgel bouwer uit dien tijd, die ook het orgel in le Groote Kerk te Haarlem vervaardigde. Dit orgel moet noodzakelijk worden gerestau reerd en ds. Krijger, die ons met liefde over dit fraaie kerkgebouw inlichtte, hoopt de daarvoor benoodigde gelden, een 3000, door vrijwillige giften bijeen te brengen. Wij brachten ook een bezoek aan de St. Agathakerk, een koepelkerk met 1400 zit plaatsen, waarvoor de eerste steen werd ge legd op 21 Dec. 1924. Bouwmeesters van deze koepelkerk zijn de architecten Jozef en Pierre Kuipers. Deken Lucassen, die ons in lichtingen verstrekte, deelde ons mede, dat hij voor de inwendige versiering den kunste naar Lambert Lourijssen uit Haarlem op drachten had verleend, omdat hij niets moet hebben van de fabriekmatige kerkver- siering. Het priesterkoor met zijn fraai al taar, de gebrandschilderde ramen, de mo- zaïktableaux en de marmeren lambrizeering is imponeerend en vanaf alle zitplaatsen te zien. De koepel heeft een hoogte van 22 M en een spanning van 25 M. Men staat hier voor een fraai staaltje van bouwkunst. De kunstenaar Lourijssen was juist gereed ge komen met de kruisweg-staties, veertien in getal, waaraan hij vier jaar had gewerkt. In zijn werk is de artist verwant aan Jan Toorop. Hij teekende zijn kruisweg-staties op 12 m.M. dik multiplex, beschilderde die met wascassïnverf, die in het hout dringt zoodat de nerf van het hout behouden blijft en men toch met prachtige pure kleuren te doen krijgt. Zijn werk is naturalistisch stv- listisch en door zijn methode kan men de voorstellingen van alle kanten zien Deze kunstenaars vervaardigde 7 jaar geleden in de beroemde synagoge te Enschede, bouw werk van De Bazel, de inwendige symboliek Ook de mozaïktableaux in de St. Agathakerk zijn evenals de gebrandschilderde ramen door hem ontworpen. De Kennemer Oudheidkamer. De Kennemer Oudheidkamer, gevestigd :n een lokaliteit van een bijgebouw van h^t Stadhuis werd in 1930 gesticht als geschenk van de gemeenschap bij het jubileum van den gemeente-secretaris, den heer Van Loon die veel voor de historie van Kennemerlan-: gevoelt. De Alkmaarsche archivaris, de heer Dresch, die het archief rangschikte, dat thans is ondergebracht in een brandvrije kluis, was aanwezig voor het verstrekken dwaaheer. Niemand kent haar schuilplaats en toch moet zij zich ic de nabijheid bevin den. Als de prinses ergens veilig aangekomen was, moeten mijn agenten het gehoord heb ben". Nu volgde een meer rechtstr^eksche vraag „Heeft u eenig vermi eden waarheen zij kan gevlucht ziji.?" „Ik heb nooit var. een prinses Von E'berlot zu Quetschen gehoord', antwoordde de avonturier naar waarheid. „Het eenige, dat ik gewaar geworden ben", vervolgde de maarschalk, „is, dat een drietal Kroaten haar ve rblijfplaats zochten Zij zijn vermoord gevonden in een beuken woud in de nabijheid van 'n jachthuis achter mijn legerplaats, waar een kroeg wordt ge houden. Zij hadden toespeling gemaakt tegen kameraden, op het huis met den toren. Het scheen, dat zij onderling ruzie hadden gekregen. De eenige aanwijzing was een luit, die tegen een boom stond. Misschien ook was de luit daar slechts door een toeval ge komen". Nu wist Saxon, dat de veldmaarschalk een spoor volgde. De overval in de herberg was geen bloot toeval geweest, maar het gevolg van een vooruit beraamd plan. Het net zou nu worden dicht gehaald. Hij zei slechts: „Een vreemde geschiedenis". Hij was be nieuwd hoeveel de maarschalk wist en wachtte den slag af. De slag viel niet. Tot zijn verwondering sprak Von Pappenheim: Overste, de prinses is onmetelijk rijk Haar losprijs zou een groot voordeel zijn voor de legerkas van Zijne Majesteit, den keizer, en de goede zaak zeer te stade komen Als het ons mocht gelukken haar terug te brengen in de schoot onzer heilige moeder kerk en er bestaan vele middelen om haar trotschen geest te buigen, zou dat een onbe rekenbare aanwinst zijn. Als het u mocht gelukken haar te vinden, zult u een vermo gend man zijn. En voor 'n rijken overste van Wallenstein's leger is een bevordering tot generaal onder Von Pappenheim geenszins uitgesloten. Het geld is de hartader van den oorlog. Onze vorige opperbevelhebber was een financieel genie. Daaraan had hij een groot gedeelte van zijn succes te danken Denk eens aan het opkoopen van den gehee len graanoogst van Mecklenburg en Pom Itll giaauw^oi ."twniwiuuig ui 1 urn meren. Hij alleen zou een leger van honderd duizend man op de been kunnen brengen en dat kunnen onderhouden". Saxon knikte toestemmend. „En nu, vaarwel. Ik reken op uw mede werking, dat we spoedig samen onder onzen ouden meester mogen dienen". Hij stond op en belde. Dezelfde kapitein verscheen. „Geleidt den overste buiten het kamp". De kapitein keek verwonderd naar den avonturier. Deze stond in de houding. „Excellentie, tot uw orders". Maar veldmaarschalk Von Pappenheim reikte den overste de hand. De kapitein aarzelde, sloeg aan en zeide „Excellentie. Mag ik nog een enkel woord zeggen vóór de overste", met een blik op Saxon, „vertrokken is?" „Maak het kort, kapitein". Woensdag 11 Juli. DAVENTRY. 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 105 Western Studio orkest olv. F. Thomas m. m. v. D. Ingham, sopraan. 2.20 A. Salis bury en zijn orkest. 3 20 Pianoreci tal E. Lush. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey en E. Austin mmv. H. Alwyne, piano. 5.05 Gr.pl. 5 35 Kinderuur. 6 20 Ber. 6.50 Medvedeffs Balalai ka orkest mmv. O. Alexeeva, so praan. 7.20 Fred Hartley's Novelty kwintet mmv. B. Lawren e, zang 8.20 Radio-Militair-orkest olv. B. W. O'Donnell mmv. Ph. Berthram, bariton. 9.20 Ber. en lezing." 10.— BBC-orkest olv. W. Braithwaite. 11.15 Voordracht. 11.2012 20 De Groscvenor House Band olv. Syd- ney Lipton. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest concert. 12.50 Dansmuziek olv L. Gcldy. 9.05 Symphonieconcert d. h. Nationaal orkest olv. Inghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3 20 Concert uit Rest. Wivex. 5.20—5.50 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest olv. Reesen. 9.20 Zang en piano. 10.30 Radio-symphonie orkest olv. Reesen. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20 en 7.20 G..pl. 12.20 Orkestconceri 0.1. v. Fröhlich. 1.20 Wersgkamer-orkest olv. Kühn. 4.20 Omroeporkest olv. Buschkötter. 7.20 Concert. 8.50 Radio-tooneel. 10.50—12.20 Or kestconcert olv. Iseglio. ROME, 421 M. 8.35 Gr.pl. 9.05 „Delitto e castigo", opiera van Pe- drollo. Orkestleiding: De compo nist. Koorleiding: E. Casolari. BRUSSEL, 322 en 484 M.322M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2 20 M. Alexys' orkest. 5.20 Zang en piano. 6 20 Gr.pl. 6.50 Omroeporkest 0. 1. v. André. 8.20 Dito. 9 20 Radio- tooneel. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 —2.20 Gr.pl. 5.20 Max Alexys' or- kest. 635 Harprec'tal. 6.50 Salon orkest olv. Walpot. 8.20 Gev. pro gramma. 9.05 G/.pl. 9 20 Salon orkest olv. Walpot. 10.40-11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Unsere Saar, den Weg frei zur Verstandigung", rijkszen ding. 8.50 Militair concert. In de pauze sjrortpraatje. 10.20 B s. 10.50 Radio-kwartiertje. 1105 Weerber. 11.20—1.20 Dansmuziek uit Berlijn. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Geen uitzending van progr.'s over lijn 3 en lijn 4. Begrafenis Z. K. H. Prins Hendrik. van inlichtingen. Bizondere aandacht vestig de hij op de charters met aanhangzegels van de Graven van Ho.lland, waaronder er één van Floris I uit het jaar 1298 en één van Margaretha van Henegouwen van het jaar 1348. Een bizonderheid is ook een originee'.e teekening van den in 1500 te Beverwijk ge boren schilder Jan Cornelisz Vermeijen, van wien vele groote werken, o.a. in de musea te Weenen en te Madrid zijn geplaatst. Interessant zijn de 17de eeuwsche blazoe nen van Beverwijker rhetorijkkamers. Men vindt hier tal van vroegere gebruiks voorwerpen, waardoor men een idee krijgt van de zeden en gewoonten in Oud-Kenn;- merland. In het Kennemer hotel, waar de lunch werd gebruikt, verzekerde de burgemeester, de heer mr. H. J. J. Scholpens, die mede aanzat, en de geheele excursie heeft meegemaakt, dat het gemeentebestuur het bizonder op prijs stelt, dat de Nederlandscne Pers aan ae roepstem van de V.V.V. gehoor had gegeven. Hij deed uitkomen, dat door de betere treinverbindingen en door het to: stand komen van den Afsluitdijk, Beverwijk zich in een sterk toenemend verkeer kan ver heugen. Vóór de totstandkoming van het Noora- zeekanaal en de drooglegging van de Wijker Meer, een uitlooper van het IJ, wat onge veer 60 jaar geleden plaats had, bevond men zich hier in Holland op z'n smalst. Amster damsche patriciërs hadden hier hun buiten plaatsen, die door hen vanuit Amsterdam met hun plezierschepen werden bezocht. In voorbije eeuwen was Beverwijk zelfs een centrum van walvischvaarders. Door de ont wikkeling van Wijk aan Zee als badplaats wordt het thans ook door vacantiegangers bezocht, die vanuit Beverwijk dagelijks naar zee trekken. De industrialisatie neemt hier, dank zij het nabije hoogoven-bedrijf en de groote pa pierfabriek sterk toe. Beverwijk heeft een si garenfabriek, waar 300 arbeiders werken De middenstand mag hier een krachtige ge noemd worden. De gemeente heeft slechts een opervlakte van 900 H.A. en is dan ook aan alle kanten uit haar grenzen gegroeid. De crisis maakte het noodzakelijk, de werkverschaffing ter hand te nemen en Be verwijk is zoo gelukkig, daarvoor een di rect rendabel werkobject te hebben gevon den, n.1. een nieuwe haven met kade. Aan dit werk zijn 165 werkloozen te werk gesteld en het hijen voor een te maken brug geschiedt op dezelfde wijze, waarop men vroeger Am sterdam heeft opgebouwd, n.1. door arbei ders, die aan verschillende touwen een zwaar hijschblok optrekken, om dit daarna op de paal te laten vallen. Er bestaan voorts plannen voor het ma ken van een nieuwen primairen weg, die buiten de gemeente om, Velzen met Alkmaar zal verbinden. Dit plan hangt evenwel sa men met de oplossing van de kruising van het Noordzeekanaal. Nog steeds bestudeert men daarvoor de verbinding met jronten of het maken van een tunnel of een brug. De Beverwijker conservenfabriek. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de Beverwijker conservenfabriek, het meest gemoderniseerde bedrijf op dit gebied in den lande. In een fabriekslocaliteit van 2000 M2. op pervlakte en een hoogte van 12 M. ziet men alerlei machines, die de blikgroenten was- schert, sorteeren en koken. In hoofdzaak was men bezig met het inmaken van doperwten in blik Machinaal worden de erwten ge dopt en door groote zeeven gesorteerd. Langs een loopende band gaan de erwtjes naar een machine, waar de busjes vanuit een hooger gelegen gebouw komen aanrollen, (in dit gebouw worden ook de blikjes machi naal vervaardigd) machinaal worden gevuld en hermetisch worden gesloten. In ijzeren manden worden 250 busjes geplaatst; drie van die manden gaan in een hermetisch ge sloten kookketel en aangezien er in de fa briek 12 van die ketels staan, maakt men hier binnen het uur 10.000 busjes voor het gebruik gereed. Het bedienend jiersoneel heeft slechts voor het transport te zorgen en erop toe te zien, dat zich op de loopende band geen steenen en vuil bevinden. Deze inrichting is buiten gewoon hygiënisch en wie haar heeft ge zien, kan alerminst bezwaar maken, de blik groenten van deze fabriek te consumeeren. Ook werd een bezoek gebracht aan de fa briek van de Gebr. Docter voor de verwer king van aardbeien. In groote spoelbakken worden duizenden sloffen aardbeien gele digd, die langs een loojjende band van zand en dopjes worden bevrijd en automatisch in vaten gaan met een inhoud van 190 K.G. Kuipers slaan deze vaten dicht, welke vaten dan naar Engeland gaan voor de jamfabrie- ken. Alleen dit bedrijf verzendt in den druk ken tijd ruim 250 van die vaten per dag. Wij bezochten ook de 254 H A. groote tuin van een der bestuursleden der V.V.Vwaar een aantal arbeiders druk bezig waren met het plukken van aardbeien. Tot onze voldoe ning verzekerde de eigenaar ons, dat het be drijf voor de aardbeienteelt tot tevredenheid stemde. De aardbeienveiling en de bloe menveiling werden mede bezichtigd. Het werd ons dui delijk, hoe het mogelijk was, in enkele uren de honderden aanvoerders met duizenden K.G. aardbeien te verwerken. Desondanks komt het voor, dat aanvoerders met hun pro ducten een paar uur op de Breedstraat moe- „Luitenant Von Lisse beweert, dat hij de dame, die Uw Excellentie wenschte te spre ken gevonden heeft". De veldmaarschalk keek Saxon onderzoe ken aan, maar dien gelaat stond strak, er viel niets op te lezen. „Overste", zei hij, „Het zal werkelijk het beste zijn, dat u nog even wacht". „Gaarne Excellentie", klonk het rustige antwoord. „Laat luitenant Von Lisse met zijn dame komen". De kapitein vertrok. „Ik ben benieuwd naar uw verklaring, overste", sprak Von Pappenheim. „Wat is u van deze dame bekend?" „Ik heb gezien dat de luitenant het dienst meisje van de herberg meegevoerd heeft. Excellentie". „Wij zullen zien", klonk vroolijk het be scheid van den maarschalk. Na korten tijd keerde de kapitein terug met luitenant Von Lisse en Lize in de achter- hoede. Met een norschen blik beschouwde Von Pappenheim het meisje en vroeg: „Wie is u?" „Lize Glück, Uwe Genade". Zij keek vrij moedig rond. „Hoe oud is u?" „Twee en twintig". „Waar woont u?" „Ik ben werkmeisje bij vrouw Annette Ru- dolf in de Oude Herberg". De verdmaarschalk keerde minder beleefd zijn gasten den rug toe, keek uit het venstei van zijn tent naar buiten. Eensklaps draaide hij zich om, een glimlach op het gelaat, en vroeg den luitenant: „Ben je zeker dat dit de bedoelde dame is?', „Volkomen zeker, Excellentie", klonk het antwoord. Toen tot het meisje: „Hebt u een fiancé?" „Wat? Uwe Genade?" „Een verloofde!" „Neen!" antwoordde ze met een vuur- rooden blos op het gezicht. „En u luitenant?" „Neen! Uwe Excellentie". „In orde", sprak de maarschalk vroolijk „Kapitein, laat den geestelijke komen". „Maar Excellentie", stotterde Von Lisse, die dadelijk de bedoeling begreep. „Wat? Een rijke jonge dame van ouden, hoogen adel". De luitenant zweeg. „En u, zoudt bezwaar hebben met mijn heer Von Lisse te trouwen? Mijnheer de pastoor kan zoo hier zijn", vroeg hij Lize. Maar noch hét huwelijk, noch de pastoor scheen voor deze dame eenig bezwaar op te leveren, want zij zeide, terwijl zij den jongen luitenant in zijn mooie uniform aankeek: „Als Uwe Genade het werkelijk meent en de luitenant mij vraagt, zal ik niet neen zeg gen". „De heer pastoor zullen wij niet meer noodig hebben", luidde het besluit van den veldmaarschalk. Hij wendde zich tot de beide jonge men- schen. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5