DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De„zuiveringsactie inDuitschland Qxujetijhsch Overzicht ^Buitenland Er waren slechts enkele minuten noodig". JOHN DILLINGER t Ho. 171 Maandag 23 Juli 1934 136e Jaargang Tijdens zijn arrestatie met revolverkogels doorzeefd. Waf vandaag de. aandacht trekt,v ALKMAARSCH URANT Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Haodelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit twee bladen- Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 33 Druppelsgewijze komen berichten uit Duitschland binnen, die naar men met zekerheid mag aannemen een juist beeld geven van de jongste onlusten. Deze berichten komen uit landen buiten Duitsch land en geven een overzicht van de wijze, waarop Probst, Beek en Klausener den dood vonden. Zoo deelt „De Weensche Reichspost'' d. volgende bijzonderheden mede van hen, die als slachtoffer vielen van de „zuiverings actie", welke door Hitier was bevolen. Adalbert Probst, leider van de katholieke jeugd in het Rijnland, werd toentertijd uit Düsseldorf naar Berlijn geroepen, om als jeugdleider deel te nemen aan de onderhan delingen over de uitvoering van het Con cordaat. Dit was een voorwendsel, in wer kelijkheid werd hij geroepen, om gedood te worden. Toen hij eenige dagen zonder be richt wegbleef, werd zijn vrouw ongerust en ging naar de politie te Düsseldorf om infor- mafies. De politie zeide niets te weten en ook geen navorschingen te kunnen doe Deze informatie was van dien aard, dat men al ras in Probst's breede vriendenkringen hei ergste begon te vreezen. De centrale prae- ses, mgr. Ludwig Wolker, ging nu zelf op informatie uit en reisde naar Berlijn. Op het bureau der geheime staatspolitie werd hem verklaard, dat Probst in het belang van de zaak was gearresteerd en daarna gefussil- leerd. r Den volgenden dag kreeg de echtgenoote van Probst bet officieele bericht, dat haar man „op de vlucht was doodgeschoten" en dat haar zijn asch per post zou worden toe gezonden. Het postpakket kwam en bevatte de urn met een blikken plaatje er op, waar op de naam, geboorte- en overlijdensdatum Stonden. Omtrent den dood van den leider der ka tholieke studenten, ,dr. Friedrich Beek, wor den uit München de volgende bijzonderhe den gemeld: Dr. Beek werd in den ochtend van Zater dag 30 Juni telefonisch medegedeeld, dat hij te München blijven moest om eenige inlich tingen te geven, en hij gehoorzaamde aan dit beveL Om tien uur in den avond werd hij van zijn woning gehaald en reeds om elf uur vernam men, dat hij doodgeschoten was Zijn lijk, dat in de omgeving van Mün chen, verborgen in het woud, ontdekt werd, vertoonde zware schotwonden in het hoofd en andere verwondingen. Bovendien was dr. Beek beroofd van een gouden horloge en zijn portefeuille, waarin, naar vaststaat, honderd mark zat. Slechts den rozenkrans dien hij altijd bij zich droeg, had men hem gelaten. Klausener's einde. Over den dood van dr. Klausener deed een hooge ambtenaar van het departement voor verkeer te Berlijn, de volgende rede deel ingen 's-Morgens 30 Juni werd Klau sener in zijn huis opgebeld door een onbe kenden persoon, die hem wilde spreken. Hij antwoordde, dat hij eerst naar zijn bureau moest. De man moest hem 's middags nog maar eens opbellen. In den loop van den voormiddag, toen hij op zijn bureau met iemand dienstzaken besprak, kwamen twee S.S.-mannen, die hem dringend wenschten te spreken. Klausener antwoordde, dat zij moesten wachten tot hij met zijn bezoeker klaar was. De S.S.-raannen gaven daarop te kennen, dat hun zaak zeer dringend was en dat ze maar een paar minuten noodig had den. De bezoeker moest maar zoolang in de antichambre gaan. Deze deed dit. Toen hij niet meer naar binnen werd geroepen, vond hij dit zonderling en verliet het ministerie. Bij het verlaten van het gebouw stormde een ambtenaar op hem toe en vertelde hem, bleek van schrik, dat hij dr. Klausener met een schot in het achterhoofd in zijn bureau had zien liggen. De bezoeker ijlde direct naar Klausener's pastoor, die het tragische be richt aan mevr. Klausener bracht. Den vol genden dag belde minister Elz von Rübe- nach mevr. Klausener op en deed haar de volgende mededeeling: „Ik heb u mede te deeïen, dat uw man gearresteerd is, omdat hij had deelgenomen aan een samenzwering tegen den staat. Hij heeft daarop zelfmoord gepleegd". Dat was alles. Krijgsraad te München. Naar de correspondent van de „Times" te München uit betrouwbare bron verneemt, is een krijgsraad, bestaande uit twee vertegen woordigers van de S.S. en een vertegenwoor diger van Hitier (naar verluidt is dit Rudolf Hess) thans reeds 14 dagen bezig met de berechting van zaken tegen S.A.-leiders en minderen, die verdacht worden bij de samen zwering van Röhm betrokken te zijn geweest. Het aantal verdachten bedraagt ongeveer 2000'; zij zijn allen opgesloten in het concen tratiekamp te Dachau. In de meeste gevallen zijn de beschuldig den voorgoed buiten de S.A. gesloten. In het Saargebied. Naar aanleiding van de huiszoeking in de bureaux van het Duitsche front, te Saar- brücken, wordt van Duitsche zijde een uit voerige beschouwing gepubliceerd, waarin wordt betoogd, dat de politie onrechtmatig is opgetreden en dat het gezag der regee- ringscommissie en van den Volkenbond door een herhaling van dergelijke incidenten in gevaar gebracht kan worden. De geheele pers van het Saargebied houdt zich met het gebeurde bezig. De bladen vragen, volgens dit Duitsche bericht, om welke reden eigenlijk het in be slag nemen van papieren van den vrijwilli- gen arbeidersdienst is geschied. De Saarbrückener Zeitung beschouwt het als een ongehoorde provocatie van de bevol king, dat juist de emigranten-pol itie-com- missaris Hachts, die bij de bevolking geen vertrouwen geniet, met de uitvoering van deze actie is belast. Volgens te Parijs gepubliceerde berichten heeft de Duitsche Front-Partij in het Saar gebied aan de andere partijen het nagenoeg onmogelijk gemaakt, vergaderingen te hou den of een campagne te organiseeren in ver band met de aanstaande volksstemming Het Duitsche front heeft alle vergaderza len in de stad voor een jaar gehuurd, zoo dat hierin door andere partijen geen bijeen komsten kunnen worden gehouden. Openlucht-bijeenkomsten zijn bij decreet verboden, zoodat de ander partijen in een zeer onaangenaam parket verkeeren. OORLOG KOMT ALS EEN BLIKSEMSTRAAL Sensatie-rede van Franschen minister. De Fransche minister van oorlog, Maarschalk Pétain heeft op de bij eenkomst der nationale organisatie van reserve-officieren te St. Malo een redevoering uitgesproken over de taken der reserve-officieren. De eerstvolgende oorlog aldus verklaarde Pétain zal als een bliksemstraal losbreken. De reserve officieren moeten zich reeds in den vrede op de zware taken voorbe reiden, die hun plotseling bij het uitbreken van een oorlog zullen worden opgelegd. Theoretische op leiding is niet voldoende. Van tijd tot tijd zal men moeten deelnemen aan troepenoefeningen. Het moet thans eindelijk ernst worden met de militaire vorming van de jeugd. Scherp veroordeelde Pétain de campagne ten gunste van uienstw ei- gering. Pétain besloot met de woorden: „Wij willen den vrede van ver zoening, dien 1.500.000 dooden voor ons hebben bevochten, in waardigheid behoeoen. Van officieele zijde wordt thans be vestigd, dat de beruchte gangster John Dillinger gedood is. Dillinger had in een kleine bioscoop in het Noorden van Chicago een mis- dadigersfilm bekeken, toen hij bij het verlaten van de bioscooj zich plotse ling gesteld zag tegenover 15 agenten der federale politie, die onmiddeyijk het vuur op hem openden en hem let terlijk met hun kogels doorzeefden. Een in de nabijheid staande vrouw werd door een schot, dat Dillinger miste, zwaar gewond. Het lijk van Dillinger schijnt door de hoeveelheid der op 'hem afgevuurde schoten zeer verm: *ct te zijn. De politie weigert journalisten bij het lijk toe te laten. Toen de federale politie vernam, dat Dil linger de bioscoop was binnen gegaan, zette zij alle uitgangen af met agenten der crimineele politie. In de nabijheid van het théater bevon den zich personen, die dit optreden verdacht vonden en de stedelijke politie waarschuw den, dat klaarblijkelijk een overval op de bioscoop op touw werd gezet. Gelukkig werd dit misverstand echter spoedig opgehelderd. NAZI-GOUWLEIDER AFGEZET. Ongehoorzaam aan Hitier. De Duitsche rijkspersafdeeling der N.S.D. A.P. maakt bekend, dat de gouwleider van Pommeren, Wilhelm Kattenstein, weger.s het herhaaldelijk nief-opvolgen van bevelen door rijkskanselier Hitier van zijn post is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd Franz Schwede, tot dusverre burgemeester van Koburg. AARTSBISSCHOP DOODGEREDEN. Bij een anto-ongeval. Toen de Aartbisschop van Paderborn gis teren van een vergadering te Dortmund (Dtl.) terugkeerde, liep plotseling een vier jarig meisje tusschen de Dortmundsche voorsteden Bracker en Asseln plotseling den rijweg; over en werd door de auto aangereden Het kind werd overreden en was op slag ge dood. De auto kwam in een greppel naast den weg terecht. De chauffeur van den Aart bisschop is door de politie aangehouden, hoe wel zijn schuld niet vaststaat. NIEUWE VEENBRAND IN HANNOVER. Nu de veenbrand, die sedert weken heeft gewoed in het groote veengebied van Wa- genhoff in Hannover (Dtl.), zoo goed als ge- bluscht is, is in de streek van Malsdorf een nieuwe veenbrand uitgebroken, die woedt over een oppervlakte van ongeveer 400 mor gen. Bij de bestaande diepte van deze veen laag kan niet verwacht worden, dat het vuur hier anders dan door regen bedwongen kan worden. Men heeft maatregelen genomen om het overslaan van den brand naar de bos- schen te voorkomen. Reeds is een hoeveelheid moeraswild aan de vlammen ten offer ge vallen. LEBRUN ONTHULT GEDENK- TEEKEN. Voor Doumer. De Fransche president Lebrun heeft gister in Aurillac, de geboorteplaats van Doumer, een gedenkteeken onthuld voor zijn vermoor den voorganger. Hij sprak daarbij een rede voering uit, waarin hij Doumer aJs voor beeld stelde aan alle F-anscnen. Aan een diner, dat in aansluiting op de onthulling werd gegeven, voerde de staats- piesident nogmaals het woord en verdedigde daarbij Doumergue. zijn werk en het bestaan van zijn kabinet. „De openbare meening zou een onderbreken van zijn heilzame werk niet toestaan. Zij zou hen streng veroordeelen, die niet alles doen om een nabije toekomst veilig te stellen". DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN. Lagere deelen van Warschau onder water. De laagste gedeelten van de wijken aan den rechteroever van de Weichsel te War schau zijn overstroomd. Men verwacht tegen vandaag den hoogsten waterstand. Er be staat geen ongerustheid, daar het water over het algemeen nog twee meter beneden de dijken staat. Toestand zeer critiek. Gisteren zijn militairen gerequireerd ter assistentie van de politie en de burgerlijke brigades bij den strijd tegen het wassende water. Verder heeft de overheid de oproep uitgevaardigd voor vrijwilligers, teneinde het voor Warschau dreigende gevaar zoo veel mogelijk te keeren. Men verwacht, dat het hoogtepunt van het opstuwende water morgen Warschau zal hebben bereikt. De politie leidt thans de keeringswerkzaam- heden op de dijken, terwijl de troepen bezig zijn hulp te verleenen bij het evacueereu van de lager gelegen districten, waarvan ver scheidene reeds onder water staan. De rivier rijst thans met een gemiddelde snelheid van 4 duim per uur. Drie voorsteden van War- schou zijn reeds geheel geruïneerd. BRAND IN ANTWERPSCHE KAARSENFABRIEK. 2 brandweerlieden gedood en 6 gewond. Gistermiddag ongeveer 2 uur is brand uit gebroken in de opslagplaats van de kaarsen fabriek der firma Roubaix Coudenhove t$ Borgerhout nabij Antwerpen. Het vuut vond gretig voedsel in de hoeveelheden olie en vetten, welke door waren opgeslagen Spoe dig stond de opslagplaats in lichter laaie: De brandweer van Boregrhout bestreed met al het materiaal deze vuurzee en moest de assistentie inroepen van de Antweipsche brandweer onverwachts deed zien een ontpiothng voor in de opslagplaats, met het gevolg, dat een der gevels instortte. Acht Brandweer lieden werden onder het neervallen puin be dolven. Ijlings schoten burgers en arbeiders van de tabriek toe om de manschappen te bevrij den. Toen het opruuningswerk, dat met groote moeilijkheden gepaard ging, ver ge noeg gevorderd was, bleek, dat 2 brandweer lieden gedood waren, terwijl de zes ande.en zwaar gewond zijn. Vier van deze gewenden verkeeren in hopeloozen toestand. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer van Antwerpen «on de fabriek zeli behouden blijven. Óm zes uur in den avond was de opslagplaats uitgebrand. DE GEARRESTEERDE „BORIS I". Wcnschte slechts eerste klas te reizen. De gearresteerde pretendent naar den troon van het Pyreneeënrepubliekje Andora, die zich „Koning Boris I" noemde en door de Spaansche autoriteiten dezer dagen is ge arresteerd en naar Barcelona overgebracht zou Zondag op transport worden gesteld naar Madrid. Hij weigerde echter derde klas te reizen en verklaarde, dat hij een cheque verwachtte, waarvan hij zelf de reiskosten eerste klas wilde betalen aangezien hij het reizen derde klas niet in overeenstemming achtte met zijn stand en rang. Het transport werd inderdaad uitgesteld, maar de cheque kwam niet, zoodat Boris heden toch derde klas en onder politie-geleide naar Madrid zal moeten reizen. SPAANSCHE BOUWARBEIDERS IN STAKING. Zij blijven in de onderaard- sche gewelven. De 240 arbeiders, die werkzaam zijn bij den bouw van de nieuwe Bank van Spanje, zijn tot een eigenaardige proteststaking over gegaan, daar hun de 15 pCt. loonsverhoo- ging, die zij hebben geëischt, niet is toege staan. Zij weigeren het bouwwerk te verlaten en bevinden zich sedert 48 uur in de kelderge welven, die op een diepte van 35 meter lig gen. De vrouwen der arbeiders houden zich met manden met levensmiddelen rondom het bouwwerk öp en zoeken een gelegenheid om haar mannen proviand te brengen, hetgeen echter door de politie wordt verhinderd. Men verwacht, dat de arbeiders Zaterdagavond hun staking zullen opgeven. ONWEER IN NOORD-ITALIE. Zaterdag en gisteren heeft het in Noord- Italië na een drukkende hitte wederom zwaar geonweerd, terwijl verschillende wolkbreuken losbarstten. In Novara zijn vele boomen ont worteld,daken van huizen gelicht en wo ningen beschadigd. Een 66-jarige man werd door den bliksem gedood, het tramverkeer langs et. Lago di Como moest een tijdlang worden stopgezet, daar den regen en den ha gel groote massa's aarde en steenen op de rails gespoeld waren. Men is zeer ongerust over den graanoogst. NOODLOTTIG ONWEDER IN RUSLAND. Zes dooden en zestien ge wonden. Boven de in de nabijheid van Leningrad gelegen vroegere residentie Peterhof heeft zfch een. bqitengewoon hevig onweder ont last, dat zeer noodlottige gevolgen had. Zes jjersonen werden door den bliksem gedood. Zes menschen werden ernstig gewond, ter wijl een tiental personen min of meer ernsti ge brandwonden opliepen. FINT-AND EN HET OOSTELIJK LOCARNO. Finland neemt geen deel. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Finsche regeering in de gedachtenwisseling met Sovjet Rusland verklaard, dat deel neming van Finland aan het Oostelijk Lo- carno niet actueel is, daar de vreedzame be trekkingen tusschen Rusland en Finland door een reeks verdragen verzekerd zijn. DE VERONGELUKTE BERG BEKLIMMERS. Hun dood bevestigd. Volgens een Reuterbericht uit Simla in Britsch-Indië wordt de dood bevestigd der drie Duitsche bergbeklimmers, die bij hun aanval op den Nanga Parbat in een sneeuw storm geraakten en sedert dien vermist wer den Verder wordt bevestigd, dat zeven dra gers om het leven zijn gekomen. DE HITTE IN AMERIKA Meer dan 100 dooden. let aantal dooden in de Vereenigde Sta ten ten gevolge van de heerscnende hittegolf is tot meer dan 100 gestegen. Door zonnesteek zijn in Missouri 35 pei- sonen overleden, in Nebraska 23, in Illincs De zuiveringsactie in Duitschland. (Dag. Overzicht). John Dillinger. f (Buitenland). New-Yorksche autobus in brand gevlogen, 10 dooden. (Buitenland). Gandhi weer paraat (Buitenland), De Amerikaansche hittegolf eischt zeer vele slachtoffers. (Buitenland). De overstroomingen in Polen wor den dreigender. (Buitenland). Wederom moordaanslag te Oss. (Binnenland). Partijraad van de R K. Staats partij. (Binnenland). Vele gevallen van verdrinking. (Binnenland). Brandend schip den Nieuwen Wa terweg binnengeloopen. (Binnen land). Ernstig incident te Amsterdam, onruststoker ernstig gewond. (Bin nenland). De opening van het Victoriebad. (Stad en Omgeving). (Zie Terdei- eventueel laatste berichten). 20, in Texas 10, in Oklahoma 6. In St. Louis is een hitte geregistreerd van 45 graden, in vele andere streken een tem peratuur van 40 graden Celsius. In den staat Iowa en in het Midden-Westen heerscht een gebrek aan water. Er bestaat voorloopig weinig kans op afkoeling. Een onweer, dat boven New York heeft gewoed, ging verge zeld van een springvloed. Doodenlijst wordt langer Het totaal aantal slachtoffers van de hitte is opgeloopen tot 188. Ter voorkoming van een herhaling der ontzettende droogte, heeft Roosevelt, naar de minister van landbouw Wallace neeft medegedeeld, een reusachtig bebosschings- program uitgewerkt, dat onmiddellijk zal worden uitgevoerd en waarvan de kosten 75.000.000 dollar bedragen. Dit plan voor ziet in het aanleggen van een duizend mijl langen woudgordel van de Canadeesche grens door Noord Dakota, Nebraska Kan sas, Oklahoma, en Texas tot aan de Mexi- caansche grens. Het ministerie van landbouw heeft reeds een bedrag van 15.000.000 dollar beschik baar gesteld voor de bebossching van 7284 Hectare grond. Tweehonderdvijftig slachtoffers. Het totaal aantal personen, dat tenge volge van de buitengewone hitte in de Ver- eenigde Staten om het leven is gekomen, was gistermiddag gestegen tot 250 Nog steeds belooft het weer geen daling van tem peratuur. DROOGTE IN AMERIKA. Omtrent den verwoestenden invloed van de droogte kan nog worden gemeld, dat de schade in Nebraska (Am.) geschat wordt op 156 millioen dollar. De haveroogst van Missouri zal waarschijnlijk slechts 10 de tarwe oogst slechts 15 en de maisoogst in het geheel niets opbrengen. Een derde deel van alle landbouwers is bezig water aan te voeren, dat op vele plaat sen over 15 K.M. moet worden aangedragen. In vele gebieden is het waterverbruik gerant soeneerd. Uit de andere staten komen ge lijkluidende berichten. Gemiddeld verwach ten de meeste staten slechts een oogst van 10 GROOTE OVE.<STPOOMINGEN IN KOREA. Door geweldige overstroomingen, die den laatsten tijd Z. O. Korea geteisterd, zijn on geveer 500 huizen onder water gezet. Ver scheidene honderden huizen zijn ingestort. Men vreest, dat een groot aantal menschen- levens verloren is gegaan. Daar de telegra fische- en telefonische verbindingen verbro ken zijn, komen berichten slechts langzaam binnen. Volgens niet-bevestigde berichten worden 5000 personen vermist. DE AMERiKAANSCHE STAKINGEN. De toestand in Minneapolis. Terwijl in den tijd van zes dagen, dat de staking der chauffeurs te Minneapolis nu al duurt, zijn in totaal 49 stakers en 2 agenten van politie in het ziekenhuis opgenomen met bij botsingen opgeloopen kwetsuren, is thans voor het weekend een wapenstilstand afge kondigd. In verband daarmede heeft de po htie geen begeleidende manschappen meer meegegeven met de vrachtwagens die levens middelen naar de stad vervoeren. De goeverneur van Minneapolis heeft een dringend beroep gedaan op de vakvereeni-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1