drein drentel en piet prikke£ Vereeniging van Nsordhollandsche Waterschappen. Eenige rechtsvragen betreffende het beheer van wegen en dijken. JUoMHciaai Hieuws £cuuU mJmhBouw ten wachten, alvorens hun aanvoeren door de klok kunnen gaan. Men zint dan ook op middelen om de verkoop nog meer te bespoe digen. Op de Meer worden nog kleine aanvoeren voor venters door afslagers geveild en deze afslagers zijn zoo geroutineerd, dat zij nog sneller veilen dan met het electrische klok- systeem mogelijk is. Koopers, die niet in de methoden van deze afslagers zijn ingewijd, (als toeschouwer krijgt men den indruk, dat hier een vreemde taal gesproken wordt) be hoeven daar echter niet te komen, want zij maken geen schijn van kans, voor den ge- wenschten prijs te kunnen koopen. Een bezoek aan Scheybeeck. De dag, die om 10 uur aanving, werd om half zes besloten met een bezoek aan Schey beeck, de door mevr. Van Hattum bewoonde, beroemde buitenplaats, dateerende uit Je 16de eeuw. Deze buitenplaats is vooral daarom van historische beteekenis, omdat Vondel zich hier jaren als schrijver van het treurspel Palamedes aan de gerechtelijke vervolging heeft onttrokken. In dit treurspel hekelt Vondel n.1. op heftige wijze Prins Maurits, wiens partij de schanddaad beging, om Jan van Olaenbarneveldt te vermoorden. En het was deze partij, die zich ook op Von del wilde wreken. In die dagen was Bever wijk nog een ambachtsheerlijkheid met oi- zondere rechten, waarom men het niet aan durfde, Vondel van Scheybeeck te halen. Tij dens zijn verblijf op Scheybeeck heeft Vond13! verschillende gedichten geschreven, die uit munten door vroolijkheid en schalksheid en bewijzen, dat op Scheybeeck zijn zorgen en zwaarmoedigheid verlicht werden. Wij hebben kennis gemaakt met de herin neringen aan Neerlands grootsten dichte, die op Scheybeeck piëteitvol bewaard wor den en sluiten ons gaarne aan bij het dank woord, dat daarvoor door den V.V.V.-voor- zitter, den heer Moens, aan mevr. Van Hat tum werd gebracht. (Van onzen eigen verslaggever.) In de gister in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering van de Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen hield prof F. G. Scheltema uit Amsterdam een lezing over het onderwerp: Eenige rechts vragen betreffende het beheer van wegen en dijken". Spr. ving aan. met in herinnering te bren gen zijn proefschrift, getiteld: „Waterstaats werken", waarvan de grondgedachte was, dat men in de ontwarring van de bindingen ziet vei werkt de verhouding met betrekking tot de duizend en één waterstaatkundige werken, waaiaan ons land zoo rijk is. Men slaagt in de ontwarring het best. als men van het standpunt uitgaat, dat bij de be palingen de overheid voorop gesteld heeft, hoe de werken in hef algemeen belang te be vorderen. Allerlei historische en economische invloeden hebben zich doen gelden, waardoor in het eene geval de dijken en wegen door het rijk, in het andere door de provincie, in het derde door de gemeente en in het vierde geval door waterschappen worden beheerd. En het is de taak van den jurist in het kleurig geheel een zekere orde te vinden. Wanneer men voorop stelt, dat de overheid ervoor heeft te waken, dat de waterstaatswerken in goeden staat aanwzijj zijn, dan maakt men Eet zich gemakkelijker. Spr. zou zich bezig houden met de waterstaatswerken: dijken en wegen, die worden beheerd door een water schap en daarbij de vraag onder de oogen zien, welke verhouding er ontstaat, en welke rechten en plichten voor de betrokken par tijen gelden, wanneer dooi de uitvoering van eenig werk van algemeen belang men met het Waterstaatswerk in aanraking komt, met als gevolg, dat die werken worden aangetast. Spr. had hierbij op het oog: het leggen van electrische kabels en drinkwater-leidingbuizen in dijken of wegen. Moeilijkheden kunnen hieruit voortkomen krachtens keuren en ver ordeningen en wegens eigendomsbevoegd- heden. Naar Nederlandsch recht kunnen de keuren en verordeningen tegen een openbaar water leidingbedrijf of eleclrisch bedrijf niet ge handhaafd w orden. Ir. art. IS van de Keurwet van 1899 is bepaald, dat het Waterschaps bestuur geen misbruik mag maken van be voegdheden, aan de keuren ontleend. Men mag dus geen exhorbitante voorwaarden stellen. En in de wet van 1899 tot opheffing van belemmeringen, voortspruitende uit verordeningen, vindt de uitvoerder van der gelijke openbare werken als het leggen van electriciteitskabels of waterleidingbuizen nog een sterkeren steun. Wanneer volgens de Keurwet een water schapsbestuur de vergunning zonder meer weigerde, dan was er weinig aan te doen. omdat art. 18 van de Keurwet alleen verbiedt, onredelijke voorwaarden te stellen. Het was dus niet te verwonderen, dat de Belemme- ringswet kwam. omdat nu eenmaa' het kleine belang voor kt grootere moet wijxen De Belemmeringswet van 1899 heeft dan ook ten doel. op te heffen de belemmeringen ten 'behoeve van in de w3t omschreven werken, die geacht kunnen worden te zijn van openbaar belang. Zij verplicht ontheffing te verkenen van verordeningen en verbodsbepa lingen en mag geen andere voorwaarde be vatten dan die, welke in het belang van de vergunning verleenende corporatie noodig zijn. Wordt de vergunning geweigerd, dau wordt dit door de Kroon verleend. Toch be. teekend dit niet, dat het belang van het open bare werk steeds het grootere belang is Wanneer een waterschapsbestuur weigert, ontheffing te verkenen of een gevraagde ver- gunning te verstrekken, dan kan de uitvoerder van het werk zich tot Ged. Staten wenden. Art. 3 nu van de wet schrijft niet voor, dat Ged Staten dan die vergunning moeten verleenen, maar dat zij het kunnen doen Klaarblijkelijk hebben dus Ged. Staten gele genheid. af te wegen het belang van het openbare werk en het belang van de ver ordening. Dit is ook de interpretatie van mr Steeger in zijn boek over Waterschaps recht. Wanneer een verbodsbepaling wordt opge heven of een vergunning wordt verleend, dan kan een waterschap daaraan voorwaarden hechten, maar die mogen geen andere zijn dan die. welke op grond van de belangen van het waterschap moeten worden gesteld. Alleen de nadeelen mogen dus worden weg genomen. Het is uitgesloten, dat een waterschap voorwaarden kan stellen, waardoor het zich zou kunnen verrijken. Dit sluit g enszins uit, dat de opgelegde voorwaarde nooit zou mo gen bestaan in het vorderen van het betalen van een geldsom. Dit mag wel, wanneer het waterschap door de verleening van de ver gunning tot uitgaven wordt genoopt ten be- 5°^. van de bescherming van de belangen die zij heeft te behartigen. Het waterschap kan dus aan een electrisch of waterleidingbe drijf voor de vergunning om kabels of buizen in dijken oi wegen te leggen, voorwaarden stellen, die bepalen, dat het dijksklang en het weg belang niet in slechter conditie ge raakt. Het kan ook als voorwaarde stellen, dat de kosten van een eventueele verlegging van die kabels of buizen ten laste van het bedrijf komen en het kan zelfs bepalen, dat de vergunning tot wederopzeggings toe wordt verleend, al moet men hierbij bedenken, dat de bepaling „tot weder opzeggens toe'', niet willekeurig kan worden gebruikt. Alleen wanneer het waterschap kan aantoonen, dat het belang van den weg of dijk het wegnemen van de kabels of buizen vordert, kan het dit eischen. Een tweede belemmering, waardoor de uitvoering van een werk van ten bedrijf kan worden belemmerd, spruit voort uit de eigen domsbevoegdheid. Een waterschap heeft de zelfde bevoegdheid als andere eigenaren. Ook wanneer een waterschap dus de ontheffing krachtens een keurbepaling heeft verleend, dan kan het zich toch krachtens het eigen domsrecht tegen de uitvoering van het werk gaan verzetten. De uitvoerder van een werk behoeft dus behalve ontheffing van een keur, ook vergunning krachtens het eigen domsrecht. Volgens de opvattingen van den .Hoogen Raad, moet de eigenaar van een voor het publiek bestemden weg alle werken voor een openbaren dienst in dien weg toestaan en moet hij dus inderdaad de aantasting van zijn eigendom dulden. Echter niet in verdere mate dan het voor het publiek bestemde voorwerp meebrengt. Nu is een dijk bestemd vooi waterkeering en niet om daarin te leg gen electrische kabels en waterleidingbuizen Een waterschap is dus krachtens de opvat ting van den Hoogen Raai nog niet ver plicht om ten behoeve van het leggen van electriciteitskabels en waterleidingbuizen aan tasting van zijn eigendomsrecht te dulden. Voor wegen geldt, volgens art. 14 van de Wegenwet, hetzelfde. Men heeft te dulien het verkeer over den weg, het uitvoeren van alle werken, die in verband staan met het onderhoud van den weg en het aanwezig zijn en plaatsen van voorwerpen boven, op of in den weg, ten behoeve van het verkeer over den weg. maar men heeft dus niet te dulden het leggen van buizen of kabels in den weg. Toch kan het eigendomsrecht niet blijvend een belemmering vormen. Ons recht kent ver schillende mogelijkheden om het verzet van een eigenaar te breken, wanneer het publiek belang van het werk dit vordert. De onteige ningswet wenschte spr. hierbij als van te groote allures, buiten beschouwing te laten Sinds 1927 heeft de wetgever ons verrijkt met een wet tot opheffing van privaatrechte lijke belemmeringen, welke wet een pendant vormt van de wet van 1899. Krachtens de wet van 1927 kan een eigenaar woiden ver plicht, te gedoogen, dat in zijn eigendom werken van algemeen belang worden aange legd en in stand gehouden met recht op schadevergoeding aan den eigenaar. Die ver plichting rust slechts dan op een eigenaar, wanneer de minister van Waterstaat een der gelijke verplichting heeft opgelegd en de mi nister mag die verplichting alleen dan maar opleggen, wanneer het belang van den eigenaar redelijkerwijs geen weigering vor dert. De minister kan voorwaarden stellen en wanneer de eigenaar van oordeel is, dat hem onrecht geschiedt, dan kan hij bij het ge rechtshof vernietiging van de ministerieele be slissing vragen. In het licht van deze wet kan een waterschap als eigenaar van een weg of dijk dus verplicht worden, toe te staan, dat buizen en kabels in den weg of dijk worden gelegd. Ook op grond van het eigendomsrecht kan het waterschap zich daartegen niet ver zetten. Wanneer de minister niet als voorwaarde heeft opgelegd, dat het bedrijf de kosten van eventueele verplaatsing van kabels of buizen ten behoeve van Waterstaatswerk heeft te dragen, dan is dat bedrijf niet verplicht, ie verplaatsing daarvan te gedoogen en nog minder om de kosten van verplaatsing mede te dragen Art. 5 der wet geeft den eigenaar de bevoegdheid hierover een beslissing van den minister uit te lokken, die verplaatsing van het werk kan bevelen, maar het water schap kan dan belast worden met de kosten. De meeste rechtsverleeningen geschieden krachtens in der minne gesloten overeen komsten. In die gevallen wordt de verhou ding van de partijen door de overeenstem ming beheerscht. In die overeenstemming worden alle voorwaarden opgenomen, die de eigenaar wenschelijk acht, te stellen; o.a., dat het bedrijf moet dulden verlegging van kabels of buizen te haren laste. Een over eenkomst bindt alleen partijen, die haar heb ben aangegaan; een latere eigenaar is daar aan niet gebonden. Een waterschap, dat zich onbeperkt gebonden heeft, heeft het heb ben van buizen of kabels in dijken of wegen te dulden. Wanneer een waterschap heeft voorbehouden, dat de overeenkomst kon wor den opgezegd en beëindigd, dan kan het van die bevoegdheid gebruik maken en volgt hieruit, dat vanaf het oogenblik van de op zegging de kabels of buizen onrechtmatig in dijken of wegen liggen. ^®°r de vraag of een waterschap zich een recht heeft voorbehouden, is van groot be lang, wat er tusschen partijen gebeurd is toen de overeenkomst tot stand kwam Een schriftelijk gemaakt te worden, hen water schap zal echter altijd goed doen, pas dan tot een overeenkomst toe te treden, wanneer in de voorwaarden is opgenomen, dat het be drijf de verlegging van kabels of buizen te zijnen koste heeft te gedoogen. Weigert het bedrijf dit, dan zal de beslissing van den Minister volgen, waarbij waarschijnlijk wel een dergelijke voorwaarde wordt opgelegd en waarbij in ieder geval het waterschap het recht verkrijgt op volledige vergoeding van de schade, die het lijdt, door het leggen van kabels en buizen in zijn wegen of dijken. In het algemeen is het billijk, dat een wa terschap meewerkt en dat het bij weigering door de beide belemmeringswetten kan wor den gedwongen. Maar eveneens is het billijk, dat het waterschap niet in een slechteren toe stand geraakt dat aan hem de bizondere kosten worden vergoed. Het waterschap kan dit bereiken, door in de vergunning, die het geeft, een desbetreffende voorwaarde op te nemen. Naar spr. bescheiden meening is die voor waarde rechtsgeldig. Nadat de spr. verschillende vragen had beantwoord (vragen, die het karakter had den van het inwinnen van een gratis rechts kundig advies) sloot de voorzitter met een woord van dank aan den inleider de ver gadering. dergelijk voorbehoud behoeft lus niet juist OUDKARSPEL. Officieele opening Zwembad Vol harding. Zondag had de officieele opening plaats van het zwembad „Volharding" aan het „Waardje" alhier. Het bestuur van de ijs- club „Volharding" verdient zeker een woord van hulde dat het deze zaak, die al enkele jaren geleden in bespreking was genomen, nu flink heeft aangepakt en dat hierdoor deze zweminrichting tot stand is gekomen. Het geheel maakt, mede door zijn schitterende ligging, een rianten indruk. Een 10-tal cabines aan den eenen kant voor jongens en aan den anderen kant voor meis jes. Hiertusschenin is een opdiep bassin voor kinderen en voor leerlingen. En daarvoor, voor geoefende zwemmers, het ruime „Waardje" waar nooit zooveei zwemmers zullen komen, dat het er vol zal zijn. Er mogen dan zwemgelegenheden zijn die grootscher zijn opgebouwd en met veel hoogere kosten, maar niet gemakkelijk zul len zij de gelegenheid van „Volharding" overtreffen. Het was op het „Waardje" een fleurig gezicht. Motorbootjes, zeilbooten eu kano's, scheerden den geheelen middag door het water. Ongeveer half drie opende mr. Eecen, voorzitter van „Volharding", de zwem inrichting Het deed spreker genoegen allen een hartelijk welkom te kunnen toeroepen in deze zweminrichting. In het bijzonder de autoriteiten van de gemeenten Oudkarspel en Noordscharwoude en het Polderbestuur Heerhugowaard. Velen waren verbaasd dat hier niet al veel eerder een zweminrichting was gesticht. Dat zwemmen een buitenge woon mooie sport is, behoefde spr. niet te vertellen. Zwemmen is goed voor spieren, hart en longen, maar ook nuttig voor het redden van drenkelinge-: Verwonderd was men er over dat de oprichting van de IJs club uitging. De IJsclub had reeds connec ties met het „Waardje". Dit was alleen tijdens de wintermaanden. Door de oprich ting van deze zweminrichting zijn de ban den nog versterkt. Van de commissie, die deze zaak in studie had genomen, hoorden wij jarenlang niets, totdat de geest nu over haar vaardig werd. Het z.g „pierenbad" blijkt nog niet te voldoen, doch dit zal in de komende dagen in orde worden gemaakt. Enkele dingen ontbreken nog, daar de financiën niet toe reikend waren. Wij hopen op een flinke sub sidie van de gemeentebesturen. Dank bracht spreker aan den Prov. Wa terstaat, die zoo vlug de plannen heeft goed gekeurd. Ook het Polderbestuur van Heer hugowaard een woord van dank voor de toe stemming aan den dijk deze inrichting te mogen plaatsen. Een woord van welkom aan de deelnemers aan de wedstrijden uit Nieuwe Niedorp, Anna Paulowna en Schagen. Een extra woord van dank aan den heer Kouseband uit Schagen voor zijn hulp bij de organisatie van deze wedstrijden. Ook de fa. van Zijl dankte spreker voor den beschikbaar gestel den beker. Van de zwemvereeniging uit Bergen was een keurige mand bloemen gekomen, een attentie die op hoogen prijs werd gesteld Hierna ving men aan met de wedstrijden De uitslagen waren: Kinderen. Jongens 50 M.: 1. R. Singer, 2. L. Liefhebber, 3. J. van Duren. Meisjes, 50 Meter: 1 N. de Leeuw, 2. L. Kouseband, 3 M. Vader. 100 Meter schoolslag, heeren; 1. K. Wes- ter, Schagen 1 min. 52 3/5 sec.; 2. H. de Vries, Nieuwe Niedorp, 1 min. 56 sec.; 3. H. W. Berrier, Nieuwe Niedorp, 1 min. 59 1/5 *C100 Meter Schoolslag dames: 1- K- Blauwboer, Schagen 1 inin. 42 3,o sec., i_ Truus Mijts, Nieuwe Niedorp 1 min. 52 i/o sec.; 3. A. Wardenaar, Schagen 1 min o2 4/5 sec. c Aa 100 Meter vrije slag, heeren: 1. b. ae Haan, Bergen 1 min. 25 4/5 sec.; 2 S. de Koning, Schagen 1 min. 26 1/5 sec.; 3. n. de Vries, Nieuwe Niedoro 1 mni. 35 1/3 sec. 100 Meter vrije slag, 'dames: 1- Truus Mijts, Nieuwe Niedorp, 2 min. 4 4/5 sec.; 2 Bets Kooij, Nieuwe Niedorp 2 min 4 4 5 sec.; 3. Nel Stammes, Nieuwe Niedorp 2 min. 114/5 sec.; 4. M. Volkers, Anna- Paulowna, 2 min 14 1/5 sec. Estafette 4 X 50 Meter, heeren: 1- Schagen 2. min 36 1/5 sec., r. Koning, S. Koning, J. Schene en W. Maransarch. 2. Bergen 3 min. 4 sec., Timmerman, Borgman, J. Bruis en S. de Haan. Estafette 4 X 50 Meter, dames: 1. Scha gen; 2. Broek op Langendijk. Kano-wedstrijden, voor 1 persoons: 1. P Blom, Noordscharwcude; 2. Mooi, Bergen. Voor 2-persoons: 1. Peereboom—Wit te Nieuwe Niedorp en 2. Renaudde Waard te Nieuwe Niedorp. Vrijdag maakten de kinderen der hoog ste klassen der O. L. school te Oudkarspel hun jaarlijksch schoolreisje, dezen keer naar Haarlem en Zandvoort. 's Morgens om 7 uur vertrokken de kinderen in twee bussen naar Velserend, waar zij zich eerst in den speeltuin vermaakten en vervolgens een be zoek brachten aan de Ruïne van Brederode. Het weer was bijzonder mooi, heerlijke zon en toch niet te warm, zoodat het een waar genot was een uurtje in deze lommerijke om geving te verblijven. Maar de reis moest worden vervolgd en in korten tijd brachten de bussen het gezelschap naar Haarlem, waar voor het groote warenhuis van V. en D werd afgestapt. De kinderen wandelden eerst een gedeelte van het grootsche gebouw door, mochten vervolgens met de lift naar boven en genoten vanaf den daktuin een schitterend uitzicht over de stad en zelfs Amsterdam was duidelijk te zien. Weer met de lift naar beneden en daarna naar de Groote of St. Bavokerk gewandeld Door de kosterij kan men toegang verkrijgen en met groote aandacht werd de rondgeleiding door dit prachtige gebouw, dat gedeeltelijk van omstreeks 1200, gedeeltelijk van 1400 dag- teekent, gevolgd. De rest van den dag werd besteed om te genieten van de vrije natuur Eerst was het duin aan de beurt en de uit spanning „Kraantje Lek" gaf hiervoor volle gelegenheid. Er is heerlijk gespeeld en ge stoeid in het mulle zand, maar ook de zee trekt, vooral met mooi weer en nadat in Zandvoort nog de uitzichttoren werd be klommen om het uitzicht te genieten over strand, zee en duinen, werden een paar pret tige uren aan het strand doorgebracht. De meegebracht strandballen hebben daar veel toe bijgedragen en wat smaakte de kersen heerlijk na het spelen op het strand. Maar aan alles komt een einde en zoo moest de terugreis weer worden aanvaard. In Velser beek werd nog een uurtje doorgebracht, ge wandeld in het prachtige park langs vogels en apen, nog werd een bezoek gebracht aan het hutje van den Kluizenaar, waarna men in opgewekte stemming huiswaarts en om streeks 9 uur, voldaan en gelukkig over den goed geslaagden dag, weer thuis kwam. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST-FRIESLAND De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland vergaderde Zaterdag onder leiding van haar voorzitter, den heer M. A. Emmerlang, in de raadszaal te Hoorn. Na onderzoek van diens geloofsbrieven werd de heer H. Spaander, directeur van de coöperatieve zuivelfabriek „Midwoud" te Midwoud, als lid der afdeeling Kleinbedrijf geïnstalleerd. De voorzitter deelde mede, dat het volgen de telegram is verzonden aan de koningin: „De K. v. K. en F. voor Westfriesland te Hoorn betuigt Uw Majesteit en Haar Kon. Hoogheid prinses Juliana eerbiedig haar groote en welgemeende deelneming met het verscheiden van Zijn Kon. Hoogheid den prins-gemaal. De Kamer deelt in den rouw, die wederom over het Koninklijk Huis is ge bracht." Aan de leden is toegezonden een rapport over een bespreking van enkele- klachten, welke door den middenstand in den Wierin- germeerpolder zijn geuit, in verband met hun vestiging en bestaansmogelijkheid in het nieuwe gebied. Deze bespreking had plaats in samenwerking met de K. v. K te Alkmaar en met den Kon. Ned. Midden standsbond. Nog werd mededeeling gedaan van de in Edam gehouden bespreking tusschen de mid- denstandsvereenigingen en het gemeentebe stuur aldaar en de hoofdbesturen van den Kon. Ned. Middenstandsbond en den r k. Middenstandsbond en den Bakkersbond. Deze bespreking ging over het in het leven roepen van een venters- en een vesti gingsverbod. Daarbij werd besloten, een verordening voor ventvergunningen te ont werpen. terwijl ten aanzien van het vesti- gingsverbod de beslissing van het as. con gres van den Kon. Ned Middenstandsbond zal worden afgewacht. Aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal is een adres verzonden naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramwegwet. Aan den Raad van Ministers is een adres verzonden in verband met het toezicht op de naleving van het 2e lid van art. 15 der wet op de openbare vervoermiddelen. Daarin wordt verzocht, te willen bevorderen, dat het wetsartikel in dien zin wordt gewijzigd, dat het mederijden van personen in niet voor personenvervoer goedgekeurde motorrijtui- gen mogelijk wordt gemaakt, voor zoover die personen dienen, om behulpzaam te zijn bij laden en lossen, enz Besloten werd, aan de commissie tot Be houd van den fokveedag in Hoorn een sub- sidie toe te staan van 10 De Kamer vereenigde zich met een door den minister gedachte wijziging in het systeem voor het vaste relatievervoer bij de binnenscheepvaart. LANGENDIJK. Blijkbaar is het de bedoeling van den minister van sociale zaken, om slechts als proefgemeenten voor het plaatsen van arbei ders in het vrije bedrijf met steun van de overheid toe te laten de Langendijker ge meenten en St. Pancras. Daar deze gemeen ten in vele opzichten één geheel vormen en verschillende arbeiders uit de eene gemeente bij werkgevers in de andere werken, was er natuurlijk alles voor te zeggen, de proef niet alleen voor Broek en St. Pancras, doch ook voor de andere gemeenten toe te passen. De gemeente Koedijk, welker dagelijksch be stuur ook had verzocht als proefgemeente in aanmerking te mogen komen, heeft een afwijzende beschikking gekregen. Men mag dus wel aannemen, dat voorloopig geen ge volg zal worden gegeven aan het verzoek van de Commissie van Vijf uit de 50 West- friesche gemeenten, om de proef tot al die gemeenten uit te breiden. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Voor de aanvoerders van vroege aard appels is de afgeloopen week minder voor- deelig geweest dan de voorafgaande periode. Voor Schotsche muizen werd slechts bij uitzondering tot f 5 betaald. De meeste van deze aanvoeren, bestaande uit aardappels van uitmuntende kwaliteit en van de meest gewenschte grootte werden voor 4 20 4.60 verkocht. Een groot gedeelte bracht niet meer dan 4 op. Voor export-aardap pels, die voor een deel naar Engeland gin gen, werd 1.602.30 betaald. Voor de mooiste en beste drielingen kon aanvanke lijk nog tot over de 3 worden gemaakt, doch later was de maximum-prijs 2.80. Een groot deel werd voor 2.20—2.50 verkocht. Blauwe Eigenheimers, waarvan de kwaliteit dit jaar uitmunt, brachten hoogere prijzen op dan Schotten, ofschoon ze op het iaatst der week toch ook zakten. Verschillen de partijen brachten ruim 5 op, veel werd verhandeld voor 4.40—4.60, terwijl de minimumprijs van 4 altijd werd overschre den. Eigenheimers werden voor 4.10 4.30 verkocht. Voor Schoolmeesters werd 4.30 betaald. De aanvoer beliep 250 spoorwagens aan beide veilingen. De stemming voor tomaten was iets beter dan de vorige week, ofschoon de prijzen maar weinig opliepen. Toch werd de A-kwa liteit, die aanvankelijk maar f 12.7013 deed, later voor 13 80f 15.10 verkocht. B noteerde van gemiddeld 12 tot 13; ook CC steeg van 11.60 tot ruim 13. De aanvoer beliep 95.000 K.G. Hoewel de prijzen der bloemkool nog niel hoog konden heeten, was er toch een ver betering te constateeren De mooiste en grootste van de eerste soort liepen tot 8— f 9 op, kleinere of iets afwijkende kwaliteit brachten 46 op. Voor tweede soort was de belangstelling maar matig. De mooiste en §rootste werden voor ruim 3 verkocht, an- ere voor 1.502.40. De aanvoer neemt toe. Roode kool kwam er al heel wat. De prij zen moesten noodig hooger zijn. Voor de mooiste van de uitgezochtste grootte werd 3.404.30 besteed; de overigen brach ten 2.80—3.20 op. De eerste gele kool werd met 4 40 be taald. Vroege witte kool kon ook al niet op hooge prijzen bogen. Er werd slechts 4— 4.30 voor betaald. Met de wortelen liep het al bijzonder slecht: op sommige dagen waren ze een voudig onverkoopbaar. Voor zoover ze ver kocht werden, brachten de mooiste partijen 1.602 op. Overigens werd 1 50 ge maakt. 47. Zoo slenterde piet Prikkel troosteloos den winkel uit en vond Drein, die nog altijd stond te tellen. ,,lk zal je helpen tel len zei Piet. Maar toen het avond werd en de menschen van de baggermachine naar huis gingen, was het laatste emmertje nog altijd niet te voorschijn gekemen 48. Met zijn twee tjes slenterden ze het villapark in en ont moetten daar een heer, die een reusachtige viool bij zich had. Deze heer riep Piet Prikkel, en zei: „Zeg eens vriend, wil jij die viool eens voor me naar het concertgebouw brengen. Hier heb je twee kaartjes voor het concert van vanavond".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6