DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Amerika geplaagd door arbeidsconflicten. Ford wint code-duel met de N. I. R. A. Woensdag 25 Juli 1934 136e Jaargang SxiQeÜiksch Omvzicht WAT SAN FRANCISCO LEERT. ^Buitenland NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN POLEN. Ernstige toestand bij Sandemir. Het hooge water nadert Danzig. HET INCIDENT TARDIEU CHAUTEMPS. Voorloopig bijgelegd. Doumergue bespreekt. NIEUWE FRANSCHE BOSCHBRAND. Bij Toulon. DE DUITSCHE MARGARINE- INDUSTRIE. Aaneensluiting tot stand gekomen. EEN BEGENADIGDE TE WEENEN. Was reeds ter dood veroordeeld WOLVENPLAAG IN NOORD- ROEMENIE. Gendarmen op jacht. HU HAD GEEN SMOKING AAN. En wilde toch met een prinses dansen. Wal vandaag de aandacht trekt, ACHT BOEREN GEBETEN. Door giftige insecten. ZOEKT TURKIJE RUZIE. Italiaansch matroos gedood. RONDOM DILLIGER'S DOOD. Het „roode" meisje: Dillingers uitvaart uit Chicago. t ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Él PRIJS DER GEWONE AD VER TENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Ho. 173 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een merkwaardig verschijnsel is het, dat, terwijl de officiëele verkla ringen. welke Europa vanuit Ame rika bereiken, vrijwel eensluidend spreken van eenige opleving in het bedrijfsleven, de Ver. Staten op on gekende wijze geteisterd worden door arbeidsconflicten van groote afmetingen. Om dit te begrijpen diene men zich te realiseeren, dat de verbeteringsplannen van den president der Staten te verdeelen waren in twee soorten en wel: 1. Maatregelen, welke direct ingrepen in het bedrijfsleven (sluiting van banken, verbod van executies in den landbouw, ar- Ibeidscodes en dgl.) en 2. Valutamaatregelen. De eerstgenoemde waren er op gericht de industrie en den landbouw, die beiden teveel produceerden, zoodanig te reorganiseeren, dat de productie ook afzet vond; en uit dit laatste streven: het vergrooten van den af zet, volgden de valutamaatregelen, waar onder vooral de kunstmatige verzwakking van den dollar van belang is. De zilverwet geving van Roosevelt was een compromis tusschen den president, die er eigenlijk niets van wilde weten, en de zilvermagnaten, die hoopten door deze wetgeving millioenen te verdienen. De verzwakking van den dollar moest den buitenlandsChen handel nieuw leven in blazen door vergrooting van de concurren tiemogelijkheden vooral tegenover Engeland en het geheele z.g sterlingblok, dat zijn al die landen, die hun valuta laten afhangen van het pond sterling, ter werkten weliswaar aan den eenen kant De valutamaatregelen van Roosevelt ech- vergrooting van den export in de hand, inaar belemmerenden aan den anderen kant de werking van de eerstgenoemde soort maatregelen, waarbij rechtstreeks werd in gegrepen in het bedrijfslever en welke maat regelen saamgevat werden in het begrip N.I.R.A. en gesymboliseerd zijn in den Blauwen Adelaar. Men moet wel spreken van .werden'', om dat de Blauwe Adelaar sinds lang niet meer in aanzien is bij millioenen Amerikanen, die dit schoone dier. althans deszelfs afbeelding, destijds vol trots op hun ramen en deuren bevestigden, als bewijs, dat zij goede staats burgers waren. De eerste aanval op den Adelaar ging uit van Henry Ford, die niet van plan was de codes van Roosevelt te accepteeren en daar voor van de zijde van den wettel ij ken ui t voerder der N.I.R.A.generaal Johnson, een oorlogsverklaring thuis gestuurd kreeg, waarvan de autokoning zich echter niets aantrok, met gevolg, dat generaal Johnson en met hem Roosevelt bakzeil moesten halen. Dit succes van Ford, een der belangrijk ste representanten van de Amerikaansche grootindustrie, was het sein voor tallooze andere industrieelen om zich niet meer zoo heel gemakkelijk te schikken in al datgene, wat Johnson meende te moeten decreteeren. De codes waren den industrieelen een doorn in het oog en niet in de laatste plaats, omdat de codes met de vakvereeniging, als een gerechtvaardigd, nuttig en wettelijk te erkennen instituut rekening hielden. Nu is in Amerika de strijd der onderne mers tegen de vakorganisaties zeer oud. De Amerikaan van hoog tot laag, is in wezen door en door individualist; hij be paalt zijn leven, is onbetwist hee. over alles wat hij bezit en over zichzelf en zijn doen en ^Ck>k de Amerikaansche werknemers wenschten eigen baas te blijven. Door deze geestesgesteldheid ontbrak de bodem voor een groote ontwikkeling van het vakvereenigingswezen; een zeer gering ge deelte der werknemers was en is georgani seerd in groote vakbonden; het meerendeel staat er buiten. Men bedenke ook, dat een Amerikaansch werknemer het vanzelfsprekend vond, dat hij ontslagen werd, zoodra het bedrijf, waarin hij werkzaam was. niet meer zoo goed ren deerde. als ten tijde, waarin hij werd aan genomen. Kreeg hij ontslag, dan ging hij op zoek naar ander werk; overheidszorg bestond practisch niet (en is ook thans nog zeer minimaal); dus was hij wel gedwongen zijn eigen weg te zoeken. Dit was trouwens ge heel in overeenstemming met zijn sterk ïn- dividualistischen aanleg en dit alles was min of meer goed vol te houden, zoolang het be drijfsleven tamelijk normaal functionneerde. Anders echter werd het toen de crisis uit brak. Toen was er geen sprake meer van „een onderneming, die haar tijdelijk overtol lig personeel ontsloeg"; toen werd het werk loos-zijn een chronisch verschijnsel, iets wat de Amerikaansche werknemer vrijwel niet kende; en toen werd ook het op eigen bee- nen blifVen staan moeilijk. De eerste, die dit nuchter inzag was Roosevelt; hij zag in, dut de „goede oude tijd-" voorbij was, dat de volkomen veranderde omstandigheden njp'-ve maatregelen vereischten en dus greep Henry Ford. hij links en rechts in den gang van zaken in, steeds ernaar strevend, de industrie weer nieuw leven in te blazen en daardoor de werkloosheid te verminderen en tevens den loontrekkenden een behoorlijk inkomen te verschaffen. Maar Roosevelt werkt feitelijk niet vol gens een vastgesteld plan, waarvan de eene den anderen tegenwerkte. Zoo bijv. werkten de valutamaatregelen de gunstige werking der codes tegen, temeer waar de onder nemers na het succes van Henry Ford de codes gingen negeeren. Maar thans accepteeren de werknemers dit alles niet zoo gemakkelijk meer; de vak beweging, ofschoon slechts een klein gedeelte der werknemers omvattend, maakt zichzelf steeds meer tot vertolkster van de wenschen harer leden en niet-leden. Roosevelts poging de loonen te verhoogen en daarna door zijn valutapolitiek de prijzen te laten stijgen, zoodat de industrieelen niet slechts hooger loonen behoefden te be talen, maar tevens grooter inkomsten geno ten, mislukte gedeeltelijk, omdat de dollar op de buitenlandsche markt veel sterker de- precieerde dan de prijzen in het binnenland stegen. De werkverschaffingsobjecten, welke Roo sevelt in het leven riep, konden slechts van zeer tijdelijken aard zijn, gezien de ontzag lijke sommen, welke zij verslonden, zoodat de legers werkloozen, die hierbij werk ge vonden hadden, betrekkelijk weer spoedig op straat kwamen. Ofschoon de president een groot vertrou wen geniet, begint bij allen meer en meer twijfel te ontstaan aan de juistheid van zijn inzichten. Bovendien zijn de werknemers van meening dat de ondernemers de maatregelen van Roosevelt opzettelijk tegenwerken. Een ty pisch voorbeeld hiervan leverde het haven conflict te San Francisco, hetwelk uitbrak, omdat de havenarbeiders van meening wa ren, dat de ondernemers niet aan allen de zelfde kans gaven werk te vinden, zoodra er werk aan de haven is, maar dat zij bepaalde groepen voortrokken. Zooiets was werkelijk in strijd met de bedoelingen van den presi dent en hierop beriepen zich de stakers. Maar de werkgevers zijn nog steeds van meening, dat zij baas zijn in eigen huis en dat zij werknemers kunnen aannemen, die zij zelf wenschen. Het is uiterst moeilijk om deze diep inge wortelde overtuiging, waarmede vrijwel «het geheele Amerikaansche volk behept is, in korten tijd te wijzigen. Dit diep gewortelde en alom verbreide individualisme van Amerika is ook de reden, waarom men daar zooveel hoort spreken over z.g. communistische agitatie. Ieder, die anti-individualistisch (in Amerikaansche be- t ekenis van dit woord) handelt of denkt, is „communist". Deze psychologische ondergrond levert de belangrijkste belemmering op voor de poli tiek van Roosevelt, want al juicht men in theorie zijn maatregelen ook nog zoo toe, zoodra deze maatregelen in de practijk ge bracht moeten worden door de Amerikaan sche staatsburgers, wekken zij een dusdanig yeizet, dat de zoo goedbedoelde maatregelen allesbehalve goed of heelemaal niet ten uit voer gelegd worden. Of de N.I.R.A. slagen zal, zal dus in de eerste plaats afhangen, in hoeverre het Roosevelt en zijn medewerkers gelukken zal dit hyper-individualisme te overwinnen of in te perken. Terwijl Polen nog kampt met de gevolgen der overstrooming, kondigt zich reeds een nieuw onheil aan. De rivieren in het gebied der Karpathen, die weer in hun bedding te ruggestroomd waren, zijn opnieuw buiten hun oevers getreden tengevolge van wolk- bieuken. Reeds staan zeven dorpen in deze streek onder water. De bevolking was ge dwongen, haar huizen te verlaten. Aan den mond van de San, waar deze ri vier in de Weichsel stroomt, bij Sandemir, is de toestand buitengewoon bedenkelijk. Daar zijn de indijkingen vernield, zoodat zich een reusachtig meer heeft gevormd van 50 K.M. lengte en 7 K.M. breedte; hier en daar staat het water vijf meter hoog. Een oppervlakte van 15.000 hectare bouwland is onbruikbaar geworden, 52 dorpen en 1500 huizen staan onder water. Tot dusverre zijn 4200 men- schen in veiligheid gebracht; de overigen hebben hun toevlucht op de daken gezocht en zien reikhalzend naar hulp uit. Ook militai ren zijn gerequireerd. De schade aan de oogst wordt geschat op 4 millioen zloty. Het hooge water nadert thans den bene denloop der Weichsel. Te Thorm werd gister morgen een waterstand van 3.67 M. boven normaal geregistreerd, te Graudenz 3.63 M. te Duschau 2.57 M., te Schiewenhort in den vrijstaat Danzig 2.72 M. Tusschen Dirschau en Thorn zijn de oevers hier en daar over stroomd. Er bestaat echter voorloopig nog g^en gevaar voor {je dijken en het daarach ter gelegen gebied. Het hoogtepunt wordt te Danzig eerst Woensdag vewacht. In den Franschen kabinetsraad, die giste ren van 5 tot 7 werd gehoudien, is een schik king in het incident Tardieu—Chautemps tot stand gekomen. Minister-prsident Dou mergue deed een dringend beroep op de re geering om het kabinet van den godsvrede in zijn huidige samenstelling te laten be staan. Indien daaraan geen gevolg werd ge geven, zou hij daaruit zijn conclusies trek ken en van iedere verdere politieke werk zaamheid moeten afzien. Hij gaf de keus tusschen handhaving van het kabinet van den godsvrede en het aftreden der geheele regee ring met vorming van een nieuw kabinet onder een anderen leider. Herriot las een verklaring voor, inhouden de, dat de radicaa 1 -socia 1 istische ministers op hun post blijven, dat echter de door de ge beurtenissen ontstane situatie moet worden voorgelegd aan den partijdag der rad.-soc. partij in October. Het incident is daarmee voorloopig bijgelegd. Ministerpresident Doumergue heeft gister morgen een onderhoud gehad met minister Herriot en daarna met minister Tardieu Daarop heeft hij op diens verzoek den leider der nationalisten, Marin, ontvangen, om daarna met president Lebrun over den toe stand te beraadslagen. Intusschen waren de radicaal-socialisti sche kabinetsleden met het bestuur der rad.- soc. partij onder leiding van Herriot bijeen gekomen ter bespreking van de situatie. Be sluiten werden niet genomen. Het partij bestuur sprak zijn volledig vertrouwen uit in de rad.-soc. ministers en verleende hun volkomen vrijheid van handelen en besluit. De rad.-soc. ministers zullen vanavond opnieuw beraadslagen na afloop van den kabinetsraad. In de omgeving van Toulon in Frankrijk is weer een groote boschbrand uitgebroken. Sedert Maandag trachten gendarmerie en brandweer het vuur te bedwingen, tot dus verre echter te vergeefs. Het dorp Bornes moest door de bewoners in allerijl ontruimd worden. Men reemt aan, dat het dorp intus schen afgebrand is. Ook deze brand is waar schijnlijk het gevolg van onvoorzichtigheid. HET FRANSCHE EENHEIDSFRONT, Succes van het socialistisch- communistisch compromis. Het Fransche socialistisch-coramunistisch eenheidsfront, dat dezer dagen in Frankrijk tot stand is gekomen, heeft zijn eerste zicht bare succes geboekt bij de gemeenteraads verkiezingen te Miramas bij Marseille. Bjj de eerste stemming kregen de radicaal socia listen gemiddeld 255 stemmen per candi- daat, de socialisten 215 en de communisten 419. De socialisten trokken zich terug ten- gunste van de communisten, die daardoor een gemiddeld stemmen-tal van 580 per can- didaat kregen, tegen 290 stemmen per radi- caal-socialistischen candidaat. Er is een aaneensluiting tusschen onge veer 100 bedrijven in de margarine- en kunstvetindustrie te Berlijn tot stand geko men, die de bedoeling heeft, dat de productie de afzet en de prijzen van margarine, kunst- vet, plantenvet en olie en traan in vasten vorm zoo geregeld worden, dat de verzor ging van de bevolking verzekerd is van matige prijzen. Deze aaneensluiting heeft plaats gehad in het kader van het vetplan der Rijksregeering. Niet aangesloten zijn de oliemolens voor zooverre zij andere dan de genoemde pro ducten verwerken. Hvt oppertoezicht berust bij den minister van volksvoeding en land bouw. Hij heeft zeer verstrekkende bevoegd heden. Daar de handel niet bij de aaneen sluiting is betrokken, moest het den minister voorbehouden blijven, handelsplannen vast te stellen voor den afzet van producten, voor welke op grond der nieuwe verordening vaste prijzen zijn aangegeven. Hoewel dus de regeering zoo noodig sterk kan ingrijpen, ligt het toch in de be doeling de ordening der markten zoo moge lijk over te laten aan autonome lichamen en staatsdwang zoo veel mogelijk te vermijden. De verordening zal op 1 Augustus in wer king treden. ALPINIST VERONGELUKT. In afgrond gestort. De bekende Spaansche bergbeklimmer Ma- nuel Lopez Fernandeze is omgekomen tijdens 'n tocht, welken hij met eenige vrienden had ondernomen ter beklimming van den berg Bailitus in de Pyreneeën. De bergbeklimmers waren op een hoogte van 9000 voet aange komen, toen zij in verband met daar heer- schenden mist 't touw, waarmede zij aan el kaar gebonden waren, losmaakten. Fernan deze struikelde toen over een klein rotsblok, greep zich hieraan vast, doch viel met rots blok en al in een diepte van ongeveer 100 meter. Volgens een mededeeling van het Oosten- rijksche ministerie van justitie is Anzboeck, die gisteren door het standgerecht ter dood werd veroordeeld, begenadigd. Zijn straf is gewijzigd in levenslange zware kerkerstraf Naar verluidt heeft de Tsjechische zaak gelastigde gistermiddag in het belar.g van Gerl, die van Tsjechische nationaliteit is, een stap gedaan bij de bondskanselarij. NIEUWE ARRESTATIES TE WEENEN. Van Marxisten. De politie te Weenen heeft gisteren weder om een groot aantal radicale marxisten ge arresteerd. Hoewel officieel geen aantal is medegedeeld, zou volgens de geruchten het aantal arrestaties ongeveer 300 bedragen en zouden de arrestaties zijn geschied in ver band met de plannen der communisten tot herdenking van den „Wereldrevolutiedag'' op 1 Augustus a.s. Verscheidene dorpen in Noord-Roemenië worden door een wolvenplaag geteisterd Hongerige wolven loopen door de dorps straten en vallen voorbijgangers aan. Ver scheidene boeren, die met paard en kar uit gereden waren en zich plotseling door wol ven aangevallen zagen, lieten hun paard en kar in den steek om zich in veiligheid te brengen. De dorpelingen durven thans hun huizen niet meer te verlaten en daarom is een detachement gendarmerie afgezonden om de wolven neer te schieten. Dezer dagen heeft de Amerikaansche ge zant te Boedapest, John Flourney Montgo- mery, een bal gegeven aan boord van een in den Donau liggend schip. Alle gasten waren in avondtoilet verschenen. Slechts één per soon bewoog zich in een gewoon wandelcos- tuum onder de aanwezigen en danste onge dwongen met verschillende dames, onder wie de vrouw van een prins, die lid is van een der legaties te Boedapest. Op een gegeven oogenblik ging een lid van de Amerikaansche legatie naar den man toe Amerika geplaagd door arbeids conflicten. (Dag. Overzicht). Rondom Dillinger's dood. (Buiten land). Zwaar onweer boven Engeland, (Buitenland). S.A.-leider smokkelde bommen naar Oostenrijk. (Buitenland). Ambtenarenreglement van N- Holland. (Provincie). Spoorboomen niet neergelaten; wielrijder door trein vermorseld. (Binnenland). De sabotage op de „Nautilus". (Binnenland) Loonsverlaging in de mijnen. (Bin nenland). Het incident te Amsterdam. (Bin nenland). De uitspraak tegen de officieren uit het „Zeven-Provinciën"-proces. (Koloniën). (Zie rerdrr eventueel laatste berichten> en vroeg hem, wie hij was. „Ik ben Jakab Kux", aldus luidde het antwoord, „iic ben een werkloos kantoorbediende en ben langs een touw aan boord geklommen. Ik wilde toch minstens eenmaal in mijn leven met een werkelijke prinses gedanst hebben". Spoedig bevond de heer Jakab Kux zich in handen der politie, doch deze kon geen ter men aanwezig vinden, hem in arrest te hou den, of van een strafbaar feit te beschuldi gen. Acht boeren, die in het Alentsjo-district (Portugal) werkten, werden plotseling over vallen door een vreemde ziekte, die zich uitte in hooge koorts en het geel worden van ge laat en handen. Zij werden terstond naar het ziekenhuis gebracht, waar de doctoren tot de conclusie kwamen, dat de boeren in hun slaap door giftige insecten gebeten waren. Twee der boeren zijn intusschen gestorven en er bestaat weinig hoop, dat de zes anderen er het leven zullen aftVengen. Volgens Britsche berichten uit Rhodus (Griekenland) is het tot een Italiaansch- Turksch incident gekomen, dat veel gelijke nis toont, met het recente Engelsch-Turk- sche incident. Een Italiaansche visschersboot uit Castel- los, welke van Rhodus was afgedreven en bescherming zocht in de aan Turkije behoo- rende Makri baai, werd door de Turksche kustwachten beschoten, waarbij een Ita liaansch matroos werd gedood. Heel Amerika is in beroering gebracht door het sensationeele einde van zijn meest beruchten „gangster" Dillinger. Op het oogenblik staat een meisje, gekleed in een rood japonnetje, van wie men meent te weten, dat zij de politie gewaarschuwd heeft, in het brandpunt der publieke belangstelling. Zij belooft een nationale heldin te zul'en worden. Er wordt beweerd, dat zij en een vriend van haar, onder scherpe bewaking in een hotel te Chicago vertoeven, maar het grootste stil zwijgen wordt bewaard omtrent haar identi teit, uit vrees voor de wraak van Dillinge-s vrienden uit de onderwereld. Ook omtrent de beweegredenen van het meisje om den mis dadiger te verraden, wordt het grootste stil zwijgen in acht genomen. Aangenomen wordt, dat wanneer zij er in slagen aan de wraak van Chicago's onderwereld te ont snappen, zij in aanmerking zullen komen voor de tien duizend dollar die door de fede rale regeering waren uitgeloofd, terwijl de vijf duizend dollar die door de Midden en West staten zijn uitgeloofd, wel aan de poli tie van Chicago zullen worden toegekend De arrestatie van den dokter die door operatief ingrijpen Dillingers gelaatstrekken heeft veranderd, is elk oogenblik te verwach ten. Het stoffelijk overschot van John Dillin ger is in een zwart omfloerste kist zijn laat ste reis begonnen naar Indiana, waar het ter aarde besteld zal worden. De vader van Dil linger liep in hemdsmouwen achter de kist, die uit het lijkenhuis werd gedragen onder de nieuwsgieige blikken van een duizendkop pige menigte. Politie-agenten moesten een weg banen voor den lijkstoet door de men- schenmassa,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1