DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dageliiksch Omvzkht ^Buitenland Herinneringen aan de beruchte dagen vlak vóór den Wereldoorlog. No 167 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 18 Juli 1934 136e Jaargang Driftige militairen, loome diplomaten. DE MOORD VAN SERAJEWO. radio-rede van doumergue. Wat vandaag dg aandacht treht,.^ ALKMAARSCHE URANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voornitbetaiing voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Vandaag twintig jaar geleden leefde Europa in het-opwindende, in beroering brengende drama der 39 dagen de korte spanne tijds, die verliep tusschen de gruwelijke daad van Serajewo en het uitbreken van den wereldoorlog. Staatslieden hebben zich in hun mémoires; de historici in bun wetenschappelijke werken over het ontstaan van den grootsten oorlog uit de geschiedenis der menschheid uitge sproken. Geen van die kostbare minuten tus schen den 28en Juni 1914 en de eerste dagen van Augustus of ze werd onderzocht en be licht. Aan de hand der geschiedkundige do cumenten, voorzoover ze bereikbaar en vol ledig waren, is het mogelijk geweest het ge heel te reconstrueeren. De schoten van Serajewo waren verklon ken. De opwinding der bevolking in de Do- nau-onarchie over deze verschrikkelijke daad liet zich niet gauw sussen. Steeds dieper en dieper sijpelde het door, dat de Servische fenerale staf minstens de hand in het spel ad gehad. Te Weenen, op het Ballhuisplein, bekwam men eerst langzamerhand van den schrik. Graaf Berchtold, de minister van bui- tenlandsche zaken der Donau-monarchie, zond om te beginnen graaf Hozos met bij zondere missie naar Berlijn. Graaf Hozos moest van de Duitsche regeering de belofte zien te krijgen, dat als Oostenrijk maatrege len tegen Servië nam, Duitschland op Oos tenrijks hand zou zijn. Den 5den Juli stemde de Duitsche regeering vóór Oostenrijk: Duitschland zou zijn plichten als bondge noot en vriend van Oostenrijk nakomen en trouw aan de zijde van Oostenrijk-Hongarije staan. Daarna eerst, toen de bladen reeds lang over den aanslag van Serajewo zwegen, deed Oostenrijk een gerechtelijk onderzoek instel len naar de vermoedelijke daders. In den avond van den 23sten Juli liet de Oostenrijk Hongaarsche regeering een ultimatum over handigen, een ultimatum dat ondanks de zeer hooge eischen door de Servische regee ring in hoofdzaak werd aangenomen. Tot dit moment werkte Weenen zeer zelfstandig, hoewelsteunend op de Duitsche belofte van den 5den Juli. Intusschen waren echter gebeurtenissen voorgevallen, die het conflict in het Zuid- Oosten tot een Europeesche aangelegenheid opbliezen. Poincaré, president der Fransche republiek, was den 20sten Juli te Petersburg aangekomen en maakte van deze gelegenheid gebruik om den nadruk te vestigen op de Russisch-Fransche vriendschap. Toen nu na de toegevende Servische antwoordnota de Oostenrijkers aan de Donau toch mobiliseer den, liet de Russische minister van buiten- landsche zaken Sasasanoff zijn terughouding varen, en dat op een tijdstip, toen Duitsch land zich nog zorgvuldig buiten het conflict in Z O. Europa hield. Op 25 Juli achtte de Engelsche minister van buitenlandsche zaken sir Edward Grey het hoogst wenschelijk een actie van bemid deling tusschen de groote Europeesche mo gendheden voor te stellen. Midden in deze bemiddelingspogingen kwam toen de Jobstijding, dat Oostenrijk- Hongarije zelfstandig was gaan handelen er op 28 Juli Servië den oorlog had verklaard Nu begon men ook aan het hof van den tsaar op zorgwekkende wijze zijn kalmte te verlie zen. De Duitsche gezant te Petersburg waar schuwde dringend tegen de oorlogsvoorbe reiding in Europeesch Rusland, welke waar schuwing werd ondersteund door een tele gram van keizer Wilhelm II aan den tsaar. Op dit oogenblik verhoogde bovendien Sir Edward Grey de algemeene nervositeit door aan te kondigen, dat Engeland in het gevai van een Fransch-Duitsch conflict tot gewich tige besluiten zou worden genoopt. Op 30 Juli 1914 viel de eigenlijke beslis sing. Tsaar Nicolaas II liet zich door zijn minister van buitenlandsche zaken overhalen tot algemeene mobilisatie. Dit besluit betee- kende onherroepelijk oorlog. Tot op dit tijd stip hadden de diplomaten nog getracht door onderhandelingen het dreigende nood lot, althans voor eenigen tijd, tegen te hou den. Doch nu kregen de militairen van 1914 de zaak in handen. En de machtige oorlogs partij aan het hof van den tsaar stuurde het aan op den strijd. Hoezeer Londen en Ber lijn zich ook tot op het laatste oogenblik nog inspanden voor een vreedzame bijlegging van het conflict, de militaire overwegingen drongen zich nu op den voorgrond. In Parijs verklaarde op 31 Juli na een ministerraad de minister van oorlog, dat Frankrijk vast be sloten was tot den strijd. In verband met de Russische mobilisatie en de Fransche oorlogsvoorbereidingen werd nog op den namiddag van 31 Juli in Duitsch land „den toestand van dreigend oorlogsge vaar" geproclameerd. De oorlog op twee fronten, welke de Duitsche staatslieden altijd hadden getracht te vermijden, stond vlak vooral de deur. En nu was Duitschland er alles aan gelegen zijn aanstaande tegenstan ders vóór te zijn. De laatste hulpelooze on derhandelingen der diplomaten werden reeds overstemd door het wapengekletter. Op 1 Augustus beval de Fransche regee ring om vier uur 's middags de algemeene mobilisatie. Op slag mobiliseerde ook Duitschland officieel. De gebeurtenissen volgden elkaar nu verder op met onverbid delijke noodzaak. Op den avond van l Augustus verklaarde Duitschland den oor log aan Rusland en op 3 Augustus aan Frankrijk. Doch in den avond van den lsten Augustus was het lot van Europa reeds be zegeld. De wereldoorlog, waarvoor de scho ten te Serajewo slechts de aanleiding boden, was onvermijdelijk geworden. Alles wat later geschiedde, was niet meer af te wenden van het oogenblik af, dat de loome diplomaten de zaak moesten overgeven aan de driftige militairen. TOESTAND TE SAN FRANCISCO RUSTIGER. De levensmiddelen-voorziening. In de haven van San Francisco staat de nationale garde op een gebied met een lengte van 9 K.M. gereed om in te grijpen. Tot nog toe behoefde zij echter nog niet op te treden. In een havengebouw, waarvan men ge loofde dat het 't verzamelpunt der radicale elementen was, heeft de politie 200 personen ^Aangezien versche levensmiddelen in Frisco uiterst zeldzaam geworden zijn, neemt de bevolking haar toevlucht tot con serven De aankomst van verscheidene auto's met levensmiddelen heeft de hoop gewekt, dat er verbetering in den toestand komt, doch men vreest, dat herstel van den vrijen verkoop vooreerst niet mogelijk zal zijn. Op initiatief van Burgemeester Rossi zijn com missies gevormd, die de levensmiddelen- voorziening der bevolking zullen verzorgem Het gebrek aan transportmiddelen blijft echtef een ernstige belemmering voor de uit voering van dit plan. Bovendien v dat radicale elementen bij dergel Jetrans porten tot sabotage zullen omgaan'^roof overvallen op de levensmiddelen- zullen doen, hoewel de stakingsleid ng - zekerd heeft, dat niemand van honger zat omkomen. Eenige restaurants hebben deuren weer geopend in de hoop, d gonnen bemiddelingspogingen succes z hebben. - - Een voorstel van Roosevelt? Volgens een verklaring van een lid der door Roosevelt ingestelde bemiddelings commissie zou deze commissie bezig zijn met de uitwerking van een voorstel om alle sta kingskwesties na onmiddellijke hervatting van het werk voor te leggen aan een bij zondere arbitrage-commissie. De stakingscommissie bindt in. De stakingscommissie heeft reeds gisteren eenige concessies gedaan, naar het schijnt, daa.r zij inziet, dat een toespitsing van den toestand voor de stakers zélf ook nadeelige gevolge zal hebben. O.m. is de heropening van bijna alle restaurants goedgevonden. Ook de trams rij den weer. In een proclamatie van de stakingsleiding wordt verklaard, dat niemand te San Fran cisco honger zal lijden en dat de vracht auto's met levensmiddelen ongehinderd kun nen passeeren Ook de post is op normale wijze verzon den. De staking in de Ver. Staten. De gouverneur van Minnesota heeft een bataljon van de nationale garde geconsig neerd. Te Huntaville (Alabama) zijn meer dan 10.000 arbeiders in de katoenindustrie in staking gegaan. Te San Antonio (Texas) zijn 8000 werk lieden in staking. Toestand wordt ernstiger. Ondanks het feit, dat het stakingscomité eenige concessies heeft gedaan met betrek king tot het rijden van de trams en het openen van restaurants, was de toestand gistermiddag laat in de stad nog zeer ge spannen. De levensmiddelemoorziening is nog allesbehalve in orde. De stakers hebben teneinde de sympathie van het publiek niet te verliezen het parool uitgegeven levensmid delen-transporten door te laten, maar dat neemt niet weg, dat de totale aanvoeren be- kkelijk gering blijven De stakingsbewe ging breidt zich inmiddels nog steeds uit en is thans ook reeds overgeslagen tot Oakland Alamedy en verschillende andere plaatsen aan de Oostkust, waar thans in totaal een IC0000 arbeiders in staking zijn gegaan. De tweede dag van de algemeene staking zijn ondanks het parool der stakingsleiding verschillende vensterruiten ingeslagen. De stakers blijven fanatiek posten en maken het vrijwel ondoenlijk voor een werkwillige om aan den arbeid te gaan. Langs de havens zijn thans 4600 nationaal gardisten achter barricaden opgesteld. Ook de wijk van de Groothandel staat onder zeer strenge be waking van troepen, die met machinegewe ren, bajonetten en revolvers gewapend zijn en aldus de verzending van graanvoorraden beschermen. Ook in Minneapolis is de toe stand g pannen. De 7000 chauffeurs van vrachtwagens, die eenigen tijd geleden reeds een loonstaking hadden aangegaan, hebben ook thans weer het werk neergelegd. Er is militaire versterking naar de stad gezonden en de bewaking wordt streng gehandhaafd. Er kwamen dan ook slechts ongeregeld heden van weinig beteekenis voor. In Alabama staken in totaal thans 32000 textielarbeiders. Zij stellen eischen met be trekking tot loonen en werkuren. Bij de groote Carnegie Steel fabrieken te Duquesne dreigt eveneens een staking. Het stakingscomité heeft verklaard er mede in te stemmen, dat het conflict door ar bitrage wordt beslecht. Communisten door stakers zelf mishandeld. Het besluit van de stakingsleiding te stre ven naar arbitrage wordt algemeen be schouwd als een bewijs van het feit dat de meer bezonnen elementen de overhand weer gekregen hebben. Deze ommekeer is hoofd zakelijk ontstaan door het feit, dat gisteren een reeks communistische propaganda centra verdreven zijn, waar bij de minder radicale arbeiders hun steun verleend hebben. Tot gisteravond waren reeds ruim 300 commu nisten door de politie gearresteerd. Eenige communisten zijn door het publiek zoo ern stig mishandeld, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een onder zoek zal worden ingesteld naar de nationali teit van alle gearresteerden zoodat ieder buitenlander, die deel genomen heeft aan de opruiing, ter beschikking zal worden gesteld van de federale autoriteiten ter uitwijzing. BELGISCHE KAMERDEBATTEN. De Brocqueville over machti gingswetten. Gisteren begonnen in de Belgische Kamer de debatten over de machtigings wetten, die de regeering-De Brocqueville direct nadat zij het bewind in handen had genomen van het Parlement had geëischt. De regeering wordt door deze wetten gemachtigd tot buitengewoon in- giijpen op financieel en conomisch ge bied. Minister-president De Brocqueville leidde de debatten in met de verkla ring, dat de door de regeering geëischte buitengewone volmachten één geheel vormden. De regeering had deze werk tuigen beslist noodig om het economi sche en financieele opbouwwerk te kun nen volbrengen. Weliswaar zou de so ciale wetgeving in stand werden gehou den, doch een aanpassing der loonen en uitkeeringen aan de kosten voor het levensonderhoud was niet uitgesloten. De regeering was er de laatste jaren in geslaagd, de staatsfinanciën in orde te brengen. De Belgische franc stond vas ter dan ooit tevoren. Thans wil de re geering, steunende op de aan het Parlement gevraagde volmachten, het bedrijfsleven van het land een steviger structuur geven. De rede van den Minister-president werd op de regeeringsbanken met ap plaus, bij de linkerzijde met rumoer ontvangen. Het debat werd geopend door de socialisten, en wel door hun radi caalsten vertegenwoordiger Spaak, die zijn rede besloot met de woorden, dat de tijd zal komen dat het proletariaat de macht in handen neemt en zelf zijn lot zal regelen. De leider der liberalen, de Brusselsche burgermeester Max, verklaarde, dat de liberalen slechts ongaarne de politiek van den Minister-president volgden, doch deed niettemin een beroep op :ijn fractiegenooten om uit disciplinaire overwegingen de regeering niet de ge vraagde medewerking te weigeren. De debatten, waarbij het herhaaldelijk tot rumoerige incidenten kwam tusschen de sociaal-democraten en de regeerings- partijen worden vandaag voortgezet. Over het veiligheidsvraagstuk. Nu het Fransche parlement op reces en de Fransche ministers met vacantie gaan heeft minister-president Doumergue gisteravond een radio-toespraak tot het Fransche volk gehouden. Hij wendde zich tot zijn „chèrs conti- toyens" met een verklaring van de vrij slechte organisatie en verwarring bij vele staats-instanties, volgens hem veroorzaakt door het feit, dat in het verleden de regeerin gen elkaar te dikwijls hadden vervangen, waardoor het werk bemoeilijkt was. Doumer gue sprak als zijn overtuiging uit, dat de groote meerderheid der Franschen hem hun vertrouwen zouden schenken, indien men een dergelijke uitdrukking practisch althans kon gebruiken. Bij het volbrengen van zijn taak had hij van de gebruikelijke parlemen taire procedure moeten afwijken, omdat men anders niet gereed zou zijn gekomen met de begrooting 1934. De minister-president gaf vervolgens een opsomming van de verdien stelijke dingen, die door zijn kabinet tot stand waren gekomen, en noemde o a. het feit, dat sedert Maart j.1. voor 5% milliard aan goud naar Frankrijk was gevloeid. Doumerque. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek verklaarde Doumergue: De regeering heeft nooit nagelaten, zich druk bezig te houden met het veiligheidsvraagstuk en met het brengen der Fransche grenzen in den verdedigingstoestand. Ik spreek van verdedi ging, mes chèrs amis, want niemand in Frankrijk denkt eraan, met iemand een strijd te beginnen of zelfs onder eenig voorwendsel het initiatief tot een aanval te nemen. Wij hechten hartstochtelijk aan den vrede en wij zullen nooit den vrede van anderen versto ren. Doch wij willen ook niet, dat de ontoe reikendheid van onze verdedigingsmiddelen iemand de bedoeling zou kunnen bijbrengen, met geweld onze deur in te slaan en een in val in ons gebied te ondernemen. Frankrijk zal onvermoeid naar de handhaving van den vrede in de geheele wereld blijven stre ven. Wanneer ik er prijs op gesteld heb. dat ons land op het gebied der buitenlandsche politiek een houding aanneemt, die in over eenstemming is met zijn verleden, zijn roem en zijn menschenliefde, dan is dat om zoo krachtig mogelijk bij te dragen tot handha ving van den vrede door het verkrijgen van de grootste veiligheid. Frankrijk is bereid, aan elke verzoening en aan elke overeenstem ming mede te werken, waardoor anderen en wijzelf in vrede kunnen leven en werken en vooruitgang boeken. De minister van bui tenlandsche zaken heeft dit aan alle naties, die hij bezocht heeft, doen weten. Doumergue besloot zijn rede met een op roep tot eenheid en eindigde met de woor den: Verhoort dezen wensch, meer in uw be lang dan in het mijne. ENGELSCH VLOOTBEZOEK A\N SAMOS. Het Turksche incident. Te Tigani op het eiland Samos zijn zonder voorafgaande aankondiging verscheidene Britsche oorlogsbodems binnengeloopen. Vandaag wordt nog het slagschip Sove- reign Elisabeth met admiraal Fisher aan boord verwacht. Het binnenvallen der oorlogsschepen zal vermoedelijk verband houden met het dood schieten van een Engelschen officier door de Turksche kustwacht. Afwachtende houdingen. De Engelsche pers kent aan het Engelsch- Turksch incident bij Samos nog geen sensa- tioneele karakter toe en neemt een afwach tende houding aan. Uit Istamboel wordt gemeld, dat in Turk sche regeeringskringen nogal eenige ver rassing is veroorzaakt door het verzoik, dat de Britsche ambassadeur in Turkije tot de Turksche regeering heeft gericht om te ko men tot een gemeenschappelijk onderzoek van het incident door Britsche officieren en Turxsche ambtenaren. In de late avond liet men te Istamboel doorschemeren, dat de Turksche regeering Herinneringen aan de beruchte dagen vlak vóór den wereldoorlog. (Dag. Overzicht.) De stakingstoestand te San Fran cisco rustiger. (Buitenland.) De Engelsche vloot valt Santos binnen. (Buitenland.) Radio-rede van Doumerque. (Bui tenland.) Spoordijk Leeuwarden—Windum hersteld (Binnenland.) Schoenfabriek te Gilse (N.-B.) af gebrand. (Binnenland.) Nieuwe burgemeester van Apel doorn benoemd. (Binnenland.) Vrouw te Heerlen zwaar mishan deld. (Binnenland). Faillissement dagblad De „Tribu ne" uitgesproken. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). op dit verzoek waarschijnlijk niet zou kunnen ingaan. Het onderhoud tusschen de Engel sche ambassadeur en de Turksche minister van buitenlandsche zaken vindt heden te Ankara plaats. De turksche minister-presi dent ischmad Pasja zou in verband met het incident zijn vacantie hebben uitgesteld. Er bestaat nog steeds een aanzienlijk ver schil tusschen de Engelsche en de Turksche lezing van het geval. Terwijl de Turksche autoriteiten verklaren, dat de Engelsche of- ficieren zich bij de schietpartij aan land be vonden, wordt door de Engelsche vlootpar- tijen gezegd dat ze aanboord van de zeil boot waren. Volgens een bericht uit Athene zou deze zeilboot niet met geweervuur maar met ma chinegeweervuur zijn aangevallen. DE KWESTIE MET DE DEVONSHIRE IN HET LAGERHUIS. Simon heeft gisteren in het Engelsche La gerhuis een verklaring afgelegd over het incident op Samos. Hij sprak het leedwezen der Britsche re geering uit over het ongeluk en weigerde op een interruptie in te gaan, waarbij werd ge vraagd of de boot zich in verboden water bevond of niet, waaraan hij toevoegde het niet wenschelijk te achten een verklaring af te leggen, „welke zou kunnen worden aange vochten". Reuter meldt uit Istanboel, dat Turksche offficieele kringen het incidenten gesloten achten. De Britsche ambassadeur begaf zich gisteravond nog naar Ankara om met den Turkschen minster van Buitenlandsche Za ken de kwestie te bespreken. Engeland en de kwestie op Samos. Met betrekking tot het Engelsche Turksche incident bij het eiland Samos verluidt, dat langs diplomatieken weg overeenkomstig den eisch der Britsche admiraliteit er op is aan gedrongen bij het onderzoek der Turksche autorteiten een vertegenwooriger der Brit sche marine te betrekken. Het Turksche standpunt daartegenover is nog niet bekend. KOPERGROEN IN CONSUMPTIE-IJS. 75 personen onwel. In de havenstad Burgas aan de Zwarte Zee is een bijeenkomst in het officierencasino verstoord. Na het gebruik van ijs zijn 75 personen onwel geworden. De toestand van zes personen is zorgwekkend. Tot de erge zieken behoort de garnizoens commandant en zijn beide kinderen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier sprake is van een kopervergiftiging. Het ijs was in een koperen pot bewaard en door kopergroen vergiftigd. De pachter van het casino is gearresteerd. COMMUNIST EN NAZI DOODGESCHOTEN. Nog steeds aanslagen in Oosten rijk. Een communist, die aan een geheime bij eenkomst in het Prater te Weenen had deel genomen en niet onmiddellijk gehoor gaf aan het bevel om stil te staan van een politie man, is door dezen doodgeschoten. Op de zelfde wijze is bij het Noorder-station een nationaal-socialist door de politie gedood. Uit Wolfsberg in Karnten, uit Innsbruck en uit Sankt Kathrein, eveneens in Karnten, worden nieuwe dynamiet-aanslagen gemeld. De aanslag in Wolfsberg is de vijftigste in korten tijd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1