Geschiedenis der groote staking. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKE£ s t Buitenland Goed humeur der bevolking werd ergernis. Bre« 12 en dags B i o:1 Cir mer 1 len E Hugl A. De s Geor tweec ners Toeg Vi. Maa Wall (Stai bcve Bi des de beth Extr bove 8. phoi D teei gist O de se i me Tw O geb f de Da ciai tac Stil' bed ge< nii tai bei at scl hu m; kil be h« n< te ai re v< D d ir si z a ii hek onder stroom was komen te staan. Voor er dingen van ernstiger aard konden gebeu ren, had de brandweer het euvel verholpen Voorts werd er hulp ingeroepen voor een schoorsteen van het Luthersche weeshuis aan het Spui, welke door het hemelvuur be schadigd was. alsmede door het Nieuwe Huis aan het Roelof Hartplein, waar de bliksem in een vlaggestok was geslagen met het gevolg, dat deze op straat tereent was gekomen. Ernstiger leek de melding, dat boven een ontluchtigspijp op het terrein van de Bataaf- sche Import Maatschappij aan den Wester- doksdijk een vlam was waargenomen, doch bij onderzoek bleek, dat ook hier niets ern stigs aan de hand was. DE GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. De verlaagde steun ter sprake De gemeenteraad van Amsterdam heeft in een middag- en een avondzitting behandeld een tweetal interpellaties betreffende de ver laging van den steun. In deze interpellaties werd aangedron ;en op verhooging van dien steun of althans iat daarop bij de regeering zal worden aan gedrongen. De wethouder van den Maatschappelij' ken Steun heeft zich met klem verzet thans naar de regeering te gaan, om op verhoo ging aan te dringen. Wel verklaarde hij zich bereid om te trachten verkeerde verhoudin gen te verbeteren. De wethouder was van meening, dat hij niet kon meegaan om ver wachtingen te wekken, die niet in vervulling kunnen gaan. Een voorstel van den heer Van Eek (r d.) om bij de regeering te bepleiten: 1. te voorkomen dat door een rigoreuze toe passing der bestaande bepalingen in dezen tijd dubbel-uitgetrokkenen en anderen een buitensporige verlaging van hun uitkeering ondergaan; 2. maatregelen te nemen, die er toe kun nen leiden, dat de woninghuren borden ver laagd 3. niet voor te schrijven, dat de uitkeerin- gen, die gedaan worden op grond van de armenwet, moeten worden verlaagd; 4. dat tijdens hun werkloosheid gehuwde gesteunden een uitkeering zullen ontvangen, gelijkstaande aan die, welke aan gehuwden wordt verstrekt en voorts te besluiten, dat een commissie wordt benoemd van raads leden, om besprekingen met de regeering te voeren, was volgens den wethouder onaan neembaar. Het voorstel werd verworpen met 20 tegen 22 stemmen. Voorstellen van de communisten werden met groote meerderheid verworpen INDUSTRIEBANK IN LIMBURG. Deelneming Prov. Stalen. De Provinciale Staten van Limburg heb ben in de gisteren gehouden zitting zonder hoofdelijke stemming besloten om tot een be drag van 100.000 deel te nemen in de op te richten Industriebank in Limburg. Uit den boezem der vergadering werd warme hulde gebracht aan den commissaris der koningin in de provincie Limburg, die het initiatief voor de oprichting eener In dustriebank had genomen. DANKBETUIGING HM. DE KONINGIN. Aan de Delftsche politie. H.M. de koningin heeft aan den burge meester van Delft mr. G. van Baren verzocht aan het Delftsche politiepersoneel mede te deelen, dat Hare Majesteit zeer ingenomen is met de uitstekende organisatie der ver keersmaatregelen bij de uitvaart van Z K.H. den Prins der Nederlanden Tevens verzocht H.M. Hare bijzondere tevredenheid over te brengen voor het optreden en de houding daarbij aangenomen door het Delftsche po litiecorps. SCHIETPARTIJ TE ARNHEM. Een schot in den buik. Gisteravond is te Arnhem een dronke mansrelletje gebeurd, waarbij één persoon door een schot, afgevuurd door een agent van politie, in den buik werd getroffen. Een tweetal agenten wilde n.1. in het begin van den avond in Klarendal een dronken man arresteeren, die zich echter hevig ver zette. Ook een aantal vrienden van den bc- schonkene bemoeide zich er mee en verzette zich eveneens tegen de arrestatie. De agenten werden zoodanig in het nauw gedreven, dat een der politiemannen zich genoodzaakt zag zijn revolver te trekken, waarmee hij een los schot in de lucht loste. Toen dit niet hielp, heeft hij een scherp schot afgevuurd, dat een der verzetplegers zekeren Smits ernstig in den buik trof. Het slachtoffer is per zieken auto naar het gemeente-ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is redelijk. Behalve de dronken man werd nog een persoon gearresteerd. TWIST OM EEN KLEINIGHEID. Jongen met een zakmes in den rug gestoken. Gisteravond omstreeks half tien zat de 15- jarige loopjongen H. C. Levering uit de Laurierstraat te Rotterdam op den stoep van een woning aan de Prins Hendrikkade een cigaret te rooken. De 15-jarige C. J. de Jon gen die passeerde, sloeg hem de cigaret uit den mond. Er ontstond hierop een vechtpar tij, waarna L. doorwandelde. De jongen met wien hij twist had gehad, kwam hem echter plotseling weer achter op en stak hem met een zakmes in den rug onder het linker schouderblad. Met een diepe wonde is de jongen daarop naar het politiebureau Nas- saukade gegaan, vanwaar hij door den G. G D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is overgebracht. De dader is later in zijn wo ning door de politie gearresteerd. DR. IR. C. F. STORK Zijn levensloop. Gistermiddag te ongeveer half vier is te Hengelo op 69-jarigen leeftijd overleden dn ïr. C. F. Stork, directeur der Machinefabriek Gebr. Stork en Co. De heer C F. Stork werd geboren op 6 Febr. 1865 te Oldenzaal. Na aldaar de la gere school te hebben bezocht, ging hij over naar de z.g. „Fransche school" te Hengelo. Reeds op 17-jarigen leeftijd behaalde hij te Arnhem het einddiploma H.B.S. Daarna fun geerde hij drie jaar lang als volontair aan de fabriek van zijn vader, de machinefabriek C. T. Stork en Co. In 1885 kwam hij te Delft, waar hij op 3 Juli 1888 het diploma behaalde als werk tuigkundig ingenieur. In 1888 trad hij in dienst der fabriek. Hij bezocht een tijdlang de beetwortelsuikerfabriek in Duitschland. Van 1890 tot 1892 bestudeerde hij de suiker industrie, in het bijzonder in Britsch-Indië, hij bezocht Suriname, Cuba, Mexico, Noord- Amerika en Japan, waarna een lang verblijf op_Java volgde. Terugkeerende werd hem de technische leiding der fabriek opgedragen. In 1893 werd hij als firmant met zijn beide broers D. W. en H. C. in de zaak van zijn vader opgeno men. Als 28-jarige stond hij dus als leider der technische afdeeling aan het hoofd der fabriek. Hij kwam daarbij veelvuldig in aanj raking met het personeel der fabriek, dat humaan patroon leerde bebouwde hem als een zeer kennen. Onder zijn leidersschap is het oppervlak der fabriek zeker zes h zeven maal zoo groot geworden als het tijdens den aan vang van zijn optreden aan de fabriek was. Onder zijn leiding zijn vele sociale instel lingen aan de fabriek verbonden. Met de v. Markens Gist en Spiritusfabriek te Delft stond zijn fabriek in ons land bekend als de meest democratische inrichting. Het ontwik kelingswerk zijner employees had zijn bezon- dere zorg. Reeds vele jaren is een fabrieks school en teekenschool aan zijn industrie verbonden, waarin vooral de technische en maatschappelijke ontwikkeling van het jeug dige personeel aan bekwame leerkrachten is toevertrouwd. Veel wetenschappelijk werk werd door den heer Sterk gesteund. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek is mede een zijner instellingen. Ook buiten Hengelo nam hij aan veel maatschappelijken arbeid deel. Van 1914—1926 was hij bestuurslid en daarvan vier jaren voorzitter van de Veree niging van Nederlandsche Werkgevers. Ia renlang heeft hij zitting gehad in den Hoo gen Raad van Arbeid en was tevens werkge versgedelegeerde der Internationale Arbeids conferentie. De sociale maatregelen voor het volk had den zijn bijzondere aandacht. We mogen hierbij herinneren aan de operi bare vergadering van den Senaat van de Technische Hoogeschoo! te Delft, waar hem tegelijk met sir Henri Deterding voor enkele jaren terug door den Rector Magnificus der Hooge School het diploma van doctor hona- ris causa in de technische wetenschappen werd uitgereikt. De heer Stork heeft vervol gens een belangrijken invloed gehad in de bedrijven „Werkspoor", De Vries Robbé te Gorkum, de Werf Conrad en Wilton en an dere groot-bedrijven in ons land. Vanaf 1921 maakt hij deel uit van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Twente, waar zijn adviezen op zeer hoogen prijs werden gesteld. Voor deze Kamer is hij gedurende het zittingsjaar 19271928 lid geweest van den Ned. Spoorwegraad. Hij is vervolgens Commissaris van .ie Twentsche Bank, Commissaris in het Behear van 't Twentsch Centraal Station voor Elec- trische Stroomlevering, Commissaris en plaatsvervangend voorzitter van de Ned. Land- en Boschbouwmaatschappii. Commis saris van de N.V. Bebcock en Wilcox-Stork voor Nederland en Koloniën. Hij was tenslotte Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Stork stelde zijn leven in dienst van zijn medemenschen, hij bezat een practi- schen en vooruitzienden blik en heeft zich een wereldnaam verworven. Hij is de laatste der drie gebroeders Stork die de machine fabriek beheerd hebben. Op 12 Juli is zijn broer H. C. Stork te Schönfeld in Pommeren overleden. San Francisco, dat Zondag al een voor proefje gehad had van de staking, schikte zich in het begin met een goed humeur in de algemeene staking, zoo lezen wij in de „New York Herald". Zondag waren de café's en restaurants nog open, de muziek speeide nog, en eigen lijk was het alleen maar lastig dat men geen gebruik kon maken van de openbare vervoer middelen, omdat het personeel daarvan in staking was gegaan tr was ook geen ben zine te krijgen, zoodat de meeste particuliere auto's in de garage moesten blijven, en, behalve dat het anders zoo drukke Zondag- sche verkeer ontbrak, herinnerden alleen de patrouilleerende militairen aan de dreigende staking, al hing er ook een ge spannen atmosfeer in de stad. Maandag was de staking echter algemeen Zooals men heeft kunnen lezen had de sta kingsleiding ongetwijfeld succes met den op roep tot algemeene nederlegging van het werk. Alles, letterlijk alles staakte: alleen de werklieden van het electrisch- en gasbedrijt staakten niet en de waterleiding liep ook nog. Maar verder lag alles stil. Velen bega ven zich op rolschaatsen naar kantoor en staken hun lunch bij zich, want de restau rants zouden dicht blijven. In 't verdere or- gemak dat men van de staking ondervond schikte San Francisco zich met een grap over de nieuwe en verrassende situatie, die voor de meesten de sensatie van het ongekendf had. De eenige auto's die rondreden waren de vrachtauto's met de soldaten, die zich van de eene bezetting van strategische pun ten in de stad naar de andere begaven. Ook nog enkele particuliere auto's reden rond. meest van stakingsleiders, die hun posten controleerden. Tegen den tijd van het diner werd San Trancisco dien eersten stakingsdag reeds minder vroolijk en goed gehumeurd: de res taurants waren nog steeds dicht, op een 20- tal na, waarvoor men in een lange file moest staan en dan nog slecht en gebrekkig eten creeg, of heelemaal niet, omdat geen levens middelen meer te krijgen waren. Des avonds begon men zich al te ergeren: de café's wa ren dicht en de radio staakte; de bioscopen en theaters waren gesloten en op straat was het doodstil. De stakingsleiding begreep den boog niei al te zeer te moeten spannen en deed conces sies; de blokkade rond de stad werd opge heven, zoodat de levensmiddelentoevoer weer voortgang kon hebben, de trams moch ten weer rijden; en de restaurants gingen weer open. Maar 't vrachtvervoer bleef sta ken, zoodat de distributie van de levensmid delen moeilijkheden opleverde, en bovendien was de aanvoer van buiten niet voldoende Dus moest de bevolking van San Francisco zich nog in veel schikken, terwijl het ver- maaksleven geen ontspanning bracht. Die tweede stakingsdag, Dinsdag, maakte San Francisco geen grappen meer. Het goede humeur verdween en maakte plaats voor er gernis Het gevolg was o.a. dat men com munistische een: ra, die de stakingsactie trachtten te verscherpen, bestormde en ette lijk agitatoren mishandelde. De staking*), iding begreep dat haar actie oij de openbare meening terrein verloor en dred nog meer moeite om hei publiek gunstig vcor zich te stemmen. De slagz 1 „food will wir- the yar" treek niet de uitwerking te heb- en die de stakers ervan verwachtten, n.1. druk op het doen van concessies en toegeven aan de eischen van dt arbeidersfederatie. In tegendeel, deze politiek keerde zich juist te gen de stakingsleiding zelf, in de hand van et publiek dat het langzamerhand welle tjes begon te vinden. Snel werden nu door de stakingsleiiing vrachtauto's beschikbaar gesteld voor beter vervoer en betere distributie van de levens middelen. Overal zag men vrachtauto s met levensmiddelen rijden, doeken voerende' „operating under union perinit". Maar de plaatsen van distributie, de winke's bleven meerendeels gesloten, zoodat he' gr-0ie pu bliek toch niet naar den zin werd bediend De situatie werd onhoudbaar en zooals men hierboven kan lezen, de stakingsleiding moest toegeven en het conflict onderwerpen aan arbitrage. In afwachting van de arbi trale uitspraak zal de belemmering van het dagelijksche leven langzaam aan verminde ren. Dit is natuurlijk niet naar den zin van de radicale elementen onder de stakers, die in strijd met de bevelen van de stakingslei ding, op eigen houtje te werk gaan, daarbij natuurlijk geholpen door allerlei lieden die in troebel water visschen. Hiertegen keert de politie zich met kracht, daarbij geholpen door de „wachten" van de stakers, die geor ganiseerd zijn om de bevelen van de sta kingsleiding te doen uitvoeren. De geschiedenis van de staking. De staking vloeit voort uit het bekende ha venarbeidersconflict, dat op 9 Mei uitliep op een staking der havenarbeiders. Deze eisch- ten dat hun vakvereeniging zou worden er kend en dat de bureaux voor aanneming van arbeidskrachten onder controle zouden wor den gesteld. Werklooze havenarbeiders plachten zich n.1. op te geven bij bazen die hun waarschuwden als ergens werk te doen was. De havenarbeiders zeggen dat dit systeem in de practijk erop neer kwam dat een zeker deel van hen geregeld werk kreeg en een ander deel nooit omdat deze arbei ders bij de bazen niet in den pas stonden. Na wekenlange onderhandelingen beslo ten de werkgevers op 16 Juni de vakvereeni ging van havenarbeiders te erkennen en bo den aan een gemengde controle op de ar- beidsbureaux. De arbeiders wilden echter een controle uitsluitend van de vertegenwoordi gers van hun vakvereeniging. Hiertegen ver zetten de werkgevers zich onder aanvoering van de bewering dat dit aanleiding zou kun nen geven tot misstanden. Daar geen van beide partijen verder wilde toegeven bleef het conflict slepen totdat de algemeene staking erop volgde. Gecompliceerde situatie. De stakingstoestand te San Francisco wordt steeds meer gecompliceerd, daar de reeders wel willen oaderhande.er, met de vakvereeniging der havenarbei ders, maar niot met de andere vakve- eenigingen, zooals die der dokwerkers en die van de machinisten. Het verluidt, dat ook de vakvereni gingen, die het waren eens geworden omtrent het voeren van onderhandelin gen met de reeders stemmingen moeten organiseeren, hetgeen vier weken in be slag zou nemen. De moeilijkheden wor den verhoogd door de meeningsver6chil- len der reeders onderling. Te Seattle is het tot botsingen geko men tusschen politie en stakers De poli tie maakte gebruik van gummistok en traangas en dreef de stakers terug. Ver scheidene personen werden gearres teerd. De dokwerkers en de machine- arbeiders hebben tot een sympathiesta- king besloten. Te Baltimore zijn talrijke voerlieden in staking gegaan. Geen interventie van Roosevelt. Volgens te San Francisco ont- .vangen berichten uit Honoloeloe heeft president Roosevelt niet de bedoeling naar San Francisco te gaan om zich te mengen in de algemeene staking. Intuaschen heeft de president van de NIRA, generaal Johnson, den geheelen ochtend onder handeld met vertegenwoordigers der stakers en der werkgevers om zoo spoedig mogelijk tot overeenstemming te komen. Gisteren waren weer groente Spoedig einde van de staking te verwachten. en vet te krijgen. Met het oog op het aanbod van de stakingsleiding de geschillen tusschen reeders en havenarbeiders langs scheids rechterlijken weg bij te leggen wordt thans een spoedig einde van de staking verwacht, ondanks den tegenstand van den linkervleugel. De president der NIRA, Johnson, noemde in een redevoe ring e Berkeley de algemeene staking een bloedige opwekking. William Green, de president van het Amerikaansche vakvereenigingsverbond, heeft te Chi- cago verklaard, dat zijn organisatie de aigemeene staking te San Francisco noch heeft geproclameerd, noch geadvi seerd. De staking is van zuiver plaatse lijke beteekenis. ZWITSERLAND OVER DE „PUTSCH VAN ROEHM". „Wat Roehra antwoordt". Onder bovengenoemd opschrift publiceert „der Bund" uit Bern een uitvoerig artikel dat wij hieronder laten volgen. Kapitein Roehm is als vele anderen (hoe- velen?) zonder onderzoek geëxecuteerd. Hij mocht geen woord inbrengen tot zijn verde diging. In geheel Duitschland waagt thans jeen enkel mensch de stem te verheffen ter lescherming van de eer van een man tegen wien nog voor enkele dagen eveneens geen mensch zou hebben gewaagd in het openbaar iets te zeggen. Voor enkele maan den heeft Hitier hem een rijkelijk verdiende dank betuigd. Zonder Roehm's persoonlijk heid en overgave zou de geschiedenis van de opkomst der Nationaal-socialistische bewe ging en van haar leider nauwelijks denk baar zijn. Daar Roehm door hen, die hem het laat ste woord door den kogel ontnomen hebben, met verwijzing naar zijn abnormalen aan leg ook moreel vernietigd wordt, is het recht vaardig te hooren, wat hij op dergelijke aan vallen vroeger heeft geantwoord, toen open bare critiek op Nationaal-socialistische grootheden nog veroorloofd en het duizend jarige rijk der Duitsche vrijheid r.og niet was aangebroken. Wij zien daaruit, dat in 1931 tegen Roehm een onthullingsactie aan Oen gang was, die echter niet geleid heeft tot een verwijdering van den leider of ook slechts tot een onderzoek der bezwaren door de N.S.D.A.P. Er kan geen twijfel aan zijn, dat de Roehm moreel ten laste gelegde din gen Hitier reeds lang bekend moesten zijn Het systeem heeft Roehm echter tot het laatste toe met de scherpste middelen be veiligd tegen alle aanklachten. Iedere critiek zou ongezond geweest zijn voor den cri ticus. Een antwoord op de van boven bevolen moreele vernietiging van Roehm mag echter met de volgende woorden als van te voren uitgesproken gelden. Het is een gebod der rechtvaardigheid ze ter kennis te brengen van de door zijn vijanden in beslag genomen openbare meening. Uit Roehm's autobiograohie: De geschiedenis van een hoogver rader". Bladzijde 267 sqq. „Niets is leugenach tiger dan de z.g. moraal der maatschappij, met geen begrip wordt meer gezwendeld. Ik constateer van te. voren* dat ik niet tot de brave Hendrikken behoor en geen eerzucht heb onder hen te worden gerekend Met de „moreelen" wil ik echter heelemaal niets te doen hebben „Toen ik in 1928 deze regels schreef, kon ik niet vermoeden, dat drie jaar later mijn politieken vijanden een groot opgezetten mo reelen veldtocht tegen mij zouden onderne men, een veldtocht die weergaloos is van schaamteloosheid en gemeenheid. De ver melding van particuliere aangelegenheden in 't openbaar is slechts 'n euvel dat geboren is uit pruderie, huichelarij en onwaarachtig, heid. Gebeurt het echter om politieke rede nen, om den zakelijk niet aanvalbaren tegen stander te treffen dan wordt daarmede een laagtepunt bereikt, waar beneden men niet meer kan uitgaan „Ook mij werd talrijk materiaal ter beschikking gesteld, om deze oneerbare tegenstanders op het zelfde terrein tegemoet te treden Ik heb dergelijke voorstellen steeds van mij gewezen. „In de geheele wereld zijn zulke politieke „strijdmethodes" ondenkbaar; in Enge land bevat het wetboek van strafrecht zelfs de gevoeligste straffen daarvoor. Alleen de Duitsche rechts- en maatschappij-opvat ting... maakt daarop een nergens benijde uitzondering. Sedert mijn intreden in het politieke leven heb ik verleerd mij te verbazen". „Wanneer ik mij zou willen verweren tegen den vloed van beleedigingen, laster, zou ik gedwongen zijn geweest alleen daarvoor al mijn kracht te gebruikenDe poging ma door de Duitsche rechtbanken recht en ge. noegdoening te verschaffen moest ik opge- ven. Ik heb mij er mede tevreden gesteld door den strafrechter te doen vaststellen, dat aan de beschuldigingen geenerlei strafbare han delingen ten grondslag liggen..." „De anderen hebben geld, boetes schrikken hen niet af. Ik heb noch tijd, noch geld. Ik stond dus voor de vraag: strijd voor mijn persoon of strijd voor de beweging? Als so). daat kon ik slechts één besluit nemen: met achterstelling van mijn persoon mijn gehee- le kracht voor de S.A.De philister zal dit nooit begrijpen; de strijder zal mij ver- staan; in het bewustzijn van mijn verant woordelijkheid heb ik mij op eigen recht ge steld tegenover het oordeel van een veile openbare meening. En ik trotseer Jiaar". Of deze wijze van verdediging aldus Bund" |MM I I eindigt „der voldoende fc; is een andere vraag. Maar hoe de vernietigers van Roehm, nadat hun diens uitdaging van de openbare meening jaren lang op zijn minst toelaatbaar had toegegeschenen, nu met hun deugdzame verontwaardiging te voorschijn komen, dat is voor een vrije, niet veile open bare meening in het geheel geen vraag. HET BELGISCHE VORSTEN- HUWELIJK. Luthersch en R. Katholiek. In de „Etudes" 1934 no. 1 publiceert de "ransche Jezuïet Yves de la Brière bijzon derheden over de wijze, waarop den 10 Nov. 1926 het huwelijk tusschen den toenmaligen Belgischen kroonprins Leopold, den tegen- woordigen Koning Leopold III, met de Zweedsche prinses Astrid is ingezegend. Wij ontleenen daaraan: Daar de Prinses tot de Luthersche confes sie behoorde, moesten de door de R.K. Kerk voor gemengde huwelijken vereischte ver plichtingen onder het oog gezien worden. Toen koning Albert en de hertog van Bra bant zich in Zweden bevonden om de Prin ses af te halen, constateerden zij, dat de eisch om het huwelijk volgens R.K. opvattin gen te sluiten, op groote moeilijkheden zou stuiten. Directe en indirecte pogingen wer den aangewend om van koning Albert de toestemming te verkrijgen öf tot een Luther sche huwelijkssluiting in Stockholm met een daarop volgende huwelijkssluiting te Brus sel, öf tenminste tot een religieuze ceremo nie, welke volgens den Lutherschen ritus te Stockholm zou plaats vinden. De koning wees beide oplossingen van de hand, omdat een nog zoo eenvoudige Luthersche ceremo nie met de plechtigheid van 'n protestantsche huwelijkssluiting kon worden verwisseld en de canonieke regel van de „eenmaligheid" der religieuze huwelijkssluiting miskend zou worden. De toenmalige aartsbisschop van Upsala, wijlen dr. Söderblom, primaat van de Lu thersche Staatskerk van Zweden, had intus- schen den wensch uitgesproken als eeregast bij de R.K. huwelijkssluiting te Brussel aan wezig te zijn. Koning Albert echter vreesde, dat in protestantsche kringen van Scandina vië en in andere landen de officieele tegen woordigheid van den aartsbisschop bij de huwelijkssluiting te Brussel gemakkelijk als een zekere deelneming van den Lutherschen aartsbisschop aan de religieuze huwelijks ceremonie kon worden opgevat. Aldus zou een nieuwe dubbelzinnigheid ten aanzien van het zuiver katholieke karakter van het huwelijk kunnen ontstaan. Daarom heeft ko ning Albert aan aartsbisschop Söderblom laten mededeelen, dat hij zijn tegenwoordig heid te Brussel bij het huwelijk van het prin selijk echtpaar niet wenschelijk achtte. De koning der Belgen zou zich daarom gelukkig achten, wanneer de aartsbisschop van Upsa- la in Zweden en niet in België afscheid van jrïj1868 zou nemen Het canonieke recht werd dan nauwkeurig toegepast. nu kardinaal-aartsbisschop van Mechelen authentiek bericht van de houding van koning Albert gekregen had, stelde hij 63. Piet had maar meteen 200 «tuk* meegenomen. Hij beloofde te betalen, zoodra hij ze verkocht had. Maar onderweg had de wind ze te pakken gekregen en toen Piet thui» kwam, zat hij heelemaal onder de kleverige «trooken verborgen. A L ^9 „Arme Piet jammerde Drein, „ik zal je gauw komen hel pen hoor Maar hoe Drein ook zijn best deed om Piet uit de kluw los te maken, hij bereikte niets anders dan dat hij zelf eveneens onder het kleverige goedje bedolven werd. Het duurde dan ook niet !ang of Piet Prikkel en Drein Drentel za ten aan elkaar geplakt.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6