£and= en Jmïh&ouw de vijf overige bisschoppen van België van de geheele aangelegenheid op de hoogte. Al len waren door de trouw van den koning te genover. de R.K. kerk zóó gesticht, dat zij een openlijk getuigenis van dankbaarheid en eerbied van de zijde der kerk tegenover den koning als welverdiend beschouwden. Zij konden echter niet besluiten, dat op de ker kelijke sluiting van een gemengd huwelijk, in strijd met het canonieke recht, in de S'>- Gudule te Brussel een heilige mis zou vol gen. In plaats echter van aan den hofkape laan de uitvoering van de kerkelijke ceremo nie over te laten, zooals die voor een ge mengd huwelijk in gewone omstandigheden normaal zou geweest zijn, zou nu de kardi naal-aartsbisschop persoonlijk, onder assis tentie van de vijf andere bisschoppen, de ce remonie vervullen en aan haar een glans verleenen, waaraan men in den beginne niet gedacht had. Aan het huwelijk van het prin selijk paar werd echter het karakter van een gemengd huwelijk ontnomen, toen prinses Astrid op 6 Oct. 1930 haar Luthersche ge loof afzwoer en in het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen in de R.K. kerk werd op genomen. NACHTZITTING DER STAVISKY- COMMISSIE. Tardieu geconfronteerd met Chautemps. Langer moet altreden. GROOTE BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK. SIRENE-BEPROEVING TE PARIJS. Ter aankondiging van luchtaan vallen. CONFLICT MET CATALONIE BIJGELEGD. MUITERIJ IN STRAFGEVANGENIS. SPRINKHANENPLAAG IN AMERIKA. Ook veel typhus gevallen VIER SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMPVERGIFTIGING. In Oostenrijk AARDBEVING TE PANAMA. Gebouwen verwoest. VIJF POND DYNAMIET ONDER ZIJN BED. ZARO AGHA HEEFT EEN OPVOLGER. Een „oude man" van 135 jaar. NIET GELYNCHT. Maar toch neergeschoten. DE NEGERS IN TEXAS. Mogen niet kiezen. BANKOVERVALLEN IN SPANJE. In gestolen taxi's. HITTE IN ENGELAND. GEEN „GNADIGE FRAUEN" MEER. MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. 3 mijnwerkers om het levin gekomen. Over Neêrland's wijde wateren. Prachtige rondvaart voor motor-en zeiljachten. De glorie onzer groote waterstaatswerken. A hoi, het Noorden verkennen! Op bijgaand schetskaartje, ons toege zonden door den AN.YV.B.-Toeristen bond voor Nederland, is een 600 kilo meter lange Rondvaart getraceerd, waarvan het Secretariaat is gevestigd bij het Bureau voor Watertoerisme van de groote watersportverenigingen (Kei zersgracht 588/590, Amsterdam C) Aan deze rondvaart zijn eenige prijzen ver benden, maar daarover willen wij u thans niet spreken, het gaat nu om het toeristische duel. Van Amsterdam vaart gij dan allereerst over het Noordzeeka naal en de Zaan noordwaarts, vervol gens zal uw schuit gewiegd worden door het Noord-Hollandsche kanaal. Zelf6 als u deze streken goed kent. dan nog zult gij versteld staan van de schoonheid dier oevers: van het water af is dit alles totaal anders dan gezien door de oogen van een „landrot". Het eerste deel is Den Helder, daar buigt de route naar het zuidoosten om via de sluis bij de Kooi in de Wieringermeerwateren te komen Via Slootdorp en de Den Oeverschevaart be reikt men het IJsselmeer, welke naam voor watertoeristen nog altijd erg on wennig is. Langs den afsluitdijk naar It Hytelan. De Geldersche IJssel onvergetelijk! W a t erstaa ts-,,monume n ten." Koning Albert schreef toenmaals aan den Paus, dat nu de koninklijke familie van Bel gië de genade en eer bezat opnieuw geheel en al tot de katholieke, apostolische en roomsche religie te behooren. Na de verklaringen van Tardieu, die in Fransche parlementaire gringen groot op zien hebben gebaard, heeft de enquete-com missie in de affaire-Stavisky besloten, een nachtzitting te houden, die }e elf uur des avonds begon, en waarbij Tardieu met Chau temps werd geconfronteerd. Op eenige vragen weigerde Tardieu te ant woorden en hij merkte slechts op, dat uit de kas van het geheime fonds bedragen werden uitbetaald vóór hij was afgetreden als minis ter van binnenlandsche zaken. Er schijnt ech ter later meer uitbetaald te zijn dan hij had goedgekeurd, Tardieu zeide verder, dat hij 't slachtoffer van een politieke actie was ge worden. De naam, die op de cheque was ge vonden, was in werkelijkheid onleesbaar. De commissarieele enquette-commissie heeft het nagelaten, hier nadere onderzoekingen in te stellen. Vier maande lang heeft de commissie het niet noodig geoordeeld, de verklaringen van Tardieu te hooren, aldus de oud-minis ter. Hij staat ióór ver van de Stavisky-affai- re, dat hij wel in den zomer van 1933 door de kleine bladen werd aangevallen, maar het niet noodig achtte zich te verdedigen. Tardieu's beschuldigingen. Voor de enquête-commissie heeft Tardieu nog verklaard, dat Chautemps de candida- tuur van den rad.-soc. afgevaardigde Bon- naure, die bij de Stavisky-affaire betrokken is, heeft gesteund, dat het door Bonnaure uitgegeven blad werd gedrukt te Bleis de geboorteplaats van Chautemps dat na de verkiezing van Bonnaure in het derde district van Parijs daar een monument voor den vader van Chautemps zou worden op gericht, dat Stavisky de verkiezing van Bon naure heeft gefinancierd en dat er dus een verbinding moet hebben bestaan tusschen werkgever en geldgever. Verder verklaarde Tardieu, dat de inspec teur van politie Bony, hoewel hij niet recht streeks met Stavisky in verbinding heeft ge staan, vervalschingen heeft laten aanbren gen in de chequestrookjes of die zelf heeft aangebracht op aandrijven van Chautemps. OPWINDENDE GEBEURTENISSEN IN NOORD-DAKOTA, In den staat Noord-Dakota (Am.) spe len zich op hot oogenblik zeer opwin dende gebeurtenissen af. Zooals bekend is de gouverneur van dien staat, William Langer, 29 Juni veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf en 10 000 dol lar boete. Het gerechtshof had ver klaard, dat hij niet .in staat was, zijn functie langer te bekleeden. Langer daarentegen zeide, dat hij tot na het de finitieve onderzoek van de zaak zou wei geren zijn po6t te verlaten, hoewel hij zich niet zou verzetten. De nieuwe gou verneur Olon heeft thans geëischt, dat de nationale gardisten, die door Lan<rer zijn opgeroepen, zich zullen terug trek ken. De gardisten hebben geweigerd aan dit bevel gehoor te geven. Langer heeft zijn verklaring, volgens welke hij geen verzet zou plegen, teruggenomen, zoodat er onzekerheid bestaat omtrent het ge zag in den staat. De aanhangers van Langer hebben Dinsdagnacht rumoerige optochten ge organiseerd. De bevoegde instanties hebben besloten troepen te zenden, die Langer tot aftreden moeten dwingen. Gistermiddag heeft een hevige brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, het grootste deel van het fabriekscomplex der Postlerit-Werke A Geen chemische fabriek te Zechwitz in Duitschland, in de asch gelegd. Gisteren is te Parijs de eerste proefneming gedaan met de sirenes, waarmede de bevol king gewaarschuwd moet worden voor even- tueele luchtaanvallen. Deze proeven kunnen niet bijzonder geslaagd genoemd worden, aangezien het straatrumoer het geloei der si renes geheel overstemde. De tusschen de centrale regeering van Ma drid èn de Catalaansche regionale regeering vijf weken geleden ontstane conflict wordt thans definitief bijgelegd. Er is 'n modus ge vonden, welke de autoriteit der centrale re geering verzekert, hoewel het geschil ten gunste der Catalaansche regeering is opge lost. Brandstichters aan het werk. In de strafgevangenis op het eiland La Giudecca bij Venetië, waar 370 mannen gedetineerd zijn, is gisteravond een muiterij uitgebroken. Een paar gevange nen hebben brand gesticht met. de bedoeling tijdens de wanorde te ontvluchten. Zij werden hier in echter belemmerd De blU6- schingswerkzaameheden duur den eenige uren. De schade is nog niet te overzien, Uit Montana (Am.) wordt gemeld, dat al daai in de weilanden veel vee is gestorven De ellende wordt nog vergroot door een sprinkhanen- en kavrplaag. Duizenden landbouwers hebben hun boerderijen veria ten om in de steden huip te zoeken bij de autoriteiten. De federale regeering heeft haar hulpmaatregelen uitgebreid tot talrijke gebieden van Oklahoma. In verscheidene streken van het midden Westen zijn boschbranden uitgebroken en uit Missouri worden verschillende typhus-ge- vailen ge. :eld. In e«n kleine plaats in de buurt van O! kusch in Oostenrijk had de vrouw van den landbouwer Boransk de kachel aangemaakt in de keuken, waar haar vier kinderen, van 3 tot 17 jaar, lagen te slapen. Daarop legde zij zich in een aangrenzend vertrek ter rush:. Toen zij eenige uren later wakker werd «.n naar de kachel ging kijken, vond zij haar kinderen bewusteloos. Het bleek, dat zij door kolendampvergiftiging om het leven gekomen waren. Panama is Woens'ag door een zwa<-e aardbeving geteisterd. Binnen 24 uur wer den 9 aardschokken waargenomen, waar door ook de eilanden Coiba en Barica ge troffen werden. Het centrum van de aardbe ving ligt op ongeveer 200 mijl afstand van de Balboa-bergen in de provincie Chirique, in welker hoofdstad Davis vier per sonen gewond werden. Verscheidene gebou wen werden verwoest en telefoon-, telegraaf- en electrische leidingen werden verbroken. Te Puerto en Armuelles werd de haven ge deeltelijk vernield. Een complot tot het vermoorden van Anto Strehle, een Oostenrijksch soldaat, die schul dig was aan den dood van den Duitschen grenswacht, Schuhmacher op 23 November van het vorige jaar, is door het aanstaande slachtoffer zelf ontdekt. Strehle is thans werkzaam bij de gasfa briek te Innsbruck Hij verklaarde dat toen hij eergisteravond thuis kwam, hij een bom met een inhoud van vijf pond dynamiet onder zijn bed vond, welke des nachts om 3 uur moest ontploffen. De politie, die van het gebeurde in kennis werd gesteld, arresteerde twee meisjes, die bekend hebben aan het complot te hebben deelgenomen. Voorts werd gearresteerd een nationaal- socialist, Max Wild, op het oogenblik dat deze met een motorrijwiel over de Oosten- rijksch-Zwitsersche grens trachtte te komen. Ahmet Bey, die in 't nabij Istanboel gelegen Broesa in Turkije woont heeft verklaard, dat hij de opvolger is van zijn vriend Zaro Agha als de „oudste man ter wereld". Hij ver klaart, dat hij 135 jaar oud is. Ahmet Bey geniet een uitstekende gezond heid. Hij is driemaal getrouwd geweest. Vijf van zijn zoons zijn voor het vaderland ge sneuveld. Hij heeft een bezoek gebracht aan Zaro Agha kort voor diens dood en hij zeide groote bewondering te hebben voor zijn hoogen ouderdom, ofschoon hij er aan twij felde of Zaro wel zoo oud was, als hij opgaf te zijn. Ahmet schatte zijn ouderdom op 14S tot 150 jaar. Het geheugen van den nieuwen „oudsten man ter wereld" is buitengewoon goed. Hij herinnert zich nog uitstekend den slag bij Sewastopol in 1854, waaraan hij als soldaat heeft deelgenomen. Een neger in den staat Missisippi (Am.), die er van beschuldigd werd beleedigende en onbetamelijke brieven te hebben geschreven aan een blanke vrouw, is neergeschoten, na dat hij gered was uit de handen van een woedende menigte die hem wilde lynchen. De neger, Saunders genaamd, was door gewapende menigte aangevallen, doch werd bevrijd door vier moedige burgers uic hem voor een ondervraging mee naar de bosschen namen. De redders verklaren, dat Saunders een poging deed tot vluchten, waarop zij hem neerschoten. Later werd ziin lichaam doorzeefd mtt kogels aangetroffen. k een hij die De procureur-generaal van Texas heeft voorgeschreven, dat negers niet mogen deel nemen aan de verkiezingen der Democrati sche partij voor de candidaten der aanstaan de Congresverkiezingen Deze verkiezingen der Democratische partij zullen op 28 Juli worden gehouden. Het béstuur der Democra tische partij heeft onlangs een besluit geno men, volgens hetwelk in Texas slechts blan ken lid der partij mogen zijn. In het nabij Barcelona gelegen dorp Ma- taro is gisteren een bankfiliaal door 8 ge wapende lieden, die met twee gestolen taxi's het gebouw naderden, overvallen. Het bank personeel loste eenige schoten op de roovers, die terugschoten en vervolgens de vlucht namen. Te Andorra hebben gewapende roovers de staatsbank overvallen, doch slechts weinig buitgemaakt, aangezien de bank toevallig weinig geld in kas had. Geheel Engeland zucht thans wederom onder een drukkende hitte. Gistermiddag 12 uur was de temperatuur reeds 3 graden hoo- ger gestegen, dan Dinsdag op hetzelfde uur, toen te Lonaen 83 graden werden waarge nomen. In verschillende deelen van het land heeft het geonweerd, terwijl boven de kust van Lancashire een bijzonder felle storm heeft gewoed. In Bronswijk is namens het arbeidsfront de uitdrukking „Gnadige Frau" in den ban gedaan, daar deze een herinnering vormt aan het liberale tijdperk en niet meer in overeenstemming is met den geest van het nieuwe Duitschland dat geen klasse-onder scheid meer kent. In een ongeveer 30 M. hooge loodrech te schacht van de mijn Mariastein bij Schaftlach (Dtl.) zijn gistermiddag drie mijnwerkers door plotseling uitstroo- mende gassen gedood. Toen twee in de schacht werkende mijnwerkers niet naar beneden kwamen, klom de derde naar boven om t zien wat er aan de hand was Op eenige meters hoogte werd hij bewusteloos en stortte naar beneden, waardoor hij licht gewond weird Een tweede mijnwerker klom naar boven en keerde niet meer terug. De gealarmeer de reddingsbrigade slaagde er in de drie slachtoffers te redden. Pogingen om de levensfeesten op te wekken mislukten. U hebt gewandeld en gefietst door ons land, op uw auto werd stof verzameld van het noorden en het zuiden, uw we gen voerden van oost naar west: u kent ons vaderland. En nu wilt u iets totaal anders, u wilt uw vacantie toch in Nederland doorbrengen, u wenscht rust maar realiseert u dan toch hoe koe ne Nederlanders in vroeger eeuwen de wereldkaart wisten te wijzigen, weet, hoe Nederlandsche schepen het rood- wit-en-blauw op alle oceanen lieten wapperen, weet, dat Nederland een wa terland is. En al streeft gij er niet naar om op den Pacific te dobberen, al wenscht gij niet het azuur van de Mid- dellandsche Zee en den zuidelijken hemel te zien, gij zult met een boot, ook dicht bij huis, genotvolle weken kunnen doorbrengen. Een vacantie te water is voor een ieder die de genoegens van het varen nog niet kent, een openbaring. U kunt goedkoop genieten op het water, een boot is voor betrekkelijk weinig geld te huur of te koop, het varen zelf is even min duur, met een zeilboot zelfs gratis! Als gij uw keuze bepaalt op een gesloten schip met een ruime kajuit, behoeft gij uw drijvend huis practisch nimmer te verlaten. Kortom laat de Ruyter's geest in u varen, laat 1934 uw kennismaking met een watervacantie brengen! Gemakkelijk is' de weg te vinden als men op een niet te grooten afstand van den dijk naar de Friesche kust koers zet, maarevenmin als vossen hun stre ken verliezen, evenmin is de Zuiderzee ook thans te vertrouwen, al heet de haringvijver dan ook officieel IJssel meer! Zeewaardigheid van het vaartuig is een eisch, welke gesteld moet worden voor dezen oversteek Niettemin blijft het mogelijk ook met een niet volkomen zeewaardig motor- of zeiljacht den over tocht te maken, mits dan alle omstan digheden met den schipper zijn (de af stand van Den Oever naar Makkum is 30 K M.) Het spreekt wel vanzelf dat men, alvorens het ruime sop te kiezen, de benzinetank vult, een goed kompas bij de hand houdt en een behoorlijk langen ankertros aan boord (en voor vallen ge reed) heeft. In Makkum begint een zeer mooie en afwisselende tocht over de Friesche wateren. Men vaart over Kakeshoek, Tjerkwerd en vervolgens via de Trek vaart van Workum naar Bolsward, waar de Wymerts- of Bolswardervaart begint, welke men tot Ijlst volgt. Over Sneek, de Woudvaart, het Oudhof en de Lang- weerderwielen bereikt men het prach tige Tjeukemeer, waar hetbij slecht weer aardig kan spoken, zoodat het onder omstandigheden gewenscht kan zijn direct koers te zetten naar het dorp Vierhuis, vanwaar men de Tjonger kan volgen. Vooral in de omgeving van de Langweerderwielen biedt dit traject buitengewoon veel natuurschoon. Zoo voert de rondvaart u dan verder door de Helomavaart en de Ossenzijler- sloot naar Zwartsluis, waarbij men o m. het Giethoornsche meer en de Beulak ker- en Belterwijden passeert. Van Zwartsluis over Zwolle naar den TJssel- kop (het scheidingspunt van IJssel en Rijn bij Westervoort) is een tocht van zeldzame schoonheid. Honderd twintig kilometer lang vaart men over deze ri vier met steeds wisselende landschap pen op beide oevers. Nu eens vraagt een prachtig polderlandschap de aandacht, elders zijn het de heide en de uitgestrek te bosschen langs den Veluwezoom, dan weer de droomerige vergezichten over de uiterwaarden, die menigen nuchteren Hollander waarlijk in extase zullen brengen. Het water i6 ondanks den tegenstroom (3 a 4 km/u) gemakkelijk bevaarbaar; wil men niettemin den stroom ontgaan, dan kan men door het Apeldoornsche kanaal varen, dat speciaal in de buurt van Beekbergen, Loenen en Laag-Soeren door een unieke omgeving loopt Maar... in dit 55 km. lange kanaal liggen 6 slui zen en 50 beweegbare bruggen! Tot Arnhem heeft men van den IJssal- kop af den stroom mede, daarna volgt een stuk naar Pannerden stroomop waarts, vervolgens wordt men bij Nij megen geschut in het Maas-Waal ka naal, om bij Heumen de Maas te be reiken. Bij St. Andries, een 50 km. voorbij Grave, naderen Maas en Waal elkander heel dicht, in Februari 1934 is hier een scheepvaartverbinding tot stand ge bracht. Zoo komt men op de breede Waal en glijdt rustig stroomafwaarts door prachtige Hollandsche landschap pen naar Gorinchem, waar de Merwede begint. Vervolgens over de Oude Maas tusschen de vruchtbare Zuid-Holland- sche eilanden door naar den Nieuw >n Waterweg. De Schiedamsche Schie en de Vliet worden eevoled tot I.e'dc-^en- dam, daarna vaart men door het Riin- Schiekanaal naar den Ouden Rijn, welke beoosten Leiden gepasseerd wordt, ter wijl tenslotte via Brasemermeer, Ring vaart, Oude Wetering en Drecht de Am- stelstad weer bereikt wordt. Ja, wij zijn van huis uit als rechtge aarde Hollanders wat nuchter; 't is een goede eigenschap, maar als we op zoo n rondvaart door ons land allerlei groote werken uit de laatste jaren langs de pa trijspoorten zien schuiven, dan geraakt men toch onwillekeurig in bewondering voor het prachtige werk dat hier en daar (ja overal!) tot stand is gebracht. Hier van noemen we nog even in 't bizonder: de sluizen te De Kooi en het buiten den ouden Zuiderzeedijk gegraven Balgzand- kanaal, waarlangs de groote verkeers weg naar Friesland loopt. De afsluitdijk "elf.... ja, die behoeft niet speciaal vermeld te worden, daar van is de faam nu langzamerhand wel tot geheel ons volk doorgedrongen. Maar ziet daarna de groote inpolderings- werken in Noord-Westelijk Overijsel, de groote verkeersbrug bij Katerveer, de vernieuwing van de Zwolsche spoor brug, het Twente-Rijn-kanaal. dat 4 km beneden Zutphen in den IJssel uit mondt en thans voor de scheepvaart is opengesteld. De prachtige sluizen te Eefde en de tallooze moderne vaste brug gen verdienen zeer zeker de aandacht. Machtige bruggen zijn in aanbouw bij Arnhem en Nijmegen, bruggen, die le aandacht van waterstaatsingenieurs van ver over de grenzen trekken, daar zijn vervolgens het Maas-Waalkanaal, de grootsche stuwdam en verkeersbrug bij Grave, de normalisatiewerken van de Maas, de Lithsche stuwdam en sluis, de nieuwe brug bij Zaltbommel, de groote hefbruggen bij Barendrecht en Schie dam, de Berlagebrug in de hoofdstad en zoovele andere, kleinere werken onder weg Bij het aanschouwen van dit a'les zal het besef bij u levendig worden, lat voor een volk. dat tot zooveel groote werken in staat L°, een betere toekomst is weggelegd, dan in de huidige depres sie mog'liik schijnt. Den Helder- HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van zijn voorzitter, den heer P. Stapel Czn., kwam het Dagelijksch Bestuur Donderdag 12 Juli j.1. in Den Haag in vergadering bijeen. Bij de bespreking van de agenda der ver gadering der Eerste Afdeeling van het K.N. L C. werd stil gestaan bij de positie der hy- potheekboeren, die nog steeds niet ge regeld is. Uit hoofde van de vele consequenties, welke aan de naar voren gebrachte punten met betrekking tot het vraagstuk zijn ver bonden, werd besloten zich over een en ander nog nader te beraden. Een punt van bespreking vormden de ta rieven van Overheidsinstellingen, welke in vele gevallen zeer hoog zijn, in verband met dr huidige omstandigheden. De vaste las en van het landbouwbedrijf dienen verlaagd te worden. In dit opzicht werd de verwachting uitgesproken, dat de Overheid hierin een voorbeeld zou kunnen geven, door zooveel mogelijk tot verlaging van verschillende tarieven van Overheidsinstellingen mede te werken. Besloten werd, er bij het K.N.L.C. op aan te dringen, dat dit zijn invloed aanwende om te komen tot een verlaging der tarieven van Overheidsinstellingen in verband met .ie noodzakelijkheid te komen tot een verlaging van de landbouwbedrijfs-exploitatierekenin- gen. Goedgekeurd werd, dat zij, die na 1 Augustus a.s. toetreden als lid der H M v. L., volstaan kunnen met betaling der halve contributie voor 1934. Eenige nadere inlichtingen werden verstrekt omtrent de op stelling van het Pulp-contract, dat aan het K.N.L.C. zal worden toegezonden. Besloten werd medewerking te verleenen aan de samenstelling van een lijst van arti kelen, welke men gaarne vrijgesteld zou wil len zien van de betaling van Omzetbelas ting. Met betrekking tot een aantal door het K.N.L C. gestelde vragen inzake de vakkun dige ontwikkeling van jonge landarbeiders, zal het K.N.L.C. worden medegedeeld, dat deze ontwikkeling naar de meening van het bestuur onvoldoende is geregeld. Op het oogenblik kan echter nog niet worden aan gegeven hoe hierin verandering kan worden gebracht. Het wil echter het bestuur voor komen, dat het zeer gewenscht is, om een ge schikt landbouwkundig ingenieur te vragen dienaangaande een nauwkeurig onderzoek in te stellen, teneinde daardoor gegevens te verzamelen voor verbetering van die ontwik keling. Door de afdeeling Eierland was verzocht er bij de regeering op aan te dringen, dat de g«.rstprijs gesteld worde op 10 per 190 K.G. teneinde daardoor het scheuren van grasland aanlokkelijker te maken. Ingevolge het pas verschenen gerststeun- reglement is de toeslag op de gerst bepaald op 3.50 per 100 KG. Met den tegenwoor- digen wereldmarktprijs wordt hierdoor geen prijs van 10 per 100 K.G. bereikt. Het Dagelijksch Bestuur achtte het daarom tegenover de veehouderij niet gemotiveerd, om thans aan te dringen op een hoogeren toeslag op de gerst, dan die, welke door de regeering momenteel is vastgesteld. Van den Bond van veehandelaren was een verzoek ontvangen tot samenwerking, ten einde te komen tot verlaging der markt- gelden in de gemeenten waar veemarkten worden gehouden. Door het Hoofdbestuur is echter reeds in 1933 een dergelijke poging ondernomen, welke slechts in ééne gemeente (Hoorn) succes heeft opgeleverd: de overige in Noord- en Zuid-Holland aangezochte ge meenten hebben uit hoofde van de gemeente lijke financieele positie aan het verzoek niet kunnen voldoen, of hebben op het besluit van den gemeenteraad tot verlaging der marktgelden niet de sanctie van het College van Ged. Staten kunnen erlangen. (Purme- rena). Waar de financieele positie van de ge meenten er inmiddels niet beter op is gewor den, werd besloten niet opnieuw tot ae ge meenten een desbetreffend verzoek te richten Van denzelfden Bond was het verzoek ont vangen de toetreding tot de vereeniging voor vee-arbitrage te willen bevorderen. Daar genoemde vereeniging zeer nuttig werk verricht voor de veehouders, werd be sloten de afdeelingen per circulaire op te wekken de leden aan te sporen deel te nemen aan de vee-arbitrage door toetreding tot be doelde vereeniging. Besloten werd, om waar de pogingen in ht K.N.L.C. om tot een steunregeling voor de karwij-teelt te komen mislukt zijn, gezien de buitengewoon lage prijzen, welke weder om voor den nieuwen oogst worden geno teerd, in verbinding te treden met den heer Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw, teneinde alsnog te komen tot een teeltrege ling voor dit gewas. De afdeeling Alkmaar werd een subsidie verleend van 25 voor de jaarlijksche ten toonstelling en fokvee-demonstratie in 1934, terwijl aan deze afdeeling tevens de Gevers Deynoot-medaille 1933 ter beschikking zal worden gesteld, welke reeds vorig jaar was uitgeloofd. De Gevers Deynoot-medaille 1934 wordt ter beschikking van de Zuidhol- landsche Najaarstentoonstelling gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7