DE STERRENHEMEL VAN 18 25 JULI '34, 23 h MT (24 h ZT) Geneeskundige brieven ZUID N KLEIN DOOSJE ET GROOTE GENEESKRACHT Ster 3* grootte, of kidso Ster 'U 2* grootte. Ster I* gr. 71— Melkweg Wettelijk togeachreven bij bet Bcreao lndn«Heeleo Eigendom onder Na 6 4 2 2 2 '0 Rechterhelft J yJi. bord: witJ linkerhelft J roode rand, J m. rood door. J gettreepte I xwarto P) J Aan de linker» J rijde d. straat de rechter- i> parkeeren J straathelft is verbodea dus vrij. EERST MILLE MAAN LAATSTE KVAETIER NIEUWE MAAN Sterretijd 18 h 44 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. VENTJ5 MAES® JUPITQi Q) SATUENUS© De wassende maan v. d. 21e staat in 't W.Z.W. (aan den kaartrand); de bijna volle maan van den 24en juist in het Zuiden, in den Schutter. /NED. BOND VOOR VEEHANDELAREN. Jaarvergadering te 's-Oravenhage De Nederlandsche Bond van Veehande laren hield gistermiddag onder voorzitter schap van den heer J. P. van der Stoel, uit Leiden, zijn 18e jaarvergadering in een der zalen van den Dierentuin, welke vergadering heden wordt voortgezet. De bondsvoorgitter, de heer van der Stoel, wees in zijn openingswoord op de moeilijke economische omstandigheden en op de ver- houding tot de Crisis Rundvee Centrale, die den N.B.V. inschakelde en die door haar nu weder afgeloopen afname van rundvee een belangrijke omwisseling in den gang van zaken bracht. Hoewel de regeering doet wal mogelijk is om den export te bevorderen, staat deze nog vrijwel stil, terwijl de koop kracht nog zeer veel te wenschen overlaat. Tot voldoening van de betrokkenen heeft de nieuwe minister van economische zaken dezer dagen verklaard, met de belangen van den veehandel rekening te zullen houden. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer Lapain, steeg het ledental van 1042 op 1 Juli 1933 tot 1139 op 1 Juli j.1., waarbij Zeeland nog niet is inbegrepen. De aftredende bestuursleden, de heeren J S. Wiersma (Wieuwerd, Friesland) J. K. van Gelder (Zutfen), H. Noom (Marken- Binnen) en C. Alkemade (Rotterdam) wer den herkozen. Ten aanzien van een voorstel van de afd. Friesland om het Hoofdbestuur te verzoeken nogmaals pogingen in het werk te stellen om contact te krijgen met den Bond van Var kenshandelaren, werd van bestuurszijde op gemerkt dat het initiatief tot dit contact dient uit te gaan van dien bond. De verga dering vereenigde zich met deze opvatting. Wat betreft een voorstel om te trachten concent voor uitvoer te verkrijgen voor dege nen, die bewijzen kunen overleggen, dat zij lange jaren schapen en lammeren hebben uitgevoerd naar het buitenland (de laatste jaren niet naar Frankrijk) verklaarde het Hoofdbestuur zich bereid, in bepaalde moei lijke gevallen de helpende hand te bieden In de avondvergadering hield mr. dr. P. IJssel de Schepper uit Utrecht een voor dracht over „gemeenschapsgevoel." Van politioneele zijde werd verzekerd, dat diefstal van belastingplaatsjes practisch niet meer zou voorkomen, indien iedereen bij „Zonnestraal" zijn (haar) naam er in zou laten stempelen. Tot voldoening stemt het, dat de organi satie ervan berust bij „Zonnestraal" de Ver- eeniging, welke het bekende Sanatorium van Arbeidstherapie voor t.b.c.-patiënten te Hil versum exploiteert, zoodat hiermede niet alleen het algemeen publiek belang wordt gediend, doch mede ook de t.b.c.-bestrijding Na storting van 2.70 op postgiro n>. 800 van „Zonnestraal", Stadhouderskade 108, A'dam, tel. 26180 ontvangt men een van naam en adres voorzien plaatje, franco thuis. Bestellingen kunnen tevens worden op gegeven bij veie postagentschappen en rij wielstallingen en zaken. Verder worden in verschillende postkan toren in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam machines geplaatst, welke bediend worden door onvolwaardige arbeidskrachten, in overleg met „Zonnestraal" aangewezen door de Vereeniging Arbeid voor Onvol- waardigen (de A.V.O.), terwijl ten slotte in 30 andere plaatsen van ons land machines zijn opgesteld in zaken, gunstig gelegen ten opzichte van het Hoofdpostkantoor ter plaatse. Op deze machines kunnen zij, die hun plaatje reeds aan het Postkantoor kochten, hun werk laten stempelen tegen betaling vau 10 cents. Al deze machines komen vanzelfsprekend pas in werking op Maandag, 23 Juli, den dag waarop de verkoop der plaatjes aan de postkantoren begint. Hen, die een belastingmerk per postgiro bestellen, gefsn wij den raad dit omgaand te doen, daar de belangstelling in het geheele land zeer groot is en de bestellingen binnen stroomen. OVERSCHRIJVING VAN WEGEN- BELASTINGKAARTEN. De B.B.N.. Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, deelt mede: Artikel 11 van de Wegenbelastingwet laat toe, dat voor een motorrijtuig, hetwelk dient ter vervanging van een, waarop een wegen belastingkaart is afgegeven, een nieuwe kaart wordt afgegeven tegen intrekking van de oude. Tot nog toe werd dit zoo verstaan, dat de vervanging blijvend moest zijn, d.w.z. dat het motorrijtuig, waarop oorspronkelijk een wegenbelastingkaart liep, afgeschaft werd en een ander er definitief voor in de plaats kwam. Over deze interpretatie bestond tusschen den fiscus en de bedrijfsautohouders vaak verschil van inzicht. Op een desbetreffend verzoek van den B.B.N. heeft de minister van financiën nu aangegeven, hoe de strek king van art. 11 opgevat dient te worden. Hoewel de practijk heeft uitgewezen, dal vóór een eventueele overschrijving nauwkeu rig moet worden nagegaan, of het eene motorrijtuig inderdaad wel het andere ver vangt, is de minister van oordeel, dat de interpretatie toch te ver gaat, indien daarbij alleen gedacht wordt aan definitieve ver vanging. x De minister heeft daarom bepaald, dat in dien overschrijving wordt verzocht voor een motorrijtuig ter vervanging van een ander, hetzij definitief, hetzij tijdelijk, daartegen gen bezwaar behoeft te worden gemaakt. In dien b.v. een motorrijtuig defect geworden is en een aangifte wordt aangeboden ter over- I schrijving van de wegenbelastingkaart voor een ander motorrijtuig, dat tijdelijk de plaats inneemt van het defecte, kan die overschrij ving zonder bezwaar plaats vinden. SCHOENFABRIEK AFGEBRAND. 30 arbeiders werkloos. Gisteravond om 7 uur, nadat de werk zaamheden beëindigd waren, is brand ont dekt in de N.V. Schoenfabriek J. Francois te Ryen onder de gemeente Gilze-Ryen (N.Br.) In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie, zoodat de brandweer van Ryen, die spoedig ter plaatse verscheen, weinig tegen de vuurzee kot uitrichten. Men spande alle krachten in de belendende per ceelen, huizen en een leerfabriek, door nat houden van daken en muren, te sparen, het geen tenslotte mocht gelukken. Van de fabriek Frmcois is niets overge bleven. Door deze brand zijn 3C arbeiders zonder werk gekomen. De firma was wel tegen brand- maar niet tegen bedrijfsschade ver zekerd. De geheele voorraad schoenen en al le machines zijn een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM Een arrestatie. De politie van het bureau Raampoort te Amsterdam heeft een dezer dagen den 20- jarigen schilderknecht F., gearresteerd, die verdacht wordt een levendig aandeel te heb ben gehad in de ongeregeldheden, de vorige week te Amsterdam. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. MET ZIJN HOOFD TEGEN EEN PAAL Halswervel gebroken en op slag gedood- In den afgeloopen nacht te half twee keerde een aantal jongelui per auto van een familiefeestje te Eindhoven huiswaarts. De 23-jarige L. v. Lierde uit Eindhoven had zijn hoofd buiten het portier gestoken. Bij het nemen van een bocht reed de auto tegen een lantaarn met het gevolg, dat van L. met zijn hoofd tegen de paal sloeg en zijn halswervel brak. Hij overleed spoedig. DE DYNAMIET-ONTPLOFFING. Nog een slachtoffer. Bij de ontploffing in de dyamietfabriek te Aarendonk is ook het tweede slachtoffer, de 67-jarige F. Gevers uit Aarendonk, die werk zaam was aan de nytroglycerine fabriek, aan de opgeloopen verwondingen overleden. RIJWIELBELASTING 1934-1935. Wij vestigen de aandacht op de mogelijk heid in het plaatje van het komende jaar naam en adres van den eigenaar te laten stempelen. Daardoor zal ontvreemding voorkomen worden, omdat het plaatje voor onbevoeg den geen verkoopwaarde meer heeft, terwijl bij verlies de vinder kan volstaan met hetzij het af te geven aan de politie, hetzij het in een ongefrankeerde enveloppe te sluiten en deze te voorzien van naam en adres op ne plaatje voorkomend. De Post bezorgt hei dan tegen berekening van strafport aan ae j eigenaar terug. Een eventueele ?"eer vinder, die het plaatje zelf zou willen De- houden, stelt zich dan bloot aan een vervol ging wegens diefstal of heling. Er bestaat o.i. een goede kans op dat door deze vinding een einde komt aan de belas tingplaatjes-misère VIJFTIG JAAR RAADSLID. In de Dinsdagmorgen gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Oudenhoorn (Z.H.) heeft de herdenking plaats gehad van het 50-jarig lidmaatschap van den ge meenteraad van den bijna 83-jarigen heer A. H. van Soest (lib.) L)e burgemeester her dacht in treffende woorden het feit, dat de heer Van Soest 50 jaar geleden werd geïn stalleerd als lid van de gemeenteraad, en bracht naar voren den grooten arbeid, zoo wel in den gemeenteraad als in het burger lijk armbestuur, Groene Kruis en school commissie. Mede namens de raadsleden, secretaris en verder gemeentepersoneel bood de burge meester den jubilaris een oorkonde aan, ver sierd met het gemeente-wapen en het raad huis. Aan mevr. Van Soest, mede ter vergade ring aanwezig, werd een mand bloemen aangeboden. Wethouder Keizerwaard sprak namens de wethouders woorden van dank en waardeering en prees in den heer Van Soest het groote sociale gevoel. De heer Blom releveerde de groote ver diensten van den jubilaris als voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Hierna sprak de heer Van Soest woorden van dank. DE MAZELEN-EPIDEMIE TE RAVENSTEIN. Wijkverpleegster zal worden aan gesteld. In verband met de heerschende mazelen epidemie te Ravenstein heeft de inspecteur der volksgezondheid in Noordbrabant en Limburg dr. Bantjes uit Nijmegen zich daar heen begeven ten einde zich van den stand van zaken op de hoogte te stellen. Ofschoon de ziekte aan het afnemen is zijn er huis aan huis nog patiëntjes. Er heb ben zich geen nieuwe gevallen van blauwe mazelen voorgedaan. De inspecteur van de volksgezondheid deelde desgevraagd mede dat hij in een con ferentie met den plaatselijken geneesheer dr. T. Sluyters en den burgemeester van Raven stein, den heer Caners de wenscheliikheid heeft besproken om tot aanstelling van een wijkverpleegster te geraken. De burgeeester heeft toegezegd de noodige stappen daarvoor te zullen doen. EIGENAARDIG VERKEERSONGEVAL OP DE MUNT. Auto zonder chauffeur er vandoor. Kort na half tien is gisteravond op den Munt te Amsterdam een eigenaardig ver keersongeval geschied, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De chauffeur van een blokband-taxi die zijn avondstandplaats had ingenomen, ter hoogte van Schravendijk, wilde zijn wagen starten, nadat twee dames als passagiers wa ren ingestapt. De starter werkte echter niet zooals het behoorde, als gevolg waarvan hij met een paar college's de auto van achte ren opduwden. Plotseling sloeg de motor aan en daar de wagen op de derde versnelling stond, ging bi' er zonder chauffeur vandoor in de richting van den Singel. De bestuurder trachtte nog op zijn wagen te springen doch viel er weer af. Van de inzittende dames, die uiteraard zeer ontdaan waren, sprong er één uit de auto, waarbij zij kwam te vallen en een buil aan het hoofd opliep, de andere, die was blijven zitten kwam met den schrik vrij, teen de wagen op het gedeelte van den Singel bij den Munt tegen een boom botste, waarbij hij danig werd beschadigd. In den nasleep van dit drama zal ook de politie nog wel een woordje meespreken. OVERTREDING CRISIS-ZUIVELWET. Bij een zuivelbereider te Vreeswijk is een inval gedaan, waarbij een hoeveelheid boter in beslag is genomen, welke aldaar in strijd met bepalingen van de Crisiszuivelwet werd aangetroffen. De zuivelwerktuigen werden verzegeld. Tegen den zuivelbereider is pro ces-verbaal opgemaak* MOTORRIJWIEL DOOR EEN WINKELRUIT. Sigaren rolde op straat. Te vier uur gistermiddag is een motorrij der die de controle over het stuur kwijt raak te met vrij groote vaart in de etalage van den sigarenwinkel hoek Singel en Raadhuisstraat te Rotterdam gereden. De ruit vloog in dui zenden scherve- aan stukken terwijl de uit gestalde sigaren grootendeels op straat rol den. De motorrijder was door glasscherven vrij ernstig aan het gelaat gewond. Het voorwiel van den motor, die vrij ernstig be schadigd was, is geheel in de etalage ge drongen. TWEE AUTOBOTSINGEN TE GRONINGEN. Gistermiddag zijn te Groningen bijna op hetzelfde tijdstip twee vrachtauto's op twee verschillende plaatsen tegen een boom opge reden. Het eerste ongeval gebeurde aan het Hoen diep bij Hoogkerk door het onklaar raken van het stuur. De chauffeur, de 27-jarige D. C. uit Leek werd vrij ernstig, zijn medepas sagier, de 44-jarige K. S. uit dezelfde ge meente levensgevaarlijk gewond. Beiden zijn naar het Diaconessehuis te Groningen over gebracht. Het tweede ongeluk geschiedde aan den Friesche Straatweg. De 46-jarige R. v. d W. uit Akkum werd aan het hoofd gewond. Beide vrachtauto's werden totaal vernield en hun lading, in het eene geval stuk-goe deren en het andere eieren, eveneens. HET BLOED Het menschel ijk lichaam is opgebouwd uit vele millioenen cellen. Elke cel bestaat uit een celwand. welke een eiwitrijke stof. bet protoplasma, omgeeft. Bovendien bevindt zich in de cel nog een andere meer vaste sub stantie, de celkern. Geregeld worden cellen vernietigd en óus moeten geregeld tijdens het leven nieuwe cellen ce plaats der verbruikte cellen innemen. Het ontstaan van nieuwe cel len innemen. Het ontstaan van nieuwe cellen geschiedt doordat de levende cel het ver vermogen bezit zich door deeling z.g. onge slachtelijk te vermenigvuldigen Dit deelings- procea begint met de deeling van de celkern en is uitgesloten wanneer de cel geen celkern meer bezit. We kunnen de verschillende cellen van ons lichaam in bepaaide soorten verdee- len, elk met hun eigen vorm en functie Een aantal cellen van een zelfde soort noemt men een weefsel. Verschillende weefsels samen vormen een orgaan en zoo bestaat dus ons lichaam ook uit een aantal organen. Bij onder ling harmonische samenwerking dezer or ganen verkeeren wij in een evenwichtstoe stand, welke wij gezondheid noemen. Ziekten kunnen optreden, wanneer dit evenwicht door een of andere oorzaak of door verschillende invloeden tegelijk wordt verbroken. Een van de meest merkwaardige organen, welke wij bezitten is wel het bloed. Dit is een vloeibaar orgaan dat in een gesloten buizen systeem het bloedvaatstelsel geregeld in ons lichaam rondstroomt; de verwekker en de onderhoudende macht van dezen stroom is een geniaal ingericht zuig- en pomp station: het hart. Behoudens bepaalde uitzondering (b.v. bij de z.g. thrombose) blijft dit bloed vloeibaar zoolang het in de vaten stroomt. Buiten het bloedvat getreden stolt het bloed. Deze stol ling is een van de natuurlijke hulpmiddelen om een bloeding tot staan te brengen. Zonder deze natuurlijke kracht zou het er in de dierenwereld buitengewoon somber uitzien: het sterven door een bloeding zou er veel sneller en vaker door optreden dan nu het geval is. Trouwens de reddende en genezende kracht van de natuur is ook in menig ander op zicht heel sterk aanwezig en de geneesheer heeft dan ook voor een belangrijk gedeelte tot taak deze „vis medicatrix naturae" (d.i. de genezende kracht van de natuur) te on dersteunen en te versterken. In dit verband wijs ik hier nou op een andere wijze medi sche spreuk: „Natura sa nat; medicus curat" (de natuur geneest, de geneesheer behandelt). Het hierboven genoemde stollingsvermogen is bij een bepaalde erfelijke ziekte de hae- mophilie verloren gegaan. De lijders aan deze ziekte loopen dus groot levensgevaar bij een bloeding welke voor een normaal per soon betrekkelijk onschuldig is. Zoo kan zelfs het trekken van een tand gevaarlijk zijn in zulke gevallen. De vrouw draagt deze haemophilie of bloedersziekte uitsluitend op de mannelijke nakomelingen over en blijft zelve daarbij ge zond. De vrouwelijke nakomelingen worden dus niet door de ziekte aangetast maar kunnen de ziekte wel weer op de volgende manne lijke generatie overdragen. Dit gespaard blijven van de vrouw mag weer als een na tuurlijke bescherming worden aangezien; an ders zou zij elke maand en zeker bij een be valling in het allergrootste levensgevaar ver keeren en vermoedelijk doodbloeden. Geluk kig is deze ziekte zeer zeldzaam. Het bloed is een vloeistof waarin zich o.a. verschillende cellen bevinden. Behalve de bloedplaatjes kennen wij de roode en witte bloedlichaampjes, de erythrocyten en de leucocyten. Van de eerste soort bezitten wij er ongeveer 5 millioen per mm.*, van de tweede soort 8 duizend. De mensch heeft evenveel liters bloed als overeenkomt met 1/13 van zijn lichaamsgewicht in kilogram men; dat komt dus ongeveer neer 5 L. bloed Een eenvoudig rekensommetje leert ons dus dat de ménsch het eerbiedwaardige aantal van 5.000.000 X 5.000,000 25 X 12" roode bloedcellen bezit. Het zal een ieder duidelijk zijn. dat er een bijzondere manier van tellen moet zijn uitgevonden om een juist inzicht van dit aantal te verkrijgen. Voor de waardeering van verschillende ziektetoestan den is het n.1. noodig dit aantal vast te stel len en in een goed ingericht laboratorium ge lukt dit inderdaad tonder veel moeite in enkele minuten. Een zeer kleine hoeveelheid bloed wordt daartoe honderdvoudig verdund. Met een gedeelte van dit mengsel, wordt nu een heel kleine ruimte gevuld, wel'ke wederom in een groot aantal gelijke vakjes is onderverdeeld. Dit praeparaatje wordt door een microscoop bekeken en zoo neemt men de roode bloed lichaampjes afzonde'luk waar. Hun aantal wordt in een aantal (b.v. 100) vakjes geUld en een eenvoudige omrekening stelt dan den arts in staat het juist aantal per mm.' vast te stellen. Hoezeer die 25 X 10" als begrip buiten ons bevattingsvermogen ligt is gemakkelijk te demonstreeren door de volgende som op te geven: Hoelang moeten 1000 menschen tellen wanneer ze het geheele aantal moeten con troleeren en daarbij zonder rustpoos dag en nacht doorwerken, elke secunde 1 rood bloed lichaampje tellend? Per 24 uur worden er dan door deze duizend menschen tezamen 1000 X 24 X 6C X 60 86,400.000 geteld. Dit wordt in een jaar dus 365 X 86.400.000 31,536 millioen. Wij mogen gemakshalve dit afronden toi 30,000 millioen, d- i. 3 X 10". Voor het ge heel zouden deze menschen dus noodig heb ben 25 X 10" 3 X 10" 800 jaar' Wan neer dus de geheele bevolking van Amster dam op deze wijze aan het werk werd gezet en gehouden, dan zou zij precies in een jaar alle roode bloedlichaampjes van één mensch hebben geteld- De toode bloedlichaampjes hebben hun roode kleur hieraan te danken, dat elke cel een weinig roode kleurstof bezit, de haemo- globine. De zuurstof welke wij met de lucht inademen wordt langs de longen naar het bloed en door het bloed naar de verschillende weefsels en organen gebracht. De roode bloedcellen doen hierbij als kruiwagens dienst. De zuurstof bindt zich daarbij aan het haemoglobine. maar komt in de weefsels weder vrij. Als levensuiting heeft in de weef "AKKERTJES" (Akker-Cachets) zijn thans ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakke lijk. Gij hebt ze dan, waar Ge U ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Zakdooi Glazen buis met 12 atak* alechls 52 cent 20 cent Ge knnl hieruit 4x Uw zakdootje vullen. 9els de z g. weefselverbranding plaats waar bij de zuurstof wordt verbruikt en koolzuur ontstaat. Dit koolzuur wordt op dezelfde wijze naar de longen teruggebracht en daarna m-n de lucht uitgeademd. Een andere merkwaardigheid van de ery throcyten is dat ze in het bloed worden aan getroffen zonder kern (bij den kikvorsch heb ben de roode bloedcellen in het bloed wel hun kern behouden). Ze kunnen zich dus in het bloed niet door deeling vermeerderen. Ze hebben een levensduur van enkele weken. Geregelde aanvulling is dus noodig en dit kan slechts geschieden door deeling van kernhoudende roode b'oeddeelen. Deze wor den dan ook aangetroffen in bepaalde gebie den waar deze aanmaak plaats vindt, b v. het beenmerg. Bij bepaalde ziekte toestanden worden de kernhoudende erythrocyten, d.z. de jeugd- of onrijpe vormen als het ware, in het bloed zelf aangetroffen. Een g;-heel andere taak hebben de leuco cyten of witte bloedlichaampjes. Dit zijn de soldaten in ons lichaam, die onmiddellijk in groot aantal gedirigeerd worden naar elke plaats waar een inval van een vijandelijk leger een bedreiging van onze gezondheid' wordt. Wanneer b.v. ziekteverwekkende bac teriën ergens door een wondje zijn binnenge drongen komen de leucocyten er op af; meest al vermeerdert daarbij tevens hun aantal sterk. In korten tijd kan b.v. het aantal witte bloedcellen stijgen van 8000 tot 20.000 per mm.'. Er is dan een leucocytose opgetreden. Merkwaardig is het, dat bij enkele besmette, lijke ziekten deze nuttige vermeerdering niet optreedt; zelfs treedt daarbij vaak een ver mindering op. De leucocyten spelen ook een rol bij de overbrenging van bepaalde voedingsstoffen langs het bloed naar de weefsels. Daarom stijgt hun aantal ook al is het in geringere mate kort na den maaltijd. Ten slotte komen er bepaalde bloedziekten voor, waarbij het aantal witte bloedcellen zeer sterk kan stijgen en b.v. kan oploopen tot zelfs 500,000 per mm.3. Niet alie witte bloedlichaampjes hebben den zelfden bouw en vorm, ook kan men be paalde verschillen in de celkern waarnemen. Bij het onderzoek met behulp van een mi croscoop worden verschillende kleurmetho- den toegepast, welke ook weer gebruikt wor den om de leucocyten in hun verschillende soorten te onderscheiden. Deze diverse soor ten hebben elk hun eigen naam, zijn in nor maal bloed in een vaste onderlinge verhou ding aanwezig en kunnen dan ook in een vaste volgorde procentsgewijze Worden op gegeven. Zoo ontstaat de „leucocvtenfor- mule", welke men van links naar recht kan aflezen, zooals we eiken regel van links naar rechts lezen. Pas in de laatste jaren heeft men meer inzicht gekregen in de be'cekenis van deze verschillende vormen van witte bloedlichaampjes. Wanneer er opvallend veel cellen van de linkerhelft aanwezig zijn, spreekt men tegenwordig van een i.nksver schuiving; in het tegenovergestelde geval heeft men een rechtsverschuiving van de leucocytenformule. Deze verschuivingen in de verhouding der leucocften staan tegenwoordig in het middel punt der medische belangstelling omdat het steeds duidelijker is gebleken, dat deze van groot praktisch belang zijn. Bij bepaalde ziek ten behoort een linksverschuiving en zoo kan omgekeerd het vinden van zulk een linksver schuiving: een steun te meer zijn om een be paalde ziekte aan te nemen. Het onderzoek van het witte bloedbeeld helpt dus tegenwoor dig mede bij het vasttellen van bepaalde ziekten (d. i. diagnose). Maar de beteekenis van dit onderzoek blijft van groote waarae zijn voor de beoprdeeling van de meerdere of mindere ernst van bepaalde ziektetoestan den en kan dan mede worden gebruikt ter voorspelling van den vermoedelijken afloop van zulk een ziekteproces (d. i. net stellen van de prognose). Bij verschillende zware ziektetoestanden laat dus de ernst van het proces zich min of meer aflezen uit de ver schuivingen in deze leucocytenformule. Af wezigheid van bepaalde soorten der leucocy ten kan in een gegeven geval een aanwijzing er voor zijn dat het levensgevaar on danks schijnbaar gunstige verschijnselen nog niet is geweken en het terugkeeren van deze cellen in het bloed kan in gevallen die zich nog zeer ernstig laten aanzien b.v. het eerste vreugdevolle en moedgevende teeken zijn, dat er toch beterschap in het vooruit zicht en genezing mogelijk is. De geneeskundige wetenschap staat nooit stil en zoo is er ook op dit gebied een voort durende vooruitgang van kennis en inzicht te bespeuren, welke reeds nuttige practische toepassing heeft gevonden aan het ziekbed. De beteekenis van het bloed is hiermede nog slechts voor een klein gedeelte toegelicht Het is b.v. ai in ruimen kring bij het publiek bekend dat men in bepaalde gevallen er toe overgaat een zieke bloed van een gezonden bloedgever in de bloedsbaan in te spuiten. Voor deze nuttige en soms levensreddende bloedtransfusie bestaan zelfs in sommige steden en ziekenhuizen bloedtransfusiedien sten. Er zal in een van de volgende brieven nog wel eens een gelegenheid worden gevon den andere mogelijkheden van het bloed nader onder het oog te zien. Pa N. N

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7