DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Gepeoe in Rusland opgeheven Aan onzejbonné's! Xtaqeüiksch Ovecticht J&uUwland 136e Jaargang Opgenomen in nieuw ministerie. Wal vandaag de aandacht trehi.,^ ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. No. 162 Dit nummer bestaat uit drte bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 12 Juli 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Nadat we dagenlang kolommen aan de Duitsche onlusten hebben gewijd, zijn de politieke gebeurte nissen in andere landen eenigszins op den achtergrond verdrongen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat ze daarom minder belangrijk zijn. Want vooral ook in Rusland geschieden merkwaardige dingen. De eens zoo bekende om niet te spreken van beruchte Gepeoe is opgeheven en opgenomen in een nieuw volkscom missariaat van oinnenlandsche zaken. Het nieuwe commissariaat is belast met de verzekering van de revolutionnaire orde, de veiligheid van den staat, de bescherming van UTWIXOV. L den openbaren (socialistischen) eigendom, de inschrijving van acten van den burgerlijken stand en de bewaking van de grenzen. Het zal bestaan uit een centrale administratie voor de veiligheid van den staat, voor de militie, voor de bescherming van het binnen land en van de grenzen, voor de brandweer, voor de arbeidsstrafkampen en de werkko- lonies enz. Ook in de verschillende republie ken zullen volkscommissariaten van binnen landsche zaken worden ingesteld. De gepeoe als recht do end or gaan zal worden opgeheven. De volkscommissaris van binnenlandschc zaken en zijn plaatselijke organen zijn verplicht de dossiers van strafzaken na onderzoek over te dragen aan de betrokken rechterlijke orga nisaties, volgens regelen door de wet gesteld. Zaken betreffende de veiligheid van den staat worden overgedragen aan het opperste ge rechtshof en de dossiers betreffende misdrijven als hoogverraad, spionnage enz. aan het mi litaire college van het opperste gerechtshof of de resp. krijgsraden. Bij het nieuwe volkscommissariaat zal een speciale raad worden ingesteld, die het recht heeft langs administratieven weg de maatre gelen van uitzetting, deportatie en detinee ring in arbeidsstrafkampen toe te passen, tot een termijn van ten hoogste vijf jaren, alsmede den maatregel van verbanning buiten de Sowjetunie. Aan het hoofd van het volkscommissariaat is Jagoda gesteld; zijn plaasvervangers zijn Agranof en Prokofjef. Ter aanvulling van dit besluit zijn tevens de verordeningen op het onderzoek van mis drijven en de compententie van het nieuwe volkscommissariaat gepubliceerd. Met het bovenstaande besluit is dus de al sedert een half jaar verwachte reorganisatie van de Gepeoe een feit geworden. De vraag is nu, wat zij te beteekenen heeft. Toen in 1923 de tsjeka verdween, om plaats te maken voor het vereenigde politieke staatsbestuur, dat sindsdien als gepeoe" bekend zou staan, kon men moeilijk van een opheffing spreken, omdat de kenmerkende buitengewone be voegdheden van het eerste lichaam ook aan het tweede bleven toegekend, zij het dat de toepassing ervan overeenkomstig de sedert het einde van den burgeroorlog gewijzigde omstandigheden eenige verandering onder ging. Zoo zou men ook thans, bij den over gang van de Gepeoe in een nieuw volkscom missariaat van binnenlandsche zaken kunnen denken, dat de naam, maar niet het ding zelf veranderd is, temeer als men ziet, dat aan het hoofd var. het nieuwe volkscommissariaat dezelfde menschcn zijn komen staan, die ook de Gepeoe hebben gelied. Inderdaad beteekent de reorganisatie van de Gepeoe ditmaal vchter wel degelijk haar opheffing in haar meest in het oog vallende bevoegdheid, haar buitengewone rechtspraak Het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken, dat de opsporingstaak van de Ge peoe in aangelegenheden betreffende de vei ligheid van den staat, de handhaving van de revolutionnaire orde en de bescherming van den socialistischen eigendom overgenomen heeft, kan zoodra het werkelijk misdrijven geldt, niet meer tot een zelfstandige, ge heime rechtspleging overgaan, waarvan zelfs achteraf nog niet eens altijd mededeeling naar buiten gedaan werd, maar het is ver plicht deze zaken in handen te stellen van de gewone rechterlijke organen. Wel behoudt het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken het recht, om langs administratieven weg den maatregel van uitzetting en deporta tie toe te passen, maar dit slechts tot den, trouwens al vroeger beperkten termijn van vijf jaar, en het geduchte wapen van de doodstraf is niet in zijn arsenaal overgegaan. Dat is een wezenlijk onderscheid tusschen taak en bevoegdheid van de vroegere Gepeoe en het huidige volkscommissariaat van bin nenlandsche zaken, die de reorganisatie een meer dan administratief karakter geeft en het recht geeft, om van zijn opheffing te spreken. In naam is nu een departement hersteld, dat eerst enkele jaren geleden, wij meenen op het eind van 1930, verdwenen is. Hetzelf de departement is het daarom nog niet. Het vroegere volkscommissariaat van binnen landsche zaken had in de eerste plaats de zaken van de gemeentehuishouding onder zich. Deze werden na de opheffing onderge bracht bij een afzonderlijke administratie, die rechtstreeks onder de raden van volks commissarissen werkte. Later werden zij in de verschillende republieken weer tot den rang van volkscommissariaat voor de ge meentehuishouding verheven. Een van de voornaamste beweegredenen tot het ophef- fingsbesluit van 1930 lag in „de verscher ping van den klassestrijd", die „van de or ganen ter bestrijding van de criminatliteit en ter bescherming van de openbare veiligheid en de revolutionnaire orde (de militie en de opsporingsorganen) grootere discipline en ook grootere zelfstandigheid bij hun lei ding" eischte. Aanvankelijk kwam de militie (die ongeveer met onze politie te vergelijken is) ook onder aan de raden van volkscom missarissen toegevoegde centrale adminis traties te staan. Later werd zij bij de Gepeoe ingelijfd, maar als men goed toeziet, ziet het er meer naar uit, dat de militie de Gepeoe heeft geassimileerd, dan omgekeerd. De Gepeoe was opgericht „ter vereeniging van de revolutionnaire krachten van de unierepu blieken in den strijd met de politieke en eco nomische contra-revolutie, spionnage en bandietisme"; het nieuwe volkscommissa riaat van binnenlandsche zaken verdedigt echter de revolutionnaire orde en de veilig heid van den staat, die reeds vroeger tot de zorgen van de militie behoorden en den socialistischen eigendom, die toen nog niet werd vermeld, maar dan ook eerst bij een later wet tot een bijzonder doeleinde van staatszorg zijn verklaard. Ook langs dezen weg moet men dus tot de conclusie komen, dat de Gepeoe inderdaad opgeheven is, het geen dus als een belangrijk teeken van in wendige versterking van den sowjetstaat moet worden beschouwd en ook wel als zoo danig zal zijn bedoeld. NIEUW PLAN VAN GORING. Tot bestrijding der werkloosheid. „Der Deutsche" publiceert nadere bijzon derheden over het z.g. plan-Goering tot be strijding van de werkloosheid in Berlijn. De statistische gegevens vcor het economische febied Berlijn toonen aan, dat de werkloos- eid in de Duitsche hoofdstad in den tijd van 31 Januari 1933 tot 31 Maart 1934 slechts met 34.7 teruggloof>en tevenover een af neming der werkloosheid in de provinciën Brandenburg met 74.5% en in de provincie Grensmark-Posen-Westpruisen met 95 2%. Bovendien heeft de situatie zich bijna uitslui tend ten gunste van de jeugdige ongehuwde arbeidskrachten gewijzigd, terwijl de ge trouwde lieden meestal werkloos bleven De geringe afname van de werkloosheid is niet in de laatste o'aats te wijten aan het feit, dat vele krachten uit het geheele rijk naar Beriijn sroomden waa: zij meenden gunstiger vooruitzichten tot het verkrijgen van werk te hebben en daar dan verder ver bleven. Als eerste punt van het plan- Goering zal men er thans toe overgaan de mannelijke- en vrouwelijke arbeids krachten beneden de 25 jaar te bewegen om een jaar lang landarbeid te ver richten of tot den vrijwilligen arbeids dienst over te gaan. Door dezen maat regel zal werkgelegenheid voor gehuw den worden geschapen. Door het arbeidsfront en de N.S.B.O. vindt op het oogenblik in alle bedrijven van Ber lijn een onderzoek plaats naar alle manne lijke en vrouwe! iike krachten, die 17 tot 25 jaar oud zijn. Uitzonderingen mogen hierbij niet worden gemaakt. De jeugdige personen, die zich vrijwillig voor den landarbeid ter beschikking stellen, worden eerst dan ver vangen, wanneer gelijkwaardige oudere ge huwde arbeidskrachten gevonden zijn. In die gevallen zullen in de allereerste plaats de jongelui, die geboren zijn in 1910, 1911 en 1912 voor den landarbeid gerecruteerd wor den. De jongelui, die voor een bepaald vak opgeleid worden, zullen, nadat zij hun leer jaren hebben beëindigd, eerst een jaar land arbeid moeten verrichten. Jeugdige arbeid- nemers, die voor familieleden moeten zorgen, worden vrijgesteld. Keeren de jongelui naar Berlijn terug dan zullen zij in gelijkwaardi ge betrekkingen worden ondergebracht als waarin zij voor het jaar dat zij landarbeid verrichten, geplaatst waren. „Der Deutsche" eindigt zijn uiteenzetting als volgt: „In het plan-Goering komt het ware socialisme tot uitdrukking. Geen der jeugdigen mag meenen, dat hij voor landar beid te voornaam is. Arbeid, onverschillilg waar hij wordt uitgeoefend, adelt, indien hij zooals hier in den zin van de volksgemeen schap plaats vindt. Wij zullen er voor zor gen, dat die jeugdigen voor den landarbeid gerecruteeró worden, die tot dusverre 't wekr zooveel mogelijk uit den weg zijn gegaan en zich liever op den dansvloer ophielden. Zij zullen den lakschoen met een steviger water dichten laars moeten verruilen. Hun.gemani cuurde niet aan arbeid gewenden handen zul len dan spoedig eelt krijgen". Het blad ein digt: „Ons is de vereelt" vuist van een Duit- schen arbeiders meer waard dan de aan werk ontwende handen van een nietsdoener". NOGEENS DE JONGSTE DUITSCHE GEBEURTENISSEN. De terechtstellingen. Volgens de „Daily Express" behoort tot de terechtgestelden te Lichterfelde ook Hans Litzman, een zoon van generaal Litzmann, het oudste lid der nationaal-socialistische partij. In de onderstelling, dat het leven van zijn zoon gespaard was, begaf zich generaal Litzman op den bewusten Zaterdagavond in allerijl naar de kanselarij te Berlijn, waar Hitier juist uit München was gearriveerd. ,,Ik dank u, dat ge mijn zoon in leven hebt gelaten" zou de genera; 1 hebben uitgeroepen toen hij 'den rijkskanselier te spreken kreeg, waarop Hitier zou geantwoord hebben: „Het spijt me wel generaal, maar u bent te laat". Ironisch voegt de correspondent van het Engelsche blad hieraan nog toe, dat Göring's mannen over het algemeen de weduwen van de terechtgestelden, heel beleefd van den dood van hun echtgenooten in kennis stelden Gewoonlijk ging dat per telefoon, als volgt: „Het spijt me wel, Frau die en die, maar ik moet u mededeelen, dat uw man heden bij het aanbreken van der. dag terechtgesteld is. Het geschiedde op bevel van den krijgsraad die hem veroordeelde wegens hoogverraad. U be hoeft echter niet al te zeer te treuren, want wij zullen voor u zorgen. U zult geen gebrek lijden, u krijgt pensioen". Ontevredenen veroordeeld. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat de eigenaar van een coneer- venfabriek in Seesen gearresteerd is wegens uitlatingen waaraan hij zich tegenover den „raad van vertrouwen" had schuldig gemaakt en die voor de algemeene economische politiek min achtend waren. De 35-jarige Ernst Reitmann is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, aange zien hij dag-in-dag-uit op zijn werk hate lijke woorden jegens Hitier uitte. DE A.S. RIJKSDAG-ZITTING. 8 S.A.-leiders zullen zeker ontbreken. De Duitsche Rijksdag zal morgen nadat hij op 11 December 1933 werd ge kozen., voor de derde maal bijeen komen, doch tal van bekende afgevaardigden zullen hun zetel in den Rijksdag niet meer bezetten, n.1. Röhin, Ernst, Heines, Hain, Heidebreck, von Dotten, Schneid- hober en Schmid, die in het verloop der actie tegen de S A gefusilleerd zijn. Men gelooft hier echter over het alge meen, dat nog meer afgevaardigden niet meer in den Rijksdag zullen verschij nen, n.1. zij, die zich onder de tot dusver re nog niet hekend geworden slachtof fers van de actie tegen de S.A. bevinden. Volgens verschillende niet te contro leeren berichten verluidt, dat in de zit ting van den Rijksdag op morgen de lijst zal worden bekend gemaakt van de personen, die in het verloop der actie tegen de S.A. als slachtoffers zijn gevallen. DUITSCHE AARDAPPEL RELLETJES. Distributie overwogen. Het tengevolge van de groote droogte en een vrijwel mislukten oogst in Duitschland ontstane gebrek aan aard appelen heeft in tal van plaatsen rel letjes veroorzaakt waarvan echter in de pers geen melding gemaakt mocht wor den, aldus een K.W.P.-bericht. De minister van economische zaken heeft thans de invoerbepalingen gewij zigd zoodat thans grootere hoeveelheden aardappelen uit Italië, België en Neder land ingevoerd worden, waardoor in de eerste behoefte kan worden voorzien. Daar zeer veel menschen, die daartoe in staat zijn, een grooten voorraad aard appelen kochten, overweegt de regee ring thans om aardappelen te gaan dis- tribueeren en den verkoop aan particu lieren te beperken. Door verschillende handelaren wer den ook de aardappelen verkocht boven den maximumprijs, die thans 6 cent per K G. bedraagt. De overige levensmidde len, waarvoor geen maximumprijzen zijn vastgesteld, zijn thans belangrijk duurder geworden. VRIJHEID VAN HET GESPROKEN WOORD Drastische maatregelen in Duitschland. Te Makkendorf in Brunswijk is een man veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat hij in een café gezegd had, dat Doll- fuss de grootste politicus ter wereld was en dat men naar den Weenschen radio-omroep moest luisteren, wanneer men de waarheid over Duitschland wenschte te leeren kennen. Een 35-jarige Berlijnsch arbeider Hans Wenzel is veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf, omdat hij in 'n café „Hoera voor Dimitrof" had geroepen. GROOTE BRAND IN DUITSCHLAND. 2500 morgen land vernield. In 't in de nabijheid van Forst gelegen dorp Scheuno (D.) is 'n boschbrand uitgebroken, die door een feilen wind snel om zich heen greep en een oppervlakte van 2500 morgen vernielde. Eerst na 7 uur gelukte het het ge vaar voor uitbreiding te onderdrukken. Het vuur was toen voorwaarts gedrongen tct in de omgeving van het op 10 K.M. gelegen Toplitz. Hier en daar had het brandende front een breedte van 5 K.M. Er is veel wild in de vlammen omgekomen. ONLUSTEN TE ANTWERPEN. Moeilijkheden met Dinaso's. Gisteravond werd te Antwerpen een op tocht gehouden uitgaande van de Fronters ter viering van den 11 Juli (Guldensporen- dag). Bij dezen stoet wilde zich 'n groep Di naso's aansluiten, maar zij werden door de Fronters geweerd, waarop de Dinaso's te rugkeerden naar hun lokaal, dat gelegen is in de Langebeeldekensstraat. Zij werden echter achtervolgd door een paar honderd socialisten. In de Langebeeldekensstraat ge komen werden de Dinaso's door de socialis ten overvallen. Er ontstond een gevecht, waarbij niet alleen met steenen werd gewor pen, doch waarbij ook tal van schoten wer den gelost. Enkele vechtenden werden tame lijk ernstig gewond. De Dinaso's sloegen op de vlucht doch de socialisten haalden hen in en voor de tweede maal ontstond een ver woed gevecht. Deze botsing had plaats dicht bij het clublokaal der Dinaso's, die binnen vluchtten en zich barricadeerden. Tegen half elf rukte een sterk detachement politie uit om de orde te herstellen. Voorloopig was het evenwel nog niet rustig. VERLIES VAN NATIONALITEIT. Het wetsontwerp in de Belgi sche Kamer. De Belgische Kamer behandelde in haar vergadering van gisteren het wetsontwerp inzake het verlies der Belgische nationaliteit, waarbij het af en toe stormachtig toeging. Bijna alle sprekers wezen in hun rede op de verhoudingen in Eupen-Malmedy. De oppo sitie maakte vooral bezwaar tegen het een zijdig karakter van het wetsvoorstel, waar door slechts een bepaalde, willekeurige groep van personen, n.1. zij, die niet door ai- stamming het Belgische staatsburgerschap verwierven, onder de wet zouden vallen. Ook maakte men bezwaar tegen de te algemeene redactie van sommige bepalingen tegen die genen, „die hun plichten als Belgisch staats burger ernstig schenden", aangezien men te willekeurige toepassing hiervan vreesde. Ook werd opgemerkt, dat tweeërlei recht zou worden toegepast op met Duitschland sym- pathiseerende bewoners van Eupen-Malmedy en met Frankrijk sympathiseerende Walen. De minister van justitie verdedigde het wetsontwerp, waarna de oppositie een voor stel indiende om het wetsontwerp terug ie wijzen naar de desbetreffende Kamercom missie. Tot stemming kwam de Kamer echter niet meer en de debatten zullen in een vol gende zitting worden voortgezet. De Gej>eoe in Rusland opgeheven. (Dag. Overzicht.) Gandhi staakt het eten. (Buiten land.) Nieuws uit Duitschland. (Buiten land.) Engelsche luchtmacht weer ver sterkt. (Buitenland.) Overstroomingsramp in Japan. (Buitenland.) Na de uitvaart van Prins Hendrik. (Binnenland.) Groote heidebrand bij Amers foort. (Buitenland.) De ongeregeldheden hier te lande. (Binnenland.) (Zie Tfrder eventueel laatste berichten Abonné's van ons blad, die eenigen tijd de Alkmaarsche Courant aan een tijdelijk adres bezorgd willen hebben, worden verzocht ons dit vroegtijdig bekend te maken onder ver melding van naam, huisadres, tijdelijk adres, ingaande op, eindigende op. Men verzekert zich hiermede een regelmatige toezending en bewijst er onze administratie een grooten dienst mee. ONDERHOUD TUSSCHEN BARTHOU EN TATARESCU. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou had gistermiddag een bespre king, die anderhalf uur duurde, met den mo menteel te Parijs vertoevenden Roemeenschen minister-president Tatarescu. Barthou stelde Tatarescu op de hoogte van de resultaten der besprekingen te Londen, voornamelijk wat betrof het Oost-pact, dat zijn oorsprong vindt in voorstellen van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken Titulescu. Na Barthou's reis naar Boekarest heeft de Fransche regeering er prijs op gesteld, door het ontvangen van den Roemeenschen minis terpresident te Parijs uiting te geven aan het karakter van nauwe samenwerking tusschen Frankrijk en Roemenië. Men verwacht, dat tegen het einde van deze maand of in het begin van de volgende maand koning Carol een bezoek aan Parijs zal brengen. SAMENKOMST BARTHOU— MUSSOLINI? Eerst alles in 't reine. In welingelichte politieke kringen in Parijs verklaart men, dat de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken definitief besloten nog dit jaar een samenkomst met Mussolini te hebben. Het tijdstip van deze ontmoeting is echter nog niet nauwkeurig vastgesteld. Om de atmosfeer gunstig te ma ken voor nuttige besprekingen zal de Fran sche regeering tevoren eenige kwesties die hangende zijn tusschen Frankrijk en Italië in het reine brengen. „Fcho de Paris" meent in dit verband te weten, dat Frankrijk de vestigingsovereen komst voor Italianen in Tunis, dat tot dus verre om de 6 maanden verlengd moest worden, wil vervangen door een overeen komst voor den tijd van 5 jaar. Verder zal volgens het blad de Fransche regeering bepaalde concessies inzake de Libischen grenskwesties doen. HITTEGOLF IN FRANKRIJK. Duizenden doode visschen. De hitte in Frankrijk heeft gisteren een hoogtepunt door een temperatuur van 34 gr. C. Tegelijkertijd is in Parijs ook een record in het waterverbruik bereikt. Gisteren werd niet minder dan 886100 M3 drinkwater verbruikt. In de Seine drijven duizenden en nog eens duizenden doode visschen. Men vermoedt, dat deze massasterfte veroorzaakt wordt door gebrek aan zuurstof in het zeer .warme water.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1