DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ThaqeUiksdi O veezicht !BuUentand No. 172 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Dinsdag 24 Juli 1934 LUCMTMACHTDEBAT IN hOOGERHUIS. 136e Jaargang Wat vandaag dc aandacht trekt, Ut ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Motie van afkeuring ingediend. •Ij ^n8e'sche Hoogerhuis is gister middag het debat begonnen over de rege ringsvoorstellen tot uitbreiding van de luchtmacht. De Labour Party heeft een motie ingediend, waarin jegeifc de regeering de afkeuring van het Huis wordt uitgespro ken. Deze motie werd gemotiveerd door Lord Ponsonby, die de voorgestelde verster king sensationeel noemde. Als het plan wordt uitgevoerd, zal Engeland ongeveer 1300 gevechtsvliegtuigen hebben. Men moet zich afvragen, aldus Ponsonby- wat het doel dezer versterking is. Frankrijk te- schikt thans reeds over 1650 vliegtuigen, Rusland en Italië over 1500. Ondanks dit groote programma zal Engeland dus niet met deze mogendheden op gelijken voet ko men. Er kan dus ook geen beroep worden gedaan op de pariteitsaanspraken der regee ring om zich te rechtvaardigen ten aanzien van de onrust, die de aankondiging der ver sterking in het land heeft veroorzaakt. Het is te betreuren, dat Engeland nooit serieus heeft gestreefd naar verwezenlijking van de gedachte, dat alle landen moeten ontwape nen tot op de sterkte van Duitschland. De toestand laat zich vergelijken met dien in de eerste maanden van 1914. Ook thans is er weer sprake van bewapeningswedloop, van argwaan en van een gevoel van onveiligheid. Er ontbreekt een flinke leiding, die de juiste richting weet in te slaan. Waar is dan het acute gevaar, dat een bewapening noodig maakt? Op het oogenblik zijn alle landen bezig met den binnenlandschen wederop bouw. Ook de spanning tusschen Duitsch land en Frankrijk is in den laatsten tijd zeer verminderd. Ponsonby hield zich verder bezig met het bezoek van Barthou en de resultaten daar van, waarbij hij ironisch opmerkte, dat de Franschë diplomatie blijkbaar met recht be roemd is. Wanneer zal men in Britsche diplomatieke kringen inzien, dat er verplich tingen zijn, die hun neerslag geenszins moe ten vinden in een of ander document? Er zijn ook eereverplichtingen, die slechts daar op kunnen steunen, dat op grond van vriend schappelijke betrekkingen onder bepaalde omstandigheden van Engeland een ingrij- Ïien kan worden verwacht. Ook door derge- ijke verplichtingen kan Engeland zich onder omstandigheden gebonden zien. Een accoord over het Oosten aldus vervolgde Ponsonby zou door de deel neming van Frankrijk in nauw verband staan met het accoord van Locarno. Indien Frankrijk verplicht is, Rusland tegen een eventueelen Duitschen aanval te steunen, dan is het niet ondenkbaar, dat er een oor log uitbreekt aan de Westgrenzen van Duitschland. Engeland zou zonder meer in een dergelijken oorlog worden meegesleept Als de Britsche regeering bij helderen hemel plotseling verklaart, dat zij de luchtmacht met 75 moet versterken, dan heeft het Hoogerhuis het recht zich af te vragen, of er niet verborgen verplichtingen bestaan, waarvan het land niets afweet. In ieder ge val heeft de mededeeling der regeering over de versterking der luchtvloot argwaan doen ontstaan ten aanzien van de besprekingen, die kort geleden met Frankrijk zijn gevoerd. In het verdere verloop van het debat ver klaarden een reeks leden van het Hooger huis zich al naar gelang van hun politieke oriënteering voor of tegen de voorgestelde versterking der luchtmacht. Bijzonder opzien werd gewekt door het be toog van een tweeden spreker der oppositio- neele Labour Party, Lord Arnold. De En gelsche regeering, aldus Arnold heeft wel het Kellogg-pact onderteekend, maar Jat verhindert haar niet, thans weer te willen bewapenen. Het verdrag van Locarno is morsdood. Het heeft geen rechtsgeldigheid meer, want Frankrijk heeft sedert de onder- teekening van dat verdrag voortdurend weer bewapend zoo snel als zijn financiën dat toe lieten. Reeds in het feit, dat het niet heeft ontwapend, is een schending van Locarno te zien. Onder deze omstandigheden heeft men niet het recht te verklaren, dat de jeugd van Engeland ten strijde moet trekken en het verdrag van Locarno met zijn bloed moet bezegelen. Geen Britsche regeering zal in staat zijn, een leger op de been te brengen, wanneer het er om gaat, wegens het verdrag van Locarno in den oorlog te trekken. Het standpunt der regeering. Het debat werd besloten met 'n rede van den min. voor de luchtv., Lord Londonderry, die 't regeeringsstandpunt uiteenzette. De sodalis ten, die altijd verklaard hadden een eenzij dige ontwapeningspolitiek te verwerpen, hadden thans een motie van afkeuring inge diend, die blijk gaf van onnoodige geprik keldheid, juist op een moment, dat de regee ring gedwongen was haar eenzijdige ont wapeningspolitiek te laten varen, omdat zij internationaal niet het gehoopte resu.taat had kunnen boeken. De regeering had echter de hoop niet opgegeven, in de toekomst toch nog een ontwapeningsovereenkomst te kun nen bereiken. Thans mocht de regeering ech ter van de politieke partijen eischen, dat zij de werkelijkheid in het gezicht durfden zten Nooit zou de minister voor de luchtvaart de verantwoordelijkheid ervoor durven dragen, dat hij in vredestijd zou hebben nagelaten, de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen Mocht zich het betreurenswaardige geyal van een oorlog voordoen, dan zou men ge oefende vliegers noodig hebben en geen mannen met een in haast geïmproviseerde opleiding. Het besluit der regeering, de luchtmacht te versterken, beteekende een be veiliging van den wereldvrede en zou bijdra gen tot de verhindering van een bewape ningswedstrijd. Motie van afkeuring verworpen. Tijdens het debat kruisten 24 militaire vliegtuigen, die aan een manoeuvre deei- namen boven Westminster en het Parle mentsgebouw. De door Lord Ponsonby na mens de Labour Party ingediende motie van afkeuring werd verworpen met 54 tegen 9 stemmen. WIE STAK DEN „RIJKSDAG" IN BRAND? Sensationeel bericht. De correspondent van Je „Daily Herald" te Parijs geeft den inhoud weer van een brief, dien een S A.-man uit de naaste omgeving van Rölitu na zijn vlucht naar Zwitserland gericht zou hebben aan Von Hindenburg. De schrijver van dezen brief, S A -man E. Kruso, toegevoegd aan den chef van den staf Röhm, beweert daarin de „eenige nog levende brandstichter van het rijksdaggebouw" te zijn. Van dezen brand geeft hij een uitvoerig relaas. Hij zegt over documenten te beschikken, welke hij aan de Britsche regeering wil toezenden. Op 10 Februari 1933, zoo luidt zijn mededeeling, hadden Röhm, Heines en Ernst een geheime bespreking met een groep van elf betrouwbare S.A.-mannen. Een van hen, Loibke, had geweigerd vol strekte geheimhouding te beloven; men heeft nimmer meer van hem gehoord. D^ anderen worden door Kruse eveneens met name genoemd. Van der Lubbe werd omgekocht. Men verschafte zich door de ondergrondsche gang van Göring toe gang tot het gebouw van den Rijksdag. Daar staken Heines en Ernst celluloid in brand, terwijl Van der Lubbe op zijn post was gezet. Nationaal-socialistische leiders, die na de gebeurtenissen van 30 Juni uit Duitschland zijn gevlucht, schij nen het bestaan van S.A.-man Kruse te bevestigen. (Dit bericht geven we echter onder alle voorbehoud. Red.) TWEE MOORDENAARS TERECHTGESTELD. Wat zij misdreven Op de binnenplaats van het gebouw van justitie te Stuttgart is gistermor gen de wegens moord ter dood veroor deelde Wilhelm Ulrich terechtgesteld, evenals de wegens politieken moord ter dood veroordeelde Erhardt Minnch. Eerstgenoemde had een meisje, dat wei gerde met hem te trouwen, doodgescho ten, de tweede, een communist, had een wachtmeester van politie die tegen hem optrad gedood. Een derde ter dood veroordeelde, Rei- ter genaamd, had aan het einde van de vorige week in de gevangenis de hand aan zichzelf geslagen. DOODELIJKE BERGONGELUKKEN. Twee Duitschers het slachtoffer. Zondag is een referendaris bij de poste rijen te Munchen in de Beiersche Alpen neergestort. Zijn lijk is later geborgen. In den Hoellenthal-Derner is een vrouw uit Mannheim in een gletscherspleet gevallen. Ook zij is om het leven gekomen. DE FRANSCHE POLITIEKE TOESTAND. Onderhoud tusschen Chéron en Herriot. De Fransche minister van justitie Chéron is gisteravond te Parijs aangekomen. Op zijn doorreis had hij te L>on een langdurig onderhoud met Herriot. Men verwachtte, dat hij nog Maandagavond contact zou zoeken met André Tardieu en den minister van binnenlandsche zaken Sarraut, om den heden bijeenkomenden ministerraad voor te bereiden. In politieke kringen is men wei nig optimistisch, hoewel men gaarne een crisis vermeden zag. De „Intransigeant" schrijft, dat wanneer de partijen doordat ze niet toegeven, Dou- mergue tot aftreden dwingen, men dezelfde verwarde situatie krijgt als in Februari j.1. REDE VAN LEBRUN. Frankrijk in koorts-toestand. De president der Fransche republiek, Lebrun, heeft gisteren het woord gevoerd op een diner, dat hem was aangeboden door den gemeenteraad van Clermont- Ferrand. Hij wees o.a. op de resultaten ten aanzien der buitenlandsche politiek, die Barthou op zijn reizen had behaald, op de feesten in Italië ter herdenking van de veldslagen bij San Martino en Solferino en op de Amerikaansche La- fayette-feesten. Président Lebrun. Dit alles, aldus Lebrun, moet be schouwd worden als «en teeken, dat men Frankrijk recht wil doen wedervaren wegen6 zijn.loyaliteit, zelfverloochening en vredelievendheid. Het is thans tijd om een einde te maken aan de ziekelijke onzekerheid en den twijfel, waaronder de wereld lijdt. Het is geen tijd meer voor spitsvondigheden en uitvluchten Frankrijk heeft steeds de loyale samen werking tusschen de volken gepredikt, die ook haar verheven uitdrukking in den Volkenbond heeft gevonden. Het heeft nooit gedroomd van hegemonie, zooals men het zoo vaak verwijt. Hei denkt er niet aan, iemand van de Euro- peesche gemeenschap uit te sluiten Het wil den vrede door de solidariteit van allen en in de waarde van ieder. Maar Fiankrijk heeft het gevoel, dat in den koortsachtigen toestand, waarin zich nog te veel deelen der wereld bevinden, deze vrede slechts duurzaam kan zijn, wan neer hij berust op veiligheid. Daarom streeft het er naar, deze veiligheid een vasten grondslag te geven, waaraan alle volken naar Frankrijk's wensch zouden kunnen medewerken. President Lebrun heeft de terugreis naar Parijs aanvaard. DE „MONTE ROSA" AAN DEN GROND. Mist was de oorzaak. Het passagiersschip „Monte Rosa" van de Hamburg—Zuid-Amerikaansche Scheep vaartmaatschappij is gisteren bij het verla ten van de haven van Thorshavn op de Fa- roer-eilanden tengevolge van den mist op een niet boven water uitstekende rots geloo- pen. Aangezien het schip in verband met den mist weinig vaart had, is het zoo goed als niet beschadigd. Andere schepen doen po gingen, de „Monte Rosa" vlot te trekken Aan boord van het Duitsche schip, dat een vacantietocht naar de Noordkaap maakt, be vinden zich ongeveer 1200 meerendeels Duitsche passagiers en een uit 280 koppen bestaande bemanning. Schade wordt opgenomen. De pogingen van s.s. „Monta Rosa" om op eigen kracht weer vlot te komen, hebben hedenmorgen tegen 7 uur succes gehad. Het regeerings s.s. Arcus heeft daarbij groote hulp verleend. De „Monta Rosa" blijit voor eerst in de nabijheid van Torshaven liggen Duikers zullen dan vaststellen of en welke schade het schip bij het aan den grond loopen heeft opgeloopen. Zoo mogelijk zal de „Monta Rosa" dan de reis voortzetten. DE POOLSCHE OVERSTROOMING. Gevaar nog niet geweken. Hoewel het water in den nacht van Zon dag op Maandag met 10 c.M is gedaald, blijft de toestand in de streek van Warschau en vooral van Wilanow nog steeds zeer ern stig Men verwacht, dat de dijken bij Wila now den druk van het water niet zullen kun nen houden. Eenige compagnieën infanterie ziin naar het bedreigde gebied gezonden. De Rabarivier is met 50 c.M. gestegende Doenajek stijgt voortdurend. De Weichel is in de nabijheid van Sandomir buiten zijn oever getreden. Een oppervlakte van onge veer 8 vierkante K M. is overstroomd. Nog noodweer erbij. Zwaar onweer is in het Woywode-schap Lodz losgebarsten en heeft groote schade veroorzaakt. In de gemeente Jasna heeft de bliksem brand veroorzaakt. Twaalf neder zettingen werden daar een prooi der vlam men. Bij het blusschingswerk zijn 2 men- schen om het leven gekomen. Het water stijgt steeds Ruim 10.000 soldaten en burgers zijn on onderbroken aan het werk om de dreiging van het stijgende water zooveel mogelijk te keeren. Intusschen blijft het water in de Weichsel voortdurend stijgen. In allerijl op geworpen dijken bieden thans een bescher ming aan de voorsteden, doch zoowel deze nooadijken, als de geweldige Szezucin-dijk, die het omliggende land moet beschermen, blijken reeds te laag en het water stroomt er reeds overheen. Gisteren bedekte het water in het lagere gedeelte van de Weichsel reeds een oppervlakte van ongveer 5 mijl breedte. Alle steden beneden Warschau loopgn ge vaar. Vandaag zal blijken of de maatregeltn, die genomen zijn om Warschau zooveel mo gelijk te beschermen, voldoende zijn geweest om groote rampen te voorkomen. HEVIG ONWEER IN TS JECHO-SLO W AKI JE. 1 persoon gedood. Boven Nagy Szoeltoes en omgeving in T6jecho-Slo\vakije heeft zich een hevig onweer ontlast, dat vergezeld ging van zwaren regenval, hagel en storm. Bij dit noodweer werd een persoon ge dood, terwijl 13 menschen min of meer ernstige verwonden opliepen. Bovendien werd groote schade aangericht aan wijn stokken, ooft en tabak. Het huis van een wijnbergwachter werd door het wa ter vernield, waarbij een kind van drie maanden is verdronken. De vrouw en twee andere kinderen werden zwaar ge wond. Op een landgoed zochten vijf ar beiders en een vrouw onderdak in een tabaksloods, Jie door den storm werd vernield. Alle zes personen werden door de neerstortende balken zwaar gewond. MASSA-ARRESTATIE IN WEENEN. Marxistisch complot? In alle districten van Weenen zijn gisteren vele sociaal-democraten en communisten gearresteerd. Aangezien de politiebureaux en de voor voor-arrest gebruikte strafinrich tingen vol met gevangenen en arrestanten zitten, zijn de gister gearresteerde marxisten ondergebracht in de leegstaande montage werkplaatsen van de carosseriefabriek Arm- bruster. Er zouden 600 a 1000 personen zijn gearresteerd. De fabriek wordt scherp bewaakt. Omtrent de aanleiding tot deze massa arrestaties doen verschillende geruchten de ronde. E enerzijds wordt beweerd, dat d; politie een groot marxistisch complot om de regeering ten val te brengen op het spoor zou zijn gekomen, anderzijds wordt van overheidszijde verklaard, dat men geen spe ciale aanleiding tot het houden van de raz zia had, doch dat de sociaal-democraten in de laatste dagen een groote illegale activiteit ontwikkelden en leden voor illegale Schutz- bund-formaties aanwierven. Ook in de pro vincie zijn vele socialisten gearresteerd Dc aanslagen. Zondagavond werd door explosie van bommen voor een huis te Strassengl in Stier marken groote materieele schade aangericht. Te Salzburg werden naar aanleiding van de beschadiging van het postkantoor door een bomaanslag vier nationaal-socialistische postbeambten ontslagen, met de mededeeling van den directeur der P. T. T., dat in geval van nieuwe aanslagen soortgelijke afweer- maatregelen genomen zouden worden. Te Villach in Kaernten werden in een huis 22 geweren gevonden. De bewoner zal over eenkomstig de standrechtelijke bepalingen gestraft worden. Volgens een officieele mededeeling van staatssecretaris Karwinsky over de hoeveel heden ingeleverde springstoffen hebben de autoriteiten ontvangen 106 K G. ammoniet en dynamiet, 202 paketten met soortgelijke springstoffen, 1150 slaghoedjes, 2300 ont stekers, 621 meter lont en verschillende an dere soorten materiaal. Karwinsky verklaar de, dat de gearresteerde overtreders der be palingen de volle stafmaat zullen krijgen, waaruit men afleidt, dat in den loop van de week een aantal doodvonnissen zal worden geveld. DE SOV IET-UNIE WEER EEN VRIEND RIJKER. Thans Bulgarije. Het officieele Sovjet-telegraafagentschap publiceert de briefwisseling tusschen den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken Batalof tn volkscommissaris Litwi- nof, waarin Batalof mededeeling doet van het resultaat der onderhandelingen tusschen Sovjet-Rusland en Bulgarije, alsmede van het besluit der Bulgaarsche regeering tot herstel der normale diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie door wederzijdsche benoeming van gezanten, In zijn antwoord schrijft Litwinof, dat hij dit voorstel gaarne aanvaardt aangezien het overeenstemt met zijn eigen wenschen en in het belang van beide landen is. Luchtmachtbespreking in het Hoo gerhuis. (Dag. Overzicht). Marxistische massa-arrestatie te Weenen. (Buitenland). Rede van den Franschen president. (Buitenland). Waar is Byrd? (Buitenland). Wie stak den „Rijksdag" in brand. (Buitenland). Het bezoek van het Poolsche es kader. (Binnenland). Groote fabrieksbrand te Schiedam. (Binnenland). Boerderijen in de asch gelegd op het eiland Voorne-Putten. (Binnen land). De Zwolsche benzine-zwendelarij. (Binnenland). Sabotage te Den Helder. (Binnen land). „Tribune" verschijnt weer. (Bin nenland). Koningin en Prinses naar Noor wegen. (Binnenland). Internationale oplichter gearres teerd te Bergen aan Zee. (Stad en omgeving). Verlichtingsavond te Bergen op 8 Augustus, den dag van het bloe mencorso. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). DOODVONNISSEN TE MOSKOU. Zeven ingenieurs kregen den kogel. Eerst thans wordt officieel medegedeeld, dat onlangs voor het Hoog Gerechtshof der Sovjet-Unie een proces is gevoerd tegen een groep van 23 ingenieurs van oen Mos- kou-Kazanspoorweg en de locomotief-werk- plaatsen te Moeren, die beschuldigd werden van spionnage ten behoeve van een buiten landsche mogendheid en aanslagen op trei nen en belangrijke knooppunten. Zeven in genieurs werden wegens hoogverraad ver oordeeld tot den dood door den kogel, de overigen tot tien jaar dwangarbeid. HET OOSTELIJK LOCARNO. Een verklaring van Russische zijde. De Russische ambassadeur Tsjinschoek heeft voor zijn vertrek naar Moskou op het ministerie van buitenl. zaken te Berlijn ver klaard, dat de regeering van Sovjet-Rusland accoord gaat met de uitbreiding der Locar- no-garantie van Sovjet-Rusland op Duitsch land en de uitbreiding der Fransche garan ties uit het plan voor een Oostelijk Locarno op Duitschland, zooals dat is voorgesteld door de Engelsche regeering en is aanvaard door Frankrijk. Deze verklaring stemt overeen met de ver klaringen, die de Russische ambassadeurs te Parijs en te Londen op dit punt hebben af gelegd, tegenover de Fransche en Engelsche regeeringen. DE STAKINGEN TE SAN FRANCISCO. De havenarbeiders te San Francisco hebben bij de arbitrage-commissie ge protesteerd tegen de aanwezigheid van nationale garde in de lokalen, waar over het arbitrage-voorstel gestemd moet worden. Op een bochtige plaats hebben onbe kenden de tramrails met vet ingesmeerd, zoodat de wagenbestuurder van een passeerende tram de macht over zijn remmen verloor en in de bocht de tram derailleerde en vernield werd. Ook op andere plaatsen werden terreurdaden gepleegd. Staat van beleg? Na den wapenstilstand van het afgeloo- pen weekend stonden gisteren op alle groote wegen weer postende stakers, die het verkeer der vrachtauto's trachtten te verhinderen. De federale bemiddelaars zijn nog steeds bezig te trachtten een regeling tot stand te brengen. Gouverneur Olson heeft bekend ge maakt, dat hij zoo noodig bereid is den staat van beleg af te kondigen. ONTPLOFFING OP EEN OLIEBOOT. Drie personen gedood. Aan boord van de bark „Encaro" in de haven van Toronto (Canada) brak een olie- brand uit, en juist toen brandweerlieden en eenige leden van de bemanning voor het blusschingswerk in het schip wilden afda len, vond een explosie plaats, waardoor elf man in de lucht werden geslingerd. Drie hunner werden gedood, de overüt#n zwart gewond.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1