hcO, (s at raadselhoekie brein voor de kleintjes en piet prikkel rebus BESSEN PLUKKEN Vulpenhouders met gratis verze kering tegen verlies en diefstal. WAT OVER HET WATER VLIEGT, HET UITZICHT IS BEPERKT X X X X X Ie rij iets, wat je in elk ver- X trek vinden kunt. VlLPFAHliIS: Van Patten Oortmeyer. Pajglop. het personeel in de Nederlandsche fabrieken, waar kort geleden weer de 15000e arbeider was aangesteld. Het jaarverslag, dat thans wel niet meer zoo lang zal uitblijven zal hier omtrent wel meer uitsluitsel geven. Op de beurs loopende geruchten spreken van een bevredigende slotuitkeering, nadat, naar men weet, op de aandeelen van 750 op rekening van het dezen keer 16 maanden omvattend: boekjaar reeds een interim-dividend van 45 gulden is betaald. Een alleszins gunstige ontwikkeling ver toont de uitvoer van kunstzijde-garens die voor het eerste halfjaar 4.285.000 K.G. be droeg tegen 4.071.000 K.G. in dezelfde pe riode van het vorige jaar, en die ook ;n waarde van 8.07 tot 8.71 millioen is toe genomen. De gemiddelde prijs per K.G uit gevoerde kunstzijde, die in 1933 gemiddeld J 1.97bedroeg, is geleidelijk tot 2.1 IV2 gestegen. Vermoedelijk is dit niet zoo zeer te danken aan een verbetering van de markt positie voor kunstzijde als wel aan het feit, dat een betrekkelijk grootere hoeveelheid betere en daardoor duurdere kwaliteiten kon worden geëxporteerd. In de jaarvergadering van de Aku werd immers nog geklaagd over de verdere prijsdaling als gevolg van de Ja- pansche concurrentie, waarbij werd gewezen op de noodzakelijkheid van verdere verlaging der productiekosten. De koers van aandeelen Aku is in de afgeloopen week slechts weinig veranderd. Koninklijke Petroleum zijn iets in koers aangetrokken, dank zij een lichte verbetering op de Amerikaansche petroleummarkt. De strengere controle op de productie begint zich in de opbrengstcijfers te weerspiegelen. Na een gestadige stijging tot 2.609.450 vaten per dag in de op 15 Juni geëindigde week is de gemiddelde dagelijksche productie terug gegaan tot 2.564.300 vaten in de laatste week. Dit cijfer is echter nog altijd hooger dan de recordproductie in 1931 en 1932 en slechts weinig lager dan het hoogste punt, dat in 1933 werd bereikt. Er zal dan ook nog een verdere drastische beperking noodig zijn, om de voortbrenging eenigszins in over eenstemming te brengen met de vraag. Het is intusschen bevredigend, dat de benzine voorraden in de laatste weken een teruggang vertoonen, die aan de prijsontwikkeling ten goede is gekomen. Tabaksaandeelen hebben geprofiteerd van de bevredigende resultaten der laatste voor- jaarsinschrijving, die vooral voor de Deli Mij. en de Deli Batavia Mij. na de in vorige inschrijvingen plaats gevonden afdoeningen en de verlaging van den kostprijs een be hoorlijke winst voor het loopende jaar in het vooruitzicht stellen. Voor de Senembah is de tot dusverre behaalde doorsnee-rijs van 140 cent echter lager dan die, welke voor dezelf de merken in het vorige jaar werd bedongen (164 cent); het is de vraag, of de kosten van den thans ter markt gebrachten oogst 1933 door de opbrengst zullen worden gedekt Rubberaandeelen waren goed prijshoudend; voor enkele soorten, zooals Sumatra Rubber, eerder iets vaster, op mededeelingen omtrent verdere voorverkoopen uit den loopenden oogst tot bevredigende prijzen. Geruchten, volgens welke de restrictie, wat de inland- sche aanplantingen betreft, minder effectief zou blijken dan men verwachtte, zijn officieel tegengesproken. Hessa Rubber zijn nog in koers opgeloopen, en worden door de beurs derhalve hooger gewaardeerd dan de 40 pCt., waarop zij tengevolge van de reorgani satie-voorstellen van het bestuur zullen wor den afgestempeld. Van suikeraandeelen kon den H.V.A. iets in koers aantrekken, waar aan een beschouwing in een der Indisch** bladen over een verbetering der afzetmoge lijkheden voor Java-suiker in Britsch-Indië niet vreemd was. Op de beleggingsmarkt waren de oude staatsfondsen iets in reactie; dat de grond stemming echter vast blijft, blijkt vel uit het succes der boven pari uitgegeven 4 pCt. ge meente- en provinciale leeningen, waarvoor veel belangstelling bestaat, zoodat de vrij? inschrijvingen meestal niet ten volle kunnen worden toegewezen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Dawesleening 32 7/8, 30; Youngleening 30 3/4, 31 7/8; 3*4 pCt. Nederland 100*4, 1001/4; 3 pCt. Nederland 92 1/8, 92 1/4, 91 5/8; 2% pCt. Nederland 79 5/8, 78 3/4, 79 3/16; Aku 371/4. 367/8, 37 1/4, 36; Philips' 213*4, 218 1/4, 216*4; Unilever 68 7/8, 69%, 69; Redjang Lebong 159*4, 155; Kon. Petroleum 153 3/4, 1551/4; Ned. Scheepvaart Unie 33 5/8, 32 3/4, 33; Handelsver. „Amsterdam" 166 1/4, 169; Deli Batavia Mij. 144 3/4, 148; Deli Min 132, 136, 134; A'dam Rubber 105*4, 104 3/4, 105 3/8; Hessa Rubber 43 3/4, 42, 45; Kali Bakar 136*4, 142; Oost Java Rubber 109, 1131/4; Sumatra Rubber 113, 132 1/4, 1381/4 Een wondere harmonie vormt het waterlandschap van wind en ruimte, van golvenspel en rietgeruisch, van geur en bloei en roep en lied. Niet alleen wat aan ep in het water gToeit en bloeit, ook wat er roept en vliegt en zingt en speelt en zwemt en duikt maakt mede een on misbaar deel uit van de rijkdom van het watergebied, dat in de veenplassen wel zijn meest boeiende en veelzijdige ontplooiing vindt. Zooals de waterlelies en de veen- wortels, de ranonkels en de veenwor- telaren, de fonteinkruiden en de riet pluimen, de plompcbladen en de gentia nen de tooi van het water vormen, zoo is er ook een koor van stemmen, dat over de wateren roept en zingt en zonder welke dat water een aanzienlijk deel van zijn schoonheid en bekoring missen zou. Daar is de roep der roerdompen en het lied der rietzangers, dat uit de riet velden langs de oevers klinkt. Zij leven niet op het water in engeren zin, maar over de golven en het stille spiegelvlak van een windstillen dag klinkt toch hun geluid. Zooals ook de kievitsroep en de klank der tureluren er klinkt en zooals de vlucht der kiekendieven er over gaat Maar wat over 't water vliegt en roept in engeren zin, tot dat kleinere koor be- hooren ook verschillende en verschillen de interessante vogels. Ik denk aan de fuut, den rappen duiker, dien prachti- gen vogel van de plassen, die aan den eenen kant wel schuw is en wegduikt bij al te nabije nadering van menschen, maar die aan den anderen kant zich toch weet aan te passen aan drukte van watersport op het domein dat hem en de zijnen van ouds toebehoort. En van de koet geldt hetzelfde, den zwart-en- vvitten meerkoet met zijn keffend geluid uit de biezenvelden, die in groote troe pen véle plassen bevolkt, die soms wel eens wat al te talrijk wordt, maar die toch een onmisbare stoffage der wateren vormt. Aantrekkelijker verschijning is het stillere waterhoentje, bekoorlijke vliegers over de plassen zijn ook de sterntjes, de donkere zwarte stern en 't sierlijke vischdiefje, beide alleraan trekkelijkste verschijningen voor den doler over het watergebied. De wilde eenden mag ik niet vergeten en de aal scholvers zal ieder, die hier zwerft, graag zien. Zijn oog zal zich mede ver gasten aan den blauwen reizer, die aan den oever staat of overvliegt, en als hij op of rondom het onvolprezen Naarder- meer zijn waterdooltochten houdt, zul len de zeldzame gestalten van purper reiger en lepelaar hem in verrukking brengen kunnen. En als ik hier maar enkele van de voornaamste verschijningen, die over het water vliegen, heb genoemd, dan heb ik nog alleen maar aan de vogels gedacht. Maar andere gratievolle wie kers en drijvers door de pittige aromati sche lucht, die over de wateren hangt, onder het wolkenspel aan den blauwen zomerhemel, zijn er ook. Kleine en grootere libellen hooren al mede tot de sierlijkste schepselen dezer ontzaglijke aarde, die ook en juist in het kleine e vol weergalooze schoonheid is. Torren hooren er toe en vlinders, gedierte groot en klein, en als ze niet zoo lastig waren en ons den 6tillen zomeravond niet zoo konden bederven, dan zou ik ook de muggen met eere vermelden kunnen m hun gonzend spel, dat toch ook vol gra tie is in het dalend zonnegoud. Zoo vormt het alles tezamen, wat er bloeit en geurt en glanst en groeit, met wat er vliegt en drijft en zingt en roept te midden van de bliuking en ruisching der wateren en onder de schittering van de zon van den vollen zomer één groot- sche manifestatie van het rijk gescha keerde zomerleven, dat over de wateren zich ontplooit. Het is er ook in bosch en duin, in het park en op de heide, op den akker en in de wei, het is er overal, maar het is er stil bekorend en dan soms onder den jagenden wolkenhemel grootsch en geweldig, het is er in ons plassenland in wel zeer rijke mate. A. L B Op hooge bruggen It SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord I U kunt immer» niet zien, ot van de andere zijde verkeer naderti tl INGEKOMEN PERSONEN. A. M. Antonioli, echtg- van T. F. Veer, Schermerweg 0, van V Schouten, N.H., verpleegster, Wilhelml- nalaan 11, van Barsingerhorn. Meijne, R.K., dienstbode, Fnidsen 18. v Rotterdam. W. G Hoogstege, g«em 1 rijkster, Hekelstraat 9, van E:^o^ee* M Kaijen, R.K., dienstbode, bUKsteeg 11, van Monster. - A- Pranger, N timmerman, Verdronkenoora <4, va Oudkarspel. A. W- Appel*0®11' €Co van G. H. Ranzijn, R.K., Baansingel 36a, van Amsterdam M- p echtg. van C. G. Vrijer, R roep, en dochter, Oudegracbt lof, ^a Vlissingen. A. Haitsma, wed. van H. Gerritsen, N.H. en dochter, Houttil 5, van Rotterdam. S. Baltus, zon" der beroep, Kinheimstraat o9, van Haarlem. - G. A. Vlodder, R K-, dienst bode, Overdiestraat 28, 'van Westste - lingwerf. J. Boots, wed. van Pieter Louwe, R.K., zonder beroep, Spoorstraat 78, van Zijpe (N.H.) A- G. Klaver, wed. van J. de Wit, R K, zonTd®r. beroep, Spoorstraat 78, van Zijpe (N.H.) c- a. H. J. Beerens, R.K., typograaf, Hofstraat 8, van Haarlem. - E. van Iddekinge, echtg. van G. Koopmans, geen, zonder beroep, Wollebrandtstraat 1, van Sappe- meer. B. de Weert, D.G., dienstbode, Wilhelminalaan 12, van Tietjerkstedeel A. C. de Wit, R.K., dienstbode, Yer- dronkenoord 123, van Heiloo. WKa merling, N.H., dienstbode, en G. Kamer ling, dienstbode, Laat 71, van Oude- Tonge H. J. Rozeboom, G-K., huis knecht, Verlengde Landstraat 1-, van Bergen (N.(H.) J. Ezendam, geen, kellner, Nieuwesloot 49, van Gouda. L Duijff, N.H., zonder beroep. Tuin straat 28, van Eindhoven. O. Koop- mans, geen, zonder beroep, Jaagpad 34, van Den Helder. P. Stek, geen, koop man in manufacturen, en echtg., geen, en kinderen, Rem., Fnidsen 0, van Oost- zaan. N. Groen, echtg- van R. A. G Hermkens, O.C., zonder beroep, Achter om 16a, van Den Helder. J- J- Komen, R.K., koopman, en echtg., N.H., en Kin deren, R K, Heiligland 22, van Pur- merend. A. Saveur, N.H., ass. openb. leeszaal, van Houtenkade 20, van Haar lem. H. Zeeman, geen, dienstbode, Wilhelminalaan 25, van Wieringer- waard. W- Ekkel, N.H, dienstbode, Nassauplein 39, van Ambt-Hardenbe-g. P. J. Kippers, G.K., monteur, en echt- genoote en schoonzuster, N.H., St. Anna- straat 32 van Enkhuizen. M. J. Komen R.K., z.b., Wognumschebuurt 6, van Zijpe. (N.H. -M. C. van Bleisem, R K., huishoudster, Ropjeskuil 50. van Enk huizen. G. Jonker, R K, bedienjuffr., Koningsweg 55, van Leiden. VERTROKKEN PERSONEN. J. Piepenbroek, geen, vertegenw >ordi- ger, en echtgeioote, van Emmastraat 69 en Snaarmanslaan 97 naar Vught. J. J. Femer, E L., z.b., en echtgenoote, van Nieuwpoortslaan 9a, naar Heiloo. L. Rooker, N H, weduwe van P. Davidzon, z b van Spoorstraat 22a naar Boven- karspel. A. Groet, geen, dienstbode, van van Everdingen6traat 13 naar Am sterdam. A. W. E. A. Maas, R.K., kler- ke N.S., van ennemerstraatweg 101 I, naar Hoorn. W. M. Heijmans, R K., uitvoerder wegenbouw, en echtgenoote, van Westerweg 83 naar Zaandam. A M. Rol, N.H., z b., van Comansstraat °7 naar Bergen (N.H.) F. P. N. Beemster- boer, R.K., z b., van Voormeer 9a naar Grootebroek. N. Davidson, geen, sla ger en echtgenoote, van Luttik Oudorp 80a naar Amsterdam. P. Kuiper, geen huisknecht, en echtgen., D.G., en kinde ren, geen, van Drebbelstraat 18 naar Bergen (N.H.) J. J. Tito, N H, boeren- arzeider en echtgenoote en kinderen, van Westdijk 18 I naar Zuid- en Noord schermer. A. M. Kramer, R K, huis houdster, van Kerkstraat 17 naar Ou dorp. F. K. L. Löwenstein, geen, meu belmaker, van Dubbelebuurt 2 naar Rot terdam. G. van Bennekom, geen, z b van Druivenlaan 3 naar Maarssen. C. E. Rahder, Rem., echtgenoote van W. C Jesse, z.b., van Costerstraat 19 naar Ned. Oost-Indië. M. Groefsema, R K machinist, en echtg. en kinderen, van Noorderkade 19 I naar Heiloo. T. van der Veen, geen, van Stationsweg 42 naar Nijmegen. M Borst, R K dienstbode, van Emmastraat 12 naar Heiloo. Oplossingen der raadsels nit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Notaris. Leeraar. Monteur. Conducteur. Machnist. Drogist. 55. Nou, diar waren Piet en Drein goed afgekomen. Ze vroe gen aan iemand een fiets te leen en besloten naar hun dorpje terug te trappen. Drein trapte en Piet stond op de step Maar toen ze een uurtje gefietst hadden, kon Drein ni-t meer en ging wanhopig aan den kant van den weg zitten. 56. Gelukkig was er ip de buurt een huis, waar niemand in scheen te wonen daar er geen menschen te zien waren. Piet en Drein klommen door het venster naar binnen. Maar nauwelijks zat Piet aan de tafel rustig een brief te schrijven, of er een meneer binnen, die heel eig boos was kwam (Nadruk verboden). Hoera! het is vacantie! Zes weken niet naar school. We hoeven niet te leeren, Maar maken pret en jool. We gaan misschien naar zee toe Of naar de groote hei, De bosschen en de velden. Daarom zijn wij zoo blij. Wat zullen we ravotten En spelen heel den dag! 'k Weet vast, dat Moes verbiedt thuis, Wat buiten zeker mag! We hopen maar, dat Zonlief Wil schijnen. Dan wordt 't goed! Maar Moes zegt, dat met regen Niet ééntje mopp'ren moet Hoera! het is vacantie! De boeken weggezet. Wij denken nu alleen maar Aan ...buiten zijn en pret! (Nadruk verboden). 2. Boedapest. Steppe, Soest, bad, pad, bes, boet. 3 O Oostenrijk. vos Assen S i t t a r d Oostenrijk vlinder Karei N ij 1 k 4. Haring, vliet; Haringvliet Voor kleineren. 1. Een blad. 2. O, Tante, geel staat U uitstekend! (Eist). Zoekt u Hein of Piet, Moeder? (Heino en Ede). Ik heb uw raad al enkele malen op gevolgd. (Dalen). We komen onzen ezel, Langoor ha len. (Gooi). 3. E I K I D A K A R 1. 4. 1. Tom, som, kom, dom, gom, bom. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Welke bekende weg werd nog door geen mensch betreden en geen voertuig bereden? Verborgen steden in het buitenland. Alles door elkaar gerekend, is die winkelier niet duur. Wat sta je daar weer houterig, Anm Ga Mien straks een eindje wegbren gen Oom Piet is altijd gul met de vruch ten uit zijn boomgaard. Komen de jongens met trompetge schal ons tegemoet? Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een stad in Duitschland. Een 7, 2, 8 is een lichaamsdeel. Een 5, 1, 4 is een zangstem. 3, 2, 6. 4 is een verkorte jongens naam. Een 5, 7, 2, 3 vormt altijd een ver binding. Een 7, 6, 4 is iemand, die in het Oosten van Europa thuis hoort. 3, 7, 1, 4 groeit in weilanden en tui nen. Laatst kwam ik tegen twee hoofden, vier oogen, twee armen en zes bee- nen Hoe kan dat? Voor kleineren. Welk metaal kun je maken van: K er In mijn tuin heb 'k bessenstruiken, Rood en witte, op een rij, En als al die bessen rijp zijn, Roep 'k de heele buurt er bij. Alle kind'ren mogen komen; Heisa, wat is dat een pret! Plukken .plukken, is het wachtwoord; Ieder heeft 't er op gezet 't Allergauwst een mand te vullen. Want zoo'n vlugge bolleboos Krijgt, behalve 'n mandvol bessen, Ook nog d'allermooiste roos! (Nadruk verboden). HERMANNA. 3. X X Welke dracht is de beste, zoowel voor mannen als vrouwen, jongens en meisjes? Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar bereden gelezen, de naam van een groot viervoetig dier. het tegenovergestelde X van recht. een kleur, een vervoermiddel, een jongensnaam, een plaats in Noord- Holland, bekend om X h&ar kaasmarkten. 7e een ander woord voor post. betrekking. 8e een bloem. 9e iets, wat de meesten graag maken. 10e een meisjesnaam. Vijf letters noemen je een dier, Waarvan de echo is: Een dier. dat koppig wezen kan. Je raadt nu vast niet mis! Maar noemt de beide dieren op, Denk maar eens even goed, Wat of de naam van ieder dier Wel, denk je, wezen moet! (Nadruk verboden). 2e 3e 4e 5e 6e

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10