MUNt UIT De misdaden te Brighton. £cuid: ett 'Jmh&ouw Rechtszaken Hoe Mancini werd ontmaskerd. EEN KLIMAAT-MACHINE. Nagebootste zonnestralen. HET ENGELSCH—TURKSCHE INCIDENT. Het Engelsch-Turksche incident bij Samos wordt door de Enge'sche pers als bijgelegd beschouwd, nu de Turksche regeering heeft toegestemd, in de instelling van een ge mengde Engelsch-Turksche commissie van onderzoek. Turksche ministers van oorlog en buitenlandsche zaken zijn naar Smyrna vertrokken om het incident ter plaatse te onderzoeken. Een Tuiicsch oorlogsschip be geleidt heden de Engeische kruiser „London" in de Turksche wateren. Beide schepen zul len een eeresaluut afvuren. ER IS MAAR ÉÉN ER IS MAAR EEN DOLLFUSS, DE OORZAAK VAN BURGEROORLOG? Felle rede van Frauenfeid. Reuter meldt uit Moskou: Russische ge- leerden hebben een apparaat geconstrueerd, waarmede de zonnestralen van elke ge- wenschte klimaatzone kunnen worden opge wekt; rö Het aparaat bestaat uit een aantal sterke electrische lampen en booglichten, waar mede, door middel van roosters en reflectors het zonlicht kan worden nagebootst Het ge- heele apparaat wotdt in het plafonds van de kamer geïnstalleerd en alleen door het in stellen van een schakelaar kan men elke temperatuur in de kamer verkrijgen van tropisch klimaat tot het poolklimaat tóe. In de eerste plaats is het apparaat bestemd voor de geneeskunde, doch het kan ook wor den gebruikt voor de gewone verwarming van de huizen. In der minne geschikt. Aan boord van het Turksche oorlogs schip zal een rouwdienst voor den om het leven gekomen Engelsche marinearts worden gehouden. Men heeft de hoop dat men zijn lijk zal vinden, opgeheven, aangezien deze wateren wemelen van de haaien. UPTON SINCLAIR GEBOYCOT. In het Derde Rijk. Ei is bevel gegeven tot inbeslagneming in Pruisen van alle Duitsche vertalingen der werken van den Amerikaanschen schrijver Upton Sinclair. MAURICE WILSON VERONGELUKT? Weinig hoop meer. De Engelsche kapitein-vlieger Maurice Wilson die zooals kortgeleden gemeld werd, alleer den Mount Everest wilde bestijgen, is daarbij waarschijnlijk om het leven gekomen De inboorlingen, die Wilson als dragers vergezelden, deeien mede, dat hij hen op een hoogte van ongeveer 7000 M. heeft ver laten om alleen de top te bestijgen. Zijn uit rusting bestond slechts uit drie brooden, een lichte tent en twee blikken conserven. De dragers wachtten een vollen maand op zijn terugkeer op de plaats van het derde kamp der destijds gehouden Ruttledge-expeditie. Toen zij daarna echter geen levensteeken van Wilson meer kregen, keerden zij terug. Waarschijnlijk is Wilson op een hoogte Dat is algemeen bekend. En nu is er Karei I „Muntuit" bijgekomen, een nieuwe su blieme 10 ets. sigaar, die in zijn prijsklasse boven alle andere uitmunt. Het is wer kelijk iets buitengewoons en bijzonders. „Muntuit" heeft de sierlijke vorm van de vroe gere Lovely, het knakmodel dat Indertijd zoovele bewon deraars telde. Het herleeft thans in „Muntuit", maar 1/3 goedkooper. MIELI van 7500 M. om het leven gekomen, aange zien indertijd juist op deze hoogte hevige sneeuwstormen woedden en de grond er vol is met gletscherkloven. ?<s heeft in het dorp Csölmö een 74-jarige vrouw gearresteerd, die ervan verdacht wordt in de afgeloopen veertien jaar ver scheidene moorden te hebben gepleegd door vergiftiging. Men heeft de lijken van eenige vermoedelijke slachtoffers opgegraven en bij onderzoek bleek, dat haar eerste man, van wien zij was gescheiden, en diens tweede vrouw door arsenicumvergiftiging om het leven zijn gekomen. Een verder onderzoek toonde aan dat in het dorp in de laatste ja ren niet minder dan twintig vergiftigings- moorden waren gepleegd. In een bepaald geval had een vrouw haar man en een aangenomen dochtertje vergif tigd. Naar verluidt, kunnen binnenkort ver scheidene arrestaties verwacht worden. BALDWIN PLEIT VOOR STERKE LUCHTMACHT. De verdediging tegen luchtaan vallen. Baldwin heeft in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd over de Britsche po litiek in de kwestie van de luchtstrijdkrachten. Hij zeide o m., dat sedert den oorlog de achtereenvolgende Engelsche regeeringen ac tief een politiek van internationale ontwape ning hebben gevolgd. Op deze wijze is de eigen bewapening tot een gevaarlijk laag ni veau teruggebracht. Wij hebben geenszins de hoop op bewapeningsbespreking opgegeven. We doen nu nog pogingen om over het doode punt te komen. Helaas kunnen wij evenwel met het oog op de opgedane ondervinding geen belangrijk resultaat verwachten en daar om hebben we met het oog op onze verplich tingen uit hoofde van het Volkenbondssta tuut en van het Locarno-verdrag, de onrust in Europa en elders, zoomede het feit, dat de andere regeeringen ons voorbeeld niet hebben gevolgd, sedert eenigen tijd gevoeld, dat de tijd gekomen is, de mogelijkheid onze bewa pening op haar huidig laag niveau te hou den, bij gebrek aan overeenkomstige vermin deringen van andere mogendheden, opnieuw onder oogen moet worden gezien. In verband hiermede heeft de regeering de geheele kwestie bestudeerd. Het is nu niet noodig op bizonderheden in te gaan. Voor zoover onze luchtmacht betreft, zijn wij tot slotsom gekomen, dat wij niet langer kunnen uitstellen maatregelen te nemen, wel ke in den loop der volgende jaren onze luchtstrijdkrachten op een stand zullen brengen, welke meer in overeenstemming is met die van onze buren. Wij zijn gekomen tot een program, dat dit jaar en de vier vol- volgende omvat en voorziet in 41 nieuwe es kaders. met inbegrip var. die voor 1934 Hier van zijn 33 voor Groot-Britannië bestemd Het aantal eskaders (42) wordt dus op 75 gebracht. De overige eskaders zijn voor de marine en voor den dienst in het buitenland bestemd. Lord Londonderry heeft in het Hoogerhuis een overeenkomstige verklaring afgelegd. Gisteravond heeft Alfred Frauenfeid, de nationaal -social istische gouwleider van Wee- nen een redevoering uitgesproken voor den omroep te Berlijn, waarin hij sprak over het proces tégen zeven nat.-soc., dat heden voor het standgerechtshof te Weenen voor zal komen. Nadat Frauenfeid de gebruikelijke bewe ringen omtrent het Dollfuss-regime ten beste had gegeven en daarbij de regeering o.m. be schuldigde van clericaal bolsjewisme, ver klaarde hij, dat alle Duitschers tegen Doll- fuss waren en dat niemand in het onzekere moet verkeeren omtrent het lot van spionnen en verraders, wanneer het gerechtshof de zeven nationaal-socialisten, die een geheel volk achter zich hebben, mocht veroordeelen. Het zou de schuld zijn van Dollfuss, wan neer de burgeroorlog thans zou uitbreken. Frauenfeid eindigde zijn rede als volgt: Ieder, die zijn hand opheft tegen het leven van deze Duitschers, veroordeelt zichzelf. Hij zal worden weggevaagd door de vloed golf der volksvertegenwoordiging. Het recht van zelfverdediging staat boven dat van de staat. Wat morgen zal worden besloten is niet of deze zeven mannen zullen leven of sterven, maar of Dollfuss en zijn systeem zullen kunnen blijven bestaan. DE FRANSCHE VREDESPOLITIEK. Een Hongaarsche stem er over. In een hoofdartikel van de Pester Lloyd beschuldigt Albert \on Berzeviczy, de voor zitter van de commissie voor de buitenland sche aangelegenheden uit het Hongaarsche Hoogerhuis, Frankrijk ervan, dat het art. 98 van het vredesverdrag van Versailles, volgens hetwelk de algemeene vrede door algemeene ontwapening verzekerd zou moe ten worden, op den kop stelt, door eerst den vrede verzekerd te willen zien, voordat het tot ontwapening wil overgaan. Dit is vol gens hem onmogelijk en heeft alleen de be doeling de ontwapening te ver.jdelen. Alleen Frankrijk is er schuld aan, dat de wereld, inplaats van de beloofde ontwapening, een' nieuwen bewapeningswedstrijd tegemoet gaat. NIEUWE DYNAMIETAANSLAOEN. In Oostenrijk. Ondanks de inwerkingtreding van de strenge wet op het bezit van ontplofbare stoffen zijn gister in alle deelen van Oosten rijk weer talrijke dynamietaanslagen ge pleegd. Bij Innsbruck is een spoorwegaan slag gepleegd, zonder dat het verkeer daar door belemmerd is. Te Instenau (Vorarl- berg) werd aanzienlijke schade aangericht door de ontploffing in de hal van den Va- derlandschen Turnbond. Te Weenen is een openbare telefooncel in brand gestoken. TRIBUNE INGESTORT. Honderd gewonden Te Czernowitz in Tsjecho-Slowakije is tij dens een concert van een 700 man sterke militaire kapel, die pas van een tourneé in het buitenland was teruggekeerd, een volle toeschouwerstribune ingestort. Hondera menschen werden gewond; 25 moesten ter stond naar het ziekenhuis gebracht worden Het ongeluk riep een geweldige paniek te voorschijn. Sensationeele wending. Wij hebben reeds gemeld dat Toni Man cini, 'n kellner, die er aan de Engelsche kust een specialiteit van maakte vooral met behulp van zijn inderdaad groote vaardig heid in het dansen vrouwenharten te bre ken, is gearreseerd en in staat van beschul diging gesteld wegens moord op de danseres Violet Kaye. Het merkwaardigste in de ge heele geschiedenis is wel, dat deze moord ontdekt werd terwijl de politie bezig was met het onderzoek naar een geheel anderen moord! Men herinnert zich natuurlijk dat, nu reeds ruim een maand geleden, in het station te Brighton een koffer werd gevon den met den romp van een vrouwenlichaam erin. De lugubere vondst alarmeerde in hoo- ge mate de publieke opinie en de politie werkte koortsachtig om het mysterie tot een oplossing te brengen, doch zonder resultaat Zelfs het hoofd der vermoorde vrouw werd niet gevonden. De politie poogde nu allereerst de identi teit der vermoorde vrouw vast te stellen en was dus overal op zoek naar vrouwen, van wie men vermoedde dat zij verdwenen wa ren, althans de verblijfplaats niet wist. Dit leidde in vele gevallen tot ernstige teleur stelling, doch een danseres, Violet Kaye, was nergens op te sporen, zoodat de politie weer hoop kreeg. Violet Kaye was het laatst ge zien met een kellner, zich noemende Toni Mancini, en het gelukte de politie dezen man te pakken te krijgen en hem aan een verhoor te onderwerpen. Mancini woonde op een zeer eenvoudige gemeubileerde kamer in Brighton. Zaterdagmorgen j.1. ondervroeg de politie hem gedurende drie uren en hij er kende met VioTet Kaye een verhouding te hebben gehad. Hij gaf voorts uitgebreide in lichtingen over Violet's verleden zij had vele vrienden en zeide dat zij een engage ment in Frankrijk had gekregen en daarheen was afgereisd. Alle hoop echter dat het kof fer-mysterie zou worden opgelost scheen ijdel, toen Mancini mededeelde dat Violet omstreeks 40 jaar oud was en haar moeder, wonende te Londen, dit bevestigde. De in den koffer gevonden vrouwenromp was n.i. van een meisje van 20 tot 23 jaar. Sensatie. De zaak zou echter een sensationeele wen ding nemen. De politie had Mancini Zater dagochtend weggestuurd teneinde gelegen heid te hebben aan Violet's moeder de boven vermelde bevestiging zijner verklaring te vragen. Mancini had beloofd des middags terug te zullen komen. Hoewel nu Violet in derdaad 40 bleek en ook dit spoor definitief op niets scheen uit te loopen, vond de politie het toch erg vreemd, dat Mancini zijn belofte niet nakwam. Eenige rechercheurs gingen naar het huis waarin hij een kamer bewoon de en de eigenares, een oude vrouw, zeide dat Mancini sinds des ochtends niet terug was geweest. De rechercheurs gingen nu naar de tweede etage, waar Mai.cini's kamer was, traden de kamer binnenen schrok ken terug door de afschuwelijke lucht in het vertrek. Zij vonden tenslotte een koffer met het lijk van Violet Kaye, dat reeds in een vergevorderd stadium van ontbinding ver keerde. In een valiesje waren bovendien an dere resten van een menschenlichaam. De meubels in het vertrek stonden in groote wanorde en er waren ook andere teekenen van een heftigen strijd. De rechercheurs verdachten onmiddellijk de eigenares van het huis van medeplichtig heid, doch het goede oude mensch, dat slechts één kamer gelijkvloersch bewoonde, bleek geheel onschuldig: het toeval wilde n.1. dat zoowel bij haar als bij haar man ae reukorganen geen dienst meer deden. Mancini's arrestatie. Aldus had de politie op geheel onvoor ziene wijze een tweeden moord ontdekt, die wel veel op den eersten leek, doch naar thans de meening der politie is er niets mee te maken had. Doch hierover straks, eerst willen wij ver tellen hoe Mancini gearresteerd werd. Een ware klopjacht werd op den man ge organiseerd, in Brighton, in het cosmopoli- sche Londensche kwartier Soho, waar hij laatstelijk werk had, in de geheele omgeving. Tot Zaterdag middernacht had men zijn gangen kunnen nagaan; hij was in verschil lende slecht bekend staande dancings ge zien, waar hij zich ophield met vrouwen van verdacht allooi. Deze laatsten schijnen trou wens zijn voornaamste bron van* inkomsten te zijn geweest. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het de politie tenslotte gelukt het ongure individu te arresteeren. Terwijl nog steeds honderden politiemannen alle bars en café's van Soho afzochten, bleef men ook op de wegen waakzaam. Twee agenten van een bureau in het Zuid-Oosten van Lon den kruisten met een auto op de wegen ten Zuiden der hoofdstad. Op den weg naar Sidcup gekomen vonden zij dezen geheel verlaten: de lampen van hun auto deden slechts telegraafpalen zichtbaar worden Plotseling zagen zij een man in het licht verschijnen, die aanstalten maakte over te steken Toen hij de auto zag, aarzelde hij, doch toen de wagen stopte hield hij ook stil. De agenten zagen direct dat de man aan het signalement van Mancini beantwoordde er. naderden hem voorzichtig. Er was echter geen gevaar te duchten van Mancini want hij was het werkelijk wien eenige dagen slapeloos en rusteloos loopen, zonder eten, murw hadden gemaakt. Bent u Jack Noytre, alias Toni Man cini? Ja. Breng mij maar naar het bureau Zonder verder te spreken werd Mancini in de auto meegenomen. Het toch reeds blee- ke en onbeteekenende gelaat van den bandiet was bedekt door 'n baard van eenige dagen Hij droeg nog het in 't signalement vermel de costuum. Hij verklaarde nog, den nacht van Zaterdag op Zondag in een asyl te heb ben doorgebracht. De eerste moord. Mancini werd onmiddellijk aan een ver hoor onderworpen, dat 2 uur duurde. Men had hem wel langer willen ondervragen, doch de man was dusdanig vermoeid dat men allengs geen woord meer uit hem kon krijgen Men gaf hem dus gelegenheid uit te rusten en den volgenden dag, na een duchtig ont bijt, werd het verhoor voortgezet. Dat Man cini den afschuwelijken moord op Violet Kaye begaan had, leed geen twijfel, doch van het hoogste belang was natuurlijk of deze misdaad iets met den eersten moord, den gevonden vrouwenromp in een koffer op het station, te maken had. Met name hoopte men, dat de menschelijke overblijf selen in het valies op Mancini's kamer bij den reeds gevonden romp zouden behooren. Deze hoop was echter ijdel, hetgeen trou wens afdoende blijkt uit het feit, dat Man cini na een urenlang kruisverhoor tenslotte alleen wegens den moord op Violet Kaye is aangeklaagd. Mancini heeft zich dus van dezelfde weerzinwekkende middelen bediend als bij den eersten moord gebruikt zijn, doch geheel onafhankelijk ervan. De politie onderscheidt thans de eerste koffer-misdaad en de tweede koffer-misdaad Het onderzoek in de eerste misdaad wordt met onverflauwde energie voortgezet. In een huis te Brighton zijn vlekken ontdekt, die waarschijnlijk door bloed ontstaan zijn; dat is één der gevolgde nieuwe sporen. Boven dien zoekt men verder naar vermiste meisjes en vrouwen. Als dat de oplossing der eerste n.isdaad niet brengt, is thans in elk geval gebleken, dat op deze wijze nieuwe misdaden aan het licht kunnen komen GOEDE GRAANOOGST VERWACHT. Voor het vee dreigt ernstig voedsel- tekort. Het onderstaande overzicht met betrek- qing tot den stand der landbouwgewassen op 13 Juli 1934 is, onder medewerking van de Rijkslandbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens verstrekt door de correspon denten der Directie van den Landbouw. De weersgesteldheid na den datum van het laatst verschenen oogstbericht heeft zich wederom gekenmerkt door buitengewone droogte. Als gevolg van deze omstandigheid is de stand van het grasland nog aanmerke lijk slechter geworden, terwijl daarnaast de meeste gewassen op de hooger gelegen gron den eveneens duidelijk de teekenen van water gebrek beginnen te vertoonen. Granen, zaken en suikerbieten op de klei gronden zijn slechts in geringe mate door de droogte beïnvloed. De tarwe vertoont een goeden tot zeer goe den stand. Legeren komt bij dit gewas niet voor, terwijl voetziekte slechts sporadisch wordt waargenomen. Hoewel op verschillende perceelen in de zandstreken en in de veenkoloniën het gewas reeds noodrijp begint te worden, kan de stand van de rogge eveneens goed tot zeer goed worden genoemd. De wintergerst belooft goed tot zeer goed, terwijl de stand van zomergerst en naver goed kan worden genoemd. Het laatstge noemd gewas is over het algemeen kort van stroo. Over het geheel zijn de verwachtingen ten aanzien van den oogst der granen hoog ge steld. Intusschen moet nog met de mogelijk heid rekening worden gehouden, dat de droogte vooral in de zandstreken, de op brengst nog ongunstig kan beïnvloeden. De veldboonen en erwten zijn eveneens kort van stroo, doch staan dooreen genomen goed. In sommige streken zijn deze gewassen te snel gerijpt, in verband waarmede geen ruim beschot wordt verwacht. De stand der stamboonen is eveneens goed. Hoewel ook het vlas en vooral blauwbloei eveneens kort van stroo is gebleven, kan de stand van dit gewas gemiddeld goed worden genoemd. Koolzaad en blauwmaanzaad staan goed. De karwij is reeds grootendéels gezicht. Goed bestoven perceelen geven, hoewel de korrel wat klein is, een goeden oogst. En kele perceelen vertoonen een zoo slechten stand, dat ze niet worden geoogst. Doore;n- genomen is de stand van de karwij echter goed. Mosterdzaad, spinaziezaad en suikerbie tenzaad vertoonen een goeden stand. De stand der consumptie-aardappelen is achteruitgegaan. De late aardappelen staan doorgaans beter dan de vroege soorten, wel ke laatste slechts matige opbrengsten geven. In Limburg heeft dit gewas met ziekten te kampen. De stand kan gemiddeld vrij goed worden genoemd. De stand der fabrieksaardappelen is daarentegen verbeterd en kan als vrij goed worden beschouwd. De suikerbieten en voederbieten beloven een goeden oogst. De stand der uien is dun en derhalve slechts matig. De stand van roode klaver is achteruitge gaan en kan slechts vrij goed worden ge noemd, terwijl de witte klaver een goeden stand vertoont. Op de hooge zandgronden is de toestand van het weiland slecht. De grasgroei staat in deze streken vrijwel stil, aoch ook in de overige weidegebieden dreigt ernstig voed seltekort. In vele streken wordt het melkvee op de weide met hooi bijgevoederd. Door- eengenomen is de stand van het weiland vrij slecht tot matig. Het grashooi van de eerste snede heeft een matige tot vrij goede opbrengst gegeven van goede kwaliteit. De tweede snede belooft evenwel een karigen oogst. De oogst van klaverhooi is vrij goed tot goed. NIEUWE MAATREGELEN BIJ DEN UITVOER VAN AARDAPPELEN De Nederlandsche akkerbouw-centrale af- deeling aardappelen maakt bekend, dat met ingang van 1 Augustus op goedgekeurde pootaardappelen, welke op of na dien datum verladen worden, met bestemming naar het buitenland een heffing zal worden toege past van 25 ets per 100 KG., althans indien in het land van bestemming geen maatrege len bestaan, welke een vernooging van dit bedrag noodzakelijk maken. Eveneens met ingang van 1 Augustus, zullen de tot dusverre geldende minimum prijzen voor consumptieaardappelen komen te vervallen. Het ligt in de bedoeling, de aangifte voor denaturatie van aardappelen tot veevoeder open te stellen met ingang van 1 September o.a., terwijl op de aldus ge denatureerde partijen een toeslag zal worden gegeven ten bedrage van 65 ets. per 100 K.G. gedurende de maanden September tot en met November 1934, van 75 ets. gedu rende de maanden December 1934 en Januari 1936, van 86 ets. gedurende de maanden Februari en Maart 1935 en van 96 ets. gedurende de maanden April tot en met Juni 1935t Het ligt verder in de bedoeling een heffing op consumptie-aardappelen toe te passen van 1 per 100 K G.; het vereischte van het ge bruik van geleide biljetten op het vervoer blijft gehandhaafd, terwijl tevens alle export zoowel van consumptie als pootaardappelen onder monopolieregeling wordt gebracht MISHANDELING MET DOODEUJK GEVOLG TE ECHT. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan Chr. W. M. K. 25 jaar, arbeider te Echt. Verdachte was door de rechtbank te Roermond vrijgespro ken van de aanklacht, dat hij op 9 April 1933 te Echt F. Tonnaer opzettelijk met een mes heeft gestoken, tengevolge waarvan T, is overleden. Wachtmeester S. Houterman had Tonnaer dronken in de Slekkerstraat gevonden met een wonde in den hals. Hij vertelde door K. gestoken te zijn. Verdachte werd in een vrachtauto aangehouden. Hij had een mes bij zich. De mijnwerker P. v. P. deelde mede, met verdachte het Duitsche huis te hebben be zocht, waar verdachte ruzie kreeg met Ton naer. Deze werd buiten voortgezet. Later waren beiden huns weegs gegaan. De arbeider J. v. d. Pol was een week te voren in een café aan de Duitsche grens ge weest, waar hij bij een ruzie verdachte Ton naer had bedreigd. De losse arbeider Th. Rennet was op den avond van de misdaad ook in het Duitsche huis geweest, maar had van ruzie niets ge merkt. De arbeider J. Verstraaten verklaarde, dat hij daags na den doodslag met verdachte in een kiezelkuil heeft gewerkt. Hij vertelde ruzie te hebben gehad met Tonnaer en hem gestoken te hebben in de Slekkerstraat. Ge tuige had dit stil gehouden, doch toen hij later zelf ruzie kreeg met verdachts, heeft hij hem verraden. Verdachte ontkende zich aldus te hebben uitgelaten! H. H. Verstraaten, vrachtrijder, zwager van verdachte, heeft ook in den kiezelkuil gewerkt, maar niets van het beweerde ver haal gehoord. Getuige J. Verstraaten deelde daarop nader mede, dat H. Verstraaten er niet bij tegenwoordig is geweest. Hij heeft verdachte alleen uit wraak verraden. De 67-jarige landbouwer L. Gijnen heeft uit den mond van Tonnaer gehoord, toen hij zeide dat hij sterven ging, dat K. hem gesto ken had. Verdachte hield vol geen ruzie met Ton naer te hebben gehad, evenmin als met J. Verstraaten. De advocaat-generaal noemde het voorge vallene een gevolg van drankmisbruik. Par tijen hadden dien avond in 10 tot 12 kroegen gedronken. Het slachtoffer heeft verdachte duidelijk als dader aangewezen toen hij wist dat hij sterven ging. De aanwijzingen tegen verdachte zijn zóó duidelijk dat spr. niet begreep hoe de rechtbank te Roermond er toe gekomen is, verdachte vrij te spreken. We gens mishandeling den dood tengevolge hebbende eischte spr. 3 jaar gevangenisstraf, met bevel tot gevangenneming wegens vrees voor ontvluchting. Het Hof besliste, na in raadkamer te zijn geweest, dat er geen termen bestonden, den eisch van den advocaat-generaal tot gevan genneming van verdachte in te willigen. De uitspraak werd bepaald op 25 Juli. OPRUIING TE DORDRECHT. Voor den politierechter te Dordrecht heeft gisteren terecht gestaan het revolutionnair- socialistische raadslid W. S., die als voorzit ter van het P.A.S. en van de R.S.P. een pam flet heeft samengesteld en doen verspreiden, welks inhoud van revolutionnaire en op ruiende strekking zou zijn geweest. Het O.M. waargenomen door mr. Kronen berg, eischte, daar hij in verband met het tijdstip, waarop S.. het feit pleegde, dit zeer ernstig noemde, een gevangenisstraf van 5 maanden, met aftrek van de twee en een hal ve week, die S. in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. De verdediger, mr. van Urk uit Amers foort, achtte het pamflet niet opruiend en pleitte vrijspraak. Verdachte zelf hield ook een uitvoerig betoog. De politierechter, mr. M. van Aken, die zich kon indenken, dat de arbeiders zich door de nieuwe steunregeling teleurgesteld gevoelen, was van oordeel, dat de wijze, waarop verdachte opgetreden was, niet door den beugel kon en veroordeelde S. tot een gevangenisstraf van 4 maanden, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vervolgens werden J. van H., C. G., S. C. v. d. S., P. A. G. van B. en P. de B., die, ter wijl het oproer te Amsterdam woedde, te Dordrecht de door S. onderteekende pamflet ten hadden verspreid, uitgezonderd C. G., die vrijgesproken werd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden, met onmid dellijke gevangenneming. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Nog stond terecht G. P. St., die bij een opstootje een agent met een boomkoker had bedreigd en opruiende woorden gesproken had. De officier eischte een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek. De uitspraak luidde een gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek. Tenslotte werd D. S., die de politie had uitgescholden, veroordeeld tot 10 dagen ge vangenisstraf. (Eisch 14 dagen).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4