Mee in 't kamp Sport Jietk S. School ^Binnenland !Pxovinclaa£ TUeuivs WIE RINGEN. AKERSLOOT. EGMONDBINNEN BERGEN. OOST-GRAFTDIJK. HEERHUGOWAARD. DE RIJP- HOORN. HEEMSKERK. VEILINGEN EN AARDAPPEL VERKOOP. want daar is 't "Akkertje" dagelijks de trouwe helper uit den nood voor elk die geplaagd wordt door hoofd pijn, kiespijn, spierpijn, griep, enz. POSTDUIVENVEREENIGING „ALCMARIA VICTRIX". Het gemeentebestuur van Wieringen heeft een telegram van rouwbeklag gezon den aan de koninklijke familie, in verband met het overlijden van Prins Hendrik. In verband met het overleden van Prins Hendrik zal op den begrafenisdag aan de kinderen van de O.L scholen in deze ge meente vrijaf worden gegeven. Bij het overlijden van Prins Hendrik worden herinneringen wakker geroepen aan de herhaalde bezoeken, die de hooge over ledene aan het vroegere eiland heeft ge bracht. De eerste maal was dit in 1910, on der het burgemeesterschap van den heer Peereboom. an die gelegenheid dagtee- kent de bekende anecdote, volgens welke de hooge bezoeker, wijzende op een bepaald gebouw midden in het land, zijn begeleiders de vraag stolde, welk verschil dit vertoonde met zijn persoon? Dat wist men niet. „Wel, dit hier Is een stoomgemaal en ik ben een prins-gemaal". In 1925 en volgende jaren volgden onder scheiden bezoeken, meest verband houdende met de uitvoering van de Zuiderzeewerken; in het geheel zijn in deze jaren een vijftal bezoeken aan Wieringen gebracht, waarvan de laatste nog in het vorig jaar. Bij een dier gelegenheden verscheen de Prins met bemod- derde schoenen aan het raadhuis en is het bekend dat een der gemeente-beambten aan zijn verzoek om een borstel in zijn agitatie daaraan gevolg gaf door 'n fikschen aanval op de prinselijke schoenen met een.... kleer borstel. Bij dergelijke pijnlijke situaties ver stond Z.K H. als weinig anderen het geheim om door een gemoedelijk woord of een grap je de betrokken personen op hun gemak tf stellen. Nog andere voorbeelden van 's Prin sen humor leven hier voort. De Prins w ts hier een bekende en beminde figuur en het bericht van zijn plotseling overlijden is niet in het minst op Wieringen met veel meege voel vernomen. Door de „Kleine Kapel" werd Zaterdag avond een rondgang door het dorp gemaakt, hetgeen zich in de belangstelling van de in gezetenen mocht verheugen. Het doel van deze muziekavond was, de helft van het ontvangen bedrag af te dragen aan het burgerlijk armbestuur alhier en de an dere helft ten eigen bate aan te wenden Jammer dat er geen bekendheid aan was gegeven, voorzeker zouden de ontvangsten beter zijn geweest, maar niettegenstaande dat was de opbrengst 25.46. De opoffering van de leden in deze betoond verdiend zeker een woord van dank voor dit goede doel. Een zoontje van M. dat aan het zwem men was in de meer bij de kalkovens begaf zich te ver en kwam in de vaargeul terecht. Zeker zou de kleine verdronken zijn wanneer niet een der opvarenden van het zeiljacht van den heer keijzer, dat op dat oogenblik daar voorbij voer, gekleed te water was ge sprongen en hem van een wissen dood redck Op het nationaal concours te Heemstede behaalde de fanfare „Eensgezindheid" in de afd. Uitmuntendheid een tweeden prijs met 282 punten. Zondagmiddag kwam bij het spelen aan het strand te Bergen aan Zee een meisje uit Utrecht zoodanig op haar rug te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Het kind bleek haar ruggeraat gekneusd te hebben en werd, on advies van den ge neesheer. per Roode Kruis-auto naar de kli niek te Utrecht vervoerd. Aan de school van de Berger schoolver- eeniging is tot leeraar in de Fransche taal benoemd de heer H. Lindeboom, oud school hoofd te Amsterdam. De bakker Hop te Spiikerboor behaalde bij den te Zeist gehouden broodwedstrijd met zijn inzending een eervolle vermelding. De heer H. v. d. Meer alhier slaagde aan óe gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het propaedeutisch artsexamen. Teraardebestelling van den heer Molenaar. Maandagmiddag vond alhier op het 'kerkhof der Ned. herv. gemeente de teraarde bestelling plaats van den heer Molenaar, oud-hoofd der O L school II, den laatsten tijd woonachtig te Haarlem. Tairijke oud-leerlingen en vrienden, zoowel van in als buiten de gemeente, gaven door ihun aanwezigheid bliik van belangstelling. Bij de groeve werd het eerst het woord gevoerd dooi den heer van der Meer, direc teur van Excelsior, als huisvriend. Hierna volgde de heer de Haan. oud-hoofd der O. L. school te Utrecht, die diep ont roerd als oud-coilega woorden van afscheid en wederzien sprak. Mevrouw PortenWit, onderwijzeres aan O. L. school II. herdacht den heer Molenaar als principaal, dien men echter in moeilijke omstandigheden en gevallen steeds naast zich wist om uit een rijke ervaring met raad en daad bij te staan. De heer Dekkers sprak als oud-leerling eenige korte woorden. Hierna kwamen de kinderen van school II, die witte bloemen in de groeve strooiden, de mee8ten van hen diep aangedaan bij het laatste afscheid aan „meester", die met een klein tikje aan de ruiten de altijd woelige schare wist te beheerschen als zij buiten op het speelplein was. die in de school schijn baar zonder moeite de orde wist te hand haven. De heer D. G de Moes, alhier is be noemd als bestuurslid van de Bakkersvereeni- ging in Nederland en heeft deze benoeming aangenomen. Door de gemeenteraad is car.didaat ge steld voor lid van het bestuur van de maat schappij tot bevordering van Nijverheid de heer ds. J. Keuning doopsgezind-predikant aldaar en vanwege de N.H. diaconie, de heer T van Houwingen, hoofd der o.l. school aldaar. Naar we vernemen hebben in verschil- ende cafe s alhier lijsten ter inteekening ge legen om voor de gemeente-visscherijen het schakelen te verbieden. Het invoeren van dit verbod is een uiterst moeilijke kwestie voor den gemeenteraad, daar broodvisschers in hun bestaan bedreigd zullen worden. Als gevolg van één en ander hebben zich reeds neel veel sportvisschers verplaatst van het vischwater van de Rijp naar het rijk voor ziene vischwater van den Eilandspolder. Lenige honderden vischakten zijn dit seizoen aan de vischliefhebbers verstrekt. Daar telken jare door het bestuur vas den Eilandspolder eenige duizenden jonge karpers worden uit gezet, trekt het meerendeel van het Amster- damsch visscherscorps naar Graft, Oost- en West-Graftdijk en Schermeer. De zangvereeniging „Viribus Unitas" oehaalde op het concours van den RK. Bond van Zangverenigingen in Noordhol land in de eerste afd. Gemengde Koren een len prijs met 226 punten. Als onmiddellijk gevolg der aanhouden de droogte dreigt de aardappeloogst in onze duinen op een mislukking uit le loopen. Op verschillende akkers hangt het loof slap, waardoor het zetvermogen der knollen ern stig geschaad wordt. Ook uit de polders komen ongunstige aardappelberichten binnen. Verleden jaar zijn door overproductie ette lijke duizenden H.L. gesaneerd geworden, thans dreigt schaarschte en misschien wel gebrek aan dit zoo geliefd volksvoedsel. Het heeft er allen schijn van, dat aan de thans heersdiende droogte voorloopig nog geen einde komt. Op de hooge gronden geven de aardbeien en ook andere veldvruchten het op. Ze liggen slap op den grond. Behalve dat de droogte schadelijk is voor den napluk der aardbeien speelt zij nog een verderfelijker rol. die pas een volgend jaar aan het licht komt. Wanneer deze regenlooze periode nog enkele weken aanhoudt, zal hare schadelijke invloed voor een volgenden oogst op 'n dui delijke wijze gedemonstreerd worden, daar spoedige regens reeds de bewerkers zijn voor de volgende vruchtzetting, welke thans bij deze weersbestendiging voor een groot deel vernield zal worden. Inhoud der voorschriften. Naar wij vernemen, zijn door de Ned. Groenten en Fruitcentrale de volgende be langrijke voorschriften omtrent den verkoop van vroege aardappelen met inbegrip van Eigenheimers aan de veilingsbesturen be kend gemaakt. Alle voor den verkoop bestemde vroege aardappelen met inbegrip van Eigenhei mers. welke voor 1 Augustus worden ge rooid moeten worden geveild. Rooien zonder vergunning is verboden. Rooivergunningen werden alleen door de erkende veilingen ver strekt en mogen alleen aan die personen worden uitgereikt, die bij de betrokken vei ling op de lijst als aangesloten bij de Ned Groenten en Fruitcentrale hebben geteekend en ten aanzien van de teeltbeperking niet in overtreding zijn. Deze rooivergunning of een versterkte ver- voerbon dient voor hei betrokken lid als ver- voerbewijs naar de veiling. Vervoer daar vandaan kan alleen plaats hebben op een veilingsverklaring, die eerst wordt uitgereikt, wanneer de heffing be taald is. Alleen voor consumptie geschikte kwali teit mag worden geveild, de sorteering moet voldoen aan de volgende maten: Drielingen van 28 tot 38 mm, groote van 36 mm en hooger. Kriel beneden de maat van 28 mm mag niet ter veiling worden aangevoerd, tenzij als veevoer. Alle partijen „groote aardappelen" moeten eerst geveild worden voor het binnenland of voor Duitschland. Met uitzondering van de witvleezige is hiervoor de minimumprijs f 4 per 100 K G Alle partijen „drielingen" moeten eerst geveild worden voor het binnenland, deze zijn voor uitvoer naar Duitschland niet toe gelaten. Met uitzondering van de „witvleezige" is hiervoor de minimumprijs 2 per 100 K G De heffing voor alle, voor het binnenland bestemde partijen zoowel „drielingen" als „groote" en met inbegrip van de „witvlee zige" en de „eigenheimers" bedraagt van Maandag 9 Juli af 1 per 100 K.G. De heffing voor de voor Duitschland bestemde partijen is 60 ets per 100 K.G. Partijen aardappelen met uitzondering van „Eigenheimers" die niet voor het bin nenland of voor Duitschland worden ge kocht, moeten voor andere landen worden opgeveild. Hoewel hiervoor geen prijs wordt vastgesteld, moet toch een redelijke opbrengst worden verkregen. Het is niet de bedoeling, dat verkocht wordt tegen iederen prijs, in geen geval mag beneden 75 ets per 100 K.G. worden verkocht. Het verschil tus- schen deze opbrengst en den voor iedere periode vastgestelden of nog vast te stellen minimumprijs kan door de veilingen met de aanvoerders worden verrekena. Wanneer de laatst bedoelde partijen van eerste kwaliteit zijn en aan de voorgeschre ven sorteering voldoen, kunnen ook deze, wanneer zij ter veilinge doordraaien, worden uitbetaald tegen de vastgestelde minimum prijzen. Arwijkende partijen evenwel, die doordat zij pokkig zijn. niet goed zijn g^or- teerd of om andere redenen aoor den handel niet tegen de vastgestelde minimumprijzen worden overgenomen en dientengevolge doordraaien, komen niet voor bijbetaling in aanmerking. Deze partijen moeten worden ingenomen "AKKER'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 Ct. (omzetbelasting inbegrepen). tegen een prijs van 75 ets per 100 K.G. en komen ter beschikking van de Ned. Fruit- en Groentencentrale. Tot de .Witvleezige soorten" behooren de variëteiten: Duke of York, Ninetyfold, Ar- ran Crest, Sutton. Voor deze soorten gelden alle voorwaarden, die hierboven zijn ver meld, met uitzondering van die welke be trekking hebben op de sorteering en den mi nimumprijs. Voor deze is de minimum doorsnede voor „drielingen" 30 mm en voor „groote" 40 mm. De minimumprijs voor de witvleezige soorten wordt afzonderlijk geregeld en is als volgt bepaald: Voor zoover voor het binnenland enkele partijen worden verkocht, is de minimum prijs ƒ1 per 100 K.G. plus 1 heffing. Ten opzichte der pootaardappelen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen, die echter niet voor 1 Augustus in werking zai kunnen treden, in verband met nog te voeren besprekingen. Kriel, gewone en afwijkende aardappelen kunnen worden geveild als veevoer, mits wordt voldaan aan voorwaarden, welke o m behelzen, dat de veiling zich tegenover de Centrale voornoemd verplicht, dat de als veevoeder verkochte partijen ook als zoo danig worden gebruikt. TARWE GALMUGGEN. De rijkslandbouwconsulent voor Noord holland, de heer ir. G. J. Lienesch, schrijft ons: Bij m'n laatste tochten langs proefvelden en practijk-perceelen is mij weer eens duide lijk gebleken dat geen enkel gewas goed ge noemd kan worden voordat men het resul taat waar het om gaat, den eigenlijken oogst, te pakken heeft. Dat betreft dan in het bijzonder de graan- teeli en daarvan weer vooral de teelt van de wintertarwe. Men zal op verschillende plaatsen al kun nen waarnemen dat cfe ta'rwearen gaan ver kleuren. Dit verkleuren is niet alleen zeer vroeg, maar geschiedt bovendien nogal on- ïegelmatig. De aren worden bont en wel in de meeste gevallen naar boven toe in iets sterkere mate. Ook lijkt het mij toe dat de vroegst ge zaaide perceelen dit bont worden van de aren meer vertoonen dan de later gezaaide winter en zomertarwe. Ik beschouw dit verschijnsel mede als een uitvloeisel van onze tegenwoordige „Plan- wirtschaft", waarbij tarwe-verbouw nogal sterk naar voren komt. Wat is hier toch het geval? Behalve voetziekte, aaltjesziekte, tarwe- moeheid, luis enz. brengt een beperkte vrucht- wisseling voor den tarwe-verbouwer nog een paar nieuwe vijanden en wel de gele en de oranje-gele tarwegalmug. De larven van aeze insecten belagen mo menteel den inhoud van de tarwearen. We vinden over de levenswijze van deze muggen de volgende beschrijvingenDe ge'e tarwe-ga.mug is een citroengeel mugje met zwartachtige sprieten. Het diertje is pl.m. Wi m.M. lang. De mug komt in den zomer te voorschijn op de akkers waar het vorig jaar tarwe stond. Na de paring gaan de wijfjes de perceelen, waar nu tarwe staat, opzoeken. Zoodra de aren uit de bladscnede te voor schijn komen, gaan de muggen eitjes leggen totdat het graan gaat bloeien. Bij afwezig heid van tarwearen wordt genoegen geno men met rogge of kweek; tarwe heeft echter de voorkeur. De katjes worden doorboord, waarna 3—10 eitjes gedeponeerd worden in de bloempjes, dus binnen de katjes. Het eitjes leggen ge schiedt telkens in verschillende bloempakjes van de aar, waardoor in één pakje, ia soms in eén bloem wel tot 30 larven' kunnen voor komen. Na ongeveer een week komen de larven uit de eitjes te voorschijn en laten zij zich in de bloesem zakken, zoodat zij het vruchtbe ginsel te pakken krijgen, waaraan ze beginnen te zuigen. Zijn er veel larven in een bloem, dan sterft deze, weinig larven in een bloem maken het niet zoo erg, maai toch schaden zij dan ook nog de korrelzetting. De sterk bewoonde aren krijgen later gele vlekken en worden bont. De volwassen larven zijn geel van kleur, tot oranje-achtig toe; zij zijn pl.m. 2 m.M. lang. In het eerste jeugdstadium zijn ze glas helder. Na ongeveer een week of drie zijn de larven volwassen. Zij laten zich op den grond vailen, waarin ze overwinteren om in het volgend jaar, ongeveer 14 dagen vóór den tijd dat de muggen vliegen, te verpoppen. De oranjegele tarwegalmug vliegt iets vroeger en het wijfje legt de eitjes meer uit wendig, aan de binnenzijde van de katjes, dan de gele tarwegalmug. Er is weinig tegen te doen Aangeraden wordt wel om diep te ploegen en een goede vruchtwisseling te kiezen. Dit laatste is voor loopig buiter. beschouwing te laten! Uit hetgeen ik zoo hier en daar heb gezien lijkt mij de beste weg om. evenais bij voet ziekte bestrijding, aan laat zaaien de voorkeur te geven. Misschien bereikt men er mede dat er nog weinig aren zijn als de wijfjes-muggen beginnen te vliegen. Mochten er op dit punt al meer ervaringen zijn opgedaan, dan houdt ik me gaame aan bevolen voor nadere berichten daaromtrent. A t h 1 e t i e k. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE WIERINGERWAARD. Begunstigd door prachtig weer zijn we Zondag op ons schitterend sportterrein ge tuige geweest van de Nationale Atletiek wedstrijden uitgeschreven door de gymnas- tiekvereeniging „Olympia". Er was veel be langstelling. Er waren ongeveer 100 deelnemers ver deeld over de vereenigingen uit Amsterdam, Aalsmeer, Alkmaar, Zaandam, Burgerbrug, Avenhorn, Haarlem, Hoorn, Bloemendaal, den Helder, Purmerend, Oostzaan en Gro ningen. De uitslagen waren als volgt: 100 Meter heeren: 1. J. R. Leeuwerink 11,2 sec. Concordia Zaandam. Kogelstooten: 1. T. Schaak 11.43 M, Aalsmeer te Aalsmeer. Hink Stap Sprong: 1. K. Schenk 13.46 M„ Ilympia te Wieringerwaard. (Is kam pioen 1934 K.N.G.V. met 13.01 M. Hardloopen 1500 M.: 1. J. Bakema, Quick te Groningen in 4 min. 34 8/10 sec.; 2. C. Bakker, de Halter te Alkmaar in 4 min. 44 2/10 sec. Hardloojien 800 M. 1. S. Woltier, Quick te Groningen in 2 min. 11 2/10 sec. Verspringen heeren: 1. K. Schenk, Olym pia te Wieringerwaard, 6 38 M. Hardloopen 200 Meter: 1. J. K. Leeuwe rink, Concordia te Zaandam 23 8/10 sec. Discuswerpen heeren: 1. T- Schaak, Aalsmeer te Aalsmeer 34.23 M 2. K. Schenk, Olympia te Wieringerwaard 33.39 M.; 3. C! Pronk, Z. S C. te Buprgerbrug 29.09 M. Estafette 4 X 00 M heeren: 1. Quick, Groningen 46 4/10 sec.; 3. Olympia, Wie ringerwaard. Touwtrekken tot en met 275 K.G.: 1. Vol harding te Purmerend. Touwtrekken boven 275 K.G.: 1. Olympia te Wieringerwaard. Hoogspringen dames: B. van Twisk, Bloemend. G. V., Bloemendaal. 1.45 M N. van BalenBlanken. Olympia Wieringer waard, 1.4254 M.; Tr. v. d. Kolk, Olympia, Wieringerwaard, 1.40 M. Verspringen dames: Tr. van der Kolk, Olyrnpia, Wieringeiwaard, 4.88 M. Discuswerpen dames: R. Bakker, Bloemen daal G.V., Bloemendaal. 29.62 M.; M. van Wijk—Bosman, Allebe, Hoorn, 26.46 M. Kogelstooten dames: H. T. Munnikus. Kracht er. Vlugheid, Amsterdam, 10.05 M.; M. van WijkBosman, Allebe, Hoorn, 9.30 M. Ba'werpen dames: I. Schoemaker, Achilles, Zaandam, 23.81 M.; M. van WijkBosman, Allebe. Hoorn, 20.79 M. 100 Meter damec: B. van Twisk Bloemend. G. V., Bloemendaal, 13.4 sec.; T. Reinders, Voorwaarts Avenhorn. 4 X 100 M. estafette dames: Olympia, Wieringerwaard, 54.8 sec. Zweedsche estafette dames, 20010080 60 M.: Olympia, Wieringerwaard, 1 min. 4 sec. Postduiven. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Creil op Zondag 1 Juli. Ai stand 412 K.M. Los 8.10 uur. Wind N.N.W. Aantal deelnemende duiven 81. De aankomst was als volgt: 1. H. Machielse 4.17.51 2. S. Dingerdis 4.23.06 3. C. H. Noome 4 24.39 4. L. v. Vuure 4.24.58 4 30.03 4.29.44 4.29.12 4.33.14 4 35.55 4.38.51 4 39.51 4.41.18 442.21 4.43.12 4 43 53 4 44.42 4.46.04 4.46.45 4.47.54 4 49.21 4.52.01 5. H. Caarls 6. C. de Moei 7. De .ooze en Pauw 8 N- J Meijer 9. H. i Caarls 10. N. J. Meijer 11. L. v. Vuure 12. D. Haasbroek 13. H. J. Caarls 14. C. J. de Moei 15. C. G. de Nijs 16. B. Termaat 17. idem 18. Joh. Bek 19. C. J. de Moei 20. C. G. de Nijs 21. N. J. Meijer VACATURES IN DE NED. HERV. KERK. In het Doetinchemsch Werk, orgaan der Chr. Phil. Inrichtingen te Doetinchem. uor- schijnt de stand der vacatures in dt herv. kerk, op 1 dezer. Daaruit blijkt, dat het aan tal vacante plaatsen bedraagt 325, dat is 4 meer dan op 1 Januari. In de onderscheiden provincies is het aantal vacatures respectie velijk: Gelderland 44, Zuidholland 53, Noordholland 46, Zeeland 21, Utrecht 13, Friesland 70, Overijsel 12, Groningen 40, Noordbrabant 16, Limburg 2. Drente 8. Van de in Mei aangekomen candidaten hebben 14 nog geen beroep aangenomen. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG. Zondag is te Beverwijk de jaarlijksche ge meentedag voor de Doopsgezinden in Noord holland gehouden, waaraan door 500 per sonen werd deelgenomen. De dag werd ingezet met een godsdienst oefening in het veilingsgebouw 't Centrum, waar ds. J. D. van CaTcar, pastor loei, voor ging. Het tekstwoord voor dezen dienst ont leende de predikant aan Psalm 127 la: „Zoo de Heere het huis niet bouwt Des middags werd in het buiten Akeren- dom een openlucht-samenkomst gehouden. Ds. J. J. G. Wuite te Zaandam sprak over „Biuwt uw geloofsleven op", in aansluiting waarop ds. H. Britzei te Wormerveer het onderwerp „Bouwt de Broederschap op" be handelde. De dag werd besloten met een gemeen- schappelijken maaltijd. ZIJN GEMEENTE MEEGENOMEN. Ds. H. Buiskool is predikant van drie ge combineerde Hervormde gemeenten, Grost- huizenAvenhorn—Scharwoude, welke niet groot zijn. In den ring waartoe deze 3 ge meenten behooren, werd in den laatsten tijd de vacaturedienst nog aanmerkelijk be zwaard door ziekten van de predikanten Bolland en Klaassen. Volgens de kerkelijke voorschriften doen de overige ringpredikan- ten gratis het dienstwerk, aan de stand plaats van den zieken collega verbonden. Vooral gedurende de zomermaanden is de bezetting uiterst moeilijk, omdat dan in ver schillende gemeenten geen avondbeurten kunnen worden gegeven, en ook is het soms wel heel moeilijk om een plaatsvervanger te vinden. Dominee Buiskool heeft daarom in den laatsten tijd de kerkgangers van zijn drie gecombineerde gemeenten om beurten des Zondagsmorgens medegenomen naar een vacante gemeente waar hij preeken moest. Thans heeft elke gemeente een beurt gehad en is ds. Buiskool hiermede opgehou den, daar hij ongaarne wenscht, dat zijn 3 gemeenten zullen gaan behooren tot een rei zende kerk. OPHEFFING SCHOOL TE KOCKENGEN. Uitleg van den minister. Als antwoord op een aantal vragen van f den heer Lingbeek, Tweede Kamerlid, in- verband met ae opheffing van de openbare shool te Kockengen, deelde minister Mar- chant schriftelijk mede, dat het aantal leer lingen, voor wie het voortbestaan van deze school gewenscht zou zijn, welbeschouwd slechts twee is. ZAANDAM WEERSPANNIG! Leiding berustte bij een raadslid. Gisteravond hebben te Zaandam de communisten in de Raspmolenbuurt onrust verwekt. Op het voorbeeld van Amsterdam hadden zij ook daar de straat opengebroken en de roode vlag geplant. Toen de politie, die telefonisch gewaarschuwd was, ter plaatse verscheen, vond zij in de Raspmolenstraat een groote menigte tegenover zich, die een dreigende houding aannam. De actie stond onder leiding van het gemeenteraadslid Makkinga, die de samengeschoolden opwek te om in massa de stad in te trekken. Aan de aanmaning der politie om door te loopen werd niet of schoorvoetend gevolg gegeven, waarop de politie het noodig oordeelde de sabel te trekken. Eenige rake klappen werden uitgedeeld. De oproermakers hebben dit be antwoord met de politie te onthalen op een partij straatsteenen. De politie heeft toen de revolver getrokken en eenige schoten op de menigte afgevuurd, zonder dat evenwel iemand gewond werd. De leider van den op stand, die zich niet naar de bevelen van de politie wenschte te gedragen, werd in arrest gesteld, doch eenige uren daarna weer los gelaten. MISLUKTE TRUC. \erdachte gearresteerd. De centrale recherche van Amsterdam heeft een Duitschen kunstschilder aangehou den, die zich uitgaf voor werktuigkundig in genieur. Hij trachtte monteurs te werven voor een karwei. Bij de onderteekening van het contract moesten deze 7.50 storten. Het kwam sommigen verdacht voor. Zij de den aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek dat de z.g. „ingenieur" heelemaal niet het recht had dien titel te voeren en dat hij ook niet bemiddeld was. Hij had nog 13 cent op zak. De man is ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld en zal vermoedelijk over de grens ge leid worden. AANSPORING TOT SCHOOL STAKING. Te Arnhem gearresteerd. De politie te Arnhem heeft aangehouden drie personen, die een opruiend geschrift verspreidden, waarin o.a. werd aangespoord tot het organiseeren van schoolstakingen. Deze personen zijn ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Zij zullen reeds Donderdag te recht staan in een buitengewone zitting van den politierechter. Een vierde persoon, die ook een opruiend geschrift heeft verspreid, zal dan eveneens terecht staan. KRIJGEN WE DEN GREENWICHTIJD? De meening der Tweede Komer. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Her ziening van den wettelijken tijd. Vond op zichzelf het denkbeeld, Nederland zich bij een der groote tijdzonen te doen aansluiten, vrij algemeen instemming, vele leden betoogden, dat het in het ontwerp ge kozen stelsel geen gelukkige oplossing van het tijdvraagstuk brengt. Aan de invoering van den Greenwichtijd toch worden, voor zoover het winterhalfjaar betreft, groote be zwaren verbonden geacht. In de eerste plaats werd daarin het tegenovergestelde gezien van de bezuiniging op kunstlicht, welke tot dusver de zomertijd heeft gebracht. Voorts werd het feit, dat het in den winter des avonds reeds vroeg donker zal zijn, als een ernstig bezwaar beschouwd voor de school kinderen. Deze leden drongen erop aan, dat met afschaffing van den zomertijd, voor het geheele jaar de midden-Europeesche tijd wordt ingevoerd. Van andere zijde werden deze bezwaren gedeeld. Men vreesde, dat bij het tot stand komen dezer regeling de strijd over den zo mertijd geenszins zou zijn geëindigd. Ook deze leden wilden den midden-Europeeschei tijd voor het geheele jaar. Sommige leden gaven de voorkeur aan de thans voorgestelde regeling. Eén der leden wilde terugkeeren tot vóór 1908.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7