Agenda Spoel Stad en Omgeving. £aatste AecUhten 7eer arnnfp MtMlMHl JUouiuciaal Tlieuws Weec&ecicht TEGEN DE AANSLAGEN IN OOSTENRIJK Zware gevangenisstraffen. EEN KOELBLOEDIG AMBTENAAR. Registreert zijn eigen dood. HEERHUGOWAARD. SCHERMERHORN. Laagwafer. BERGEN'S VERLICHTINGSAVOND. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De parachutespringer (sens), hoofdrol len Bette Davis, Lec Carrillo, Frank Mc Hugh, Sheila Terry. Toegang boven 18 jaar A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer De schrik van Mexico (sens.). hoofdrollen George CFBrien en Victor Mc. Laglen; tweede hoofdnummer De koning der zigeu ners (rom.), hoofdrol Don José Mojica. Toegang boven 14 jaar.| Victoria Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Maar het vleesch is zwak (rom.); hoofdrol Wallace Beery. Extra Slaap, kindje, slaap (Stan Laurel en Oliver Hardy). Toegang beven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Donderdag, des av. 7.30 uur, hoofdnummer Catharina de Groote (hist.-rom.), hoofdrollen Elisa- beth Bergner en Douglas Fairbanks Jr. Extra Begrafenis prins Hendrik. Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 20 Juli 8.15 uur, Muziektuin, concert Alkm. Sym- phonieorkest. Kolven. KOLVEN IN NOORDSCHARWOUDE. Bij den heer J. de Bakker te Noordschar- woude zijn dezer dagen kolfwedstrijden be gonnen. Er werd echter niet op de gewone manier gekolfd. Inplaats van drie klappen worden er twee geslagen. Om den paal waar anders de tweede klap van wordt gegeven, is een cirkel getrokken, waarop de cijfers van 1 tot en met 12 zijn aangebracht. Achter eenvolgens moeten nu slagen worden gedaa van deze cijfers. I Door deze nieuwe indeeling van het spel wordt er een grootere spanning veroorzaakt, omdat het er nu op aankomt of de kolver van alle plaatsen zijn bal de goede richting .kan geven. Het meerendeel der beurten is moeilijk te slaan. Het puntenaantal zal dan ook niet zoo buitengewoon groot zijn. Naar men ons mededeelt, moeten er zesmaal deze 12 slagen worden gedaan, wat vrijwel overeenkomt met den duur van een vijftig slagen wedstrijd. Wij gelooven wel, dat er van de zijde der kolvers voor deze nieuwigheid op het geied blijven voortbestaan. Maar desondanks bleef De heer W. Voorthuijsen spreekt namens de hoofdambtenaren. De heer Voorthuijsen voerde hierna namens de hoofden van takken van dienst van de gemeente Alkmaar het woord om, zooals hij zeide, met een enkel woord af scheid te nemen van hun trouwen collega en vriend Schenk. Het is mij een behoefte, zoo vervolgde hij, van deze plaats nog getuige nis af te leggen voor de diepe deernis met mevrouw Schenk en haar familie. Schenk was een gevoelsmensch in optima forma. Zijn gaaf gemoed en hart had hij gesteld in dienst van de menschen, die bij hem om hulp en bijstand kwamen en dit waren er velen Ieder, die hem kende, wist, dat elk verzoek, hem gedaan, met alle nauwkeurigheid en moeite zou worden uitgewerkt. Hij was wel eens te goed, veel te goed. En daarvan heeft hij het verdriet gekend. Met zijn goede, gave hart beloofde hij te veel, gaf hij dikwijls te veel toe, zonder te beseffen, dat hij daarvan oneindig veel verdriet kon beleven. Den laatsten tijd in zijn leven is zijn gevoel in hooge mate geprikkeld door de onzekerheid van zijn positie en door de onzekerheid of de drie bedrijven in denzelfden vorm zoudrn en met moeite kon het gezin slechts het veege lijf redden. De man en de vrouw verlieten ieder met een kind op de arm de boerderij. Naastbijwonenden wisten met emmers water de nabijgelegen schuur, die ook reeds door het vuur was aangetast, te redden. Aan redding van huisraad kon niet worden ge- dacht en toen na een klein uur de brandweer arriveerde, moest deze zich slechts bepalen tot het nathouden van de schuur, die men wist te redden. De ongeveer 40 jaar oude boerderij brand J de geheel uit. Acht kippen en een haan weiden een prooi der vlammen. Ook de in boedel en de kledingstukken gingen ver- I loren. Hetzelfde was het geval met de boerderij van de wed. Bruin-Rosendaal. Hier bestond het gezin uit 5 personen en ook vaa deze boerderij kon niets dan de verderop gelegen schuren worden gered. Verzekering dekt in beide gevallen de schade. BOERENSCHUUR AFGEBRAND IN DE BEEMSTER. Inslaan van den bliksem de oorzaak. J|-„B— De bliksem sloeg gisteravond in de schuur van kolven groote belangstelling zal be- hij altijd de joviale kameraad, de goedhar- van den veehouder J. Konijn, gelegen aan de -* tige, gulle Schenk. Zoo zullen wij je altijd A- x— rx- id, m staan. O. S. P.-ARRESTANTEN VRIJGELATEN. Op twee na. De op 8 Juli j.1. te Rotterdam gearres teerde bestuursleden van de O. S. P. zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Ook de Dinsdag te Maastricht tijdens de vacantiereis gearresteerde secretares se der federatie is vrijgelaten, eveneens met den voorzitter der O.S P. in Gouda Twee bestuursleden van plaatselijke O. S. P. afdeelingen zijn nog in arrest gehouden. Uit de O. S. P. getreden. Naar wij vernemen, hebben de heeren J. de Kadt, secretaris, en S. Tas, lid van het Dagelijksch bestuur der Onafhankelijk So cialistische Partij, wegens een politiek en tactisch meeningsverschil in het partijbe stuur voor het lidmaatschap dezer partij bedankt. Geen bedankjes. Van de zijde der O. S. P. wordt mede gedeeld, dat er weliswaar een mee ningsverschil over eenige politieke en tactische aangelegenheden in het partij bestuur heerscht, doch dat de heeren de at en Tasch niet hebben bedankt, ONTAARDE OUDERS. Te Utrecht zijn op verzoek der Groning- sche politie aangehouden de 21-jarige ge huwde vrouw A. S. en de 35-jarige gehuwde man T. S., die beiden hun echtgenooten en kinderen in hulpbehoevenden toestand heb ben achtergelaten. De vonnissen der talrijke processen voor het standgerechtshof, die Woensdag begon nen, zijn thans bekend. In het groote proces te Graz betreffende twee zware springstof aanslagen bij het station St. Michael kort vóór de expresse WeenenRome zou passee- ren, werd de voornaamste bek'aagde Pavlik veroordeeld tot acht jaar zware kerkerstraf. De tweede beklaagde werd vrijgesproken. Door het standgerechtshof te Weenen wer den drie beklaagden, beschuldigd van sa menzwering en van voorbereiding van springstofaanslagen, veroordeeld tot 5 jaar zware kerkerstraf. Vier beklaagden werd we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De aanklacht tegen den achtsten beklaagde werd ingetrokken. Een ambtenaar van het bevolkingsregis ter te Velky Kyr nabij Nitra in Slowakije schreef dezer dagen in het onder zijn hoede staande sterfregister zichzelf aldus in: „Vavrinec Durna, oud 39 jaar, ongehuwd, ambtenaar van het bevolkingsregister, pleeg de zelfmoord hoewel beschikkende over zijn volle geestvermogens". Vervolgens maakte de man met een revol ver een einde aan zijn leven. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Snip (heenreis) is 18 Juli van Bangkok te Singapore aangekomen. Rijstvogel is 18 Juli van Batavia te Singapore aangekomen. Mej. M. van Slooten, slaagde aan de gem. Uuniversiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de romaansche taal en letterkunde (hoofdvak Fransch). Het gewone jaarlijksche schoolfeest, dat dit j^ar. den 18 Juli plaats vond, is onder de gunstigst mogelijke omstandigheden en in genoeglijke stemming verloopen. Het vlieg veld „de Kooij" werd bezichtigd waarna alle verder aan strand en duin volop hebben ge noten. Om ruim 9 uur arrirveerden de bus sen onder luid hoera geroep weer in den ge meente. Zeer groote belangstelling. Het stoffelijk overschot van den heer D. Schenk, directeur van het gemeentelijk Grondbedrijf, het Sportpark en het Markt wezen, werd gistermiddag om kwart voor "vier op de Algemeene Begraafplaats ten grave gedragen. Een 16-tal kransen en palmtakken, waaronder van het gemeente bestuur van Alkmaar, de Kamer van Koop handel en de Alkmaarsche marktvereeniging dekten de baar. Onder de belangstellenden merkten wij op: Mr. W. C. Wen delaar, oud-burgemeester van Alkmaar, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, den gemeente-secretaris mr. Koelma, de wethouders Westerhof, van Slin gerland en Bonsema, verschillende ge meenteraadsleden en oud-raadsleden, de bur gmeesters van Schermerhorn en Z. en N - hermer, een deputatie van de Kamer van Koophandel, van den Bond van Kaashandt laren en van de Vrijmetselaarsloge De Noordstar, dr. van Dam en de heer Ringers, commandant van de brandweer. Burgemeester van Kinschot spreekt. Aan de groeve werd het woord gevoerd door burgemeester v a n K i n s c h o t, die namens het gemeentebestuur van Alkmaar een laatste woord van afscheid sprak bij het graf van den heer Schenk, die, aldus spr., nog zoo onverwacht uit ons midden is heengegaan. Aangetast door een ernstige ziekte, hoopte hij door operaties tot herstel te eraken. De eerste operatie slaagde, en hij is aarna nog eenige weken thuis geweest om weer op krachten te komen .Hij had alle hoop, dat ook de tweede operatie het ge- wenschte herstel zou brengen. Dit heeft helaas niet zoo mogen zijn. Zijn ernstige kwaal had zijn gestel te veel aangetast en vrij onverwacht is hij Zondagmorgen ont slapen. Zijn heengaan doet ons denken aan de gedachte: „Heden gij, morgen wij." Mijnheer Schenk, ongeveer 20 jaar ge leden hebt gij u in Alkmaar gevestigd on reeds kort daarna had het gemeentebestuur het voorrecht, U te benoemen tot directeur van het Distributiebedrijf, een functie, die vooral in de mobilisatiejaren, door de moei lijkheden, zeer zwaar was. Na twee jaar zijt gij weer uit de gemeentelijke betrekking ge gaan. In verband met uw goede kwaliteiten, benoemde het gemeentebestuur u kort daar op tot directeur van het Grondbedrijf, het Marktwezen en het Sportpark, waaraan de De heeren P. Schotsman en D. van Die pen. aannemers te Schermerhorn is als laag ste inschrijver gegund het maken van straat- en trottoirwerk met rioleering voor de ge meente Beemster, voor de som van 2392. laatste jaren nog de Havendienst werd toe gevoegd. In dien tijd zijn verschillende be drijven sterk vooruit gegaan en voor een root deel is dit te danken aan de kracht en e moeite, die u zich daarvoor hebt gegeven. Het Grondbedrijf ging in den loop der jaren door aan- en verkoopen zeer sterk vooruit. Ver schillende bouw-complexen verrezen en voor een groot deel is dit te danken aan uw arbeid en werkzaamheid. Het Sportpark had uw groote belangstelling. Ik herinner mij nog goed, hoe ge mij dit enkele maanden eleden vol enthousiasme toonde. Ook voor et Marktwezen hebt gij veel kunnen doen door uw kunde en connecties op dat gebied Wij zullen u voor dat alles moeten missen en verliezen in u in de eerste plaats een hoofdambtenaar, op wien wij konden bouwen. Steeds hebt gij uw krachten gegeven en wij zijn daarvoor met groote dankbaarheid ver vuld geworden. Ook uw tallooze vrienden zullen u moeten missen en wel speciaal de hoofdambtenaren, die door uw jovialiteit en vriendelijke voorkomendheid steeds uw hulp en bijstand genoten. Mevrouw Schenk, moge het u tot troost strekken, dat van gemeentewege steeds met groote dankbaarheid zal worden gedacht aan al hetgeen uw man voor de gemeente heeft gedaan. Ik geef u de verzekering, dat zijn naam in hooge eere zal worden ge houden. Rust zacht, mijnheer Schenk. Rede van den heer H. C. Vermaat. Hierna was het woord aan den heer H. C. V e r m a a t uit Den Haag, voorzitter van de Vereeniging van hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland, die namens deze vereeniging een laatsten groet bracht aan den diepbetreurden doode en collega. Vele jaren waart gij een verdienstelijk lid en een zeer geziene persoonlijkheid, aldus spr. Uw be kende opgewektheid blijmoedigheid en groote humor is in onze vereeniging spreekwoorde lijk geworden, maar aan den anderen kant stelde gij u met grooten ernst op de bres voor de belangen van de vereeniging. Gij verdedigde die belangen uitmuntend en met veel gloed. Uw adviezen werden door ons op grooten prijs gesteld en gewaardeerd en uw woord vond grooten weerklank bij uw col- lei Jisperweg te Beemster. De vrijwillige brandweer was spoedig met twee spuiten ter plaatse. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de schuur geheel verbrandde. 8 varkens en 40 kippen kwamen in de vlammen om Een groote voorraad hooi ging verloren namens de Loge I woonhuis kon behouden blijven. De De heer v a n d e n E 1 b u r g sprak hier- schade wordt do°r verzekering gedekt, na namens de leden van de Vrijmetselaars' gedenken, als die goede kameraad, met een weemoedig hart, van wien wij thans voor goed afscheid hebben genomen. Rust zacht, vriend Schenk. De heer van den Elburg spreekt loge in deze gemeente. Namens de loge, aldus spr., breng ik een laatsten groet aan onzen broeder Schenk. Na alles, wat hier naar voren is gebracht ter eere van de na gedachtenis van den overledene, wil ik vol staan met de gedachte, die de leden van de loge bezielt, tot uitdrukking te brengen in deze bede: „Moge de opperste Bouwmeester onzen broeder hebben geschonken Zijn licht en Zijn vrede". Amen. Een dankwoord namens de familie. De heer Waal, dierenarts te Voor schoten, zwager van den overledene, sprak namens zijn zuster, haar kinderen en de familie een woord van dank tot allen, die veel hadden bijgedragen, het leed van hen te verzachten. In de eerste plaats dank te spr. hen, die door persoonlijk bezoek troost hebben gebracht en een woord van troost hebben gesproken. Ook dankte hij de velen, die schriftelijk hun belangstelling hadden getoond. Hartelijk dank bracht hij aan den burge meester voor zijn gevoelvolle woorden, waaruit bleek, welke een trouw gemeente' ambtenaar zijn zwager was. Diep getroffen was de familie door de hartelijke woorden, gesproken door den voorzitter van de Veree- ningin van Directeuren van het Marktwezen in Nederland, alsmede door de woorden, ge sproken door den heer Voorthuijsen namens de collega's in deze stad. Dank bracht hij ook aan den laatsten spreker, de hoop uit sprekende, dat diens woord bewaarheid zou worden. Diepbetreurde zwager, stoere, harde wer ker, man van edel karakter, man van eenvoud, hartelijkheid, oprechtheid en trouw, wat heb ben wij veel in jou verloren. Je oprechtheid heeft je vaak in conflict gebracht met hen, die meenden, met jou van meening te moeten verschillen. De toekomst en de geschiedenis zullen leeren, wie gelijk had. Ik heb altijd vol respect tegenover je meening gestaan, om dat ik overtuigd was, dat die gegrond was op degelijk inzicht. Beste zwager, als ik aan je zal denken, dan zal ik daardoor geprikkeld worden tot werken. Wie zooals jij heeft geleefd, heeft niet voor niets geleefd. Lieve, beste zwager, rust zacht! Hiermede was de plechtigheid geëindigd. ARM GEBROKEN. De ongeveer 10-jarige Just van Os, die in Pesie's familiebad gistermiddag op het speelterrein aan het voetballen was, had het ongeluk, wat ongelukkig te vallen en zijn bovenarm te breken. Hij is onder behande ling van een geneesheer gesteld. MOTORONGEVAL. Gisteravond reed de motorrijder v. d Berg uit Alkmaar in Bergen tegen een wiel rijder op, met het gevolg, dat de motorrijder I dermate kwam te vallen, dat hij met een I hersenschudding in het Centraal ziekenhuis te Alkmaar moest worden opgenomen. DE HEER GRONDSMA EN HET LIDMAATSCHAP VAN DEN RAAD. In een publicatie in ons nummer van gis ter heeft men kunnen lezen, dat de voorzitter van het Centraal Stembureau ter algemeene kennis bracht, dat na het bedanken van den heer van Kleef, de heer G. Grondsma als raadslid benoemd was verklaard. Wij hebben heden den heer Grondsma ge vraagd of hij deze benoeming zal acceptee ren. De heer Grondsma deelde ons mede tot heden nog geen kennisgeving van zijn be noeming te hebben ontvangen en over het al dan niet accepteeren van het raadslidmaat schap nog geen beslissing te hebben geno men. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 754.5 m.M. te Lerwick. Verwachting (geldig tot den avond van 20 Juli): Matige tot zwakken Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind; tijdelijk opklarend; weinig of geen regen; later iets warmer. Weeroverzicht. Door het opvullen van de hoofddepressie en het toenemen van de secundaire is deze thans tot de voornaamste depressie ge groeid met twee kernen ten Noorden van ons land en bij de Noorsche kust Een nog weinig beteekenend hooge drukgebied nadert uit het Zuidwesten. De depressie gaf wemig regen over de Britsche eilanden en heeft alleen in het Noorden van ons land plaatse lijk onweer gebracht. In Duitschland en Polen is de temperatuur nog zeer hoog, maar de bewolking is toegenomen; er kan heden onweer worden verwacht. In ons land en -rankrijk is de temperatuur sterk gedaald en de bewolking toegenomen, maar is de kans op regen gering. Scandinavië heeft zeer looge temperatuur aan de Noorsche kust, in Zweden en Finland is verdere afkoeling met eenigen regen te verwachten HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. I*li. Dat Hoogwater. v.m. nam. v.m. nam. 20 933 1000 5.36 5.57 21 10.32 11.04 6.29 6.59 22 11.44 7.37 8:16 23 0.19 1.03 8.56 9.40 Dat. 20 21 22 23 HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Juli. Hoogwater. Laagwafer. v.m. 9.36 10.35 11.47 0.22 nam. 10.03 11.07 1.06 v.m. 5.48 6.41 7.49 9.08 nam. 6.09 7.11 8.28 9.52 DE ZINGENDE TORENS. Vanaf heden zullen de klokken van den Waagtoren en van den toren van de Groo'e Kerk nieuwe liedjes ten gehoore brengen. Op eiken heel uur-slag zal de Waagtoren een .JJollandsch Liedje" doen hooren, op eiken half uur-slag „Een jongen hoort op het wa ter thuis. Het klokkenspel van de Groote Kerk brengt op den heel uur-slag „Vrede" ten ge hoore, op den half uur-slag „Dankt, dankt nu allen God". Deze liederen, door den klokkenist Crefeld aangebracht, zullen gedurende een half jaar boven Alkmaar hun melodieën doen weer klinken. BOERDERIJ VERBRAND. Tijdens het hevige onweer dat zich gister avond tusschen 10 en 12 uur boven het Hollands Noorderkwartier ontlastte werden de kapitale boerderijen van C. Bruin Dzn., staande in het Noord-oost gedeelte van den ouden Niedorperpolder te Waarland en die van de wed. G. BruinRoozendaal in den Steketenpolder door het hemelvuur getroffen. Beide boerderijen zijn geheel afgebrand. Van de eerste boerderij werden ook de aan- grezende hooischuren een prooi der vlam men. Bij de weduwe Bruin gingen de voor raden nieuw gewonnen hooi verloren. Ver zekering dekt de schade. Te Burgerbrug richtte een hagelbui tij dens een het onweder groote schade aan. Onze verslaggever meldt ons de vol gende bijzonderheden: Gisteravond woedde er in Hollands Noorderkwartier een vrij hevig onweer, dat men in de buitenwijken van Alk maar duidelijk kon waarnemen en onge veer een paar uur duurde. In het Waarland (gem Herenkarspel) WIE KAN INLICHTEN? Maandagmorgen vóór 9 uur 's morgens h^eft op de Koorstraat een aanrijding plaats gevonden tusschen een 18-jarigen wielrijder H. R. en een onbekend gebleven auto. De wielrijder kwam van de Heul en de auto uit de richting Heilooërburg. De wielrijder leek aanvankelijk niets te mankeeren, doch is in den loop van den dag onwel geworden en ligt thans in bewusteloozen toestand in het Centraal Ziekenhuis. Hij kan geen enkele in lichting geven en het is de politie onmoge lijk, nu het ongeval thans eerst tot haar ken nis wordt gebracht, het verder te onderzoe ken. Getuigen zijn niet bekend geworden. Wie van bedoeld ongeval iets heeft gezien of inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich ten spoedigste aan het bureau van poli tie te meloen. WEER OP VRIJE VOETEN. De beide verdachten D. en B. uit Wervers- hoof. die als verdacht van niet nader te noe men handelingen in voorloopige hechtenis waren gezet in het Huis van Bewaring werden twee boerderijen door het hemel- I Alkmaar,""zijn"'gisterweder* op*vrifevoeten vnnr vlam- gesteld. PURMEREND. gas. Waa vuur getroffen en een prooi der men. Men leeft aldaar volgens den ouden tijd en dus een uur vroeger dan elders. Met het oog op het zware weer (water is er bijna niet gevallen) had het gezin van den heer C. Bruin Fz., bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen, waarvan de oudste 19 jaar en de jongste 2 jaar was, zich nog niet ter ruste begeven. Slechts de twee jongsten van 2 en 3H jaar had men in de woonkamer in bed gelegd. Om kwart voor elf (nieuwe tijd) sloeg de bliksem gelijktijdig in beide boerde rijen in, die op een afstand van een half uur gaans gelegen zijn. De twee boerderijen waren met riet bedekt en in elk van de boerderijen was het hooi reeds geborgen. De boerderij van den heer C. Bruin is op ongeveer 15 min. van den weg gele gen en in zijn huis waren 16 wagens hooi geborgen. Het gezin zat in de woonkamer bij elkaar, toen de bliksem insloeg. De slag was zoo hevig, dat al- PAS OP VOOR BOSCHBRAND. Dinsdagmorgen ontstond een begin van duinbrand langs het rijwielpad naar Bergen aan Zee ter hoogte van de Franschman, welke bij de groote droogte gevaar opleverde voor de aldaar staande dennenboomen. Door passeerende fietsrijders werd de brand uitgeslagen, waardoor erger werd voorkomen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan een achteloos weg geworpen brandend sigaretteneindje. EXAMEN APOTHEKERS ASSISTENT. To Amsterdam slaagde voor het exa men apothekers-assistent mevrouw H Kommer—v. d. Zwaard, alhier. /aarde Schenk, wij zullen u nu moeten - In de gister gehouden vergadering van I u^naipSin^ll! U de verzekering dat I len naar den grond werden gedrukt en den raad van Purmerend werd Tot wethouder herinnerincr 7ai hil.Jüüf steedsflm dankbare de man zei: „Nou, die slag is goed raak gekozen de heer A. Vlaar (rï) AU rS3 SS Sde geweest!" Zijn vrouw opende de kamer- werd geïnstalleerd de heer P. Jorritsma. 'vrede! collega, rust in deur en zag de kapberg reeds in brand staan. Het vuur greep snel om rich heen Hoe een sprookje wreed ver stoord werd. Menigeen, die tel ken ja re het zomersche lichtfeest van Bergen meemaakt, zal zich moeilijk kunnen indenken, welk een arbeid er verricht moet worden, voor en aleer de duizenden oranjeappeds ontstoken kunnen worden. Men weet het vooruit, wanneer er in Bergen veriichtingsavond is, dan is dat Daar het in den aanvang van den avond vrijwel ideaal weer was en niemand ver moedde. dat een zwaar onweer de feest vreugde zou komen verstoren, was het reeds vroeg in de breede lanen van Bergen een drukte van belang. Pensiongasten, stedelin gen, dorpelingen, per voet, te fiets of met een auto waren gekomen om het lichtfeest, een van Bergen's grootste attracties, mee te maken. Vroolijke clubjes doorkruisten de in afwachting staande lanen en alles scheen mee te werken om het feest zoo goed te doen slagen. Langs de wegen stonden de gebrui kelijke tentjes, de terrassen van de cafés stroomden vol en met het vallen van de duisternis werd het drukker en drukker. De tram uit Alkmaar ontlastte telkens weer drommen feestgangers en er ontstond in de Breelaan een overstelpende drukte, die echter zonder veel moeite door de politie in goede banen werd geleid. Eensdeels was het dus het weer, dat zijn volle medewerking scheen te verleenen, an derdeels bewijst het weer duidelijk, hoe zeer de noeste arbeid van de Bergensche V.V.V. op prijs gesteld wordt. Dit jaar waren er eenige bijzonderheden te zien in den vorm van een kleuren-combi- natie rood en groen (b.v. in de Ruïnelaan) en de Gothische bogen versiering die 't goed deed en waarover alle lof gehoord werd. Bij den aanblik van zooveel duizenden oranje-vruchten, üie met kwistige hand in het bladerdak verspreid waren, werd men even bevangen door het mysterieuse, dat zich voor de oogen afspeelde. Vooral ook het ge heimzinnige van de aloude ruïne, bracht me nigeen in extase. Ondertusschen hadden enthousiaste rond wandelingen plaats achter de muziekcorpsen Bergen's Harmonie en St. Louis uit Alkmaar. Maar steeds werden de berichten over de dreigende lucht van hen, die Bergen binnen kwamen, onrustbarender. Als dat maar goed zou aïloopen Men hoopte en hoopte, dat de bui rou overdrijven, maar het heeft niet zoo mogen zijn. Plotseling flitsten bliksemslagen langs den donkeren horizon en niet lang daarna barstte een hevig onweer los. Niets werd gespaard en krachtige regen vlagen gaven aan al het moois binnen enke le minuten een triest aanzien. De café's, dancings en alle gelegenheden, welke tot schuilen noodden, werden bestormd en voor zoover daar ruimte voor was, werd de zoo wreed gestoorde feestvreugde binnen voortgezet. Inmiddels echter dreef het onweer af, om zijn noodlot elders te botwieren. Maar het mooie, de gezellige sfeer, die overal hing, was grootendeels weg. Toch, tegen middernacht vulden de straten zich weer, de lucht was schoon en velen wan delden nog door de overgebleven verlichte lanen. De voor deze gelegenheid tot 2 uur op stelde café's maakten goede zaken en tot iep in den nacht amuseerden de danslusr tigen zich binnen naar hartelust. Er. nu is de verlichtingsavond alweer voorbij en is het wachten oo het hoogtepunt van Bergen: het bloemencorso. dj

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2