Het verzet in flmslerdam laait weerop. Onrust in den lande. ^Binnenland Wittenburg volkomen in opstand. Drie ernstig gewonden. Predikanten verzoeken steunverlaging in te trekken Rotterdam gaat zich roeren. Ook voor peulen was de markt slap ge stemd. De mooiste gingen voor 4f 4 40 van de hand; veel ervan bracht echter niet meer dan 33.60 op. De animo voor tuinboonen was ook niet groet, wat wel bleek uit de bestede prijzen, die varieerden van 1 1.30 per 100 K G Spercieboonen vormden een nieuw artikel en als bijna altijd wordt dan een beste prijs besteed. Er werd van 29—30 voor be taald. Rabarber, waarvan de aanvoer zeer ne ring was, werd voor f 1.30—1 90 ver kocht. Zilveruien beginnen er al meer en meer ter markt te komen Nep bracht van 520— 7.80 op Voor drielingen werd de geringe prijs van 2.403.50 betaald en voor uien kon slechts 12 worden bedongen Alles bijeen genomen mag echter worden vastgesteld, dat de tuinbouwers voor hun producten betere prijzen maken dan de laatste 2 jaren. DUITSCHLAND HEEFT GEBREK AAN AARDAPPELEN. Een exporteur schrijft aan het „Hbld": „Het is werkelijk ineressant, zooals Neder land de tuindersbelangen weet te behartigen. In Duitschland vechten de menschen niet alleen in figuurlijken, maar ook in letterlij ken zin om een aardappel. In Berlijn werden reeds eenige handelaren met gevangenis straf bedreigd, daar zij te hooge prijzen vroegen. De groentenwinkels zijn daar vrij wel zonder aardappelen. Komt er een wa gen aan, dan majeen de menschen queue, precies als in oorlogstijd, om iets te bemach tigen. Dit gebeurt ook in andere steden. De minimummaat heeft de Duitsche regeering van 35 op 28 mm gebracht. Duitsche aard appelen, verleden jaar als veevoeder ge bruik, gaan thans in consumptie. Men kan inderdaad van een groot gebrek op de Duit sche aardappelmarkt spreken. Men zou mogen verwachten, dat onze regeering thans met succes zou kunnen on derhandelen over een ruim contingent. In Duitschland nijpend gebrek, hier nog aard appelen voor export beschikbaar. Mis, zoo druppelsgewijs mogen er een keer eens 50 of 100 wagens in, terwijl het tienvoudige mak kelijk opgenomen zou worden. De handel staat iederen dag voor nieuwe verrassingen en onzekerheden en onze regee ring is schijnbaar machteloos om een dus danige gunstige positie te benutten. Het is onbegrijpelijk en het ware ge wenscht, dat eens openbaar werd gemaakt, hoe het komt, dat onze regeerlngsonderhan- delaars niets bereiken. Thans tast men :n het duister en laat aan het mopperen vrije baan." Dezelfde klacht wordt ook op ander ge bied gehoord. Het is ons bekend, dat men in Duitschland hierover alles behalve tevreden is. Voor ons land is het bedroevend, dat daar de meening heerscht, dat Neerland, hoewel het over de middelen beschikt (uit angst voor de ge leende gelden, die toch riet worden betaald) niet durft optreden, terwijl dit het eenige middel zou zijn waarnaar de tegenwoordige regeering in Duitschland luistert. Het wordt zaak, dat onze regeering eens in dit opzicht toont, dat ze weet wat het Nederlandsch be lang vordert. In ieder geval heeft ons volk er recht op te worden ingelicht. Invoerrecht gedurende Juli met 66 verminderd. Zeer toevallig kunnen we in aansluiting op het bovenstaande bericht van officieele zijde berichten, dat de Duitsche regeering voor het tijdperk van heden tot 31 Juli het invoerrecht op aardapoelen verlaagd heeft van 6 ot 2 mark per 100 kilo. LANGENDIJK. Bij de veilingsbesturen is een schrijven ingekomen, waarin een nieuwe regeling voor het rooien en vervoer van pootaardappelen wordt bekend gemaakt. Het voornaamste van deze regeling bestaat hierin, dat ook aardap pelen, gerooid of selectie-bedrijven en uitslui tend bestemd voor pootgoed alleen mogen worden gerooid met een pootvergunning, te verstrekken door de veiling, waar de teler geteekend heeft als lid van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Het vervoer van het land naar de opslagplaats moet worden gedekt door een vervoerbiljet, dat gratis wordt verstrekt, tenzij de aardappelen op het land worden gekuild. SCHEURING IN DE N.S.B.! Een vette canard. •i wV?rwa ra€t het artikel overgenomen cr i betreffende scheuring in -Je v cr Zfu- I?en ons van de zijde van de vn ,v°lgende artikeltje uit het overname- e" erland met verzoek om Volk»dl/HpZen"u0pletters vermeldt „Hel Volk dat de „scheuring in de N S B een m whXiSnx ju,,i wis> J' ba,c Wad te berichten, Wentelde.^6' °P 30 Jum onSeïee' 35.000 fatsoenlijke en betrouwbare bladen nó Tijd" en „De Nieuwe Rotterdamsche (W rant" deze leugens van „Het Volk" klakk* \Y/:; AU loos over. Wij deelen dit even mede, omdat wij verwachten, dat onze leden en 'geestver wanten genoemde bladen natuurlijk al lanu niet meer lezen „Het Volk" vond achteraf het getal van 200 toch wel wat minnetjes, daarom maakt het er op 3 Juli reeds 1200 van. Als dit arti kel verschenen is, zal het „Het Volk" ae 17.500 „deserteurs" uit de N.S.B. al wel dicht genaderd zijn, of anders zal de roem ruchte rekenmeester Meijertje Sluijser er wel een paar nulletjes bij phantaseeren. Onderwijl is de N.R.C. dan toch achterna In Amsterdam „inlichtingen gaan inwinnen in verschillende kringen", en zoo waar blijkt (volgens dit blad) de afgescheurde helft van de N.S.B bereids opgevangen te zijn door het „N.V.F." („Nederlandsche Volks Fascisme") van den heer Baars, die echter zelf niet meer mededoet, want de „nieuwe" partij zal geleid worden door de heeren Jhr. Groeninx van Zoelen en Feiten, vormende deze „nieuwe" partij, een „wedergeboorte" van de „Unie", enz., enz. Enfin, het bekende geklets. En nu de feiten. Van 1000 leden op 1 Jan. 1933 is de N.S.B. gegroeid tot 22000 op 1 Jan. 1934 f1 Z'J ^lde op 1 Juli 1934 ongeveer 35 000 leden. Het spreekt van zelf, dat zich tal van ongewenschte elementen in onze gelederen trachten te nestelen, wat niet altijd te voor komen is. Met Januari 1934 is de Leider daarom begonnen met een zuiveringsproces, ten gevolge waarvan in het eerste half jaar van 1934 ongeveer 3000 ongewenschte leden zijn geroyeerd. Zoo zijn in de laatste weken te Amster dam een twaalftal leden geschrapt, en dit niets beteekenende feit hebben „Het Volk". „De Nieuwe Rotterdamsche Courant" en „De Tribune" aangedikt tot een vetten canard! Wij wenschen het journaille smakelijk eten! Ondanks de volstrekt gunstige wending, welke met betrekking tot de ongeregeldheden in de hoofdstad sinds gisteren te constatee- ren valt en die mede geleid heeft tot het ver trek van het bataljon Grenadiers en Jagers, laat de algeheele terugkeer tot normale toe standen nog op zich wachten. In bepaalde volkswijken, waartoe vooral, wat de Eilan den betreft, W i t t e n b u r g gerekend moet worden en in weinig minder ernstige mate, het complex van straten en straatjes met bloemennamen aan de overzijde van het IJ, blijft een groot deel der bewoners een ter- roriseerende houding aannemen, welke zich uit in het opbreken van het plaveisel, in ver nieling en plundering. De politie besprongen. Maar ook in andere stadsgedeelten blijkt de toestand nog niet zuiver te zijn; zoo heeft gisteren in den namiddag de Borgerstraat tusschen Overtoom en Kinkerstraat, welk gebied in den afgeloopen week mede een be- ruchten naam heeft gekregen, weer van zich doen spreken. Te vijf uur heeft in deze straat den naar schatting 34-jarige werk- looze twee surveilleerende agenten aange vallen. De man kréég onmiddellijk hulp van een aantal kornuiten, met het gevolg, dat de beide politiemannen van alle kanten be sprongen werden en met de straatsteenen kennis maak! n. Een der agenten slaagde erin zijn revolver te trekken en een schot te lossen, dat den hoofddader in de zijde trof. Terwijl van alle kanten politiehulp kwam toeschieten, vluchtten de anceren in wan orde, zoodat geen arrestaties konden worden verricht. De Geneeskundige Dienst heeft het slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Opnieuw staking. In den namiddag hebben in de Derde Wit tenburgerstraat en op Oostenburg troepen opgeschoten kwajongens wanordelijkheden veroorzaakt. Van zes uur a* werd in dit ge bied weer gepatrouilleerd door marechaus- see's, terwijl te acht uur ook een aantal ma riniers het machtsapparaat kwam verster ken. In de Houthaven, waar gistermorgen het werk was hervat, is in den middag weer, naar aanleiding van een aan een arbeider gegeven ontslag, staking uitgebroken De Marechaussee en het detachement extra militaire politie blijven nog in de hoofdstad. Revolverschoten weerklonken. Uitrukpatrouille; van politie, marechaus see en militaire politie hebben tusschen 10 en 11 uur in den jordaan, waar in de Wil lemstraat, Palmstraat, alsmede Palmgracht en omgeving de straten weer werden opge broken en eenige lantaarns er aan moesten gelooven, door snel en krachtdadig optreden het weer oplaaiende verzet gebroken. Er is daarbij van de vuurwapenen gebruik ge maakt, waardoor twee personen zijn getrof fen. De eerste kre eg in de Palmdwarsstraat bij de Willemstraat een schot in den buik. Hij is door den G. G. D. naar het Wilhel mina Gasthuis vervoerd. De tweede kreeg een schot in den wang, doch behoefde niet te worden opgenomen. Op de Eilanden was de volledige afzetting van Wittenburg te middernacht nog ge handhaafd. Ook in de Kleine Kattenbur gerstraat was het rumoerig. Er zijn daar eenige lantaarns stuk geslagen. De Vogelbuurt bij de Meeuwenlaan, aan de Overzijde van het IJ waar tot nu toe nog weinig wanordelijkheden waren voorgeko men, zijn hedenavond na elf uur in de Lan ge Vogelstraat de straten opgebroken en lantaarns ingegooid. Ook werden in deze straat de brandkranen vernield terwijl kort daarna den geheelen buurt in het donker werd gezet. Politie en miltairen hebben hier verscheidene schoten gelost. De uitwer king hiervan is nog niet bekend. De nacht vrij rustig. Ondanks de moeilijkheden, die de politie aan den overkant van het Y en op de Eilan den voor middernacht nog heeft gehad, is de nacht in het algemeen rustig verloopen. In de Vogelóuurt in Noord kon tegen twaalf uur een gedeelte der straatverlichting hersteld worden. Eenige straten moeten tot het daglicht er weer is, in opgebroken staat blijven liggen. In enkele straten hadden de oproerlingen kopspijkers gestrooid. Er werd gepatrouilleerd door rijwielpatrouilles van politie en militaie politie en tot wanordelijk heden is het niet meer gekomen. Op Wittenburg bleef de gedwongen rust heerschen, die geforceerd werd door de afzet ting van de Wittenburgerstraat met zijstraten door politie en mariniers. Te ruim elf uur is in de Borgerstraat nog een poging tot plundering van een kruide nierswinkel gedaan De politie kon hier ech ter spoedig ingrijpen; er werden verscheidene schoten gelost, waarbij voor zoover viel na te gaan echter niemand gewond is. „Ramen sluiten". Politie, marechaussee en mariniers nebben in den loop van den avond de Groote \v itten- burgerstraat, alsmede de drie Wittenburger- dwarsstrateDin verband met de dreigende houding der bewoners aldaar, volledig afge zet. Aan het consigne: „Ramen dicht" en „In de huizen blijven!" werd wederom streng de hand gehouden. Toen enkele onwilligen de ramen niet wilden sluiten, knalden er schoten; niemand weid echter getroffen. Tot heden avond tien uur hebben zich in deze wijk geen ernstige incidenten voorgedaan. Omstreeks dit tijdstip kwamen er ook uit den Jordaan alarmeerende berichten. Zoo moest o.a. de overvalauto worden gediri geerd naar de Willemstraat en omgeving, waar het verzet opnieuw was losgebroken. De politie blijft op alle gebeurlijkheden voor bereid. Ook in de Tollenstraat en de Nicolaas Beetsstraat was het vrij rumoerig. Maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, zijn Burgemeester en Wethouders van Am sterdam voornemens, om het groot plan tot uitvoering van velschillende werken ter be strijding der werkloosheid, zulks als uit vloeisel van het zestig millioenenplan van de regeering, nog vóór de vacantie ter goed keuring aan den raad voor te leggen. Reeds op a s. Donderdag zal er een gecom bineerde vergadering worden gehouden van de Commissie van Bijstand der gemeente Fi nanciën, der Publieke Werken, van de Volks huisvesting en der Gemeentelijke Handelsin richtingen, ter bespreking van dit plan. Het Ministerie van Hervormde Predikanten te Amsterdam heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter van den ministerraad, dr. H. Colijn; „Het ministerie van Hervormde predikanten te Amsterdam, voor zoover tegenwoordig op zijne ver gadering van heden, diep getroffen door de droeve ge beurtenissen der laatste dagen, ge zien den nood, die in breede kringen wordt geleden, welke nood zoovelen tot verbittering heeft gebracht en waarvan zij uit eigen ervaring dage lijks kennis nemen, wendt zich hierbij tot Uwe Hooge Overheid met het dringend verzoek de steunuKkeeringen, die dreigen beneden het bestaansminimum te komen, op hun vorig peil terug te brengen, ook al moet dit tot scherpe re bezuinigingen en verzwaring der belastingen van de hoogere inkomens aanleiding geven. Het ministerie van predikanten doet dit in het besef, dat overheid en volk tezamen naar het Woord Gods hebben te hooren, erkent in den huidigen toestand mede schuld der kerk, ook betreu rende, da+ het zich niet eerder in dezen tot Uwe overheid heeft gewend, doch acht het nochtans heden zijn plicht U zijne stem in dezen alsnog te doen hooren en met allen ernst bij U op voornoemden maatregel aan te dringen" Het telegram was onderteek end door de volgende predikanten: P. J. Kromsigt, G. Oorthuys, A. G. H. van Hoogenhuyze, W. van Limburgh, L. G W. Ekering, J. Laurense, W. A. Hoek, J. P. van Bruggen, M. J- A. de Vrijer, G. A. den Hertog, J. Kooy, B. Gvzel, A. A. Donszelmann, J. C. Konings berger. T. Kloosterman, E F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, W. H- A. Nelck en P. Visser. Nu „De Tribune" verboden is Het agentschap Rotterdam der Tribune zendt aan de lezers bericht van het verbie den der Tribune en formuleert de reden daarvan als volgt: „De Tribune had de juiste gegevens gepubliceerd over de gebeurtenis sen in Amsterdam en de houding van een deel der Amsterdamsche politie en van de sol daten uit Amersfoort, die op de Amsterdam sche arbeiders zouden worden losgelaten Dat was den heeren een doorn in het oog" Verder wordt aangekondigd, dat alles in het werk wordt gesteld om de abonné's da gelijks door de revolutionnaire pers te doen voorlichten. Request ingediend. Bij de arrondissementrechtbank te Amster dam is door mr. P. v. 't HoffStolk een re quest ingediend namens de N.V. „Atalanta", waarin vrijgave verzocht wordt van het pand en van de goederen, welke in beslag zijn genomen bij de huiszoeking in perceel Amstel 85, waar de N.V. „Atalanta" en de drukkerij van de „Tribune" is gevestigd Binnen drie dagen zal over dit request een beschikking worden genomen. Communisten gearresteerd. Het verzet in Rotterdam, dat aanvankelijk niet van ernstigen aard was, begint geleide lijk aan steeds dreigender vorm aan te nemen Op verschillende punten in de stad is het gisteravond uiterst rumoerig geweest. Gisteravond leek het op sommige oogenblik- ken, dat men of menschen te kort kwam om krachtdadig op te treden of dat men uit welke overwegingen dan ook een meer lijde lijke houding aannam. Gistermiddag is men overgegaan tot de arrestatie van twee communisten, die ervan verdacht worden in de „Maasecho", het Rot terdamsche communistische orgaan, zich aan opruiing te hebben schuldig gemaakt Het zijn de 26-jarige D. W. v. Os en de 39- jarigen A. J. Fey, die op het hoofdbureau van politie in bewaring zijn gesteld. In de kantoren van de „tyaasecho" aan de Zwarte Paardenstraat is een inval gedaan, waarbij verscheidene exemplaren van het orgaan, dat op stencils wordt gemaakt, in beslag zijn genomen. Rumoer begint. Was de afloop van de vergadering in het Verkooplokaal uiterst rustig, de late middag en de avond zou nog vele verrassingen bi engen. Om half zes ontstond in de Eendrachts- straat al herrie doordat een roode vlag werd uitgehangen, die eerst nadat krachtdadig was opgetreden verwijderd kon worden. Door middel van pamfletten was een op roep verspreid om in de Crooswijkbuurt te komen de monstreeren. Voor zoover dat te bezien valt zijn er niet heel veel demonstran ten naar deze Luurt gekomen maar de be woners van de zijstraten van den Crooswijk- scheweg zijn sterk genoeg in getal geweest om geruimen tijd de politie volkomen de baas te zijn. Dat soms-politie-menschen stonden te po pelen om op te treden maar daartoe blijk baar niet bevoegd waren moet wel het ge volg zijn geweest van een order van een hoogere instantie. Crooswijkbuurt in opstand. Al vroeg in den avond was het in de om geving van den Crooswijkscheweg met zijn vele dwarsstraten zeer onrustig. Er moesten herhaaldelijk charges uitgevoerd worden om de menschen uit elkaar te jagen en tegen acht uur werd de Crooswijksche weg afge zet. Daarna luwde het rumoer even wat maar tegen negen uur nam het verzet ernstige vor men aan. In tal van straten werden de stee- nen opengebroken en de politie, die voor de buurt met zijn tallooze zijstraten niet al te sterk was, bepaalde zich er toe hier en daar te surveilleeren terwijl successievelijk door gemeentepersoneel de opgebroken straten werden dicht gemaakt. Dit kon gebeuren tot de duisternis inviel Daarna was het onmogelijk en overal trok ken de menschen toen aan het werk om de steenen uit de straten te rukken en er ver sperringen mee te maken. Eerst tegen 11 uur werd een actie onder nomen. In sterke troepen ging de politie, die vergezeld werd door auto's met sterke schijn werpers toen stuk voor stuk de straten af Telkens knalden de revolvers en pistolen en de relletjesmakers bleken daarin zoover ont zag voor te hebben, dat de ramen werden ge sloten. Als de politie echter vertrokken was om in een andere straat te opereeren kwa men de menschen weer op de straat en begon het rumoer van voren af aan. In deze buurt is ook het eerste slachtoffer gevallen. De 16-jarige D. Dammers is door een revolverkogel in een der dijbeenen ge troffen en in het Ziekenhuis aan den CooU singel opgenomen. De politie beschoten. In den laten avond is de toestand in de Crooswijkuurt steeds ernstiger geworden en het verzet van de buuitbewoners, dat aan vankelijk zich heeft beperkt tot het openbre ken van straten en het stukwerpen van lan taarns, is ten slotte overgegaan in een vuur gevecht met de politie. Het paard van een bereden majoor van politie in den hals getroffen werd. Het paard van inspecteur v. d. Wildt sloeg op hol en kon eerst na een tiental meters op gevangen worden. Op den Goudschen Singel. Hier is het rustig gebleven. In de Tholen- straat is slechts een barricade opgericht, doch er gebeurde verder niets. Bij Jamin's levensmiddelenbedrijf is een ruit ingeworpen. Een charge met rake klap pen maakte hier een einde aan dreigende rel letjes. De toestand zeer gespannen. Het was voor wat de Zuiderstad betreft, al vroeg in den avond druk in de Oleander- buurt en de Maashaven, doch nog niets kon doen vermoeden, dat het er zoo zou gaan spannen. Uiterlijke kalmte en rust! Want om half tien knalden de pistolen en revolvers van po litie en burgerij, chargeerden de agenten en vlogen de nieuwsgierige groepen tot aan de Putschelaan, Dordscnelaan en diep in Bloemhof. Demonstratie. Aan het begin van het offensief ging een rel met schoten in de Afrikaanderbuurt vooraf. Er was met een uitgespannen doek een scort demonstratie op touw gezet ongeveer ter hoogte van Maashaven-Hillelaan schijn baar met de bedoeling om daarmede door de Afrikaanderbuurt te betoogen. Er ontstond op den Breede Hille dijk en Paul Kruger straat en tusschen gelegen straten een oploop Politie met revolver en schietend maakte aan het kabaal snel een einde. Natuurlijk trok ken later weer menschen bijeen om te zien of er nog meer zou geVuren, totdat om tegen half elf van het bureau Paul Krugerstraat twee motorwagens met ziispanwagens met zijspanwagen gevolgd door rijwielpolitie door de Afrikaanderbuurt kwamen gedon derd. Twee deelen van Zuid nogal dicht bij el kaar liggend waren in oorlogsterrein her schapen. Het was ook duidelijk te merken, dat nu aan de lankmoedigheid een einde was geko men. Het werd volle ernst Een zieken-auto werd gerequireerd en voor het bureau Paul Krugerstraat gestationneerd, waar agenten af en aanreden. Betooging in de Afrikaanderbuurt. In het Oleandercomplex was plotseling de onrust opgelaaid. Het donkerde goed en daar kwam onverwachts een regen steenen en pannen naar beneden, gevolgd door scho ten naar cmlaag. De desbetreffende dub bele agentenposten waren echter op hun qui- vive. Salvo's weerklonken en echoden, zoo dat bij de eerste charge het nieuwsgierig tot twee honderd meter uit de omgeving weg vluchtte en grootendeels daar bleef staan. De Amsterdamsche gevolgen hadden geluk kig haar uitwerking niet gemist. Na het eerste offensief met steenen uit op gebroken straten, pannen en steenen van dak revolverschoten en het tegenoffensief der politie is een volkomen stilte ingetreden, Alle ramen moesten gesloten blijven. Er mocht niemand de straat meer in of uit, die er niet te maken had. Af en toe knalde nog een pistoolschot als waarschuwing. Stakinkjes duiken op. Vanmorgen hebben te Rotterdam alle los se havenarbeiders zich evenals de vaste ar beiders aangemeld, voorzoover de rechter Maasoever betreffende. Op de linker Maas oever zijn bij het aanne emkantoor aan de Maashaven een aantal losse havenarbeiders in staking gebleven. De stakende losse ar beiders waren evenwel, grooter in aantal, dan men in de haven op de schepen noodig had, zoodat het werk overal regelmatig kon voortgaan. Incidenten deden zich vanmorgen niet voor. Schermutselingen fe Utrecht. Gisteren heeft een groepje communistische jongelieden te Utrecht de werkloozen afge wacht, die in het katholiek vereenigingsjje- bouw „St. Jan" aan het Janskerkhof hadden gestempeld. Zij wilden deze werkloozen aanzetten tot verzet, waarbij zij min of meer provoceerend zijn opgetreden, doch de stem pelende werklieden kozen de verstandigste partij en liepen door. Iets anders was het gisteren laat op den namiddag, toen er in een perceel aan de Oude Gracht een communistische demon stratie plaats zou hebben. De politie was op alles voorbereid. Zij liet de vergadering doorgaan, doch zette uit voorzorg de gracht aan beide zijden af. Toen de vergadering was afgeloopen en de betoogers een demon stratieven optocht naar het stadhuis wilden organiseeren, greep zij echter met kracht in Óp de Stadhuisbrug is het er even warm toegegaan, teen de betoogers een rekest wilden indienen aan het gemeentebestuur. Eenigen van hen hebben kans gezien in het stadhuis binnen te komen en hebben daarbij hun schrijven aan den conciërge overhan digd. De overigen hebben echter een goed heenkomen moeten zoeken, daar de politie met degenstok en blanken sabel eenige raken charges heeft uitgevoerd Met een motor met zijspan van de motorpolitie werden de trot- toirs schoongeveegd, terwijl een groot aantal bereden agenten door de straten der binnen stad patrouilleerde. Ongeregeldheden te Zuilen. Gisteravond Iaat is het in den betonbouw te Zuilen nog tot vrij ernstige botsingen ge komen De relletjes zijn ontstaan doordat de politie gealarmeerd werd op een valsch bericht van iemand, die alleen maar wat machtsvertoon wilde zien om de relletjes te doen beginnen Men is begonnen met het op breken van enkele straten en dit werd voor de Zuilensche pcflitie aanleiding om krachtdadig te gaan optreden. Bovendien werd van de Utrechtsche politie assistentie gevraagd, die onder leiding van commissaris Hamoen met een groot aantal agenten ra eenige leden der motorpolitie ter hulp kwam. Intusschen waren er echter rake klappen uitgedeeld en heeft de politie van de revol vers gebruik moeten maken. Ook Deventer onrustig. Gisterenmiddag werden onder de steun- trekkenden te Deventer niet-onderteekende circulaiies verspreid met de ultnoodiging om 9 uur 's avonds op de Brink bijeen te komen voor een demonstratie. De geruchten hier omtrent gingen zoo snel door de stad, dat tallooze nieuwsgierigen in dichte drommen naar het marktplein trokken. Gemeente- en rijkspolitie achtten het noodzakelijk al die toeschouwers, onder wie de jeugd rijkelijk vertegenwoordigd was te verspreiden. Toen zulks niet al te spoedig geschiedde werden er hier en daar fiksche klappen uitgedeeld. Te Capelle a. d. IJssel. Ook te Capelle a. d. IJsel hebben gisteren eenige onregelmatigheden plaats gehad. Tij dens de raadszitting hadden voor het raad huis. samenscholingen plaats. De publieke tribune moest ontruimd worden. Een A. R raadslid, dat zich buiten het raadhuis had begeven, werd door het publiek mishandeld. Direct daarop werd door den burgemeester militaire politie uit Rotterdam gerequireerd, die spoedig de orde hersteld had. Enschedé wil staken. Gisteravond hebben twee personen bij den uitgang van de fabriek Rigterbleek van de firma G. J. v. Heek en Zonen pogingen aan gewend om de arbeiders tot staken te be wegen. Op de komst van de politie kozen de opruiers het hazenpad. In de Laaresch was het in den vooravond onrustig, doch de aan wezigheid van surveilleerende politie voor kwam ongeregeldheden. IJmuiden weerspannig. Uit het officieele rapport der politie blijkt, dat een aantal revolutionnair gezonden Zon dagnacht om 2 uur het electrisch lichtnet trachtten te vernielen, doch zij werden ont-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7